BURGERLIJKE STAND. WOEN S D A G 27 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BLOEMENDAAL NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemen- daal van bovengenoemde maatschappij haar eerste wintervergadering van het seizoen 19391940. Hiervoor bestond groote belang stelling. De voorzitter mr. D. J. van der Plaats zeide, niet gehoopt en niet verwacht te hebben, na de vergadering van 23 Mei, dat de leden elkaar onder deze omstandigheden terug zouden zien. Maar wij mogen niet neer gaan zitten bij som bere overpeinzingen. Beter is 't voort te gaan op de wijze, zooals de afdeeling tot dusver heeft gedaan en te trachten, van het werk te maken, wat er van te maken is. Medegedeeld werd, dat de algemeene ver gadering op 26 October niet te 's-Graven- land, maar te Amsterdam zal gehouden worden. Vervolgens werd het werkprogram voor het aanstaande seizoen besproken. Besloten werd dat in October een lezing zal gehouden wor den over de biologisch-dynamische kweekwij- ze. Zoo mogelijk, zal de heer Pfeifer dit onder werp inleiden. De heer Boeschoten beloofde nog het een en ander mede te deelen over zijn bevindingen omtrent de vor9tschade door den laatsten strengen winter. Over enkele andere lezingen zal nog nader door het bestuur on derhandeld worden. Zoo b.v. over een lezing over het Westland, zulks in verband met een in den voorzomer 1940 te houden excursie naar dit tuinbouwgebied. Door het bestuur werd voorgesteld, in de a.s. wintermaanden eèn cursus te houden over groente- en fruitteelt. Tijdens de vergadering gaf zich hiervoor reeds een aantal leden op. Andere gegadigden kunnen zich aanmelden bij den secretaris. Voor het puntenstelsel waren ingezonden een collectie appels en een collectie peren. Beide inzenders, de heeren G. Brotte en A. Jansen, behaalde hiermee 10 p. De heer Tabernal had ingezonden een paar door hem uit zaden gewonnen exemplaren van een in Italië veel geconsumeerde eetbare kalebas, n.l. de „Zuechetti". Voorts was aanwezig een reuzenexemplaar van de stuif zwam. gevonden door den heer Aartsen op de buitenplaats Boekhorst. Deze stuiver had een middellijn van plm. 25 c.M. Tenslotte werd een wedstrijd gehouden in 't herkennen van bebladerde boom- en hees ier takken. Slechts 4 deelnemers namen aan den wedstrijd deel. De heeren B. v. Leeuwen en A. van Dijk hadden beiden 26 van de 36 takken goed benaamd. Bij loting verwierven zij resp. den eersten en tweeden prijs, n.l. f2.50 en f 1.— Besloten werd t. z. t. ook een wedstrijd te houden in 't herkennen van bladerlooze takken. JAARVERGADERING „VOLKSZANG" De a£d. Bloemendaal der Ned. Vereeniging voor den Volkszang hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in hotel Vreeburg onder leiding van den heer D. Kuiper. De voorzitter deelde mede, dat de zang avonden dit seizoen in hotel Vreeburg zullen worden gehouden, te beginnen met 3 October. Er zal overleg worden gepleegd met de mili taire autoriteiten, om de in Bloemendaal gele gerde soldaten in de gelegenheid te stellen de zangavonden bij te wonen. De heer A. Kronenburg bracht het jaarverslag uit, dat een overzicht gaf van de verschillende werkzaamheden, o.a. de 3 extra zeer geslaagde avonden en den zangavond op Kraantje Lek. Het ledental bleef constant. In April hoopt de afd. haar 10-jarig bestaan te vieren. Dank werd gebracht aan den voorzitter die zijn eerste lustrum heeft gevierd en den leider den heer P. de Nobel. De repetities werden minder goed bezocht dan het vorig jaar. Mevr. M. CasseeVisser bracht het financieel verslag uit. De inkomsten bedroe gen f 489,27, de uitgaven f 483,17, zoodat er een batig saldo is van f 6,10. In de kascommisie werden benoemd de hee ren Kok en Fonteine. In plaats van mevr. A. DolkKoning werd als bestuurslid gekozen mevr. Van Ee. De voorzitter werd bij acclamatie herkozen. Nog werden voor het reisfonds aangewezen de dames Kuiper en Dekens PERSONALLA. De heer J. E. Wagenaar, candidaat te Bloe mendaal, heeft het beroep als predikant der Ned. Herv. Kerk te IJsbrechtum aangeno men. HALFWEG UITGEBREIDE LUCHTBESCHERMINGS- OEFENING. Alhier werd een oefening van den Gemeen telijken Luchtbeschermingsdienst in groot veroand gehouden. Daartoe werd veronder steld, dat in een buurtschap in den wijden Houtrakpolder een bominslag had plaats ge had, waarbij 7 personen waren gewond, brand was ontstaan en bovendien van strijdgas ge bruik was gemaakt. De sirenes van de Suikerfabriek „Holland" en de Halfwegsche Bank werden na dezen „bominslag" in werking gesteld om het per soneel vaai den dienst op te roepen, aan welke oproeping zeer snel gevolg werd gegeven, zoodat ongeveer een kwartier later de gas- verkennners reeds uitrukten, even later ge volgd door politie, geneeskundigen dienst, brandweer en ontsmettingsdienst. Op de plaats van den bominslag aange komen, hadden de gasverkenners slechts zeer weinig tijd noodig om te bepalen, welk soort strijdgas was gebruikt. Op één enkele uit zondering na n.l. onderkenden allen een mosterdlucht, hetgeen in overeenstemming met de werkelijkheid was, daar ter plaatse een hoeveelheid mosterdolie (ti-anenverwek- kend gas) tot ontploffing was gebracht. Dit resultaat is te mooier, wanneer men in aan merking neemt, dat een tamelijk sterke wind de werkzaamheden der gasverkenners zeer bemoeilijkten. Het „besmette terrein" werd hierna snel uitgepaald. waarna de hulptroe pen van den geneeskundigen dienst de ge wonden verbonden en deze naar de op eeni- gen afstand gereedstaande auto vervoerden, welke auto was omgebouwd in een ziekenauto. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat ondanks den afstand van ongeveer 4 K.M. van het dorp Halfweg, het gewondentransport reeds na verloop van ongeveer 1 uur na het uitrukken kon beginnen. Inmiddels had de automobielbrandspuit zich ter plaatse opgesteld voor het blusscher. van den brand", terwijl tot slot de Ontsmet tingsdienst in samenwerking met de brand weer voor de ontsmetting van het terrein zorg droeg. Het geheel van deze uitgebreide oefening stond onder leiding van het hoofd van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst al hier. De oefening kan als goed geslaagd worden aangemerkt, zij het dan ook, dat gebleken is. dat de beide sirenes onvoldoende zijn om het geheele dorp te waarschuwen, zoodat in dit punt moet voorzien worden. OPENING MILITAIRE CANTINE. In het St.-Josephgebouw aan de School straat alhier is een cantine geopend voor de hier ter plaatse gelegerde militairen. De opening had op officieele wijze plaats en ging gepaard met een gezelligen avond waaraan tevens enkele feestelijkheden waren verbonden. Aanwezig waren o.m. de bugemeester de zer gemeente, de heer L. H. Simons en enkele andere burgerlijke autoriteiten. De overste dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid bij deze plechtige opening, omdat deze aanwezigheid getuigt van een uitstekende verstandhouding tusschen de burgerbevolking en de militairen. Spreker bracht vervolgens dank aan allen, die zich voor deze zaak hebben ingespannen. Tenslotte schonk spreker aan de cantine eenige aschbakken en deelde mede, dat de officieren der afdeeling artillerie en de ver eeniging „Oefening en Ontspanning" te Am sterdam een bedrag in geld ter beschikking hadden gesteld. De avond werd verder op aangename wijze doorgebracht, waarbij zang en muziek voor de goede stemming zorgden. BENNEBROEK MUZIEKKUITVOERING VOOR DE MILITAIREN. Donderdagavond 28 September geeft de muziekvereeniging ..Kunst na Arbeid" te Bennebroek met medewerking van het Ac cordeon-ensemble uit Vogelenzang een ge-* zelligen avond voor de Militairen in het gymnastieklokaal van de Broederschool aan den Meerweg te Bennebroek. ZANDVOORT MILITAIR TEHUIS. Gedurende het voorjaar heeft Zandvoort wel getoond mede te leven met de militairen. Op velerlei wijze heeft de bevolking in 't algemeen en verscheidene vereenigingen in 't bijzonder, getracht het gedwongen verblijf te Zandvoort voor de militairen zoo aangenaam mogelijk te maken. Nu het seizoen ten einde, de herfst met zijn gure buien en stormen in aantocht is en de avon den steeds langer worden, wordt het verblijf aan zee voor hen, die hier geen eigen gezin, geen eigen tehuis hebben, er niet prettiger op. Daarom hebben thans de drie plaatselijke pre dikanten getracht een tehuis te stichten, waar zij rust en ontspanning kunnen vinden, waar zij kranten en boeken kunnen lezen en hun corres pondentie kunnen afdoen. Een comité van oud-gedienden, bestaande uit de heeren J. H. v. Wijk, voorz., S. Veenstra, le penningm., H. J. Koning, 2e penningm., C. v. Week en A. J. v. d. Waals, secretaris, werd ge vormd om de predikanten bij dit mooie werk met raad en daad bij te staan. Verder hebben zitting in dit comité: burge meester Van Alphen, Mr. M. Sanders, A. J. Cense, Dr. Meertens en W. Steetslcamp. Natuurlijk is voor deze stichting van alles noodig: geld, boeken, couranten en verschillende spelen. Geld hoopt het comité bij elkaar te krijgen door een groot deel van Zandvoort's inwoners donateur van deze stichting te maken en mis schien ook door een collecte te houden. Als er op deze wijze voldoende geld bij elkaar is ge bracht voor verlichting, verwarming, enz., be hoeven we er niet aan te twijfelen of ook de rest komt in orde. Wie iets voor het'doel voelt kan zich reeds thans opgeven als donateur, of zijn gave bezor gen bij den secretaris, den heer A. J. v. d. Waals, Oosterparkstraat 32. IJMUIDEN Begrooting van de Gemeente Waterleiding. Geen winstuitkeering maar wel 50.000 gld. retributie. De begrooting voor 1940 van de Gemeente Waterleiding vertoont een eindcijfer van f 213856.57, maar in dit eindcijfer is geen instsaldo begrepen, zoodat het reservefonds geen uitbreiding zal ondergaan. Onder de baten vinden we vermeld: Particuliere fitterïj f 300. meterhuur f 25500, watergeld f 184000, vervolgingsgelden f 600, huren f 210, verhaal van pensioensbijdragen f 3245.57. Van de lasten noemen we: Pensioensbijdragen f 4900.48, salarissen f 32150.83. Interest f 36272,07, meterexploitatie f 7000, electrische stroom f 14500, onderhouds werken f 9750, afschrijvingen f 48539, retributie f 50213.79. De wateropbrengst volgens de verschillende tarieven wordt geschat op f 177000, benevens f 7000 voor levering aan het Staatsvisschersha- venbedrijf, totaal f 184000. De Viking Bank spoedig naar zee? Naar wij vernemen zal de stoomtrawler Viking Bank van de reederij Groen, indien zich geen bijzondere gebeurtenissen voordoen deze week ras zee vertrekken De reederij heeft voor deze reis een complete bemanning ?er beschikking. De trawler heeft duidelijke Nederlandsche kenteekenen. Boven de brug staat het woord ..HOLAND" dat és nachts verlicht wordt. GROOTE AANVOER VAN DEENSCHE VISCH. Gisteren en ook heden, kwamen uit Denemarken twee groote vracht-auto's aan, met een groote hoeveelheid visch in kistjes, als schelvisch. schol, kabeljauw en bot Er werden hooge prijzen voor de visch aetaala AANRIJDINGEN. Te Driehuis is een wielrijdster in botsing gekomen met een vrachtauto. Zij werd aan hoofd en hand gewond Het rijwiel was ver nield. Op den Wijkerstraatweg is een wielrijder tegen een luxe auto gebotst. Het rijwiel werd beschadigd, terwijl de voorruit van de auto brak. BESOMMINGEN. Hollandsche kotters: UK 17 f77, UK 91 f63. UK 168 f27, UK 161 i 30, UK 1 f75, UK 243 f90. UK 64 f85, UK 83 f 39. UK 104 f 50. UK 52 f 102, UK 90 f 47, UK 115 f28. UK 205 f20. UK 72 f35, UK 35 f 98, UK 68 f51. UK 126 f 170. UK 162 f 64, KW 133 f 72. TH 29 f 290. TH 39 f 299, TH 14 f 257. TH 19 f336. TH 32 f308. TH 4 f 342. TH 33 f322. Benevens consignatiezendingen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. 'Vcrsche visch). Tarbot 160—150 ct. per K.G. Tong 200—106 ct. per K.G. Kleinschol f 31—12.50 per 50 K.G. Schar f 9—5.40 per 50 K.G. AANGEHOUDEN. Een Inwoner van IJmuiden-Oost Is in Krom menie aangehouden, omdat hij daar een partij afval van tin had ontvreemd. BEGROOTING BEDRIJF OPENBARE WERKEN. Bij de begrooting voor het bedrijf Openbare Werken vinden we een eindcijfer van f 230848.74 De baten bestaan in hoofdzaak uit uitkeeringen der gemeente voor werkzaamheden ten behoeve van de gemeente gedaan als: ontvangsten voor werkzaamheden en leverantiën ten behoeve van de gemeente f 160919.38, ontvangsten wegens opslag van indirecte kosten op werkzaamheden ten behoeve van de gemeente f 13314.45 en uit- keering van de gemeente tot dekking der kos ten van beheer van het bedrijf f 39689.91. Van de lasten noemen we: Jaarwedden f 27705.25, kosten van verificatie f 1800, archief en teekenwerk f 1875, bureau- en teekenbehoef ten, drukwerken, reiskosten en andere kleine onkosten f 1000, loon aan werklieden bij ziekte en verlof f 4200 en verder de uitgaven voor werkzaamheden ten behoeve van de gemeente, die onder de baten zijn verantwoord. Het aantal werklieden, in dienst bij het bedrijf bedraagt 37. BEVERWIJK Nachtelijke brand aan de Pijpkade. Opslagplaats van houtmot in vlammen. Hedennacht te ongeveer half drie ontdekte de waker van den particulieren nacht-veilig heidsdienst brand in de houtopslagplaatsen van den houthandel B. Fenenga. gevestigd aan de Pijpkade alhier. Hij waarschuwde de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Tien minuten later was de motorspuit reeds op de plaats des onheils aanwezig. Het vuur bleek te woeden in de bergplaats voor houtmot. De vlammen laaiden fel op uit den motvoorraad en de brandweer kon nog maar juist op tijd den strijd tegen den vuurvijand aanbinden om te voorkomen, dat een aangrenzende van steen opgetrokken wagenloods. waarin een hoeveel heid hout was opgeslagen, het vuur ten offer viel. Aangezien de brandende opslagplaats ge heel geïsoleerd achter de houtloodsen lag was de brandweer genoodzaakt eenige honderden meters slangen uit te loopen. Toen dit eenmaal geschied was, konden twee krachtige stralen op den brand worden gericht. Van de mot-berg plaats was toen al niet veel meer over. De exalter, die als een ijzeren reus geruimen tijd weerstand aan het vuur had geboden, moest tenslotte den ongelijken strijd opgeven en sloeg tegen den grond. Intusschen hadden de brand weerlieden een drietal met hout geladen lorries uit de loods in veiligheid weten te brengen. Het vuur, dat zich reeds in het in dit gebouw op geslagen hout genesteld had, was spoedig ge- bluscht. Brand in houtmot staat bij de brandweer in een kwaad gerucht en niet ten onrechte, want het vuur laat zich in deze ragfijne houtstof. die bovendien nog een scherpe rook ontwikkelt, moeilijk blusschen. Ook nu vorderde de nablussching nog ruim een uur tijd. Het gevaar voor uitbreiding van den brand was mede dank zij de gunstige weersomstandigheden zeer gering. Aan den in de loodsen opgeslagen houtvoorraad, in de te genwoordige omstandigheden kostbaarder dan ooit, werd geen schade toegebracht. De oorzaak van den nachtelijken brand is on bekend. De firma was tegen brand en water schade verzekerd VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Meder-van der Grijn, z., Groe- neweg 67 IJmniden. J. Vlaming-Riemens, d. Sluisplein 30 IJmuiden. G. Glas-Maagdeïijn, d., Marconistraat 46, IJmuiden. J. van der Sluis-van Buuren, z., Driehuizerkerkweg 11 Velsen. E de Peuter-Groeneveld. z.t a.b. van een woonschip IJmuiden. H. Koning-Hoge- land. d. Edisonplein 3 IJmuiden. G. Wessels- Zwaljé, d., Kruidbergerweg 44 Santpoort. A. M. Braam-van Ombergen, z.. Eschdoornstraat 49 IJmuiden G. Zeeuw-Breggeman, d., Tus- schenbeeksweg 48, IJmuiden. G. G. Ploeg- Bijltjes, z., Annastraat 20, IJmuiden. H. W. Karrbeld-IJlstra, d., Nieuwe Schulpweg 313 Velsen-N. M. van Voorst-Broek, d., Breesaap- straat 17r IJmuiden. J. Th. Wigchert-Rijs, d., Tulpenstraat 20 Santpoort. T. Kruiter-Post, z., Jacob v. Heemskerkstraat 51 IJmuiden. Overleden: A. E. Vink, 78 j., echtgen. van R. de Wijn, Julianakade 63 rd., IJmuiden. G. Grapendaal. 86 j. wedn. van A. Mooij, Zeeweg 262, IJmuiden. H. Ellens, 68 j., echtgen. van A. A Kromhout, Bloemendaalschestraatweg 15 rd. Santpoort. S. J. Verhorst, 69 j. wed. van H. Blom, P. C. Hooftlaan 22, Velsen. F. G. Ligtermoet 70 j., echtgen. van G. Stoker, P. Vermeulenstraat 3 IJmuiden. C. van Hal 87 j., wed. van J. Oostveen. Kanaalstraat 200, IJmuiden. SANTPOORT Crematie H. Ellens. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Ellens, oud-directeur van het Rijksinstituut tot op leiding van teekenleeraren te Amsterdam wonende alhier. Aanwezig waren de heer D. Postma, di- -ecteur en verschillende leeraren van het in- •tituut tot opleiding van teekenleeraren. df heeren J. W. van Santé en C. van Willigen- burg, namens de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem; H. J. Zeeman directeur der Nijverheidsschool te IJmuiden P. F. C Roelse, lid van den raad van Velsen D. R. Mansholt, arts alhier. H. Visser, land bouwkundige. Bloemendaal, G. J. van Lerven directeur van het Genootschap Kunstoefe ning te Arnhem: G. H. Vreedenburg. directeui der Kunstnijverheidsschool voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven, J. J. van Werk hoven alhier, C. J. Scheenloop, voorzitter der Haagsche Vereeniging voor teekenonderwijs W. Cool, inspecteur van het Nijverheidson derwijs, G. ten Napel, oud-directeur der Bur geravondschool te IJmuiden. A. Baart, archi tect te Leeuwarden, H. A. J. Baanders. archi tect te Amsterdam, N. F. de Koo en André v. d. Horst, namens het bestuur van de V. A N. K. enz. Allereerst sprak Prof. Huib. Luns, oud directeur van het Rijksinstituut tot opleiding van teekenleeraren. die de groote verdiensten van den overledene voor het nijverheidson derwijs in ons land memoreerde, benevens zijn groot organisatietalent. Alles wat hij deed, was een volkomen succes en zijn leiderschap gaf hem volkomen satisfactie. Hij was een man vol eenvoud en trouw De heer H. R. Bus, directeur der ambachts school te Maastricht, sprak als voorzitter der vereeniging van directeuren bij het Nij verheidsonderwijs, waarvan de overledene thans eere-vooi-zitter was en zcide dat de overledene een man was, wiens aesthetasche invloed op het Nijverheidsonderwijs zeer groot is geweest. De heer G. v. Meurs te Leiden sprak als voorzitter van den Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsondei-wijs. Ir J. M. Steffelaar uit Den Haag. sprak namens de vereeniging Vakopleiding Daarna sprak de heer D. Postma, mede namens de leeraren van het instituut tot opleiding, van teeken leeraren, waania Prof. Dr. J. G. Rutgers in Den Haag. sprak namens de examencommissie M.O. teekenen, waarvan de overledene ruim 25 jaar deel had uitgemaakt. De heer J D. Ros te 's Gravenhage sprak als onder-voorzitter van de Nederl. Vereeni ging voor teekenonderwijs en herdacht wat de overledene als voorzitter dezer organisatie was geweest. Tevens sprak hij een woord var dank namens directeur en leeraren van de Haagsche Academie voor beeldende kunsten. Tenslotte heeft een zwager de heer Krom hout gesproken. De organist speelde .Lof zv den Heer, den Almachtigen Koning der eere" en bij het dalen van dekist het Evang gezang „Komt. laat ons voortgaan, kinderen" van Tersteegen. De dochter van den overledene dankte voor de belangstelling. BIOSCOOPAVOND. Morgen wordt op het terrein aan de Hoofd straat. gelegen tusschen Westlaan en Slaperdijk door de afd. Santpoort-Bloemendaal van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken een bioscoopavond georganiseerd, welke zoqwel voor burgers als militairen gratis toegankelijk is. Vertoond zal o.a. worden de drankbestry- dingsfilm „Taxi". VOOR DE BLINDEN. Met toestemming van B. en W. onzer ge meente zal in deze week alhier gecollecteerd worden voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Deze vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in de maatschappij te kunnen handhaven, op- ,dat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen voelen. Om dit doel te bereiken wordt den blinden voor hun arbeid een weekloon uitbe taald. (Is reeds in een deel eenei vorige oplage opgenomen.) De uitvaart van generaal Von Fritscli. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.-A.N.P.) Bij het monument Unter den Linden is vanochtend een plechtigheid gehouden, ter eere van den op 22 September gesneuvelden generaloberst, Baron von Fritsch. Als vertegenwoordiger van Hitier heeft gene- raal-veldmaarschalk Goering op deze plaats een lauwerkrans gelegd. Na de plechtigheid werd de baar overgebracht naar het Invalidenfriedhof, daarbij werd alle militaire eer bewezen. Behalve de leiding van de oude en die van de nieuwe weermacht, tal van hooge staats- autoriteiten, vertegenwoordigers van de partij hebben ook duizenden Berlijners de plechtighe den bijgewoond. Hoewel het regende stond een dichte menigte langs den weg geschaard. Verschillende troepenafdeelingen en vaandel delegaties waren aanwezig. De opperbevelhebber van het leger, general oberst Von Brauchitsch, hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het Duitsche leger ge schokt en in diepen rouw aan de baar staat van den man, die een van de besten was die het Pruisisch-Duitsche leger, ooit heeft gekend. Jaar in jaar uit werden hem moeilijke en verantwoordelijke taken opgedragen. Voor geen enkele schuwde hij terug. Hij heeft ze alle overwonnen. Het is natuurlijk, dat deze man ook een van de eersten was, die na de duistere dagen van November 1918 zich op de bres stelde om het Duitsche Oosten te beschermen. Twintig jaar geleden heeft de generaloberst reeds een maal gestreden, teneinde Oost-Pruisen voor het Duitsche Rijk te behouden. In Oost-Pruisen heeft hij later gewerkt als chef van den genera- len staf, zoodat een superieur kort en duidelijk over hem kon zeggen: een van de besten. Vervolgens herinnerde Von Brauchitsch er aan dat Baron von Fritsch begin 1934 als opperbe velhebber aan het hoofd van het leger werd ge plaatst. Toen heeft de Fiihrer hem de histori sche taak opgedragen het wapen te smeden, waarmede de geniale leiding van het nationaal- socialistische rijk zich zou kunnen bedienen. Grens in Opper-Silczië vervallen. KATTOWITZ. 26 September (DN.B.) De tot nu toe nog tusschen West- en Oost-OpperSile- zië bestaande politiegrens is sinds gisteren op geheven. Het verkeer tusschen beide deelen van Opper-Silezië is van nu af aan aan geenerlei beperkingen en pasvoorschriften meer onder worpen. De politiegrens loopt nu over de vroe gere rijksgrens bij Lublinitz-Myslowitsz, Pless en Rybnik. waar zich ook de douanegrens bevindt. De werkloosheid te Haarlem. Een geringe daling. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen met 21. Er zijn thans 4741 werkloo- zen, dat is 553 minder dan verleden laar. 919 beneden '37. 1672 beneden 1936. 1003 beneden 1935 en 320 minder dan 1934. Dit aantal is 11 meer dan in 1933 en 199 minder dan in 1932. Amerikaansche vlootmanocuvrcs bij Hawaii. WASHINGTON. 26 September. - De plan nen van de marine voor de oefening en de manoeuvres van de vloot bij Hawaii omvatten de meeste schepen, die thans hun basis te San Diego en San Pedro hebben. Van officieele zijde ontkent men echter dat dit program een internationaal karakter zou hebben als een gevolg van den Europee- schen oorlog of de intensieve Japansche mili taire operaties in China. In andere kringen wees men er echter op, dat de tegenwoordigheid van dc vloot te Ha waii waarschijnlijk een remmenden invloed zal hebben ingeval dit land territoriale ambi ties zou koesteren voor Fransch. Britsch of Nederlandsch-Indië. De eenheden zouden periodiek gezonden worden en wel zoo dat wanneer een afdeeling arriveert de andere nog aanwezig is en haar manoeuvres beëindigt om naar liet vasteland terug te keeren Men verwacht dat elke een heid met uitzondering van twaalf slagschepen daarheen gezonden zullen worden. Behalve 12 slagschepen bevinden zich thans in Californië 25 kruisers, 61 torpedojagers, 4 vliegtuigmoederschepen, 14 onderzeeërs, 31 hulpschepen. Te Pearl Harbor zijn reeds een kruiser. 15 onderzeeërs, 8 mijnenleggers en mijnenvegers, 12 hulpschepen en 75 vliegtuigen. Het vliegtuigmoederschip „Langley" is thans te Manilla. Tien torpedojagers uit den wereld oorlog worden thans te Philadelphia gemoder niseerd, terwijl zulks spoedig met 40 andere zal geschieden: zij zullen voor patrouille diensten gebruikt worden. (United Press). Amerikaansche bommenwerpers over den Stillen Oceaan. MANILLA, 26 September. Veertien mari nebommenwerpers zijn te Cavlte geland Hier mede hebben zij de eerste massavlucht over den Stillen Oceaan volbracht. Zij vertrokken van hun basis Pear1. Harbor. Het 15de vlieg tuig van het escadrille moest bij Midway- eiland ten gevolge van een klein machinede fect terugkeeren, doch zal later den tocht on dernemen. (United Press). De ondergang van de „Silesiav Vierde neutrale slachtoffer in enkele dagen. LONDEN. 26 September (Reuter). De tot zinken gebrachte Zwcedsche vrachtboot ..Silesia" men zie pag. 5 is het vierde neutrale slachtoffer der laatste paar dagen van Duitsche duikbooten. Het bericht van het tot zinken brengen van dit schip heeft, naar Reuter verneemt, in de Noor- sche landen een diepen indruk ge maakt. Deensche bladen ruimen aan dit feit veel plaats in en oefenen veel critiek, terwijl in Zweden speciale maatregelen worden geno men om de dreigingen der Duitsche duik booten tegen te gaan. Teneinde de Oostzee te vermijden zijn de exporteurs van pulp van plan, hun zendingen over land naar Noorsche havens te sturen, hetgeen extra kosten van meer dan 20 procent zou medebrengen. Het tot zinken brengen van neutrale sche pen, welke ladingen pulp vervoeren, wordt beschouwd als een ernstige bedreiging voor de industrie, welke voor meer dan 40 procent van den Zweedschen uitvoer uitmaakt Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat de „Silesia" door een Duitsche duikboot is getorpedeerd en op 45 mijl ten zuidwesten van de Noorsche kust is gezonken. HOFBERICHTEN 's-GRAVENHAGE. 26 September. H M de Koningin heeft het beschermvrouwsohap aan vaard van de Vereeniging „Marine-rampen fonds 1914-1919" en deze vereeniging tevens een belangrijke bijdrage geschonken. •s-GRAVENHAGE. 26 September - H.M. de Koningin heeft een zeer belangrijke bijdrage geschonken aan de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. LEVENSMIDDELEN I IT ZUID-AFRIKA VOOR DE GEALLIEERDEN. Vertegenwoordigers van de negen grootste gemeentebesturen van Zuid-Afrika hebben met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan het plan van den burgemeester van Johannes burg om bij openbare inschrijving een millioen nond sterling bijeen te brengen, met het doel Zuid-Afrikaansche levensmiddelen en andere goederen gratis aan de geallieerden te leveren. HITLER AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het hoofdkwartier van Hitier wordt ge meld: Hitier heeft zich Maandag naar het ge bied ten oosten van de Bzoera begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabij heid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzoera en Weichsel. VOORLOOPIGE SURSEANCE AAN N.V. FUIIRMANN EN CO. DOOR DE RECHTBANK VERLEEND. AMSTERDAM, 26 September. De recht bank heeft vandaag voorloopige surseance van betaling verleend aan de N.V. Fuhrmann en Co. P C. Hooftstraat 186. import en export van wol. HAARLEM. 26 September. Bevallen 21 September: L. de BrufjnBo gaard, z.; 22 September: J HosHutter. z.; E. J Zevenhoven—van der Meer-, z.; 23 Septem ber: C L- Hulsewé—Hoog. d.: J. M, van der Meer—Haverink, z.: A. C Moolenaars—Riet bergen. z.; 24 September: A. G. SlaafJonker, d.; M. van Wanrooij— Rootlicb. d.; H. J. van Beek—Harmsen. d.; M. Th. Bessem—Jousscn, z.\ 25 September- J. van Strien—Fortgens. z.; A. C. A Reeuwijk—<ie Bruijn, d„ H Stolk— Schouten, z.. J. Carton—van der Duijn Schou ten. z.: 26 September: A. J. Kroon—Tanger- rnann, z.: 24 September: 1. Fortuin—Imbos, d. Overleden 24 September: F. A. A., 3 d.. z. v. P. J. de Jong Perseusstraat25 September: C. G. Koen. 76 j.. Kleverparkweg: A. G. van der LaanLindeman. 72 j Pijntorenstraat: C Masee—van der Brugge. 60 j.. Ripperda- park. Ondertrouwd 26 September: G. van Doom en J. Oderkerk.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7