Hoe de distributie geregeld is. WESTFRONT Te laag opgegeven voorraden baten den winkelier niets. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Villa na ontploffing afgebrand. Geheimzinnig geval te Baarn. In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur hoorde de dienstdoende stationschef van het station Baarn eert hevigen knal en kort daarop zag hij dat de villa staande aan de Spoorweg laan no. 8 brandde. De knal was zoo hevig, dat deze tot ver in den omtrek hoorbaar was. On middellijk rukte de brandweer uit om het vuur te blusschen. doch zij kon niet verhinderen, dat de villa, welke eigendom is van mevrouw Mein- dersma uit den Haag. geheel afbrandde. Sinds korten tijd was de villa in gebruik bij een familie, die een gedeelte daarvan als showroom had ingericht. Men kan niet te weten komen wie deze familie was, daar het soms gebeurde, dat er dagen lang niemand in de villa aanwezig was. Ook de naaste buren wisten niet wie de eigenlijke bewoners waren. Volgens de brandweerautoritieten moet de brand aan gasontploffing te wijten zijn. Even wel gelooft men, omdat de knal zoo hevig was, dat men ook met een dynamietontploffing te doen kan hebben. Ruiten en vensters werden tot op verren afstand weggeslingerd. Bij het blus- schingswerk verleenden militairen, die in een nabij gelegen villa gebivakaeerd lagen, assis tentie. De lioogere varkensprijzen. Het hoofdbestuur van den Ned. Slagershond heeft het volgende schrijven aan den Minister van Economische Zaken gericht: „Het Hoofdbestuur van den Ned. Slagershond, op 27 September 1939 in vergadering bijeen, besprekende den huidigen toestand in het be drijf, constateerende de stijging in den prijs van varkens op de markt en van spek en blad- reuzel in den groothandel, een stijging, welke zich deze week nog weer heeft voortgezet, oor deelt de situatie voor het slagersbedrijf onhoud baar als den slager belet wordt de verkoop prijzen van de producten van het varken, voor namelijk van spek en rauwe reuzel, te ver- hoogen. Het Hoofdbestuur verzoekt Uwe Excellentie dan ook de prijsverhooging, die de slager uit zelfbehoud moet invoeren, niet als prijsopdrij ving aan te merken, wijl het ook geen prijs opdrijving is. Verder dringt het Hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond er bij Uwe Excellentie op aan de heffing op gesmolten reuzel van f 0,35 per K.G. af te schaffen, opdat het publiek bij de huidge schaarschte aan vet meer tot aankoop van gesmolten reuzel over zal gaan. Deze vraag klemt te meer, omdat de Nederlandsche Vee houderijcentrale geen bevroren bladreuzel meer kan leveren en de baconzouters ook weinig be schikbaar hebben." NEDERLANDSCHE UITGEVERSBOND. De Nederlandsche Uitgeversbond kwam Vrij dag in hotel Wittebrug te 's Gravenhage in jaar- lijksche algemeene vergadering bijeen onder leiding van zyn v.oorzitter, dr. A. M. H. Schepman. De voorzitter hield een openingsrede. Tot bestuurslid werd verkozen, in de vacature- M. A. Reinalda, de heer A. M. E. van Dishoeck. Tot lid van de commissie inzake betalings moeilijkheden, in de vacature A. M. E. van Dis hoeck de heer H. J. W. Becht. Vastgesteld werd tenslotte een reglement be helzende een regeling voor prijsvragen. Vrijwillige bouwtechnische dienst te Amsterdam. Ten bate van de luchtbescherming. Een aantal vooraanstaande architecten en bouwkundigen hebben hun krachten vrijwillig ter beschikking van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst te Amsterdam gesteld, teneinde het mogelijk, te maken, dat, als voor de houders eener groote vischakte a of mingsdienst, een vrijwillige bouwtechnische dienst kan worden ingesteld. Het doel van dezen nieuwen dienst is de verschillende vak-, wijk- en eventueel blokhoofden van den luchtbeschermingsdienst ter zijde te staan in de oplossing van bouwtechnische vraagstukken en ook het publiek met raad medewerking te verleenen in bouwkundige aangelegenheden van de zelfbescherming. Inlichtingen zullen gratis worden verstrekt. Enquête naar de suikerpositie. De minister van economische zaken deelt het volgende mede: Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in Nederland, zullen alle ondernemingen of zelfstandige ondernemers, die suiker verwerken, zoomede alle handela ren en grossiers in suiker, een enquêteformu lier moeten invullen. Voorzoover zij dit Zater dag 30 September a.s. niet reeds van de Ne derlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage, Riouwstraat 178, afdeeling suiker, hebben ontvangen, dienen zij dat formulier ten spoe digste bij genoemde centrale aan te vragen. Deze aanvrage behoeft niet te geschieden door detaillisten, die rechtstreeks aan het pu bliek verkoopen. noch ook door cafés, hotels, restaurants, gestichten, ziekenhuizen, canti- nes en dergelijke. Indien belanghebbenden verzuimen de ver plichting tot het invullen en inzenden van het enquêteformulier welke verplichting is op gelegd tijdig na te komen, maken zij zich schuldig aan een strafbaar feit en zullen bo vendien bij een eventueele invoering van een suikerdistributieregeling in groote moeilijkhe den kunnen geraken. Het is derhalve voor allen, die suiker verwerken, dus ook banket bakkers, veevoederfabrieken, fabrieken van gecondenseerde melk, limonade-fabrieken enz., zoomede voor alle handelaren en gros siers in suiker, van het grootste belang er voor zorg te dragen, dat de van hen verlangde op gaven tijdig de Nederlandsche meelcentrale bereiken. De termijn voor terugzending van het en quêteformulier sluit op Donderdag 5 October a.s., te 24 uur. GEMOBILISEERDE HOUDERS EENER GROOTE VISCHAKTE. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat voor gemobiliseerde houders eener groote vischakte a of b. die dit wenschen, de gelegen heid wordt opgesteld, zich voor den verderen duur van het akte jaar 1939/1940 te doen ver vangen door een door hen aan te wijzen persoon. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, moeten zich met een desbetreffend verzoek richten tot het hoofd van plaatselijke politie in hun woonplaats. De bovenbedoelde mogelijkheid geldt slechts voor de houders eener groote vischakter a of b van het aktejaar 1939 1940. voor zoover dit formulier vóór 1 September J.L werd uit gereikt. x x x 180/1134 ma. x x x X P. H. JANSENS, x x X x Hoogstraat 123, x x X x Rotterdam. x x X xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Het nummer links boven beteekent dus. dat Jansens te Rotterdam 'kring no. 180) is in geschreven onder no. 1134. De letters ma. in den rechterbovenhoek beteekenen. dat Jan sens steeds op Maandag zijn consumenten bonnen moet inleveren. Verder wordt uit de enquête-formulieren mechanisch een overzicht samengesteld van de voorraden en den omzet per kring en per artikel, zoodat de kringen hieromtrent geheel op de hoogte zijn. Is dit gebeurd, dan kan worden bepaald dat de verkoop en aflevering van goederen in het klein verboden zal zijn, zonder dat door den consument een aangewezen distributie bonnetje wordt ingeleverd. Tevens wordt dan voor distributiegoederen een algemeen ver- voerverbod afgekondigd. Door middel van de radio en pers wordt vroegtijdig bekend gemaakt, dat aan den consument tegen inlevering van een bepaald bonnetje in een zekere periode een hoeveel heid distributiegoederen ter beschikking wordt gesteld tegen een bepaalden prijs. Uiteraard moeten nu de detaillisten over voldoenden voorraad kunnen beschikken om aan de vraag van de consumenten te kunnen voldoen. Hiervoor wordt vroegtijdig door het Centraal Distributiekantoor aan de detaillis ten een schriftelijke mededeeling gedaan hoeveel goederen zij kunnen bestellen (toe wijzing) Deze toewijzing bestaat uit een be stelbon in twee gedeelten (den z.g. a- en b- bon) De berekening van de toewijzing ge schiedt als volgt: t De gemeentebesturen doen aan het centraal distributiekantoor mededeeling hoeveel bon- boekics c.o. distributie-noodkaarten zijn uit gegeven Het Centraal Distributiekantoor weet dus precies hoeveel bonnen er maximum in geleverd zullen kunnen worden. Wordt nu büv bepaald (in verband met de voorraad- positie) dat er in een bepaalde periode 1 ons thee zal worden gedistribueerd, dan kan het centraal distributiekantoor precies uit rekenen hoeveel onsen thee er maximum gevraagd zullen worden. Te hooge opgave voor den omzet baat niet. Alleen is het niet bekend hoe de verdeeling per leverancier moet zijn -mdat iedere con sument vrij is te koopen w«ar hij wil. Om dit nu te berekenen wordt de eerste maal gebruik En van fe lage aangifte heeft hij zelfs schade. De grondslag van het distributiestelsel vormt de distributie stamkaart. Op grond van de gegevens van deze kaart kunnen dén consument worden uitgereikt: a) een bonboekje voor de distributie van artikelen, waarvan de verstrekking niet da gelijks behoeft te geschieden (algemeen distri butieboekje); b. een bonboekje voor de distributie van brood. Het algemeen distributieboekje bevat pl.m. 100 genummerde bons. Het distributieboekje voor brood bevat even eens genummerde bons, welke recht geven op een bepaalde nader aan te geven hoeveelheid brood, beschuit, enz. Deze bons bestaan uit 2 coupures, zoodat de gebruiker zich b.v. des- gewenscht hierop beschuit" en klein brood kan verschaffen. Uiteraard worden de hoeveelher den te zijner tijd bekend gemaakt. Vóór de uitgifte van het algemeene- en het brooddistributieboekje wordt bekend gemaakt welk hokje van de distributiestamkaart door het distributiekantoor gewaarmerkt moet worden. Worden hiervoor b.v. aangewezen de hokjes a 1 en a 2, dan wordt hierin door den ambte naar belast met de uitgifte van distributie boekjes een kruis met inkt gezet. Dit is vol doende. aangezien de ondergrond van de dis tributiestamkaart zoo gekozen is dat uitwis- schen of radeeren niet mogelijk is, zonder dat dit met een eersten oogopslag is te zien. Nood-distributie-kaart Zoolang evenwel deze stamkaarten en bon boekjes nog niet gereed zijn, kan, zooals reeds gemeld, gebruik worden gemaakt van een nooddistributie-kaart. De gang van zaken is als volgt: Nadat bij ministerieele beschikking de hier voor in aanmerking komende goederen als distributiegoederen worden aangewezen, zoo als reeds voor een aantal goederen is ge schied. wordt door de gemeente een enquête formulier aan alle detaillisten uitgereikt. De gemeente kan datum en uur bepalen, waarop deze formulieren door de detaillisten op een aan te wijzen plaats in ontvangst kunnen wor den genomen De detaillist is dus verplicht zelf de formu lieren te halen. Verder moet worden bepaald, dat de formulieren uiterlijk 5 dagen na den eersten datum van uitgifte moeten worden in geleverd op een door de gemeente aan te wij zen plaats. De geheele enquête vordert dus maximum vijf dagen. Iedere detaillist, die binnen dezen termijn zijn formulier niet heeft ingeleverd kan van de verstrekking van dis tributiegoederen worden uitgeschakeld. Op het formulier moet de detaillist vermelden: a. Zijn voox-raad op den datum van afgifte. b. Zijn gemiddelden voorraad. c. Zijn omzet per week. De gemeente zendt deze enquête-formulieren naar het Centraal Distributiekantoor te 's-Gr.avenhage en wel met een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt ieder formulier door het Centraal Disti*ibutiekantoor voor zien van twee nummers nl. het nummer van den distributiekring en het nummer van den detaillist. Dit nummer is in verband met de mechanisatie van de administratie van veel belang. Verder wordt bepaald op welken dag van de week de detaillist zijn van den con sument ontvangen bonnen moet inleveren. Van deze nummering enz. wordt door het Cen traal Distributiekantoor kennis gegeven aan den distributiekring en aan den detaillist. Deze kennisgeving geschiedt door middel van het toezenden van een kaartje van onder staand model: van de opgaven op het enquête-for mulier. Hierop toch moet de omzet per week worden opgegeven. Uiteraard bestaat de kans, dat deze gegevens door meerdere detaillisten niet juist zijn, omdat het schijnbaar hun be lang is dit omzetcijfer hooger op te geven. In derdaad is dit slechts schijnbaar, want hier mede wordt afgezien van (te ernstige straf fen waaraan men zich blootstelt niets be reikt en wel om de volgende i'edexx. De eerste maal zal de toewijzing aan den detaillist zoodanig zijn, dat hij bestelbiljetten voor 3 distributieperiodes tegelijk krijgt, d.w.z. iedere winkelier kan voldoende goederen be stellen voor drie disbriibutieperiodies. Hij heeft dius een te grooten voorraad. Daar de v ex-koop alleeen tegen inlevering van het aangewezen bonnetje mag plaats vinden is dit echter geen bezwaar, zelfs noodzakelijk. Immers, komen er nu meer klanten, dan volgens zijn nor male toewijzing kan worden verwacht, dan kan hij uit den vooiTaad dien hij door deze meervoudige toewijzing heeft gekregen, put ten. Hij krijgt dus in eendergelijk ge val méér bonnen dan op grond van de enquête kon worden verwacht. Dit komt dan bij de toewijzing voor een verdere distributie periode tot uitdruk king, omdat deze toewijzing dan ge- geschiedt op grond van de ingeleverde bonnen. Hiertoe moet de detaillist op den op het kaartje aangewezen dag direct na afloop van de distributieperiode zijn op opplakvellen ge plakte distidbutiebonnetjes bij het distributie kantoor inleveren. De ambtenaar van het distributiekantoor neemt de opplakvellen in ontvangst en no teert op een daartoe bestemde lijst het num mer van den detaillist, het nummer van het artikel (alle artikelen hebben een nummer) en het aantal ingeleverde bonnen. De winkelier kan gelijktijdig opplakvellen voor meerdere artikelen inleveren. Hij mag echter één opplakvel niet voor meer dan één artikel gebruiken. Bovendien wordt voor ieder artikel bepaald hoeveel bonnen minimum moeten worden ingeleverd. Aangezien voor iedere bestelling een zeker bedrag per aantal ingeleverde bonnen als heffing zal moeten worden betaald, plakt de ambtenaar van het distributie kantoor, nadat het verschuldigde bedrag door den detaillist is betaald, een heffingszegel op het opplakvel. Aan liet einde van den dag worden de ont vangen opplakvellen (welke volgens voorge schreven model in den handel verkrijgbaar zullen zijn) en de hierboven bedoede lijst op gestuurd naar het centraal distributie kan toor getroleerd en bewerkt. Aan iederen detaillist wordt nu weer een toewijzing ge daan (door toezending a en b) voor de vol gende distributieperiode, welke px-ecies gelijk is aan de blijkens het aantal bons omgezette hoeveelheid. Aangezien de detaillist de eerste maal een toewijzing voor drie distributie periodes heeft ontvangen is de situatie als volgt: i„ toewijzing 3 X te verwach- weken jf0nns.<OTMt' Verk0Op tegen 2e periode, b.v. twee weken uK d<in ï0£raad Ie nerinde h v inleveren van de verkregen bons 2e Deriode. ontvangst twee weken bons 2e periode, ontvangst toewijzing 4e periode Niet juiste opgaven. Indien nu een winkelier zijn omzet te hoog heeft opgegeven blijkt dit onmiddellijk uit de gegeven, welke worden verkregen uit het aatal distributiebons. Hij krijgt dan de eerste maal inderdaad mee toegewezen, doch dit is alleen vei-koopbaair tegen bons; immers het centraal distributiekantoor kan onmiddellijk zien, welk deel van de door de toewijzing verkregen voorraad niet is verkocht en kan hiei-mede bij de volgende toewijzing rekening houden, niet alleeen, doordat nu de toewijzing ver mindert omdat niet voldoende bonds worden ingeleverd, doch ook omdat eerst uit de te veel toegewezen voorraad zal moeten worden geput. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de eerste toewijzing bovendien eenigszins ruim zal zijn, zoodat de winkelier, die zijn omzet eer lijk heeft opgegeven, voldoende voorraad zal hebben om de aangeboden distributiebons in te wisselen. Ook het te laag opgeven van de voor raden is voor den winkelier van geen belang. Geeft hij de voorraden te laag op, dan kan hij het teveel nooit op reglemen taire wijze verkoopen, omdat uit het aantal ingeleverde bons direct zou blij ken, dat hij goederen had buiten den op gegeven vooi'raad. Verkoopt hij zonder bons, dan zal behalve het feit, dat hij zich aan een misdrijf, waarop een maxi mum gevangenisstraf van 4 jaren staat, schuldig maakt, hij nooit voor de ver kochte goederen een aanvulling krijgen, m.a.w. hij verkoopt zijn eigen omzet. De wijze, waarop de winkelier met zijn bestel bon moet handelen is als volgt: Zooals reeds werd gemeld, bestaat de bestel bon uit twee gedeelten, den a en den b-bon. Dezen bon kan de winkelier bij het inleveren van de distributiebonnetjes in ontvangst nemen bij het distributie kantoor. Het centraal distributie kantoor zendt n.l. de bonnen aan het distributie kantoor met een overzichtlijst. Wel moet worden bedacht, dat deze toewijzing dus gebaseerd is op de ingeleverde bons van een vroegere periode. Zoo zal b.v. de toewijzing voor de 4e periode ge baseerd zijn op de ingeleverde bons van de eer ste periode. De winkelier krijgt dien bon aan het begin der 3e periode en heeft dan gedurende deze periode tijd zijn bestelling te doen. Op den bon is ingevuld: a. Naam en nummer van den detaillist. b. Artikel. c. Toegewezen hoeveelheid. d. Distributieperiode (d.w.z. in welken ter mijn de goederen aan den consument mogen worden verkocht). e. Geldigheidsduur van den bon. De detaillist kan met dezen bon zijn bestel ling doen bij zijn grossier (groothandelaar), dien hijzelf op den bon invult. De bon bestaat uit twee gedeelten, den a en den b bon. De gros sier behoudt den a bon, omdat deze later moet dienen als geleidebiljet voor het vervoer van de goederen van hem naar den detaillist. De b bon dient voor hem om te gebruiken voor ver dere bestellingen dus b.v. bij den impoi-teur. De grossier krijgt echter waarschijnlijk meer dere b-bonnen en kan deze inleveren bij het dis tributie kantoor. Hij heeft ook een bestelboekje en kan dan tegen inlevei-ing van een voldoend aantal b-bonnen een bestelbon in grootere cou pure doen afstempelen bij het distributie kan toor, Opgemerkt zij, dat de detaillist dus vrij is in de keuze van leveranciers. Den a-bon van den detaillist behoudt de grossier echter, omdat deze immers moet dienen als vervoerbiljet. De grossier moet hierop zelf den datum van het vervoer invullen. De detaillist krijgt dus zijn a-bon terug met de goederen. Hij moet deze ge lijk met de opplakvellen bij het distributie kan toor inleveren. Deze bons worden door het distributie kan toor gelijk met de opplakvellen gezonden aan het centraal distributiekantoor. Tenslotte zij nog vermeld, dat steeds de toe gewezen hoeveelheid gelijk zal zijn aan het aan tal ingeleverde bons. Moet het rantsoen worden vei-minderd, dan zal dit geschieden door de dis tributie-periode te verlengen (b.v. van 2 tot 3 weken). Het centraal distributiekantoor is gevestigd in eenige panden aan het Bezuidenhout te 's Gra venhage tegenover het Ministerie van Economi sche Zaken. De centrale leiding berust bij dr. W. L. Groe- neveld Meyer, administrateur aan het departe ment van economische zaken, terwijl met de da gelij ksche leiding is belast de heer S. de Hoo. hoofdcommies van dat departement. Het centraal distributie kantoor is gaarne be reid nadere bijzonderheden aan belanghebben den te verstrekken. Men wende zich daartoe echter niet tot ambtenaren persoonlijk, doch tot den inlichtingen dienst van het kantoor, Bezui- denhout 93, telefoon 720060.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5