Dohsies H. Hwekkeêaam '%9P t til* NIEUWE GRACHT 98 Smakelijk FRANKEN'S BROODFABRIEKEN AAMBEIEN H.O.-Vertelling ifes MA1KT UIHilïA IIMGEZCMLEIM /TUKKEN W O F. N 5 D AG 27 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 een vraag, die vele dames ons stellen „Zullen er wel genoeg heeren zijn". Ons antwoord daarop is: „Wij organiseeren alleen cursussen met een gelijk aantal dames en heeren." Het is echter zaak voor de dames zich vooral bijtijds te laten inschrijven. Op het moment zijn er cursussen waarvoor zelfs meer heeren dan dames ingeschreven zijn P ri véles dagelijks Telefoon 13525 (Adv. Ingez. Med.) De heer W. A. Kwantes ten grave gedragen. In leven directeur van „Kunst na Arbeid". Dinsdagmiddag is op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer W. A. Kwantes, in leven hoofd van een openbare school in Haarlemmerliede. Er bestond voor deze plechtigheid veel be langstelling. Het bestuur van het mannenkoor „Kunst Na Arbeid" waarvan de overledene directeur was, werd vertegenwoordigd door den penningmees ter. den heer H. C. Muller. Voorts was er een deputatie van het bestuur van het gemengd koor „Crescendo", terwijl de heer Bousema de „Stem des Volks" vertegen woordigde. Aan de groeve sprak de heer Muller. Hij dankte voor hetgeen de overledene in 24 jaren tot stand heeft gebracht, niet alleen voor de le den van „Kunst Na Arbeid", doch eigenlijk voor geheel Nederland. Want „Kunst na Arbeid" werd onder leiding van den heer Kwantes een koor, dat overal in den lande in aanzien stond en graag gehoord werd. De heer Kwantes bereikte zijn resultaten door kracht en door zijn liefde voor het werk, dat hij verrichtte. Namens bestuur en leden nam de heer Muller afscheid van den overledene met een „Rust in vrede". De heer Bousema, die namens de „Stem des Volks" woorden van waardeering en afscheid sprak, ging in gedachten 25 jaren terug, toen de overledene voor het eerst zijn krachten aan de zangkunst wijdde. Spr. dankte den overle dene en zeide tot besluit dat hetgeen de ver- eeniging thans beteekent te herleiden is tot den arbeid, die de heer Kwantes er voor verrichtte. Een schoonzoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Vele bloemstukken dek ten het graf. Wie brood van Franken daaglijks nemen. Dat zijn huismoeders met verstand! Dat knappend brood wekt ieders eetlust, U krijgt iets voedzaams in de mand! Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. ingez. Mea.j NEDERLANDSCHE DRIE CENTS VEREENI- GING „OOST-EUROPA VOOR CHRISTUS". De heer D. Breeuwer, Nagtzaamstraat 46, schrijft ons namens de afdeeling Haarlem van her bovengenoemde Comité: Uit den aard der zaak is op het oogenblik het contact met Br. Götze in Warschau door den oorlog gestremd. Het is mogelijk dat deze stremming nog enkele weken bestendigd zal blijven. Maar hoe ook de afloop van den oor log zal zijn, het werk „Oost-Europa voor Christus" blijft doorgaan. Behalve dat op dit oogenblik de Bladen-Evangelisatie in Roe menië nog in tact is, zal het comité, zoodra er maar even kans is, behalve het gewone werk, ook den arbeid onder gevangenen ot geïnterneerden beginnen of uitbreiden. Ook is het te voorzien, dat er belangrijk werk in de randstaten gedaan zal kunnen worden, zoodra de toestand het even toelaat. Het geld door de leden of begunstigers(sters) der Ned. Drie Cents Vereeniging opgebracht, blijft in ieder geval voor dat deel van Europa bestemd. De oorlog brengt hierin geen verandering of vermindering. Juist de oorlog en de even- tueele na-oorlogsche toestanden schenken de meeste kansen voor het Evangelie, zooals ook bij den oorlog van 1914 gebleken is. Daarom een dringend verzoek om dit werk financieel te blijven steunen, indien het kon nog in meerdere mate. De laatste berichten, die wij uit Polen ont vingen was een stapel dankbetuigingen voor het ontvangen van den R/ussischen Bijbel. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade houdt Maandagavond 9 October een algemeene leden vergadering in Hotel „Roozendaal" te Overveen. De E.H.B.O. cursus voor brigadeleden valt sa men met en maakt deel uit van den E.H.B.O. cursus van den Luchtbeschermingsdienst te Bloemendaal. Woensdagsavonds vervolgcursus voor bezitters van Aanvangs- en Eenheidsdi ploma: Vrijdagsavonds Aanvangscursus. De cursussen beginnen te 8 uur en worden gehou den in het Kennemer Lyceum te Overveen. De zwemoefeningen worden in Stoop's Bad, gelijktijdig met de Zandvoortsche Reddingsbri gade gehouden. De zwemoefeningen vinden plaats op Donderdagavond van 9 tot 10 uur en beginnen voor Bloemendaal op Donderdag 12 Octobpr. in verband met de lezing van den heer Meijerink, over: „De zee en haar gevaren" die op Donderdag 5 October gehouden wordt. Bollen zonder vergunning gekweekt. Hooge boete tegen kweeker geëischt. Voor den kantonrechter in Den Helder ver scheen Dinsdagmiddag de bollenkweeker W. Sn. uit Anna Paulowna, die terecht stond voor het feit, dat hij in Mei 1939 of daaromtrent bollen van narcissen en tulpen had gekweekt, zonder de vereischte vergunning en zonder te zijn aangesloten bij de Nederlandsehe Sier teeltcentrale. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat bekl. toen hij circa 130 are met bollen be plantte, wel een teeltvergunning had, het geen door de getuigen A. Roozen en J J. Bos man, ambtenaren van de Sierteelfceentrale, werd bevestigd. Bekl. was toen echter in afwachting van een uitspraak in hooger beroep tegen een vonnis van de commissie voor Crisistucht- rechtspraak, die hem voor twee jaar had ge schrapt als lid van de Sierteeltcentrale en tot f 2000 boete had veroordeeld Omdat bekl. tot het betalen van deze boete niet in staat was. ging hij in hpoger beroep. In September plantte hij de bollen en eerst in Februari-Maart kwam de uitspraak, hij had dus de bollen geplant, toen hij nog de vergunning had. doch toen de uitspraak viel teelde hij zonder vergunning. Van de 130 are bollen, was reeds 75 are. ter waarde van 3000 gulden, in beslag genomen de get. Bosman schatte de waarde van het restant op 2000 waarvan f 1000 verdienste. Dit werd door den verdediger direct be streden. Van dit restant had bekl. bijna niets verkocht en de rest is door den deplorabelen toestand van het bollenkweekersbedriff on verkoopbaar. PI. vond dan ook de door den ambtenaar geëischte boete van f 1200 of 200 dagen veel te hoog, betoogende, dat bekl., die zijn vergunning niet kon verkoopen, moeilijk anders kon doen. dan er gebruik van maken en zijn kweekgoed te planten, waarop de ambtenaar repliceerde door te zeggen, dat bekl. op een voor hem ongunstige uitspraak had moeten rekenen. De kantonrechter vond de zaak zoo inge wikkeld, dat hij over veertien dagen schrifte lijk vonnis zal wijzen. B. en W. van Amsterdam tegen een kermis. In het prae-advies aan den Amsterdamschen gemeenteraad over het voorstel, dat vorig jaar November werd ingediend door de raadsleden De Hartgoh, Woudenberg, Crucq en mej. Ten- deloo, behelzende eenmaal per jaar, begin Sep tember, in Amsterdam feest- of amusements parken toe te laten, geven B. en W. als hun meening te kennen dat hieraan geen behoefte bestaat en er bijgevolg geen aanleiding is den raad te dezer zake voorstellen te doen. Zij ad- viseeren den raad derhalve het voorstel De Hartogh c.s. niet aan te nemen. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem werden de volgende faillissementen uitge sproken: Theunis Prins, expediteur eerder caféhouder, wonende te Purmerend, Schoolplein 6. Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. Simon de Boer, coupeur, wonende te Pur merend, Hoogstraat 21. Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. C. van der Kolk. arbeider, wonende te Velsen- Noordj Rijksstraatweg L. 25. Curator: Mr. W. Veniet te Heemstede. Rechter-Commissarïs in deze faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: A. Zwagerman, bakker, vroeger wonende te Hillegom, Hofstraat 32, thans te Leiden. Curator: Mr. J. Deenik, te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 12 September 1939 is het faillissement van Piet Sfroet, bloembollenkweekcr cn caféhouder, wonende te Haarlemmermeer. Hillegommerdijk 335 vernietigd. PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: Belgische en Duitsche Stations, eventueele diversen. Progr. IV: Engelsche stations, eventueel diversen. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Zangavond. 1. There'll come a time, Miliza Korjus; 2. Zigeunerlieder van Brahms. Madrigal Singers. 3. Bell Song uit .JLakmé". Lilly Pons: 4. Vilja Lied. Richard Tauber: 5. Sehnsucht. Zarah Leander: 6. Legende von 12 Raubern. Kozak- kenkoor; 7. Die Lorelei, Emmy Bettendorf; 8. Sweet mystery of life, Denis Gonet; 9. Ciri- biribin. Grace Moore: 10. O sole mio, Jan Kie- pura; 11 One day when we were young, Miliza Korjus: 12. Schlösser die im Monde Liegen, Richard Tauber: 13. Yes Sir, Zarah Leander; 14. Avondklokken Kozakkenkoor: 15. Farewell to dreams. J. MacDonald. N. Eddy; 16. Ach wie ist's möglich dann, Emmy Bettendorf; 17. If I'm dreaming, Denis Gonet. 8.0012.00 DIvewsen. Schipper Kuijt teruggekeerd. Na een reis vol avonturen in Vlissingen binnengeloopen. Schipper Kuyt, die ongeveer een maand ge leden met zijn kotter „Holland" van IJmuiden vertrok voor een groote reis over en weer over den Atlantischen Oceaan BuenosAires, Kaap stad, New-York heeft zijn reis moeten afbre ken. Na vele moeilijkheden met stormweer, met Fransche politie-autoriteiten die hem verdach ten van spionnage is de kotter Maandagmorgen in Vlissingen teruggekeerd. De kotter heeft het naar wij vernamen tot Beachy Head gebracht. Daar kreeg de oude zwerver bericht van het uitbreken van den oor log, wat hem deed besluiten, er mee uit te schei den. In Duinkerken werd het scheepje langen tijd vastgehouden, omdat men spionnage meen de te ruiken. Eerst den 14en September werd de kotter weer vrijgelaten, vooral tengevolge van het op treden van het Nederlandsehe consulaat. Via Oostende, Nieuwpoort en Zeebrugge kwam de Holland eindelijk weer in een Nederlandsehe haven uit. Schipper Kuijt heeft verklaard, dat hij nu van verdere zwerftochten afziet. Lichting 1924 gedemobiliseerd? Mogelijkheid wordt onder oogen gezien. Nu in de eerste dagen van October de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag kun nen rijzen of de oudste van de thans gemobili seerde lichtingen, namelijk die van 1924, niet naar huis wordt gezonden. Naar de Msb. in dit verband verneemt, wordt inderdaad overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te demobiliseeren, wan neer de manschappen der lichting 1940 zijn afgericht. Voor de verschillende wapenen is de tijd voor het verkrijgen van voldoende geoefendheid ver schillend. Voor de infanterie duurt hij 5 a 6 maanden. Een definitief besluit is intusschen, zooals men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen. Veel zal daarbij ook afhangen van de ontwikkeling van de omstandigheden. EXAMENS. Hooger onderwijs. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doctoraal-examen Nederlandsehe taal en letterkunde (cum laude) de heer B. M. I Delfgaauw. PERSONALIA. Voor het examen logopaedist (spraakkun dige) is te 's Gravenhage o.a. geslaagd me vrouw E. CaronWille te Haarlem. MOTORRIJTUIGENBELASTING. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben er in een adres bij de regeering op aangedron gen dat de betaling der motorrijtuigenbe lasting voortaan per maand zal kunnen ge schieden. doeh bah»ndei de aambeien met Foster's Zalf. Zoowel bij - !nwendi*e nl« bij uitwendige aambeien verlicht deto ta" de Jeu* cn pijn. Duizenden menschon danken hun verlichting aan Foster's Zalf. Foster's Zalf. slom verkrljgb. if 1.38 o. groote doos, t —rtr tube. 50c. oer kleine doos. (Adv. ingez. Med.j T reinincident door B. A. OHN VERKERK was sinds eenige maan den met verlof uit Indië terug. De Ver- hey's zouden dien avond op bezoek ko men. Tom Verhey, een oude jeugdvriend, kende precies John's eigenaardigheden. Het was een bekend feit, dat John vaak in hooger sferen vertoefde en dan dikwijls de meest fan tastische dingen uithaalde. Enfin, op dezen avond dan verdiepten de vrienden zich in tal van jeugdherinneringen en in dingen, die ze hadden ondervonden in de vijf jaar dat ze elkaar niet hadden gesproken. „Zeg Tom", zei John op een gegeven oogen blik tegen Verhey, „nu moet' ik je nog eens iets vreemds vertellen, dat mij den vorigen zomer tijdens mijn vacantie is overkomen. Ik zat in den nachttrein naar Parijs en de reis was nogal tamelijk vervelend en duurde eindeloos. We hadden Brussel al een tijd achter ons liggen, toen we plotseling met een geweldigen schok stilstonden. Het was reeds donker en het on verwachte stoppen van den trein veroorzaakte nogal wat consternatie. Eenige dames begon nen te gillen zooals dat bij dergelijke gelegen heden gebruikelijk is; kinderen riepen om hun moeder. De conducteurs liepen geagiteerd langs de spoorbaan heen en weer en overal hoorde men angstig vragen wat of er aan de hand was. Maar wat zij ten antwoord kregen, kon ik niet duidelijk verstaan. We werden toen ver zocht allemaal den trein te verlaten en aldus geschiedde. Enfin, we kwamen er nu achter, dat er iemand aan de noodrem had getrokken, maar het waarom had men nog niet kunnen ontdekken. Wij gingen allemaal mee op zoek naar de bewuste coupé en tenslotte bleek dat in ons compartiment aan de noodrem was ge trokken. Wij begrepen er geen van allen iets van. konden ook geen van allen een verklaring geven. Maar wat was nu het geval? Je weet. dat ik altijd erg onrustig slaap en vaak droom. Gedurende die saaie treinreis was ik in slaap gesukkeld. Ik had den een of ande ren fantastischen droom en verbeeldde me, dat men mij achterna zat. In mijn angst schijn ik toen aan de noodrem te hebben getrokken. Maar het gekste van het heele geval was. dat ik met een doodonschuldig gezicht mee had helpen zoeken en er geen idee van had dat ik zelf degene was. die de heele consternatie had veroorzaakt! Gelukkig heeft men begrepen, na dat ik alles had uitgelegd dat ik er werkelijk niets aan kon doen. We zijn toen maar weer rustig ingestapt en de reis werd voortgezet. Maar ik kan je wel zeg gen. dat Ik er voor heb opgepast, dat ik. voor dat we Parijs bereikten, niet weer in slaap sukkelde! ..Zooiets kon alleen maar weer aan jou over komen". besloot Tom Verhey lachend. „En ik maak er wel uit op, dat je in al die jaren nog geen steek veranderd bent. Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken!" Hamster geen benzine. Moeilijkheden bij lang bewaren. Van deskundige zijde wordt ons geschre ven: De benzines, welke men tegenwoordig in het algemeen voor gebruik in motoren bezigt kan men niet lang bewaren, omdat ze op den duur gaan ontleden en ten eenen male on bruikbaar worden. Er vormen zich kleverige producten, welke men er niet door filtreeren uit kan halen. Gaat men een dergelijke benzine, welke zooals de technische term luidt, door gum oe- dorven is, in een motor gebruiken, dan zal men weldra ervaren, dat de motor op dit product heel slecht gaat loopen. Kleppen blij ven hangen, de motor trekt niet, de naald van den carburateur blijft in haar zitting kleven zoodat men plotseling voor groote moeilijk heden komt te staan. Hoe lang men al dan niet gehamsterde benzine kan bewaren, hangt van verschillende omstandigheden af. De oorspronkelijke samenstelling van de benzine, de aard van het materiaal, dat vooi opslag wordt gebruikt, alsmede de invloed van warmte, spelen hierbij een belangrijke rol. Men kan een moderne benzine een half jaai bewaren, zonder dat deze bederft, doch het kan óók zijn, dat men benzine heeft gekocht welke reeds geruimen tijd elders opgeslagen was en dientengevolge spoedig zal bederven Een leek is niet in staat bederf van benzine ten gevolge van te langdurige opslag, te con- ■stateeren. Voor ingewijden geeft soms de reuk een aanwijz'ng, dat bederf reeds inge treden of spoedig te verwachten is. In verband met bovenbestaande is dus ham steren van benzine sterk af te raden en is het zelfs zaak de benzinereservoirs, carbu rators, filters en leidingen van automobielen )ootmotoren, Industrieele motoren en land- bouwtractoren af te tappen, wanneer dezt iangeren tijd builen bedrijf worden gesteld er; de vrijkomende benzine zoo spoedig mogelij 1 te verbruiken. Veel gehamsterde goederen in Op verscheidene plaatsen wordt een onderzoek ingesteld. De politie heeft in vrschillende plaatsen op de Veluwe bij vele personen huiszoeking ge daan in verband met hun opgave voor inven teriseering. Hierdoor is komen vast te staan, dat vele groote voorraden niet waren aangegeven. Ver der bleet' dai sommige lieden producten ver voerden. waarvan het transport verboden i? In Kootwijk werd bij een zekeren G. v. d B. een hoeveelheid van 16.000 K.G. graan aan getroffen." welke niet was aangegeven. De geheele voorraad is In beslag genomen. In Barneveld vervoerde zekere T een kwan turn veevoeder, dat niet gedekt was door de v-reischte documenten Ook deze voorraad is ■n beslag genomen Een winkelier in deze gemeente. H., bleek in het be2ir van een groote partij suiker, welkf evenmin was aangegeven Ook deze partr werd opgeëischt. In andere plaatsen oefent de politie in samenwerking met ambtenaren van het de partement van economische zaken even een.' ?en nauwgezette controle uit VISA. Hel ministerie van Buitenlandsche Zaken vi tigt met nadruk de aandacht van het publiek op het feit, dat alle aanvragen nopens het ver- leenen van Neoerlandsrhe visa aan vreemdelin gen gericht moeten worden tot de hoofden van oolitie, c.q. der gemeentelijke vreemdelingen diensten. die ze na onderzoek doorzenden aan den visa-dienst Koninginnegracht 21. te 's-Gra- venhage. en slechts in zeer dringende gevallen rechtstreeks tot dien visa-dienst. Mondelinge, telefonische of schriftelijke aanvragen moeten in geen geval gericht worden tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken. JAVA—NEW YORK LIJN. Weltevreden 25 v. Batavia n. N. York. Bintang, Batavia n. N York 24 v. Colombo. ROTTER DA SCHE LOYD. Garoet (thuisreis) 26 van Padang. Kota Gede (uitreis) p. 25 Port de Galle. Soekaboemi (uitreis) 25 van Port Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisr.) 25 te Londen. Tabian (thuisr.) 22 van Gibraltar. Java 26 te Batavia teruggekeerd. Tabinta (thuisreis) 26 te Suez. VEEMARKT ROTTERDAM Dinsdag Totaal aanvoer 4711. 254 paarden. 40 veu lens, 1070 magere runderen. 1088 vette run deren, 60 vette kalveren, 420 graskalveren, 929 nuchtere kalveren, 688 schapen en lammeren. 11 varkens, 151 bokken en geiten Prijzen per k.g. Vette koeien le kw 78, 2e kw. 64, 3e kw. 40 tot 52. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 65, 3e kw. 42 tot 52. Stieren le kw. 66. 2e kw. 57. 3e kw. 50 .Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 50 tot 60. Schapen le kw 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Lammeren le kw. 50. 2e kw. 45, 3e kw. 40. Graskalveren 2e kw. 48. 3e kw. 38. Nuchtere kalveren le kw. 46. 2e kw. 41, 3e kw. 36. Slachtpaarden le kw 60, 2e kw 51, 3e kw. 41. Prijzen per stuk. Schapen le kw 22, 2'e kw. 19, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 11, 2e kw. 9. 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 16. 3e kw. 12. Slachtpaarden le kw. 260. 2e kw 200, 3e kw. 130. Werkpaarden le kw. 400, 2e kw. 280, 3e kw 180, Hitten le kw. 250, 2e kw. 210, 3e kw. 140. Veulens le kw. 80. 2e kw. 60. 3e kw. 40. Stieren le kw 300. 2e kw 23C. 3e kw 160 Kalf koeien le kw 250 2e kw ISO. 3e kw. 130 Melkkoeien le kw. 240, 2e kw 180, 3e kw 130 Varekoeien le kw. 195. 2e kw 150. 3e kw 130. Vaarzen le kw. 150, 2e kw 130. 3e kw 100. Pinken le kw. 110. 2e kw 90. 3e kw 70 Graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30. 3e kw 20 Bokken en geiten le kw 10. 2e kw 6 3p kw 4 Omschrijving Dlnsdagsche marktnoteerine Vette koeien en ossen: aanv. als v. week. handel stroef, prijzen koeien onveranderd. Stieren: aanv. iets korter, handel kalm, prij zen iets hooger. Vette kalveren: aanv. iets ALS UWVROUWEEN DIENST- 8OD0 ZOEKT, ZOUDT U 1ZCO KUNNEN PROBEEREN, MMR ER IS EEN BETERE EN AF DOENDE MANIER^. pi ruimer, handel stuk, prijzen als v. week. Scha pen en lammeren: aanv. iets grooter, handel vlot, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalv.: aanv. gelijk vorige week, handel re delijk, prijzen iets stijver. Paarden: aanv. rui mer, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanv. iets ruimer, han del zeer stil, prijzen stabiel. Varekoeien: aany. als v. week, handel sleepend, prijzen onver anderd. Vaarzen en pinken: aanv. ruimer, handel slecht, prijzen als v. week. Graskalve ren: aanv. grooter, handel flauw, prijzen iets lager. Bokken en geiten: aanv. groot, handel matig, prijzen iets lager. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Wat doet men bij een bombardement of luchtaanval? Veel lees ik in de dagbladen over raad gevingen voor wat men als stedeling doen en laten moet bij het beschieten van open steden gepaard gaande met luchtaanvallen. Daar ik zelf gedurende 5 maanden in een belegerde stad de beschieting heb medegemaakt, doet het mij vreemd aan te hooren praten over kelders om te schuilen. Juist in de stad waar ik toen verbleef (Yperen, België) zijn de meeste slachtoffers gevallen en gevonden in de kelders, daar, door shrapnels en bommen de boven de kelders gelegen huizen instortten en de brokstukken daarvan op de kelders terecht kwamen en de inwoners levend begraven werden, ook al waren die kel ders nog zoo stevig van constructie. Bij een bombardement ontvluchtten wij altijd de stad voor een oogenblik en trokken naar buiten. Dag en nacht hadden wij een klein koffertje ge reed staan (met de noodzakelijke dingen die men van noode heeft) om bij de tijdelijke vlucht te kunnen medenemen, want men wist nooit hoe lang het wel kon duren. Was het gevaar geweken dan keerden wij weer terug. Wij vermeden dan zooveel mogelijk groote pleinen, waar zich groote gebouwen en kerken bevonden, want daar was het den vijand hoofd zakelijk om te doen en ook de plaatsen waar vele militairen waren ondergebracht. Hier in Haarlem zou men langs het Noorder of Buiten Spaarne, naar den Hout, Overveen of Bloemendaal (de duinen) kunnen trekken. Deze plaatsen zijn voor den vijand van weinig of geen belang. Bij ontploffingen in uwe nabijheid, zoo gij niet tijdig kunt weg komen, laat u dan languit voorover op den grond vallen des te minder tref kans biedt uw lichaam aan schroot. Neemt bij voorbaat een paar nachtlichtjes in huis, gij kunt die wel zoo afschermen dat er geen licht uitstraalt. Elk mensch is toch wel zoo verstandig om het licht uit te schakelen, als de bommenwerper daar al niet voor gezorgd heeft door de lichtcentrale te vernietigen. Mocht men eventueel toch niet kunnen vluch ten (ik denk aan zieken of gebrekkigen) dan zoekt men dekking in het benedenhuis, maar niet bij ramen, wel steenen muren. Desnoods zet men voor de ramen een losse kamerdeur, al is dat niet altijd afdoende, maar wel als bescher ming voor uiteenspattende kogels enz. Aan al deze maatregelen hebben mijn vrouw en ik met vele burgers het leven te danken ge had in 1914. J. K. WACKER, Brouwersvaart 128 A, Haarlem. Onderwijs in kerken? Nai het niet te voorzien is wanneer de scho len weer beschikbaar komen voor het onder wijs en de kinderen dus slechte halve dagen onderricht krijgen, was het met het oog op den komenden winter raadzaam met de kerk besturen overleg te plegen om diverse kerken, die bijna toch de geheele week ongebruikt zijn, in de week beschikbaar te stellen voor mondeling onderwijs aan de kinderen. Het is maar een voorstel om de kinderen na hun groote vacantie thans weer aan het normale schoolgaan te wennen. Zaterdagmiddag geen school, dus gelegen heid te over om het kerkgebouw weer in orde te maken voor den Eeredienst op Zondag Dankend voor de plaatsruimte Uw abormé B, 5 September '33.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6