Haarlem's Dagblad Zeestag ZmnetfMpzei* nabij de Noorsche kust? Spoorbrug in België in de lucht gevlogen Een KEIP-bril Vliegeraanval op Friedrichshafen? De ton. feasts p,etgu:n Anthraciet IV Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17261 Uitgave Loarene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM £IN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 26 September 1939 Abonnementen pel week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes cie rubriek. JCauouge&uCdec duucde den gefieeten dag United Press verneemt uit Bergen, dat Maandagmorgen om negen uur ka nonvuur werd gehoord ongeveer 25 Ki lometer uit de Noorsche kust. Men vermoedde dat er een zeeslag gaande was. Des nachts was kanonvuur ge hoord ten noorden van den vuurtoren van Marsteinen en waren verschillen de schepen gezien. Meer naar het noorden in Heggeholmen werd eveneens geschutvuur vernomen omstreeks half tien in den morgen en in Hjelteford werden vijftien trawlers waargenomen, die in noorde lijke richting voeren. Aangenomen wordt dat deze trawlers door het gevecht in die richting werden gedwongen. Het weer was regenachtig en men kon op zee moeilijk iets waarnemen. Het schieten werd gehoord over een gebied van ongeveer 40 tot 45 kilometer. Te Bergen hoorde men geronk van vliegtui gen. Blijkens berichten uit Marsteinen zijn daar zware, zwarte rookwolken gezien, ook hier hoor de men het schieten. Nader meldde United Press uit Bergen: Tenminste één schip, dat deel heeft genomen aan den zeeslag, die naar men aanneemt Voor de Noorsche kust heeft plaats gevonden, is be schadigd en gedwongen naar het zuiden terug te trekken. De inwoners van Algroe ten westen van Bergen hebben namelijk een oorlogsschip met twee pijpen waargenomen, dat blijkbaar met eenige moeite naar het zuiden opstoomde. Ook werd het motorengeronk van een vliegtuig gehoord, dat vermoedelijk het schip escorteerde maar dat door de zware rook niet te zien was. De zeeslag nam gedurende den middag van twee tot vier uur in hevigheid toe. Drie tot twaalf kanonsalvos in series werden gehoord. De vuur torenwachter van Feie ten noorden van Bergen nam vijf schepen waar, doch tengevolge yan de rook en den grooten afstand kon hij de identi teit van de schepen niet vaststellen. In de Noorsche kustplaatsen trilden zoo nu en dan de ramen, zoo hevig was het kanonvuur, op zee. Na vier uur trok het kanonvuur langzamerhand naar het Noorden te rug. Daar werd het tot de duisternis viel voortgezet. Om ongeveer zes urn- hield het gebulder der kanonnen op. Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft de Britsche admiraliteit, naar het ministerie van voorlichting meldt geen rapport gekregen over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Duitsche aanval op convooi? Hedenmorgen vernam United Press uit Bergen: De aan de Noorsche kust waargeno men zeeslag zou volgens de geruchten veroorzaakt zijn door een Duitschen aanval op een Engelsch convooi langs de Noorsche kust. De Britten zouden een aantal Scandinavische schepen naar Engeland escorteeren. De aan vallen zouden afgeslagen zijn. Hoeveel schade aan het convooi is toegebracht is onbekend. Ook weet men hier niet of de Engelschen erin geslaagd zijn alle schepen weer bij elkaar te bren gen en de reis te vervolgen. 'Japanners naderen Tsjangsja. Offensief ten Oosten van den spoorweg KantonHankau. Domei meldt dat Japansche landingstroepen volgens een communiqué van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, een deel van Loeisjis- jan aan den oostelijken oever van het Toentting- meer bezet. De luchtmacht heeft de vijandelijke stellingen bij Jingtjen gebombardeerd. Japansche voorhoedetroepen hebben den noordelijken oever van de -Mi bereikt en een krachtig offensief tegen de Chineesche stellingen op 11 kilometer ten oosten van den spoorweg Kanton—Hankau ingezet. Andere afdeelingen trokken over de Mi en vorderen voortdurend in de richting van Tsjangsja. Minder gespannen verhouding tusschen Japan en China Geruchten over pressie van Moskou op Tsjoengking. De verhouding tusschen Tokio en Tsjoengking zou minder gespannen zijn tengevolge van den druk, welke door Moskou zou zijn uitgeoefend op Tsjoengking om vrede te sluiten en door de officieus door Tokio te kennen gegeven mogelijkheid ooi terug te komen op het besluit in geen geval te onderhandelen met Tsjang Kai Sjek, zoo meldt Havas uit Sjanghai. In algemeen welingelichte kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat Wang Tsjing Wei er in slagen zal een nieuwe regeering in China te vormen, welke autoriteit heeft onder Ja pansche controle voor 10 October. De oogen- schijnlijke moeilijkheid zou de verdeeling van de partijen in de nieuwe regeering zijn, doch de ware reden zou zijn gelegen in het feit, dat onderhandelingen worden gevoerd tus schen Tsjoenking, Nanking en Tokio tot het herstel van den vrede waardoor beide landen vereenigd blijven. BILLIJK en GOED is onze LEUZE. VOOR IEDERS BEURS is er KEUZE. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726. Ziekenfondsleverancier. (Adv ingez. Med.) De Engelsche verliezen aan het Westelijk front. Het tweede communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart omtrent geleden ver liezen is gisteravond uitgekomen. Als „verliezen op verschillende data" worden opgegeven drie dooden, terwijl een persoon, die eerst als ver mist was opgenomen, thans vermeld wordt met de aanteekening, dat men gelooft, dat hij gedood is. Voorts worden twintig personen vermist. Kort tevoren was een sneltrein gepasseerd Ook een huis werd verwoest AARLEN. 26 September. (Belga- ANP.) In den afgeloopen nacht is de Pont de la Posterie, aan den spoorlijn van Brussel naar Aarlen in de lucht gevlogen. Deze brug ligt tusschen de stations Aarlen en Stok- kem. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Drie of vier minuten voor de ont ploffing was de sneltrein van Brus sel naar Aarlen gepasseerd. De wrakstukken van de brug zijn neergekomen op den weg van Aarlen naar Neufchateau, met het gevolg, dat de weg versperd is. Een niet ver van de plaats van de ontploffing gelegen huis werd verwoest. Het huis maakt den induik alsof het door een aardbeving geteisterd is. Alleen de schildwacht die ter plaatse geposteerd stond, werd licht gewond. De gouverneur van de pro vincie en de militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. zit prettiger KEIP, Croote Houtstraat 137 (Adv. ingez. Mea.j Op Zwitsersch gebied werd het geluid van explosies vernomen Van particuliere zijde verneemt Havas uit Bern dat Zondagavond drie vliegtaLgaan vallen zijn gedaan op de Zeppelinfabrieken te Friedrichshafen. Te Schaffhausen heeft men het ge ronk gehoord van de vliegtuigen, die op groote hoogte vlogen en in 't Zwit- sersche dorp Ar bon, dat tegenover Friedrichshafen ligt, kon men de aan vallen nauwkeurig volgen. Volgens mededeelingen van Duitsche zijde ■ouden geen bommen uitgeworpen zijn en geen schade zijn aangericht. Voorts vernemt Havas uit Bern De Zwit- sersche generale staf deelt mede. dat Zon dagmiddag te half vijf een buitenlandsch vliegtuig de Rijn af kwam gevlogen en bij Schaffhausen boven Zwitsersch gebied is ge komen. Het toestel werd onmiddellijk door de grenswacht onder vuur genomen. Verder wordt gemeld, dat Zondag avond na negen uur een vliegtuig- aanval is gedaan welke klaarblijkelijk de Zeppelin-fabrieken te Fried richshafen ten doel had. Men horde het ontploffen van de bommen en de schoten van de luchtdoelartillerie. Ook heeft men lichtsignalen gezien. Later op den avond tusschen negen uur en middernacht werd van verschillende Zwit- sersche grensplaatsen gemeld dat men 't ge ronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreemde Vliegtuigen is geschonden. (De 100.000 in de Staatsloterij is gevallen op no. 4335). Zie. de ton is weer getrokken Uit de Staatsche loterij. Dit fortuintje van het gokken, Ging alweer mijn neus voorbij; Ik begeef me niet in klachten. Dat het weer niet lukken mocht, Want wat kon ik meer verwachten, Toen 'k geen lotje heb gekocht. Maar ik kan m' oprecht verblijden Met de winnaars van 't succes, 'k Heb alleen wel medelijden Met het lot vier-drie-drie-zes. 't Moet je toch maar eens zoo lukken, In dit somber herfstgetij, 't Is om 't zoo eens uit te drukken, 'n Lotje uit de loterij. 't Rijk is toch royaal, hè mannen, Ook al zit je zelf er naast. Je zou de belastingplannen Haast vergeten (ik zei: haast!) Ergens rolt een ton naar binnen, Deelt men na het spel de pot, In een reeks van huisgezinnen, Voelt men vreugde met zijn lot. Het woord is aan Von Knebel: Kaar het oneindige stre ven wij vaak en zoeken het verre. Wat ons nabij tigt worden wij minder gewaar. In afwachting van <le opheffing van het embargo. Talrijke vliegtuigen staan in de hangars te Los Angeles voor verzending naar Engeland gereed. LOS ANGELES. 26 September. De hangars hier staan op dit oogenblik prop vol met vliegtuigen, in Amerika gemaakt en gereed voor afilevering aan de Royal Airforce, zoodra het wapenembargo wordt opgeheven. Nabij Alhambra heeft men in een hangar, die onder gewapend toezicht staat, twee en twintig Lockheed bommenwerpers onderge bracht, een hoeveelheid," waarop zelfs deze hangar niet berekend was. althans vleugels en staarten van enkele vliegtuigen steken buiten de deuren uit. die niet gesloten kun nen worden. (United Press). Groote Houtstraat 162 Telefoon 10212 o.a. Prima Belgische afm.15/20,f2.05perH.L. franco bergplaats. Alle soorten brandstoffen v. centrale verwarming L Adv Ingez. Med.) Adolf Hitier aan het Oostelijk front De Führer bezichtigt een Poolschen pantser- trein, die bij een uitval uit Warschau door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd werd. diet Duitsche legeiAeiicfit BERLIJN, 26 Septeber (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten werd de stelselmatige beweging naar de demarcatielijn voortgezet. Slechts ten Oosten van den benedenloop van de San is het nog tot korte gevechten gekomen met uiteen geslagen deelen van vijandelijke strijdkrachten, waarbij door een pant serdivisie tweeduizend gevangenen werden gemaakt. Nadat het, ondanks alle bemoeiingen, niet gelukt is den Poolschen commandant te overtuigen van de gruwelijkheid en nutteloosheid van een tegenstand te Warschau, werd gisteren begonnen met de gevechts handelingen tegen de stad. Bij een plotselingen aanval werd het fort Mo- kotowski en vervolgens een gedeelte van de voorstad Mokotow genomen Luchtgevechten aan het Westelijk front. In het Westen: Artillerievuur en ge ringe activiteit der verkenningstroe pen. Fransche vliegtuigen hebben naar op ondubbelzinnige wijze werd vastgesteld boven Belgisch gebied gevlogen. In luchtgevechten werden vijf Fransche vliegtuigen en twee ka belballons. door luchtdoelartillerie werd een Fransch vliegtuig omlaag- geschoten. diet duinschc Ceget&exicht PARIJS, 26 September (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 26sten September luidt: De vijandelijke artillerie zet ten Zuidoosten van Saarbrücken haar ac tiviteit hardnekkig voort. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen ver scheidene gevechten geleverd met Duitsche jachtvliegtuigen. Havas meldt nog het volgende: Het Fransche communiqué over de operaties op 25 September maakt melding van luchtge vechten op 24 September, waaromtrent het Duitsche oorlogscommuniqué onjuiste bijzon derheden heeft door te vermelden, dat acht Fransche t' 'Cs tellen in den loop van den Zon dag werden neergeschoten. In werkelijkheid omvatten de Fransche verliezen op dien dag twee machines. Bovendien kon een der twee piloten met een valscherm dalen en zich bij zijn troep voegen. De bestuurders van twee op Fransch gebied gevallen Duitsche toestellen werden gevangen genomen. Reuter berichtte Maandagavond dat de Franse hen na een week van betrekkelijke werkeloosheid weer het initiatief hadden ge- genomen aan het Westelijk front. De laatste operaties hadden tot gevolg een versterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten, ondanks de levendige Duit sche reacties. De Duitschers onthouden zich thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten Zuid-Oostea van Zweibrücken. Maandag hebben zich naar gemeld wordt, de eerste ernstige operaties voorgedaan aan het front tusschen Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige, hevige kanonna- des over den Rijn. De luchtgevechten boven de strijdende linies zoo vervolgt Reuter hebben niet alleen de superioriteit bewezen van de Fran sche gevechtstoestellen, maar hebben ook ge toond, dat de Fransche bombardementsvlieg tuigen te snel zijn voor de Duitsche gevechts- vliegtuigen. Fransche waarnemers zagen ver scheidene Duitsche toestellen naar beneden storten. HEDEN14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Over schuilkelders en -loopgraven. 3 BINNENLAND. Vragen over kostwinnersvergoeding beant woord. Het Roode Kruis zoekt honderdduizend bloedgevers. 6 Het werk aan den Noord-Oostpolder. 6 BUITENLAND Bij de Noorsche kust Is waarschijnlijk een zeeslag geleverd. 1 Op Friedrichshafen zou een vliegeraanval zijn gedaan. Het verzet in Polen blijft voortduren. 1 Mololof zou eischen aan Estland gesteld heben. 5 Een Fransch en een Zweedsch schip zijn door duikbooten getorpedeerd. 5 Verdere opmarsch der Russen naar de demarcatielijn in Polen. 5 ARTIKELEN, enz. Van onzen deskundigen militairen mede werker: Polen's ondergang en het beleid aan het Westfront. 3 Langs de Straat: Het merkteeken. 3 De zaak Van der Pook geb. Basse. L.W. 3 H. D. vertelling: Laatste Strijd. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het Berlijnsche stadsbeeld onderging weinig verandering. 5 Van onzen Londenschc correspondent: Kan Engeland het duikbootengevaar be zweren? 5 Van onzen Boedapester correspondent: Poolsche vluchtelingen stroomen Honga rije binnen. 6 H. St.: Wilna, stad van het donker. 6 De Nederlanders in Duitschland. 7 J. B. Schuil: De moblisatie en het dilettan- tentooneel. 7 Seinpalen. 7 A. D. de Groot: Een schaker in Buenos Aires. 9 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ij LAATSTE BERICHTEN. U

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1