Het Duitsch-Russisch vriendschapsverdrag Kalme nacht WEERBERICHT Voorstel tot vredesconferentie O en O. JJhez duwtdei Twee cent per ons. Mdl VR.IJD AG 29 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DASBlAD 2 (Vervolg van gag. l.) Vorder zijn Duitse hl and en Rusland nog overeengekomen 2. DUITSCH-SOVJET-RUSSISCH GRENS- EN VRIENDSCHAPS VERDRAG. De Duitsche rijksregeering cn de regeering der Sovjet-Unie beschouwen het na het uit eenvallen van den tot nu toe bestaan hebben den Poolschen staat uitsluitend als haar taak in deze gebieden de orde en rust te herstellen en den daar wonenden bevolkingen een in overeenstemming met den volksaard zijnd vreedzaam bestaan te verzekeren. Te dien einde zijn zij het over het volgende eens ge worden: ART. 1. De regeering van het Duitsche Rijk en de regeering der Sovjet-Unie stellen als grens van de belangen der wederzijdsche rij ken in het gebied van den tot nu bestaan hebbenden Poolschen staat de linie vast (deze is in een bij gaande kaart aangegeven) welke in aanvullend protocol nader zal wor den omschreven. ART. 2. Beide partijen erken nen de in art. 1 vastgestelde grens van de belangen der wederzijdsche rijken als definitief en zullen iedere inmenging van derde mogendhe den in deze regeling van de hand wijzen. ART. 3. In de gebieden ten Westen van de in art. 1 aangegeven lijn neemt de Duitsche rijksregeering de vereischte nieuwe regeling van staatszaken op zich, in de gebieden ten Oosten van deze, lijn de regeering der Sovjet- Unie ART. 4. De regeering van het Duitsche rijk en de regeering der Sovjet-Unie beschouwen vorenstaande regeling als een zeker funda ment voor een voortgaande ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen haar volken. ART. 5. Dit verdrag wordt geratificeerd en de ratificatie-oorkonden zullen zoo spoedig mogelijk te Berlijn worden uitgewisseld. Het verdrag treedt met de onderteekening in werking. Opmerking: de kaart zal later in de pers worden gepubliceerd. 3. DUITSCH-SOVJET RUSSISCHE ECO NOMISCHE PLANNEN. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen en volkscommissaris van buiten- landsche zaken Molotof heeft het volgend schrijven gericht tot den rijksminister van buitenlandsche zaken: Mijnheer de rijksminister, Met referte aan onze besprekingen heb ik de eer u hiermede te bevestigen, dat de re geering der Sovjet-Unie op grond en in den zin van de door ons bereikte algemecne poli tieke overeenkomst van zins is met alle mid delen de economische betrekkingen en het goederenverkeer tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te ontwikkelen. Te dien eiade zal door beide partijen een economisch program worden 'opgesteld op grond waarvan de Sovjet-Unie Duitschland grondstoffen zal leveren, welke Duitschland zijnerzijds door industrieele over langen tijd loopende leveranties zal compenseeren. Daar bij zullen beide partijen dit economische pro gram zoodanig opzetten, dat het Duitsch-Sov- jet-Russische goederenverkeer voor wat zijn volumen aangaat het in het verleden bereikte maximum weer zal bereiken. Beide regeerin gen zullen voor de tenuitvoerlegging van vo renstaande maatregelen onverwijld de ver eischte instructies geven en ervoor zorgen, dat onderhandelingen zoo snel mogelijk zullen worden gevoerd en teneinde gebracht. Aanvaardt, mijnheer de rijksminister, op nieuw de verzekering van mijn hoogachting. w.g. MOLOTOF. Antwoord van Von Ribbentrop. De rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop heeft zijnerzijds in een aan den leider der Sovjet-Russische regeering en volkscommissaris van buitenlandsche zaken gericht schrijven de ontvangst van boven- staanden brief bevestigd. Het antwoord van rijksminister van buiten landsche zaken Von Ribbentrop herhaalt de tot hem gerichte uiteenzettingen van Molotof en besluit met de woorden: „Namens en in opdracht van de regeering van het Duitsche Rijk stem ik in deze mede- deeling toe en stel ik er u van in kennis, dat de regeering van het Duitsche rijk ook harer zijds in dezen geest het noodige zal laten doen." De besprekingen in Moskou zijn bijgewoond door den Duitschen ambassadeur aldaar, graaf Von der Schulenburg. Ontploffing in Engelsche munitiefabriek. Vijftien dooden. LONDEN, 28 September. In een fabriek van explosieve stoffen, „ergens In Noord-Engeland", had een explosie plaats, die aan 15 menschen het leven heeft gekost. Vier personen wei-den gewond. De huizen acht mijl in den omtrek schudden op hun grondvesten en alle ramen sprongen. Door de dikke rookwolk, die boven de fabriek op steeg, werden duizenden nieuws gierigen getrokken, die echter niet tot de terreinen werden toegelaten. Daar het gevaar voor een tweede ontplof fing niet uitgesloten was. stelde men de luchtbeschermingssirenes in werking, teneinde te zorgen dat een ieder een veilige schuilplaats zocht. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend, maar officieel wordt ver klaard dat de toegebrachte schade geen ernstig storende invloed zal hebben op de .productie. (United Press). aan het Westelijk front. Activiteit der Fransche ver kenningstroepen. PARIJS, 29 September. (Havas). Het legcrbericht van den ochtend van den 29sten September luidt: Aan het geheele front is liet een kalme nacht geweest. Onze verkenningstroe pen waren actief, met name ten westen van Saarbrücken. Naar een Oost-Europeesch Statenblok? Duitschland en Rusland zouden er den toon in aangeven. BERLIJN. 28 September. De vor ming van een enorm economisch blok, dat alle Oost-Europeesche staten zou omvatten en beheerscht zou worden, aldus wordt hier gezegd in bepaalde kringen, door Duitschland en Rusland is het uiteindelijk doel van de politiek der Russische en Duitsche politici. Deze meening wordt in goed ingelichte krin gen algemeen gedeeld. In Rusland's hernieuwd binnentreden in de Centraal-Europeesche politiek ligt een aanwij zing dat dit land in de toekomst een belang rijker rol zal gaan spelen in de Europeesche di plomatie dan tevoren werd verwacht. Men is van meening dat het door Duitschland en Rusland bedoelde blok door deze landen als hun exclusieve invloedssfeer zal worden be schouwd en dat het zoowel de Baltische als de Balkanlanden zal omvatten. Eveneens gelooft men dat binnenkort een poging zal worden ge daan de ministers van Buitenlandsche Zaken van alle betrokken landen op een conferentie samen te roepen teneinde de vraagstukken be treffend de toekomst van Oost-Europa te be spreken. (United Press). Amerikaansche Senaatscommissie keurt opheffing van het wapenembargo goed. Goede kans op aanneming door den Senaat. De Amerikaansche senaatscommis sie voor buitenlandsche zaken heeft met 16 tegen 7 stemmen goedkeuring gehecht aan het nieuwe wetsontwerp betreffende de neutraliteit, dat om. opheffing van het embargo op den uitvoer van wapens naar oorlogvoe rende landen inhoudt. De goedkeuring werd aan het ont werp gehecht, nadat de commissie ge durende niet meer dan drie uur bijeen was geweest. De debatten over het wetsontwerp zullen Maandag a.s. be ginnen. Men ziet in de aanvaarding door den Se naatscommissie met een meerderheid van ne gen stemmen een aanwiizing. dat de behande ling in den senaat onder gunstige omstan digheden zal plaats hebben Pittman zeide de wet „in zijn zak te hebben" en te verwachten, dat het ontwerp binnen vier of vijf weken zou zijn afgehandeld. Duitsche vliegtuigen poogden Schotland te bereiken. Door Engelsche jachttoestellen verdreven. LONDEN. 29 September (Havas). Een ecad'rille Duitsche bom- bordements vliegtuigen heeft gis teren geprobeerd Schotland te be reiken, doch hun poging is mislukt, daar verscheidene Engelsche jacht vliegtuigen. die hun tegemoet waren gezonden, de vijandelijke hebben ge noopt de vlucht te nemen. Fraude te Roswinkel voor het Hof. Tegen kassier van Boerenleenbank 3% jaar geëischt. LEEUWARDEN, 29 September. Voor het Gerechtshof alhier stond Donderdagmiddag in hooger beroep terecht de 54-jarige landbou wer K. G. te Roswinkel, indertijd kassier bij de coöperatieve Boerenleenbank aldaar. In December van het vorige jaar werd ver dachte gearresteerd onder verdenking van gepleegde onregelmatigheden in zijn functie van kassier. Op 26 Mei j.l. stond hij terecht voor de rechtbank te Assen terzake van verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van on geveer 250.000 gulden en voorts wegens valsch- heid in geschrifte, daar hij op de balans over 1937 als uitstaande voorschotten een post had vermeld van f 604.329.85 terwijl dit in feite f 479.449.78 bedroeg. De Officier van Justitie eischte drie jaar en zes maanden gevangenisstraf, doch de rechtbank achtte de tenlaste gelegde ver duisteringen niet bewezen en veroordeelde den verdachte wegens valschheid in geschrif te tot een jaar gevangenisstraf, mei aftrek van de preventieve hechtenis. De Officier van Justitie ging in hooger be roep en ook de verdachte teekende appèl aan. De procureur-geueraal mr. Reitsma, eischte thans vernietiging van het vonnis en veroor deeling van den verdachte tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, zulks wegens verduistering als voortgezet mis drijf en valschheid in geschrifte. De verdediger mr. A. Jonker te Emmen zeide dat het volgens hem vaststaat dat het verduisterde geld niet ten eigen bate is aan gewend en vroeg vrijspraak, subsidair een veel lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur; Overwegend droog, meest zwaar be wolkt. Zachter des nachts in het Zuid- Oosten; overigens weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit uiteenloopende richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 56 F. Laagste hedennacht 50 F. Hoogste heden 52 F. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Zui den van de Fai'oer neemt geleidelijk verder in beteekenis af. Vooral aan de Noorsche kust zijn de barometers gedaald onder invloed van een storing, die uit de Poolzee in Zuid- Oostelijke richting is getrokken en daarbij voortdurend dieper werd. On der invloed hier van waaien aan de Noorsche kust krachtige winden en draagt het weer een buiig karak ter, waarbij plaatselijk veel neerslag werd af getapt. Te Ona viel 16 m.M., te Kinn en Vardö 11 m.M. Aan de achterzijde van deze depressie begint de luchtdruk weer flink te stijgen. In ons land is de ochtendtemperatuur veel hooger dan gisterenmorgen, tengevolge van een toename van de bewolking. De depressie over het Iberisch Schiereiland is wat opgevuld en bracht in Midden-Spanje nog zwaren regen. Hoogste barometerstand 1031.0 mbar. te Muggbukta (Groenland). Laagste barometerstand 1000.4 mbar. te Myken (Noorwegen). BAROMETERSTAND Vorige stand 774 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallen d ienst (Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Zaterdag v.m. 4.35 uur; n.m. 16 50 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. LONDEN. 29 September (Havas). De En gelsche pers publiceert onder sensationeele opschriften een bericht over bijeenroeping van een vredesconferentie door Berlijn en Moskou, waaiwoor een neutrale mogendheid zal worden uitgenoodigd. Er worden drie voorwaarden gesteld: Het lot van Polen zal alleen door Duitsch land en Sovjet-Rusland worden geregeld. Ontwapening van Polen. Vaststelling van nieuwe grenzen. Indien deze voorwaarden niet mochten wor den ingewilligd, dan zou het voor Frankrijk en Engeland een totale oorlog worden. De strijd aan liet Westelijk Front. In het Moezelgebied waren de kanonnen Donderdag den geheelen dag in actie. Naar United Press uit Remich meldt is het front tusschen Perl en Mondorf gisteren in tntensievie actie geweest. Het kanonvuur heeft van beide zijden van 5 uur des morgens tot 6 uur des avonds onafgebroken hevig voortge duurd. De heuvels langs de Moezel hadden veel te leiden, diepe gaten zijn in de bosschen geslagen door de zware ontploffingen der gra naten. Het bombardement werd geopend door de Franschen. De Fransche generale staf had namelijk vernomen dat belangrijke Duitsche infanterieafdeelingen onder dekking van de bosschen geconcentreerd werden. De Duit- schers beantwoordden het vuur in de hoop de vijandelijke kanonen tot zwijgen te brengen, waarop van beide zijden de activiteit toenam tot het eerste algemeene bombardement ge durende den oorlog in dezen belangrijken sec tor van het front. De Franschen zonden tot driemaal toe verkenningsvliegtuigen over het front om de stellingen te verkennen, waarop de Duit- schers het vuur unt hun luchtafweergeschut openden, zonder slachoffers te maken echter. De toestellen vlogen laag, den Moezel volgend, speuren naar artilleriestellingen en troepen concentraties, Zij werden echter bemoeiij'kt door de zware bosschen, die de Duitsche troe pen, kanonnen en versterkingen op de heuvel flanken camoufleeren. Het vuur der Duitschers scheen in hoofd zaak te komen van de stelling bij Tettingen, Oberleuken, Dreibach, Kreuzweiler en Klost. Ondanks het borbardement ging de speciale arbeiders koortsachtig voort kanonstellingen te bouwen. Tegen den avond werd het doodstil. De ka nonnen zwegen. Geweer- of mitrailleurvuur is den geheelen dag niet gehoord. Het rioleeringswerk te Haarlem. Over kleine twee maanden zijn de Ged. Oude Gracht en Raaks klaar. Nadat de Ged. Oude Gracht tusschen het Verwulf ten de Kleine Houtstraat gereed ge komen was. zijn de gemeente en de aan nemers met kracht begonnen aan het riolee- ringswerk op de Raaks en op Ged. Oude Gracht, tusschen Verwulft en Zijlstraat. Dit was ook een heel karwei, want er moesten veel leidingen (gas, water, electriciteit en telefoon) verlegd worden. Ook zal er veel in den grond (puin van vroegere grachtmuren en andere bouwwerken) dat verwijderd most worden. Het rioleeringswerk op de Raaks is klaar. Daar is men aangevangen met het leggen van het puinbed voor de bestrating, zoodat het wel niet zoolang meer zal duren of daar ko men ook de straat.makers. Op de Ged. Oude Gracht is het eigenlijke rioleeringswerk bijna klaar. Over twee weken is dat geheel voltooid Dan wordt ook daar het puibed gelegd in afwachting var» d* Vnmst de straat,makers. Het laat zich aanzien dat over kleine twee maanden het geheele werk voltooid zal zijn. Uit een vrachtauto geslingerd. Militair in ernstigen toestand naar ziekenhuis vervoerd. 's GRAVENHAGE, 29 September. Heden ochtend omstreeks kwart voor tien reed op de Carel van Bijland'tlaan alhier, een mili taire vrachtauto. Op de platte laadbak was gezeten de 25-jarige militair Ch. V.. Bij het nemen van een bocht werd de militair van de auto geslingerd en sloeg met het hoofd tegen den trottoirband. Het slachtoffer werd met een vermoede lijke schedelbasisfraotulu• door den genees kundigen dienst in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Bezetting van Warschau begint heden den uittocht. Duitsche troepen rukken de stad Maandag binnen. BERLIJN 29 September (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het verloop der stelselmatige be weging over de demarcatielijn werd op 28 September Przemysl-Zuid door den Duitschen commandant op plechtige wijze aan de Russische troepen over gegeven. Het afmarcheeren der ontwapende bezetting van Warschau begint van avond en zal twee tot drie dagen duren. Het binnenrukken van de Duitsche troepen is daarom pas vastgesteld te gen den 2den October. Er zijn hulpmaatregelen ingeleid voor de ver pleging en de sanitaire verzorging der burger bevolking. De vesting Modiin heeft onder den indruk der Duitsche aanvallen, alsmede, ten gevolge van de vermurwing door het artillerie vuur en de uitgeworpen bommen onvoorwaar delijk gecapituleerd. De bijzonderheden inzake de overgave zullen volgens aanwijzing van legergroep noord door het corpscommando van de bij Modlin geleger de troepen worden vastgesteld. In de vesting bevinden zich ongeveer twaalhonderd officie ren en dertigduizend minderen en in het geheel vierduizend gewonden. In het Westen gevechtshandelingen der grondstrijdkrachten zooals tot nu toe. Bij luchtgevechten werd bij Wis- sembourg een Fransch, bij Osnabrück een Britsch vliegtuig omlaaggeschoten. Handelsomzet tusschen Rusland en Estland verviervoudigd. Bevordering van het transitoverkeer. MOSKOU, 29 September. (Tass-A.N.P.) De handelsovereenkomst tusschen Rusland en Est land (men zie pag. 5) voorziet in een uitbrei ding van den handelsomzet tusschen Estland en Sovjet-Rusland tot vier en een half maal het tot nu toe bestaande bedrag en stelt het bedrag van den algemeenen omzet tusschen de beide staten vast op 39 millioen Estlandsche kronen. Sovjet-Rusland staat aan de Estlandsche re publiek het'recht toe transitogoederen langs de spoor- en waterwegen der Sovjet-Unie naar Moermansk, Soroka en de Zwarte Zee te' ver voeren. De handelsovereenkomst voorziet ook in een groote uitbreiding van het transitoverkeer van Sovjet-producten over Estlandsche havens. „Empress of Russia" behouden te Yokohama. Schip door stormen opgehouden. TOKIO. 29 September (Havas-A.N.P.) De ..Empress of Russia" is met drie dagen ver traging behouden te Yokohama aangekomen. Zooals men weet. bestond er gedurende drie dagen ongerustheid omtrent het lot van het Canadeesche schip. United Press verneemt dat het schip met stormen te kampen heeft gehad. Communistische muiterij op Fransch schip. Bemanning te Valparaiso geïntei'neerd. VALPARAISO, De Ohileensche autori teiten hebben de bemanning van het Fran sche stoomschip ..Winnipeg" op verzoek van den Franschen consul seïntereerd omdat aan boord een communistische opstand was uitge broken. Nadat de oorlog was uitgebroken wei gerde een deel der bemanning de orders van den kapitein uit te voeren. (United Px-ess). Engelsche vliegers van IJsland ontsnapt. Hun eerewoord gebroken? De Deensche gezant in Londen heeft op dracht aekregen te protesteeren tegen de ont- -napnincr van eeïnterneerde Engelsche vliegers van IJsland, hetgeen als een schending van de neutraliteit van IJsland wordt beschouwd Het Britsche ministerie van voorlichting heeft medegedeeld, dat een onderzoek is in gesteld naar de gedragingen der bemanning van het bedoelde Engelsche watervliegtuig, dat op 26 September in de IJslandsche wate ren gedaald was en naar Engeland Is terug gekeerd. Tnd'en blijkt, dat de officieren in strijd met alle ti'aditie hun eerewoord hebben ^ebroken, zullen maatregelen genomen wor den 'Voderlandsche vlicgluigpatrouille naar vreemde toestellen opgestegen. 's GRAVENHAGE. 29 September. De "^eeringsnersdienst meldt Naar aanleiding van de melding van twee vreemde vliegtuigen in het Noord-Oosten •*es lands zenn gisterochtend om 11 uur vlieg- patrouilles uitgezonden. De vreemde vliegtuigen bleken inmiddels ons rechtsgebied te hebben verlaten. De ontwikkling en ontspanning Van den landgenoot-soldaat, Is iets. dat in deze dagen Ons wel zeer ter harte gaat. Laat vooral die jonge mannen Naast hun taak voor u en mij, Zich ontwikklen en ontspannen, Zeg ik, en u valt me bij. En zoo komt de vraag naar voren, Hoe u daaraan helpen moet, Wel, dat kunt u van mij hooren, 't Klinkt niet veel, maar het klinkt goed. Er is een collecte morgen En de taak ons opgelegd Is, dat wij vrijwillig zorgen, Dat zij slaagt, heel zacht gezegd. De manier waarop u allen, Zeer eenvoudig helpen kunt, Is, door d' opzet bij te vallen Met het klinken van een mxint. Even in de bus geblazen. 't Geen figuurlijk hoort te gaan, En dan letterlijk met vreugde, Giften in de bxxs gedaan. Want ontwikkling en ontspanning Van den landgenoot-soldaat, Is iets. dat in deze dagen Ons wel zeer ter harte gaat. P. GASUS. De collecte van Zaterdag. Een laatste herinnering. Wij herinnex-en nog eens aan de straat- en huiscollecte die Zaterdag 30 September a.s. hier wordt gehouden voor „Ontwikkeling en Ont spanning der militairen", waarvan de opbrengst, als gemeld, niet uitsluitend ten goede komt aan de te Haarlem gelegerde militaix-en, maar ook aan de Haarlemsche mannen, die in Gelderland, Utrecht, Brabant of elders liggen. Met warmte bevelen wij deze collecte, die ge houden wordt met volle instemming van de Centrale Commissie van Advies in Den Haag en van den kapitein J. P. S. Paters, die met de al- gemeene leiding van de Ontwikkeling en Ont spanning der militaix-en in heel ons land is be last, bij onze stadgenooten aan Laat ieder, wien of wie het maar eenigszins mogelijk is, naar de mate van zijn of haar krach ten bijdragen, om het comité in staat te stellen iets, laat het véél kunnen zijn, te doen ter ver aangenaming van het leven der militairen, die nu ver van huis en haard zijn. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER MILITAIREN. Sub-comité voor muziek. Het subcomité voor muziek onderafdee- ling van het hoofdcomité Ontwikkeling en Ontspanning der militairen te Haax-lem bestaat uit de volgende leden. Voorzitter de heer J. L. Tadema; secx-etaris de heer C. War nier, Nicolaas van der Laanstraat 20; leden de heeren Mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V., Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., voox-zitter der Bachvereeniging, Mr, M. Toulon van der Koog, voorzitter van Toonkunst, K. H. Kerk- hoff, J. W. Ruinen en J. B. Schuil. Tot het sub-comité voor tooneel, film en cabaret is nog toegetreden de heer Carel vaxr Hees. Aanzienlijke lioevelelieid kapok naar Nederland. Verscheping uit Indië vindt binnen enkele dagen plaats. 's-GRAVENHAGE. 29 September. In ver band met verschillende klachten, welke ontvan gen zijn over abnormale prijsverhooging van kapok, wordt vex-nomen dat van regeeringswege maatregelen zijn genomen om binnen enkele dagen een belangrijke hoeveelheid kapok van Nederlandsch-Indië naar Nederland te ver schepen. Deze kapok zal tegen de in Augustus gelden de CI.F.-prijzen op de markt worden gebracht De regeering heeft goedgevonden dat met ingang van heden de prijzen van de thee in de winkels met 2 cent per ons wordt verhoogd. Voor die veiling-prijzen zijn maxima vast gesteld welke 1 tot 3 cent liggen boven de prijzen van de vorige week. De hoogere veildrxgprijzen en daardoor ook de winkelprijzen moeten verklaard worden uit de hoogere. vrachttarieven exx molestpre- mies. Mdl itW Kidl Verspilling van benzine, banden, olie, enz. is in dézen tijd in strijd met het lands belang Wij rekenen op uw medewerkinggéén plezier tochtjes per auto of motor, geen haastbestellingen aan uw winkelier, kortom: Geen ongemotiveerde autoritten Fa. de Lugt Serné Kampervest 3 Haarlem Tel. 10569. Opger. 1890 Oud adres voor den ver koop van HAARDEN en KACHELS van vooraan staande merken. Aanleg centrale verwar ming van uit den haard. Betaling kan besproken worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2