BENZINE-VERBOD J.J.VAN KOOTEN HEUMATIEK (UN/T IN UITEREN, De Spoorweg-Revue. FEESTCONCERT KERKCONCERT. DANSSCHOOL SCHRoDERSX" Aanvang dec Danslessen voac AGENDA VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 „Van Diligence tot Diesel". Na Amsterdam en Utrecht is Haarlem thans aan de beurt gekomen voor de toumée der re vue „Van Diligence tot Diesel", die gegeven wordt ter viering van het 100-jarig bestaan der Spoorwegen in Nederland. De eerste der drie Haarlemsche voorstellingen vond gisterenavond plaats in den Stadsschouw burg, die tot de laatste plaats gevuld was met personeel der spoorwegen en hun dames. Ook hier had de door Peggy van Kerckhoven geschreven revue een daverend succes en zij verdiende dien bijval in alle opzichten. De ar- tisten. die er in optreden Wim Kan, Harry Boda, Piet Kohier, Kees van Dam, Corry Vonk, Tilly Perin-Bouwmeester, Cor Smit, Lizzy Va- lesco en anderen zijn allen „van het vak" en weten dus, hoe zij het contact met hun publiek moeten krijgen en Kommer Kleyn, dè regisseur, heeft blijkbaar niet op kosten behoeven te zien, zoadat hij ook van de aankleeding zeer veel wérk heeft kunnen maken. En de revue is ook werkelijk aardig, vooral in het eerste deel, dat ons voert van diligence tot spoor. De scène van de diligence is uitstekende revue, kleurig, fleurig en amusant en het „vertrek van den eersten trein" sloot zich daar goed bij aan en was er een vervolg van in den goeden revue- Stijl. De hulde aan George Stephenson als decla- matorium gezegd door Kommer Kleyn en Lizzy Valesco paste volkomen in een spoorwegen revue en maakte in deze omgeving van louter spoorwegmenschen een sterken indruk, evenals de finale voor de pauze, waarin Tilly Périn Bouwmeester als de Nederlandsche Maagd haar dank betuigde aan allen, die in de afgeloopen eeuw zoo veel voor Nederland en het verkeer hebben gedaan. De scène der „Batavieren, die in ons land komen", viel er wat buiten en zou gerust ge schrapt kunnen worden ook al omdat zij niet zoo bijzonder geestig is maar een grap pige en uitbundige spoor-revue-sketch is weer „Verzendt per spoor" en heel geslaagd is de door Wim Kan en Corry Vonk gespeelde scène van „De groote Seinwachter", wel een der beste gedeelten van deze revue ,die wordt vooraf gegaan door een monoloog van Corry Vonk als trouwlustige telegrammenjongen, welke het publiek tranen heeft doen lachen. Het orkest, dat gisteren onder leiding stond van den heer Drukker, speelde met Schwung, zoodat ook het muzikale gedeelte uitstekend verzorgd was. En laten wij vooral ook niet de door Puck Meyer ingestudeerde en met zulk een entrain uitgevoerde balletten vergeten. Zoo werd het een zeer geslaagd geheel, dat zeker ook geschikt zou zijn om in breederen kring te worden opgevoerd, al zouden aan het groote publiek misschien eenige vak-technische toe spelingen en grappen ontgaan. Na de groote pauze werd de Spoor weg-jubi leum-film 18391939, die onder regie van Max de Haas vervaardigd werd door de Film- Associatie „Visco", vertoond. Ook deze film had een groot succes en was een waardige af sluiting van dezen jubileumavond der Neder landsche Spoorwegen. J. B. SCHUIL MUZIEK. R. K. Zangvereeniging „St. Caeciiia" De afdeeüng Haarlem van den R.K. Volks bond bestaat vijftig jaar. Wanneer men ons van dit feit onkundig bad gelaten, zou de aanblik der zaal van Sint Bavo, waar de Volks bond haar concerten geeft, al spoedig hebben verraden, dat er iets buitengewoons stond te gebeuren. In de thans meer dan volle zaal was er bij oud en bij jong een ongedwongen blijde stem ming; een versiering met planten en bloemen was aangebracht en schier zonder eind was het gejoel en gedraaf van de meiskes en jongens in hun feestpakjes: straks zouden we ze wel zien in volmaakte orde geschaard op het podium, onder het waakzaam oog van den dirigent, die nu het oogenblik van ernst gekomen achtte. Een onnoemelijk aantal repetities was voor afgegaan, voordat eindelijk de dirigent den stok kon opheffen die het sein zou geven, dat het concert zou beginnen. Maar nauwelijks had hij dien geheven, of hij kon hem meteen weer laten zinken Want het was een feestconcert. En hoewel het bestuur der afd. Haarlem geenszins van plan was, breedsprakige uiteenzettingen te geven en ellenlange aanspraken te houden, het had toch den voorzitter dezer afdeel ing een blijvende herinnering toegedacht.. Op het podium had men het opgesteld, wat straks de vereenigingszaal zou sieren: het groote Chris tusbeeld. En nauwelijks had de voorzitter zijn woord van dank gesproken, of de gezamen lijke koren St. Caeciiia (het mannenkoor, het dameskoor, het kinderkoor) hieven het Bonds lied aan, begeleid ditmaal door de feestelijke klanken van het Ensemble Nibbering. Het werd weer spontaan gezongen. Maar 't was ditmaal harmonisch gezet, en nu baarde 't weinig ver wondering. dat juist die spontaneïteit oorzaak werd dat de traditioneele eenstemmigheid den mannen verleidde, de moeizaam gestudeerde harmoniën te verzaken, zoodat wij 't Bondslied toch goeddeels unisono te hooren kregen. Hin derlijk was dit geenszins voor wie de oorzaak kende. Ik neem veilig aan, dat men zóó spon taan het lied nog niet vele malen heeft ge zongen. En de kleine jongens en de meisjes, die 't lied natuurlijk kenden van tehuis, demonstreerden overduidelijk, welk een hech ten band de Volksbond smeedt om het gezin. Meen nu niet, dat hiermede 't werk van de jongste leden van St. Caeciiia was geëindigd, al zaagt ge hen in lange rijen het podium verlaten, 't. Was enkel, om ruimte geven aan het Dameskoor, dat (evenals te voren onder leiding van den heer A Bak) met drie koor werkjes verdienstelijk uit te voeren 't bewijs gaf dat St. Caeciiia nieuwe wegen heeft in geslagen en ook den band tusschen de dames en de grootere meisjes nauwer toehaalt. Het ensemble behoeft nog een groobetre stabiliteit in den klank, al vond het onlangs op den wedstrijd te Voorburg bijzondere waardeering. De koorwerken die door het mannenkoor werden gezongen, besprak ik nog kort geleden, (Fr. Schubert, Fred. Roeske). Ik spaar ruimte, om de hoofdaandacht be vragen voor de uit voering eener operette en van een fraai ballet op muziek van Johann Strauss. Met deze laatste muziek kon die der ope rette weliswaar niet wedijveren. De muziek bij „Goudmuiltje" is erg primitief, en de mij onbekende componist lijkt wel geheel en al buiten onze wereld te staan, of niet geheel en al uit de kinderschoenen te zijn gegroeid. Ter stond moet ik er bijvoegen, dat alles gaaf en jrlot tot uitvoering kwam, zoodat de regie volle Thans is het de hoogste tijd om een FONGERS rijwiel aan te schaffen. NOC RUIME VOORRAAD. RIJDT veilig, RIJDT FONGERS. Gr. Houtstr. 140 Tel. 12349 en 12000 'Adv ingez wea.i recht heeft op den dank die haar na de uit voering werd gebracht. Den pianist (die on zichtbaar voor ons bleef) verdenk ik er van, diat hij meer oog had voor wat er op 't podium jebeurde, dan voor de noten zijner parti tuur. Maar aan de fraaie uitgevoerde costu mes (alles eigen werk der damesleden) kon men toch zijn vreugde hebben, vooral bij de kleurige belichting; die echter al te vaak ka- Leidoscoopachtig aandeed-. De Jongste Caecllianen, die grootelijiks ka bouters en ongevaarlijke heksen waren ge worden, hebben in samenwerking met de solistjes een ferm aandeel gehad in deze feest viering. Niet minder hadden 't de dames, die „Geschichten aus dem Wienerwaid" dansten, uit den tijd toen Weenen nog Weenen was. Het tempo kon belangrijk sneller, maar aankleeding en mime vergoedden veel. De luisteraars en toeschouwers waren opgetogen en demons treerden vele malen duidelijk, dat tij voor deze viering van den R.K. Volksbond lang niet onverschillig bleven. G. J. KALT. Het concert, dat Donderdagavond in de Groote Kerk gegeven werd, was een her nieuwde uiting van het loffelijke streven, om aan de gemobiliseerden in Haarlem e.o. ont spanning en kunstgenot te schenken. Het aan tal der gemobiliseerden zal nog wel aanzien lijk zijn en het ware te wenschen geweest, dat een grooter deel daarvan van de gelegen heid, die hun geboden werd, gebruik ge maakt had. Immers, de enkele honderden, die we in het kerkgebouw aanwezig zagen, wa ren niet voldoende om den strijd tegen den kerkgalm te winnen. Die galm was zeer hin derlijk wanneer de koorzang beweeglijke ge deelten te vertolken had, zooals in „Vexilla Regis" van M. Neumann en „Hymne aan den Vrede" van H. van Nieuwenhoven het geval was. Daar werd de klank troebel en was de stemmenvoering voor de op eenigen afstand gezetenen nauwelijks te volgen. Maar in de gedragen muziek was de klank van het man nenkoor „Caeciiia" doorgaans zeer mooi. Al leen in „Ave maris stella" van Damiani klon- ken de tenoren geforceerd, wat we bij „Caeci iia" niet gewend zijn en wat te meer verwon derde. omdat in het tevoren gezongen „Wald- einsamkeit" van Sendel, juist de tenoren door hun mooi timbre in hooge liggingen de aan dacht op zich gevestigd hadden. „Waldein- samkeit" en de „Hymne aan den Vrede" be- hooren tot een muzikaal genre dat beter voor zangconcoursen dan voor een kerkconcert ge schikt Is te achten. Maar de andere vocale werken waren hier goed op hun plaats. Daar was vooreerst het imposant gezongen „Wil helmus"; daar waren het verrukkelijke „Zum Sanctus" van Schubert, het in klassieke schoonheid stralende „Tibi soli peccavi" van Orl. di Lasso en tot slot het Valeriuslied „Bede voor 't Vaderland". De zang van „Caeciiia" gaf ln die werken veel schoons te hooren; slechts een paar malen, met name in de p.p. gezongen strofe van „Zum Sanctus" en aan het einde van de „Bede" zakte het koor iets. De organist, der Groote Kerk. George Robert, opende het concert met de in smaakvollen kleurenrijkdom gespeelde „Passacaglia" van Frescobaldi, in welk werk zoowel de wisseling tusschen de toonsoorten Bes gr. t. en g. kl. t. als de chromatiek merkwaardig genoemd mag worden. Met bescheiden en doeltreffende registree ring speelde Robert de begeleiding bij de lie deren van Schubert en César Franck. die door den tenor Han le Fèvre gezongen werden.Het was meer „zingen" dan „voordragen", wat Le Fèvre deed. en dat zingen klonk voortref felijk, maar in zijn voordracht moge meer expressieve klank, moge meer schakeering komen. De vertolking van de Fluitsonate in C. gr, t. door den fluitist der H.O.V. Joh Spies leed door het verschil in stemming tusschen de fluit en het begeleidende orgel. Dat verschil was bij sommige tonen aanzienlijk, bij andere daar entegen onmerkbaar, zoodat we veronderstel len dat het instrument al uitgetrokken was, waardoor natuurlijk de verhouding tusschen de verschillende tonen gewijzigd en bedorven wordt. Maar misschien had de fluitist de valsch .klinkende tonen door de wijze van blazen wel wat kunnen rectificeeren. Met or gelbegeleiding doet zich een verschil in de stemming veel hinderlijker gevoelen dan met begeleiding van piano. In de Fantasie over „Lobet den Herrn" voor orgel en 3 trombones van Joh. Spies was de eenheid van stemming tusschen de concertee- rende instrumenten wel aanwezig, hetgeen natuurlijk voor een trombone in te genstelling met een aan kleppenverhou- dingen gebonden instrument, onder alle om standigheden bereikt kan worden. In deze „Fantasie" is de afwezigheid van banale wen dingen evenzeer te waardeeren als de soms interessante harmonische overgangen en con- trapuntische combinaties. Deze laatste zijn vooral aanwezig in de fugatische finale, waar bij de trombones een koraalmelodie doen hoo ren. Doch uit al die goede elementen een' hecht en evenredig bouwsel te scheppen is den componist niet gelukt. De rake vormge ving van een Jo Spier bezit Joh. Spies niet. De structuur is de zwakke zijde van dit werk. Het verliest zich in lengtes en breedtes, waar de hoorder het spoor verliest en de fuga mist een behoorlijke voorbereiding. Imposant ech ter schalde het geluid der door A. Michels. H de Loor en J. Wortel bespeelde bazuinen door de hooge kerkgewelven en George Ro bert had de registreering van het orgel daar mee ln overeenstemming gebracht. In den tekst van de Vredeshymne kwa men een paar drukfouten voor. waarvan één een wel zeer zonderling en ongewenscht' ef fect maakte, nl. den Vrede als ..heibode" (in plaat van „heilbode") kwalificeerde! K. DE JONG. Luchtbeschermingsdienst Haarlem. Proef-alarmeering met de sirenes. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst deelt ons mede, dat te beginnen op 30 September a.s., de sirenes voor de alarmieering van de bevolking iederen Zaterdag des na middags te één uur, gedurende een kort oogen blik, zullen worden geprobeerd. Deze proef- alarmeeringen dienen om de bedrijfszekerheid van de sirenes regelmatig te kunnen contro leeren HET ZIEKENHUIS VERLATEN. In verband met het op den Rijksstraatweg bij de van Nesstraat in Haarlem-Noord plaats gehad hebbend ernstig ongeluk, waarbij de 65-jarige echtgenoote van den heer B. nabij haar woning terwijl ze de straat wilde over steken door een auto werd aangereden en zwaar gewond werd opgenomen, vernemen we. dat haar toestand zoo vooruitgaande is, dat het levensgevaar als geweken kan wor den beschouwd en zij Donderdag de Maria- stichting, waarin ze geruimen tijd is ver pleegd "geweest, heeft mogen verlaten. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Die kleine Hoheit". Zaterdag 14 October zal de Fritz Hirsch operette in den Stadsschouwburg te Haarlem des avonds om 8.15 een enkele voorstelling komen geven van haar allernieuwste succes operette „Die kleine Hoheit". Een vroolijk zangspel uit den goeden ouden tijd toen er nog kleine Hoogheden met 'n romantisch hart waren, die zochten naar een idyllisch liefdes geluk. Wij zullen omtrent den inhoud van dit zangspel niets verklappen. Wel kunnen we zeggen, dat de wals er hoogtij in viert en dat de talrijke, bonte en geestige tafereelen naar een ongedacht, maar blij einde voeren. De toeschouwers zullen tevens verrast worden met het Zingende Prentenboek' waarin de be langrijkste gebeurtenissen van Neêrlands geschiedenis van 1869 tot 1939 worden ver teld. De wijze waarop dit geschiedt is een vondst. De hoofdrolspelers in „Die kleine Hoheit" zijn de dames Ruth Rhoden, Mady Meth, Gretl Tüchler, Jula Rillo, Sophie Degenhardt, Ellen Lutz en de heeren Fritz Hirsch, Paul Harden, Egon Karter, Imre Raday, Herman Pfalzner, Walter Triebei, Leo Reicher en de overige leden van het gezelschap. Martin Knopf componeerde de muziek en de teksten zijn van Hans Gans. De fraaie costuums werden ontworpen door Sophie De genhardt en vervaardigd in de ateliers van Ninette Suikerman. Gerard Vroom ontwierp een geheel nieuw decor en de leiding van- het orkest berust in handen van Hans Lich- tenstein. Fritz Hirsch bijgestaan door Paul Harden voert de regie. Wij vragen de bijzondere aandacht van onze lezers voor deze opvoering, niet alleen omdat de avond uit een oogpunt van kunst veel belooft (het Handelsblad zeide in een beoor deeling. dat Fritz Hirsch moeilijk een betere operette had kunnen kiezen, de N.R.Crt. schreef: „Een meesterstukje vol scherts, zang en dans en gemonteerd op een manier, dat men het zich niet fraaier zou kunnen den ken"; het Vaderland gewaagde van „een mo- delopviering")maar ook omdat de opbrengst ten goede zal komen van het werk voor de ontwikkeling en ontspanning der militairen. Een nadere aanbeveling zal nu waarlijk over bodig zijn! Nu een rijksbureau voor lompen ingesteld. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij bij beschikking van 27 Sep tember 1939 is overgegaan tofomzetting van het Rijksbureau voor wol in een Rijksbureau voor wol en lompen, dat gevestigd is te Til burg. Willem Il-straat 47-49. Het bureau is onderverdeeld in twee secties, nl. een sectie voor wol en een sectie voor lompen, onder scheidenlijk ingesteld bij de wolbeschik king 1939 no. 2 en de lompenbeschikking 1939 no. 1. Tot directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen is benoemd rar. B. J. M. van Spaendonck, tot adjunct-directeur mr. J. B. G. M. Peters. Verzoeken om inschrijving, ge richt tot den directeur van het Rijksbureau voor wol, worden geacht te zijn gericht tot den directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen en behoeven derhalve niet te worden herhaald. Inlichtingen kunnen worden Ingewonnen bij de afdeeling economische voorlichting van het departement van Economische Zaken. Rijnstraat 24, Den Haag en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Door den directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen wordt tot wederopzegging toe aan alle ondernemingen geheele dispen satie verleend van het in artkel 6, 1ste lid van deze beschikking bedoelde verbod van koopen, verkoopen, bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken of afleveren van lompen. Deze dispensatie geldt echter slechts ten aanzien van verkoop of aflevering van normale hoeveelheden aan geregelde afne mers, alsmede ten aanzien van koopen, bewer ken. verwerken, doen bewerken of doen ver werken van normale hoeveelheden en onder voorbehoud, dat door den directeur aan een of meer bepaalde ondernemingen bijzondere voorwaarden en beperkingen kunnen worden opgelegd. Ingevolge van artikel 7 van voornoemde beschikking is het aan natuurlijke- of rechts personen, die van den handel in lompen niet hun bedrijf maken, verboden lompen te koo pen met' het doel deze weder te verkoopen, zonder daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. Door den directeur wordt krachtens artikel 8. 2e lid. van voornoemde beschikking tot we deropzegging toe dispensatie verleend van het in artikel 8. eerste lid. dezer beschikking be doelde vervoerverbod van lompen. Men kan schriftelijk tot verkeers vlieger worden opgeleid. In vorige jaren organiseerde de K.L.M. een cursus om militaire vliegers ln de gelegen heid te stellen zich te bekwamen voor het be wijs van geschiktheid als verkeersvlieger. Voor den nieuwen cursus, welke in normale omstandigheden nu zou zijn aangevangen, hadden zich reeds verschillende gegadigden opgegeven. Het spreekt echter vanzelf, dat de mobilisatie de uitvoering hiervan onmogelijk maakt. De militaire vliegers blijven allen in actieven dienst. Toch heeft de K. L. M. gemeend maatre gelen te moeten nemen om, zoodra een uit breiding van het luchtverkeer weer mogelijk is, een voldoende aantal verkeersvliegers be schikbaar te hebben. Daarom werd dezer da gen besloten speciaal voor militaire vlie gers een schriftelijken cursus voor verkeers vliegers te organiseeren. Hierdoor wordt aan velen de gelegenheid geboden zich nu reeds voor te bereiden op een werkkring in de bur gerluchtvaart, nadat in Europa weer normale omstandigheden zijn ingetreden. Verschillende K.L.M.-piloten die thans in militairen dienst zijn geroepen, zegden reeds toe. dat zij gaarne bereid zijn dezen winter de cursisten, die zich in hetzelfde garnizoen bevinden, leiding te geven bij hun studie. STATENLID VEROORDEELD. Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge wezen in de zaak tegen A. B., lid van de Pro vinciale Staten van Gelderland, die door den po litierechter te Arnhem wegens beleediging van een volksgroep was veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk en tot betaling van een geldboete van f 50 subs. 25 dagen hech tenis. Aan verdachte was ten laste gelegd de verspreiding van een weekblad waarin een arti kel voorkwam dat beleedigend was voor de le den van den R.-K. Boerenbond. Het Hof vernietigde dit vonnis en legde den verdachte veertien dagen gevangenisstraf on voorwaardelijk op. Dinsdag 3 Oct. van 911 uur n.m. Cursuspr. ƒ15.(20 lessen). Woensdag 4 Oct. van 8.30 tot 10.30 uur. Cursusprijs ƒ12.50 (22 lessen). Gemakkelijke betalingscondities. Prospectus wordt op aanvraag gratis toegezonden. N.B. Op onze ZONDAGMIDDAGEN van 57 uur kunnen wij nog DAMES inschrijven. (Adv Ingez. Med.j HOLLAND—AMERIKA LIJ1N. Bosch dijk 28 van R'dam n. New York. Rotterdam 26 v. New York n. R'dam. JAVA—NEW YORK-LIJN. Salawatti 27 September te Boston. Palembang. Batavia n. New York 27 van Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe (thuisreis) 27 te Graverend. Kota Pinang 28 van Hampton Roads te Tjilatjap. Soekaboemi (uitreis) 26 van Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen (thuisr.) 26 te Genua. Johann van Oldenbarnevelt 28 v. Amster dam n. Batavia. Christiaan Huygens 27 van Batavia te Ma- •assar. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 27 v SH VEF,JAVAPACIFIC LIJN. Saparoea, Calcutta, n. Vancouver 26 te Porti. (O.) Simaloer 26 van New-Orleans naar Zuid- Afrika. Kedoe New Orleans naar Zuid-Afrika 28 t Kaapstad. Madoera New Orleans n. Calcutta 27 van Mombassa. Justitie krijgt beschikking over radio. In een circulaire aan de procureurs generaal, fungeerende directeuren van heden alle politie-autoriteiten en-of andere lijike marechaussee en der rij'ksveldwacht, deelt de minister van Justitie mede, dat hij het reeds geruimen tijd noodig oordeelde de beschikking te hebben over een middel, waarmede hij in spoedeischende aangelegen heden alle ploitie-autoriteiten en-of andere daarvoor in aanmerking komende instanties op korten termijn mededeelingen kan doen geworden en eventueel Instructies kan geven Op grond daarvan is de minister met zijn ambtgenoot van binnenlandsohe zaken over eengekomen. dat te rekenen van 1 Octobei a.s. af de zakelijke Omroepzender, werken de op de golflengte 1205 M. ter beschikking van het departement van justitie zal wor den gesteld op Maandag tot en met Vrijdag van 17.0017.09 uur. op Zaterdag van 15.00- 15.09 uur en op Zondag van 13.0013.09 uur. WETENSCHAPPELIJK DRESSEEREN VAN WILDE DIEREN. De bekende dierencauseur de heer De Josse- lin de Jong, komt Dinsdagavond 3 October a.s. in café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, voor de afd. Haarlem van de Vereenigmg tot bevordering der Aquarium- ep Terrariumkunde „De Natuur" spreken over het onderwerp: „Het wetenschappelijk dresseeren van (wilde) dieren". Vervoer militaire verlofgangers. Verlofpas geen geldig plaatsbewijs meer. Ten aanzien van het vervoer van militaire verlofgangers is, naar wij van offlcieele zijde vernemen, het volgende vastgesteld. Met ingang van 1 October 1939 behoort voor het vervoer van militaire verlofgangers die per spoor moeten reizen en aanspraak kun nen doen gelden op vervoer voor rijksreke ning. een nieuw model vervoerbewijs te wor den verstrekt, waarvan de vereischte aantal len bereids naar de betrokken militaire auto riteiten zijn verzonden. Ten einde het gebruiken van deze vervoer- bewijzen zooveel mogelijk te beperken, vooral indien het betreft groote vervoeren van ver lofgangers, vertrekkende van eenzelfde spoor wegstation naar een gemeenschappelijk sta tion van aankomst, heeft de directie der Ne derlandsche Spoorwegen op 51 stations z.g. militaire spoorkaartjes op crediet verkrijg baar gesteld, welke aan de betrokken com mandanten van de ter plaatse of in de nabij heid gelegen onderdeelen, op aanvrage zullen worden verstrekt. Het reizen per spoor op een z.g. verlofpas, als geldig plaatsbewijs, zooals tot heden ge bruikelijk was, is van 1 October 1939 derhal ve verboden en mede geldt dit ten aanzien van het vervoer per tram, autobus of boot, voor welke vervoeren in den vervolge de formulie ren, respectievelijk model no. 4 no, 4 a en no. 12 moeten worden gebruikt, terwijl model no. 4 eveneens moet worden gebruikt bij te verrich ten dienstreizen per spoor. Mocht onverhoopt een commandant of mili taire autoriteit geen of onvoldoende formu lieren in zijn bezeit hebben, dan kan nog van het thans geldende en in gebruik zijnde model (z.g. verlofpas), bij wijze van uitzonde ring, tot uiterlijk 10 October a.s gebruik wor den gemaakt, terwijl de ontbrekende formu lieren in zijn bezit hebben, dan kan nog moeten worden aangevraagd en wel door den commandant van een regiment, een depot enz. met duidelijke vermelding van <ie vereischte aantallen van het betrekkelijke model. Pas op Er is een R in de maand. de R van Regen, vocht en onbehagen zijn voor U vaste voorboden van pijn en ongemak. De komende maanden zijn de maanden voor Uw rheuma- tiek. Neem ditmaal bijtijds Uw maatregelen Lijdt niet langer wéér willoos pijnen, die ge voorkomen kunt. Neem Kruschen Salts Men- schen, die regelmatig een bloedzuiverende kuur met Kruschen doormaken, weten niet wat rheumatiek is. De aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en inge wanden, zorgt dat het bloed gezuiverd en vrij gehouden wordt van overdaad aan schadelijke zuren, die meer en meer inwendig Uw lichaam verontreinigen, oorzaak zijn van de ondrage lijke pijnen en het leven maken tot een last. Daarom wéés geen willoos slachtoffer. Neem Kruschgp en doe het bijtijds.Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) Een houten gebouwtje voor militairen. Giften gevraagd. De heer A. J. de Waal Malefijt schrijft ons o.a.: Ook ik behoor tot de velen die opgeroepen zijn bij eventueel oorlogsgevaar voor ons Vaderland te waken. Mijn standplaats mag ik helaas niet mededeelen maar het is een klein armoedig plaatsje in Noord-Brabant. Wij sol daten hebben er niet veel vertier. Nu zouden wij zoo heel graag een klein houten gebouwtje hebben waar wij de winteravonden kunnen doorbrengen. Een gebouwtje dat wij gezellig kunnen inrichten. Zelf mogen wij dit ge bouwtje bouwen mits het materieel door ons bij elkaar gebracht wordt. Dat kost ons geid en een soldaat heeft nu eenmaal maar wienig te missen en toch is er reeds een flink be dragje bijelkaar. Er liggen daar heel wat Haarlemsche Jongelui. Nog f 50 zijn noodig. Misschien zijn er wel lezers van uw blad die iets voor ons doel gevoelen. Nog korten tijd blijf ik ln Haarlem. Wat zou het prettig zijn als ik den predikant van ons dorpje de volgende week kon mededeelen dat ons „huis" kan worden gebouwd. En wat zullen de harten van onze Jongens kloppen als ze weten spoedig weer een „thuis" te be zitten Ik hoop op een gunstig resultaat. Tot zoover de her de Waal Malefijt. Giften kunnen aan hem gezonden worden: Korte Zijlweg 29 Overveen. VRIJDAG 29 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Ds. Buskes over; „Is godsdienst opium voor het volk?" 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Gibraltar", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De wereld wil be drogen zijn" en „Een soldaat cn een jong meisje" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater; „The Drum", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Mevrouw als detective". Op het tooneel Albert Klein in zijn repertoire. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma, o.a. Harold Lloyd in „Spoken". 2.30 uur en doorL van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. ZATERDAG 30 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Groote soiree dansant», 8.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge- •pend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11