Na drie jaar weer naar Canada De grijze Uil DANSSCHOOL SCHRÖDER """J,"™" Aamanq dec Danslessen mCoemett- DEVI DJA. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN De Grijze Uil met een van zijn beschermelingen. Het moet zoowat 35 jaar geleden zijn, dat een lange bleeke Engelsehe jongen, een donker type, maar met blauwe oogen den Oceaan overstak om in Canada zijn ideaal te zoeken. Hij had vrij wel alles gelezen wat over Indianen geschreven was, bezat eenïge kennis van Indiaansche talen, maar voor alles het vaste voornemen zooveel als maar eenigszins mogelijk was, van de Indianen te gaan zien, van hen te leeren en als het kon, als Indiaan te gaan leven. De eerste maanden van het ruwe leven in de bosschen onder ruwe, maar goedhartige menschen moeten den tenge- ren knaap wel zeer zwaar gevallen zijn. maar zijn taaie volharding en ijzeren wilskracht trok ken de aandacht, niet alleen van zijn blanke ka meraden. maar ook van de Indiaansche gidsen, die de blanken voorgingen en leidden op hun tochten in de bosschen op zoek naar mineralen, pelsdieren. goed vischwater of avontuur. Weldra verwierf Archie Mc.Neill zich een goeden naam als gids, drager en vooral als bootsman, hier eigenlijk canovaarder. In een minimum van tijd evenaarde hij de Indianen in kennis van het leven in de bosschen, maakte door zijn zachten aard vele vrienden en wist het zelfs zoover te brengen, dat hij door de Ojibwa Indianen als kind van hun stam werd opgenomen en een eigen naam waardig gekeurd. Bij den zonnedans om 't flikkerende houtvuur midden in het zwij gende bosch ontving.hij den naam Wacho-kwon- asin, hij, die in het donker kan zien, wat in het Hollaridsch vertaald het gemakkelijkst klinkt als de Grijze Uil. Archie werd trapper, vallenzetter tot de wereldoorlog hem naar Europa riep. Toen hij in Canada terugkeerde, vond hij in de lut tele jaren de grens der wildernis veel verder naar het Noorden verschoven; de wildstand was geweldig achteruitgegaan, maar hij maakte zich toch weer op om zijn oude beroep te hervatten, ditmaal vergezeld van een levensgezelin, Ana- haereo, een Indiaansche. Het geluk was hun niet gunstig, de vallen bleven leeg. maar wel von den zij in den rietzoom van een meertje ach tereenvolgens twee jonge bevertjes, op sterven na dood. omdat vallenzetters de ouden hadden gevangen of geschoten. Zij namen de beide diertjes mee naar hun hut en hadden spoedig beiden zooveel aardigheid :n de buitengewoon verstandige en vernuftige diertjes, dat de Grijze Uil de gelofte aflegde nooit meer zonder nood zaak een dier te zullen dooden. Met deze goede voornemens deed de honger zijn intrede in het huisgezin, maar elk beetje voedsel werd met de beide bevertjes gedeeld. Anahaereo kwam op de gedachte wat over de diertjes te schrijven en enkele artikeltjes in een Canadeesch weekblad vormden het begin van een litteraire loopbaan, die binnen tien jaar een hoogtepunt zou berei ken. De beide bevertjes raakten zoek, maar zon der veel moeite werden andere pleegkinderen gevonden en, wat van veel meer belang was, de Directie der Nationale Parken in Canada, wij zouden zeggen Natuurmonumenten, bood den Grijzen Uil en zijn bevers een veilig toevluchts oord aan, eerst in Riding Mountain Park, later in Prince Albert National Park, waar ik drie jaar geleden dezen merkwaardigen man bezocht en leerde kennen. Al dien tijd leefde de Grijze Uil als een Indiaan, werkte als een Indiaan en schreef als Indiaan. Zijn tijdschriftartikelen en boeken werden graag gelezen en behoorden tot de best-sellers. Niemand vroeg naar de afkomst van den schrijvër, weinigen kenden zijn waren naam. Hij kleedde zich in herteleer en droeg het lange zwarte haar in twee vlechten over de schouders. Hij schreef niet alleen over zijn be vers, maar brak ook menige lans voor het be houd der Canadeesche bosschen en voor een be tere behandeling der Indianen zijn stamgenoo- ten! De Ojibwa Indianen kozen hem in 1934 te Carlton tot eere-opperhoofd van hun stam, schonken hem den tomahawk en de tamboerijn en den dos van arendsveeren. De Grijze Uil en zijn bevers speelden voor de film. Hij maakte een tournee door Engeland en hield lezingen in zijn Indiaansch costuum. Hij werd ontvangen door den koning op Buckingham Palace met al de eer, die een groot opperhoofd toekomt en hij klopte den koning vertrouwelijk op den schouder en noemde hem ..blanke broe der". Archie had zijn ideaal bereikt. Tot door den hoogste in den lande was hij als Indiaan geaccepteerd. Tweemaal maakte de Grijze Uil een triomf tocht door Engeland, waar duizenden aan zijn lippen hingen en keerde dan weer terug naar zijn eenzame wildernissen. Hij spaarde zichzelf I nooit, wanneer hij wist, dat er werk voor hem 1 te doen was. Hij overwerkte zich op zijn laat ste tournee en stierf aan een lichte longontste king verleden voorjaar. Toen barstte de bom. I De wereldpers trachtte een wereldreputatie aan I Harden te scheuren. Van alle kanten doken be wijzen op, dat Wacha-kwon-asin heelemaal geen Indiaan was geweest, maar een gewone En- gelschman. Dat was hij echter zeer zeker niet. Een buitengewoon mensch was hij in alle op zichten en het is jammer, dat men getracht heeft zijn naam door het slijk te sleuren. Hij heeft zeer velen de oogen geopend voor het mooie in de natuur en hun er op gewezen, dat de mensch maar al te graag heer en meester speelt in die natuur en er waarden vernietigt, die op geen enkele wijze weer terug te krijgen zijn. 1-Iij heeft de idee der Natuurbescherming bij vele honderdduizenden ingang doen vinden. Als Indiaan heeft hij dingen durven zeggen te gen zijn blanke broeders en zusters, die dezen van een ander niet zouden hebben willen aan- hooren. Hij heeft menigeen er toe gebracht zijn eigen zwarte ziel eens met andersmansoogen te bekijken en daarom is het maar goed. dat die perscampagne als zoovele andere in wat rook en stank vervlogen is en dat de nagedachtenis van de Grijze Uil en zijn werken nog door velen wordt geëerd. Het graf van den Grijzen Uil. In Waskesiu, het centrum van Prince Albert Nationaal Park, was niet veel veranderd. Ons tentje stond weer aan den oever van het meer bij een kraan van de waterleiding tusschen de vuilnisvaten, die nog geregeld door de beeren worden nagekeken. Een van de bosch wachters bracht ons met zijn motorboot over het groote meer. met smalspoor over de portage en weer verder over Kingsmere Lake tot de aardige boschwachterswoning. Daar vandaan ging het te voet verder naar Ajawaan meer. dat stil ver scholen lag tusschen donkere sparren en licht groene populieren. Als om een landtong heen de hut zichtbaar wordt, waarin ik drie jaar ge leden zoo gezellig door den Grijzen Uil ontvan gen werd, staat de deur wijd open net als toen, maar er liggen geen versche populierentakken in het water als voedsel voor de bevers. Als we bij de hut komen is de rijstpan leeg, er liggen geen broodkorsten op den afgezaagden boom stronk voor de gaaiep. De hut is leeg; pijnlijk leeg. En er is een nieuw paadje, dat achter de hut den heuvel opvoert. Op den heuvel ligt een klein heuveltje met een krans van steenen er omheen en er boven op een heel eenvoudig wit houten kruis, dat een Indiaanschen en een En- gelsChen naUm vermeldt. Rondom bloeien de rozen. De boschgrond is beplekt met de prach tige witte sterren van de Zweedsche kornoelje. Populierenbladeren ritselen. Eenden roepen in het meer en als we terugkomen aan den wa terkant breekt daar de oppervlakte; een bruine snuit, een kop, een lichaam komt te voorschijn. Jelly Roll heeft onze voetstappen gehoord en komt eens kijken. Ze waggelt aan land, gaat de verlaten hut binnen, gaat er op de achterpooten zitten en kijkt rond. Als ze weer buiten komt neemt ze uit onze handen een paar populieren takjes aan en knabbelt die rustig op om daarna je zou zeggen hoofdschuddend, weer in het wa ter te verdwijnen. Twaalf jaar lang heeft zij met haar grooten vriend éénzelfde huis be- VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elite betalende abonné van dit blad i». zooien* zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I. Als verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en of per kwartaal betalende geibonneerden. die aan de volgende vereiichten a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en Icwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven; b. den I8en verjaardag gepasseerd rijn en den 60s ten verjaardag nog niet bereikt hebben; e. niet lijden aan ziekten ol gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergrooten. en volkomen liet gebruik hebben vnn hunne ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstrcekschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. Do uïtkeeringen bedragen- 2000 GULDEN, indien hel ongeluk (vallonde binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of bede handen, dan wel één voet en één hand. boven den enkel ol den pols, ol onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum san het ongeval en mits de vereekerdé drie mianden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontslaan, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk ef uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand ol één voet boven den pols o! enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dogen na den datum van het ongeval Indien hel ongeluk tvallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche ooraak is van de emputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval. van beide leden van een duim 100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim 50 GULDEN van één ol twee leden van een wijsvinger25 GULDEN van één of twee leden von een anderen vinger 5 GULDEN vaneen pols.,15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling dor voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkecringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het Plaats gnjpen van oen ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies ol de breuk vsn vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichaamsdcelen geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige licbsamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkoering Heeft een ongeval hel verlies van meerdere vingers vsn een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering. met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge heeft de uitkeering voor verlies zal worden .Andere uitkecringen geschieden ain den abonné zeiven. In gevsl recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten zenoezc der Directie van dit blad Artikel 5. Een uitkeenng zal niet verschuldigd zijn. indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn; a. door eenige ziekte, xwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting els gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letseL waartegen verzekerd e. door ev.ie bevalling ol zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; A A»r zonnevleek, ol tervnj! de verzekerde ooder den invloed van over- frikktling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor rich zeiven t« dragen a. door zelfverminking, zeil moord ot poging daartoe, hetzu willekeurig ot niet. onverschillig ol de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; L in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- ol luchtvnarttocllten, don wel bij pletzierreizcn buitenslands of bij bsden. zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden. of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; g. door grovo nalatigheid ol grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde nl in huitenlandschen oor log f binncnlandtche onlusten voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, s-erdrinken ol door gas ot gassen verstikken van den ver zekerde. wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwendinR van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (beholve indien hij van cene Eurojieesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of Indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betolen of deze courant ophoudt te verschil- zekering voor hom geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding, hel verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphta, acetylcengas of andere licht-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daorbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijden i dergclijken. Zeevisschers, zeevarenden vnn beroep en personen van den Loodsdienst jn, in afwijking vnn het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook nan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge beeft. Op uitkeering bij overlijden Icon voor hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen vsn een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats bad er groot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens hel oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd tan een normaal persoon, door het/elfde on geluk getroffen Ingeval bij cenzellde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza- m nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeden ar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen in een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking t elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ongeluk overkomt, moeten in gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel ipoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, en indien goodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vonge artikel is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge- offene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehoudeo onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken volgen totdat hij volkomen hersteld is. ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den (ene Ie onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéiscbt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als liet noodig acht. Elk bewiii hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot Dju zou kunnen eischen betreffende ccnig ongeluk ol verwonding op grond waarvan een eitch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. vnn eenig onjteluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di- dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nukomen van een o( meer der in dit artikel genoemde verplichtingen. I elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging von het nauwkeurig door hem en den behondelenden geneesheer ingevulde aanvroge-lormulier tot uitkeering. en ingeval van over lijden. van de doodsacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen be- albaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) rechtliebbendefn) geteekende quitantje. terwijl de verzekering bij uitbetaling bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. .een som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook niet m gevallen, waarin dit inden volgens de wet verschuldigd zou zijn. terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen Artikel Alle geschillen uit beslist worden dooi drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuza door partijen t« benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt da benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan eon vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden Artikel O bezwaring en vervreemding van de rechten, voor een ga- abonneerde uit deze verzekering voorts-loeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwtbjk of anderszins daarvan ten «pocdiga'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel Als abonne in Jen na dezei verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin o! de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding. Stbl. 1936 No. 342, behoorende bij de Wet op do Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaaM greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aengowerrn bii schriftelijk verzoek nan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beiindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden- Dinsdag 3 Oct. van 911 uur n.m. Cursuspr. f 15.(20 lessen). Woensdag 4 Oct. van 8.30 tot 10.30 uur. Cursusprijs ƒ12.50 (22 lessen). Gemakkelijke betalingscondities. Prospectus wordt op aanvraag gratis toegezonden. (Adv. Ingez. Med.) woond. Haar mannetje, Rawhide, heeft een paar maanden na den dood van den Grijzen Uil de echtelijke woning verlaten om niet meer terug te keeren, waarschijnlijk om op een stil plekje te sterven. Jelly Roll heeft zich een nieuw huis I gebouwd, een paard honderd meter verder en I te oordeelen naar de hoeveelheid versche tak- I ken. die zij bij den ingang klaar heeft liggen, zal zij over een paar weken weer een paar don zige jongen mee naar buiten brengen om ze het moeilijke vak van de bevers, het bouwen van nesten en dammen te leeren. Haar kinderen en kindskinderen bewonen in steeds groeiend aan tal de meren en kreken in Prince Albert Park en zij zullen die blijven bewonen ten eeuwigen dage dank zij en ter nagedachtenis van Wacha- kwon-asin, den Grijzen Uil, den grooten vriend van mensch en dier en bosch en wildernis. iti Atnstecdam Jellyrol), de bever die 12 jaar met den Grijzen Uil samenwoonde. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslangt ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval »tc. worden de uitkeeringen: b i overlijden f 1001bij invaliditeit t 3000. Door deze publicatie zijv dle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoor waarden vervallen, 9 Maart 1937. Javaansche en Balineesche Dansen. De dansgroep van Devi Dja is na een zeer moeilijke en enerveerende reis van drie weken door Frankrijk uit Genève in Holland aangeko men en het was werkelijk niet te verwonderen, dat velen van het gezelschap vooral de dan seressen nog onder den indruk waren van deze voor hén zoo zware dagen, nu zij gisteren hun tournee door ons land in Haarlem aan vingen. Het was in het bijzonder Devi Dja zelf, die den invloed hiervan onderging en haar toe stand was zelfs zoo, dat zij haar eerste solo- dans het tweede nummer van het program ma moest onderbreken en zich onder dokter's handen moest stellen. Ondanks dat, heeft zij toch nog aan eenige dansen o.a. aan de Se- rimpi en den slotdans deelgenomen, maar en kele andere dansen zooals De Droom, waarvan wij na haar optreden te Amsterdam in Novem- ver verleden jaar een zoo mooie herinnering hadden bewaard moesten vervallen. En ook aan haar dansen was het duidelijk te zien, dat Devi Dja gisteren gehandicapt werd door haar minder goeden gezondheidstoestand en niet al les vermocht te geven. Dit heeft echter niet belet, dat het publiek van deze voor Westerlingen wel heel bijzondere Javaansche en Balineesche danskunst zeer ge noten heeft, al heeft het programma dan ook een groote verandering ondergaan. Er is een groote verwantschap, maar ook een groot verschil tusschen de Balineesche en Ja vaansche dansen. De Balineesche dansen zijn zooals wij gisteren vooral in den laatsten dans, die zuiver Balineesch was en dan ook in een vierkant met de solodanseres in het midden werd gedanst dooi' hun grootere bewegelijk heid en hartstochtelijkheid voor een Europeeseh publiek eigenlijk interessanter dan de Javaan sche dansen. Ze zijn ook dikwijls grotesker en nu en dan zelfs opwindend. Maar ze missen de voornaamheid, den adel van den Javaanschen dans. Dit zien wij wel het duidelijkst gedemon streerd in de oud-Javaansche Serimpi, die als een tot innerlijke extase stijgende religieuse eeredienst wordt en ver boven de Balineesche dansen uitstijgt. Maar zoowel bij de Balineesche als de Javaan sche dansen voelen wij heel sterk, dat deze Oostersche danskunt stamt uit een eeuwen-oude cultuur. Het is niet zooals de Westersche danskunst een individueele uiting, het is de kunst van heel een volk, die langzaam gegroeid is en zich tot een graad van werkelijke volmaakt heid heeft ontwikkeld. Zij is niet het bezit van enkelen maar van allen. Het is zuiver volks kunst, al is er dan ook verschil in de uitvoering. De dansgroep van Devi Dja heeft vooral voor treffelijke dansers. Dit bleek o.a. uit de Kris- dans van Pandji M' loekka, die prachtig van plastiek was. En ook in de strijddansen zooals in Mintorogo en De Val van Ratoe Dana trof ons deze gestileerde Javaansche danskunst door de kracht van haar bewegingen en haar mooie standen. Maar op het publiek maakten de krijgs dans der Papoea's gedanst door Daing Vala- en de Pentjak misschien nog meer indruk. De krijgsdans der Papoea's was zeldzaam suggestief en in zijn wilde bewegingen toch aldoor sterk rhytmisch. De Pentjak naderde meer de acroba tiek, maar ze was verbluffend door de bliksem snelle bewegingen en de zekerheid, waarmee deze werden uitgevoerd. Het was aan allen te zien, dat de danseressen nog wat onder den indruk waren van de ver moeiende en zenuw-sloopende reis. lp hun dan sen misten wij de gelijkheid, de gedisciplineerd heid, dat ons bij het vorig optreden van deze dansgroep zoo sterk trof. Hoe was het ook anders te verwachten. Maar dit dansen was ondanks dat toch van een raffinement, dat bewondering afdwingt. Deze dansen trillen door tot de sid derende vingertoppen, tot in het op den teeren hals schokkende hoofd. En hoe prachtig waren bijvoorbeeld de armbewegingen in de Serimpi van Devia Dja. Een zoo vrouwelijke teerheid en fijne elegance weet geen enkele Westersche danseres in haar armbewegingen te bereiken. Het was wel jammer, dat de voor deze dansen zoo suggestieve décors in Frankrijk achter ge bleven waren. Maar de zeer fraaie en kleurrijke costumes had men gelukkig kunnen redden en die gaven ons een beeld van de Oostersche cul tuur in onze eigen Archipel. De Krontjongliederen brachten een voor het publiek niet onwelkome afleiding in het pro gramma. Of zij zuiver Javaansch waren, zou ik niet durven zeggen. Ze leken mij meer geïnspi reerd op de krontjongs der Indo-Europeanen en wekten dezelfde sentimenteele en melancholi sche stemming. Er was voor dezen dansavond een voor dezen tijd opmerkelijk groote belangstelling. Devi Dja zou te oordeelen naar het succes gerust nog eens in Haarlem terug kunnen komen. Het pu bliek zou dan tevens zien, hoe veel meer deze danseres nog kan presteeren, wanneer niet tegenwerkende factoren in het spel zijn. J. B. SCHUIL. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Loofhuttenfeest: Woensdag: Avonddienst te 7.10 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 8 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur Avonddienst te 7.29 uur. Sabbath: Avonddienst bij den Ingang te 6.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 7.24 uur. Middendagen: Ochtenddienst te 7 uur (Zondag half 8). Middag- en avonddienst te 6.15 uur. Hoscha 'Nah Rabbah: Godsdienstige bijeenkomst vanwege Gemeloet Cfciisidiem in het Gemeentegebouw Lange Wijn gaardstraat 14. Woensdag: Ochtenddienst te 6.30 uur De Bloemenmarkt aan het Singel. HET bloemenmarkt] e aan het Singel is één van de meest typische punten van Amster dam. Het ligt vlak achter de Munt en strekt zich uit van de Vijzelstraat tot den Heiligeweg. Schuin ertegenover verheft zich het ijle torentje van de nu helaas verbouwde en er niet erg op verbeterde Munt. En daarachter ligt het bloemenmarkt]e van Am sterdam, dat heelemaal een bloemen en plantenbuurtje is, want alles, de huizen, de wallekant en zelfs de schui ten, die er liggen, spreken er van bloemen en planten. Want de huizen bergen vaak bloemenwin kels en nog vaker bloemenkeldertjes, van die genoegelijke keldertjes, waarin je tastend naar beneden daalt en dan verrast wordt door een kleurige bloemenmassa, die in het sche merdonker warmer en romantischer van kleur lijkt, nog dan de bloemen buiten in de schaduw der boomen. Het aantal bloemen winkels, winkeltjes en keldertjes aan het Sin gel is voor zoo'n klein stukje straat heel groot. Ik telde er op een keer minstens een stuk of drie, vier en dat is veel, zelfs in een land dat een speciale beroemdheid geniet van wege zijn vele bloemenwinkels. En dan is er natuurlijk de wallekant. De wallekant, die zoo af en toe wel op den walle kant uit een sprookje lijkt, aangenomen dan altijd dat er wallekanten voorkomen in sprookjes. Van de Vijzelstraat tot- aan de brug over het Singel die van den Heiligeweg naar het Koningsplein leidt, is het trottoir vol- gestapeld met bloemen en planten en in het water liggen de booten, waarmee alles aan gevoerd is, dikwijls ook nog bijna half vol. Het heele bloemenmarktje hoe lang het daar al is weet ik niet. maar het zal vermoe delijk wel gedurende een heelen tijd zijn bevindt zich, natuurlijk met het oog op de levensduur der planten en snijbloemen, in de schaduw van de boomen aan de Zuidzijde, zoo dat er zich langs het water en onder de boo men een lange breede strook van bloemen en planten in een grooten boog langs het wa ter uitstrekt. Staat men op éen der beide brug gen, die dat stuk Singel begrenzen, dan is het gezicht werkelijk bijzonder mooi, al die kleuren, al dat rood en blauw en geel en oranje, dat als een tapijt zoo lijkt het ten minste uit de verte zoo maar langs één van Amsterdam's straten ligt uitgespreid. Als men dichterbij komt, ziet men dat er ook kraamp jes met bloemen zijn, en er zijn zeilen ge spannen om de bloemen te beschermen tegen mogelijk toch nog doordringend al te fel zon licht ze zullen op warme zomerdagen toch nog het noodige te lijden hebben! Van alles kan men er krijgen er is vooral op het oogenblik een overvloed van bloemen, gladio len en zinnia's, rozen en godetia's, goudsbloe men en reeds de het najaar voorspellende lischdodden, die nog kersversch uit het wild worden gehaald door jongens, wier ouders in de vacanties geen raad met hen weten, en die zoo heerlijk herinneringen aan die echte ouderwetsehe ..droge" boeketten, bestaande uit Judaspenningen, lischdodden, en hoe verzonnen ze het! pauweveeren. En dan kan men er van alles krijgen „voor den tuin" heele bloemen, sierdennefcjes, reusachtige seringen staan er tegen elkaar geleund en kij ken naar hun confraters, die zich nog op de groote, logge booten bevinden. Met Kerstmis bevindt zich hier ook het kerstboomenmarktje van Amsterdam, waar tallooze Amsterdammers hun kleineren of grooteren kerstboom vandaan halen. Trouwens het spreekt vanzelf dat ook in an dere jaargetijden veel Amsterdammers en natuurlijk veel Amsterdamschen hun of haar bloemen aan het Singel komen koopen. Het is zoo'n beetje traditie, en het marktje ligt bovendien buitengewoon gemakkelijk voor dames, die in de binnenstad „gewinkeld" heb ben en nu toch niet thuis willen komen zon der een versch bloemetje, of voor heeren, die na kantoortijd hun vrouw willen verrassen met een plantje of een tuiltje bloemen. Zoo heeft bijna elke groote stad haar min of meer bekende bloemenmarkt]es, het één al aardiger dan het andere, want veel bloemen bij el kaar is altijd een aardig gezicht; maar Am sterdam heeft er ook één dat er best wezen mag Het is weer typisch Amsterdamsch, zoo on der de boomen aan het Singel, met de booten ervoor en de stalletjes er achter en als het ergens aan doet denken, dan doet het dat aan één van de bekendste Parysche bloe- menmarktjes op het He de la Cité. aan de Seine. Maar de booten en de stalletjes ontbre ken daar. en dus wint eigenlijk Amsterdam het verreweg. W. v. d. T. 5

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12