RADIO AGENDA Dansacademie MARTIN—, 16 October Ochtendbeurs Amsterdam BERECHT WEERBERICHT Aardbeientelers krijgen maximaal f8 ton steun. Verkoeling. Communistische partij in Frankrijk verboden. Von Ribbentrop naar Moskou WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Het Middelbaar Onderwijs te Haarlem. Waarom alleen in de morgenuren les? Zooals wij reeds mededeelden is het ge' bouw van de H.B.S A weer voor het onder wijs beschikbaar. Daar deze school tijdelijk bij het Gymnasium was gehuisvest heeft ook het Gymnasium nu weer de volledige be schikking over zijn eigen schoolgebouw. Toch wordt op deze scholen alleen in de morgen uren les gegeven. Dit houdt verband met de lesroosters van alle Middelbare scholen, die met elkaar in overeenstemmmg moeten zijn omdat vele leeraren op verschillende scholen les geven. Indertijd heeft het naar ons ver zekerd werd aan de betrokken directeuren veel moeite gekost een lesrooster te ontwer pen, dat aan al deze voorwaarden volde de. Het komt ons echter voor, dat nu de om standigheden zoo veranderd zijn, dat men op eenige scholen weer normaal onderwijs kan geven, men er goed aan zou doen een nieuw lesrooster samen te stellen waarbij dan ook inderdaad, voor zoover dit mogelijk is, het onderwijs op de normale wijze zal worden gegeven. Voor de scholen, die nog niet geheel vrij zijn zou dan natuurlijk de bestaande regeling wellicht met een kleine wijziging in het lesrooster kunnen worden gehandhaafd Mijnen voor den Waterweg. Op het Stille Strand te Scheveningen is een mijn aangespoeld, welke vermoedelijk van Engelsche nationaliteit is, Mijnen ten Noorden van den Waterweg. Gisteravond zijn tal van schokkers uit Goereede te Hoek van Holland binnengeloo- pen. Ze hebben in de berghaven ligging ge kozen. De schippers van de G.O. 26, de G O. 27 en de G.O. 5 deelden mede, dat er vier mijlen ten Noorden van den Waterweg mijnen dre ven. Dit was dan ook de reden dat de meeste schippers de haven van Hoek van Holland zijn binnen gevallen. GEEN VERKIEZINGEN VOOR HET BRITSCIIE PARLEMENT. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat geen nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden ter vervanging van leden van het parlement gedurende den tijd van oorlog. De zetels, welke open vallen, zullen door leden van dezelfde partij worden bezet. VOOR BEURSOVERZICHT. De verplichte inlevering van buitenlandsche valuta's in Engeland heeft voor de Amsterdam- sche wisselmarkt geen rechtstreeksche beteeke- nis, aangezien de betreffende voorschriften uit sluitend betrekking hebben op bezitters van buitenlandsche saldi, die in Engeland verblijf houden. In de algemeene situatie op de wissel markt kwam heden practisch geen wijziging van beteeken is. De omzetten waren niet groot en de fluctua ties gering. Terwijl de officieele noteering voor het pond sterling ir, Londen heden onveranderd bleef op 7.47 a 7.57, kwam ook hier in het pond sterling geen wijziging en bewoog het zich tus- schen 7.51 en 7.52dus opnieuw in het midden van den officieclen koex*s. Latqr gold het Bi-it- sche devies 7.5IV*7.52. De noteering van den dollar was ongeveer op 1.88, later 1.87 7/8—1.87 15/16. Wat de overige deviezen betreft, waren ook hieiin de wijzigingen van geen beteekenis. Parijs gold 4.25'/s—4.26%, de Bc-lga 31.83—31.86 De Zwitsersche franc 42.45—42.50 en Berlijn 74.50—75.00. Scheine en zilvergeld waren 3/4 gulden lager op resp. 23Yz en 24 1/4. Op de termijn markt was het disagio voor Belgas' iets uïtgcloopen en bedroeg 7 Vs en 22% cents resp. voor de 1 en 3 maandsch noteering. Eenzelfde disagio gold voor de Fransche franc. In het voorbeurseffectenverkeer waren de koerswijzigingen niet van groote beteekenis. De locale fondsen waren kalm gedisponeerd met een lichtelijk verdeeld koei-sverloop. Wat de Ameri- kaansche waai-den betreft, ging de belangstelling in hoofdzaak uit naar de spoorwegshares, die vast gedisponeerd waren. GEEN KWITANTIES MEER NAAR FRANKRIJK EN ALGERIë. De dienst der kwitantiezendingen bestemd voor Frankrijk en Algerië is gestaakt. PHILIPS EN ERRES. OOK IN HUURKOOP. HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv Ingez. Med.) WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Prinsenhof, Raadsvergadering, 2 uur. Remonstrantenhuis. Voordracht H. Ogilvie over „Het Christendom in het menschelijk leven", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „The Lambeth Walk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De zwarte extase" en „Mr. Moto op het eiland des doods" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De Citadel", geprolongeerd 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De drie musketiers". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Spoken", 2.30 uur en doorl. van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Remonstrantenhuis: Voordracht B. v. d. Meer over Oorlog en Vrede. 8.15 uur. Begijnehofkapel: Ds. C. J. Hoekendijk* Teeke nen der Tijden. 8 uur. Groote Kerk: Orgelhespeling van 3 tot 4 uur Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. N.V. Aanvang Seizoen 1939/40 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11-12, 2-5 en 7 9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 - TEL. iosoó HAARLEM - AMSTERDAM - HILVERSUM - BUSSUM (Adv Ingez. Med.) De Sirenes loeiden Voor een proefneming. We zullen maar hopen, dat alle inwoners van Haarlem Dinsdag het bericht in de krant gelezen hebben, dat Woensdagmorgen half elf alle sire nes in onze stad in werking zouden worden gesteld, omdat het Hoofd van den Luchtbeschei*- mingsdienst gaarne wil weten, of ze, wanneer het eens bittere ernst zou worden, overal ge hoord kunnen worden, want anders zullen ze vanmorgen wel danig geschrokken zijn van het onheilspellend geluid, dat over de daken is uit gestort. De heer Tenckinck kan tevi*eden zijn, want van alle kanten hebben hem berichten bereikt, dat de sirenes gehoord zijn. Ook is gebleken hoe goed gezien het van hem is geweest, deze proef- alarmeering te doen plaats hebben, want de commissaris deelde ons mede dat één sirene door een technische storing niet in werking ge steld kon worden. En door dezelfde oorzaak konden twee sirenes niet direct tot zwijgen wox-den gebracht; die bleven nog een geruime poos" doorloeien. Het spx*eekt natuurlijk vanzelf, dat onmiddellijk maatregelen getroffen zullen worden om die twee euvelen te herstellen. Zelfs ver in Heemstede hebben bewoners achter gesloten ramen het alarm duidelijk kun nen hooren! Het ligt in de bedoeling van den heer Tenckinck, elke week een keer de sirenes in werking te stellen, opdat hij weet, dat de alar- meei-ing in haar geheel in orde is, wanneer het inderdaad noodig is, de inwoners te waarschu wen dat ze zich in veiligheid moeten stellen. C. G. KOEN f In den ouderdom van 76 jaar is te dezer stede overleden de heer C. G. Koen, oud- directeur van de N.V. Handelmaatschappij van A. Resink, gevestigd aan de Leidsche vaart. Aanvankelijk was de heer Koen procuratie houder bij den import-, export- en commissie handel van den heer A. Resink. In 1895 be gon de heer Resink met het vervaardigen van waterverf en dn overleg met den heer Koen werd besloten een fabriek te openen aan de Camperlaan. Na het overlijden van den heer Resink in 1907 werd de N.V. Handelmaatschappij van A. Resink opgericht, waarvan de heer Koen directeur werd. Het bedrijf en het fabriceei*en van waterverf werd voortgezet. De zaken breidden zich steeds meer en meer uit en het was noodig een nieuwe fabriek te stichten. Daartoe werd in 1917 overgegaan en aan de Leidschevaart, vlak bij den oprit van de tram baan werd een fabrieks- en kantoorgebouw opgericht. Tot eind 1932 is de heer Koen directeur gebleven, waarna zijn zoons hem opvolgden. De overledene heeft ondanks vele moeilijkheden het bedrijf in bloei en groei zien toenemen. Ook heeft de heer Koen bij de Ned. Herv Gemeente in Haarlem eenige functies bekleed. Hij was vele jaren lid van het kiescollege, van 1912 tot 1915 ouderling en van 1916 tot 1932 lid van het college van notabelen. Dan heeft hij zijn krachten gegeven aan de belangen der gemeente als lid van den ge meenteraad, waarin hij als ver tegen wordiger van de Chr. Hist.. Unie van 7 September 1915 tot 2 September 1919 zitting had. Hij was lid van de commissie voor de Tramplannen en voor de Lichtbedrijven. Voorts is de heer Koen tot het einde van het vorig jaar commissai-is voor den Inkoop der winkels van ..Eigen Hulp" geweest. Om ge zondheidsredenen heeft hij deze functie moe ten neerleggen. Donderdagmorgen om half twaalf zal zijn stoffelijk overschot op de Algemeene Begraaf plaats in Heemstede worden tea* aarde be steld. PAARD LOOPT ZICH DOOD TEGEN EEN BOOM. Dinsdagmorgen ongeveer tien uur sloeg op de nieuwe brug bij het Staten Bolwerk een voor een vierwieligen wagen gespannen paard op hol. Het dier rende in de richting van den Verspronekweg; ter hoogte van perceel 86 botste het tegen een boom en was op slag dood. De eigenaar verzocht aan een passee- renden slager, de halsslagader van het paard door te snijden, opdat het vleesch niet voor de consumptie verloren zou gaan. Daarna werd het cadaver per veewagen naar het Openbaar Slachthuis vervoerd. Persoonlijke ongelukken hadden niets plaats, maar de wa gen werd geheel vernield. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur Kon, Olie 297—300. H. V. A. 390—392. Vei-gde Vorstenl. 96 3/8. Amst. Rubber 202. AKU. 28 3 4—28V2. Unilever 941/4—95'/2. Java-China-Japan lijn 118119. Ned. Scheepvaart Unie 123124%. Beth. Steel 70%—'71- U. S. Steel 59 3 4—60 1/4. Republic Steel 22—22 5/16. Anaconda 26 3'427. Shell 1212 1 4. Tidewater Ass. Oil. 11. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 7.51 3/4. Berlijn 74.75 Parijs 4.26. Brussel 31.84%. Zwitserland 42.47V2. Kopenhagen 36.45 Stockholm 44.95. Oslo 42.75. New-York 1.88. Italië: a. Vrije lire 10. b. Reislire 8.85 c. Bankpapier 8.25 Zij, die tich met ingang van 1 October ner kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor kuststrook: Gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk enkele buitjes, weinig verandering in tempera tuur, meest matige wind uit Noorde lijke richtingen. Voor het binnenland: Heldere nacht, plaatselijk met lichte nachtvorst, overdag gedeeltelijk be wolkt. en zelfde temperatuur. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtin gen. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Faroer is opnieuw in beteekenis toegenomen. Het heeft zich vooral in Zuid-Oostelijke rich ting over Zuid-Scandinavië en ons land uit gebreid. Daarbij is in Zuid-Zweden, Dene marken en ons land de temperatuur aanzien lijk gedaald. Vliegveld Twente meldt er een minimum van een graad. Over Scandinavië trekken voortdurend storingen in Zuid-Zuid- Oostelijke richting. Deze veroorzaken daar regen- en sneeuwbuien. Bij de Azoren is de luchtdruk gestegen en is de depressie, die daar gisteren lag. wat opgevuld. Over Italië blijft, de luchtdruk relatief laag. terwijl over den Balkan een rug van hoogen luchtdruk is gelegen. De temperatuur bedraagt daar 5 tot 10 graden. BAROMETERSTAND: Vorige stand 768 mM. Stand van heden 774 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Geel Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en ivandelaars. Donderdag v.m. 3.37 uur; n.m. 15.53 uur Strar 1 berijdbaar van 8.30—14.00 uur. De minister van Economische Zaken heeft be paald, dat uit het landbouw-crisisfonds aan te lers van aardbeien, die bij de stichting Neder- landsche groenten- en fruitcentrale als georga niseerde zijn aangesloten en ingedeeld in de groep a, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun tuinbouwbedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een totaal-bedrag van ten hoogste f 800.000. Roode Leger maakt groote buit in Polen. Het communiqué van den staf van het Roode leger zegt: „Op 26 September heb'oen de troepen van het Roode Leger bij den voortgezetten opmarsch naar de demarcatielijn de vesting Ossovets en de steden Holm. Zamostie, Ra- waroeska en Sambor bezet en de lijn Raigo- rodok-Ossovets-Sokoly (35 K.M. ten Zuid westen van Byelostok) Meleichitsy (25 K.M. ten zuidwesten van Bilsk) Biela- Holm-Zamastie-Javorof-Sambor-Toeirka (40 K.M. ten zuidwesten van Drogobitsj) be reikt. Bij de liquidatie van het verzet der overge bleven Poolsche troepen in westelijk Wit- Rusland en de westelijke Oekraïne, hebben de troepen van het Roode leger 25.000 man in dertig treinen tusschen Brest-Litowsk en Wlodava ontwapend en gevangen genomen Bovendien zijn ten zuiden van Kobrin dui zend man en in de streek van Holm acht duizend man gevangen genomen en duizend paarden buit gemaakt. In de streek van Da- nofka. twintig kilometer ten zuidwesten van Holm, werden 2500 man met de wape nen en verschillende militaire uitrustingen gevangen genomen". Russen aan de Hongaarsche grens. Volgens te Boedapest ontvangen be richten zoo verneemt United Press hebben de Russische troepen halt ge houden op 16 Kilometer van de Hon gaarsche grens. Dit zou slechts een ge volg zijn van de zware sneeuwstormen in de Karpat.hen, die verder oprukken vei'hinderen. Tezelfdertijd echter ko men Poolsche vluchtelingen vertellen dat de Russen op verschillende plaatsen de grens wel degelijk bereikt zouden hebben. Het valt niet te ontkennen dat de totstand koming van een gemeenschappelijke grens met Rusland een zekere schrik gewekt heeft in po litieke kringen te Boedapest. De onderteekening van het Duitsch-Russische non-agressiepact heeft slechts ideologische discussies uitgelokt, maar de plotselinge verschijning van den nieu wen buur aan de grens van Hongarije heeft op de onvoorbereide Hongaarsche publieke opinie grooten indi-uk gemaakt. De officieele opvatting is altijd geweest dat de aansluiting van Honga rije bij het anti-kominternpact niet gericht was tegen Rusland, maar tegen de komintern alleen, waarmee Hongarije 20 jaar geleden onder Bela Kun zulke slechte ervaringen heeft opgedaan. Niettemin is dit slechts de officieele opvatting, doch de openbare meening heeft hier nooit on derscheid gemaakt tusschen de komintern en Rusland zelf Het zal dus eenigen tijd vorderen voordat de Hongaarsche pers het publiek ver trouwd heeft gemaakt met de politieke beteeke nis van de nieuwe situatie. Dit zal den Hongaar- schen staatslieden aanleiding geven hun politiek van uiterste voorzorg te verdubbelen. MR. L. J. A. TRIP HERSTELD. AMSTERDAM 27 September. Naar wij vernemen, zal de president van de Nederlandsche Bank. mr. L. J. A. Trip. die een geneeskundige behandeling heeft ondergaan, over eenigen tijd het Bronovo-ziekenhuis te 's Gravenhage, waar hij verpleegd wordt, geheel hersteld verlaten. Hij hoopt spoedig daarna zijn werkzaamheden te kunnen hervatten. Eensklaps is de thermometer Met een schok omlaag gegaan, En geen feit bevestigt beter, Dat de zomer is gedaan. 't Zal nog wel een poosje duren, Voor er vorst komt in ons land, Maar toch, in de avonduren Is 't al aan den killen kant. Is het tijdstip aangebroken, (Dat is overal cle vraag) Om de kachel te gaan stoken. Of wordt 't warmer na vandaag? En bij 't uitgaan in den morgen Komt het vraagstuk weer te pas, (Kleine zorg naast grooter zorgen) Met een jas of zonder jas? 't Is een tijd van neuzen snuiten, En van loerend griepgevaar, Van helaas weer dichte ruiten. Maar zoo gaat het ieder jaar. En naarmate 't gaat verkoelen, Past het ons in 't klein en groot, Om steeds warmer te gaan voélen Voor den medemensch in nood. P. GASUS. PARIJS, 26 September. De mi nisterraad heeft besloten de Fransche communistische partij te ontbinden. (Havas). De ochtendbladen zoo meldt Havas uit Parijs wenschen den leider der regeering geluk met diens besluit de communistische partij te ontbinden. Zij constateeren dat de communisten door de wet beschermd wer den, terwijl ze de belangen van Frankrijk veronachtzaamden. Ondanks den tijd, welke hun werd gelaten om een andere houding aan te nemen, na te denken en te beslissen, hebben zij geen enkel doeltreffend gebaar gemaakt. Men vroeg hun niet zichzelf te verloochenen, doch zichzelf geti*ouw te blij ven in hun houding tegenover het Hïtlerisme. De minister-president heeft dit probleem opgelost zooals dat moest. Ten aanzien van de kwestie der Baltische landen schijnt het, dat de Sovjet-Unie een pi*ogram heeft en van zins is dit toe te passen, aldus de pers, maar men vraagt zich af wat het Duitschland van het pan-germanisme in het Baltische gebied doet. Alle bladen wij zen thans op den moeilijken toestand van Duitschland naar alle zijden: Zouden de Duitschers rneenen. dat de Franschen zich te pletter gaan loopen op de Siegfriedlinie? In het binnenland van Frankrijk zijn de vijanden verstikt dank zij de ontbinding der communistische partij. Het Fransche legerbericht meldt Activiteit der vijandelijke artillerie. PARIJS, 27 Sept. (Havas) Het communiqué van den ochtend van den 27sten September luidt: De nacht was kalm. De vijandelijke artillerie heeft geschoten op het ach ter onze linies liggende gebied van Wissembourg. Dinsdag, zoo meldt Havas uit Parijs, heeft het Duitsche geschut onafgebroken gebulderd in den centralen sector van het Westelijk front, die zich ten westen van de Kleine Vo gezen uitstrekt tot aan de heuvels van den Bliesoever. Deze streek, waar de Maginot- linie van de Siegfriedlinie wordt gescheiden door een heuvelrij, die evenwijdig aan de grens loopt, is sedert vier dagen het tooneel van een onafgebroken bedrijvigheid der troe pen. Vooral het Duitsche geschut is hier zeer in actie. Opgemerkt moet worden, dat het gebied tusschen Zweibrücken en Pirmasens het eenige punt aan het Westelijk front is, waar zich geen natuurlijke hindernissen bij de fortificatiestelsels voegen. In de streek tus schen Saar en Moezel zijn levendige gevechten gevoerd, die zijn geëindigd met het terugwer pen der Duitsche troepen op Duitsch gebied en met de bezetting van het dorp Perl door de Fransche troepen. Het gebied tusschen Zweibrücken en Pirmasens is door de inge nieurs van de Siegfriedlinie met buitengewone zorg versterkt. De aanwezigheid van een wa terlijn tusschen de stellingen sluit overigens de mogelijkheid van actie niet uit en het is in deze sectoren dan ook niet volkomen rustig, Dit getuigt een door de Duitschers bij den da geraad ingezette aanval aan het Lauterfront. die door de Franschen werd afgeslagen. Bij verkenningsvluchten langs den Moezel tot dicht in de nabijheid van Aken en aan den linkeroever van den Rijn heeft men er zich rekenschap van kunnen geven, dat de Duit schers in het geheele Rijnland versterkingen hebben geconcentreerd. Het schijnt dat al thans een deel dezer troepen uit Oost-Duitseh- land afkomstig is. De toegangswegen tot de stellingen der Siegfriedlinie worden door de Fransche luchtmacht scherp in het oog ge houden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven SUIKERWEE. Vorige week had ik het genoegen een dame op haar verzoek te mogen helpen aan één pond suiker. Nu leven wij kruideniers juist in de lastige periode waarin we zooveel suiker krijgen dat we aan geregelde afnemers voor 75 pet. kunnen leveren en soms nog minder. Tot mijn spijt was deze dame geen afnemer van mij. Ik deelde haar mede dat ik geen suiker kon verstrekken, doch om haar te helpen bood ik 2 ons suiker aan. ..Kan het geer. half pond worden?" Vooruit dan maar. hier heeft u een half txmd voor 12 cent. Een uurtje later vervoegde iemand van de recherche zich bij mij, die vroeg of ik suiker voor 12 cent per 2 ons verkocht. Ik kon hem lieden m or gen per vliegtuig vertrokken BERLIJN, 27 September (D.N.B.- A.N.P.)Rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, heeft zich vanochtend met het Condor- vliegtuig „Grenzmark" van het vlieg veld Tempelhof met den ambassadeur der Sovjet-Unie te Berlijn, Schwarzev, en legatiesecretaris Pax*olaw. op uit- noodiging der Sovjet-Russische regee ring naar Moskou begeven. De rijks minister van buitenlandsche zaken wordt vergezeld door onderstaats secretaris Gauss, de legatieraden Schnurre, Henke en Kordt, de plaats vervangend chef van het protocol Von Halem en leden van zijn persoonlijken staf. Bij het vertrek waren aanwezig de Sovj et-Russische luchtvaartattaché, brigadegeneraal Beljakoff met leden der Sovjet-Russische ambassade. Naar United Press uit goed ingelichte krin gen te Berlijn verneemt, zullen von Ribben- trop's besprekingen te Moskou van poliibieken aard zijn. Economische kwesties zullen niet worden besproken. Het is onbekend of mili taire aangelegenheden op het tapijt zullen komen. Men gelooft niet. dat er een nieuwe overeenkomst zal worden geteekend. Joachim von Ribbentrop. Een speciale correspondent van de Times meldt van de Lithausche grens naar aanlei ding van het bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou, dat „Duitschland een slechte koop heeft gesloten met betrekking tot de demar catielijn in Polen". Naar het schijnt beschouwt Duitschland de demarcatielijn nog steeds als tijdelijk. Doch indien Moskou dit oök doet, dan is dat niet met de bedoeling in Oostelijke rich ting terug te trekken. Dat Moskou de bezet ting der Sovjets op zijn minst als duurzaam beschouwt, wordt weerspiegeld door de gepu bliceerde verklaringen en de algemeene en grondige in voeling van het Sovjetstelsel. De koop met Hitier heeft den Sovjetinvloed, wel ke reeds overal tusschen Oostzee en Zwarte Zee wordt gevoeld, overal enorm doen toene men. terwijl de tegeninvloed van Duitschland, welke tot nu toe heeft bestaan, vrijwel is ver dwenen, daar Duitschland getoond heeft niet iix staat te zijn weerstand te bieden aan den eisch van Stalin met betrekking tot de ver- deelingslijn in Polen. Men gelooft, dat Duitschland thans al wat Sovjet-Rusland in Oost-Pruisen en zelfs op den Balkan zou vragen, zal moeten inwilli gen, tenzij het in staat is in het Westen een bliksemoverwinning te behalen en aldus zijn handen vrij te maken om met den nieuwen vriend, die het op zijn drempel heeft toege laten, af te rekenen. Estland en Roemenië in gevaar? Men is te Londen van meening, aldus meldt United Press, dat de ver deeling van Polen na de komst van Von Ribbentrop te Moscou, het voor spel van een mogelijke herziening van de kaart van Europa. Daaihij wordt in de eerste plaats voor het lot van Estland en Roeme nië gevreesd. Rusland zou met in stemming van Duitschland, de ooste lijke Balkan bestemd hebben om daar over zijn invloed uit te breiden. Men verwacht, dat Stalin en Molotof over den volgenden te namen stap in Europa met Von Ribbentrop zullen spreken. Misschien staat ook de toekomst van Bulgarije op het spel, zoo zegt men. Men hecht in verband hiermede groote beteekenis aan het feit, dat Von Ribbentrop te Moskou is aangekomen ge durende het verblijf van den Turkschen pre mier aldaar. Het zou mogelijk zijn, dat Rus land en Duitschland op Turkije pressie zou den uitoefenen ten einde te voorkomen dat dit land formeele verdragen tot een alliantie met Engeland en Frankrijk sluit, waarover thans onderhandeld wordt. Veelal gelooft men, dat zij Turkije zullen dwingen een strikte neu traliteit in acht te nemen. Een Turksche neu traliteit zou Italië daarentegen kunnen ver- lelden om als bondgenoot van Duitschland te vechten. de verzekering geven dat ik mijn suiker voor 24 cent per pond dat is dus 2 ons voor 10 cent verkocht, hetgeen ik dezen heer dan ook op alle mogelijke wijzen kon aantoonen (inbage klantenboekjes, borgboe-k, facturen, enz. De heer verzocht mij op te houden met suikerverkoop tot ik een telefoontje van de recherche uit de Smedestraat kreeg waar dit geval zou worden onderzocht. Het duurde niet lang af het telefoontje kwam met de mededeeling dat ik weer rustig kon doorgaan met suikerverkoop en dat de door mij berekende prijs van 24 cent per pond normaal was. Nu laak ik die geachte dame niet dat zij 1 indien dit werkelijk zoo ware) een geval van prijsopdrijving kenbaar maakte, maar ik vind de onwaai-heid die zij bij de politie meldde zeer af te keuren. U mijnheer de redacteur beleefd dankend voor de plaatsi'uimte. Hoogachtend, B. BIERDRAGER, Kruidenier, Amsterdamschevaart 105,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2