H 9tei publiek aiaagtr Zwitserland en de economische neutraliteit. JOURNALISTIEKE JAMMERKLACHT over het Engelsche ministerie van voorlichting. H Houdetdeu kakdionoHèk oft Watstkau En de autoriteiten antwoorden WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 H AA RE EM'S DAGBEAD 5 Z)e iaatste dagen btacfi'ett eenige oei~ andecing ten goede. Onze Londensche correspondent schrijft: et ministerie van voorlichting is on dergebracht in een grootsch. splin ternieuw en cnonumentaal gebouw midden in Londen. Het was natuur lijk niet gebouwd voor een regeerlngsdeparte- ment. Ais het oorlog is kruipen regeerings- departementen in het beste huis, dat kan wor den gevonden. Vroeger was het een zaak van de requisitie van luxe hotels. Nu stond er een prachtig nieuw universiteitsgebouw gereed. Er is een zaal in. die de Macmillan-zaal heet. Die zaal heette al zoo voordat Lord Macmillan tot minister van voorlichting was benoemd. Deze Lord is een van de groote rechtsgeleer den van het land. Hij heeft ook groot bestuurs- werk gedaan voor zijn land. En nog niet zoo lang geleden, toen het nog vrede was, heeft hij in de Nederlansch Hervormde Kerk. te Londen de lofrede uitgesproken bij de onthul ling van een plaat voor de herdenking van Hugo de Groot, In die Macmillan-zaal, die nu wordt ge bruikt voor persconferenties, hebben wij on langs kennis gemaakt met den nieuwen mi nister. Wij waren met eenige honderden jour nalisten daar bijeen en het grootste deel er van he^ft toen in hartige woorden laten we ten, hoe jammerlijk het ministerie van voor lichting tekort schiet in zijn taak de pers van het binnen- en buitenland bij te staan. De storm van critiek, toen gehoord, heeft geleid tot de benoeming van Lord Camrose. een pers man en directeur van de Daily Telegraph, tot secretaris-generaal van het ministerie. Nu hopen alle journalisten die grooten- deels hun werk moeten doen in de perszaal van het ministerie dat de dienst beter zal worden. Onder „dienst" verstaan zij niet zoo zeer de snelle uitreiking van de officieele be richten als de grootst mogelijke medewerking en de kleinst mogelijke belemmering in het werk dat de journalisten op eigen initiatief ondernemen. Op het oogenblik is er nauwelijks gelegenheid voor zulk initiatief. De persdienst van het ministerie is zeer nauwgezet met zijn „hand-outs" (de uitreiking van het officieele nieuws). Dat is zoodanig geregeld dat corres pondenten elkaar niet de loef af kunnen ste ken. Maar niemand vindt aanleiding zich in te spannen om „scoops" te maken van dit of- ficieele nieuws, dat met de machines van de Nnieuwsproductie in een oogwenk op alle pa pieren linten en strooken van alle nieuws- tikkers in alle redactie-bureaux van de wereld wordt afgedrukt. De laatste dagen is er al wat verandering ten goede te bespeuren geweest in het ka rakter van de „kopij" die in de perszaal wordt uitgereikt. Men krijkt. pennevruchten van ambtenaren in den trant van de populaire pers over de wederwaardigheden van de Tom mies en over de blauwe Britsche hichtsolda- ten „ergens in Frankrijk". De voorstelling is echter slechts een zwakke schaduw van het geen de „star reporter" der levendige kran ten op dit gebied zou kunnen doen. Het amb telijke initiatief wordt echter met den dag stoutmoediger. Aan het einde van de week mochten wij kennismaken met de twee vlie- gerofficieren, die in het begin van die week van den Atlantischen Oceaan de bemanning van een tot zinken gebrachten Brltschen koopvaar der hadden gered. Wij machten hun vragen stellen en beproe ven hen met meer of minder vrijheid te doen praten over hun historisch avontuur, histo risch omdat voor de eerste maal in de ge schiedenis vliegbooten een bemanning van een gezonken schip uit zee hadden opgepikt en door de lucht hadden meegenomen naar den veiligen Engelse hen wal. Er was een censor aanwezig, die in zijn uiterlijk geheel beant woordde aan de voorstelling, die men zich van een censor maakt De censor onderbrak vaak den prettigen loop van het verhaal, zooals het werd gegeven door den kapitein van het ge zonken schip en door de officieren, met de opmerking „~U kunt dat beter weglaten". Maar alle inteiwiewers konden naar eigen trant hun verhaal maken van het gehoorde en hun eigen vragen stellen. Zij konden er wat indi vidueels van maken; en in zoo verre, en in zeer beperkte mate, kon journalistiek initiatief zich doen gelden. Het ministerie zou zeker wel meer willen doen om de persmenschen te behagen. Maar het heeft te kampen met de terughoudend heid van de departementen der oorlogsdien sten. De leger-, vloot- en luchtmacht-auto riteiten zijn altijd en overal hetzelfde. Zij zijn geneigd zich op het standpunt te stellen, dat dit hun oorlog is en dat de burgers er weinig mee te maken hebben en in elk geval niet zoo nieuwsgierig behoeven te zijn. Het is een fatale opvatting, die het ministerie moet bestrijden. Overigens is de oorlogvoering aan Brit- schen kant ongetwijfeld nog niet zoo inten sief dat er veel nieuws van gegeven kan wor den. Een uitzondering is wellicht het werk van de vloot tegen de duikbooten. En daar van wordt niet veel interessants onthuld, omdat te veel onthulling, naar het oordeel van de Admiraliteit, die uiteraard het laat ste woord behoudt, licht den vijand in de kaart zou spelen. I S het werken voor de Engelsche kranten mannen al moeilijk en het resultaat jour nalistiek veelal onbevredigend, voor de bui- tenlandsche correspondenten is het nog 'veel moeilijker. Wat de verzameling van hun nieuws betreft en in hun verhouding tot de Zweedsch protest te Berlijn. Wegens het torpedeeren van twee schepen. De Zweedsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering een protest tegen het tor- perdeeren van het Zweedsche stoomschip „Gertrud Bratt', overhandigd. In dit protest behoudt de Zweedsche regeering het recht tot het eischen van schadevergoeding voor, zoo wel voor haarzelf als voor de eigenaars. Eenzelfde stap is gedaan in verband met het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip „Silesla". Italiaanscli watervliegtuig stijgt tot ruim 13 K.M. Nieuw hoogterecord. De Itaüaansche kolonel di Mauro heeft met een watervliegtuig van de klasse c. het hoog terecord voor deze klasse verbeterd door tot 13.554 meter te stijgen. Ttot nu toe bedroeg dit record 11.753 meter en was het in Ameri- kaansche handen. belemmerende censuur (die als onvermijde lijk moet worden aanvaard) staan zij op één lijn met hun Engelsche collega's. Maar de snelle verzending van verzameld nieuws is weinig minder belangrijk dan de verzameling zelf. En met die verzending komt de buiten- landsche correspondent te staan voor al die technische belemmeringen, die gevormd worden door den ambtelijken hartstocht voor administratieve orde. Zoo voelt de buiten- landsche journalist zich in zijn kwartieren van dit ministerie als een automobilist, die met de remmen op zijn wielen zijn bestem ming wil bereiken. Tot voor kort was het ministerie met een enkele lijn aan de internationale telefoon centrale verbonden. Al het nieuws, dat de correspondenten van de gansche wereld aan hun kranten hadden te zenden, moest door dat enkele lijntje worden geperst. Maar nu zijn er al drie; en men heeft er ons zes of meer beloofd. Het wordt dus steeds beter. En als de censor in plaats van één uur zooals thans, genoeg heeft aan een minuut of tien om onze kopij voor de telephoon te onderzoe ken, dan zai de positie aan den verzend- kant nóg beter zijn. Er zijn intusschen in de censuur-afdee- ling eenige ambtenaren, die aan hun loffe lijke gedienstigheid een goed begrip van den buitenlandschen correspondent paren. En er is reden te verwachten dat het zwaarste leed geleden is. A. K. VAN R. ,Geen zeeslag" zegt de Noorsche Admiraliteit. Wel dynamietontploffingen aan de Noorsche kust. De Noorsche Admiraliteit heeft mede ge - gedeeld, dat geen zeeslag is gevoerd voor de Noorsche kust bij Bergen. De geruchten zijn vermoedelijk ontstaan door dynamiet-ont- ploffingen, hetgeen naar men meende ge schutvuur was. Inmiddels meldt een United Press-bericht uit Oslo, dat gistermiddag omstreeks twaalf uur te Kristiansund wederom zwaar „kanon vuur" werd gehoord. Twee groote slagsche pen, drie kruisers en een onderzeeër werden, naar men zegt, van de kust af gezien. Ver schillende vrachtbooten zochten dekust ten einde het gevecht te vermijden. Tot nu toe kon geen bevestiging van dit bericht worden verkregen. Britsclie pamfletten tot diep in Duitschland verspreid. Millioenen Duitschers hebben volgens het Engelsche Ministerie van Voorlichting van den inhoud kennis genomen. Het Britsche ministerie van voorlichting zegt, dat Koninklijke Luchtstrijdkrachten bo ven Duitschland 18.000.000 pamfletten hebben uitgeworpen. Sinds den aanvang van den oorlog werden nachtvluchten uitgevoerd boven vijandelijk gebied over afstanden van in het geheel dui zenden kilometers. Tot zeer diep drong men in Duitschland door. De pamfletten gaan in bundels ter grootte van een steen mee en worden in overeenstem ming met de opgedane ondervinding losge laten. Het is gebleken, dat zij dan terecht komen boven het gebied, waarvoor zij be stemd zijn. De beteekenis van deze vluchten is belang rijk gebleken, aldus constateert het ministerie, aangezien millioenen menschen in Duitsch land van den Inhoud kennis hebben gekregen. De vluchten waren ook voor verkenningen van nut. Meeste openbare gebouwen in vlammen Stad door tweehonderd vliegtuigen en zwaar geschut bestookt De zender te Warschau deelde Dins dagavond mede: „De een en twintig ste dag van het beleg van Warschau is thans aangebroken en de laatste 24 uur waren nog verschrikkelijker dan de voorafgaande dagen. Met eeni ge onderbreking werden wij voortdu rend gebombardeerd door tweehon derd vliegtuigen en zwaar geschut. Honderden brandbommen hebben tal rijke branden veroorzaakt, de meeste openbare gebouwen staan in vlammen. Het aantal branden is waarschijnlijk grooter dan vijftig. De brandweer en de burgerij bestrijden het vuur met den grootsten heldenmoed, doch haar taak wordt bemoeilijkt door het te kort aan water. Ook de voedseltoe stand is moeilijk, vooral door de be lemmering der distributie door de aanhoudende bombardementen. De honderden paarden die door granaten gedood worden, worden onmiddellijk geslacht en onder de bevolking ver deeld. De openbare diensten verrich ten wonderen." Het communiqué van het commando te Warschau van 25 September, dat met vertra ging is overgekomen, zegt naar Havas meldt: „De afgeloopen nacht en de dag van heden zijn de moeilijkste momenten van het beleg geweest. De Duitschers gingen over tot een stelselmatige verwoesting der stad door zwaar geschut en vliegtuigen. Van het aanbreken van den dag af vlogen de toestellen bij tiental len over Warschau, zij bombardeeren het cen trum en hebben door brandbommen honder den branden veroorzaakt. Acht Duitsche vlieg tuigen werden neergeschoten. De Poolsche mi litairen, die zich in de buitenwijken bevinden, hebben minder te lijden gehad dan de bewo ners, daar de bombardementen vooral tegen de burgerbevolking gericht waren met het doel, dat het moreel geschokt zou worden. Be woners werden gedood en huizen verwoest. Het aantal slachtoffers kan niet geschat wor den. Warschau is nog slechts een puinhoop. Het verkeer in zekere straten is moeilijk of onmogelijk geworden door de branden en de verwoestingen. De laatste buitenlandsche le gaties hebben vanmiddag de stad moeten ver laten. Op Duitsch voorstel zouden zij zich naai de Duitsche linies begeven, doch toen zij uit de stad wilden gaan, was het bombardement zoo hevig, dat zij besloten te blijven. Het ingesloten Modlin blijft zich dapper ver dedigen. Te Warschau is een aanval in den sector Mokotof afgeslagen. Het garnizoen der stad houdt stand op de rookende puinhoopen en verdedigt zich heldhaftig". Duitsche hulp bij vertrek van de Russische ambassade uit Warschau. BERLIJN, 26 September, Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Dinsdag te elf uur zijn door tusschenkomst van het opperbevel van het Duitsche leger 62 leden van de Rus sische ambassade uit Warschau bevrijd. Zondag had het opperbevel voor het eerst tot vrijlating gemaand, doch tevergeefs. Maandag te 23 uur werd een tweede aan maning gesteld, waaraan werd toegevoegd, dat het personeel der Poolsche ambassade te Moskoxi zou worden vastgehouden, tot de le den der Russische ambassade vrijgelaten zouden zijn. Nadat het opperbevel den ter mijn voor het rusten der vijandelijkheden tweemaal verlengd had, passeerden vanoch tend te elf uur 62 leden der Russische am bassade de vuurlinie. Zij zijn thans op weg naar Koningsbergen, vanwaar zij door ver tegenwoordigers van het ministerie van bui tenlandsche zaken over Swinemünde naar Berlijn vergezeld zullen worden". Het verschil tusschen de militaire en de economische neutraliteitsverplichtingen. Zwitserland zal Duitschland eigen voortbrengselen leveren, doch ingevoerde artikelen niet wederuitvoeren naar Duitschland tegen den wil van den leverancier. De geheele Zwitsersche uitvoerhandel in handen der regeering. GENèVE, September 1939. (Van onzen correspondent). ET vraagstuk van de „economische neutraliteit" wordt tegenwoordig druk in Zwitserland besproken. De verschil lende mededeelingen van Engelsche en van Duitsche zijde over hun standpunt ten op zichte van den handel der neutralen hebben bij de Zwitsers de vrees gewekt, dat niet alleen, zooals wel verwacht was, ook de neutrale lan den wederom moeilijkheden zullen verkrijgen met betrekking tot de voorziening in hun eigen behoeften aan levensmiddelen en grondstoffen, doch dat bovendien geschillen over de handels politiek der neutrale staten het gevaar van zelf in den oorlog betrokken te worden zouden kun nen gaan opleveren. Het artikel der „Deutsche Diplomatische und Politische Korrespondenz", het orgaan van Von Ribbentrop, met de waar schuwing aan de neutrale staten, dat Duitsch land zich genoodzaakt zou kunnen gevoelen zijn houding jegens de neutrale staten te herzien, indien dezen zich bij bepaalden Engelschen druk op handelsgebied zouden neerleggen, heeft hier de bezorgdheid doen ontstaan, dat meeningsver- schillen inzake de economische neutraliteit zelfs het voortbestaan der politieke en militaire neu traliteit in gevaar zouden kunnen brengen. Tegen het leggen van een dergelijk verband tusschen politieke en militaire neutraliteit eenerzijds en economische neutraliteit anderzijds teekent de Zwitsersche pers verzet aan. Som migen gaan zoo ver te beweren, dat een neutrale staat geen andere als militaire neutraliteitsver plichtingen heeft. Een neutrale staat heeft vol gens deze theorie slechts er voor zorg te dra gen, dat geen der oorlogvoerende landen via zijn grondgebied zal worden aangevallen. De neu trale staat zal desnoods met het bloed van zijn soldaten voor de vervulling dezer verplichting moeten betalen. Doch verdere verplichtingen heeft een neutrale staat niet. En de oorlogvoe renden, die onvoorwaardelijk de belofte van de onschendbaarheid van zijn grondgebied hebben afgegeven, hebben niet het recht thans de eer biediging der neutraliteit van een voorwaarde van economischen aard afhankelijk te maken. De meeste Zwitsersche bladen gaan bij de bestrijding van het verband tusschen politiek- militaire en economische neutraliteit echter niet zoo ver, dat zij het bestaan van economische neutraliteitsverplichtingen geheel ontkennen. Zij geven toe, dat een neutrale staat ook op economisch gebied verplicht is neutraliteit in acht te nemen. Zij loochenen echter, dat een wegens vreemde overmacht niet nakomen van een economische neutraliteitsverplichting het verlies van hun politiek-militaire neutraliteit zou mogen ten gevolge hebben. Ongetwijfeld is volgens hen een neutrale staat verplicht met een oorlogvoerende zooveel mogelijk dezelfde handelsbetrekkingen te onderhouden als in vre destijd. Doch wanneer de andere oorlogvoeren de partij het in zijn macht heeft dezen normalen handel te beletten, dan zal de neutrale staat, in dien hij hierin berust, daardoor het recht op eerbiediging zijner politiek-militaire neutrali teit genszins verloren hebben. De Zwitsersche pers komt er tegen op, dat voor een neutralen staat het zich neerleggen bij druk op economisch gebied hetzelfde zware gevolg zou hebben als het berusten in een betreden door een oorlog voerende van het neutrale grondgebied. Een neutrale staat, die in dit laatste berust, begaat een zwaar onrecht, dat hem zijn neutraliteit kan kosten. Een neutrale staat echter, die aan druk op economisch gebied toegeeft, begaat zelf geen onrecht. Hem wordt slechts onrecht aangedaan. Aldus de leer van een der scherpzinnigste Zwit sersche beoordeelaars der internationale politiek, het Kamerlid dr. A. Oeri, hoofdredacteur der „Basler Nachrichten'. Loochenen de Zwitsersche bladen dus, dat een gedwongen niet-naleving der economische neutraliteitsverplichtingen een neutralen staat op het verlies zijner politiek-militaire neutrali- VRAAG: Worden thans nog z.g. doorge draaide groenten verkocht ter verwerking tot veevoeder' ANTWOORD: Voor zoover doorgedraaide groenten niet worden geconserveerd of voor distributie worden bestemd, kunnen zij ter verwerking tot veevoeder worden verkocht, mits de kooper garantie geeft, dat deze groen ten inderdaad voor veevoeder worden be stemd. VRAAG: Is het waar, dat er in Nederland nog slechts voldoende veevoeder is voor on geveer 6 weken? ANTWOORD: Daarvan is geen sprake. De distributie van veevoeder geschiedt alleen, teneinde al het beschikbare veevoeder ge lijkelijk te verdeelen over de komende win termaanden. Er is voorloopig voldoende vee voeder. VRAAG: Kan een veehouder voor het tijd- bak van een week veevoeder betrekken van verschillende leveranciers? ANTWOORD: Ja, er kunnen meerdere bonnen worden afgegeven ten name van verschillende leveranciers. Splitsing is echter alleen mogelijk naar artikelen, niet naar hoeveelheden, d.w.z. de geheele wekelijksche behoefte van een bepaald soort veevoeder moet bij een leverancier worden gedekt. Dus niet de helft bij A en de helft bij B. Mocht in een bepaalde plaats of streek deze splitsing moeilijkheden opleveren van den kant van de personen, die met het afgeven der bonnen belast zijn. dan dient men zich te wenden tot den provincialen voedselcom- missarls. VRAAG: Worden voorkoopen van veevoe der erkend? ANTWOORD: Wanneer het betreft voor koopen van ongemengd voeder door land bouwers, dan komen die voorkoopen te ver vallen, aangezien het afleveren van onge mengd voeder is verboden. Alleen een meng- voerfabriek kan nog ongemengd voer ont vangen. VRAAG: Worden voorkoopen van kunst meststoffen erkend? ANTWOORD: Er bestaat thans een ver- voerverbod vaar kunstmeststoffen bij hoe veelheden van meer dan 5 kilo, tenzij ver gunning tot vervoer is verkregen van het kunstmestdistributiebureau te 's-Graven- hage. Wanneer het dus hoeveelheden bene den 5 kilo betreft, kan de aflevering aan den landbouwer op bestaande voorkoopen ook thans nog vrij geschieden. Een distributie- regeling voor kunstmeststoffen ten behoeve van land en tuinbouwers zal binnenkort be kend worden gemaakt. VRAAG: Kunnen particulieren (dus b.v. dames, die agentesse zijn in thee, koffie, zeep, e.d.) voortgaan met de aflevering van deze artikelen aan hun klanten? ANTWOORD: Particulieren mogen be doelde producten blijven afleveren, doch slechts in hoeveelheden, welke het normale verbruik gedurende een week niet te boven gaan. Indien zij ook in de toekomst, in geval van eventueele distributie met aflevering willen blijven voortgaan, dienen zij een enquête formulier hiervoor te hebben ingevuld en in geleverd bij het gemeentelijk distributie kantoor. VRAAG: Waar moet ik als winkelier een vervoerbewijs krijgen voor kippenvoer? ANTWOORD: Vervoerbewijzen voor kip penvoer kunnen worden gehaald bij den provincialen voedselcommissaris of diens plaatselijken bureauhouder tegen inlevering van z.g.-witte bonnen. VRAAG: Kunnen particulieren, die zelf brood bakken nog bloem en/of meel krij gen? ANTWOORD: Ja. Bij een bakker of winke lier kunnen particulieren, die zelf bakken, bloem en/of meel verkrijgen, doch niet meer dan de hoeveelheid, welke noodig is voor het normale verbruik in een week. Vervoerbon- nen zijn niet noodig. Het is echter noodzake lijk zich te dezer zake te wenden tot den Provincialen Voedselcommissaris of diens bureauhouder. VRAAG: Kunnen artikelen, waarvan de uitvoer aan een bepaalde vergunning is ge bonden, zooals b.v. levensmiddelen, zeep, kleedingstuk-ken, e.d. naar het buitenland worden gezonden? Kan dit zonder bezwaar bijv. per postpak ket geschieden? ANTWOORD: In het algemeen kan ver zending per postpakket inderdaad zonder formaliteiten geschieden, Indien de zendin gen het karakter dragen van een geschenk en door particulieren aan particulieren wor den vezonden. Ten einde er geen twijfel over te laten dat het een geschenk is, wordt in overweging gegeven het gewicht van de ver schillende artikelen zooveel mogelijk te be perken. Met betrekking tot de z.g. „Liebes- gabenpaketen" bestemd voor Duitschland valt op te merken, dat deze in totaal niet zwaarder mogen zijn dan 5 K.G. Voor zendingen boter en kaas bestemd voor Duitschland geldt een afzonderlijke re geling. Deze producten mogen nl. ook op an dere wijze dan per postpakket in hoeveel heden van maximaal 5 kilo naar dat land worden gestuurd. Voor nadere inlichtingen omtrent de ver zending per postpakket wende men zich tot de postkantoren. Aldaar kunnen desge- wenscht ook de verschuldigde invoerrechten vooruit worden betaald. VRAAG: Wordt in geval van een oorlog met Nederland het algemeen burgerlijk we- duwenpensioen uitbetaald? ANTWOORD: Ja. De Pensioenraad te 's-Gravenhage heeft reeds maatregelen ge troffen en zal zijnerzijds alles in het werk stellen om in geval van oorlog ook onder de moeilijkste omstandigheden de geregelde uitbetaling van alle ten laste van het alge meen burgerlijk pensioenfonds komende pensioenen dus ook de betaling van de we duwen- en weezenpensloenen, zooveel moge lijk te doen plaats hebben. teit kan te staan komen, zij erkennen in groote meerderheid voluit, dat een neutrale staat naar beste krachten ook naar vervulling zijner eco nomische verplichtingen zal moeten streven. Een eerste eisch is in dit verband, dat een neutrale staat niet mededoet aan een economische blok kade, door de ééne oorlogvoerende partij tegen de andere verkondigd. Zwitserland zal dan ook blijven voortgaan aan Duitschland de produc ten van zijn eigen bodem en eigen arbeid te verkoopen, hoe ongaarne Engeland en Frankrijk dit ook zouden zien. De bladen herinneren er aan, dat Zwitserland in den wereldoorlog van 19141918 in het nakomen dezer economische neutraliteitsverplichting zelfs zoo ver gegaan is, dat het voor zijn eigen landgenooten bepaalde levensmiddelen moest rantsoeneeren, opdat Duitschland het normale deel daarvan zou blij ven ontvangen! Met betrekking tot de goederen, die Zwitser land niet zelf voortbrengt of vervaardigt, doch ook zelf uit het buitenland moet invoeren, staan de zaken echter anders. Ofschoon de Zwitsers principieel bereid zijn ook hiervan een gedeelte aan Duitschland desgewenscht te verkoopen, zien zij wel in, dat dit ten aanzien van de meeste ingevoerde artikelen niet mogelijk zal zijn. En geland en Frankrijk zullen waarschijnlijk er wel voor zorgen, dat deze goederen niet in Zwitser land zullen worden ingevoerd dan onder de voorwaarde dat zij niet weder uitgevoerd zullen worden naar Duitschland. De Zwitsers zien wel in, dat zij, als zij in deze voorwaarde niet zou den berusten, geen dezer goederen zouden ver- krijgen, zoodat zij dan zelf onder een ernstig te kort aan levensmiddelen en grondstoffen zouden te lijden hebben. Al wordt door een dergelijke voorwaarde de normale vrijheid van handel tusschen Duitschland en het neutrale Zwitser land dus ingekort, de Zwitsers zien blijkbaar de onvermijdelijkheid in zich bij dergelijke voor waarden neer te leggen. Maatregelen tegen „Schieber". doenden invoer van levensmiddelen en grondstoffen in Zwitserland zal het natuurlijk van groot belang zijn, of de voorwaarde van niet-wederuitvoer naar Duitschland stipt zal worden nageleefd. Tijdens den wereldoorlog heeft dit vooral in de eerste jaren in Zwitser land zoowel als in andere neutrale landen heel wat te wenschen overgelaten. Talrijke „Schie ber" en andere O.W.-'ers wisten de ingevoerde goederen tegen grof geld en hooge winsten voor zich zelf den- Duitschers in handen te spelen. Ook in Zwitserland geschiedde dit zoo vaak, dat tenslotte een „S.S.S." („Société Suisse de Super vision économique": Zwitsersche vereeniging van economisch toezicht) moest worden opge richt, die onder medewerking van burgers (uit de geallieerde landen) er voor zorgde, dat inge voerde goederen Duitschland niet bereikten. Zonder de stichting dezer „S.S.S." zou Zwitser land vermoedelijk geen voldoende levensmidde len en grondstoffen voor eigen behoeften meer ontvangen hebben. De Zwitsersche regeering is thans vastbeslo ten met de grootste gestrengheid alle pogingen van „Schieber" en andere O.W.'ers om goederen in strijd met de aan de levering verbonden voorwaarden weder uit te voeren tegen te gaan en onmogelijk te maken. Geen enkele uitvoer is meer geoorloofd zonder regeeringsvergunning. Hierdoor zal de regeering er niet alleen voor kunnen zorg dragen, dat bij den uitvoer van eigen Zwitsersche producten de grootst moge lijke onpartijdigheid naar beide zijden der oor logvoerende partijen zal worden in acht geno men, zoodat de economische neutraliteitsver plichtingen in dit opzicht stipt worden nageleefd doch bovendien zal de regeering hierdoor iede- ren wederuitvoer in strijd met de bij den in voer opgelegde voorwaarden beletten. Men mag hopen dat de nauwgezetheid der regeering een zoo goede uitwerking ook op dit laatste punt zal hebben, dat van de oprichting van een „S. S.S." gedurende dezen oorlog geheel zal kunnen worden afgezien. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Franscli legerbericht maakt melding van artillerie-actie. Het Fransche legerbericht van 26 September luidt: Activiteit van de vijandelijke artille rie ten Zuiden van Zweibrücken en ten Zuiden van Pirmasens. Vroeg in den ochtend is een aanval aan het front bij de Lauter afge slagen. De ondergang van de „Royal Sceptre". Opvarenden toch in veiligheid? De 32 zeelieden van de „Royal Sceptre", die men al had opgegeven, zijn misschien toch nog in leven. Er is gisteren door de reeders een telegram ontvangen, volgens hetwelk een ander Britsch stoomschip, dat ergens in de nabijheid van de „Royal Sceptre" voer, toen dit schip door een Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht op 6 September. 32 man te San Salvvador aan land heeft gezet. De reeders voegen aan deze mededeeling toe, dat zij verdere berichten afwachten. Poolsche vliegers weten Schotland te bereiken. Gevaarvolle tocht in drie gevechts vliegtuigen. Negen Poolsche vliegers zijn op een vlieg veld in Schotland geland na een wanhoops- tocht, zoo meldt de „Daily Herald". Zij arriveerden aan boord van drie kleine gevechtsvliegtuigen en een hunner vertelde, dat zij op hun tocht groote moeilijkheden hadden ontmoet door de verschijning van jachtvliegtuigen en door de bedreiging van luchtafweergeschut. Zij gaven het voornemen te kennen, naar het Westelijk front te gaan om weer aan den strijd deel te nemen. De Poolsche vliegers zullen voorloopig de gasten zijn van de luchtvaartmaatschappij in af wachting van de nader te nemen beslissing.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10