ER KOMT MEER SUIKER. FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Ontploffingen op den Nieuwen Rijksweg. H.D.* Vertelling Het is er geen tijd voor. mGENDA POXDE RDAG 28 SEPTEMBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 4 SUIKERBIETENOOGST IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. De campagne gaat beginnen er komt meer suiker. De collecte voor Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen te Haarlem. Er zullen ongetwijfeld weinig gezinnen in ons Vaderland zijn, waar niet de vader, een zoqn of een neef onder de wapenen is. In den familiekring zal men niet alleen in gedachten medeleven met den gemobiliseerde, doch er ook met kennissen en vrienden over praten. Brieven uit het veldleger, uit kleine dorpen en gehuchten zullen den achtei-blijvenden vertellen over het leven ergens in Nederland, over een bestaan dat zoo geheel anders is dan in de vertrouwde omgeving van gezin of familie. Het is daarom begrijpelijk dat reeds dadelijk na de afkondiging der mobilisatie vele goede va derlanders, wier harten warm kloppen voor hun medemenschen, besprekingen hebben gevoerd om het leven der gemobiliseerden te veraange namen. Dit lofwaardige streven is, zooals te ver wachten was, met succes bekroond; met het ge volg dat overal in den lande Comités voor ont wikkeling en ontspanning zijn opgericht en in middels met energie aan den arbeid zijn. Haarlem bleef niet achter en het plaatselijk Comité wist reeds veel aan onze soldaten te bie den. Kan dit sympathieke werk echter voort gang vinden? Dat hangt alleen af van den finan- cieelen steun dien u, lezer, het Comité kunt ge ven. U behoeft daarvoor geen girobiljet of een postwissel te schrijven,, neen, het Comité maakt het u zoo gemakkelijk mogelijk. Slechts met een enkel handgebaar kunt u het voortbestaan van dit nuttige werk verzekeren. Zaterdag 30 September zullen vele toegewijde collectanten uw steun vragen. Weest dien dag mild cn draagt uw steentje voor dit nuttige werk bij. Velen zullen u hiervoor dankbaar zijn en ik """bén er van overtuigd dat deze collecte, gezien de offer vaardigheid onzer landgenooten, een groot suc ces zal worden. De Luitenant-Kolonel Commandant van het Depót van den Motordienst, A. M. M. VAN LOON.' TUINFEEST SPEELTITNVEREENIGING „WELTEVREDEN". De speeltuinvereeniging „Weltevreden" houdt Vrijdag 29 en Zaterdag 30 September en 1 October a.s. een groot tuinfeest met daaraan verbonden attracties, o.a. draaimolen, ballen tent. schiettent, enz. op haar speelterrein aan den Spaarndammerweg hoek Zaanenstraat, ten bate van het Speeltuinwerk. DE HEER W. MEIJER VERLAAT DE GRIFFIE Bij K.B. van 15 September 1939, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: W. Meijer, referendaris, chef der afdeeling alge- meene secretarie aan de Griffie van Noord- Holland, te Haarlem. Deze onderscheiding is toegekend in ver band met het feit, dat de heer Meijer met in gang van 1 October a.s. met pensioen gaat. Hij kan terugzien op een staat van dienst van 47 jaren De heer Meijer begon zijn loopbaan als ambtenaar bij de gemeente-secretarie te Zwole in 1892. Hij bleef in deze functie tot 1896 en was daarna tot 1902 le ambtenaar ter secretarie te Sliedrecht, waarna hij van 1902 tot 1912 secretaris was der gemeente El- burg. In laatstgenoemd jaar kwam de heer Meijer te Haarlem als adj.-commies le klasse ter Prov. Griffie en klom in den loop der jaren op tot den rang van referendaris. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 29 SEPTEMBER Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I Progr. 3: Belgische en Duitsche stations, even tueel Diversen. Progr. 4: Engelsche stations, eventueel Di versen. Progr. 5: 8 007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Hollandsch programma. 1. Als het orgel speelt, J. de Leurs Acc. Ork. 2 Joep la Boem. Willy Derby. 3. Regendroppen, Bob Scholte. 4. Penny Serenade. Johnny and Jones 5. Havenmuziek. August de Laat. 6. Juf frouw van Dalen heeft een hoedje gekocht, Lou Bandy. 7. De Oempa's. Avro's Kinderkoor. 8. Wij brengen U, Two Cavelli's. 9. De zingende muis, The Ramblers. 10, Een huisje bij den toren, Kees Pruis. 11. Als Kobus harmonika speelt, J. Leurs Acc. Ork. 12. Waarom zou je kniezen, Willy Derby. 13. Juffrouw heb ik U niet eens eerder gezien? Bob Scholte. 14. Onder moeders para- pluic, Johnny and Jones 15. Let op het jaartal, August de Laat. 16. Het gaat voorbij, Lou Bandv. 17. Luilak en Mei, Avro's Kinderkoor. 18. Mina de rumbakoningin. The Ramblers. 19. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis. 8.0012.00 Diversen. Een goede voeding is noodzakelijk Voor een gezond en kloek gestel Wie brood van Franken steeds gebruiken Die kennen deze waarheid wel Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde de heeren F. Kuiper en A. Hie- gentlich. Aan de Leidsehe Universiteit slaagden: voor het candidaats-examen geneeskunde mej. M. C. J. Heemstra, te Haarlem; voor het candi- daatsexamen rechten de heer H. Hoeflake te Haarlem LEGER DES HEILS. Zondag a.s. zullen in het Leger des Heils' Haarlem-Noord (Ceramstraat 4) drie o-pen-r bare 'samenkomsten geleidwordenj'dööf Una"-: joor J. B. Ruysink, die .thans werkzaam is aan het financieel Departement van het Hoofdkwartier te Amsterdam, maar In ver band met zijn vroegere werkzaamheden als korpsofficier in onze stad bij vele stadige - nooten een bekende figuur is. In de middag bijeenkomst welke half vier begint, zal de majoor spreken over: „Fragmenten uit het; leven en de prediking van Johannes den Dooper, bezien in hej; licht van dzen tijd" VOOR DE BELANGEN DER JONGE MEISJES Het bestuur van de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging ter behartiging van de be langen der jonge meisjes, deelt ons mede dat het win terprogramma van het clubhuis 'Damstraat 19) gereed is. De clubs en cursus sen beginnen 1 October. Ook dit jaar wordt er weer veel geboden, namelijk knippen en naaien, Engelsch voor beginnende en meer gevorderde leerlingen, volksdansen, rhyth- mische gymnastiek, orkestclub, mandoline club enz. „GYSBERT JAPICX". „Gysbert Japicx, de vereeniging voor Frie zen in Haarlem, hield haar eerste winterbijeen- komst in de tuinzaal van het Concertgebouw. Vele leden en gasten waaronder enkele genoo- digde militairen, waren opgekomen, waardoor deze eerst „gearkomste" reeds een gezellig ka rakter had. Het programma was zeer gevarieerd, nl. zang, voordrachten en tooneel. Nieuw waren de zang nummertje van mej. Akke de Vries, die twee liederen van „Gysbert Japicx" en twee van J. J. Starter op verdienstelijke wijze zong. Ook de voordracht van eigen werk van den heer Oostenbrug en de korte voordrachten van mevr. Lindeman-Bakker oogstten veel bijval. Na de pauze werd een klucht opgevoerd door de werkende leden, nl. „Ho koe 't sa bryk", een niet uitgegeven klucht van R. C. Canne. Nieuw Amsterdam wordt opgelegd Exploitatie wordt te duur. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft het besluit genomen het vlaggeschip van haar vloot, de „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam op te leggen. Het schip, dat momenteel op weg naar New-York is, zal spoedig naar Amsterdam terugkeeren en daarna voorloopig niet meer in de vaart worden gebracht. De directie van de H. A, L. is tot dit be sluit gekomen, omdat het haar in dezen tijd onmogelijk is'de „Nieuw Amsterdam" loo- nend te exploiteeren. Alleen reeds de verze keringspremie tegen molestrisico bedraagt f 200.000 per heen- en terugreis. Bovendien zijn de gages der bemanning en andere kosten sterk gestegen. Bij het nemen van dit besluit hebben nog enkele andere factoren invloed uitgeoefend: Ten eerste: het aantal passagiers naar Amerika is den laatsten tijd wel zeer groot geweest, maar dit zal in de komende maanden zeker minder worden. Het aantal reizigers van Amerika naar Europa is reeds lang niet groot geweest en verminderd nog voortdurend zoodat de betere bezetting op de heenreis daardoor werd gecompenseerd. Ten tweede: de „Nieuw Amsterdam" kan slechts een geringe hoeveelheid vracht ver voeren, waardoor het stijgen der uitgaven slechts in geringe mate kan worden gecom penseerd door hoogere vrachttarieven. Ten derde: Zeer waarschijnlijk zullen de premies voor molest-risico nog verder stijgen. Ten vierde: De afvaartdata zijn niet nauw keurig vast te stellen en daardoor wordt de exploitatie ongunstig beïnvloed. Bovengenoemd besluit van de directie der H.A.L. zal natuurlijk tot gevolg hebben, dat er personeel zal worden ontslagen. Vrachtauto met koolzuurcylinders in brand gevlogen. Explosie op grooten afstand hoorbaar. Woensdagmiddag is op den Rijksweg Amster dam—Den Haag een zeer zonderling ongeval gebeurd. Onophoudelijk klonken zware doffe knallen, terwijl dichte rookwolken omhoog cirkelden en 'n vlammengloed verborgen.Haastig schoten van alle kanten de arbeiders naar veiliger plaatsen, vreezende door uitspattende scherven te worden getroffen. Omstreeks twaalf uur in den middag reed een groote vrachtauto, door een tractor gesleept en beladen met cirCa twee honderd' koolzuur cylinders in de richting Amsterdam over den Autosnelweg AmsterdamDen Haag. Door tot pog toe onbekende oorzaak brak op het weg gedeelte tusschen den Vijfhuizerweg en Spaarn- wouderweg brand uit in de tractor, die zoo'n omvang aannam, dat de bestuurder vrijwel machteloos stond. Het dreigend gevaar begrijpende, maakte de man zich zoo snel mogelijk uit de voeten. Hij had goed gezien, want enkele oogenblikken latei- stond de tractor in lichter laaie en deelde het vuur zich mede aan den aanhangwagen. Onmiddellijk werd de politie en de brandweer yan Hoofddorp en Amsterdam gealarmeerd. De politie hoorde reeds van verre de zware knallen. Wat was intusschen geschied? De groote ijzeren cylinders die de koolzuur onder een spanning van 150 atmosfeer bevatten, werden door de hitte van den brandenden aanhangwagen gloeiend gemaakt, terwijl de spanning van bin nen zoo hoog opliep, dat de ijzeren flesschen als zeepbellen uit elkaar spatten met een gedreun, alsof zwaar geschut werd afgeschoten. De stuk ken ijzer werden de lucht in gesmeten, terwijl andere cylinders van de auto rolden. Hierop volgden de ontploffingen elkaar geregeld op. In Hoofddorp op ruim zeven kilometer afstand wa ren ze goed hoorbaar. Honderden meters verderop kwamen de stuk ken ijzer neer nog gloeiend en geleken op blikjes, die door een tang waren omgekruld en opgevouwen. Uit veiligheidsoogpunt had de politie intus schen den snelweg voor alle verkeer afgesloten en dat langs den parallel loopende Aalsmeerder- weg en Sloterweg geleid. Het aantal belangstellenden groeide steeds aan, doch werd op eerbiedigen afstand gehouden. Ongeveer een uur later' bleek dat de vracht auto het begeven had en door het zware gewich' van de achtergebleven cylinder was ingestort Hout en rubber brandden nog fel. Voor de firma Rommenhöller uit Rotterdam beteekent deze brand een groote schade, want alleen de vrachtauto vertegenwoordigde een waarde van circa f 20.000. JUBILEUM POSTERIJEN. 1 October hoopt de heer A. Kalkman. Lot- terstraat 9 der das te herdenken dat hij 25 iaar geleden werd aangesteld als brieven besteller te Haarlem. De jubilaris werd 20 Augustus 1939 bevorderd tot kantoorknecht In de veilinggebouwen te Lisse is men begonnen met het malen van het surplus der bloembollen, hetwelk door de regeering is opgekocht, tot veevoeder. Het malen en verzenden der bollen. De Chineesche Spaarpot door Ben Korsten Fel striemden en geeselden de regen vlagen het roodglimmende dak van .het eenzame huis en het mat-bleeke gezicht van den laten voorbijganger. De kale toppen der boomen en de in een re genjas gehulde wandelaar kreunden onder het geweld van den aanzwellenden storm. Af en toe zette een hei-witte bliksemstraal dit sprookjesachtige tafereel in een verblindend licht als een somber gelaat, waarover plotse ling een duivelsche grijns glijdt. Het mistte niet. Graag had de schrijver aan de angstaanjagende ingrediënten: regen, storm, eenzaam huis, late wandelaar en blik sem ook nog wat mist, geens mest, toegevoegd en dit te meer omdat dit verhaal in een Lon- densche voorstad speelt, maar de waarheid verbiedt hem zulks. De eenzame en late wandelaar, wiens hoed met. breeden neergeslagen rand en zwarte re genjas met hoogopstaanden kraag duidelijk laten zien, dat hij een inbreker is wat met de waarheid strookt staat intusschen voor een hooge, groene, houten schutting Voor Bill Harrison, nogal een fatsoenlijke naam voor een inbreker de meeste schur ken dragen doodonschuldig klinkende namen is deze hinderpaal echter een peuleschille tje. Hoe hij zoo snel over die schutting is ge komen, weet ik ook niet ik ben tenslotte geen inbreker maar een feit is. dat hij bij den volgenden bliksemstraal behoedzaam aan een achterdeur staat te morrelen. Voor zijn lenige en vaardige vingers levert het open maken van het keukenslot even weinig moeite op als voor de uwe en de mijne het losmaken van een reep chocolade uit zijn zilver-papieren omhulsel. Zijn zaklantaarn werpt gelige licht plekken in een groote ouderwetsche keuken. Rustig doet-ie zijn zware laarzen uit welke Bobby denkt bij het zien van een nachtelijken wandelaar met baggerlaarzen, aan een inbre ker? en zijn gemakkelijk zittende „dieven- schoenen" met rubberzooien aan. Zóó belandt hij in de bibliotheek. Vreemd staan de boeken, hun ruggen angstig, tegen elkaar gedrukt, op de zware eikenhouten planken. Bill Harrison neemt den tijd om alles op zijn gemak te bekijken. Speelsc.h laat hij het licht van zijn lantaarn door de kamer dwa len. Plotseling blijft het als gehypnotiseerd rusten op een klein schilderij in vergulden lijst. Een Fransch edelman uit de 17de eeuw, in een fluweel-getint jakje en kuitbroekje, ha gelwitte kousen en zwarte lakschoenen met een grooten gesp en een puntbaardje, glim lacht hoffelijk tegen Bill Harrison aan wien deze zwierige beleefdheid echter geheel is verspild. „Dat is f', mompelt-Ie en hij loopt met groote passen op het kleine schilderijtje toe, neemt het behoedzaam van den muur en tast daarna naar het slot van de safe-deur. Want dat was daar. Hoe Bill Harrison daar achter gekomen is, is me nog steeds niet duidelijk. Van de ver schillende veronderstellingen schijnt me die van „vriendschap met de dienstbode", sinds ik die gezien heb, wel het meest aannemenlïjk. Het groote oogenblik is nu daar. Zonder in strumenten, alleen met. vlugge en aristocra- tisch-lange vingers, gelukt het onzen Bill waarom mag in dezen tijd een inbreker onze sympathie niet hebben, er zijnenfin onze Bill dus, om het'deurtje van de safe te openen. Daar lagen verleidelijk stapels bankbiljetten en effecten en het is zonde om ze zoo te laten liggen, dacht Bill, straks komt er een windvlaag en waaien ze weg. Het is niet duidelijk waar die windvlaag vandaan zou moeten komen want de ramen waren dicht, desondanks stak Bill de bankbiljetten en de effecten In zijn zak. Als een fatsoenlijke dief liet-le een paar pond liggen om de bewo ners over den eersten schok heen te helpen. Het verhaal had hiermee gevoegelijk uit kunnen zijn, indien de Chineesche spaarpot er niet. geweest was. En die was er wèl. Nadat de Fransche edelman weer behoorlijk aan den wand was opgehangen, blies Bill den aftocht. Hij had een prettig warm gevoel van binnen. Het was eigenlijk te gemakkelijk geweest. En buiten was het nog steeds noodweer. Zijn tocht naar de stad zou dus ook wel zonder onaangename ontnuchteringen afloo- pen. Onder dergelijk opwekkend gepeins was Bill weer in de keuken aangeland. En daar was het, dat het noodlot hem achterhaalde. Op de antieke schouw stond een Chineesch poppetje met het melancholieke grijnsje, dat deze poppetjes steeds-bewaren om het even of ze nu in de tent van een Bedouinen hoofd man of in die van een Laplandsche schoone staan. Bill had zijn rechterlaars reeds aangetrok ken toen de Chineesche glimlach hem recht, in het hart trof. Dat is aardig voor Mary zijn vrouw of kind, u kunt kiezen dacht hij en hij pakte het beeldje van de schouw. Het protesteerde rinkelend. Meteen was zijn speurzin ontwaakt. Hij schudde het Chineesje behoedzaam om en om. morrelde eens aan den kop ja, In zijn mond moest je het geld stoppen Maar hoe ging het open? Een tevreden lach gleed over B. H.'s gezicht. Hij zette het beeldje zachtjes voor zich op den keukentafel en begon het methodisch te on derzoeken. Buiten sloeg een klok een uur. Het was niet de Big-Ben, die was daar niet meer te hooren. B uiten sloeg een klok twee uur. Bill zit nog steeds aan tafel. Zijn tevreden glimlach is verdwenen. Drie uur. Bill's mond ls een verbeten streep. Zijn handen bekneden het Chineesje alsof het was in plaats van hout is. Vier slagen. Fijne zweetdruppeltjes parelen op Bill's hoofd. Zijn aderen zijn Iets opgezet. De blik van zijn oogen is star. Vijf uur. Bill's gezicht vertrekt krampachtig. Zijn oogen puilen nu uit. Het Chineesche beeldje blijft geresigneerd glimlachen En het wérd zes uur. Bill lacht zachtjes. Een vreemd star lachtje. De hulsknecht vond hem om zeven uur met een akelig verwrongen gezicht En Bill was juist bezig voor de honderste maal de spleet- oogen van den onverstoorbaren Chinees aan het onderzoeken toen de brigadier Wade zijn groote. vleezige hand op zijn schouder legde „Maak nou geen drukte", zei de brigadier en hij probeerde het arme Chineesje onder de graaiende handen van den inbreker weg te plukken, doch deze gaf hem por zoodat zijn gezicht wit-vertrok. „Oh mijn arm Chineesje", schreeuwde plotseling een ijl kinderstemmetje. En voor iemand er op verdacht was. was Bill het nopnet.ie kwiit Een klein meisje nam het mee ..Je hoeft nos niet doo^ hoor" zei d<- zussend. „pas met Kerstmis hakt. pappie je met een bijl kapot en dan krijg ik het veld om cadeautjes te koopen." „Een bijl", brieschte Bill, die het rood voor de oogen schemerde. Doch even later werd alles groen want de brigadier nam met een welgemikten kaakslag wraak voor den por in zijn maag. Het Chi neesche poppetje keek onder de armen van het meisje naar dien armen Bill. Om zijn dunne Chineesche lippen speelde een stille glim lach (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). HET TOONEEL Het Centraal Tooneel. Het is een wel zeer geestige comedie, die Cees Laseur thans uit Amerika heeft meege bracht. Wij kenden den schrijver M. Behrman door zijn indertijd met zooveel succes gespeelde Biographie cn het gisteren voor het eerst in het Centraal "fheater gegeven „Het is er geen tijd voor" „No time for comedie" doet voor dit voortreffelijk stuk niet onder. Het boeit niet alleen door den inhoud maar ook door den dik wijls brillanten dialoog. Deze Amerikaansche schrijver dwingt ons tot aandachtig luisteren en dat is slechts zelden het geval bij een stuk van zoo lichten toets. De tooneelschrijver Gaylord Esterbrook ook wel genoemd Gay is zoo onder den in druk van den benauwenden tijd, waarin wij leven, dat hij zich niet meer in staat gevoelt om te schrijven. Het is geen tijd voor lichte come dies, terwijl in Spanje hevig gevochten wordt het stuk speelt in het voorjaar van 1938 en heel het Oosten in vlam staat. Het lijkt hem van meer belang om te vechten in Spanje voor de vrijheid dan tooneelstukken te schrijven. Linda, zijn vrouw en de vertolkster der hoofd rollen in zijn stukken, kent hem echter te goed, om niet te weten, dat dit slechts een bevlieging van hem is. Maar de toestand wordt voor haar gevaarlijker, wanneer zij tot de ontdekking komt, dat hij sterk onder den invloed staat van een jonge, rijke bankiersvrouw, Amanda Smith, die hem tracht te inspireeren tot werk van die per inhoud. En Gay, die hevig verliefd is op Amanda meent ook, dat het van meer nut is in dezen tijd over de onsterfelijkheid te schrijven dan over banale driehoeksverhoudin gen, zooals hij tot nu toe heeft gedaan. Linda weet echter heel goed, dat Gay's talent niet ligt in het diepzinnige en mystieke en zij bindt een strijd aan met haar rivale, niet alleen omdat zij den invloed van Amanda funest vindt voor zijn talent, maar ook. omdat zij haar man voor zich wil behouden. Deze strijd, waarin Linda tenslotte overwint, vormt de kern van het stuk, en wij volgen hem aldoor geboeid en ge spannen, omdat de schrijver dit vrouwen-duel geeft met tintelenden geest en sprankelend ver nuft. Dit stuk, dat zuiver comedie is, boeit ook door de knappe teekening der verschillende personen. Het zijn menschen van vleesch en bloed die wij op de planken zien. Gay, de tooneelschrijver in zijn onevenwichtheid en met zijn spontane reacties, Linda, de vrouw met den wat nuchte- ren kijk op het leven maar met haar sterk in tuïtief gevoel, Amanda Smith, de dweepster mei hang naar het mystieke, Philo Smith, de bankier, ze nemen alle vier hun eigen plaats in in dit zeldzaam knap geconstrueerde stuk en zijn prachtig levende blijspelfiguren. En daarbij komt nog, dat deze Amerikaansche auteur iets te zeggen heeft en ons zooals ik reeds schreef in dit toch niet zware geval tot luis teren dwingt. Een comedie, die volkomen in dezen tijd staat, nu zelfs misschien nog meer dan in het jaar, waarin het stuk speelt. Wat deze menschen zeggen, denken wij zelf herhaaldelijk in dezen tijd, die zaoals wij meenen niet geschikt is voor een comedie. Maar dit stuk is er een be wijs voor, dat wij ongelijk hebben en wij staan aan het slot aan de zijde van Linda, die meent, dat er ook nog plaats is voor het lichte en vroolijke en een schrijver zijn wezenlijk talent niet moet forcearen. „Het is er geen tijd voor" wordt door Het Centraal Tooneel onder regie van Laseur in den zuiveren comedie-toon gespeeld en het was dan ook waai-lijk geen wonder, dat het stuk bij de première een zeer groot succes heeft mogen boeken. De volle zaal genoot merkbaar van den dikwijls brillanten dialoog en heeft aan het slot de spelenden in enthousiaste stemming gehul digd. Laseur heeft voor de vrouwelijke hoofd rol Linda Fientje de la Mar als gast ge- engageerd. Fientje de la Mar had met haar spontane, intuïtieve spel nu en dan nog wat moeite zich bij dit ensemble aan te passen, maar zij gaf toch een zeer levendige, boeiende crea tie van deze voor haar geluk strijdende actrice en had prachtige momenten, wanneer zij streed voor haar geluk. Zeer goed was ook Rie Gilhuys als Amanda Smith, in welke figuur zij zonder nadrukkelijk heid het dweperige accentueerde. Vooral in deze rol was het gevaar voor een te veel zeer groot. Rie Gilhuys bleef aldoor binnen de grens der comedie en dat was het knappe van haar spel. Laseur ofschoon nog met zeker van zijn tlcest en daardoor wat traag speelde geestig en bruyant den oneven- wiqhtigen, nu en dan wat kinderlijken schrijver en vulde aldoor met zijn levendig spel het too neel. Prachtig constrasteerde daartegen de inge togen en afgemeten figuur van den bankier Smith, een opmerkelijk fijne en knappe creatie van Cor Hermus. Joan Remmelts speelde licht en vermakelijk een wat onbeteekenend jong mensch met amoureuse bevliegingen en Peronne Hosang maakte weer iets heel eigens en koddigs van een soort negermeid. Als geheel een avond van voortreffelijk tooneel. J. B. SCHUIL. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Remonstrantenhuis: Voordracht B. v d. Meer over Oorlog en Vrede. 8.15 uur. Begijnehofkapel: Ds. C. J. Hoekendijk' Teeke nen der Tijden, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Frans Hals Theater: „The Lambeth Walk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De zwarte extase" »n „Mr Moto op het eiland des doods" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De Citadel", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De drie musketiers". 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac Theater' „Spoken". 2.30 uur en doorL van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 um> VRIJDAG 29 SEPTEMBER Gem Concertgebouw Ds. Buskes over' ,ls godsdienst opium voor het volk?" 8.15 uur Palestina Diorama v Srhotersinse 17 ke pend eiken werkdag van 35 en van 7 l iur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6