Haarlem's Dagblad De Beperkte Oorlog. Engelsche torpedojager getorpedeerd Wereldstedeling. Bombardementen op Warschau blijven voortduren BERICHT Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17260 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Dru kkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 25 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën t 1-5 rebels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Nu Polen de verwachte nederlaag tegen Duitschland heeft geleden de eenige alge- meene verwachting omtrent den losgebranden strijd in Europa, die tot dusver bewaarheid is blijft het verloop van den oorlog vreemd. De laatste phase van den strijd in Polen maakt trouwens op deze benaming ook volle aanspraak. Immers, toen de Duitsche zege al verzekerd scheen vielen niet alleen de Russen, met Duitsche instemming, de wanhopig vech tende Polen in den rug aan maar bleek boven dien dat een „demarcatielijn" was overeenge komen volgens dewelke de Russen een zeer groot en zeer belangrijk deel van het ver overde land konden bezetten en zelfs de grens met Roemenië „overnamen". Groote grond stoffen-gebieden vielen ook in hun handen. Zij hebben daar nauwelijks voor behoeven te vechten; hun aandeel in de buit is wel zeer groot. Daarna, terwijl in de hoofdstad Warschau en in twee andere districten een hopelooze strijd door restanten van de Poolsche weer macht werd voortgezet, gingen de Duitschers natuurlijk hun Oostelijk leger naar het Wes ten overbrengen. Dit heeft evenwel tot dusver geen oplaaiing van den strijd aan het West front tengevolge gehad. Behoudens een aantal voorpostengevechten en enkele artillerie-duels op grooten afstand schijnt daar geen oorlog gevoerd te worden. De zeer sobere communi qués van beide zijden wekken den indruk, dat ook de verliezen zeer beperkt zijn. In het voor terrein voor de Maginot-linie hebben de Fran- schen, in den aanvang van den strijd, eenig Duitsch gx-ondgebied veroverd en daarop voor uitgeschoven stellingen ingenomen. Maar er is geen groot offensief ingezet, ook niet van de andere zijde. Er zijn geen pogingen onder nomen om hetzij den Westwall, hetzij de Maginot-linie te doorbreken. Van een eenigs- zins massaal optreden van de wederzijdsche luchtmachten is evenmin sprake geweest als van eenigen luchtaanval op industriegebieden of op de burgerbevolkingen in de steden. Laat Ik er bijvoegen: Goddank niet, want al dit uitstel en uitblijven wekt toch eigenlijk bij ons allen weer hoop, al zegt de logica dat die vroeger of later vernietigd moet worden. Het is een vreemde oorlog. Hem zwartgallig beschouwend voelt men het benauwende in dit wederzijdsch afwachten, voelt men de stil te die de voorbode van den orkaan kan zijn. Hem hoopvol beschouwend leest men, zij het dan niet zonder verbazing, de verklaringen van den Italiaanschen dictator. Mussolini, kennelijk nog steeds hopend op „localisatie van het conflict", op beperking van den oor log tot den practisch-uitgevochten strijd in Polen, betoogt dat Europa niet werkelijk meer in oorlog is. Wonderlijker verklaring van een leidend staatsman, nog geen vier weken nadat de vijandelijkheden begonnen zijn en terwijl de legers van drie groote mogendheden nog geen slag geleverd hebben, is nauwelijks denkbaar. Het is een novum in de wereldge- geschiedenis. Deze geheele oorlog is een novum. Wel weerleggen de gebeurtenissen ter zee, de Engelsche blokkade en een aantal scheepsram pen door mijnen en torpedeeringen, de letter lijke juistheid van Mussolini's dictum, maar in groote trekken heeft hij gelijk. Er is een groote oorlog uitgebroken, weken geleden, die nog steeds niet is losgebarsten in volle kracht. Men kan aannemen dat van Engelsche en Fransche zijde voornamelijk op de uitwer king der blokkade wordt gerekend, dat men een uitputtingsoorlog wil voeren, niet bere kend op een militaire overwinning die stroo men bloeds zou kosten maar alleen op den val van het Hitler-regime. Dat laatste was trouwens het uitgesproken oorlogsdoel van Engeland en Frankrijk. Maar de eveneens afwachtende houding van Duitsche zijde daar tegenover is moeilijk verklaarbaar. Als men de berichten en artikelen uit Enge land leest over de geweldige doorvoering van luchtafweer-maatregelen in dat land. over de evacuaties op groote schaal, over de gasmas kers waarmee iedereen voortdurend voorzien is, over de schuilkelders en de tallooze bouw sels van zandzakken, de al arm-systemen en de verduisteringen van Londen en andere ste denen men bedenkt dan dat in drie we ken tijds nog geen enkel Duitsch vliegtuig boven Engeland is verschenen ter verstoring men zou haast zeggen: ter rechtvaardiging van dit alles, dan is het verloop van zaken toch wel buitengewoon vreemd. Het is alsof men van weerszijden zorgvuldig waakt tegen het ontwaken van den oorlogs- haat, de oorlogspsychose, die nog immer bij de volken zijn uitgebleven. En dit wekt on danks alles, ondanks het verleden en ondanks de geweldige bewapening, hoop. Wat voeren Mussolini's diplomaten uit? Welke vreemde rol spelen de Russen? Wat gebeurt er achter de diplomatieke schermen terwijl Engeland en Frankrijk en Duitschland alle drieaf wachten? Er zal nu wel spoedig moeten blijken of daar iets gebeurd is. Terwijl vele mannen op zee sneven en de restanten van het Poolsche leger hun bloeè vergietenin den beperkten porlog. R. P. SPOORWEGTENTOONSTELLING TREKT GROOT AANTAL BEZOEKERS De spoorwegtentoonstelling te Amsterdam blijft zich in een steeds toenemende belang stelling verheugen, Zondag bereikte het aantal lezoeken een recordhoogte, nl. 18.375. DE VERDEELING VAN POLEN. Een telegrafisch overgebrachte foto van het moment, waarop te Bialystock door Duitsche en Russische officieren de demarkatielijn van het veroverde gebied wordt vastgesteld. Het Duitsche legerbericht meldt: AchtFransche vliegtuigen neergeschoten BERLIJN, 25 September (D.N.B.). Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Oosten werden op 24 Sep tember de bewegingen der Duitsche troepen op de demarkatielijn overal zonder wrijving en in overeenstem ming met de Russische strijdkrachten voltrokken. Herhaaldelijk hebben jachtvliegers militair belangrijke doe len te Warschau met succes aange vallen. In het Westen kwamen op eenige plaatsen aan weerszijden verkenners en de artillerie in actie. Bij luchtgevechten werden acht Fransche vliegtuigen omlaag ge schoten. Een Duitsche duikboot heeft een Engelschen torpedojager tot zinken ge bracht. Ook in den handelsoorlog werden successen behaald. Franschen achten hun positie verbeterd PARIJS, 25 September (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 25 sten September luidt; Wij hebben onze posities plaatselijk verbeterd. In de streek ten Zuiden van Zweibrücken was de vijandelijke artillerie actief. Russische opmarsch naar de demarcatielijn In het Sovjet-Russische legerbericht. van 24 September wordt gezegd: „De troepen van het Roode leger hebben vandaag hun opmarsch naar de demarcatielijn voortgezet.Zij hebben de steden Seiny, Augoestof en Groesbesjof be zet en de lijn Augoestof-Knjisjin Briansk- Rasno-Pisjchats-Lioeboml-Groebesjof-Lanoef bezet. Ten zuidwedsten van Lwow zijn Co- marno,, Dogobitsj en Borislaf bezet. Bij de voorgezette zuivering van westelijk Wit-Rus- land en de westelijke Oekraïne van de over blijfselen van het Poolsche leger, hebben ae Roode troepen ten zuidoosten van Best Litowsk meer dan 10.000 Poolsche soldaten en officie ren ontwapend en gevangen genomen. Ten zuiden en zuidoosten van Groebesjof zfjn een infanterieregiment en een gemechaniseerde brigade gevangen genomen". De „Deutsche dienst" schrijft „Bij de voort zetting van de Duitsche troepenbewegingen naar de demarcatielinie werd Zondag te Brest Litowsk een bijzonder plechtigen vorm van aflossing gekozen. Op dit militair belang rijke punt, waar in 1795 de Russische gene raal Suwarof voor de derde deeling van Polen het Poolsch leger vernietigde, hielden de Duitsche troepenafdeelingen en afdeelingen van het roode leger een parade. Zij trokken met muziek langs de plaatselijke militaire leiders der beide legers". Volgens een Zaterdag door het opperbevel der Duitsche weermacht verstrektemede- deeling is bij het .zuiveren" van de bosschen aan de Mazoeren de opperbevelhebber van het Poolsche leger in de Corridor, generaal Bortnowski met zijn geheelen staf in Duitsche gevangenschap geraakt. (Bij onderzoek is gebleken dat meer dan de helft der jeugdige scholieren in de lagere scholen van New-York nog nooit een ■paard heeft gezien). O kind, dat in New-York mag leven, De grootste stad van heel de aard, Dat is wel een illusie waard, Waar andren veel voor zouden geven. Je hebt daar zeker niets te wenschen, Want alles wat het hart begeert, Is in zoo'n stad geconcentreerd, Tot dienst en vreugde van de menschen. Geen stervling kan zich daar vervelen, Want altijd is er wat te zien En kindren vinden bovendien, Er zeker altijd wat te spelen. Daar in zoo'n stad met zeer veel atuos Met zulk een druk verkeersgedoe. Met huizen tot de wolken toe, Ons stakkers slechts bekend van fotos. En. toch blijkt er wat te ontbreken, Heb jij nog nooit de kans gehad. Een paard te zien in jullie stad? Daar heb ik raar van opgekeken. Dat klinkt voor ons haast als een wonder. Een paard is toch geen zeldzaam dier En zelfs voor zuigelingen hier Hoezeer een vreugde, niet bijzonder. Dat heeft mij 't inzicht wel gegeven. Het paard zelf. grazend in een wei, Lijkt nog gelukkiger dan jij, Die in zoo'n stëenen keurs moet leven. MOBILISATIE. MILITAIREN ontvangen bij ons een behoorlijke REDUCTIE. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Ziekenfondsleverancier. (Adv tmjez Mea. Engelsch vrachtschip tot zinken gebracht. Twaalf opvarenden om het leven gekomen. DUBLIN, 24 September (Havas- A.N.P.Het Britsche vrachtschip „Hazelside" werd door een Duitsche duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Twee-en-twintig leden der bemanning konden in twee reddingbooten roeiende de kust be- bereiken. De kapitein en marconist, die wonden hadden opgeloopen. zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat twaalf opvarenden om het leven zijn gekomen. Amerikaansche visschersschuit gekapseisd. 24 opvarenden vermist. OXONARD (CaJifornië). 25 Sep tember. (Havas-A.N.P.) De „Spray 11" aan boord van welk schip zich 26 personen bevonden, die op eenigen afstand van de kust hadden ge- vischt. is tengevolge van de woelige :ee gekapseisd. Twintig minuten na het ongeluk wa ren twee personen gered. Vier-en- twintig personen worden vermist. Het woord is aan Austin Alleen in uw innerlijk kunt gij de nederlaag lijden. Zoo lang gij daar niet verslagen zijt, moet gij overwinnen. Vele slachtoffers bij bombardement van een ziekenhuis Verscheidene gebouwen in vlammen Havas meldt uit Warschau: Daar de zender Warschau 2, middengolf, door de bombardementen beschadigd is, zendt Warschau thans op de korte golf. De zender deelde mede, da* Zondag tal rijke projectielen in net centrum zijn gevallen. De Kerk van den Verlosser werd tijdens de mis getroffen. Vele ge- loovigen werden gedood of gewond, doch de priester blééf doorgaan met het op dragen van de mis. Verder zijn de zij vleugels van een ziekenhuis, dat met het roode kruis gekenmerkt was, verwoest, waarbij vele soldaten, vrouwen en kin deren gedood zijn. De technische hoo- geschool de nationale schouwburg en andere gebouwen staan in vlammen. De bevolking aldus de omroeper is vastbe sloten tot het einde te strijden. Later werd nog medegedeeld dat Duitsche vliegers Zondagmiddag boven verscheidene dee- len der stad brandbommen hadden uitgeworpen, naar het schijnt met het doel, branden te stich ten, welke nachtelijke operaties zouden kunnen vergemakkelijken. Duitsche troepen zoo werd gezegd heb ben in den loop van den dag eenige aanvallen gedaan welke evenwel door de Polen met bajon- net-charges werden afgeslagen Bij de voorstad Praga wordt verwoed gestreden. Poolsche verdedigers op Hela houden stand. Volgens een Havasbericht heeft het Poolsche legercommando de laatste dagen in radio- telefonische verbinding gestaan met de troepen die sedert het uitbreken van den oorlog tegen stand bieden op hel schiereiland Hela, waar de Duitsche aanvallen worden gesteund door mo dern oorlogsmateriaal. De te land en ter zee aangevallen Poolsche troepen, die niet sterker dan een bataljon zijn, hebben tot dus verre alle aanvallen afgeslagen. Zij beschikken nog over levensmiddelen en munitie. Ontploffing als gevolg van sabotage Verscheidene slachtoffers in Duitsche chocoladefabriek. KAUNAS. 25 September i Reuter' Uit Berlijn wordt gemeld, dat bij een ontploffing in een chocoladefabriel bij Tempelhof verscheidene personen werden getroffen. Dit is de vierde ontploffing, welke in den laatster, tijd in Duitschland is voorgekomen. Naar Reuter meent, moet hier sprake zijn van sabotage. DE HONDERDDUIZEND ER UIT De honderdduizend in de Staatsloterij is he den gevallen op nummer 4335. Amerikaansche senatoren beraad slagen over de opheffing van het embargo. Nieuw ontwerp omvat vier punten. WASHINGTON, 25 September (Havas- A.N.P. Pittmann, de vorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft in de avonduren vergaderd met acht democratische senatoren, die voorstanders zijn van de opheffing van het embargo, een algemeen wetsontwerp inzake de neutraliteit op te stellen, dat vandaag. Maandag, bij het bestuur der commissie zal worden ingediend om als basis te dienen van bespreking. Het nieuwe ontwerp betreft vier punten: 1. Opheffing van het embargo op wapens. 2. Een plan voor ..cash and carry" (zelf halen en direct betalen); 3. Strengere straffen op overtreding. 4. Bepalingen inzake handelscredieten aan de oorlogvoerenden Ten panzien van dit laatste punt bestaat veel verzet tegen iedere wijziging van de tegenwoordige wet welke „normale" handels credieten op korten termijn toestaat. VRACHTAUTO MET ARBEIDERS SLOEG OM. BELGRADO, 25 September. (D.N.B.) Een groote vrachtauto, waarop 25 arbeiders bevon den, is in een bocht van den weg bij Belgrado omgeslagen. Zes personen werden gedood, de overigen werden gewond. Engelsche vrouwen en kinderen zullen Roemenië verlaten. BOEKAREST, 25 Sept. Vernomen wordt dat de Britsche legatie alle Engelsche vrouwen, die een minder goede gezondheid genieten en alle kinderen heeft aangeraden het land te verlaten. Aan hen, die niet over voldoende middelen be schikken. zal door het gezantschap geld worden verstrekt. De Britten zullen waarschijnlijk in de havenstad Constanza samengebracht worden. (United Press). Roosevelt zou derd#1 candidatiiur categorisch weigeren. NEW-YORK, 25 Sept. Een vertegenwoordiger van Scripps Howard heeft een interview gehad met Landon. Deze verklaarde te gelooven dat Roosevelt categorisch zal verklaren dat hij een derde candidatuur voor het presidentschap wei gert en dat hij geen benoeming zal aanvaarden als deze hem aangeboden wordt. Landon zcide verder dat hij zich niet verzet tegen Roosevelt's neutraliteitsprogram indien hierdoor de Ver. Sta ten buiten den oorlog blijven. (United Press). ZIJ, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S. BINNENLAND De scheepvaart is thans beter bereid dan in 1914. Richtlijnen voor de ontwikkeling en ontspan ning der militairen. Prof. Sigmund Frcud is overleden. BUITENLAND. De bombardementen op Warschau blijven voortduren. Een Engelsche torpedojager zou zijn getor pedeerd. Mussolini heeft in een rede gezegd te hopen dat het conflict in Europa gelocalisccrd zou blijven. Dc diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Hongarije zijn weer normaal. Door Duitsche duikbootcn zijn twee Finschc en een Zweedsch vaartuig getorpedeerd. Dr. Goebbels opent een „tegenoffensief" op de „lcugenjournalistiek'.' ARTIKELEN, enz. R. P.: De beperkte oorlog. K. de Jong: Bloomcndaalsche Kunstkring. Van onzen Londenschen correspondent Het nieuwe uiterlijk van Londen. C. C. K.L: Een Zondag op het Makasser- sche „platje". 6 Van een psychiater: Freud. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op y

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1