Haarlem's Dagblad K. L. M.-toestel beschoten 1 I Aa&aal steak êep&ikt Zakenverloven U GEDOOD iggen in verschiet het Ds. BUSKES Het Engelsche Krijgsplan. Duitsche regeering betuigt haar leedwezen Mits omstandigheden het toelaten van tuipen en hyacinten wordt 57e Jaargang No. 17262 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 27 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco per post I 3.53 losse uuinmera t» cent por ex. Advertenticn: 1-5 rcucls f 1.75, elke regel meer t 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regrlabonnementstarieven op aanvraag. Vraap en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dat de Engelschen van zins zijn, tegen Duitschland een uitputtingsoorlog, een strijd op den langen duur, te voeren wordt steeds duidelijker. En kennelijk geschiedt dit met instemming van de Franschen, in volledige samenwerking dus. Van aanvallend optreden op groote schaal is geen sprake. En in een overzicht van de artikelen der Fransche och tendbladen meldt Havas vandaag: „Alle bla den wijzen thans op den moeilijken toestand waarin Duitschland naar alle zijden verkeert. Zouden de Duitschers meenen, dat de Fran schen zich te pletter gaan loopen op de Sieg- fried-linie?" Gisteren gaf onze Londensche correspon dent de Engelsche inzichten omtrent den duikbootoorlog en de blokkade weer. Daar bleek uit dat, volgens de Engelsche opgaven en berekeningen, Duitschland in de eerste twee weken van den oorlog al een zesde van zijn groote-duikbooten-vloot (7 van de 42 duikbooten, die operaties op den Oceaan kun nen uitvoeren) zou hebben verloren. „De Brit ten gelooven al dat in dit opzicht het ergste geleden is" schreef onze correspondent. Ver der gaf hij belangwekkende cijfers omtrent de Britsche berekeningen van de uitwerking der blokkade. Die komen er op neer dat de totale tonnage van den invoer in Duitsch land met bijna de helft zou worden vermin derd, ondanks het vrijwel ontbreken van controle op den export naar Duitschland door de Oostzee en de Middellandsche Zee. De uit werking van den verminderden invoer kan, zeggen de Engelschen, pas later blijken om dat de Duitschers aanzienlijke oorlogsvoorra- den van alle soorten producten hebben ge maakt. Maar bij voortzetting van den strijd moeten de resultaten van den economischen oorlog even beslissend zijn voor den uitslag als welke militaire operaties ook. Dit laatste moet blijkbaar alleen als een min of meer schilderachtige vergelijking be schouwd worden. De verbazing, die in ons land heerscht over het verloop der militaire operaties wordt natuurlijk door de bevolking in de oorlogvoerende landen gedeeld. Eener zij ds voelt men zich natuurlijk verlicht door dat de groote slachting van 1914-1918 uit blijft, anderzijds zijn de vreemde verschijnse len benauwend en voelt men er een stilte vóór den storm in. Het spreekt vanzelf, temeer omdat de oorlogscommuniqués zoo spaarzaam in hun bewoordingen zijn generaal Gamelin slaat ten deze alle recordsdat men de moeilijkheid ondervindt, het publiek duidelijk te maken wat er nu eigenlijk gebeurt en ver der gebeuren kan. „The man in the street", zoowel in Parijs als in Londen, moet zich wel afvragen wat al die geweldige bewapening en mechanisatie van de legers eigenlijk ten doel hebben gehad. Het Engelsche militaire antwoord daarop vindt men in merkwaardigen vorm in een kort voor dezen oorlog verschenen boek van den Engelschen militairen deskundige en strateeg Captain Liddell Hart, die in de laatste jaren telkens als adviseur van den minister van Oorlog, Hore-Belisha, is opgetreden. In dit werk („The Defence of Britain", verschenen bij Faber and Faber Ltd., Londen) zegt de schrijver al op de eerste bladzijde dat de ge dachte dat geweld niet alleen door geweld ge stuit, maar er bovendien door vernietigd moet worden, een dwaasheid is. Zulk een op vatting kan alleen leiden tot zelfmoord, aan weerszijden, en tot de ineenstorting der be schaving. De menschheid moet, voor haar eigen heil, ertoe gebracht worden zekere fun- damenteele militaire feiten te beseffen. Zeer uitvoerig betoogt Liddell Hart dan, dat de ontwikkeling van de strijdmachten in de laatste eeuw, dus nadat Napoleon de volks legers had ingevoerd, tot een steeds groeiende superioriteit van het defensief boven het of fensief heeft geleid. De enorme uitbreiding en versterking van de technische bewapening is de kracht der verdediging meer ten goede ge komen dan de kracht van den aanval. Dit zagen de militaire leiders in vorige oorlogen evenwel niet in en dat heeft, tenzij zij over een geweldige overmacht beschikten, telkens weer tot enorme verliezen geleid. Dat zij het niet inzagen schrijft Liddell Hart toe aan ^en invloed van Napoleon's overwinningen en van de schrifturen van den Pruisischen krijgskun dige Von Clausewitz, die stierf voor hij zijn groote werk had kunnen voltooien en zijn eigen gedachte tenvolle kunnen uitwerken. Hij liet zijn manuscripten in gezegelde pak ketten na met een brief waarin de veeibetee- kenende woorden stonden: „Indien het werk door mijn dood zou worden afgebroken kan hetgeen men vindt alleen beschouwd worden als een massa vormelooze concepties, vatbaar voor eindelooze misvattingen". En die vat baarheid is gebleken, zegt Liddell Hart. Von Clausewitz zelf had toegegeven dat, zelfs met de gebrekkige vuurwapens van zijn tijd (hij stierf in 1831) de verdediging sterker was dan de aanval. Toch noemde zijn latere collega Von der Goltz dit een halve eeuw la ter onzin en Foch verklaarde vóór 1914 dat elke verbetering van de vuurwapenen den aanval moest versterken. Niettemin hadden de Amerikaansche burgeroorlog, de Fransch- Duitsche oorlog en de Boerenoorlog telkens weer het tegendeel aangetoond. Maar of schoon „de troep" het besefte wilden de ge nerale staven er niet aan en zij boycotten de werken van officieren bij den troep, „on Het woord is aan Zweedsch passagier doet fDuitsch watewUeqtuig Het K.L.M.-toestel PH—ASMdat van Kopenhagen op weg was naar Schiphol, is op 120 KM. Noord-TF est van Helgo land, op ongeveer 800 meter hoogte vliegenddoor een watervliegtuig beschoten. Enkele kogels zijn de cabine binnengedrongen en één ervan heeft een einde gemaakt aan het leven van den 38-jarigen Zweedschen ingenieur Gustav Robert Lamm, die op weg was naar Brussel, Na de beschieting is het toestel in de richting van Helgo land afgebogen. Bij aankomst op Schiphol bleek het toestel door den kogelregen ernstig te zijn beschadigd en het is een wonder, dat de beschieting slechts één slachtoffer heeft gemaakt. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is het aanvallende toestel een Duitsch watervliegtuig geweest. Het bureau is van oordeel, dat de bemanning van het Duitsche watervliegtuig „met het oog op de moeilijke weersomstandigheden en het ondoelmatige uiterlijk en manoeuvreeren van het Neder- landsch vliegtuig geen verwijt (kan) worden gemaakt, hoe zeer het voorval ook moet worden betreurd orthodoxe" schrijvers als de Duitscher kapi tein Hoenig en de Franschman kapitein Mayer, die het uiteenzetten. De oorlog 1914— 1918 moest het bewijzen door de enorme ver liezen die de groote offensieven aan beide zij den den aanvallers bezorgden, zonder dat zij ooit tot een doorbraak leidden. Groote nadruk legt de schrijver op „de lessen van 1914— 1918". Hij gaat zoover dat hij ronduit verklaart: „Ons grootste risico om den oorlog te verlie zen ligt in een poging hem te winnen door de illusie van een beslissende overwin ning op het slagveld na te jagen. Dit is ook het grootste gevaar voor den volgenden vrede. Als men zich uitsluitend op de overwinning toelegt, zonder aan de gevolgen te denken, kan men te zeer uitgeput zijn om van den vrede te profiteeren. Bovendien kan men er zeker van zijn dat het een slechte vrede zal wezen, die de kiemen van een volgenden oorlog in zich draagt. Wellicht was onze groot ste fout in den wereldoorlog, dat wij door vochten tot wij den schijn van een overwin ning hadden behaald door Duitschland's ver nederende overgave, inplaats van tevreden te zijn met de werkelijkheid toen Duitschlands aanvalskracht door vergeefsche pogingen en economischen druk uitgeput raakte". Dit klinkt inderdaad als „lessen van den vo- rigen oorlog". En de schrijver let wel: een adviseur van de Engelsche regeering, die dit publiceerde vlak voor den huidigen oorlog gaat nog ver der als hij zegt: „Oorlog zal alleen beëindigd worden als de machtsbeluste naties zijn nut teloosheid erkennen. De groeiende kracht van de moderne verdediging brengt dat vooruit zicht binnen ons bereik. Maar er bestaat ge vaar dat de naties van Europa zichzelf beëin digen zullen eer zij die nutteloosheid inzien. Het meest hoopvolle vooruitzicht voor onze beschaving is dat niemand den volgenden oorlog wint. Dat is dus: de huidige oorlog, want Liddell Hart publiceerde zijn boek vóór die uitbrak. Aansluitend op de Engelsch-Fransche oor logsverklaring, gericht tegen het huidige Duit sche bewind „wij hebben niets tegen het Duitsche volk, maar willen zijn bewind ten val brengen, dat geheel Europa bedreigt", Chamberlain is dit betoog wel een heel merkwaardige verklaring en bevestiging van hetgeen thans in het Westen geschiedt, waar enorme legers op een front van slechts 150 K.M., in de Maginot- en Siegfried-linies en in de eveneens zeer sterke tweede en derde ver dedigingslinies die daar achter liggen... blijven wachten. Om zou Liddell Hart z gen de nutteloosheid, de futiliteit van den modernen militairen oorlog te bewijzen. Intusschen bespreekt hij in zijn boek uit voerig alle mogelijkheden die maar denkbaar zijn omtrekking van de flanken en zelfs de kansen op een poging tot invasie in Engeland. Daar kom ik nog wel eens op terug. En laat ons niet loochenen dat de vooruit zichten van een jarenlangen uitputtings oorlog door middel van blokkade en al wat daarmee samenhangt ook verschrikkelijk zijn, al schijnen ze nu minder erg dan de slachting Omtrent het gebeurde meldt het Duitschc- Nieuwsbureau verder nog: Het voorval is het gevolg van een ongelukki- gen samenloop van omstandigheden. Het aan gevallen vliegtuig geleek op een bekend vijandelijk gevechtsvliegtuig-type en was niet door een op grooten afstand zichtbaar kenteeken als neutraal verkeersvliegtuig te herkennen. Onder de bestaande weersomstandigheden kon men eerst op zeer korten afstand de nationali teit van het vliegtuig herkennen aan de letters op romp en vleugels. Bovendien werd de indruk, dat men met een vijandelijk vliegtuig te doen had, versterkt, doordat het verkeersvliegtuig blijkbaar bij het ontdekken van het Duitsche vliegtuig trachtte zich in de wolken aan een achtervolging te onttrekken. Op het oogenblik, dat de nationaliteit van het Nederlandsche toe stel duidelijk vaststond, staakte de bemanning van het Duitsche vliegtuig het vuur.. De Neder landsche machine kon haar vlucht voortzetten Voor nadere bijzonderheden omtrent het ge beurde zie men pag. 3. Phaedrus: Een verbond met een machtige is nooit trouw. De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend hebben de Duitsche zaakgelas tigde namens de Duitsche regeering en de Duitsche luchtvaart-attaché namens generaal veldmaai-schalk Goering als opperbevelhebber van de Duitsche luchtmacht op het ministerie van Buitenlandsche Zaken hun leedwezen be tuigd over het feit, dat een Duitsche vliegboot gistermiddag ten Noord-Westen van Helgoland ten gevolge van een ongelukkige samenloop van omstandigheden het K. L. M.-vliegtuig „Mees" beschoten heeft. Benzine en Petroleum worden duurder Naar wij vernemen is de prijs van benzine met ingang van heden voor levering ex-tankauto met 13/4 cent verhoogd, ten gevolge waarvan de ben zine geleverd aan de pompen thans 15 Vz cent per liter kost. De prijzen van petroleum, gasolie en huisbrandoliën zijn met V/2 cent per liter verhoogd. Deze prijsverhoogingen komen niet onver wacht daar reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog de zeevrachttarieven en de molestpremiën sterk zijn opgeloopen terwijl bovendien de wereldmarktprijzen van patro- leum-producten zijn gestegen. Hebt ge een wil? Koop 't beste Koop een KUIPERS' bril. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 ZIEKENFONDSLEVERANCIER. (Adv. ingez. Med.) toenals uitstel tuut eeiste oefening in netland, mei studiebelangen. die men vreesde. En dat zoo'n lange oorlog nog allerlei gevaren kan herbergen die nu niet aan den dag treden. Laten wij, Neder landers, blijven hopen op vredehoe eer hoe liever, in dezen strijd der grootmachten. R. P. De regeeringspersdienst meldt: In opdracht van den minister van defensie worden voorbereidingen ge troffen voor een regeling van zaken- verloven en voor het verleenen van uit stel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationaal-politieke omstandigheden dit, rekening houdende met de noodzakelijke paraatheid van de weermacht, gedoogen, ligt het in het voornemen in de meest dringende ge vallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaamd zakenverloven over te gaan. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze aanvragen voor deze verloven kunnen worden ingediend. Ten aanzien van het verleenen van uitstel van eerste oefening voor studiebelangen, wordt het volgende bepaald. In het algemeen zal alleen uitstel van eerste oefening worden verleend of uit stel van het nog te vervullen gedeelte van deze oefening. Dit geldt derhalve voor personen, die nog niet zijn inge lijfd of althans voor het meerendeel de eerste oefening nog niet hebben vol- spreekt VRIJDAG 29 SEPTEMBER 's avonds 8.15 uur in de GROOTE ZAAL van het CONCERTGEBOUW, over IS GODSDIENST OPIUM VOOR HET VOLK? Gelegenh. tot gedachtenwisseling en vragen stellen. Zaal open iy2 u. Toeg. 10 ct. Een begaafd redenaar, die de brandende levensvragen op de hem eigen, origineele wijze belicht. (Adv. Ingez. Med.j Tot 50% van de oppervlakte op 31 Juli j.l. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van economische zaken heeft besloten, voor de onder het bloembollen- saneeringsplan vallende bloembollen, t.w hyacinten en tulpen, het beplantingspercentage voor het teeltjaar 1939/40 vast te stellen op 50 en dat voor narcissen op 100 hetgeen beteekent, dat een kweeker gerechtigd zal zijn, een oppervlakte te betelen, voor zoover het hyacinten en tulpen betreft, van 50 van de oppervlakte, waar voor hij op 31 Tuli 1939 teeltrecht bezat en ten aanzien van narcissen gelijk aan deze oppervlakte. bracht. Voor dit uitstel zullen in aan merking kunnen komen personen, die het einddiploma H. B. S. of Gymnasium of een dergelijk diploma nog moeten behalen. Verder is het de bedoeling uit stel voor een zekeren duur te verleenen aan hen, die hun studie aan een Uni versiteit of overeenkomstige instelling binnen een jaar zullen beëindigen. Het hierbedoeld uitstel voor studiebelangen kan terstond en bij ongezegeld verzoek worden aangevraagd bij den minister van defensie. Wie in militairen dienst is, moet het verzoek indienen door tusschenkomst van zijn compagnies- of overeenkomstigen commandant. Deze comman dant voorziet net verzoek van een korte aantee- kening, houdende de bijzonderheden, welke voor vermelding in aanmerking komen, en zendt het verzoek vervolgens rechtstreeks aan den minis ter van defensie. Bij elke aanvraag betreftende studiebelangen moet een verklaring worden gevoegd, waaruit blijkt, in welk stadium de opleiding of de studie verkeert. Zulk een verklaring behoort te zijn afgegeven door het hoofd van de onderwijs inrichting. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wat gedaan moet worden om het lucht- gevaar te verminderen. 3 BINNEN! AND Een K.L.M.-toestel is door een Duitsch watervliegtuig beschoten. 1 en 3 De benzine- en petroleumprijs wordt verhoogd. 1 Het areaal van tulpen en hyacinten wordt sterk beperkt. 1 De mogelijkheid zakenverloven te ver leenen is in studie. 1 De aardbeientelers krijgen maximaal 8 ton steun. Economische Zaken is tegen ongecontro leerde prijsbeweging. 3 De persvrijheid vindt in de Kamer vele verdedigers. 7 BUITENLAND De communistische partij is in Frank rijk verboden. 2 Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede- deeling gedaan over de economische oorlogvoering. 5 Churchill heeft in het Lagerhuis aange kondigd dat de Britsche jachtstrijd- krachten ter zee einde October ver drievoudigd zullen zijn. 5 Honderden brandbommen op Warschau. 6 ARTIKELEN, enx. R. P.: Het Engelsche Krijgsplan. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H.D. Vertelling: Treinincidcnt. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Journalistieke jammerklachten. 6 Van onzen correspondent te Genève: Zwitserland en de economische neutra liteit. 6 Van een correspondent in Berlijn: Moeilijke strijd om het bestaan in Duitschland. 7 Langs de Straat: Jongensadvies. 7 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Alle prijsverhooging is geen prijsopdrijving. 7 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Na drie jaar terug naar Canada. 3 J. B. Schuil: Devi Dja. 8 W. v. d. T.: Bloemen in Amsterdam. 3 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen OB 0

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1