r BURGERLIJKE STAND. MA" A ND "AG 25 SEPTEMBER 1939 HA" A RE EM'S DAGBEAD 1 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER KINDERZANG. De kinderkoren „De Lofstem" uit Abbenes en „De Zangvogeltjes" uit Nieuwe Wetering, zullen Donderdag 28 September in de Ned. Herv. Kerk te Abbenes de jaarlijksche uit voering geven en op Vrijdag 6 October in de Chr. School te Nieuw Wetering. Beide uitvoe ringen staan onder leiding van den heer M. Kroon. BIJ HET DORSCHEN GEWOND. Bij het dorschen is de landbouwerszoon W. R. met zijn voet tusschen het rondsel van de machine terecht gekomen, waardoor hij ernstig werd gewond. Dr. W. verbond den gewonde, waarna hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Op den Ringdijk nabij Vijfhuizen reed een wielrijder, in Leiden woonachtig, aan den linkerkant van den weg. Bij de nadering van een auto stak hij nog snel den weg over, doch op het laatste oogenblik werd hij nog even door de auto geraakt. Dit had tot gevolg, dat de wielrijder viel en in den berm terecht kwam. Door den val brak hij zijn arm. De be stuurder vervoerde den gewonde naar een dokter. BOTSING VAN WIELRIJDERS. Op den Kruisweg nabij de helling te Heem stede kwamen Zondagmiddag twee wielrijders tengevolge van een rukwind met elkaar in botsing. Beide wielrijders sloegen tegen den grond. Een groep wielrijders, die achter hen aanreed, kon niet zoo spoedig remmen, waar door enkelen boven op de wielrijders vielen, vielen. Twee wielrijders hadden zich zoo bezeerd, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. NIEUWE PROVINCIALE WEG. Sedert enkele maanden is de N. V. Hol- landsch Aannemersbedrijf Zanen en Ver stoep te Den Haag bezig met den aanleg van den nieuwen provincialen weg, die van Leiden over Rijpwetering, Roelof ar ends veen en Oude-Wetering met den Haarlem mermeerpolder in verbinding komt en daar zal worden doorgetrokken langs den Lei- muiderdijk en via den Venneperweg ver binding geven zal op den auto-snelweg van de Hoofdstad naar de Hofstad. De oude weg,, die slechts vier meter breed was is met twee meter verbreed en wordt al leen maar door auto's bereden. EEN PRACHTIGE ANJER-COLLECTIE. In de Centrale Aalsmeersche veiling werd door de afdeeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een Anjerkeuring gehouden, die talrijke inzen dingen en vele belangstellenden trok. Deze keuring leerde, dat de Anjercultuur steeds intensiever wordt beoefend. Er waren en kele inzenders met meer dan zeventig va riëteiten. SCHUILKELDERS IN BADIIOEVEDORP. Het Comité van Actie inzake Luchtbe scherming te Badhoevedorp organiseerde in het gebouw „Van Ouds de Waterwolf" een bij eenkomst. De heer C. B. Tip uit Westzaan hoofdinstruc teur voor Luchtbescherming besprak er de gezinsbescherming, terwijl de heer L. Breet- veld, technisch advisseur van het Luchtbe schermingscomité een uiteenzetting gaf van de te nemen maatregelen. Hierna werd een afdeeling „Badhoevedorp- Sohiphol" opgericht van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming met voorlooplg 100 leden. Nauwelijks bestaat deze vereieniging of grootsohe plannen komen naar voren. Voor de geheele bevolking wil zij schuilkelders aan leggen in de gedeelten tusschen den Nieuwe Meerdijk, Schipholweg, Sloterweg en Aker- dijk. De uitvoering van deze plannen zal ongeveer f 6000 kosten, die door de burgerij bijeen gebracht moet worden. Het bestuur is van meening dat de onmiddellijke nabij heid van het vliegveld Schiphol den bouw van schuilkelders noodzakelijk maakt. WIJZIGING BUSDIENSTEN. De N.V. Autobusonderneming Aalsmeei heeft een kleine wijziging aangebracht in haar autobusnet. Zoo zal de dienst Zwanenburg- Schiphol niet meer rijden. Alleen zal de schooldienst op Vijfhuizen blijven rijden. Personen die van Haarlem naar Schipho1 willen, kunnen gebruik maken van den dienst Haarlem—Ouderkerk een twee-urendienst Ten slobte is de half-urendienst. tusschen Schiphol en de hoofdstad een urendienst ge worden. voor het komende winterseizoen. Tevens werd definitief een splitsing ingevoerd tus schen Jongere Jeugdgemeenschap tot en met 15 jaar en Oudere Jeugdgemeenschap 16 jaar en ouder. De mogelijkheid werd besproken een aparte groep voor 13- en 14-jarigen in te stellen. Dit werd echter nog niet definitief besloten. WANDELAAR LIEP TEGEN AUTO OP. Zondagmiddag ongeveer éen uur stak een alhier in de Westerparkstraat wonende bad gast zonder op het verkeer te letten plotse ling de Zeestraat over. Door zijn hardhoo- rendheid hoorde hij niet dat juist een auto passeerde en hij liep pardoes tegen den wagen op. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen. Dr. Tichelaar, die onmiddellijk ter plaatse was, constateerde een hersenschud ding en een schedelbasisfractuur. Per politie- brancard werd de man naar zijn tijdelijke woning gebracht. Zondagavond was de toestand van den patiënt ernstig. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodore C. P., zoon van J.Th. van Riet en W. J. H. van Gisbergen. Getrouwd: Wilhelmus Lammerse en Gijsberta C. Nieuwenhuijzen. beiden wo nende te Bennebroek. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Verloren: een rolletje dubbeltjes, een blauw colbertjasje. ZANDVOORT ALGEMEFNE VERGADERING ZEEMEEUWEN. Op Maandag 2 October houdt de voetbal- vereeniging Zeemeeuwen in Ons Huls een algemeene vergadering. ZANDVOORTSCHE JEUGDGEMEENSCHAP. Zaterdagavond werd in gebouw Brug straat 15 een zeer druk bezochte leden vergadering gehouden. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had geopend, gaf hij een kort overzicht van het werk in de eerste 4 maanden van het be staan der Jeugdgemeenschap. Bij de bestuursverkiezing werd op een uitzondering na het voorloopige bestuur tot definitief bestuur gekozen. Door tijdelijke afwezigheid van den penningmeester werd in zijn plaats aangesteld, mej. G. Linders. Hierna volgde nog de bespreking van eenige algemeene zaken. Na de pauze werd een uitvoerig overzicht gegeven van de plannen van het bestuur IJMUIDEN Het Hoogovenbedrijf in het boekjaar 1938/1939. Nog iets uit het jaarverslag. In het jaarverslag van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., waaraan wij in ons blad van j.l. Zaterdag reeds een korte bespreking wijdden, wordt allereerst de in den loop van 1938 tot stand gekomen reorga nisatie gememoreerd. In het Bericht van de leiders van het Syn dicaat voor gewone aandeelen K.N.H.S. dd. 10 November 1938, aldus het verslag, werd een uitvoerige uiteenzetting gedaan omtrent een voorstel tot reorganisatie van het kapi taal onzer vennootschap. In overeenstemming met dit voorstel werd door de buitengewone vergadering van aandeelhouders van 25 No vember 1938 besloten tot statuten wijziging door welke o.m. het uitstaande gewone aan deelenkapitaal door afstempeling van 29.500.000 tot 17.700.000 werd teruggebracht, terwijl de oorspronkelijke preferente aandee len de z.g. oligarchische rechten werden ont nomen en de grootte van het preferente divi dend werd gewijzigd. De omvang van het al dus gewijzigde preferentie kapitaal werd in de statitieken vergroot en tevens werd 125 pio- riteitsaandeelen gecreëerd, aan welke de voor noemde bijzondere rechten werden toegekend. Deze aandeelen werden aangeboden aan en op enkele stukken na genomen door de hou ders der oorspronkelijke preferente aandeelen. Verder werd onderhands geplaatst een be drag van 1.175.000 aan nieuwe preferente aandeelen, terwijl de regeering bij de Staten- Generaal een ontwerp van wet aanhangig maakte, volgens hetwelk de staat voor 700.000 in het nieuwe preferente kapitaal zal deelne men.. De betreffende wet kwam in Augustus j.l. tot stand. Tenslotte werd een 4-percents obligatieleening groot 4.000.000 uitgegeven. De verkrijging der genoemde nieuwe midde len heeft de directie in staat gesteld, te be sluiten tot den bouw van een platenwalserij. Tevens zal de staalfabriek worden uitgebreid tot een zoodanige capaciteit, dat zij het voor deze walserij benoodigde staal kan vervaardi gen. Wanneer deze inrichtingen gereed zijn, zal de oorspronkelijke doelstelling der ven nootschap, de vervaardiging van wals-pro- ducten zijn bereikt, zij het ook dat de fa briek zich althans aanvankelijk zal be perken tot de vervaardiging van zware en middelzware platen (niet dunner dan 3 m.M.) Uitbreidingen en bouwwerk zaamheden. De staalfabriek, aanvankelijk bevattende één Siemens-Martinoven kwam gereed en werd terstond in bedrijf gesteld. Met den bouw van den tweeden oven, met bijbehoorende giethal werd nadien een begin gemaakt. Eveneens kwam de derde cokesbatterij gereed. De aldus vergroote cokescapaciteit maakte het mogelijk, de tweede batterij een grondige her stelling te doen ondergaan. Deze herstelling geschiedt in twee étappes: achtereenvolgens wordt de helft van het aantal ovens in repara tie genomen. De in het vorige verslagjaar genoemde fa briek voor silicakalk werd eveneens voltooid. Spoorwegnet, rollend materieel en haven installaties ondergingen eveneens uitbreiding. Bedrijf. In aansluiting aan wat wij hieromtrent reeds j.l. Zaterdag mededeelden nog het volgende: Van het P.E.N. werd betrokken voor eigen verbruik en voor verbruik door op het be drijf snet aangesloten fabrieken dit jaar .246.000 KWU tegenover 77.575.000KWU in het voorgaande boekjaar. De productie der bijproducten der kolen- destillatie bedroeg: 1937/'38 1938/'39 ruwe benzol 3.259 ton 3.229 ton teer 9.734 ton 9.319 ton ammoniumsulfaat 3.715 ton 3.758 ton Gas werd geleverd: 1937/"38 1938"39 Velsen 5.396.494 M3. 5.457.689 M3. Beverwijk 2.952.962 M3. 3.153.135 M3. Krommenie 1.913.200 M3. 2.360.000 M3. Wormerveer 1.749.810 M3. 1.743.940 M3. Haarlem 4.886.816 M3. 5.258.528 M3. Het bezoek van Belgische trawlers aan IJmuiden. Belgische regeering verbood inmiddels den uitvoer van visch zonder bijzondere vergunning. Het bezoek van den Oostendschen stoom trawler Duchesse de Brabant O 80 aan IJmui den op Zaterdag 16 September heeft bij den vischhandel in Oostende heel wat ontevreden heid verwekt. Men beschouwt het feit. dat een Belgische trawler zijn visch in een buiten- landsche haven heeft gelost onder de tegen woordige omstandigheden, nu het gouverne ment alles in het werk moet stellen om de bevoorrading van het land te verzekeren en elke onredelijke prijsstijging der levensmidde len tegen te gaan, als een ontoelaatbare han deling. De Oostendsche vischhandelaren hebben in middels aan het Ministerie van Economische Zaken en Verkeerswezen een protest-telegram verzonden, tegen het feit. dat deze trawler zijn vangst haring in IJmuiden zou hebben ver kocht, welke 190.000 francs zou hebben op gebracht. De reederij, de S. A. Pêcheries a Vapeur zou hebben beweerd, dat de trawler naar IJmui den was gezonden omdat in Oostende dien dag reeds een drietal haringschepen aan de markt was en dat hij vreesde dat een inzinking der prijzen zou ontstaan, wanneer de O 80 als vier de haringboot in Oostende had gelost. In het Belgische Staatsblad is de vorige week een Koninklijk besluit verschenen, waarbij alle uitvoer van visch voortaan verboden is zonder bij zondere vergunning van 't bevoegde ministerie. Uit het marktbericht van Oostende blijkt, dat ook daar de visch zeer duur is. Op den dag dat de O 80 in IJmuiden binnen was bedroeg de haringprijs in de Belgische visschershaven var. 155 tot 175 fr. per mand. Dien dag waren in Oostende niet drie, maar twee trawlers met haring aan de markt. n.l. O 345 met 530 man den en de O 98 met 925 manden, benevens lfiO stuks kabeljauw en 300 stuks koolvisch. Deze booten besomden resp. 94000 en 163000 gr. Maandag 18 September waren er wederom twee haringbooten binnen n.l. de O 164 met 157000 fr. en de O 275 met 124000 fr. voor resp. 900 en 690 manden. Woensdag was bin nen de O 262 met 720 manden. De haringprijs liep dien dag op tot 200 fr. per mand en deze trawler besomde 142000 fr. De O 88, die Donderdag 850 manden aan den wal bracht, maakte 162 tot 185 fr. en besomde 151000 fr. In totaal kwamen van Zaterdag 16 tot Don derdag 21 September 17 trawlers in Oostende binnen, w.o. drie IJslanders met resp. 109000 fr., 184000 fr. en 192000 fr. Voor heden werden verwacht vijf trawlers met haring, één IJslander met 1060 kabeljau wen, 3100 koolvisschen, 300 manden wijting en kleine scheïvisch, 190 manden gul, 370 man den schelvisch en 300 m. poon, verder een van de Clyde en één van het Kanaal van Bristol. In den loop van deze week wordt nog een achttal trawlers verwacht, w.o. één met haring. Uit het bovenstaande blijkt, dat er nog steeds Belgische trawlers op zee zijn en door dat in bijna geen enkele continentale Noord zeehaven voldoende visch wordl aangevoerd, maken de Oostendenaren prachtige besom mingen. In het begin van de vorige week heb ben IJmuidensche kooplieden nog heel wat visch in Oostende kunnen koopen, maar dit zal nu wel afgeloopen zijn. Of het verbod van uitvoer ook inhoudt, dat de Belgische trawlers niet meer in het buiten land mogen verkoopen is ons niet bekend. In IJrnuiden ging Zaterdag het gerucht, dat eenige Belgen met haring naar hier op weg waren. Of dit juist is, zal spoedig genoeg blij ken. Het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk. Verkeersongeval in de Frans Naereboutstraat. Zondagmiddag heeft in de Frans Naere- boutstraat op den hoek van de De Ruijter straat een botsing plaats tusschen een motor rijwiel en een auto. De motorrijder, die de Frans Naereboutstraat van het Velserduin- plein af was ingereden, reed den auto in de flank aan, met het gevolg, dat de duopassagier tegen den grond werd geslagen. Met een ern stige hoofdwonde werd het slachtoffer door toegeschoten hulp in den kapperssalon van den heer Schoorl binnengedragen, waar dr. Oosterwijk de eerste hulp verleende. Later werd de getroffene naar zijn woning ita Am sterdam overgebracht. De bestuurder van het motorrijwiel alsmede de inzittenden van den auto bleven ongedeerd. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd maar de auto kwam vrijwel onbeschadigd uit den strijd te voorschijn. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Italië en de oorlog. TOKIO. 23 September. (Domei) De bladen van de „Nitsji nitsji Sjimboen" groep verwachten dat Italië in een Europeeschen oorlog aan de zijde van Duitschland mee zal vechten. De mili taire waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat het voor Italië moeilijk is reeds dit jaar aan den oorlog deel te nemen, aangezien zijn benzine voorraden nog niet zijn .aangevuld. In Februari heeft Italië een overeenkomst gesloten met de Sovjet Unie tot levering van schepen tegen be taling in benzine ten bedrage van een milliard lire. De „Nitsji Nitsji" is van oordeel, dat Italië niets heeft te winnen wanneer het zich zou voe gen bij de geallieerden, zelfs wanneer dezen zouden winnen, terwijl Duitschland een mach tige vijand zou zijn, die niet alleen de kust van de Adriatische Zee zou kunnen bezetten, doch door zou kunnen dringen in Noord-Italië. Verder acht men Italië in staat, wanneer het de zijde van Duitschland zou kiezen, Joego Slavië en Grie kenland mee te nemen. HET KAMPEERWERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN WORDT VOORTGEZET. Het dagelijksch bestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom heeft, na uitvoerige bespreking en in overeenstemming met het Departement van Sociale Zaken, besloten de Werkkampen voor jeugdige werkloozen van 16 tot en met 24 jaar van Prot. Chr. huize wederom ten spoedigste open te stellen. De schipperscursus te Oude-Mirdum wordt voortgezet en een tweede melkerscursus zal spoedig een aanvang nemen. Gedenkboek van de Spoorwegen. Totaal 16.S99.282 M3. 17.973.292 M. De directie sloot een contract af met de gemeente Zaandam voor levering van 2 mil- lioen tot 4 millioen M3. gas per jaar. Ten dienste dezer levering wordt de gasleiding naar Wormerveer doorgetrokken naar Zaan dam. De leverantie zal in den winter 1939/'40 beginnen. De buizengieterij werkt thans meestentijds in twee ploegen. Indien dat verlangd wordt, wordt thans geleverd een rubbermofverbin- ding van eigen constructie, welke uitstekend beoordeeld wordt. De stalen blokken, die in de nieuwe staal fabriek vervaardigd worden, werden afgezet aan de N.V. Van Leer's Walsbedrijven en de met H.O. geliëerde N.V. Nederlandsche Staal fabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer ten ge- bruike van haar walsbedrijf. Naar de slakken, in verschillende vormen toebereid voor den wegenbouw, voor isolatie doeleinden en voor drijfsteenfabricage be stond groote vraag, zoodat de directie na voldoening aan de behoeften der cementfa briek op doeltreffende verdeeling van den af zet beducht moest zijn, in tegenstelling met den vroegeren toestand, waarbij, steeds slak ken overbleven. Daarnaast, ontwikkelt de vraag naar het slakkenproduct „silicakalk" (een kalkhoudende meststof) zich bevredigend. Ook de ontginning van den slakkenberg door de Naamlooze Vennnootschap Pelt en Hooij- kaas schrijdt verder voort, de omvang van den berg is verder achteruitgaande. VELSEN Stijging der werkloosheid tot staan gekomen. Aantal werkzoekenden nu weer beneden 2000. Hoewel het aantal inschrijvingen van werk zoekenden ook de vorige week nog betrek kelijk groot was. bleef het werkloosheids cijfer ongeveer stationnair, doordat tal van werkzoekenden konden worden tewerkgesteld. Door uitbreiding van het aantal plaatsen in de werkverschaffing was het zelfs mogelijk, het werkloosheidscijfer iets te doen dalen. Geheel werkloos waren op 23 September 1603 volwassen personen tegen 1658 op 16 Sep tember. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 2009 (1964) waarvan 225 (223) bouw vakarbeiders, 160 (138) metaalbewerkers. 25 (27) houtbewerkers, 222 (210) havenarbeiders. 432 (449) visschers. 48 (421 kantoorbedienden 629 (617) losse arbeiders. 241 (232) in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 95 90) mannen onder 18 jaar, 16 (17) vrouwen boven en 15 (16) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidiëerde werkverschaffing waren geplaatst 251 (195) personen. De totale werkloosheid bedroeg in de over eenkomstige week van 1938: 1595 en van 1937 1846. SANTPOORT rond 100 extra treinen voor militair vervoer, terwijl de grensbeveiligingsmaatregelen van April 1939 92 extra treinen noodzakelijk maak ten. Men wist ten tijde van de samenstelling van dit standaardwerk natuurlijk nog niet dat het overzicht van het 200-jarig bestaan der Ne derlandsche Spoorwegen zal moeten beginnen met het mobilisatievervoer in September 1939.... Bijzondere aandacht vraagt ook het hoofdstuk betreffende het N.S. personeel De slotpagina's vertellen de geschiedenis van de N.S. in den vorm van de veranderingen, die de uniformen in den loop der tijden ondergin gen. Een aardig besluit van een bijzonder geslaagd boekwerk. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reductie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzenderniet teruggegeven. Over prijzen. TURNEN VOOR MILITAIREN. Het bestuur van de turnvereeniging ..Sant poort" heeft besloten alhier gelegerde mili tairen in de gelegenheid te stellen des Woensdagsavonds van 8.30—10 uur te tur nen. Het feit van deze maand is: het 100-jarig be staan der Spoorwegen. In steeds andere vormen dient dit jubileum zich bij ons aan, we worden overstelpt door jubileumboeken, nieuws van de tentoonstelling, foto's van versieringen en ont hullingen, en verslagen van feestspeeches. En het meest prettige van dit alles is dat het ons niet begint te vervelen. Misschien is dit wel het beste compliment dat we aan het bedrijf der Spoorwegen, dat immer interessant blijft, en ook aan de organisatoren van de veelvormige jubi leumuitingen kunnen maken: „Ondanks den langen duur boeit uw jubileum ons" of om het populair doch niet minder duidelijk te zeggen „Ge hebt ons nog niet dood gejubileerd". Ook het boek, dat thans op onze werktafel ligt, een standaardwerk van de geschiedenis der Spoorwegen, doet geen oogenblik de verzuchting in ons opkomen: „Alweer de Spoorwegen". Neen er zit in de geheele jubileumviering een vitali teit die meer kenmerkend is voor een geboorte of een oprichting dan voor een 100-jarig be staan, en ook uit dit standaardwerk komt die vitaliteit, die zich op de toekomst richt en daar door juist met zooveel toewijding aandacht aan den verleden tijd doet besteden, ons tegemoet. Het boekwerk is, om het systematisch te waar- deeren, keurig verzorgd, de band is zeer deco ratief, in één woord uiterlijk is het èf. Om ver volgens op het innerlijk over te gaanna een .portrettengalerij" van de leiders van het spoorwegbedrijf in ons land, vroeger en nu, zien we een volledige kaart van Nederland, waarop een beetje armetierig aandoend een rood lijntje staat tusschen Haarlem en Amsterdam. Dit is de eerste spoorwegkaart! Of deze 100 jaar geleden zoo uitgegeven is betwijfelen we (de zuinigheid onzer voorouderen is immers spreekwoordelijk) doch in dit boek is de kaart zeer zinvol (afge zien van de humoristische uitwerking, die ze kan hebben) want ze vormt de eerste van een serie van zes, welke de ontwikkeling van het spoorwegnet demonstreeren. Men krijgt op deze wijze een treffend overzicht van den groei van dit bedrijf. Een verslag van de opening der eerste lijnen gaat vergezeld van eenige aardige plaatjes, o.m. een gezicht in de richting Haarlem bij het ver trek van den eersten trein uit Amsterdam enz. Na deze ouderwetsche prentjes gaat de il lustratie over in moderne foto's, en wordt aan dacht gewijd aan bovenbouw en stapelplaatsen, stations en administratiegebouwen. Pagina 35 zal ons Haarlemmers bijzonder be lang inboezemen. Want hierop staan onder elkaar aardige plaatjes van de drie stations, welke Haarlem in den loop der tijden gekend heeft, het eerste van 18391841, het tweede van 18411859 en het derde van 18591908. Aan de ommezijde heeft de prentkunst plaats gemaakt voor de fotografie: hier staat Haarlem's vierde en huidige station dat van 1908 dateert Het geen de foto's en de prentjes vertellen van de geschiedenis der stations in andere plaatsen is een boek op zichzelf. Wanneer u oog voor zulke dingen heeft kunt u een heele poos in dit hoofd stuk zoek brengen! Wanneer we de hoofdstuk ken over de bruggen, viaducten, overwegen, het seinwezen enz. doorzien valt ons wederom de overzichtelijke wijze op, waarmee ons de ont wikkeling van al deze takken van het groote spoororgaan wordt duidelijk gemaakt De fotografiekunde houdt steeds gelijken tred met het stadium der technische spoorontwikke- ling. Het is aardig dit zoo duidelijk te kunnen constateeren. De groei van eersten, tot nieuw- sten trein is uiteraard ook treffend in woord en beeld weergegeven. Het hoofdstuk over militair- en ander_ mas sa-vervoer met de herinneringen aan onze mo bilisatie. (Het telegram van generaal Snijders namens den minister van Oorlog op 31 Juli 1914 aan de Spoorwegen is hierbij afgedrukt en luidt: .Spoorwegen gevorderd bij Kon. besluit van 30 Juli 1914 no. 71. Reken op mobilisatie- vervoer met den eersten Augustus als eersten mobilsatiedag") bezit, nu we wederom gemobili seerd zijn, een bijzondere beteekenis. We lezen hier o.m.: „In den wereldoorlog 1914-1918 moesten in 3 mobilisatiedagen 177.500 militairen. 6600 paarden en 400 voertuigen en vuurmonden langs den ijzeren weg hun be stemming volgen. De gespannen politieke toe stand in 1938 eischte tusschen 24 September en 6 October naast vele andere maatregelen Als trouw lezer van uw blad is het mij de laatste dagen opgevallen, dat „men" bezig is door middel van ingezonden stukken het publiek vatbaar te maken voor de idee, dat prijsverhooging van vele artikelen een nood zakelijk kwaad is. Zelfs in de winkels past men deze methode toe. Wat bijv. te denken van een sigarettenwin- kelier, die zegt: „Nu mijnheer, u kunt uw sigaretten nu nog krijgen, maar het wordt steeds moeilijker mijn voorraad aan te vullen en het zal niet lang meer duren of u zal dat merk niet meer kunnen koopen of minstens 10 pet. meer moeten betalen". Dat is bewuste beïnvloeding van het pu bliek. Ik wil het bier nog eens uitdrukkelijk verklaren, dat het geenszins in mijn bedoe ling ligt zakenmenschen onaangenaam te zijn. Maar het moet mij van het hart dat dergelijke theorieën kant noch wal raken om de dood eenvoudige reden, dat nog millioenen van diezelfde sigaretten in den handel zijn en dus gefabriceerd zijn uit grondstoffen waarvoor de oude (zijn er nieuwe??) prijs werd betaald en de bewerking van die grondstoffen niet meer arbeidsloon en verpakkingskosten heeft geëischt. Ik spreek nu alleen nog maar van een genotsmiddel. Als het om noodzake lijke levensbehoeften gaat is het feit nog des te droeviger.Dat grossiers en winkeliers alsmede fabrikanten verklaren, dat zekere voe dingsmiddelen maar in beperkte hoeveelhe den. of zelfs heelemaal niet meer te krijgen zijn, is mijn inziens niet aan te nemen. Zij moeten wel bedenken, dat zij het ham steren bevorderen en hen die het niet kun nen bekostigen noodeloos in ongerustheid brengen. Bovendien bewerkstelligen zij een minder gebruik van die artikelen met als ge volg; mindert productie en minder arbeid. Het is dan ook te hopen dat de overheid in gevallen als hierboven geschetst spoedig in grijpt en de bedrijvers van dit kwaad een ge voelige les geeft. Het publiek raad Ik echter aan zich door praatjes niet te laten beïnvloeden, maar in dien zulks noodig blijkt de politie te waar schuwen teneinde paal en perk te stellen aan dit onmaatschappelijke geknoei. Een gewaar schuwd man telt voor twee. ABONNé. In het algemeen ziet de schrijver van dit stuk de thans bestaande moeilijkheden ver keerd. De winkeliers hebben niet de gewoonte de prijzen van de artikelen die zij in hun win kels voorradig hebben te verhoogen. Een feit is evenwel dat na het uitbreken van den oorlog op de goederenbeurs de prijzen van vele artikelen verhoogd zijn. Dit staat in verband met de hoogere kosten van vervoer en de stij ging van de productiekosten. Vooral voor arti kelen die geheel afgewerkt uit 't buitenland ko men, moet, afgezien nog van de vraag dat ook in het land van herkomst de prijzen gestegen zijn, veel meer voor vracht betaald worden, daar de tarieven van de scheepvaartmaat schappijen immers verhoogd zijn. Voorts worden er in ons land veel artikelen gemaakt waarvan de grondstoffen, of althans een ge deelte daarvan, uit het buitenland moeten komen. Het is te begrijpen dat de fabrikant ln de toekomst meer voor zijn product moet berekenen. De winkeliers hadden in het algemeen geen groote voorraden. Als nu een winkelier aan een klant voorspelt dat in de naaste toekomst zijn prijzen verhoogd zullen worden is dit geen stemming maken voor prijsopdrijving, maar slechts een mededeeling van een feit waar mede rekening gehouden moet worden. Iets anders is het natuurlijk als het arti kelen geldt die in ons land in groote hoeveel heden voorradig waren. Maar tegen onge motiveerde prijsopdrijvingen neemt de politie krachtige maatregelen. Daarbij moet men evenwel ook bedenken, dat de positie van menigen winkelier en gros sier in een tijd van oploopende prijzen zeer moeilijk wordt. Een voorbeeld kan dit ver duidelijken. Als een winkelier thans 1000 artikelen in voorraad heeft die hij voor 40 cent heeft in gekocht met de bedoeling die voor 50 cent te verkoopen, heeft hij in zijn zaak een bedrijfs kapitaal voor de bedoelde artikelen zitten van f 400. Als nu die artikelen 25 pet. in prijs stijgen, moet hij voor het inkoopen van 1000 nieuwe artikelen aan den groothandel f 500 betalen, terwijl hij van de 1000 oude artikelen die hij voor de prijsverhooging in kocht, slechts f 500 terug ontvangt, (f 400 eigen geld, plus f 100 winst). Die f 100 winst heeft de winkelier noodig om bedrijfsonkosten te betalen en zelf te leven. Hoe moet hij evenwel aan het geld komen dat hij in het vervolg extra op tafel moet leggen om den verhoogden inkoopsprijs te betalen? Vandaar dat er stemmen gehoord worden om het te billijken, dat de winkelier in een tijd van oploopende prijzen ook wat meer berekent voor de artikelen die hij in zijn winkel voorradig heeft.Wij merken daarbij dan nog op, dat als er een tijd Is van d a 1 e n d e prijzen de winkelier ook niet in staat is zijn oude prijzen te handhaven tot hij nieuwe in koopen kan doen. REDACTIE. HAARLEM, 23 September. Bevallen 21 September: M. J. SouwerPoel geest, d.; C. Rijsies—van Wijngaarden, z.; H. Bont^van den Berg, z.; 23 September: W. Th. Ostermeijervan der Ham, z.; M. E. List Smit, z.; J. W. van Es—Uijlenbroek, z. Overleden 22 September: J. Deen—Bakker, 72 j., Vooruitgangstraat; J. Schenk, 79 J., Leid- schestraat; C. M. z. v. J. P. Meijer, l dag, Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11