Economische Verdediging der Volkshuishouding. MinisterSteenberghegeeft een over zicht der genomen maatregelen. Tuinders krijgen 1.455.000 steun. Ook een verbod voor Zaterdag te wachten? VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De minister van economische zaken heeft aan de beide Kamers der Staten-Genraal een nota doen toekomen betreffende de tot medio Sep tember genomen buitengewone maatregelen op economisch gebied. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het behoeft geen betoog, dat het ambtelijk apparaat door den toevloed van werkzaamheden, de plotselinge reorganisatie en de vernieuwing van personeel (doordat een groot aantal amb tenaren moest opkomen) onder grooten druk i: geplaatst, temeer daar de normale werkzaam heden, zij het dan tot het strikt noodzakelijke beperkt, eveneens voortgang moeten hebben. Dientengevolge is in de afdoening van sommige zaken eenige onvermijdelijke achterstand ont staan. Het streven van den minister is er echter op gericht een normaal functioneeren van den dienst te verzekeren. In dit verband kan met waardeering de groote mate van medewerking worden geconsta teerd, die van alle lagen der bevolking werd ondervonden bij het invoeren van maatregelen, die de vrijheid van het economisch leven aller wegen beperken. De minister wenscht speciaal zijn voldoening te uiten over het feit, dat ditmaal in tegenstelling tot 1914 verschijnselen van paniek geheel zijn achterwege gebleven en dat het publiek, door in het algmeen ten volle zijn medewerking te verleenen aan de door de regeering uitgevaardigde maatregelen, de effec tiviteit der prijsopdrijving- en hamsterverboden verzekerd heeft. De minister is er zich ten volle van bewust, dat vrijwel alle bedrijfstakken als gevolg van de buitengewone omstandigheden en de op grond daarvan noodzakelijk getroffen maat regelen voor groote moeilijkheden zijn geplaatst. Zijn streven is er vanzelfsprekend op gericht om zooveel mogelijk de moeilijkheden te ver lichten, doch men zal begrijpen, dat het niet mogelijk is om terstond op alle individueele wenschen, verzoeken, enz. in te gaan. Voedselvoorziening. Aanstonds is aangevangen met inventarisatie van landbouwproducten, veestapel en veevoeder bij lederen akkerbouw- en veeteler ten einde zoowel de totale behoefte aan veevoeder als de oogstvoorraden te leeren kennen, o.a. met het oog op distributie van de beschikbare voorraden. Het was onvermijdelijk gedurende de eerste dagen een algeheel verbod van aflevering en vervoer van de voor inventarisatie aange wezen producten af te kondigen, uiteraard met voldoende mogelijkheid tot verkrijging van dispensatie in noodgevallen. Ware zulk een ver bod achterwege gebleven, dan zou de vooraads- opname zeer zijn bemoeilijkt, wellicht illusoir zijn geworden. Voor zoover niet reeds op grond van de landbouw-crisiswet 1933 in- en uitvoer van voedingsproducten van eenig belang waren ge monopoliseerd, is zulks gelijktijdig met de af kondiging der mobilisatie geschied. Hierdoor is bereikt, dat thans alle in- en uitvoer op voe- dingsgebied wordt gecontroleerd door de verschillende centrale landbouw-crisis-organen, de z.g. centrales, welke alle bij de economische defensiemaatregelen volledig zijn ingeschakeld. Een andere belangrijke maatregel heeft be trekking op den aankoop in het buitenland resp. den aanvoer naar Nederland van voedingsgrond stoffen voor mensch en dier. In de eerste plaats zal het streven erop ge richt moeten zijn de teelt van die gewassen te stimuleeren, welke niet in voldoende mate worden voortgebracht om de binnenlandsche consumptie te dekken, b.v. tarwe. Ten aanzien van de productie van veevoeder zal de actie van den landbouwvoorlichtings- dienst, welke reeds jaren gaat in de richting van eigen veevoederbouw en van rationalisee ring van het gebruik der weilanden, krachtig worden voortgezet. Daarnaast kan het wensche- lijk zijn in het bijzonder die gewassen te ver bouwen, welke eventueel zouden kunnen dienen als ruilobject met het buitenland voor goederen, die hier te lande onvoldoende worden gepro duceerd en waaraan niettemin behoefte bestaat. Ten einde met de uitvoering van dit pro gramma een begin te kunnen maken, zal de mogelijkheid worden geopend teeltgeboden en, -verboden uit te vaardigen en scheuring van grasland te gelasten. De veeteelt zal voorshands beheerscht blijven door de bestaande wettelijke regelingen. Visscherij. De werkzaamheden ten opzichte van de vis scherij zijn in de eerste plaats er op gericht, het wederuitvaren van de visschersvloot, welke thans nog grootendeels is stilgelegd, te bevorde ren. Inmiddels zijn maatregelen getroffen, om den opvarenden, eigenaars en reeders van vis- schersvaartuigen een zoo ruim mogelijke voor lichting inzake het mijnengevaar te geven, waarbij de Nederlandsche visscherij centrale nauw contact houdt met het bureau Zeeverkeer, ressorteerende onder het Departement van Defensie. De mogelijkheid van verzekering ingevolge de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 is in het algemeen ook voor de zeevisschersvaar- tuigen opengesteld. Het verbod tot uitvoer en overdracht van schepen ingevolge de wet be houd scheepsruimte 1939 is eveneens op zee- en kustvisschersvaartuigen van toepassing. Gedurende den tijd, dat de Nederlandsche vloot niet in de behoefte voorziet, is de invoer- mogelijkheid verruimd. Industrie. Terstond na het intreden van de mobilisatie werd een aanvang gemaakt met de algeheele reorganisatie van de afdeeling nijverheid van het departement van economische zaken, ten einde haar in staat te stellen evenals in vredes tijd eoördineerend op te treden ten aanzien van de regeeringsbemoeiïngen met de industrie. Tevens werd een nieuwe externe organisatie gecreëerd in den vorm van een groot aantal rijksbureaux, ieder belast met den zorg voor een bepaalden industrietak. Het rijksbureau voedselvoorziening con troleert de prijsvorming van landbouwproduc ten, de afdeeling nijverheid oefent dezelfde' functie uit ten aanzien van industrieele artike len (zoowel bij producten hier te lande ge produceerd als bij import), terwijl het centraal distributiekantoor toezicht uitoefent op de prijsopzetting in den detailhandel. Distributie van levensmiddelen. Bü den opzet van de distributie is allereerst uitgegaan van het standpunt, dat de handel zooveel mogelijk over de gewone kanalen moet blijven loopen. In de tweede plaats is uitgegaan van de gedachte, dat distributie niet slechts tal geschieden, wanneer er schaarschte is. Gedistribueerd zullen worden ook die artikelen, waarvan de productie voldoende is voor den afzet in Neder land, maar waarbij gevaar bestaat, dat de voorraden zullen worden wegge kocht. De distributie zal zoo noodig worden aangevuld met een systeem van maximum-prijzen. Het hotel-, café- en restaurantbedrijf zal zooveel mogelijk intact worden gelaten. Aan de hand van het bevolkingsregister ont vangen Nederlanders en vreemdelingen een distributie-stamkaart, welke hun recht geeft op de verkrijging gedurende den distributietijd van bonbocken voor brood en bonboeken voor andere levensmiddelen en benoodigdheden. De uitreiking van deze kaarten wordt thans voorbereid en zal over eenige weken plaats hebben. De distributie-stamkaart dient als iden titeitsbewijs. Zij vormt dus tevens een soort binnenlandsch paspoort, dat van beteekenis kan zijn voor de politie, de justitie en de militaire autoriteiten. Wanneer iedereen in het bezit is van een distributie-stamkaart zullen op vertoon van deze kaart de bonboeken worden uitgereikt. De bonnen dragen slechts nummers; de bedoeling is, dat te voren bekend wordt gemaakt, dat op een bepaald nummer een bepaald artikel te verkrijgen is. Voor brood zullen bij eventueele distributie afzonderlijke bonboeken worden verstrekt, omdat deze bonnen eiken dag gebruikt moeten worden. De winkeliers ontvangen de bonnen van het publiek. Zij moeten deze opplakken en inleve ren bij de gemeente die ze opzendt naar het Centraal Distributie Kantoor. Deze gegevens worden op de boekhoudmachines verwerkt waarna de winkeliers overeenkomstig de inge leverde bonnen bestelbiljetten krijgen, waarop zij bij hun grossier of fabrikant nieuwe goede ren voor de volgende distributieperiode kunnen bestellen In afwijking van het bovenstaande zijn voor den eersten keer de winkeliers, die aan de distributie deelnemen, opgeroepen om op enquete-formulieren aan te geven, wat hun ge middelde omzet en voorraad is. Op dit oogen- blik worden deze enquete-formulieren verwerkt en worden alle winkeliers ingeschreven. Wan neer deze gegevens verwerkt zijn, kan zoo noo dig met de eigenlijke distributie een aanvang worden gemaakt. De hamsterbepalingen. Het resultaat van de hamsterbepaling van 28 Augustus j.l. is zeer bevredigend geweest, zoo dat, toen de rust was teruggekeerd en voor hamsteren op groote schaal niet meer behoefde te worden gevreesd, het controlesysteem (dat de winkelier een bon afgaf) onlangs kon worden opgeheven. Mocht zulks evenwel noodig blijken, dan kunnen deze controlemaatregelen onmid dellijk weder worden ingesteld. Prijsopdrijving. Nu de vrachten en assurantieprc- miën stijgen en sommige goederen en grondstoffen schaarsch worden, kan in bepaalde gevallen een verhooging van den prijs niet uitblijven. De wet stelt prijsopdrijving strafbaar en voortdu rend wordt gezocht naar de juiste scheidslijn tusschen gemotiveerde prijs opdrijving. Hierbij wordt als richt snoer aangenomen, dat iedere verhoo ging van prijzen boven het peil, dat gold in de maand Augustus 1939, prijs opdrijving is, tenzij deze verhooging door aantoonbare verhooging van den kostprijs gemotiveerd is. Ongetwijfeld zijn aan dezen regel bezwaren verbonden, welke veelal grooter worden, naar mate de huidige omstandigheden langer duren, doch de gevaren, welke zouden ontstaan bij een ongecontroleerde prijsbeweging, maken het niettemin noodzakelijk dit richtsnoer te volgen Om te voorkomen, dat schade geleden wordt o.a. tengevolge van verkoop van hetzelfde arti kel tegen verschillende prijzen, zal de minister tot hem gerichte verzoeken om dit bezwaar te ondervangen, onderzoeken en voor de daarvoor in aanmerking komende artikelen of groepen van artikelen een billijke regeling treffen. Verder is het mogelijk, om, gebruik makende van artikel 3 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, maximum prijzen vast te stellen. In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn thans overal de noodige voorzorgs maatregelen genomen, in geval het gebouw bij een luchtaanval getroffen zou worden. Honderden schilderijen zijn bijeengebracht, om naar veiliger plaatsen te worden vervoerd. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw crisisfonds aan hen. die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aan gesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten en Fruitccntrale en op den dag der uitkeering geacht kunnen wor den hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een be drag van ten hoogste f 1.455.000. Britsche vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt: In de pers is vermeld dat Woensdagnacht boven plaatsen in het midden en oosten van ons land motorgeronk is waargenomen. Als uitkomst van officieele onderzoekingen is komen vast te staan, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag op zeer groote hocgfce boven ons land enkele vreemde vliegtuigen in Oost-Westelijke richting gepasseerd moeten zijn. Daar er op verschillende plaatsen in het Oosten van het land in het Duitsch gestelde Britsche propaganda pamfletten gevonden zijn, kan worden aangenomen dat het uit Duitschland terugkeerende Britsche vliegtuigen zijn geweest. Blijkens de ontvangen rapporten zijn de vliegtuigen door ons luchtafweergeschut op verschillende plaatsen onder vuur genomen Schadeloosstellingen voor gevorderde <rocderen worden uitbetaald. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat per sonen aan wie. door de militaire auto riteiten een bewijs van ter-beschikking-stelling is uitgereikt krachtens de algemeene vorde- ringswet 1938. zich voor de betaling van scha deloosstelling kunnen wenden tot den admi nistrateur van de militaire autoriteit, ai^ ge vorderd heeft Naam. rang en functip van deze militaire autoriteit staan zoowel op het vorderings formulier als op het bewijs van ierbeschikking stelling vermeld. Vreemd vliegtuig boven ons land. De regeeringspersdienst meldt: Omstreeks middernacht is in het midden des lands een vlucht waargenomen van een vlieg tuig van onbekende nationaliteit. Nadere gegevens worden afgewacht DISTRICTEN INGESTELD VOOR DE CRISISORGANISATIE VAN HET GOEDERENVERVOER De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters, naar aanleiding van een verzoek van den minister van water staat, een schrijven gericht, waarin het vol gende wordt medegedeeld: ..In verband met de buitengewone tijdsom standigheden is het noodzakelijk gebleken een crisisorganisatie te vormen voor regeling, waar noodig, van het goederenvervoer. Deze crisisorganisatie vormt een onderdeel van de rijksverkeersinspectie. Aan het bureau van den inspecteur-generaal van het verkeer is daartoe ingericht afdeeling 6 goederenver voer, welke is gesteld onder leiding van mr K. Vonk. Het land is verdeeld in 10 districten. Het zevende district. Haarlem, omvat de gebieden van de Kamer van Koophandel van Haarlem en omstreken, Amsterdam, Gooiland (gedeel telijk). Zaandam, Hollandsch Noorderkwar tier en West-Friesland en de districten van de bevrachtingscommissies te Haarlem, Am sterdam en Alkmaar. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort de districtsinspecteurs bij de burgemeesters uit hun district inlichtingen zullen inwinnen omtrent de vervoermiddelen, welke ten behoe ven van de gemeentelijke luchtbeschermings diensten beschikbaar moeten blijven. Tenslotte vestigt de minister de aandacht er op. dat het in gebruik stellen van vervoermid delen ten behoeve van de luchtbeschermings diensten met groote omzichtigheid dient te ge schieden. opdat voor deze diensten niet meer automobielen etc. worden bestemd dan strikt noodzakelijk is te achten. Rotterdam rekent voor 1940 op tekort van f 2.8 millioen. B. en W. van Rotterdam hebben de begroo ting voor 1940 bij den raad van Rotterdam ingediend met de opmerking, dat het ontwerp slechts betrekkelijk waarde kan hebben door de veranderde omstandigheden. Aan den fi- nancieelen opzet komt elke zekerheid te ont vallen. De basis voor de begrooting is die, welke onder normale verhoudingen zou worden voorgesteld. Het nadeelig saldo bedraagt 2.800.000 (v. j. 3.100.000, later teruggebracht tot 2.925.000). De militaire vliegtuigen van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht worden thans van nieuwe herkenningsteekens voorzien. O.m. wordt op beide zijden van den romp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarten rand aangebracht. Het opspuiten der merkteekens. (Bovenstaande foto werd gemaakt met toestemming der betrokken militaire autoriteiten.) Motorrijtuigen die 's Zondgas wèl mogen rijden. (Vervolg van pag. 1). Van het verbod tot het verbruiken van ben zol of benzine tot het doen rijden van motor rijtuigen is uitgezonderd het verbruiken van benzine of benzol tot het doen rijden van: a. militaire motorrijtuigen; b. motorrijtuigen, in gebruik bij openbare diensten en bedrijven; c. motorrijtuigen, in gebruik bij leden van het corps diplomatique, van het corps consu laire en van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie: d. motorrijtuigen, in gebruik bij geneeshee- ren, verloskundigen en verplegers, ten behoeve van de uitoefening van hun beroep; motorrijtuigen, dienende en ingericht voor zieken vervoer; f. motorrijtuigen, in gebruik bij geestelij ken, ten behoeve van de uitoefening van hun ambt; g. motorrijtuigen, dienende tot het vervoer ter zake van begrafenissen; h motorrijtuigen, als bedoeld in artikel 1 onder f, van het Reglement Autovervoer Per sonen"; i. motorrijtuigen, als bedoeld in artikel 1, onder h. en i., van het „Reglement Autover voer Personen". j. motorrijtuigen, niet dienende en niet in gericht voor het vervoer van personen; k. motorrijtuigen, voorzien van een door of namens den chef van den gcneralen staf afge geven bewijs van vrijen doortocht. Motorrijtuigen, bedoeld in art. 1 onder f van het R.A.P., zijn: .AutobussenMotorrij tuigen, die ingericht zijn of gebezigd worden voor het vervoer van meer dan zes personen, den bestuurder daar onder niet begrepen, alsmede personenauto's die worden gebezigd voor de uitoefening van een autobusdienst". Motorrijtuigen, bedoeld in art. 1 onder h. en i. zijn: „Taxi's: Personenauto's, waarmede personen tegen vergoeding worden vervoerd en standplaats mag worden ingenomen op de wegen". „Huurauto's: Personenauto's waarmede per sonen tegen vergoeding worden vervoerd, doch geen standplaats mag worden ingenomen op de wegen". De beschikking is heden in werking ge treden. De beschikking verstaat onder al gemeen erkende Christelijke feest dagen: den Nieuwjaarsdag, den Tweeden Paaschdag. den Hemelvaarts dag. den Tweeden Pinksterdag, alsmede den Eersten en Tweeden Kerstdag. Bovengenoemd besluit is als een proef- maatregel op te vatten. Als deze be perking geen afdoende daling van het benzineverbruik zou veroorzaken, zou de regeering overwegen ook voor den Zaterdag een rijverbod in te voeren. Dienstplichtigen die in het buitenland wonen. Aangezien omtrent de verplichting tot op komst van dienst- en reserveplichtigen, die in het buitenland woonachtig zijn of aldaar ver blijf houden, nog steeds misverstand blijkt te bestaan, wordt het navolgende onder de alge meene aandacht gebracht: Dienst- en reserevplichtigen, die b u i t e n Europa wonen, behoeven voorlooplg niet aan de buitengewone oproeping tot opkomst in werkelijken dienst te voldoen. Zij moeten der halve geen gevolg geven aan de persoon lijke oproeping, die hun, voor zoover dienst plichtigen betreft, door den burgemeester van de Nederlandsche gemeente, waar zij als groot-verlofganger staan ingeschreven, mo gelijkerwijs is toegezonden. Gewone dienstplichtigen behoorende tot de lichtingen 1924 tot en met 1939, alsmede degenen, die met een van die lichtingen de eerste oefening hebben beëindigd, behooren indien zij in het buitenland, doch binnen Europa woonachtig zijn, ook al hebben zij geen persoonlijke oproeping ontvangen, onverwijld op te komen en zich bij hun korps te melden. Deze persoonlijke oproeping is aan de meesten hunner toegezonden doch ten over vloede, daar de verplichting tot opkomst zon der meer voortvloeit uit de openbare kennisgeving, welke heeft plaats gevonden. Op niet-ontvangst van een persoonlijke ken nisgeving kan dan ook bij verzuim van op komst geen beroep worden gedaan Verplicht tot opkomst zijn tenslotte alle in het buitenland, doch binnen Europa woon achtige reserve-olficieren en verder reserve- personeel. tenzij in de beschikking van den minister van defensie, waarbij hun verlof werd verleend tot het verblijf in het buiten land. uitdrukkelijk bepaald is. dat zij in tijden van oorlog of oorlogsgevaar niet behoeven te komen. fkadiHsatie-ftetikeieu TANTE AMALIA EN SUIKER. JOU moet ik nou net hebben", zei tante Amalia en ze stevende met opgestoker parapluie op me af. Ik stond juist we gens een malsche regenbui in een portiekje te schuilen en de eenige weg ter ontsnapping werd afgesloten door een soldaat, die kennelijk niet te lijden had gehad van ondervoeding. Nauwelijks had tante met een zucht, een tik op het hoofd van den soldaat en neemt-u-me- nou-toch-vooral-met-kwalijk haar parapluie weer tot normale afmetingen gereduceerd of ze stak van wal. Dat kan zoo geen dag langer blijven hoor! het is ongehoord. Ik vind het meer dan erg. Een schande. Driewerf schande, interrumpeerde ik haastig want ik kèn tante Amalia en er is maar één manier om haar te kalmeeren: spreek met haar mee en doe dat liefst in de overtreffende trap. Waarom nou driewerf schande? vroeg ze dan ook prompt. Dat weet ik ook niet. Als u 't me 'ns ver telde? Het verhaal, dat nu volgde was heviger dan een stortbui en lang niet zoo malsch. Tante was in haar huisvrouwelijke trots getroffen. Sla dat vooral niet te laag aan. Ze had drie pond suiker willen koopen en er maar 2Vi kunnen krijgen. Geen wonder dat ze opgewonden met haar parapluie zwaaide hetgeen de soldaat noopte als een kakkerlak heen en weer te sprin gen teneinde een tweeden tik te ontgaan. Een kruidenier waar mijn grootmoeder al suiker kocht. Nooit ben ik bij een ander geweest. En dan weigert-ie me een half pond suiker. Ik ben er kapot van besloot ze en ze snoot zoo hard haar neus, dat de soldaat ging voelen of het nog niet droog was. Dat was het natuurlijk niet. Maar is het niet zóó tante, waagde ik schuchter te berde te brengen, dat de winkeliers zelf maar 75 pet. van den voorraad die ze vorig jaar September hebben afgenomen van de fabri kanten ontvangen. Wie zegt dat, vinnigde ze. Dat is een verordening van den Minister van Economische Zaken. Voor een strikte na leving zorgt de Akkerbouw-Centrale. Wat heeft die met mijn suiker te maken? wierp tante weer tegen en de parapluie begon opnieuw gevaarlijke capriolen te maken. Een deel van onze suiker komt van suiker bieten. Suikerbieten en akkerbouw, ziet u het verband? Nee, zei tante en bovendien zijn dat alle maal smoesjes. Suiker moet er in een huishou ding zijn. Daar heb jij ais man geen ver stand van. U bent toch maar alleen met oom Diederik en 2VZ pond lijkt me rijkelijk genoeg voor één week, poogde ik nog tegen te sputteren doch ik voelde me als een ongewapende soldaat, die alleen tegenover een vijandelijke tank staat. Tante raasde. Over kruideniers, prijsopdrij ving hoe ze daaraan komt, weot ik niet mannen, die niets van de huishouding begrij pen en een hoop andere zaken en dingen, het een nog belangrijker dan het ander. Lang peinsde ik op een middel om den woor denstroom te stuiten. U zult uw suiker en uw koffie dan wel missen, zei ik tenslotte schijnheilig. Missen? vroeg tante Amalia verbaasd, je weet toch, dat oom Diederik en ik nooit suiker in onze koffie of thee gebruiken. Dat is slecht voor onze lijn. Op dat oogenblik, draaide de soldaat, die tot nu toe gezwegen had als stond-ie voor den kapi tein zich plotseling om en zei: „Waarom klaagt u dan eigenlijk?" Tante .Amalia hapte naar lucht en stapte zonder zich om haar parapluie te bekommeren naar buiten. Oef, zuchtte ik tegen den soldaat en bood hem een sigaar aan. Hij salueerde stram en verdween eveneens, want het was droog ge worden. Ik kreeg nu gelegenheid om weer tot rust te komen. Gelukkig, dat ik maar één tante Amalia ken. Of hebt u er ook een? B. K. Voor verkoop van cement is vergunning noodig. De directeur van het rijksbureau voor bouw materialen heeft besloten de dispensatie-van het verbod cement te verkoopen of af te leveren zon der daartoe van hem verkregen schriftelijke ver gunning met ingang van 1 October 1939 op te heffen, indien en voor zoover deze handelingen geschieden door producenten en importeurs van cement. Vergunningen moeten schriftelijk op bij het rijksbureau voor bouwmaterialen. Keizersgracht 1113 te Amsterdam, verkrijgbare formulieren worden aangevraagd. Nadere inlichtingen kunnen derhalve bij het ijksbureau ook worden ingewonnen bij de af deeling economische voorlichting van het de partement van economische zaken. Rijnstraat 24 te 's Gravenhage en bij de kamers van koop handel en fabrieken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5