Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Woorden van protest tegen nieuwe aan de gemeente opgelegde bezuinigingenHet College van B. en W, ontkent onnauwkeurig geraamd te hebben om de extra Rijksbijdrage op te voeren. Moderniseering van arbeiderswoningen wordt door rijk en gemeente overwogen. Een regeling van het taxi-bedrijf. Een breedvoerige gedachten- wisseling over de Luchtbescherming. B. en W ontraden den bouw van schuilloopgraven, maar zullen andere voorzorgen overwegen voor menschen die bij een luchtaanval op straat vertoeven Woensdagmiddag twee uur kwam de gemeen teen Van Haarlem in openbare vergadering Voorzitter: Dr. j. e. baron De Vos van Steenwyk. burgemeester. Hooy was we§ens dienstplicht ver hinderd deze vergadering by te wonen. Installatie raadslid. De heer Castricum (R.-K.), die in de vorige zitting niet aanwezig was, legde in handen van den Voorzitter de bij de wet ver- eischte eeden af. Mededeeling-en en ingekomen stukken. Mevrouw Scheltema en de heer Klein Schip horst, die zitting hebben als raadsleden in het college van regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis, namen ontslag, om het daardoor mogelijk te maken dat mevr. Maarschall en de heer Boes als niet-raadsleden in dit college zitting blijven nemen. Ingekomen is een brief van mevrouw M. Maarschall—Komin, waarin zij bedankt als gedelegeerde der gemeente in de besturen van de Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool, Protestantsch Christelijke Nijverheidsschool en R. K. Industrie- en Huishoudschool. Kleine voorstellen. Goedgekeurd worden de volgende voorstellen x Voorstel om een bedrag van f 207.— ter beschikking van B. en W. te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen voor de St.- Veronicaschool aan de Antoniestraat 28. Voorstel tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan den Heerensingel. Voorstel tot vaststelling van „Wijziging 21" vervangende „Wijziging 10 ged." van het uitbreidingsplan „Noord" Voorstel tot vaststelling van „Wijziging 1 A", behoorende bij „Wijziging 1" van het uitbreidingsplan „Zuid-West". Voorstel tot wijziging van de verordening op het vervoer bij besmettelijke ziekten. Benzine-motorbrandspuit voor het Gasbedrijf. B. en W. achten het noodzakelijk, dat op het fabrieksterrein van het gemeentegasbedrijf te allen tijde een transportabele benzine motorbrandspuit aanwezig is, teneinde in ge val van brand onmiddellijk te kunnen ingrij pen. Met het oog op de daar ter plaatse aan wezige hoeveelheden gasolie, is 't van belang deze brandspuit tevens te doen inrichten voor luchtschuimblussching. Eventueele oliebranden zouden dan op snelle en effectieve wijze kunnen worden bestreden. B. en W. vragen voor de aanschaffing van deze spuit een bedrag van f 2600. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Financiën der gemeente. B. en W. stelden voor een vijfde suppletoire begrooting dienst 1938 vast te stellen. De heer Drilsm a (S.D.A.P.) vond de be zuinigingen die nu weer van de gemeente ge- eischt worden af te keuren. Enkele bezuini gingen dragen een hatelijk karakter, o.a. de f 50 voor de esperahto-cursussen. Wat baat nu een besparing van f 50 op de millioenen-be- grooting van Haarlem? Het lijkt een bezuini ging van 't domme, blauwe potlood, eigenlijk machtsmisbruik van de hoogere instanties. De Voorzitter: Die uitdrukking kan ik niet toelaten. De heer Drllsma: Dan wil ik een protest laten hooren. Zulke dingen moesten niet op gelegd worden aan de 5de stad van het rijk. Spreker heeft waardeering voor de houding van B. en W. die getracht hebben de opge legde bezuinigingen zooveel mogelijk te be perken. De heer Peper (communist) was het met deze laatste opmerking eens. Spreker hoopt dat de nieuwe regeering anders over zulke bezuinigingen denkt dan de nu afgetredene. Laten B. en W. trachten voor de toekomst een andere beslissing te verkrijgen van de regee ring. Er mag vooral niet bezuinigd worden op de kindervoeding. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) had waardeering voor het college van B. en W.. dat dit er in ges!' d is de eisch van de com missie om ook te bezuinigen op de kosten van kindervoeding per dag ingetrokken te krygen. Spreker wees er verder op, dat B. en W. moeten trachten van het rijk toezeggingen te verkrijgen om meer geld te mogen uitgeven voor noodzakelijke onderhoudsuitgaven. De heer Castricum (R.K.) herinnerde er aan. dat hij reeds eerder geklaagd heeft over het feit. dat de begrootingen veelal wor den overschreden. Begrootingen moeten juist zijn, althans zoo juist mogelijk. Waarom was er f 50.000 te veel geraamd voor: kosten van het sluiten van kasgeldleeningen? Het lijkt een beetje op jacht naar subsidie, namelijk om de rijksbijdrage in het tekort zoo hoog moge lijk op te voeren. De gemeente moet maken dat de bezuini gingscommissie geen aanmerkingen kè.n ma ken. Den heer Bijvoet (R.K.) wethouder van Financiën, was het een genoegen dat de raad niet heeft aangedrongen op verder verzet te gen de opgelegde bezuinigingen. Langer ver zet zou niet baten en voor de gemeente finan cieel nadeelig zijn, want daarop wacht de uitbetaling van de extra Rijksbijdrage. Als de zemeente dit geld niet gauw krijgt, zou per maand f 2000 uitgegeven moeten worden aan extra opgenomen kasgeld. B. en W. hebben getracht om de opgelegde bezuinigingen zooveel mogelijk te voorkomen. Het woord hatelijk van den heer Drilsma klinkt wat hatelijk, maar de opgelegde bezui niging deed ook het college van B. en W. niet prettig aan. B. en w. zijn voornemens bij het ontwerpen van de begrooting van 1940 rekening te hou den met de uitlatingen van de nieuwe regee- ring. Dus ook wat betreft het bezuinigen op onderhoudsuitgaven. Bij de begrooting zal nagegaan moeten worden of te Haarlem te veel daarop bezuinigd is. Het college van B. en W. heeft altijd ge streefd naar een juiste raming. Er kon f 50.000 bezuinigd worden op de kosten van kasgeld leeningen omdat de gebeurtenissn van 1938 daartoe aanleiding gaven. Maar de gemeente moet haar begrooting op l Januari vaststel len volgens de dan geldende verwachtingen. En die verwachtingen wettigden de raming van f 150.000 volkomen. Kon het college van B. en W. op l Januari voorzien dat in den loop van het jaar de rentevoet verlaagd zou wor den? Immers neen. Graag zou het college van B. en W. deze quaestie met Ged. Staten hebben uitgevochten, maar dit doorvechten zou de gemeente f 2000 per jaar aan extra kosten voor kasgeld bezorgen en dat is niet verantwoord. Er is dus niet te hoog geraamd om de extra rijksbijdrage zoo hoog mogelijk op te voeren. Het verwijt van den heer Castricum is dus on gegrond. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer Castricum stemde tegen. Moderniseering van arbeiderswoningen. In verband met het vaststellen van balansen van eenige woningbouwvereenigingen drong de heer Peper (communist) er op aan en kele complexen arbeiderswoningen te moder- niseeren, De heer R e I n a 1 d a (S.D.A.P.)wethou der, erkende dat enkele complexen woningen minder gewild worden, omdat moderne hui zen meer comfort bieden. B. en W. zijn in onderhandeling met de regeering om ook, (evenals dit met de middenstandswoningen is gedaan) sommige complexen arbeiderswo ningen te moderniseeren. Maatregelen tegen het snorren. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning, bedoeld in art. 51 der wet „Auto-ver- voer personen". Art. 51 der wet geeft aan den Gemeenteraad de bevoegdheid, met betrek king tot het vervoer van personen met huur auto's regelen te stellen omtrent punten waarin niet bij de wet of algemeenen maat regel van bestuur is voorzien. Daarbij kun nen bijzondere voorschriften worden gege ven omtrent het vervoer van andere perso nen, dan die zich aanmelden aan de stalling of het kantoor van het bedrijf, en kan wor den bepaald, dat een afzonderlijke vergun ning voor dat vervoer zal zijn vereischt. Om het snorren tegen te gaan is het ge wenscht van die bevoegdheid gebruik te maken en het op straat opnemen van perso nen alleen toe te staan voor z.g. taxi's. De heer van dei Storm (Gemeente belangen) zei dat er bij slecht weer in den nacht te weinig taxi's op straat zijn om aan de behoefte te voldoen. Kan daarom niet bepaald worden, dat 's nachts garagehou ders meer taxi's op den weg mogen bren gen. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethou der, zei dat zoo iets niet gedaan kan wor den, want dan zou de oude chaos weer teruggeroepen worden. Als men geen taxi kan krijgen kan men een garage opbellen. De heeren van der Wall (CB.) en Visser (C.H. brachten eenige redactie wijzigingen ter sprake, die gedeeltelijk door B. en W. ontraden werden. Op een vraag van den heer v. d. Storm antwoordde de heer Reinalda, dat het niet in het voornemen ligt nu ook de thans geldende tarieven te veranderen. Als dit ge schiedt wordt er van te voren over onder handeld door de werkgevers ,de werkne mers en de gemeente. Deze nieuwe verorde ning beoogt alleen de wijze van vervoer vast te leggen, in overeenstemming met de gewijzigde "wettelijke bepalingen. De heer van der Wall stelde voor aan garagehouders 3 pet. rente te geven over bij de gemeente gestorte waarborgsommen. De heer Bijvoet (r.k.) wethouder, ont raadde dat, omdat de gevolgen van zoo'n besluit niet te voorzien zijn. Oe gemeente heeft namelijk van andere personen ook waarborgsommen in bewaring. Wel is het college bereid eens te onderzoeken welke con sequenties aan zoon besluit zullen vast zitten. Wel zijn B. en W. bereid in plaats van waarborgsom in contanten een effect te aanvaarden, dan kunnen de eigenaren zelf de coupons van de rente behouden. In verband met een andere opmerking zeide de heer Reinalda dat er nu ver gunning gegeven is voor 34 taxi's. Er wordt overlegd om dit aantal te verminderen, want spreker meent dat het te groot is, wat ten gevolge heeft dat geen hunner een behoor lijk beslaan heeft. Steun van Maat schappelijk Hulpbetoon. Hierna kwamen aan de orde de vragen van den heer Peper (Comm.)omtrent het door den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon in deze buitengewone omstandigheden toepassen van voorschriften. De heer Van L i e m t. (r.k.) wethouder zei dat Maatschappelijk Hulpbetoon altijd rekening houdt met bijzondere omstandig heden. De heer Peper hoopte dat die toezegging steeds nagekomen zal worden, Bij een borrel^Catz-Elixer! En niet alleen „klare" wint enorm door echt Catz-Elixer. U moet Vermouth met echte Catz eens proeven! En voor een goede Cocktail is echte Catz héélemaal onmisbaar! CATZ i Zn. VAN PEKELA-GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) Uitvoering van openbare werken* De heer Noordhoff (S.D.A.P.) heeft vragen ingediend, omtrent de gevolgen, wel ke de aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken inzake voorloopige opschorting van de afdoening van loopende aanvragen voor het uitvoeren van openbare werken enz. voor deze gemeente zal heb ben. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, zei dat een bestudeering van de circulaire geleerd heeft, dat deze niet van toepassing is op Haarlem, want zij geldt alleen voor noodlijdende gemeenten. B. en W. namen de circulaire dus voor kennisgeving aan. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) dankte voor dit antwoord, maar wees er op, dat uóit het destijdis gepubliceerde bericht van den Regeeringspersdiienst niet gebleken is dat die circulaire alleen sloeg op noodlijden de gemeenten. MAATREGELEN1 VOOR LUCHTBESCHERMING. Ingekomen is een verzoekschrift van G Leemhorst es. om maatregelen te treffen voor de bescherming der bevolking bij lucht aanvallen en verzoekschriften van gelijke strekking van de afdeeling Haarlem van het Wereld-Vrouwen Comité tegen Oorlog en Fascisme, van bewoners van de De Clercq- straat 'en een aantal andere ingezetenen. De voorzitter wees er op, dat in ver band met de urgentie, dat adres onmiddel lijk aan de orde is gesteld. In de toelichting van. het adres wordt uitgegaan van de gedachte dat het moge lijk is een voldoend aantal schuilkelders en -loopgraven te maken voor alle ingezete nen. Technisch en financieel is dit absoluut onmogelijk. Het eenige wat in enkele ge meenten in ons land gebeurt, is het aan leggen van schuilloopgraven voor de men schen die zich tijidiens 'n luchtaanval op straat bevinden. Dat aantal is moeilijk te schat ten. In verschillende gemeenten loopen de schattingen uiteen. Het meest wordt aange nomen 3 pet. der bevolking, dus voro Haar lem schuilgelegenlield voor ongeveer 4000 menschen. De heer van Dam (VB.) zei, dat ge bleken is, dat bij een deel der bevolking de vrees bestaat dat er niet voldoende voorzor gen genomen zijn door het gemeentebestuur van Haarlem wat het Iuchtgevaar betreft Die ongerustheid is ongewènscht en houdt een gevaar in zich. Vanmorgen hebben de sirenes bij wijze van proef geloeid. De bevol king vraagt zich af: wat moeten wij doen als het eens werkelijkheid is, want er zijn geen schuilkelders en geen schuilloopgraven. De burgerij heeft er recht op te weten wat de gemeente voor haar gedaan heeft en nog doen zal. Schuilloopgraven bieden geen af doende bescherming, maar zij zijn toch alles zins aan te bevelen. Deze schuilloopgraven kosten aan een gemeente betrekkelijk niet veel, want zij kunnen, met steun van het rijk, in werkverschaffing gemaakt worden. Bij de begrooting hebben B. en W. reeds ge zegd, dat zij het graven van schuilloopgraven bij de scholen in overweging zouden nemen. Hoe is dat afgeloopen? Het is juist, dat de gemeente geen schuil kelders voor alle inwoners kan maken. Maar het is een feit, dat sommige financiëel-draag- krachtigen eigen schuilkelders hebben laten maken. Daarom zou de gemeente voor onver- mogenden, die wijkschuilplaatsen willen in richten, de materialen kosteloos kunnen be schikbaar stellen. In de pers is er op gewezen, dat de com mandant van de Brandweer te Haarlem het graven van brandputten gewenscht acht voor het geval de brandweer niet beschikken kan over de waterleiding. Hier zijn nu vraagstukken aan de orde die een spoedige beslissing noodig maken. Spreker's fractie stelt voor B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen voor het inrich ten van schuilplaatsen voor personen die bij een luchtaanval op straat zijn en voor het verstrekken van materialen aan onvermogen- den die zelf een schuilplaats willen bouwen. De heer Noordewier (communist) was teleurgesteld door de verklaringen van den voorzitter. De bevolking gevoelt dat voor de veiligheid schuilkelders noodig zijn. In een week tijd zijn op een adres 4000 handteeke- ningen verzameld. Ock is gevraagd om het be schikbaar stellen van gasmaskers voor onver- mogenden. De te Haarlem getroffen voorzorgen tegen Iuchtgevaar zijn absoluut onvoldoende. Er Is inderdaad ongerustheid onder de bevolking. De gemeente moet doen wat mogelijk is om het Iuchtgevaar zooveel mogelijk te beperken Autoriteiten zeggen wel dat men bij een luchtaanval het veiligst is in zijn eigen huis. maar dat moet nog bewezen worden. In Span je hebben de bombardementen bewezen, dat men in de hulzen niet veilig was, want alles werd in puin geschoten. De huizen waren doodkisten. Maanden geleden is besloten een schuilkel der te maken voor het personeel van de gas fabriek, maar nu is er nog niets aan den bouw gedaan. Zooiets is zeer sterk af te keuren (In stemming op de tribune). Waarom laat men de sirenes loeien voor Iuchtgevaar als gezegd wordt dat de bevol king het veiligst in haar huizen is. (Geroep op de tribune: zeer juist!). Het Haarlemsche standpunt: „er is te Haar lem genoeg gedaan en wij hebben geen geld om meer te doen", moet zoo spoedig mogelijk verlaten worden. De burgerij vraagt in deze om daden. De inwoners zijn bereid om mede te werken als het gemeentebestuur in deze voorgaat. De bevolking moet schuilkelders, schuil loopgraven en gasmaskers hebben. En dan wel in een zoo groot mogelijk aantal. De heer B1 o k d ij k (s.d.a.p.) wees ook op de ongerustheid die onder de bevolking be staat. Die vrees is ontstaan omdat de bevol king zoo weinig ziet van alles wat te Haarlem op het gebied der luchtbescherming is gedaan. Als men meent dat de bevolking inderdaad het veiligst in eigen huls is, dan moet door de gemeente aan de bevolking per circulaire duidelijk worden gemaakt waarom dit wordt aangenomen. Voor de schoolkinderen moet gezorgd wor den; in alle scholen moeten scherf vrije loka len worden gemaakt. Voor menschen die tijdens een luchtaanval op straat zijn moeten schuilloopgraven ge maakt worden. Ook zou mogelijk zijn om par ticulieren die groote kelders hebben te bewe gen die in tijden van nood open te stellen voor vluchtelingen. De gemeente moet maatregelen nemen om aan de bevolking tegen zeer weinig geld zand beschikbaar te stellen. Kunnen B. en W. niet op korten termijn praeadvies uitbrengen op de Ingediende adres sen en op het voorstel van den heer Van Dam. Mevrouw Scheltema (Liberaal) kon in groote trekken meegaan met het betoog van den heer Van Dam. Er moeten schuilloopgraven komen voor de menschen die op straat zijn. De gemeente moet leiding geven aan het inrichten van scherf vrije vertrekken In de huizen. De men schen weten nu niet wat zij precies daarvoor moeten doen. Ook moet wat gedaan worden voor de schoolkinderen. Het is niet mogelijk bij alle scholen schuilloopgraven te maken, want bij oorlog wordt een groot gedeelte der schoolgebouwen door de Defensie opgevor derd. Kan in deze niet overleg gepleegd wor den met de militaire autoriteiten, opdat men weet welke schoolgebouwen vrij gelaten zullen worden voor het onderwijs. De heer Klein (r.k.) herinnerde er aan dat reeds eenige maanden geleden adressen over de luchtbescherming bij den raad zijn ingeko men. B. en W. hebben toen prae-advies toege zegd. maar dat is nog niet gekomen. Men kan nu wel vragen om veel schuilkel ders, maar het is de vraag of het rendement dezer schuilkelders wel zoo groot is dat de uit gaven daarvoor zijn gerechtvaardigd. Het is ook de vraag of de burgers bij een luchtaanval wel den tijd hebben om veilig naar een schuil plaats te gaan. Bovendien is de vraag of er in zoo'n schuilkelder wel voldoende stikstof is (gelach), ik bedoel zuurstof. Een groot deel der bevolking heeft nog geen gevolg gegeven aan de verplichting om mate rialen aan te schaffen voor verduistering der huizen. De burgerij moet medewerken en het niet alleen aan de overheid overlaten. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) drong aan op. het uitbrengen van praeadvies. Men moet niet met voorstellen komen die niet voldoende zijn overwogen. De voorzitter heeft al geze_ dat het financieel niet mogelijk is voor alle inwoners schuilkelders te bouwen. Bovendien moet men denken dat geen schuilkelder of schuilloopgraaf waarborg biedt tegen het in slaan van bommen. Als er bommen op zoo'n kelder of loopgraaf vallen zijn er tallooze doo- den te betreuren. Laten B. en W. de zaak be- studeeren en dan met wèloverwogen voorstel len komen. Een burgemeester heeft veel bevoegdheden bij de Luchtbescherming. Misschien is het mogelijk te bepalen dat bij een luchtaanval talrijke gebouwen en huizen worden open ge steld om een schuilplaats te bieden aan de menschen die tijdens een luchtaanval op straat zijn. Devoorzitter herinnerde aan het raads- debat over de Luchtbescherming in Januari gehouden. B. en W. hebben toen verschillende verklaringen afgelegd en die hadden in het algemeen de instemming van den raad. Sinds dien is in feite niets veranderd, alleen is het gevaar van een oorlog dichter bij ons geko men. De opzet van de Luchtbescherming te Haar lem was de organisatie van de alarmeering, de hulpdiensten, de zorg voor de gewonden en de beveiliging der bedrijven. De centrale alarmeering is thans voor het eerst beproefd en er kan gezegd worden, dat die goed voldaan heeft. Die alarmeering heeft aan B. en W. veel zorgen veroorzaakt omdat het rijk wel de sirenes leverde, maar niet het apparaat voor de centrale bediening. Er werd gezegd, dat die alleen door het buitenland geleverd kan worden, maar de heer Fibbe te Haarlem heeft dit apparaat nu zelf gepro duceerd en daarvoor is het gemeentebestuur hem dankbaar. De hulpverleening aan gewonden is geheel georganiseerd. Alle doctoren, zusters en hel pers zijn aangewezen en het benoodlgde ma teriaal ligt opgeslagen. In 3 uur is al het mate riaal gedistribueerd over de wijklokalen. De ontsmettingsdiensten zijn ook geheel ge organiseerd. De schuilkelder voor het gas- en electrici- teitsbedirijf is geheel in orde. Er kon daar ge profiteerd worden van een bestaanden toe stand, namelijk de ruimte onder de kolen- silo's. Er is daar een goed beveiligd betonnen vertrek/ dat nog beveiligd wondt door een laag van 8 Meter steenkolen. Het verwijt van den heer Noordewier was dus ongegrond. De veiligheid van de waterleiding is ver kregen door een koppeling van de Haarlem sche waterleiding met de waterleidingen van andere gemeenten. Daardoor vonden B. en W. het graven van brandputten niet noodig. Wat de schuilkelders en schuilloopgraven betreft is het noodig te wijzen op het ge vaarlijke karakter van de nu gevoerde actie. Ieder die handteekeningen verzameld heeft op de adressen die vragen om schuilkelders voor de geheele bevolking, had moeten beden ken. dat uitvoering van zoo'n plan niet mo gelijk is. Er zou zelfs geen plaats voor zulke kelder en schuilloopgraven zijn in onze stra ten. Het maken van schuilloopgraven voor 3 pCt. der bevolking zou reeds een uitgaaf van 100.000 eischen. Schuilloopgraven zouden er alleen kunnen komen voor de menschen die op straat zijn tijdens een luchtaanval. Maai- het zou ge vaarlijk zijn zulke loopgraven nu alsnog te maken, want het gevolg van de nu te Haar lem gevoerde actie is, dat het de opinie van de bewoners is geworden, dat men óók uit de huizen moet gaan om een schuilplaats in die loopgraven te zoeken. Het gevolg zou dan zijn een gedrang bij de schuilloopgraven en dit zou noodlottige gevolgen met zich hebben. Spreker zou er nooit aan denken persoon lijk in zoo'n schuilloopgraaf te gaan. B. en W. hebben de deskundigen der gemeen te de schuilloopgraven in andere gemeenten laten onderzoeken. Zij zijn, met die deskun digen, van oordeel, dat het niet gewenscht is over te gaan tot den bouw van zulke loop graven. want zij bieden niet de veiligheid die men er van verwacht. Het bouwen van schuilloopgraven zou slechts een schijn van veiligheid geven en dat moeten wij juist vermijden. Het is beter dat de bevolking bij een lucht aanval in de huizen blijft en zich terug trekt in de kamer die daarvoor het meest geschikt is. Daar moet men zoo lang mogelijk blijven en alleen uit het huis gaan als onmiddellijk gevaar dreigt, bijvoorbeeld instorting of brand. Men moet bij Iuchtgevaar de menschen niet bij elkaar brengen, want als er dan een bom valt, worden er immers tegelijk zeer veel slachtoffers gemaakt. Er wordt door het gemeentebestuur de mogelijkheid overwogen een rege ling te ontwerpen om dc schoolkin deren onmiddellijk te distribueeren over de huizen die in de nabijheid der scholen zijn gelegen. Het is wel goed in huizen of in de tuinen schuilplaatsen te maken voor de bewoners, want daar heeft men geen kans op paniek stemming. Als groepen van onvermogende bewoners een gezamenlijke schuilplaats willen bouwen zou het gemeentebestuur misschien financieele hulp kunnen geven, maar dit zou dan moeten gaan via de Vereeniging voor Luchtbescher ming. In Haarlem kan men zand krijgen voor f .0,90 per M3. Dat is geen hoogen prijs. Spreker betreurt dat er nog niet algemeen gevolg is gegeven aan de verplichting der bur gerij om zich materialen aan te schaffen voor de verduistering. Hebben alle duizenden die getee- kend hebben op de adressen voldaan aan de verplichting inzake de verduistering? Er zal zoo noodig streng worden opgetreden tegen de ingezetenen die nog niet aan de ver plichting hebben voldaan. Zelfs zijn er men schen die de controleurs niet in hun huizen wil len toelaten. De gedachten om bij luchtaanvallen openbare gebouwen open te stellen voor menschen die op straat zijn, zal spreker gaarne nader overwegen. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat de quaestie der luchtbescherming het college van B. en W. maanden lang heeft bezig gehouden. De adresbeweging aan den Haar lemsehen raad is uitgegaan van een mantelorga nisatie van de communistische partij in Neder land. Blijkbaar is die heele actie op touw gezet om de aandacht af te leiden van het samen gaan van het communisme met het nationaal socialisme, tot uiting gekomen bij de sluiting van het pact tusschen Duitschland en Rusland. Bij een luchtaanval zullen er menschen op straat zijn. Het is noodig te overwegen wat ge daan kan worden om aan die menschen een veiliger schuilplaats te bieden dan de straat geeft. Sprekers indruk is, nadat hij kennis ge nomen heeft van de technische adviezen, dat alles wat op dit gebied in Nederland gedaan is de toets der critiek niet kan doorstaan. De stand van het grondwater te Haarlem is zoo hoog, dat het niet mogelijk is loopgraven in den grond te maken. Wat in andere steden gemaakt is lijkt wel aardig, maar het biedt_geen veiligheid. Evenmin als de burgemeester zou spreker er in tijd van gevaar in gaan. Er zullen bij de ingangen drang- partijen ontstaan, misschien wel moord en dood slag. Als een bom op zoo'n schuilloopgraaf of zelf3 maar in de nabijheid valt is er niets van over. De horinzontale scherven veroorzaken na bom aanslagen de meeste ongelukken en daarom is het veiliger in een huis, dan in een schuilloop graaf. De woningtoestanden in Parijs zijn heel anders dan hier. Daar zijn onder de huizen algemeen groote betonnen kelders en daar gaan alle be woners bij een luchtaanval natuurlijk heen. Een goede bescherming biedt ook natuurlijk de on- dergrondsche spoorweg. Maar in andere steden in de oorlogvoerende landen, die dezelfde wo ningtoestanden hebben als Haarlem, handelt men anders. Daar blijft men ook in de huizen. Het beste is bij een luchtaanval rustig thuis te blijven, vooral rustig. Alleen er moet wat gedaan voor de menschen die bij een ludhtaanval op straat zijn. De ge dachte van den heer Blokdijk om voor hen openbare gebouwen open te stellen zal worden overwogen. Verder hebben B. en W. het voor nemen voor hen den kelder van de Vleeschhal in orde te maken en vermoedelijk nog enkele schuilplaatsen in het centrum der stad. In Haarlem zijn eenige gevaarlijke punten die in tijden van een oorlog een aantrekkingskracht kunnen vormen voor vijandelijke vliegers, maar dit zijn gelukkig niet vele. In zeer groote deelen van de stad zal men in de huizen vrij veilig zitten. De heer Van Dam (V.D.) wees op het feit, dat het standpunt van B. en W. van Haarlem belangrijk afwijkt van de meening van de andere gemeentebesturen in ons land. Is het niet moge lijk, dat B. en W. deze aangelegenheid nog eens met de regeering bespreken. Als B. en W. dit willen toezeggen en zich bovendien bereid verklaren materialen be schikbaar te stellen voor het bouwen van wijk schuilplaatsen door onvermogende particulieren, wil spreker zijn motie intrekken. De heer Noordewier (communist) pro testeerde er tegen dat de heer Reinalda het heeft voorgesteld alsof de actie voor schuilkelders een communistische „rel" is. Als de elders gemaakte schuilloopgraven niet goed gemaakt zijn, moet Haarlem betere bou wen. Nog beter is schuilkelders te maken. Bo vendien moeten alle onvermogende ingezetenen kosteloos een gasmasker van de overheid ont vangen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei dat hij overtuigd was dat Haarlem geen schuilloopgra ven moet bouwen, temeer omdat B. en W. andere maatregelen in overweging zullen nemen. Schuilloopgraven zijn rattenvallen. De voorzitter wees er op dat het gevaar van het betoog van den heer Noordewier is dat hij zegt er schuilplaatsen voor alle bewo ners moeten gemaakt worden, zoodat als er een beperkte hoeveelheid zou komen, er zoo'n ge drang zou komen, dat reeds alleen daardoor ongelukken zouden ontstaan. De Vleeschhal kan met f 2000 ingericht wor den voor schuilkelder. Veel verder willen B. en W. niet gaan. Het betreft hier een principieel standpunt, het gaat niet om de kosten, maar om het feit, dat schuilloopgraven geen veiligheid bieden. Er kan nog veel gedaan worden om de lucht bescherming te Haarlem te verbeteren en daar aan zal spreker graag zijn krachten geven. Het beschikbaarstelen van materialen voor wijkschuilplaatsen wil spreker in overweging geven. Spreker zelf zou er evenwel niet ingaan. De heer Van Dam bleef het betreuren dat er geen eenstemmigheid is in de meening van de groote gemeenten. Haarlem keurt af wat andere gemeenten doen. Kan de regeering hierin geen leiding geven? De voorzitter: Wij dragen onze eigen verantwoordleijkheid. Wij adviseeren naar onze eer en geweten. De heer Van Dam trekt zijn voorstel ten slotte in. STRAATPREDIKING. Hedenavond kwart over acht zal door de Ge reformeerde Evangelisatie een straatprediking worden gehouden op het Spaarnhovenplein te Haarlem (Noord). Spreker is de heer Th. Swen uit Aerdenhout. Het Evangelisatie-Zangkoor van Haarlem-Noord verleent medewerking.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10