Bijna 12 millioen meer aangevraagd voor Sociale Zaken. Met een eeuwfeesttrein langs 23 versierde stations DE MILLIOENENNOTA ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Voor Jeugdzorg een half millioen meer. Aan de memorie van toelichting op de be grooting van sociale zaken wordt ontleend, dat het totaal van de in vergelijking met de be grooting voor 1939 aangebrachte verhoogingen bedraagt f 25.101.909, de verminderingen be dragen in totaal f 13,277,913, zoodat het eind cijfer voor 1940 hooger is f 11.823,996. Van de verhoogingen worden genoemdKapi- taaldienst (kosten, verbonden aan de uitbrei ding van de werk verschaffing) f 20.000.000. Bestrijding van de jeugdwerkloosheid f 500.000. Distributie van levensmiddelen f 3.000.000. Bijdrage voor wederopneming van arbeiders in het bedrijfsleven f 800.000. Bijdrage ter zake van het vervroeg pen- sionneeren van arbeiders ter bestrijding van werkloosheid f 200.CC0. Subsidie tot bestrijding der tuberculose f 196.500. Tot de verminderingen behooren de volgende bijdragen: bijdragen aan het invaliditeits- en ouderdomsfonds f 4.450.000, uitgaven, in de plaats tredende van de uitkeering aan het werkloosheidssubsidiefonds f 8.000.000. Subsidieering der werkloozenkassen f 300.000. Bijdragen in de spaarregeling voor de aan schaffing van kleeding, enz. f 450.000. Het ligt in het voornemen om, meer dan tot nu toe geschiedde, terzake van aanvragen om overwerkvergunningen een grondig on derzoek in te stellen, ten einde na te gaan, of het niet mogelijk is. door aanstelling van nieuw personeel, al dan niet na scholing, her scholing of omscholing, het overwerk over bodig te maken of althans te beperken. Om redenen van bezuiniging werd het sub sidie voor de kinderuitzending op de begroo ting voor het dienstjaar 1933 verminderd met f 65.000 en gesteld op f 200.000. Hoewel, dank zij bijdragen van andere zijde en persoonlijke opofferingen van hen, die de belangen van het zwakke kind behartigen, het werk der kinderuilzending zich vooralsnog blijkens de voortdurende toename van het aantal ver- pleegdagen is blijven ontwikkelen, doet het gebrek aan geldmiddelen zich steeds meer ge voelen en kan geenszins aan alle aanvragen om uitzending, hoe noodig die ook moge zijn, worden voldaan. Dat juist in de huidige moeilijke tijdsom standigheden, waarvan tal van gezinnen den invloed ondervinden en waardoor de gezond heidstoestand der kinderen in labiel even wicht verkeert, de kinderuitzending van zoo groote prophylactische waarde is, behoeft geen betoog. Met het oog op de vitale be langen van de volksgezondheid, welke hier in het geding zijn, vraagt de minister derhalve verhooging van den post met een bedrag van X 35.000 aan. Ter bestrijding van de werkloosheid kan, nog meer dan in de laatste jaren het geval was gebruik worden gemaakt van het middel van verplaatsing van arbeidskrachten, ten einde werkloozen daar te brengen, waar behoefte aan arbeiders bestaat. Om dit te stimuleeren heeft de minister de bestaande regeling be treffende financieele tegemoetkoming in de kosten van zoodanige verplaatsingen her zien. De begrootingspost is in verband hiermede verhoogd. Ten einde de kansen voor emigratie naar overzeesche gewesten zooveel mogelijk te kunnen benutten, is het gewenscht, dat voor 1940 op dit artikel een bedrag van f 43.400 wordt beschikbaar gesteld. In verband met de thans veelvuldig voor komende verschuiving van arbeidskrachten is het van het grootste belang, dat de bezettting van open plaatsen niet afstuit op een gebrek aan bekwaamheid of geoefendheid van de be schikbare arbeidskrachten, Daarom zal zooveel mogelijk met kracht worden voortgegaan in de met name in den laatsten tijd reeds in belangrijke mate gevolgde richting, om in voorkomende gevallen behulpzaam te zijn bij de scholing en training van arbeiders. Met het oog op de daaruit voor den staat voortvloeien de kosten wordt de betreffende post in be langrijke mate verhoogd. Verwacht wordt, dat als gevolg van de voorgenomen maatregelen tot werkverruiming het aantal gezinnen, dat voor deelname aan de spaarregeling in aanmerking zal komen, in 1940 aanzienlijk zal zijn verminderd. In verband hiermede is dit artikel f 450.000 la ger geraamd dan voor 1939. Voor cultureele en sociale jeugdzorg is f 500.000 meer uitgetrokken dan voor 1939. De post ..Kampwerk" is verhoogd met f 355 000, overeenkomstig het advies, uitge bracht door de Rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid on der de jeugd, is de Rijksbijdrage in de kosten van het kampwerk gebracht van 75 procent op 85 procent. Het blijkt nl. niet mogelijk, dat de „zuilen", welke de jeugdkampen orga- niseeren op den duur 25 procent van de kos ten dragen. Voorts is de noodzaak gebleken, om het basis-bedrag, waarover de rijksbij drage wordt berekend, te verhoogen door op- opneming van een bedrag, dat de mogelijkheid geeft om cursuswerk voor de kampdeelnemers te organiseeren en door verhooging van de sa larissen van de kampleiding. Aan laatstge noemde moeten hooge eischen worden gesteld, hetgeen bij den thans geldenden salaris-norm in het algemeen niet mogelijk blijkt. Voor „Centrale werkplaats en werkobjec- ten" is. in vergelijking met de begrooting 1939, f 325.000 meer uitgetrokken. Het is nl. wen- schelijk gebleken, de centrale werkplaatsen beter te outilleeren en op deze wijze meer aan te passen aan de eischen, welke het bedrijfs leven stelt. Het voor „cursussen" geraamde bedrag is f 230.000 lager dan voor het dienstjaar 1939 Gebleken is, dat voor dit onderdeel van het werk met een lager bedrag kan worden vol staan. In verband met de bij de Regeering be staande plannen tot uitbreiding der werk verschaffing wordt f 20.000.000 aangevraagd. Ontvanger verduisterde 25 mille. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg vorderde Vrijdag drie jaar gevan genisstraf tegen den 51-jarigen J. Ph. C. uit Oostburg. Deze verdachte die sedert 1916 ontvanger van verschillende polders in Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk deel was, bekende in 1933 begonnen te zijn met knoeierijen, waardoor hij de bevolking voor ongeveer f 25.000 heeft benadeeld. De president wees er verdachte op, dat het verduisterde bedrag wel hooger zal zijn geweest. De Officier zeide, dat verdachte het geld niet gebruikte in zijn gezin, doch in België met vrouwen opmaakte. Verdachte, die in Mei naar België was uitge weken, is ook in dat land gearresteerd en van daar uitgeleverd. Uitspraak 6 October. Met een specialen, versierden trein kwam Vrijdagmiddag de directie van de Nederland- sche Spoorwegen op rondreis langs de ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Spoorwegen versierde stations, op het Haar- lemsche versierde station aan om ook daar de fraaie versiering in oogenschouw te nemen. Spelen met vuurwapens is steeds gevaarlijk. Twee ernstige ongelukken. Vrijdagavond omstreeks acht uur heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan in 'n woning aan de Korstjespoortsteeg te Amsterdam. Een ongeveer 20-jarig militair was met verlof op bezoek bij familie en toonde zijn neef, van denzelfden leeftijd, het automatisch pistool dat hij uit den dienst had meegebracht. Plotseling ging het pistool af. De neef werd in de borst getroffen. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het kasteel Rivieren nabij Heerlen is een jeugdig soldaat door een kogel doodelijk getroffen. Het was omstreeks Vrijdagmiddag vijf uur, toen de soldaat P., die aldaar op post stond, op een bruggetje met zijn vriend M„ oud 21 jaar en wonende te Den Haag, aan het stoeien raakte. Tijdens deze stoeipartij is het geweer afgegaan. De kogel ging dwars door het lichaam van M., waardoor de dood bijna oogenblikkelijk intrad. Een militaire arts was spoedig ter plaatse, doch kon geen hulp meer bieden. Militaire bestuurders hebben over het algemeen voorrang. De Commandant der Vesting: Holland brengt in herinnering van weggebruikers, dat in ver band met het aanwezig zijn van oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt, ingevolge het bepaalde in art. 37 van de Motor- en Rijwielwet, deze wet, zoomede de krachtens die wet vastgestelde algemeene maat regelen van bestuur, provinciale en plaatselijke verordeningen, niet meer van toepassing zijn op motorrijtuigen (vier- of tweewielige) en rijwie len, voor zoover deze worden gebezigd ten be hoeve van 's Rijksdienst. Ofschoon aan de onder zijn bevelen staande commandanten is opgedragen de troepen ter kennis te brengen, dat de normale voorschriften, zooverre als de belangen van den dienst zulks toelaten, moeten worden in acht genomen, wordt allen weggebruikers met nadruk erop gewezen, dat militaire bestuurders, met uitzondering van het verkeer op voorrangswegen, aan ander ver keer te hunnen opzichte in het algemeen geen voorrang behoeven te verleenen. Als militaire bestuurders moeten worden aan gemerkt de bestuurders van vierwielige motor rijtuigen, voorzien van het rood-wit-blauw- kenteeken, alsmede de bestuurders van twee wielige motorrijtuigen, voorzoover deze laatste bestuurders voorzien zijn van een breede rood- wit-blauwe band op den linker arm. Vrijdagmiddag werd op het perron van Haarlem's station door den president directeur der Nederlandsche Spoorwegen, Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, een door den Bond van Gepensionneerden van het Spoorwegpersoneel aangeboden tegeltableau onthuld. Personeel bracht versiering op eigen initiatief aan. (Van onzen specialen verslaggever). Een dag uit het leven van de directie der Ne derlandsche Spoorwegen Neen dat is de 22ste September niet ge weest. Wel een dag, waarop zij, tot haar volle tevreden- en dankbaarheid, heeft mogen consta- teeren, hoezeer de harten van het personeel van het groote railbedrijf kloppen voor „hun" Spoorwegen en hoe groot de toewijding is, waar mede men van hoog tot laag de Spoorbelangen behartigt. Gisteren heeft de directie der N.S., bestaande uit de heeren prof. Goudriaan, ir. Hupkes en ir. Van Rijckevorsel, vergezeld door RVAfNi J7 Allemaal een handje helpen j den waarnemenden voorzitter van den Perso- neelraad, den heer Van Braambeek ei) de secre taris van dezen raad, den heer Timmermans, een rit per trein langs 23 versierde stations ge maakt. Drie en twintig maal zijn deze heeren uitgestapt, om in oogenschouw te nemen, hoe het personeel de diverse stations, in verband met de herdenking van het 100-jarig bestaan, op eigen initiatief, heeft versierd. Drie en twintig maal hebben zij hun groote ingenomenheid be tuigd met wat zij zagen, tientallen speechjes zijn door prof. Goudriaan afgestoken, waarbij het telkens terugkeerend refrein was, dat de Spoor wegdirectie zoo bijzonder ingenomen was met het feit, dat het personeel, zonder bevel van boven af, zich zoo spontaan heeft gegeven aan de taak om zijn medeleven te betuigen met het eeuwfeest. „Dat geeft ons vertrouwen voor de toekomst", aldus verzekerde de president-di recteur, „omdat dit zoo treffend juist illustreert hoe één het geheele personeel zich voelt". Om enkele minuten voor 9 uur vertrekt de uit twee wagons en een bagagewagen bestaan de extra-trein, van het Buurtstation te Utrecht. Een met dennengroen en een paar Nederland sche vlaggen smaakvol versierde locomotief stond er voor. De glunderende „meester" had er zelf schik in, dat hij juist dezen dag op deze machine dienst moest doen. Gisteravond om enkele minuten voor half 8 reed de trein Utrecht weer binnen. Daar had de laatste ontvangst door den stationschef, den heer Admiraal, plaats. Daar werd voor de laatste maal de aangebrachte versiering, waarin de jaartallen 1839 en 1939 een hoofdrol spelen, in oogenschouw genomen. Van Bilthoven, via Den Dolder naar Amers foort, Baarn, Hilversum, Amsterdam (C.S.), Haarlem, Vogelenzang, Bennebroek, Noordwij- kerhout, Lisse, Warmond, Leiden, Den Haag (H.S. en S.S.), Delft, Schiedam, Rotterdam (D.P., Hofplein, Beurs en Maas), Gouda, Woer den en Utrecht: ziedaar de uitgestippelde route, welke bijna precies op tijd is gereden. Men ziet het: niet alleen de groote stations hebben ditmaal een beurt gehad. Neen, ook de kleinere en heel kleine kregen gisteren hoog be zoek. Duidelijk, zeer duidelijk is daarbij gebleken, hoe men algemeen het persoonlijke bezoek van het driemanschap, dat tegenwoordig de N.S. leidt, waardeerde. Dat kwam naar voren in de begroetingstoespraken van de chefs of voorzit ters van de feestcomités in de groote plaatsen, maar niet minder uit de trouwhartige, stevige handdrukken, welke gisteren gewisseld zijn met de chefs van kleinere stations en hun personeel. Naar voren kwam daarbij ook, hoe trotsch men eigenlijk op de 100-jarig is. op wier bloeiende toekomst vele goede wenschen uitgebracht zijn. Aardige momenten? Deze extra-trein-rit tel de er vele. Daar was in de eerste plaats de buitengewoon mooie versiering te Hilversum, waar o.m. twee overwegwachters een gevleugeld wiel, bezet met een geel en groen lampje, boven een stuk rails liet draaien, het geheel staande op een verhooging van hout, bedekt met gras. Met gekleurde lampjes hadden zij op de vier zij wanden de woorden: „Veilig, vlug, voordeelig en comfortabel", geschreven. Daarnaast was de onthulling van een tegeltableau op het station te Haarlem, aangeboden door den voorzitter van den Bond van Gepensionneerden bij de N.S., namens zijn organisatie. Een getuigenis van de wijze, waarop zij, die hun beste krachten aan den groei en bloei der Spoorwegen hebben ge geven, nog altijd met de „Maatschappij" me deleven. Daar wasNeen, een opsomming geven is onmogelijk. Laat ons volstaan met dit: wanneer de directie der N.S. nog niet wist, hoe zeer het personeel der Spoorwegen met „zijn" bedrijf medeleeft, dan is het haar thans over duidelijk gedemonstreerd. En daarover mag de honderdjarige meer dan tevreden zijn. (Nadruk verboden). Poollicht waargenomen. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut meldt: In de afgeloopen week werd in het westen en noorden van ons land op enkele avonden noor derlicht waargenomen. Berichten kwamen bin nen van den 17den uit Alkmaar waar de ver schijnselen waren gezien te omstreeks 23 uur, uit Oegstgeest. waar het verschijnsel was waar genomen te 20.35. Te Utrecht werd het gezien van 22.30 tot 23 uur. Verder werden van dien avond berichten ontvangen uit Egmond, Den Helder en Oranjewoud. De magnetische instru menten te De Bilt vertoonden op den 17den sterke storingen van 18.40 tot 20.20, van 21.40 tot 23.20 en omstreeks 2 uur van den 18den. Blijkens later ontvangen berichten werd op den 19den wederom noorderlicht gezien te Was senaar tusschen 21 uur en 21.30. Het magne tisme vertoonde op dat uur zwakke later im den nacht vrij sterke storingen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5