GOEDE OPTIEK ERDTSIECK Nieuwe Uitgaven BURGERLIJKE STAND. Z A-T-E-RSA-G- 40-<^E-P-T EMBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD HEEMSTEDE Comité tot ontwikkeling en ontspanning. Initiatief van den burgemeester. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. w. van Doorn, heel't hel initiatief genomen tot vorming van een comité, dat in samenwerking met de militaire autoriteiten de ontwikkeling en de ontspanning van de thans in Heemstede gelegerde militairen zal ter hand nemen. Het comité, dat reeds een begin heeft gemaakt met zijn werkzaamheden, zal ongetwijfeld den steun er. medewerking uit alle kringen der bevolking genieten. Het comité, waarvan de burgemeester welwijlend het eerevoorzitterschap op zich heeft genomen is samengesteld als volgt: V. Vos, voorzitter. G. H. Onstein, vtce-voor- zitter. P. de Koomen, eerste secretaris. C. A. Schipper, tweede secretaris, G. J. Penterman. penningmeester (giro 76120); mevr. W. Wild schut-van Amstel, tweede pennirgm., mevr. J. F. M, Thierry de Bye Dólleman-Everard, mevr. C. Kat-Bijleveld, Carl, van Empelen, A. Volkers. tentoonstelling artikelen voor luchtbescherming. Vrijdagmiddag is in een perceel Binnen- weg 159 een kleine tentoonstelling geopend op het gebied van luchtbescherming. Daar dit huis, welwillend voor dit doel afge staan door de firma A. van Amerongen maar een bescheiden ruimte heeft, waren voor deze officieele opening slechts uitgenood igd en aanwezig burgemeester jh.r J. P, W. van Doorn, het bestuur der afd. Heemstede van den Ned. Luchtbeschermingsdienst, de hoofden der vakgroepen en enkele genoodigden. Mr. A. J. Backer, voorzitter der afdeeling. sprak een kort welkomstwoord, daarbij wijzend op de goede verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en de vereen iginig. Na nog dank te hebben gebracht aan de velen die hebben bijgedragen tot het tot standkomen dezer tentoonstelling, verzocht spr. den burgemeester deze tentoonstelling officieel te openen. De burgemeester wilde deze gelegenheid gaarne aangrijpen om allereerst den voorzitter en de leden van het bestuur dank te zeggen voor wat zij in zoo korten tijd hebben tot stand gebracht. De samenwerking onzerzijds, aldus spr. was niet moeilijk, omdat wij alleen maar geven de stoffelijk hulp. uw werk echter was de propaganda. Spr. noemde in het bij zonder de verschillende instructeurs en hel pers. die avond aan avond les geven in „hoe zelf je gezin te beschermen". Met den wensch dat zeer velen de tentoon stelling zullen komen bezoeken verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Onder deskundige leiding werd daarna het tentoongestelde bezichtigd, dat o.a. aantoont, dat Verduisteringsmiddelen eenvoudig doch doeltreffend kunnen zijn. Er is een afdeeling verband en ontsmettings middelen. Ook zijn er moderne schuilkelders te zien. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeeling Heemstede van. de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding' houdt op Vrijdag, 6 October een algemeene ledenvergade ring in Het Hof van Heemstede, Valkenburger laan. De agenda bevat o.m. de verkiezing van een nieuwen afdeelingsvoorzitter,- wegens het be danken van den heer J. Bakker, de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 64ste jaar vergadering. die op 14 Octber in Den Haag zal worden gehouden en de benoeming van afge vaardigden naar deze vergadering. DIAMANTEN FEEST PAROCHIEKERK VAN DEf* ST. BAVO. Morgen, Zondag 1 October, zal het 60 jaar geleden zijn dat de kerk aan den Heerenweg, ter vervanging van het kleine kerkje, dat vroe ger stond aan den Heerenweg waar nu het Broederhuis staat, in gebruik werd genomen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dit jubi leum feestelijk te vieren, doch dit is wegens de tijdsomstandigheden uitgesteld. Doch geheel onopgemerkt zal het jubileum niet voorbijgaan. Ten eerste zal het kerkgebouw eenigszins fees telijk versierd worden, mede ook, omdat dit jubileum samenvalt met de viering van het Patroonsfeest. Om half 11 zal door den Deken H. J. C. Son- daal een plechtige H. Mis met assistentie wor den opgedragen, terwijl mrg. H. J. M. Taskin, oud-president van theologicum des avonds om half 8 een plechtig Lof zal celebreeren, waarbij de oud-kapelaan der parochie J. Kossen, thans kapelaan te Dordrecht een feestrede zal houden. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Vrijdagavond braden de Amsterdamsche goochelaar Winando en de snel teekenaar Mo- rino in het R.K. Verenigingsgebouw voor de militairen op. Nadat de bataljonscommandant de artisten en hun helpsters had welkom geheeten, en hun al bij voorbaat daaik had gebracht, trad eerst op de heer Winando, die de aanwezigen in bewondering bracht door zijn handigheid en vingervlugheid. Na de pauze gaf de heer Morino blijken van zijn capaciteiten in het snel teekenen. Daarna trad Winando nog eens op, waarbij hij vooral succes oogstte met zijn trucjes met kaarten. Beide artisten oogstten een enorm succes. Aan de dames Wijnman en Morino werden bloemen aangeboden. De avond word besloten met het zingen van het „Wilhelmus" HILLECOM luchtbeschermingsoefening. Op Dinsdag 3 October zal des avond van 8_9 uur een groote luchtbeschermfngsoefening gehouden worden. Vrijwel alle vrijwilligers zullen worden ingeschakeld en alle hulpdien sten komen in actie. Deze oefening gaat niet gepaard met een lichtverduistering, terwijl ook geen verbod zal tvorden afgekondigd om zich op straat te be vinden. Verwacht wordt echter dat het pu bliek zoo veel mogelijk thuis blijft en in ieder geval op behoorlijken afstand van de op di verse plaatsen plaats hebbende oefeningen. Daardoor voorkomt men belemmering en men beseffe dat de luchtbeschermingsdienst oefent ten bate van allen. Mocht onverhoopt toch overlast van het publiek worden ondervonden dan zal de bur gemeester zich gedwongen zien een volgend maal wel een verbod van zich buitenshuis to bevinden af te kondigen. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden bedraagt thans 278 tegen de vorige week 294 en het vorig jaar 82. Dit is echter geen teruggang v^nt 47 werk- loozen' zijn in de Haarlemmermeer geplaatst voor het rooien van aardappelen en bieten. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de tuberculosebestrijding ten behoeve der Vereeniging van personeel der Ned. Spoorwegen heeft f 85.66 opge bracht. BLOEMENDAAL OPROEPING De Commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt aan de dames, die op Dinsdag 26 Sep tember des namiddags tusschen 5 en 7 uur een man hebben gezien die zich ophield op een stuk bouwland achter den Noorder Stationsweg drin gend zich aan zijn bureau te Overveen te mel den, of haar adres te willen opgeven. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. H. LeeuweBloemzaad, d.; S. J. E. H. H. C. HeijnBachigaloupi Tourniaire, d. Ondertrouwd: H. F. Naessens en E. A. Stoel. Getrouwd: G. J. de Groot en J. M. van den Berg: Jhr. C. L. van Lennep en E. Schmidt; J C. Verheul en J. E. König. Overleden: M. Feldhmann. 49 j., overleden te Haarlem; M. Z. de Vries, 28 j., overleden te Haarlem. VOOR NAAR DIPLOMA V. V. O. ZIJLSTRAAT 57 - HAARLEM (Leverancier alle Ziekenfondsen) (Adv. ingez. Med.j ZANDVOORT ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR MILITAIREN Op initiatief en onder voorzitterschap van den burgemeester kwamen Vrijdagavond de afge vaardigden van verschillende vereenigingen op het raadhuis bijeen ter bespreking van de mo gelijkheid gedurende het winterseizoen geza men lijk eenige ontspanningsavonden voor de mi litairen te organiseeren in denzelfden geest als de feestavonden, die werden gehouden bij ge boorte van prinses Beatrix. Vertegenwoordigd waren de tooneelvereenigin- ;en, de zangvereenigingen, de muziekvereeni- gingen, de gymnastiekvereniging en de twee voetbal vereen i gingen. In principe waren de vereenigingen bereid haar medewerking te verleenen. Binnenkort zul len nadere besprekingen worden gehouden om het aantal avonden en de programma's voor de avonden vast te stellen. HAARLEMMERMEER DISTRIBUTTESTAMKAARTEN. In den loop der volgende week worden de bewoners van Haarlemmermeer in de gele genheid gesteld de hun toekomende distributie stamkaarten af te halen. De kaarten kunnen tegen overlegging van het door het gezins hoofd zelf onderteekëiide ontvangstbewijs, (voor gemobiliseerden door de echtgéhootë)- persoonfijk. of in zeer- bijzondere gevallen door een schriftelijk gemachtigd volwassen persoon in ontvangst worden genomen op de volgende plaatsen en tijdstippen Voor hen, die vallen onder de postbestelling: Hoofddorp, Gem. Arbeidsbeurs, Maandag 2 October, 48 uur nam., Nieuw-Vennep, O.L. school, Dinsdag 3 Oct. 48. uur. Halfweg. Oude school a.d. Zwanenburgerdijk' Woens dag 4 October. 48 uur. Badhoevedorp, Gas bedrijf, Donderdag 5 Oct., 48 uur. Vijfhuizen, O. L. school, Vrijdag 6 Oct. 5—8 uur nam., Abbenes, O. L. school. Maandag 9 Oct. 58 uur nam.; Rijk, O.L. school 2. Dinsdag 10 Oct. 58 uur; Aalsmeer. O.L. school 7, Woens dag 11 Oct., 68 uur nam. TE WEINIG BIETENROOIERS? Het rooien en vervoeren der suikerbieten is hier en daar in den Haarlemmermeerpolder wel begonnen, doch groote vorderingen worden daa- mede toch nog niet gemaakt, hetgeen schijnt te moeten worden toegeschreven ook hieraan, dat het aantal rooiers om verschillende redenen be langrijk kleiner is dan voorgaande jaren. Kwa men ze voorheen ook uit Noord-Brabant en Gel derland met 7 of 8 ploegen dezen polder bin nen, thans arriveerden uit die streken, alhier tot heden slechts 5 of 3 ploegen Hoewel in alle deelen van deze uitgestrekte gemeente in de velden reeds eenige met bieten beladen vrachtauto's worden waargenomen, zijn er nu toch omstandigheden o.a. verhooging der benzineprijzen die er op wijzen, dat het bietenvervocr per vrachtauto dit jaar op minder groote schaal zal plaats vinden dan aanvankelijk verwacht werd. Het eerste met bieten beladen vaartuig uit de zen polder, was Donderdag in Hoofddorp onder de geniesluis vastgeloopen, omdat de water stand het gewenschle verhoogde peil nog niet ;eheel had bereikt. Dit kwam inmiddels in orde. oodat dit schip thans de schutsluis bij Aalsmeer kon passeeren. GEVONDEN Ten raadhuize te Hoofddorp is aangifte ge daan dat in deze gemeente zijn gevonden: een gouden heerenring, een vulpen, een medaille en een lorgnet in étui. BOUW MAGAZIJN EN DIRECTEURSWONING Op den aan het wandelbosch te Hoofddorp grenzenden provincialen fruittuin, wordt thans uitvoering gegeven aan het plan tot den bouw van een magazijn en een woning voor den di recteur. PAARDENKEURING Vanwege de afdeeling Noord-Holland van de •ereeniging tot bevordering van de landbouw- tuigpaard-fokkerij in Nederland, is de najaars keuring van warmbloedhengsten bepaald op Dinsdag 3 October a.s. op de keuringsbanen bij het gemeentelijk concoursterrein te Hoofddorp. AANGEREDEN Vrijdag werd nabij Halfweg alhier, de 59-jarige H. S., die niet geheel rechts van den weg liep aangereden door een passeerende auto. waarvan de bestuurder krachtig remde en dadelijk stopte. die door den scholc tegen den grond sloeg, bleek er betrekkelijk nogal goed te zijn afgeko men. Hij werd onder behandeling gesteld van •èn dokter, die een niet ernstige wond aan het hoofd en een beenkneuzing constateerde. De toestand van den man is naar omstandigheden bevredigend. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer, weinig verandering in tempera tuur, zwakke tot matigen wind uit uit- eenloopende richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 56 F. 52 F. 52 F. Voor het Noorden: Zwaar bewolkt tot betrokken. Plaatse lijk eenige lichte regen, weinig veran dering in temperatuur, zwakke tot ma tigen wind uit Westelijke richtingen. Voor het Zuiden: Toenemende bewolking, overwegend droog, zachter des nachts overdag iets kouder, zwakke uiteenloopende wind. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M, Stand van heden 763 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged, Oude Gracht: 14141 VELSEN B. EN W. BEANTWOORDEN VRAGEN OVER DE LUCHTBESCHERMING. 1Zr komen nog zestien sch uilloopgraven GEMEENTEGROND BESCHIKBAAR VOOR PARTICULIEREN DIE EEN SCHUIL- LOQPGRAAF WENSCIIEN AAN TE LEGGEN. Het lid van den gemeenteraad, dc heer P. Weij had öd. 14 September j.l. de volgende vra ken aan Bt-en -w. gericht. 1. Zijn B. eh W~niet van meening, dat de huidige toestand in Europa en de positie daarbij van Nederland; bëï; gevaar voor lucht bombardementen voor ons land .aanzienlijk hebben vergroot, gezien ook de reeds voorge komen schendingen onzer neutraliteit door buitenlandsche militaire vliegers? 2. Achten B. en W. het:daarom niet nood zakelijk. dat door het gemeentebestuur on middellijk bijzondere maatregelen worden genomen ter beveiliging van de bevolking in Velsen tegen genoemd^ gevaar door: het gratis ter beschikking stellen aan deze bevolking van gasmaskers; het in versneld tempo doen aanleggen van schuilkelders en schuilloopgraven in alle deelen der gemeente, en in zulk een omvang, dat aan de geheele be volking werkelijke en afdoende bescherming wordt geboden tegen eventueele aanvallen uit de lucht? 3. Zijn B. en W. bereid zich. hetzij zelf standig, hetzij tezamen met andere gemeen ten in Nederland, zonder verwijl tot de lands- regeering te wenden, om haar met klem op de genoemde gevaren te wijzen en van haar te verlangen, dat zij de middelen ter beschikking stelt van de gemeentebesturen, waaruit uitga ven voor de in vraag twee genoemde maat regelen kunnen, worden bestreden?" Hierop antwoorden B. en W. als volgt: ,,De beveiliging van de burgerbevolking te gen eventueele aanvallen uit de lucht is een aangelegenheid, welke onder de huidige om standigheden dagelijks de bijzondere aan dacht van den Burgemeester en zoo noodig van ons College vraagt. Het voor deze ge meente vastgestelde Luchtbeschermingsplan wordt door het Hoofd van den Gemeentelij ken Luchtbeschermingsdienst, in samenwer king met de plaatselijke afdeeling der Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, zooveel doenlijk en in zoo snel mogelijk tempo ten uitvoer gebracht. De maatregelen van overheidswege beperken zich evenwel tot het in gereedheid brengen van een doelmatig waarschuwingssysteem, het organiseeren van verschillende hulpdiensten en het verstrek ken van voorlichting aan de bevolking om trent door haar teeen luchtaanvallen te tref fen voorzieningen. Slechts in beperkte mate kan van gemeentewege worden gezorgd voor schuilgelegenheid, terwijl gasmaskers uitslui tend kunnen worden verstrekt aan die leden van het personeel, die deze apparaten in ver band met bij luchtaanvallen te verrichten diensten niet kunnen missen. Een afdoende beveiliging van de bevolking is echter nimmer te verzekeren en het haar gratis ter beschik king stellen van gasmaskers is, met het oog op- de daaraan verbonden kosten, ten eenen- male onmogelijk. De bevolking dient zelf de noodigc beschermingsmaatregelen te ne men. Door middel van brochures, tentoonstel lingen enz. kunnen de inwoners zich daar omtrent o.i. voldoende op de hoogte stellen. Volgens onze overtuiging wordt door de Re geering ton aanzien van de onderhavige aan gelegenheid, zoowel financieel als anderszins, alles gedaan wat in haar vermogen is. Het heeft daarom o.i. geen zin om gevolg te ge ven aan het in vraag 3 omschreven verzoek. Inmiddels is een plan ontworpen voor den aanleg van nog 16 schuilloopgra ven op verschillende punten in deze gemeente en is den minister van Sociale Zaken verzocht om toestem ming tot uitvoering dezer werken in werkverschaffing. De hieraan verbon den kosten zullen pl.m. f 10.000 be dragen. Particulieren, die een schuilloopgraaf wen- schen aan te leggen en wegens gebrek aan de daarvoor noodige ruimte gaarne zouden beschikken over gemeentegrond, kunnen zich daartoe wenden tot den directeur van Openbare Werken, die door ons gemachtigd is, de noodige regelingen te treffen." De Hoogovens en de internationale toestand. Men schrijft ons: De gemeente Velsen is door den oorlogs toestand zwaar getroffen. De stoomvisscherij ligt geheel stil. ook de motorloggers varen niet en het aantal werkloozen is met honder den toegenomen. Het zou een ramp worden, wanneer ook de groote industrieën in onze gemeente de werkzaamheden zouden moeten staken. Voor de papierfabriek behoeven we niet bang te zijn, de houtvoorraad kan zeker nog langen tijd dienen. Maar de ertsvoorraden van de Hoogovens zijn niet zoo groot en in September is niets aangekomen op één kleine lading na. Er zal dan ook spoedig weer erts moeten worden aangevoerd, wil het bedrijf ongestoord kunnen voortwerken. Wij meenen dat die aanvoer mogelijk moet zijn, wan neer de regeeringen van de oorlogvoerende landen er van op de hoogte zijn. dat het ijzer van de Hoogovens hoofdzakelijk wordt uitgevoerd naar neutrale landen. De voornaamste afnemers zijn Zweden Denemarken. Noorwegen. Finland. Letland, Noord-Amerika, terwijl ook naar Middel- landsche Zeehavens in Spanje. Italië enz. en ook naar Roemenië scheepsladingen gaan. Tn hoofdzaak echter gaat het ijzer naar de Scandinavische landen. Dat is altijd zoo ge weest. Daarom is zoo te hopen, dat aan dit Nederlandscbe bedrijf geen moeilijkheden in den,weg worden gelegd wat den aanvoer van grondstoffen betreft. IJMUIDEN MARKTBERICHT Tarbot f 1.701.50 per kg. Tong f 1.800.70 per kg. Zetschol f 24 per 50 kg. Kleinschol f 2311 per 50 k.g. Schar f 6.303.60 per 50 kg. Wijting f 97.50 per 50 kg. BESOMMINGEN KOTTERS IJM 203 f 951, HD 22 f 40. 25 f 538. 37 f 206, 108 f 424, UK 243 f 68. 104 f 118, 17 f 78. 72 f 35, 90 f 100. 35 f 50, 2 f 55, 52 f 58. 162 f 62, 83 f 44, 205 f 41, TX 39 f 480, 14 f 399, 32 f 392, 11 f 244 37 f 228, 24 f 195, KW 133 f 68, 77 f 81. Weerbericht voor de scheepvaart tijdelijk gestaakt. De Tadiotelefónische uitzending van het weer bericht voor de scheepvaart, door den zakelijken omroepzender Scheveningenradio, is tot nadere mededeeling gestaakt. BEVERWIJK Steun op de tuinbouwgewassen. Het bedrag van f 1.455.000 dat de regeerin<_ heeft bestemd voor de steunverleening op de tuinbouwgewassen is zooaLs uit de opgave blijkt, in hoofdzaak bestemd voor de telers van glasproducten. Voor onze omgeving zal het uit te keeren bedrag dan ook niet bijster groot zijn. Aan de Vereenigde Veilingen ver wachtte men een bedrag van f 8000 op spi nazie. f 2000 op sla en f 2000 op eenige andere producten, in totaal dus ongeveer f 12.000 Aan de B.E.T.-veiling waren de vermoede lijk te verwachten bedragen nog niet be kend. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: N. H. de Ruijter en B. M. v. d. Bos, toek. adres: Heemskerkersweg 128; J. Welbedacht en J. Petersen, toek. adres: Zee straat 46; P. Zwart en J. Trieling, toek. adres: Krommenie, Militaireweg 139; L. A. Kuijer en M. S. de Boer. Getrouwd: G. J. Hoogland en H. Slobbe; B. G. van Zutphen en N. Zwart; P. J. van Dorp en I. Marx; W. Winands en D. H. Bruijns; J. van Kuilenburg en M. v. Velt- huijsen. Bevallen: M. Hoogelandv. d. Pieterman, z.; A. van Riesenv. cl. Brink, d.; P. M. Dijkman DulkesKuijs, d.; E, C. Beentjesde Jong, d.; H. J. Pelsv. Hazebroek, d.; M. v. d. Does Tromp, z.; C. H. v. d Stroom—Endenburg, d. Overleden: H. Nagel, 59 j., echtgenoote van N, Boon, overleden te Noordwijk; H. Franse, 85 j„ wedn. van W. H. Boon, overleden te Velsen; Chr. M. Rumping, 67 jwed. van J. Henneman, Koningstraat 180. Het aantal werkloozen daalde. Van 569 tot 551. Het aantal werkzoekenden, dat aan het einde dezer week bij den gemeentelijken dienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, vertoonde ten opzichte van de vorige week wederom een niet onbe langrijke daling. Het totale aantal ingeschreve nen was 551, waarvan 67 in werkverschaffing, tegen 569, waarvan 74 in werkverschaffing in de vorige week. Beverwijk telt thans 508 (519) werkzoeken den, waarvan 53 (58) in werkverschaffing en Heemskerk 43 (50), waarvan 14 (16) in werk verschaffing. SANTPOORT BREDERODE—MILITAIREN ELFTAL. A.s. Zondagmiddag 2 uur speelt Brederode J een vriendschappenjken wedstrijd tegen een miilitairen-elftal. Verder wordt gespeeld: Brederode 3Brederode 2 10 uur. V.S.V.-Jun.Brederode Jun. 12 uur. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het bestuur van de afd SantpoortBlo? mendaal van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is als volgt samengesteld: J. de Groot, voorzitter, J. Hazelhorst, secretaris, A. M. Disselkötër penningmeester, G. Mostert, mevr. Bleeker, mevr. J. J. v. Essen-Masereeuw, C. A. Bekkering, A. L. O. Beekman, J. Ship per. Het winterprogramma ziet er als volgt uit: 5 Otober: „Mijn reis door Oentraal Arika". door den letterkundige Lode van Gent, uit Utrecht. 20 October en 3 November: „Problemen der democratie" van prof. Bronger, door Dr. H. B. Wiardi Beekman uit Overveen. 23 November: „De groote ontmoeting" van Joh. Winkler door Dr. D. J. Wansink van Vel- sien. 15 December: „De rijpere jeugdleeftijd" door M. J. F. Ebrbecker uit Haarlem. 11. Januari: „Lessen uit dezen tijd", door E. C. A. Bekkering, A. L. O. Beekman, J. Schip- F. Albrecht uit Haarlem. 25 Januari: „De anbeidstherapie in de ziekeninrichtingen", door Dr. J. Rombouts te Bloemendaal. 9. Februari: „Gezinsopvoeding", door Theo Thijssen uit Amsterdam. 16 Februari: „Sociale hygiëne" door Dr. B. Sajet uit Amsterdam. 4 en 11 Maart: .Streek- en uitbreidings plannen" door M. Noroman van Bloemen daal. Bovendien heeft de heer Beekman zich weer beschikbaar gestold een cursus van pl.m. 10 avonden te leiden over: „De beginselen der sterren- en weerkunde en ontstaan en ge daanteverwisseling der aarde. ONGELUK OP DEN IIAGELINGER WEG. Vrijdagmiddag verloor een motorrijder uit Haarlem op den Hagelingerweg de macht over het stuur. Hij reed tegen een betonnen paal op. De man kreeg een hoofdwonde en een ge broken knieschijf. Het motorrijwiel is zeer erns tig beschadigd. (Is reeds tn een deel eener vorige oplage opgenomen.) Landbouwer gaf onjuiste opgave van zijn voorraad. Kantonrechter eischt 300 gulden boete en verbeurdverklaring van in beslag genomen koren. AMSTERDAM 29 September. Een land bouwer uit den Grooten IJpolder stond vandaag terecht voor den kantonrechter mr. L. S. G. de Hartog, omdat hij een onjuiste opgave had ge daan van voorraden tarwe en haver ingevolge het landbouwinventarisatiebesluit van 28 Augus tus 1939. Een gemachtigde van den provincialen voed- selcommïssaris voor Noord-Holland had bij den boer een niet opgegeven voorraad, ter waarde van ongeveer negenhonderd gulden, in beslag genomen. De ambtenaar van het O. M., mr. Hattink, eïschte een geldboete van drie- "3 honderd gulden en verbeurtverklaring van het in beslag genomen koren. De verdediger, mr. M. van Vugt, was van oordeel, dat hier ten onrechte koren in beslag was genomen. Verdachte moest zijn opgave der voorraden inzenden vóór 11 Setpember. Hij deed dit geruimen tijd eerder en had dus nog tot 11 September tijd voor correctie. Op 6 Sep tember echter werd de niet opgegeven voorraad in beslag genomen. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en teruggave van de voorraden. Schriftelijk vonnis op 6 October. Von Ribbentrop uit Moskou vertrokken. Groot eerbetoon bij het afscheid. MOSKOU, 29 September (D.N.B.- A.N.P.) Rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, heeft vanmiddag om half een plaat selijken ijtd, Moskou verlaten. Op het vliegveld waren ten afscheid verschenen: van Sovjetzijde de eerste plaats vervangende volkscommissaris van buiten landsche zaken, Potembin, de ambassadeur der Sovjet-Unie te Berlijn, Schwarzew, de plaatsvervangend voorzittre der stedelijke Sovjet van Moskou. Jassnof, de leider der afdeeling Midden-Europeesche aangelegen heden van het volkscommissariaat van bui tenlandsche zaken. Alexandrof, de chef van het protocol Barkof, de commandant van Moskou, kolonel Suworof. Van Duitsche zijde waren ten afscheid ver schenen De Duitsche ambassadeur graaf Von der Schulenburg met den geheelen staf der am bassade, zoomede de Duitsche militaire at taché. generaal Köstring, met de hem toege voegde officieren. Bovendien was de Italian- sche ambassadeur Rosso aanwezig. Het administratiegebouw van het vliegveld was versierd met vlaggen van het Duitsche Rijk en van de Sovjet-Unie. Langs de eere compagnie van het luchtwapen, welke zich op het vliegveld had opgesteld, te zijn geschre den, heeft de rijksminister van buitenland sche zaken hartelijk afscheid genomen van de aanwezigen. Hij is vervolgens, door zijn gezelschap gevolgd, in het vliegtuig „Grenz- mark" gestapt. Onderhoud met den Vtaliaanschen ambassadeur. Voor zijn vertrek had Von Ribbentrop hedenmorgen ngo een onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur te Moskou, Rosso. „Het eeuwige Rusland". Bij W. L. Salm en Co. te Amsterdam ver scheen van de hand van mr. drs. A. Borger het boek „Het eeuwige Rusland". Dé schrijver verklaart in zijn voorwoord dat dit werk beoogt „het eeuwig Russische te doen zien en de Russische geschiedenis van dit ge zichtspunt uit te verklaren, benevens Rusland's toekomst en heerschappij". HHARLEM, 29 September. Ondertrouwd 27 September: H. J. van Dijk en M. Brand. Bevallen 27 September: I. P. HartGraft- dij'k, z.; 28 September: G. J. Hulsegge— van der Putt, z.; A. MonsmaRenooij, z.; G. van den Akker—van 't Hof z.; A. van Dam— Sieuwertsen. d.; G. A. Verhéijde van der Kroft, z. Overleden 28 September; L. van Esch, 60 J., Holsteijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2