7ft SS doetje goed! En de autoriteiten antwoorden Richtlijnen voor de ontwikkeling en ontspanning der militairen. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 3 VRAAG: Zouden de houtvoorraden hier te lande voldoende zijn om de onderhanden zijnde bouwwerken te kunnen voltooien en bestaat er eenige mogelijkheid, dat het voorradig en even tueel nog aan te voeren hout gedistribueerd wordt? ANTWOORD: Het rijksbureau voor hout stelt thans een onderzoek naar de hier te lande aan wezige houtvoorraden in. Voor zoover de posi tie thans reeds kan worden overzien, zijn de voor raden voldoende om de onderhanden zijnde bouwwerken te voltooien, en distributie van hout ligt voorshands nog niet in de bedoeling. VRAAG: Worden per 1 September en even tueel later vervallende coupons van buitenland- sche obligaties en aandeelen der neutrale sta ten, als Amerika, Luxemburg, e.a. reeds nu aan Nederlanders niet meer uitbetaald, en hoe lang kan dit duren? ANTWOORD: Alle buitenlandsche coupons worden ter incasso genomen en na inkomen af gerekend. VRAAG: Is het geoorloofd om evenals andere jaren een normale wintervoorraad aardappelen op te slaan? ANTWOORD: Daartegen bestaat geen enkel bezwaar. Ook eigen geteelde aardappelen mo gen worden gereserveerd als wintervoorraad. Een vervoerverbod voor aardappelen bestaat niet. VRAAG: Wij willen over enkele maanden in het huwelijk treden. Zal dit huwelijk in deze tijdsomstandigheden gewoon door kunnen gaan of zal het wenschelijk zijn dit nog eenigen tijd uit te stellen? ANTWOORD: Voorzooveel Nederlandsche autoriteiten betreft, valt niet in te zien, dat voorgenomen huwelijken niet op normale wijze zouden kunnen worden gesloten. Betreft het buitenlanders, dan is het echter mogelijk, dat zij moeilijkheden en vertragingen ondervinden met het verkrijgen van de noodzakelijk over te leggen papieren, welke eventueel uit het bui tenland zouden moeten komen. Het is raadzaam dergelijke papieren zeer tijdig aan te vragen. Voor inlichtingen omtrent het sluiten van een huwelijk en omtrent de daarvoor over te leg gen stukken, wende men zich tot den ambte naar van den burgerlijken stand in de gemeen ten, alwaar het betrokken huwelijk zal worden gesloten. VRAAG: Kan ik, nu ik ga verhuizen, mijn huisbrandkolen zonder kans op moeilijkheden, vervoeren? ANTWOORD: Ja het vervoer van kolen is in dit geval geheel vrij. VRAAG: Is het waar, dat de verlofregeling voor gemobiliseerden niet van toepassing is op hen, aie voor eerste oefening nog geen zes maanden in dienst zijn? ANTWOORD: Inderdaad is zij op hen niet van toepassing. VRAAG: Krijgt deze categorie dan in het ge heel geen verlof? ANTWOORD; Hiervoor komt een aparte regeling. Suiker. Ten aanzien van den aankoop van suiker Wordt het volgende opgemerkt: In beginsel is de aankoop van suiker door par ticulieren slechts aan deze beperking gebonden, dat men zich in één week niet meer mag aan schaffen dan men normaal in één week pleegt te gebruiken. Aangezien evenwel de aflevering van consumptiesuiker door de fabrieken aan de grossiers en door dezen aan de kruideniers voorloopig beperkt is tot 75 procent van de hoe veelheid welke het vorige jaar werd afgeleverd in een bepaalde periode, zijn de kruideniers in de practijk gedwongen ook de aflevering aan de consumenten te beperken tot een hoeveelheid van hoogstens 75 procent van het verbruik. Ten gevolge van bijzondere omstandigheden zooals moeilijkheden in het vervoer, kan het voor komen dat ook deze hoeveelheid tijdelijk niet voorradig is. VRAAG: Kan een dienstplichtige bij het gaan met verlof, indien hij daarbij gebruik maakt van een eigen auto of motorrijwiel vergoeding daar voor ontvangen? ANTWOORD: Neen. Krachtens legerorder worden bij vervoer voor rijksrekening bij ver lof of bewegingsvrijheid kostelooze vervoer- bewijzen verstrekt, doch wordt geen vergoeding voor het gebruik van een eigen vervoermiddel toegekend, voor geval van die bewijzen door be trokkenen geen gebruik is of zal worden ge maakt. Dit houdt verband met de vordering van de spoorwegen, terwijl ook beperking van het ben- zinegebruik de voorkeur doet geven -aan ver voer per spoor. VRAAG: Men vraagt een gironummer, waarop bijdragen kunnen worden gestort tot ontspan ning van gemobiliseerden. ANTWOORD: Dergelijke bijdragen kunnen worden gestort of overgeschreven op postreke ning 359988, ten name van het algemeen hoofdkwartier, bureau ontwikkeling en ontspan ning, te 's Gravenhage. VRAAG: Men wil bivakmutsen, sokken, en dergelijke breien voor gemobiliseerden. Bestaat hiervoor reeds een organisatie, waar men bij zonderheden kan vernemen zooals model, kleur, adres van inlevering, enz. ANTWOORD: Men wende zich tot mevrouw Meyer—Van den Berg, Hartenlustlaan 12 te Bloemendaal, die een comité voor het beoogde doel heeft opgericht. VRAAG: Ik wil graag mijn postduiven vrijwil lig en belangeloos ter beschikking van de mili taire overheid stellen. Waar moet ik mij ver voegen? ANTWOORD: Op het oogenblik zijn voldoende postduiven beschikbaar, zoodat vrijwillige aan bieding thans niet noodig is. Kostwinnersvergoeding. Aangezien herhaaldelijk vragen worden ge steld betreffende de kostwinnersvergoeding, zul len diverse vragen dienaangaande thans be handeld worden: VRAAG: Waar moet men zich vervoegen om kostwinnersvergoeding aan te vragen? ANT WOORD: belanghebbenden moeten kostwinners vergoeding aanvragen bij den burgemeester der gemeente, waar zij woonplaats hebben. Wonen zij in het buitenland, dan behooren zij in het algemeen daartoe aanvraag in te dienen bij den Nederlandschen consulairen ambtenaar, binnen welks ressort him woonplaats ligt. VRAAG: Wat verstaat men in het algemeen onder kostwinner? Kan bijvoorbeeld een werk- looze als kostwinner worden aangemerkt? ANT WOORD: Als kostwinner in den zin der wet wordt beschouwd de dienstplichtige, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende mid delen tot levensonderhoud aan zijn verwanten zijn komen te ontbreken. Is een dienstplichtige werkloos, dan kan hij alleen als kostwinner wor den beschouwd, wanneer hij steun genoot of in de v-'cfkvei schaffing werkzaam was Ook wan neer de dienstplichtige mede-kostwinner is. wr-dt hij als kostwinner in den zin der wet be schouwd. VRAAG: wordt kostwinnersvergoeding ook uitgekeerd aan dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn? ANTWOORD: Bij verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening wordt in het algemeen geen kostwin nersvergoeding toegekend. Is een dienstplichtige vo-r zi'n opkomst kostwinner of mede-kostwin ner. dan behoort door of namens hem vrijstel ling van den dienstplicht te worden aangevraagd, geschiedt dit niet, dan kunnen zijn verwanten ook geen aanspraak op kostwinnersvergoeding Biaken. Alleen wanneer een dienstplichtige na, zijn opkomst als kostwinner moet optreden op een tijdstip, dat dienstbelangen zich tegen hei verleenen van vrijstelling verzetten, kan kost winnersvergoeding worden toegekend, ook al is de eerste oefening nog niet volbracht. VRAAG: Hoeveel bedraagt de kostwinners vergoeding, wanneer de werkgever het volle loon of salaris blijft uitbetalen? ANTWOORD: Wanneer de werkgever van dien dienstplichtige tijdens het verblijf in werkelijken dienst het volle salaris blijft doorbetalen, kunnen de ver wanten van dien dienstplichtige geen aanspraak op kostwinnersvergoeding maken, omdat alsdan door bedoeld verblijf in werkelijken dienst geen inkomsten worden onttrokken. VRAAG: En hoe wordt gehandeld, wanneei de werkgever bereid is het verschil tusschen loon of salaris en kostwinnersvergoeding bij te pas sen? ANTWOORD: De uitkeeringen van den werkgever worden alsdan beschouwd als vrije giften, waarmede bij het bepalen van het bedrag der kostwinnersvergoeding geen rekening wordt gehouden. VRAAG: Kunnen werkloozen, die als vervan gers optreden, ook aanspraak maken op kost winnersvergoeding? ANTWOORD: Werklooze dienstplichtigen, die als vervanger van andere dienstplichtigen in werkelijken dienst zijn ge treden, kunnen alleen kostwinnersvergoeding ge nieten, wanneer zij steun trokken of in de werk verschaffing werkzaam waren. Hun verwanten ontvangen dan een bedrag aan kostwinnersver goeding, overeenkomende met hun inkomsten uit steun of werkverschaffing. Zeven ton voor snelleren Indië-dienst uitgetrokken. Naar aanleiding van de mededeeling in de postbegrooting, dat voor 1940 de kosten voor postvervoer f 1.025.000 hooger zijn geraamd dan in 1939 kan nog worden medegedeeld, dat deze hoogere raming haar oorzaken voor een gedeelte vindt in een post van f 700.000 als hoogere uit- keering aan de K. L. M., welke beoogt deze in staat te stellen vliegtuigen aan te schaffen, waarmede de dienst AmsterdamBatavia in twee en een halve dag kan worden uitgevoerd. Men zal zich uit vroegere verklaringen van de zijde der K. L. M. herinneren, dat deze zich een reisduur van.twee en een halven dag reeds lang als ideaal voor oogen heeft gesteld. Het thans op de begrooting gestelde jaarbedrag van f 700.000 is een aanwijzing van het gewicht, dat ook van de zijde der P. T. T. gehecht wordt aan een dei-gelijke versnelling van den dienst. Ge steund door deze jaarlijksche bijdrage zal de K. L. M. in staat zijn haar plannen te dezen met grooter voortvarendheid voor te bereiden. Wij vernemen echter, dat, gezien de huidige omstandigheden, nog niets vaststaat over het tijdstip, waarop tot versnelling van den dienst zal kunnen worden overgegaan. Ook is de aan koop van het type vliegtuig, dat die versnelling mogelijk zal moeten maken, nog niet geschied. Het uitbreken van den oorlog zal uiteraard een vertragende factor zijn. Met veel te groote snelheid gereden. Auto in bocht tegen een boom gevlogen. Zaterdagavond omstreeks half tien kwam op de Oldenzaalsche straat te Lonneker bij de z.g. viersprong een bijna nieuwe personenauto met vier jongelui uit Oldenzaal met groote snelheid uit de richting Enschedé aangereden. De ne gentienjarige bestuurder W. kon in de bocht het stuur niet meer houden met het gevolg, dat de wagen tegen een boom vloog en totaal vernield werd. Van de inzittenden werd de heer J. de Jong zeer zwaar gewond. De overige drie jongelieden werden na ver bonden te zijn naar het politiebureau te En schedé overgebracht. Ontwikkeling en ontspanning van militairen. Centrale Raad van Advies geïnstalleerd. De opperbevelhebber van de Land- en Zee macht heeft den centralen raad van advies inzake ontwikkeling en ontspanning van ge mobiliseerde militairen geïnstalleerd. De raad, waarvan Prins Bernhard het eere voorzitterschap heeft aanvaard, is thans als volgt samengesteld: Voorzitter jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. oud-minister van Water staat, leden: G. W. F. van Hoeven, referen daris van het departement van sociale zaken, dr. H. Brugmans, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, mr. dr. J. Donner, oud-minister van Justitie, lid van den Hoogen Raad. dr. J. Eykman, voorzitter van de ver- eeniging Nederland's Volkskracht, prof. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de R.K. Hooge- school te Tilburg en J. D. S. Paters, kapitein van den Generalen Staf, algemeen hoofd kwartier. De taak van den Centralen Raad van Advies is, aan de hand van de algemeene richtlijnen voor de ontwikkeling en ontspanning, zorg te dragen, dat deze zooveel mogelijk gelijkmatig aan de gemobiliseerde militairen in den lande ten goede komen en bevorderd worden, zulks in overleg met de verschillende besturen en commissies, die daartoe reeds het initiatief namen. Zij worden uitgenoodigd zich tot na der overleg omtrent de voorbereiding en uit voering hunner plannen tot den raad te wen den. Van tal van personen zijn brieven ontvangen waarin zij zich welwillend beschikbaar stel len mede te werken aan het gemeenschappe lijke doel. Deze bereidwilligheid wordt op hoo gen prijs gesteld en voorzooverre zulks moge lijk en wenschelijk zal blijken, zal te zijnertijd gaarne van de aangeboden diensten gebruik worden gemaakt. Voorts zijn tal van aanbiedingen ontvangen van hen die voor den raad werkzaamheden op verschillend gebied wenschen te verrichten. Ook met deze aanbiedingen zal te gelegener tijd rekening worden gehouden. Het secretariaat is voorloopig gevestigd te 's-Gravenhage, Lange Voorhout no. 7, post girorekening no. 359988, ten name van het bureau voor ontwikkeling en ontspanning bij het algemeen hoofdkwartier. De raad is voornemens op nader te bepa len tijdstip een nationale inzameling te hou den, waarvan nadere bijzonderheden tijdig zullen worden bekend gemaakt. Vreemd vliegtuig boven Gelderland. De regeeringspersdienst deelt mede: Zondag middag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig gesignaleerd, dat naar de aan wijzingen van Duitsche nationaliteit was. Nederlandsche jacht-vliegtuigen zijn opgeste gen. Het vreemde vliegtuig heeft in de richting Emmerik ons rechtsgebied verlaten. Auto tegen trein gereden. Bestuurder gedood. Zaterdagmiddag is op den spoorwegover gang nabij Oudesluis een ernstig ongeluk ge beurd. De ongeveer 40-jarige vischhandelaar Kuyt, afkomstig uit Stroe op Wieringen, is daarbij gedood. K. was met vier familieleden in een auto op weg van Wieringen naar Schagen. Vermoede lijk heeft hij den trein van Schagen naai den Helder, welke te 14.25 uur te den Helder moest aankomen te laat opgemerkt. Het ge volg was. dat de auto tegen den trein op reed, waardoor het geheele voorste deel van het voertuig volkomen werd vernield. K. was viijwel op slag gedood. De vier overige inzitten len, de moeder van het slachtoffer, en een zwager met vrouw en kind. ciie achter in de auto hadden plaats ge nomen, kwamen met den schrik vrij. De trein kwam met een kwartier vertraging in den Helder aan. Naar een oplossing Eén ontspanningsavond per 14 dagen in elk kantonnement. (Van onzen specialen verslaggever.) Goed nieuws voor de sinds 29 Augustus onder de wapenen geroepen militairen. Zóó mag men het bericht, dat met ingang van 1 Octo ber a.s. gestart zal worden met één ontspan ningsavond in de 14 dagen per kantonnement waarvan de bijwoning geen „dienst" is stellig beschouwen. De opperste leider van het Ontspannings- en Ontwikkelingswerk voor de gemobiliseerden, de heer J. D. S. Paters, ka pitein bij den Generalen Staf, wiens functie juist in den mobilisatietijd zoo ontzaglijk be langrijk maar ook moeilijk! is, heeft het Zaterdag, in het bijzijn van den heer K. J-. J. Lotsy, die belast is met de geheele sportorganisatie voor de militairen, medege deeld. In een uitvoerig exposé, waarin scherp omlijnd naar voren kwam, dat ook de militaire autoriteiten het op waarde schatten alle pro blemen op te lossen, welke zich ten aanzien van de ontspanning en ontwikkeling voor doen, heeft kapitein Paters, de richtlijnen, volgens welke men dit werk zal leiden, uiteen gezet. Daarna was het de heer Lotsy, die speciaal over de sportorganisatie het een en ander mededeelde. Kapitein Paters ving aan met er op te wijzen, dat de Opperbevelhebber het noodig achtte aan den Generalen Staf *n nieuwe Sec tie - Sectie V - te verbinden, aan welke 't ge heele gebied betreffende de ontwikkeling en ontspanning is overgedragen. Deze Sectie is in een aantal sub-bureaux ondergebracht en wel: Sport, Onderwijs. Klein kunst, Film. Lectuur en Administratie. De navolgende grondbeginselen zijn daarbij in acht genomen: le. Het ontspannings- en ontwikkelings werk is uit den aard der zaak van ingrijpenden invloed op den geest en de tucht van de troe pen en dus een militaire aangelegenheid van primairen rang. 2e. De organisatie moet. van dien aard zijn, dat e enerzijds centrale leiding is ver zekerd. anderzijds zulks de bevordering van een juiste decentralisatie dit in voortdurend en nauw contact met den troep in de uit voering mogelijk maakt. 3e. Hetgeen den gemobiliseerden geboden zal worden moet aan hooge eischen voldoen. 4e. t Ontwikkeling-s- en ontspanningswerk dient aldus te worden geregeld, dat het voor alle militairen, zonder onderscheid in poli tieke of geloofsovertuiging, toegankelijk is. De lectuur. Wat de lectuur betreft, daaromtrent zijn veel misverstanden. Het laat de militaire lei ding in het geheel riiet onverschillig, welke lectuur op de tafels in de Ontspanningslo kalen zal komen te liggen. Verzocht wordt boe ken te zenden aan 't Bestelhuis, Amsterdam. Dan komt men tot een boekencentrale, waarop toch in elk geval aangestuurd moet worden. Aanvragen om lectuur moet men aan kapitein Paters richten. Het onderwijs. Het is gebleken, dat klassikaal onderwijs voor de gemobilseerden uitgesloten is. 't Alge meen ontwikkelingspeil loopt dermate uiteen en de opneem capaciteit is zoo verschillend, dat klassikaal onderwijs werkelijk onmogelijk is. Daarmede zal dus ook niet begonnen worden. Het onderwijs aan de gemobiliseerden zal zich tot de navolgende 3 soorten beperken: le. 't Algemeen ontwikkelend onderwijs. 2e. Practisch technisch onderwijs, dat heel erg noodzakelijk is, omdat door het vervul len van hun dienstplicht enkele honderddui zenden Nederlanders wellicht hun valkbe kwaamheid zouden verliezen. Het Depart, van Onderwijs heeft toegezegd, dat het alle in ons land bestaande dag- en (Adv. Ingez. Med.) Monument te Kootwijk onthuld. Herinnering aan het tienjarig gebruik van de telefoonverbinding met Indië. Toen 28 Februari 1938 de dag werd her dacht, dat de radiotelefoonverbinding met Nederlandsch-Indië voor 10 jaar in gebruik werd genomen door het publiek, had het personeel van het radiostation het initiatief genomen een grooten zwerfsteen van Noorsch graniet, welke op het terrein van het station was aangetroffen, over te brengen naar een kruispunt aan den weg van Assel naar het station. Het eigenlijk begin Van de radionederzetting Kootwijk. Het personeel had gelden bijeengebracht voor een passend inschrift, dat werd aange bracht door den beeldhouwer Titus Leeser et Ommen, voorstellende een roepende kopfiguur met daaronder de woorden „Hallo Bandoeng", het geheel bestemmend als onvergankelijke herinnering aan het voor Nederland en Ne- derlandsch-Indië zoo belangrijke gebeuren de rechtstreeksche telefoonverbinding. Het P.T.T.-bedrijf stelde er prijs op dit spontane en origineele initiatief uit te brei den met een passend monumentje en het ge heel in den vorm van een plantsoentje met eenige houten banken tot een fleurig herin neringsplekje op den Kootwijkschen grond te maken. Het monument bestaat uit een 3- zijdige zuil van terracotta waarop eenige in schriften voorkomen. De zuil draagt een wereldbol waarop de eindpunten van de radicftelefoonverbinding zijn gemarkeerd. Zaterdag kon pas de officieele inwijding van het geheel plaatsvinden, welke geschiedde door den directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, in tegenwoordigheid van het personeel van het station en een aantal hoofdambtenaren van den P.T.T.-dienst. Mr. Crena de Iongh treedt af als president der Ned. Handel Maatschappij. Mr. D. Crena de Iongh, heeft den wensch te kennen gegeven zijn functie als president der Ned. Handel Maatschappij neer te leggen. Dr. E. Heldring heeft zich bereid verklaard een eventueele benoeming tot president te aanvaarden. (Is reeds tn een deel eener vorige oplage opgenomen.) De nieuwe president der Ned. Handel Maatschappij. Dr. Ernst Heldring, die mr. D. Crena de Iongh zal opvolgen als president van de Ne derlandsche Handel Maatschappij, is gebo ren te Amsterdam 21 September 1871. Van 1899 tot 1937 was hij directeur van de Koninklijke Stoomboot Maatschappij. Bovendien was hij in de jaren 19221932 voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De heer Heldring is commissaris van verscheidene scheep vaartmaatschappijen alsmede van de Neder landsche Bank. In 1932 werd hem het eere doctoraat in de handelswetenschappen ver leend door de Amsterdamsche universiteit. De heer Heldring is voorts o.m. voorzitter der vereeniging .Rembrandt". K. L. M.-vlieger Klein te Batavia. Met de „Gier" is Vrijdag te Batavia aan gekomen de K.L.M.-vlieger Klein, die bij het uitbreken van den oorlog te Calcutta werd aangehouden. De heer Klein verklaarde nog niet te we ten welke plannen er bestaan omtrent zijn verdere werkzaamheid bij de K.L.M. Kamer kan zich met instelling van drie Krijgsraden vereenigen. Bij het afdeehngsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarde men algemeen zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen Men achtte het noodzakelijk het aantal krijgsraden bij de land-macht thans tot drie te vermeerderen en men stemde in met het denkbeeld, deze vermeerdering geen defini tief karakter te geven. Gaarne zou men ver nemen, in welke plaatsen de regeering de beide nieuw in te stellen krijgsraden denkt te vestigen. Sommige leden drongen aan tot leden van de krijgsraden zooveel mogelijk officieren te benoemen, die de hoedanigheid van meester in de rechten of een juridischer. doctorstitel bezitten. Verscheidene leden drongen er verder bij de regeering op aan de voorzitters van de nieuw in te stellen tijdelijke krijgsraden niet te benoemen dan nadat voor vervulling van deze betrekking sollicitanten zullen zijn opge roepen. Mochten te zijner tijd krijgsraden te velde worden ingesteld, dan zouden sommige leden tot voorzitters dezer raden bij vorokeur aan gewezen willen zien officieren met ruime er varing van het leven in den troep, dus niet officieren, die hun loopbaan in hoofdzaak op een bureau hebben doorgebracht Telegrammen voor militairen. Bij binnenlandsche telegrammen bestemd voor militairen wordt het adres van het dienstonderdeel als één woord gerekend: b.v. Sergeant Jan Streepstra (3 woorden), 3e comp. Ie bataljon 2e reg. Infanterie Veldleger (1 woord). Voor dit adres zullen dus in het ge heel 4 woorden in rekening worden gebracht. voor ieder aanvaardbare wordt gestreefd. avondnijverheidsscholen (ongeveer 300 a 400), met de daaraan verbonden leerkrachten ter beschikking stelt. 3e. Theoretisch technisch onderwijs. Hier voor zal men speciaal de dag- en avondnijver heidsscholen kunnen benutten. Voorts is er alle kans dat ook het P.B.N.A. (Practisch Bouwkundig Nijverheidsonderwijs, te Arnhem) hierbij zal medewerken. Op het geheele gebied van 't onderwijs kan tenslotte goed werk gedaan worden door 'fc geven van voordrachten over actueele vraag stukken en door 't vertoonen van actueele films. Kapitein Paters sprak hierbij 't vertrouwen uit, dat het absoluut zal gelukken om de noo- dige militaire cursus-leiders te vinden. De kleinkunst. Ziehier een onderwerp, dat voorloopig om vat: cabaret, tooneel en revue. Nu reeds heeft men de beschikking over een 50-tal beschaaf de ensembles, die stellig veel tot den goeden vorm van ontspanning^ zullen bijdragen. In overleg met de militaire overheid worden de tournée's centraal geleid, met dien verstande, dat van 1 October a.s. af. voorloopig één maal in de veertien dagen in elk kantonnement één ontspanningsavond gegeven wordt. Een juiste doseering is van groot belang. Er moet voor gewaakt worden, dat men teveel ontspan ningsavonden, welke men niet verplicht is om bij te wonen, zou arrangeeren. Het Departe ment van Defensie betaalt de honoraria en de reiskosten der gezelschappen: de troep moet de verblijfs- en de zaalkosten betalen. Film. Teneinde de militairen in de gelegenheid te stellen films bij te wonen is met den Neder landschen Bioscoop Bond een regeling getrof fen, welke zoodanig is, dat in de plaatsen, waar zich bioscooptheaters bevinden, de voor stellingen tegen gereduceerden prijs bezocht kunnen worden. Natuurlijk zijn niet alle voor stellingen geschikt, zoodat deze aan bepaalde keuringseischen moeten voldoen. Voor de plaatsen waar geen bioscooptheaters zijn, is een voldoend aantal reizende bioscooponder nemingen ter beschikking. De voorstellingen daarvan worden gratis gegeven. De oprichting van een eigen filmdienst is in voorbereiding. De financieele zijde. De minister van Defensie, die zoo nauw bij 't bovenstaande is betrokken, is bereid voor het een en ander gelden ter beschikking te stellen. Daarvan zal een gedeelte bestemd wor den voor de troepen om de eerste behoefte op dit gebied te dekken, 't Bureau voor Ontspan ning en Ontwikkeling bij 't Algemeen Hoofd kwartier heeft echter het meeste geld noodig. Voor 't onderwijs kan wellicht een beroep op het betreffende Departement gedaan worden. Aan den anderen kant zal ook een beroep op het particulier initiatief gedaan moeten wor den. En ook.op de plaatselijke en gewes telijke comité's, die natuurlijk met de beste bedoelingen ontspanningsavonden voor de in hun stad of gewest gelegerde miliciens or- ganiseeren. Het gironummer dei- Centrale in stantie is 359988!" En de sport? De in Nederlandsche voetbalkringen zoo po pulaire heer Lotsy wees on het belang van sportbeoefening voor de militairen, omdat me de daardoor wellicht iets Ingehaald kan wor den van den grooten achterstand, welke Ne derland heeft ten opzichte van 't buitenland, speciaal wat de lichamelijke ontwikkeling be treft. Verschillende groote lichamen hebben zich reeds volledig ter beschikking gesteld. Het ligt in de bedoeling van den sportleider om met alle bonden en organen, welke zich aanmelden, besprekingen te houden, waarbij op den voorgrond gezet dient te worden, dat er door hen geen enkel verschil gemaakt zal worden. Door het contact met de verschillen de sportorganisaties verwacht de heer Lotsy een opgave te kunnen krijgen van al degenen, die de sport bij de militairen populair moeten maken en onderricht in de juiste beoefening kunnen geven. Deze leiders, die dus gedecen traliseerd zijn, moeten goed zijn- Het is de opzet, om de militairen bij de sportbeoefening te laten leiden door menschen uit hun midden, die daarvoor geschikt zijn. De sportorganisaties kunnen daarbii helpen door den heer Lotsy de naar hun meening ge schikte personen, die thans ook onder de wa penen zijn, op te geven. Naar alle waarschijnlijkheid zal de sport beoefening enkele uren per week op het dienstrooster der soldaten komen. „Ik juich het toe"', aldus de heer Lotsy, „dat in tal van plaatsen reeds commissies zijn benoemd om de mogelijkheid van sportbeoefening door de militairen te bevorderen. Tot nu toe is dit vol komen buiten mij omgegaan. Maar dat is wel goed, want het is onmogelijk om onmiddellijk In het sportnet alle gemobiliseerden te vangen. Er schuilt echter een onbillijkheid in, omdat zich juist alleen in de groote steden derge lijke commissies gevormd hebben. Daar zijn terreinen, voetballen, schoenen en shirts vrij gemakkelijk te verkrijgen. Maar in de kleinere plaatsen en vooral in de allerkleinste ontbreekt het daaraan. Daarom doe ik thans een beroep op dergelijke commissies om zich eerst in verbinding te stellen met het centraal bureau bij het Algemeen Hoofdkwartier. Da gelijks bereiken mij ,uit de kleinste negorijtjes, verzoeken om een voetbal ter beschikking te stellen. Hoe eerder wij in Den Haag weten hoe het staat met het materiaal, hoe beter! De instelling van een competitie voor mili taire elftallen zal voorloopig nog niet moge lijk zijn. gezien het gebrek aan terreinen. Daarom meen ik er goed aan te doen door er op te wijzen, dat de Zeeuwsche, Voetbalbond reeds de mogelijkheid heeft geopend voor mi litaire elftallen, waarvan de sterkte niet zoo bijster groot is. om deel te nemen aan de com petitie voor burgerelftallen. In dit opzicht zul len de provinciale voetbalbonden stellig zeer veel goed kunnen doen. Het blijft natuurlijk ons streven oen tot een geheel militaire com petitie te komen. Voorts denk ik aan een soort Olympischen Dag of aan de mogelijkheid, dat de erkende bonden één Zondag de competitie stil leggen om een elftal van de beste spelers te laten aantreden tegen een militair elftal. Misschien zal het in de toekomst mogelijk zijn, dat wij contact zoeken met het buitenland om een internationalen wedstrijd te spelen tegen een buitenlandsch militair elftal. Maardat is nog toekomstmuziek. Het voornaamste is thans om de beschikking te krijgen over de namen van diegenen, die geschikt zijn voor een leidende functie bij de sportbeoefening door militairen en die zelf onder de wapenen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5