1Hodeme ^eoeiCiguig, Centrale Verwarming Ha&stet tel. 15597 SLOT Defect? Tel. 11493 DE SLEUTELSPECIALIST-LANGE VEERSTR. 10 De medische oexzwiging til luchtaanvallen Alle nciadige vwtzieningw zijn geiioffeu. AGENDA officiers LAARZEN ZATE RD.A G 30 SEP TEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Een electrische fabriek in het groot. Draden en lijnen op een groot emplacement van het geëlectrificeerde middennet. VERSCHILLENDE soorten van beveiliging,1 die station Amersfoort kent, zijn voor den leek wel zeer instructief, doordat men het mechanische seinhuis en het electrische seinhuis op betrekkelijk korten afstand bijeen vindt en op deze wijze de tegenstellingen dui delijker ziet. De meest simpele seinbeweging zoekt men in de regelmatige opvolging: baken, vóór-sein, hoofdsein. Het baken („baak" in de spoorwegtaai) heeft iedere reiziger menigmaal voorbij zien flitsen, omdat het door zijn schuinen stand direct de aandacht trok, zonder waarschijnlijk de volledige beteekenis ervan te hebben gekend. Het is een waarschuwingssein voor den machinist, dat hij op een afstand van 150 meter een vóór-seinpaal zal ontmoeten en op een afstand van 850 meter een hooi'dseinpaal. Op deze lijnen van het ge ëlectrificeerde net en op de lijnen waar Diesel- treinen loöpen, is in verband met den remweg deze laatste afstand 1000 meter geworden. De vóórseinpaal heeft een rechthoekig blad, dat in den schuinen stand naar beneden betee- kent, dat de machinist of treinbestuurder lang zaam moet. rijden, daar hij 700 meter verder een onveilig hoofdsein verwachten kan. Schuin omhoog geeft het de verwachting weer, dat het hoofdsein veilig zal staan. De hoofdseinpaal heeft een arm, die in een ronde schijf uitloopt. Horizontaal wijst deze arm onveilig, schuin omhoog veilig aan. De beteekenis dezer seinen en dan laten we de vertakkingsseinpalen, de heuvelseinpaal en de rangeerseinen buiten beschouwing zullen aan de meeste lezers wel bekend zijn. Anders is het echter met de bediening van de seinen en wissels, het werk van den eenzamen man op het seinhuis. Toen we voor de mechaniek van het seinhuis stonden, begrepen we pas, hoe weinig we er van wisten. Een groote kast, met zware handels voor hei bedienen van seinen en wissels met behulp van trekdraden. Dit is het mechanische seinhuis. Bovende handels een rij zware knoppen, daar achter een stalen opbouw met een reeks ronde venstertjes, die roode of witte kleuren vertoo- nen. Daarboven een heel bellenpark, correspon- deerend met de seinen en wissels. In dit uiterlijk zoo simpel aandoend mecha nisme zit nu de geheele beveiliging van een druk spoorwegenknooppunt. Hier zit ook het electrische slot, dat maakt, dat de seinhuiswach ter niet zoo maar willekeurig seinen veilig kan geven, doch slechts wanneer het blok veilig is, hetgeen hem uit het overleg met zijn buren moet blijken. Dat electrische slot is eigenlijk het groote geheim van het mechanische seinhuis. Zoo een voudig mogelijk gezegd, komt het hierop neer. dat de seinhuiswachter een stang, die door een. veer opgeduwd wordt met behulp van een knop naar beneden drukt en vervolgens langs electrischen weg zorgt, dat die stang niet meer omhoog kan worden gedrukt. Met een genera tor wekt hij den stroom op, die noodig is, om een pal te duwen voor de stang, die den tech- nischennaam „blokstift" draagt. Dan is meteen het venster van kleur veranderd en nu kan de seinhuiswachter zelf het slot niet meer vrij maken. Even vernuftig is de technische apara- tuur, waardoor het ónmogelijk is, de wissels verkeerd te leggen, als het sein eenmaal veilig is gegeven. De seinhuiswachter heeft na het goedzetten van sein en wissel niet anders meer te doen, dan te wachten tot de collega van den volgen den posthem zijn „venster teruggeeft", d. w. z. het slot vry maakt en daardoor nieuwe sein- bewegingen mogelijk maakt Veel eenvoudiger staat liet met de electrische beveiliging. Daar hebben de trekdraden afge daan, want bij ieder sein en bij eiken wissel is een steller aangebracht, die bewogen wordt door een kleinen electrische .motor. Al deze motoren zijn met het electrische seinhuis ver bonden en krijgen van daar, door het omzetten van eenvoudige knoppen, den stroom voor het bedienen van seinen en wissels. Ook hier een geraffineerde zorg voor de vei ligheid. De eleetriciteit bezorgde hier den tech nici de mogelijkheid, door een controle-stroom naast den arbeidsstroom eikenwissel doorloopend onder controle te hebben. Hapert er iets aan den wissel, dan wordt dit onmiddellijk door den controlestroom gemeld met een belsignaal op het seinhuis. Maar er is meer. De seinpaal, die betrekking heeft op dien wissel, valt automatisch op onveilig en kan niet meer veilig gegeven worden, alvorens het euvel verholpen is. Men zal begrijpen, wat een enorme electrische apparatuur, verspreid over den grooten afstand van een emplacement, er noodig -is, om dit stelsel van moderne beveiliging zóó feilloos te doen werken. Met een zeer begrijpelijke vol doening geleidde onze gids ons langs de instal laties. generatoren, accumulatoren met drievou dige veiligheid tegen eventueele storingen en natuurlijk door het electrische seinhuis, waar de rust al weer grooter is, door de veel eenvou diger bediening. Met volkomen kalmte bedien den de seinhuiswachters de knoppen, waar mede de heele beveiligingsinstallatie van het groote emplacement wordt bediend, rustig wandelend langs de grootê schakelkast. Eén simpele handbeweging en op grooten afstand slaat een motor aan, die een sein trekt of een wissel omlegt. Intusschen doet de controle- stroom zijn werk over al die instrumenten heen. om inmiddellijk te kunnen waarschuwen, als er ergens eens iets niet klopt. Na zoo'n excursie krijgt men respect voor het bedrijf, dat zóóveel doet voor de veiligheid van het railverkeer; dat niet aarzelt, enorme lasten op zich te nemen, als de veiligheid er maar mede gediend is Het goederen-emplacement van Amersfoort heeft 62 sporen naast elkander liggen. Op de plaats, waar al deze stalen bundels bijeen komen, staat een hoog seinhuis, dat dit empla cement bedient. We kwamen daarop het tijd stip. dat de wachter juist met een primitieve boodschappenlift zijn rangeerbriefje naar hoven haalde, omdat er „geheuveld" moest worden. Een lange trein wachtte voor het „heuvel-sein", gereed om de verschillende wagens in groepen op de sporen bijeen te voegen. Over den schouder van den seinhuiswachter bekijken we even het rangeerbriefje, dat niet anders blijkt te zijn dan een reeks cijfers, die de verschillende sporen aanduiden. Het heuvel-sein wordt veilig gegeven, héél in de verte fluit een locomotief en langzaam wordt een groepje wagens over den heuvel geduwd. Hel eerste nummer is 43. De seinhuis wachter weet, dat het eerste convooi naar spoor 43 moet en uit zijn hoofd weet hij de verschil lende wisselstanden, die noodig zijn, om de wagens juist op dat spoor te brengen59 is het tweede nummer, enkele handgrepen langs de knoppen en een zware tankwagen rolt rustig naar het aangewezen spoor. En als nu de machi nist maar rustig blijft opduwen en regelmatig de convooien voor den eersten wissel brengt, kan de seinhuiswachter, flegmatiek als hij is, rustig zijn lijstje afwerken. Geen oogenblik grijpt hij mis, iedere wissel-combinatie heeft hij paraat en in goed een kwartier is een lange goederen trein uitgerangeerd. Dan komt er meestal „de sik", de kleine Diesel-locomotief, nog even aan te pas, om de wagens wat op te duwen of een enkel onwillig schaap even op te halen, maar het groote werk is gebeurd, zonder eenige kracht, dan van de duwende locomotief en onder de regie van den wissel wachter op zijn hooge commando-brug. OLIESTOOKINRICHTING - STOOPLAAN 35. ESSE- FORNUIZEN. (Adv. Ingez. Med.) (Adv Ingez. Med..) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve maandlijst In het tijdvak van 28 Augustus tot 28 September 1939 verdronken in ons land: 13 jongens, beneden 16 jaar, 2 meisjes idem, 22 mannen en 2 vrouwen, dat zijn 39 slachtof fers. Van de 39 dooden verdronken 3 jon gens en 4 mannen bij baden. Onder het getal 39 zijn begrepen 10 jongens en 1 meisje, bene den zes jaar. Bovendwien verdronken in auto's, die te water reden 4 personen in totaal dus 43 dooden. In hetzelfde tijdvak van 4 weken werden gered of wisten zich te redden: 21 jongens, beneden 16 jaar, 8 meisjes idem, 21 mannen en 3 vrouwen, tezamen 53 geredden; boven dien werden uit auto's gered of wisten zich veilig' te stellen 38 personen, in totaal 91 ge redden. Van het getal 53 geredden werden niet min der dan 18 jongens, 5 meisjes. 3 mannen en 1 vrouw, tezamen 27 zwemmend gered. Slechts 1 man en 1 vrouw wisten zich zwemmend te redden. Met handreiking werden 15 slachtof fers op den wal gebracht; met boothulp 4 en met een vlot nog 5 gered. van Haarlem's burgerij MEN KAN CERUST ZIJN: PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 2 October 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. III Belgische en Duitsche stations, even tueel diversen. Progr. IV Engelsche stations, eventueel di versen. Progr. V 8.007.00 diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Herinneringen uit vroegere dagen". 1 Alte Kameraden, Grand Massed Brass Bands 2 Delilah Waltz. Alexander's Accordeons, 3 Die goeie oude tijd. K. Lajos en B. Scholte, 4 Star light Serenade, Les Allen, 5 De fluiter en zijn hond. Elite Orkest, 6 Die oudjes doen het nog best, Kees, Pruis, 7 Die Mühle im Schwarzwald, Dajos Bela, 8 Weaner Madlen, wals, Wiener Bohème Orkest, 9 Funiculi Funicula, Bruna Dragoni, 10 Standchen aus alter Zeit, Balalaika Quintet. 11 Missouri Waltz. Alexander's Ac cordeons, 12 .Op een Perzische markt, Odeon Künstlerorkest, 13 La petite Tonkinoise. J. Ba ker, 14 Teddy Bars Picknick, Elite Orkest, 15 Twee oogen zoo blauw, Willy Derby, 16 Die Schmiede im Walde, Dajos Bela, 17 El Turia, wals, Wiener Bohème orkest, 18 Posthoorn Galop, Fodens Motor Works Band. 8.0012.00 Diversen. Dat men met Franken's Brood bespaart Door de allerbeste kwaliteit, Dat merkt men allengs meer en meer Want doorslag geeft de voedzaamheid! FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 30 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Groote soirée dansante, 8.30 uur. Frans Hals Theater: „Gibraltar", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De wereld wil be drogen zijn" en „Een soldaat en een jong meisje" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „The Drum", 2.30 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Mevrouw als detective". Op het tooneel Albert Klein in zijn repertoire. 2.30, 7 en 9.15 uur. Aio viae Theater: Non-stop programma, o.a. Harold Lloyd in „Spoken". 2.30 uur en doorl. van 7.15 uur af. ZONDAG 1 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des ronds. Rembrandt Theater: Populair-wetenschappe- lijke voorstelling. „Jabonah", naar het hart van Azië. 11.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. MAANDAG 2 OCTOBER Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 30 Sept. 8 uur tot en met Vrijdag 6 Oct. zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel 11596. C. J. ten Hagen-Cramer, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. IN tegenwoordigheid van den waar nemend directeur van den Gees- kundigen Dienst dokter W. J. H. Maschhaupt, heeft dokter J. J. Eek- hardt op een persconferentie eenige mededeelingen gedaan over de orga nisatie van den medischen dienst bij lucht-aanvallen, die hij geschapen heeft. Zooals men weet is Haarlem voor de lucht bescherming in 5 vakken verdeeld. Elk vak heeft nu ook een medisch centrum gekregen Voor vak I (Haarlem Centrum) is dit geves tigd in het politiebureau in de Smedestraat. voor vak II (Oost) in het wijkgebouw aan de Zomerkade, voor vak III (Zuid) in café ..Dreefzicht" in den Hout, vak IV (West) heeft zijn medisch centrum in de remise van de N. Z. H. T. M. aan de Leidschevaart en tenslotte is het centrum van vak V (Noord) gevestigd in het politiebureau aan den Rijksstraatweg. Elk centrum beheerscht de medische verzorging van een bepaald vak bij luchtaanvallen. Ieder, die in dat vak woont, heeft zich dus daar te vervoe gen voor medischen bijstand. Op huis artsen kan men tijdens luchtaanvallen geen beroep doen evenmin op de zie kenhuizen. In tijd van oorlog zullen de ziekenhuizen trouwens bijna geheel voor de militairen moeten worden ge reserveerd. Uitstekende ouitillage. Hoe is nu de medische staf in zoo'n centrum geoutilleerd. Ook daarover behoeft men zich geen zorgen te maken. De staf die bestaat uit een dokter, een verpleegster en twee helpsters, heeft de beschikking over een overvloed van alle materialen en geneesmiddelen, dei bij de eerste behandeling van den gewonde of zieke noodig kunnen zijn. Verder is een gewone brancard aanwezig en patiënten, die neg juist de kracht hebben gehad naar het vakcentrum te loopen, op te vangen. Bovendien beschikt ieder centrum over drie ploegen met drie brancards, die gewonden op halen. verzorgen en eventueel weer terug bren gen of verder tranportèeren. Zoo'n ploeg staat onder leiding van een gediplomeerden E. H.B O.'er. Deze heeft weer de beschikking over twee dragers, die de metalen brancards (zgn. gasbrancards omdat ze zeer snel kunnen wor den ontsmet) moeten dragen. Die dragers heb ben allen een cursus van acht lessen in Eerste Hlup bij Ongelukken gevolgd. De leider van zoo'n ploeg heeft altijd zijn mod-elkist bij zich terwijl bij eventueele gasaanvallen ook gas maskers voor hem en zijn dragers beschikbaar zijn. Bovendien behooren twee afgeschermde zaklantaarns 1 voor den voorsten drager en één voor den leider van de ploeg tot de uitrusting. Op elke brancard bevinden zich voorts twee dekens en een spalk voor even tueele gebroken beenen. De diensttijd van deze menschen is 12 uur. Van 's morgevs 3 tot 's middags 3 uur dagdienst en van 's middags 3 tot 's nachts 3 nachtdienst.. Dit alles is na tuurlijk niet permanent. Alleen wanneer de sirenes beginnen te loeien begeven de ver schillende doktoren, verpleegsters, helpsters. E.H.B.O.'ers en dragers zrlch naar het hun aan gewezen vakcentrum. Ook medische wijkposten. Nu is voor de Luchtbescherming elk vak ook onderverdeeld in wijken. En ook iedere wijk heeft zijn medisch centrum. Zoo'n wijk post staat onder leiding 'van een gediplomeer den E.H.B.O.'er Deze heeft twee helpsters, die hem bij de verzorging niet. de medische behandeling van de patiënten terzijde staan. Verder bevindt zich ook in elke wijkpost een vaste brancard en zijn er twee brancards met volledige bezetting zooals gediplomeerd lid van Eerste Hulp (Snelverband of Reddingsbrigade) en twee dragers. Op deze manier wordt de geheele bevolking bestreken en is de medische dienst in staat den toestand volledig te beheerschen. Auto's van Openbare werken zullen boven dien op de vakcentrale aanwezig zijn om de brancard-ploegen snel te kunnen verplaat sen. Deze organisatie is re' \s klaar en het uitgewerkte schema, dat in ai kter Eckhardt's werkkamer hangt, sluit als een bus. Men heeft echter nog reserve-personeel noodig. Daa is het gewenscht, dat iedereen, die de eisc'nte capaciteiten heeft, zich zoo spoeatg mogelijk bij den Geneeskundigen Dienst aan meldt. Leden van E.H.B.O., Snelverband, Red dingsbrigade en zij die als helpsters of als dra- Interieur van een modern geëlectriiiceerd seinhuis. Het omschaxcien van een knop stelt op verren afstand sein- of wisselsteller in werking. Hoe zal de medische verzorging der Haarlemsche burgerij zijn bij luchtaanvallen? Wat is er op dit gebied reeds gebeurd en wat moet nog gedaan worden. Op deze vragen geeft dit artikel een antwoord. Een zeer geruststellend ant woord. De noodige maatregelen zijn reeds getroffen. Zij zijn zeer verstrek kend en doeltreffend. Ongerustheid is dus volmaakt overbodig. gers willen fungeeren, stellen deze aanmel ding niet uit. Zij kunnen in overleg met dok ter Eckhardt den tijd opgeven, die hun het beste schikt. lederen middag worden verschillende vak- en wijkverplegers op hun taak voorbereid, ter wijl Zaterdagmiddag practische oefeningen worden gehouden. Maatregelen bij gasaanvallen. Het bovenstaande gold voornamelijk de ver zorging bij scherfverwondingen. Men moet echter ook met de mogelijkheid van gas-aan vallen rekening houden. Zooals bij alle luchtaanvallen is ook dan het parool: maakt u niet nerveus. Ook bij gasaanvallen heeft men maatrege len getroffen, die het mogelijk maken onmid dellijk hulp te verleenen. In dat geval namelijk worden de vijf Haarlemsche badhuizen: aan den Koudenhorn, het Hofdijkplein, het Leid- scheplein. den Schotersingel en de Van Egmondstraat ingeschakeld. Daar is dan aan wezig: een dokter en een zuster of broeder met twee helpsters voor de vrouwen en een zuster en twee helpsters voor de mannen. Men ontkleedt zich dan in een voorafdeeling en gooit zijn kleeren in de emmers van de Stads reiniging. daarover behoeft u geen zorg te ma ken want ze gaan niet naar de gemeentelijke vuilnisbelt doch naar een wasscherij waai- ze behoorlijk worden ontsmet. De patien(e) wordt intusschen gebaad en verdien- behandeld. Ern stige gevallen maar dan ook alleen die gaan per ziekenauto naar een der Haarlemsche ziekenhuizen. De opnemingen in de ziekenhui zen moeten echter zooveel mogelijk worden beperkt daar deze grootendeels voor de mili tairen beschikbaar moeten blijven. Van de vijf genoemde badhuizen zullen er twee: in de Van Egmondstraat en aan het Leidscheplein als mosterdgascentra worden ingelicht. Zoo als men weet moeten ter bestrijding van dit gas andere maatregelen worden genomen. Daarom zijn deze badhuizen dan ook anders geoutilleerd. Het zij overigens nogmaals her haald: ook bij aanvallen met mosterdgas be hoeft men zijn kalante niet te verliezen. Ook hiervoor zijn alle voorzieningen getroffen. Op den grooten zolder van het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst is al het materiaal voor de vakken en wijken methodisch opgestapeld. In drie uur kan het allemaal per auto bezorgd zijn. Daar zijn kisten vol verband en geneesmiddelen en om maar een voorbeeld te geven hoe aan alles is gedacht: voor elk vak en voor iedere wijk zijn ook petroleumlampen gekocht, zoo dat bij een vernietiging van de electrische centrale toch voldoende licht aanwezig is. Zooals men ziet: op alle eventualiteiten is men voorbereid. per paar 14.75 Alléén bij Sportmagazijn GRETHA DE BRUIJN TWI3NDERSLAAN 7 TELEF. 15116 (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten. GODSDIENST. Klooster, Het, van de smartvolle Maagd der Minderbroeders te Venray in Holland. Luth. De komende kerk; de boodschap van den profeet Daniël. Raptschinsky. Onrust. Seppelt en Löffler. De geschiedenis der pausen. SpelbergStokmans. Wat ons uit het Oude Boek verteld wordt; Bijbel voor jonge kin deren door henzelf geïllustreerd. EXACTE WETENSCHAPPEN. Sullivan. The bases of modern science. Verschaffelt. Thermostatics. Vries, De. Inleiding tot de studie der meet kunde van het aantal. FOLKLORE. LepageMedvey. Costumes nationaux. Molen. Frysk Sègeboek. Pierot Jr. Proverbes usités en France et aux Pays-Bas et équivalent de pensée du proverbe francais en langue néerlandaise. LETTERKUNDE. Compton-Rickett. A primer of English lite rature. Epiek, Geestelijke, der Middeleeuwen. Merode, De. Hunkering en heimwee; bloem lezing uit de poëzie van Protestantsch- Christelijke en Katholieke dichters. Vondel, Van den. Vondel brevier, ENGELSCHE ROMANS. Arlen. Young men in love. Bromfield. The rains came. Deeping. The bridge of desire. Maurier, Du. Rebecca.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6