Haarlem's Dagblad Qeea w,ede maqeüjkf Fa. VAN BASTEN met het Hitlerisme Het Auto-Rijverbod. Rubberbanden. BIVAKMUTSEN JCaait Dansacademie MARTIN—, 16 October diet Jxcuische Cegei&eücfit „Een nacht zonder incident". Engelsche vliegers doen een aanval op Helgoland. „Vriendschap met Rusland definitief gestabiliseerd". 57e Jaargang No. 17265 Uitgave Loarens Coster. Maatschappij voor Courant-Litgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertie: P. W. PEEREBOOM Ei\ ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 30 September 1939 Abonnementen per week f 0.25 p. mnand f 1.10. per 3 maanden 3.25. franco per post f3.53. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5.regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.6O. elke regel meer f 0.15. Groentjes «e rubriek. Ons Nederlanders staat een Zondag te wach ten, zoo vredig als wij er in geen tientallen jaren een gekend hebben. Want er zullen vrij wel geen personen-auto's rijden. Ik moet u bekennen dat ik mij veel van dezen Zondag voorstel. Niet alleen omdat ons zoo iets rustigs en vredigs ten deel valt in een zoo onrustigen tijd vol onvrede pluk den dag!pluk hem! maar ook omdat de te verwachten stilte en veiligheid op den weg een beeld-der-jeugd zullen doen herleven. In mijn jeugd waren er nog maar heel weinig auto's. Zoo af en toe zag je er een. Ik kan mij dat niet meer goed voorstellen, maar voorzie dat morgen de volledige werkelijkheid herle ven zal. En dat moet wel een wonderlijke en een prettige belevenis zijn. Ik weet het zeker, want toen eenige jaren geleden de tram uit de Wilhelminastraat verdween heb ik ook zooiets ondervonden. Die straat was een belangrijke jeugdherinnering; daar gingen wij immers dagelijks school bij den onvergetelijk-gebleven Hubregtse, oneerbiediglijk aangeduid als „Hupy", en speelden er en ruzieden er en na men de vlucht door de tuinlaantjes in de Alexanderstraat en Mauritsstraat als de ster ke arm ons straat-hockey aanviel! Er kwam toen de E.N.E.T. naar Zandvoort. Maar uit mijn allereerste schooljaren was de Wilhel- minastraat-zonder-tramlijn mij toch het best bijgebleven. Bovendien leek zij weer breeder toen die rails er eindelijk weer uit waren; haast net zoo breed als toen ik zes was. En dat is leuk! Dat is fijn, als je de dingen weer eens even groot terug ziet als ze in je prille jeugd waren! Haast allemaal worden ze klei ner en minder indrukwekkend: zoowel de groote menschen en hun daden als de dingen. Daar zag ik ineens mijn oude Wilhelminastraat terug! En net herleefden de tandem ook en reed er een tandem door toen ik ging kijken. In geestdrift greep ik de vulpen en schreef een dankbaar woord. Sindsdien is de Wilhel minastraat mij dierbaar gebleven. Haar ar chitecturaal schoon moge niet groot zijn: toch is het prettig dat alle huizen van veertig jaar geleden er nog ongerept staan, met de school incluis. Zoo zullen nu ook de Zondagen een bijzon dere jeugdbekoring gaan krijgen. Niet alleen voor mij, maar ook voor al mijn tijdgenooten en voor nog een heeleboel ouderen en jonge ren die eveneens prille herinneringen hebben aan dat spaarzame, vredige, veilige verkeer. Wij zullen allemaal wandelen, en fietsen net als vroeger. Dat is veel gezonder dan in zoo'n auto zitten: voor het lichaam zeker en voor >n geest misschien ook wel een beetje. Ik spreek nu als een diergenen, wie het rijverbod direct treft: als automobilist. Ja, eigenlijk vind ik het prettig dat ze mij verboden hebben op Zondag te rijden en dat Ik nu wandelen of fietsen moet. Het verzoek van vier weken geleden om alleen in nood zakelijke gevallen te rijden heeft mij ook al prettig en goed beïnvloed. Er zaten al allerlei voordeelen in. Materiëele ook, want het bracht bezuiniging. Aardig van de regeering, dat zij ons helpt aan goedkooper auto-rijden. Vooral de Fiscus, haar tweede Ik als ik zoo zeggen mag, heeft daarbij een opofferingsgezindheid getoond die ontroert. Wij autorijders betalen hem een geweldig deel van de totale belas tingopbrengst zeventig millioen kost hij ons en plegen dat te beseffen. Des te meer waardeeren wij zijn huidige edelmoedigheid en hopen dat zij beklijven moge, dat wil zeg gen: niet door een nieuw soort heffing worde vernietigd. Zoolang die uitblijftpluk den dag! Ik hoop dat deze Zondagen tenvolle aan onze schoone jeugdherinneringen mogen be antwoorden. Daar hoort dan bij, dat de wei nige auto's die wèl rijden mogen niet van hun ongekende „Lebensraum" gebruik zullen gaan maken om snelheidsrecords te slaan. Dat zou niet alleen de herinnering bederven want de weinige exemplaren in dien tijd waren allesbehalve snel maar ook nieuw gevaar opleveren. Want men zal er, bij het vreemde spaarzame verkeer, minder op verdacht zijn. Ik heb vertrouwen in de dokters, de verpleeg sters en de dierenartsen maar minder in som mige jeugdige militairen, wier renpartijen op weekdagen dikwijls ook al heel gevaarlijk zijn. Daar hebben inzenders in dit blad terecht over geklaagd en het ergert temeer omdat het het tegendeel beteekent van de benzine besparing, waaraan wij ons moeten houden. Als u overigens in het bovenstaande iets sentimenteels ontwaard moge hebben schaam Ik mij daar niet voor. Dat zit in jeugdherinne ringen. En laat ons in dezen harden tijd ons vooral niet voor sentiment gaan schamen en er liever blij mee wezen. Ik hoop op mijn jeugd-Zondag. R. P. HET VERBRUIK VAN BENZINE OP ZONDAG. Strenge controle van de Haarleinsclie politie. In verband met het ministerieel besluit, waarbij op Zondag het verbruik van benzine en benzol „voor het doen rijden van motor rijtuigen" verboden is, wordt ons medegedeeld, dat de Haarlemsche politie in samenwerking met. de polinie van de omliggende gemeenten een strenge controle zal uitoefenen. Aan be langhebbenden wordt dus ernstig aangeraden, zich aan dit voorschrift te houden, omdat op overtreding een straf staat van ten hoogste vier jaar gevangenisstraf of een geldboete van 10.000. Engelsche pers over de Duitsch— Russische vredesplannen. „DE TIJD IS AAN ONZE ZIJDE". zegt de Times. LONDEN, 29 Sept. (Reuter.) De Ti- mes noemt de Duitsch-Russische over eenkomst een „onbeschaamdheid". Het lang beloofde „vredesoffensief", aldus het blad, is nooit anders dan als ma noeuvre bedoeld en als manoeuvre is het nog niet eens vernuftig. Het antwoord daarop kan gemakkelijk gegeven worden doch het is alleen moeilijk, het in de nor male diplomatieke bewoordingen te doen. Hitier en zijn regime beoogen den vrede niet. Een woord beteekent voor hen niets, behalve als instrument voor een onbeperkte uitbreiding der Duitsche overheersching. Er kan met het Hitlerisme ge. n vrede zijn. De „Times zegt verder, dat de betrekkingen met Stalin beslist zullen worden door de gebeur tenissen, wanneer deze zijn bedoelingen, welke nog verre van duidelijk zijn, onthullen. Enge land heeft geen twist met de Sovjet-Unie ge zocht en het blijft te bezien, of Rusland twist met Engeland wil. De Daily Telegraph zegt, dat de Duitsche hoop om Rusland te gebruiken tot het dicteeren van een vrede, tot mislukking gedoemd is. In dien Rusland met vijandelijkheden zou dreigen, zou het antwoord der geallieerden precies het zelfde moeten zijn, doch het is hoogst onwaar schijnlijk, dat Stalin tot dat uiterste zal over gaan. De Daily Mail zegt: „Wij verwerpen de vredes voorwaarden van Hitier. Het aanbod van Hitier en Stalin is verachtelijk. Twee misdadigers, wier handen druipen van het bloed, vragen de ge rechtigheid hun misdaad door de vingers te zien en hen in vrede te laten gaan. Welk een onbe schaamdheid, welk een dwaasheid. Engeland en Frankrijk hebben plechtig verklaard Polen te zullen herstellen en geen vrede te sluiten met het Hitlerisme. Aan deze verklaring houden wij vast." Het blad besluit met de woorden: „Wij hebben den tijd, die een der grootste vijanden van Hitler is, aan onze zijde. Wij hebben slechts vol te houden om te overwinnen." De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: In drie opzichten is de laatste be drijvigheid in Moskou zeer belangrijk, aangezien daaruit blijkt, dat de samen werking tusschen nazi's en Sovjets niet zoo van ganscher harte en volledig is als op het eerste gezicht zou lijken. Ten eerste voorziet de Russisch-Duitsche overeenkomst niet in automatischen bijstand aan Duitschland ingeval van een voortzetting van den oorlog, doch spreekt alleen van be raadslaging over de noodige maatregelen. Ten tweede gaat juist op het oogenblik van de on- derteekening van de Russisch-Duitsche over eenkomst de Sovjet Unie een vorm van militair bondgenootschap met Estland, dat uitstluitend tegen Duitschland gericht is, aan. En ten derde heeft de U. S. S. R. afgezien van een groot deel van den buit, die het door Duitschland was aangeboden bij de eerste preliminaire deeling an Polen, naar het schijnt hoofdzakelijk, omdat dat deel door Polen wordt bewoond. Door deze daad, zoo vervolgt de diplomatieke correspon dent van Reuter, geeft de U. S. S. R. een bevol king van drie millioen Polen op, teneinde de ethnische grens van Wit Rusland en de Oekraïne te houden. Het gebaar is veelbeteekenend, om dat het een belangrijk onderscheid maakt tus schen de houding der Sovjet Unie en van Duitschland. Door de bewoordingen van de over eenkomst stellen de Duitschers zich verant woordelijk voor de politieke regeling ten Westen van de grensafbakeningslijn, terwijl de Sovjets een dergelijke verantwoordelijkheid op zich nemen voor de gebieden ten Oosten van de lijn. De diplomatieke correspondent voegt hieraan toe: Het feit, dat geen annexatie is geprocla meerd, in het bijzonder door Duitschland, doet, naar in welingelichte kringen geloofd wordt, het denkbeeld aan de hand, dat Duitschland wel licht zijn vredesaanbod aanlokkelijk zal maken met een voorstel betreffende een onafhankelij- ken Poolschen staat onder den een of anderen vorm van Duitsche hegemonie. Het is onnoodig er op te wijzen, dat zij de geallieerde psycholo gie volkomen verkeerd zullen hebben begrepen wanneer zij zich inbeelden, dat een dergelijk voorstel eenige kans op succes heeft. De reactie in de Fransche pers. PARIJS, 30 Sept. (Havas) Naar aanleiding van de Duitsch-Russische overeenkomsten schrijft Elie J. Bois in de Petit Parisien dat deze in eenige regels alles inhouden wat noodig is opdat de Engelschen, Franschen en neutralen weten, begrijpen en oordeelen. Petit Journal (Pierrat) schrijft: Zeer con creet en zeer brutaal beteekenen zij een kwes tie van leven of dood voor alle vrije volken. Het is een beslissende strijd tusschen beschaving en barbarij. d'Ormesson schrijft in de Figaro dat geen en kele vrede mogelijk is met mannen, die op diplo matiek zoowel als op ideologisch terrein alles verraden hebben. Ordre (Pertinax) gelooft, dat Duitschland meer belang bij een onmiddellijken vrede heeft dan Rusland. Wij merken op, aldus Pertinax, dat het in strijd zou zijn met het Russische be lang, indien in de naaste toekomst vrede zou ko men. Duitschland zou dan in staat zijn zich naar het oosten te keeren. (Met de instelling van het Rijks bureau voor Rubber is een in grijpende reglementeer ing van den handel in banden ingesteld). Wanneer je leest, wat er al moet gebeuren, Voordat men in ons vreedzaam vaderland. De aankoop van één band zelfs goed wil keuren Dan zucht je: nou. wij loopen aan den band. Want van geen handelsgroep in heel den lande, Kan er vandaag met zooveel recht gezegd. Als van den handel juist in gummibanden. Dat hij geducht aan banden is gelegd. Het is het oude lied van formulieren. Dat door de band-band nieuw gezongen wordt. De banden loopen ook in de papieren, Sinds onze handenvrij heid werd bekort. Wij hebben dat eenvoudig maar te nemen En wij aanvaarden ook het doel er van. In dezen tijd is een van de problemen. Hoe ver men onze rubber rekken kan. Wij moeten er intusschen maar op hopen. Dat voor den prijs van al dien nieuwen last. Het met den gummiband zoo vlot zal loopen. Als zulken banden eigen is en past. Het doel is goed, ik hoop dat het zal lukken, Dat deze band in een heel nieuwe lijn. Den handel niet benauwend zal gaan drukken En dat ons land nooit bandeloos zal zijn. P. GASUS. CENTRALE RADIO ONTVANGST Tob niet langer met Uw toestel, 't Kost U geld, 't kost U tijd, Sluit U aan bij de Centrale. Nooit meer ergernis en nijd. HAARLEM - TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) Niet mopperen, wees stil, KUIPERS maakt Uw detecten bril. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726. 'Adv Ingez Mea.j De echte veldgrauwe wol voor Verkoop alleen: Ge*t. Cxonjéxtiaat 129 'Adv. ingez. Med.) N.V. Aanvang Seizoen 1939/40 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 2-5 en 7 9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 - TEL. IOSOÓ HAARLEM - AMSTERDAM - HILVERSUM - BUSSUM (Adv ingez. Med.) J,icsidmt £ehcun aan het (zont. PARIJS, 30 September. (Havas). Het communiqué van den ochtend van den dertigsten September luidt: Een nacht zonder incident. Activiteit van patrouilles in het geheede gebied ten Oosten van de Saar. President Lebrun heeft zich, naar Havas meldt, naar een deel van het Noord-Weste lijk front begeven om een bezoek te brengen aan de gene ra Ip staven en de le<rercorpcen Hij bezocht de troepen in hun kantonnement en in de verdedigingswerken cn decoreerde een officier en twee onderofficieren, die in den afgeloopen nacht gewond werden, De president constateerde, dat overal be volking en leger moedig en vastbesloten wa ren en bezield waren met den wil te over winnen. VON RIBBENTROP: Het woord is aan Victor Cherbuliez: Er is een tijd. ivaurin het leven ons draagter is er ook een, waarin het onze beurt is het te dragen. N'*'!tChe Slof/en. Haarlem (Adv. ingez. Med.) Vijf toestellen neergeschoten Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Vrijdagmorgen hebben zes Britsche gevechtsvliegtuigen Duitsche zeestrijd krachten bij Helgoland aangevallen zonder eenig resultaat. Bij hun ver trek nar het Westen werden zij door Duitsche jagers aangevallen. Bjj een kort luchtgevecht werden vijf Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Zij zijn boven zee neergestort. In een mededeeling van het Brit sche ministerie van voorlichting wordt gezegd dat eenheden van de Royal Airforce gisteren aanvallen ondernomen hebben op schepen van de Duitsche vloot in de baai var Helgoland. Ondanks het geweldige luchtafweervuur werden de aanvallen van geringe hoogte ten uitvoer gelegd. Eenige toestellen zijn nog niet terug gekeerd. Hedenmorgen is de Brockwavbus „Ooievaar" in het Spaarne aan de Turfmarkt te water geraakt. Een inzittende dame kwam met den schrik vrij. De wagen stond op het eindpunt geparkeerd en zette zich zelf, waarschijnlijk omdat de handrem losliet, in beweging. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop. aan de vertegenwoordigers van de pers de volgende verklaring afge legd: „Mijn verblijf te Moskou is wederom kort geweels, heelaas te kort. Den volgenden keer hoop ik langer hier te blijven. Toch hebben wij deze twee dagen goed gebruikt. De vol gende punten werden opgehelderd: Ten eerste: de' Duitsch-Sovjet Rus sische vriendschap is thans definitief gestabiliseerd. Ten tweede: In de Oost-Europeesche vraagstukken zullen beide staten geen inmenging meer toelaten. Ten derde: Beide staten wenschen dat de vrede hersteld wordt en dat Engeland en Frankrijk den volkomen zinneloozen strijd zonder kans op suc ces opgeven. Ten vierde: Zouden de oorlogs hitsers in deze landen toch dc over hand houden, dan zullen Duitschland en Sovjet-Rusland weten hoe ze tege moet te treden. De minister sprak vervolgens over de groote economische plannen, waarover over eenstemming is bereikt, welke belde landen voordeel zullen brengen. Tenslotte zeide Von Ribbentrop dat de on derhandelingen ln een bijzonder vriendschap- pelijken geest zijn gevoerd en in het bijzon der verklaarde hij dankbaar te zijn voor de hartelijke ontvangst welke hem door Stalin en Molotof ten deel was gevallen. Ernstige overstroomingen in Chineesche provincie. Tweehonderdduizend dakloozen. KOENIXG (Joenan) 29 Sept. Naar schatting zijn meer dan 200.000 men schen ten gevolge van de ernstiee over stroomingen in de provincie Joenan. die door zwaren regenval veroorzaakt zijn, dakloos. De hoofdstad. Koening en de omstreken worden bedreigd. EXTRA ZWAAR GEGALV. EMMER 48 cent. Alléén op heden Zaterdag voor reclame in DE KLOMPENCENTRALE op 't Pleintje, Reitzstraat 1 en Dr. Leyds- slraat 10. (Adv. Ingez. Med.) GR. HOUTSTRAAT tramhalte Provenie 55 TELEF. 11159 ■lis, Haarlem. COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENHUISKUNST REPARATIE-INRICHTING MEUBELMAKERS STOFFEERDERS BEHANGERS BEDDENMAKERS AMEUBLEMENTEN (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De medische verzorging van Haarlem's bur gerij bij luchtaanvallen. 4 BINNENLAND. Het rijverbod op Zondag zou slechts tijde lijk zijn. Hoe de distributie geregeld is. 3 BUITENLAND. De Engelsche pers over de Duitsch-Russi sche vredesplannen. 1 Engelsch vliegers hebben een aanval op Hel goland gedaan. 1 De Essener „National Zeitung" constateert dat de handhaving van de neutraliteit van België en Nederland noodzakelijk is voor de Fransch-Duitsche nabuurschap. 5 De nieuwe Roemeensche premier verklaart dat Roemenië in het Europeesch conflict strikt neutraal zal blijven. 5 Het Russiseh-Estlandsche verdrag is gerati ficeerd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het Auto-Rij verbod. J P. v. d. Hem: Westfront. 3 Onder de Seinpalen. 4 Van onzen Brusselschen correspondent: Bel- gië's binnenlandsche zorgen. 5 C. J. E. Dinaux: Als de stecnen spreken konden 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 7 A. J. D.: Potentilla. 7 Een oplossing 7 Bioscopen g Financieel Economisch Weekoverzicht: De beurs aanzienlijk rustiger. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 2 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1