„Jxifkmah" ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 11 Rembrandt hervat Zondag- ochfendvoorstellingen met: Auto's bestijgen de wanden het Himalayagebergte. van iBoeiend verfilmd ceCaas aan J.xcuische expeditie. Het Rembrandt-theater hervat de ochtend- voorstellingen met de film „Jabonah", een veel belovend begin van dit seizoen. „Jabonah" is een belangrijk filmwerk, dat wij reeds in een filmbespreking aanbevolen hebben, en dat wij gaarne nu de film in Haarlem vertoond wordt nogmaals onder uw aandacht brengen. In de film .Jabonah" zien wij de met rups banden uitgeruste Cltroën auto's hun langen tocht in Beiroet aan de Middellandsche Zee beginnen. De moderne karavaan trekt door Sy rië Iran. Perzië, Afghanistan. Britsch-Indië, n.b. de Himalaya over, door de Gobi-woestijn naar Peking. De rupsbanden drukken hun spo ren in steppen en woestijnen, in ijsvelden en zij banen zich een weg door woeste rivierstroo- men. Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp. Nieuw tehuis in het Ripperdapark geopend. Vrijdagmiddag vond onder veel belangstelling de opening plaats van het nieuwe gebouw dei- Christelijke Vereeniging tot, Kraamhulp te Haarlem en Omstreken, dat. gevestigd is Ripper dapark 16. Aanwezig waren o.m. de eere- presidenle der vereeniging mevr. J. W. Bar.esse de Vos van Steen wijkvan Royen en de presi dente van den Nederlandschen Christen Vrou wenbond mej. mr. dr. G. v. d. Molen. De presidente der vereeniging mevr. A. AnemaGertzen sprak een openingswoord. Zij bedankte allereerst mevr. Bar.esse de Vos van Steen wijkvail Royen voor haar komst en richtte daarna eenige waardeerende woorden tot mej. mr. dr. G. v. d. Molen, die indertijd den eersten stoot tot dit werk heeft gegeven. Sober is men begonnen doch langzamerhand is het werk gegroeid en breidde de vereeniging zich steeds meer uit. De opleiding, die eerst in andere handen is geweest, geschiedt nu door de vereeniging zelf. Dit alles heeft veel moeite ge kost. Zoo moest o.a. toestemming worden ver kregen van de Commissie voor Kinderhygiène in Noord-Holland. In dezen tijd is het zeker wel dubbel noodig, dat dit werk wordt ver richt. Een commissie uit het bestuur heeft voor de inrichting van het huis zorg gedragen. De wijze waarop dit gedaan is stemt tot groote dankbaarheid. Een groote moeilijkheid was ook het vinden van een geschikte leidster. In den persoon van Zuster van Leyenhorst heeft men echter iemand gevonden, die ten volle voor haar taak berekend is. Met haar doortastend heid en voortvarendheid zal zij er zeker voor zorgen, dat alles uitstekend loopt. Voor de eersten cursus, die thans begint hebben zich reeds zeven leerlingen gemeld. Ook de zusters verhuizen dus van de Nieuwe Gracht naar het Ripperdapark. Aan het huis is ook een bemid delingsbureau voor het uitzenden van gediplo meerde kraamverpleegsters, kraamhulp en bakers verbonden. Tenslotte dankte spr. B. en W. nog voor de medewerking, die steeds van de zijde van hei gemeentebestuur werd ondervonden. Mej. mr. dr. v. d. Molen bracht hierna na mens den Christen Vrouwenbond haar geluk- wenschen aan de vereeniging over, met dit nieu we gebouw. Dit is Christelijke sociale-vrouwen- arbeid in den besten zin van het woord. Spr. twijfelde niet of de vestiging van dti bureau zal aan de geheele stad ten goede komen. Vervolgens werd het huis, dat een bijzonder doelmatigcn indruk maakt, door de genoodigden bezocht. KAPPERS VAKSCHOOL. A.s. Maandag begint de cursus van de Cen trale vakschool voor het kappersbedrijf. De openingsavond van dezen cursus zal niet alleen gebruikt worden voor het voorbereiden de werk van het vakonderwijs, maar tevens gewijd zijn aan voorlichting. Het bestuur geeft gelegenheid voor informaties naar de be- teekenis van vakonderwijs, en het te verkrijgen diploma noodig voor de wet op de vestigings- eischen. Daarom heeft het bestuur besloten de zen avond ook toegang te verleenen aan alle vakgenooten uit Haarlem en omstreken PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 1 OCTOBER 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr III. Belgische en Duitsche stations, eventueel diversen. Progr IV. Engelsche stations, eventueel diversen. Progr. V. 8.30 v.m.—12.00 n.m. diversen. Voor het eerst beklimmen auto's het Himalaya gebergte, De wagens trekken zich moeizaam langs de enorme hellingen op. en langs smalle paden, grenzend aan peillooze afgronden, gaat het steeds verder. Een fantastisch gezicht! Stelt u zich voor: auto's rijden over de eeuwige sneeuw van het Hi ma lay a-gebergte! Op een gegeven moment ziet de espeditie geen kans om een bergstroom over te steken. Er zit niets anders op dan dat de atuo's stuk voor stuk gedemonteerd worden, door helpers over de rivier worden gedragen, en dan aan de over zijde weer in elkaar worden gezet Intusschen is uit Peking een tweede expedi tie vertrokken, die de andere halverwege in Kachgar tegemoet wilde komen Deze opzet mislukt, want de expeditie wordt door Chinee- sche benden gevangen genomen. Er is namelijk juist een burgeroorlog in Chineesch-Turkestan uitgebroken. De andere expeditie verlaat de auto's en gaat te paard de gevangenen zoeken. Deze komen weer vrij en het laatste deel van den tocht wordt met hun auto's afgelegd. En dan beleven de kranige Franschen aan de Chinee- sche kust nog het uitbreken van het Japansch- Chineesche conflict. Van al deze gebeurtenissen is de camera een belangstellend getuige; zand- en sneeuwstor men trekken aan haar oog voorbij, zeden en gewoonten van de verschillende volkeren neemt ze in zich op (in China ontmoeten we op een zeer eenzaam plekje n.b. een inheemsche prin ses, die vloeiend Fransch blijkt te spreken), langs de immense bergruggen van de Himalaya glijdt haar blik. Kortom deze film is een aaneenschakeling van evenementen die ons boeien omdat we zoo door en door voelen dat ze waar beleefd zijn. We moeten zeggen dat er Slechts in zeer be scheiden mate het nadruk gewezen, is op de gevaren die de expeditie doorstond, en de leider ervan Georges-Marie Haavdt en ook de leider van de groep, die uit China vertrok, Victor Point, krijgen we ternauwernood te zien. De camera staat niet stil bij de expeditie zelf, niet bij de kampementen en het wel en wee der le den, neen, zij richt haar blik naar buiten, naar de woestijnen de sneeuwvelden, de dorpen met him zonderlingen bouwtrant en hun bizarre be wonersEn door dat beeld van aardsche merkwaardigheden slingert zich steeds als leid draad de karavaan van auto's, stormen trotsee- rend, langs hellingen dalend en tegen hemel- hooge bergen klimmend Een film, welke boeit als weinige expeditie relazen. v. H. Hoe het bestuur der IJselmeer- polder gevormd zou kunnen worden. Belangwekkend proefschrift van Willem Huygens. Op een proefschrift, getiteld „De Wieringer- nieer". een studie van het bestuur en beheer der IJselmeer polders promoveerde aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam de heer W. Huygens tot doctor in de Economische Wetenschappen. Het gedegen en doorwrochte proefschrift dat een zeer lijvig boekwerk is geworden, behandelt een onderwerp dat ons Nederlan ders zeer na aan het hart ligt; de verdere ontwikkeling van de IJselmeerpolders. Dit terrein ligt nog in vele opzichte braak. Daar om verdient deze studie in breedèn (kring be langstelling, Die belangstelling kan wellicht het best geprikkeld worden door eenige sug gesties van dén schrijver weer te geven. Het boek bestaat uit drie doelen: le. de beschrijving der wordingsgeschiedenis van den huidigen toestand in de Wieringermeer. 2e De bespreking van den huidigen toe stand ondere het bestuur van het openbaar lichaam. 3e. Een beschouwing van de maatregelen, die voor de toekomstige polders wenschelijk zijn. Zijn de eerste twee deelen aan de histo rie ontleend, in het derde geeft de schrijver zelf een suggestie voor de bestuursorganisatie der toekomstige IJselmeerpolders. Deze suggestie laten wij hieronder vol gen: „Wij meenen dan", zoo zegt de schrijver, ..dat het openbaar lichaam ..de Wieringer meer" zoo spoedig mogelijk moet worden om gezet tn een openbaar lichaam „de IJselmeer polders", waaraan moei worden opgedragen de leiding en de uitvoering van het in cultuur brengen der IJselmeergebietien. van het eige- naarsbeheer der gronden, van het water- staatsbeheer en van de administratief-pu- bliekrechterlijke zorg in den ruimsten zin. Op grond van onze ontleding van de taak en haar geleidelijke verandering en met in acht neming van de constitutioneel? principes, komen wij tot. den volgenden grondvorm voor den volgens ons meest gewenschten beheers vorm voor de IJselmeerpolders. Aan het hoofd van het openbaar lichaam „de IJselmeerpolders"' staat een Raad" en een driehoofdige directie, terwijl een der directeu ren, die belast is met, de algemeene en finan- cïeel-economische leiding van het openbaar lichaam, de positie van hoofddirecteur krijgt. De leden van den Raad en de directeuren worden door den Kroon benoemd. Alleen des kundigen op het, gebied van de diverse functies, die het openbaar lichaam moet ver richten, komen voor deze benoeming in aan merking. Het verdient aanbeveling enkele vertegenwoordigers van belangrijke land bouworganisaties tot lid van den Raad te be noemen. Overigens besta dit college uit des kundigen, die geacht, kunnen worden op ver schillend gebied het algemeen belang eden Staat) te vertegenwoordigen. De Regeering delegeert, haar bevoegd heden. die nauwkeurig omschreven moeten worden aan den Raad en de directie. Zij be houdt echter de uiteindelijke controle, door dat de geste van het. openbaar lichaam haar sanctie behoeft. De Minister van Waterstaat, is voorzitter van den Raad, die voor den dagelijkschen gang van zaken vervangen wordt, door den vice-voorzitter, ln welke hoedanigheid de hoofddirecteur van het. openbaar lichaam op treedt. De verordenende bevoegdheid en het budget-recht berusten bij den Raad. die in het algemeen beschouwd moet worden als de dra ger van de autonomie, die aan het. lichaam wordt verleend. De directie is. onder toezicht van en onder verantwoordelijkheid aan den Raad. belast met de uitvoering van alle werk zaamheden. welke het openbaar lichaam te verrichten heeft. De Raad brengt jaarlijks een verslag over de werkzaamheden van het openbaar lichaam uit aan de Regeering, die verplicht is dit rapport aan hef Parlement over te leggen, waarna publicatie plaats heeft. De financieele resultaten van het openbaar lichaam worden in de begrooting van het Zuiderzeefonds opgenomen, die bij de wet wordt vastgesteld. In het Zuiderzeefonds worden de kosten van den aanleg en het droogmalen der polders, van de voorzieningen ingevolge de Zuiderzeesteunwet en de kapi taalverstrekkingen aan het openbaar lichaam afzonderlijk begroot. Het Parlement krijgt op deze wijze voldoende toezicht op de diverse verrichtingen ten behoeve der inpolderin gen. De Raad kan de taak. welke thans door den Zuiderzeeraad verricht wordt, gevoegelijk overnemen. Eerr lichaam als de Zuiderzeeraad zou niet passen in de hier bedoelde organi satie. Het, zal echter aanbeveling verdienen de leden van den Zuiderzeeraad Sn den nieuwen Algemeenen Raad te benoemen. Deze Alge meene Raad treedt op namens het Rijk en door zijn veelzijdigheid van samenstelling za! hij In staat zijn de Regeering in alle vraag stukken, de inpolderingen betreffende, van advies te dienen Er is weinig reden, naast het goed geoutilleerde openbaar lichaam nog een slecht geoutilleerd adviescollege te hebben Wat. de ambtelijke afhankelijkheid van de leden van den Algemeenen Raad betreft. hierin kunnen wij geen overwegende reden vinden, om den Algemeenen Raad als advies college onbruikbaar te achten. Bovendien dringt de wensoh tot kostenbesparing in de richting van vermijding van doublures. De Zuiderzeeraad paste in de verhoudingen, teen er geen veelzijdig samengesteld college in de organisatie was opgenomen. In ons ontwerp is dat wèl het geval! Het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier een uitgebreide opsomming gaven van de bevoegdheden, welke aan den Algemeenen Raad moeten worden opgedragen. Deze be voegdheden moeten vastgesteld worden aan de hand van de staatsrechterlijke positie van dit openbaar lichaam. De functie van het openbaar lichaam bestrijkt vier gebieden. Zij bestaat uit een doelmatige combinatie van Rijks-, gemeentelijke-, waterschaps- en pro vinciale bemoeiingen. Aanvankelijk kan men zeggen, dat. de Rijksfunctie overheerscht maar al spoedig moeten gemeentelijke voor zieningen getroffen worden en na verloop van tijd komen er waterschapsbemoeiingen bij. terwijl het openbaar lichaam nog later tegen over min of meer rijpe gemeenten zal komen te staan. De bevoegdheden moeten toereikend zijn. om alle voorzieningen, waarom het nieuwe land vraagt, te kunnen behartigen Vooral in latere stadia zal de functie, welke het openbaar lichaam moet vervullen, steeds meer die van de provincie naderen. Het is dan ook logisch het openbaar lichaam direct onder liet Rijk met de provinciën gelijk te schakelen, zooals ook de Commissie-Vissering en de Zuiderzeeraad bedoelden. Uit een oogpunt van organisatorisch ver band zal het aanbeveling verdienen, den ge- heelen dienst van het openbaar lichaam te plaatsen onder de centrale leiding van den hoofddirecteur, die tevens belast wordt met de financieel-economischen leiding van het openbaar lichaam, onder verantwoordelijk heid aan den Algemeenen Raad Aan de hand van de ontleding der taak is de meest doel matige organisatie van het openbaar lichaam een drieledige, n.l. een cultuur-technische afdeeling, een waterbouwkundige afdeeling en een afdeling van algemeen bestuur". Aan de hand van een schema licht de schrijver dit nader toe. Zeer zeker zal deze suggestie er toe bij dragen de definitieve oplossing van dit in derdaad actueele vraagstuk te verhaasten. In ieder geval zal de belangstelling er voor toenemen. En daardoor de kans op een defi nitieve regeling. Dat, zou dan de belooning zijn van een indrukwekkend stuk opbou- wenden arbeid. Cursus in huiselijke zieken verzorging. Uitgaande van Het Witte Kruis. De afdeeling Haarlem van de Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis'' is overgegaan tot het organiseeren van een curscus in huise lijke ziekenverzorging. Het doel van deze geheel kosteloos te geven cursus, welke 10 lessen zal omvatten, is hoofd zakelijk om vrouwen en meisjes eenige ele mentaire kennis bij te brengen van de verzor ging van zieken in het gezin. Men is wellicht geneigd te zeggen dat voor dit laatste in de eerste plaats de wijkverpleeg ster is aangewezen Dit is inderdaad zoo. maar men kan voor de mogelijkheid komen te staan, dat de wijkverpleegster, in geval van oorlog, uitbreken van epidemiën. enz. 'geval ZONDAG 1 OCTOBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „Organisatiewezen van boeren en tuinders in Nederland". 12.35 Gramofoonmuz. 12.45 Berichten A. N. P„ gramofoonmuziek. 1.00 Causerie „Het Katholieke boek voor het Ka tholieke kind". 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vragen- beantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 4.00 Zieken- lof. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten A. N. P„ mededeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9 15 KRO-orkest en solisten (In de pauze: Gramofoonmuziek). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Esperanto- nieuws. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6,30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 9.59 Be richten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.40 Decla matie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-Kin- derkoor „De Merels" en gramofoonmuziek. 11.30 VARA-Harmonie-orkest. 12.00 „De oorlog en de moderne berichtgeving 12.20 AVRO-Amu- sementsorkest en solist. (Om 12.45 eventueel berichten A. N. P.). 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.) 3.30 Gramo foonmuziek. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.45 Even tueel Sportnieuws A. N. P., gramofoonmuziek. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5-30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.25 Sportnieuws A. N. P. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Vrijzinnig Protestantische Kerkdienst. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. Eventueel: Vraag en antwoord. 8.25 Omroeporkest en solisten. '9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 Orgelspel. 10.15 Het Renova-septet. 11.00 Berichten A. N. P. Hierna tot 12.00 Dansmuziek (gr.pL) ENGELAND. 391 en 449 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.20 Gevarieerd program ma. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.20 Koorconcert. 12.20 Omroepkoor en -orkest en solist. 2.35 Populair concert. 4 20 Omroepkleinorkest. 6.00 Kamermuziek. 6.20 Concerten. BRUSSEL. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Jan Steurs' Musette-ensemble en solist. 11.35: 12.20; 1.30 2.20 en 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Gemengd Omroepkoor. 6.20; 7.20 en 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.20 Ontspanningsprogramma voor solda ten. 8.50 Gevarieerd programma. 10.3012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Koninklijke koorvereeniging „Amitié" en soliste. 11.20 Ko ninklijke koorvereeniging „Amitié". 11.35 Gra mofoonmuziek. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Jean Duchesne en zijn orkest. 1.552.15 en 2.50 Gramofoonmuziek. 3,05 Omroepsymphonie- orkest (opn.). 3.50 Marceau Burpon's Musette- ensemble. 4.20 Radiotooneel. 4.50 Jeugdkoor concert. 5.20 en 6.00 Omroepdansorkest. 7.15 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Gevarieerd concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Berlijnsch Philharmonisch orkest. 9.40 Declamatie. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Be richten. 10.40 Otto Dobrindt's orkest. 12.20 Be richten. Hierna tot 1.20 Nachtconcert. MAANDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 RL NCR V-Uitzending. 8.00 Eventpueel berichten A.N.P. Schriftlezing meditatie. 8.15 Gramofoonplaten. (9.30 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lec tuur. 11.30 Gramofoonplaten. (12.00 Berichten). 12.30 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoon platen. (Om 12.45 eventueel berichten A.N.P.) 2.00 Schooluitzending. 2.35 Gramofoonplaten. 3 00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.30 Gramo foonplaten 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoon platen. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoon platen. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling SOS- berichten. 8.15 Pianovoordracht en gramofoon platen. 8.45 Causerie „Force Majeure door oor logsomstandigheden". 9 15 Het Christel, radio- koor en gramofoonplaten. 10.00 Berichten A.N.P. actueel halfuur. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Gra mofoonplaten. c.a. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301.5 RI. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. '8.00 Eventueel berichten A.N.P. Hierna- Gra mofoonplaten; 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ge wijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Lyra-trio. 11.20 Orgelspel en hobo-voordracht. 12.10 Ensemble Jetty Cantor (Eventueel 12.45 Berichten A.N.P.) 12.55 Gramofoomuziek 1.15 Ensemble Jetty Cantor. 1.45 Orgelspel (Opn.) 2.00 Nina Dolce en haar Puszta-orkest (opn.) 2.30 Omroeporkest en .solist- (3 30 Voordracht). 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Aeolianorkest. 6.15 De Vagebonden. 7.00 Pianovoordracht. 7.35 Causerie ,Van Galilei tot Einstein. I. Galilei. 8.00 Berichten A.N.P. Eventueel Vraag en antwoord, 8 30 Het Concertgebouworkest en soliste. 9.30 Radiotooneel. 9.55 Gramofoonplaten. 10.15 AVRO-Amusemebtsorkest. 11.00 Berichten A.N. P. AVRO-Dans-orkest. 11.40 Orgelspel. ENGELAND 391 en 449 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 RL Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 RI. 6.20 Herman Hagestedt's orkest. 8.50 Geva rieerd concert. 10.05 Gramofoonplaten. 11.00 Pianovoordracht. 11.20 Concert. 12.20 Omroep orkest. 2.35 Populair concert. 4.35 Omroepklein orkest. 6 00 Zang. 6.20 Concerten. BRUSSEL 322 en 484 RI. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 5.20, 6.50 en 7.20 Gramo foonplaten. 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 8.50 Omroeporkest en soliste. 10.30 Gramofoonplaten. 484 M.: 12 35 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Het strijkorkest van den Koninklijken Munt schouwburg. 1.50 en 5.20 Gramofoonplaten 6.35 Pianovoordracht. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 „Le Tableau par- lant", opera. 10.10 Gramofoonplaten 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.40 Omroeporkest. 9 50 Pianovoordiacht. 10.20 Berichten. 10.40 Otto Dobrindt's orkest. 12.20 Berichten. Hierna tot 1.20 Nachtconcert 17,16 ny.6 DE ROKKEN WORDEN WEER GEPLOOID. Als men een in loop der jaren een beetje ouder geworden is en een beetje zwaarder, dan kan men. door een verstandige keuze van klee- ren, zoogenaamde „afkleedende modellen", veel bereiken. Een japonnetje, dat zwaardere figuren uitste kend afkleedt, brengen wij thans. Men moet als materiaal soepele wollen stof in een niet te op vallende kleur kiezen, bijvoorbeeld donker blauw, bruin of groen. De rok valt in plooien, doch deze zijn halverwege dicht gestikt, zoodat de japon strak zit om de heupen. Mouwen zijn glad ingezet en ook aan het corsage is niets bij zonders. Het bijzondere van deze japon wordt gevormd door de g8tneering: glanzend tres wordt in bijzonderen vorm op het bovenstukje gestikt Men heeft noodig: 2.75 meter stof van 140 centimeter breedte Hot patroon is te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte: 107 centimeter; taille wijdte: 90 centimeter en heupwijdte: 120 centi meter. Door het al of niet aanknippen van na den, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van hot patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. HAARDEN en HAARDKACHELS INVENTA. Ook in huurkoop HAGEMA N, GED. OUDE GRACHT 52 HAARLEM TELEFOON 12762. (Adv. ingez. MecLJ len die in de tegenwoordige tijdsomstandig heden helaas niet denkbeeldig zijn), zóó overladen wordt met werk dat zij handen te kort komt. Tevens zal er rekening mede moeten worden gehouden dat. in geval van oorlog, de ziekenhuizen grootendeels zullen moeten worden ontruimd ten behoeve van ge wonde militairen, zoodat dan meer zieken thuis verpleegd zullen moeten worden. Het is dan ook noodzakelijk dat de huisge- nooten meer op de hoogte worden gebracht met hetgeen tot de verzorging van zieken behoort, zoodat zij eventueel met behulp van de wijkverpleegster, daarin kunnen voor zien. Daarom is een dergelijke cursus dan ook zeer aanbevelenswaardig. De cursus wordt gegeven in het nieuwe Wijkgebouw. Nieuwe Gracht no. 90. dat door zijn centrale ligging voor iedereen gemakke lijk bereikbaar is. De m. t. s. Zooals wij reeds medegedeeld hebben is de Haarlemsohe M.T.S. thans ondergebracht in twee hulpgebouwen 'Kennemerplein No. 1 te Haarlem) de afdeelingen Bouwkunde. Weg en Waterbouwkunde en Scheepsbouwtounde en Huize De Rijp, Bloemendaalscheweg 134 te Bloemendaal voor de afdeelingen Werktuig bouwkunde, Electro techniek en Vliegtuigbouw- kunde). In totaal zal in deze beperkte ruimten worden lesgegeven aan 256 leerlingen, in plaats van aan 439, die anders plaatsing zou den hebben verkregen. Hierbij komen nog 120 leerlingen van het normale practische leer jaar. De vermindering van het aantal leer lingen is ontstaan, doordat velen voor militai ren dienst zijn opgeroepen en ook doordat leerlingen van het tweede studiejaar in het practische leerjaar zijn gezonden iin plaats van ir. het derde studiejaar. Hoewel hierdoor toch nog aan een be hoorlijk aantal leerlingen les wordt gege-van, moet toch worden gezegd, dat deze oplossing niet bevredigt en het onderwijs aan de M.TB. voor 'n groot gedeelte gedesorganiseerd blijft. Daarbij komt. dat het bestuur hoopt en ver wacht. dat waarschijnlijk een groot aantal leerlingen dat in militairen dienst zal mogen terugkomen om te trachten nog het eind diploma te behalen, hetgeen in het bijzonder voor de a.s. technici en ook voor het leger zelf van belang kan zijn. Voor deze leerlingen moet nog plaats gezocht worden. Er zal dus nog een derde gebouw moeten worden gehuurd. Het is zeker de vraag of dit nog mogelijk is en niet tot verdere desorganisatie zal leiden. Het bestuur blijft hopen dat de autoriteiten de M.T.S zullen vrij geven, te meer nog om dat vanzelfsprekend de fraaie gebouwen zeer veel lijden en ongetwijfeld blijvende schade zullen opdoen nu zij voor andere doeleinden dan onderwijs geven gebruikt worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11