Neutraliteit noodzakelijk België's binnenlandsche zorgen. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 3ie.t Mad van Qaecmg schtiiff: van België en Nederland Geen „vreemde" belangen in het Baltische gebied voor de Fransch-Duitsche nabuurschap Onder den titel ,,de Duitsch-Russische doel stellingen" publiceert de Essener National Zei- tung een artikel van een diplomatieken mede werker, dat beschouwd kan worden als karak teristiek voor de Duitsehe houding, aldus het D.N.B. In dit artikel wordt o.a. gezegd: Duitsch- land's belang in het Zuid-Oosten bestaat hierin, dat de natuurlijke betrekkingen van deze ruimte met haar natuurlijke partners, die reeds heden een bijna definiteven vorm hebben, behouden en beveiligd blijven Daarom is een neutrale Balkan-„ruimte" met een beveiligde economi sche stabiliteit en verhoudingen, die vrij zijn van „conflictstof", tusschen het Duitsehe rijk en zijn vrienden het doel van Duitschland. Ook Rusland, dat in nieuwe en natuurlijke vriend schap met Duitschland is verbonden, geeft in alle duidelijkheid te kennen, dat het denzelf den wensch heeft. Daarmede is de nachtmerrie van een Duitsch-Russische vijandschap, waar van Engeland trachtte te profiteeren, van deze volken weggenomen. De tusschen Duitschland, Rusland en Italië als natuurlijke partners in de Balkanruimte ge meenschappelijk te voeren politiek tegenover den Balkan laat geen plaats over voor vreemde belangen. De neutraliteit van België en Neder land en dc respecteering daarvan door door Duitschland en Frankrijk is een historische voorwaarde geworden voor een naast elkander leven tusschen Frankrijk en Duitschland. De vernieti ging van dit „niemandsland" zou het geheele vraagstuk der Duitsch-Fran- sche nabuurschap in alle kracht en in alle historische en psychologische diep te weer ter tafel brengen. Duitschland weet dat en Frankrijk moge dat be denken, wanneer de misleidende in fluisteringen van Engeland iets anders mochten aanraden. Duitschland eerbie digt het Fransche en tenslotte ook het Engelsche beginsel, dat België en de Nederlanden aan geen partij mogen toevallen. Duitschland doet dat om der wille van de Belgen en de Nederlan ders maar ook om der wille van de daardoor vergemakkelijkte houding der pacificatie tusschen Frankrijk en Duitschland, die steeds het doel is ge weest van de Duitsehe politiek. De Scandinavische landen hebben in hun ge schiedenis en in hun aardrijkskundige data ge noeg reden en recht om de reeds tot politieke bestemming geworden neutraliteit met alle scherpte te handhaven. In Duitschland zoo vervolgt het blad kent men de pogingen van Engeland om Lit- tauen door het; kunstmatige „gezwel" van Me mel in zijn ban tegen Duitschland te houden. Men kent verder de Engelsche bedrogmanoeu vre om Rusland te verleiden tot een alliantie tegen Duitschland, door zich daarbij in de Bal tische landen door een handig garantiesysteem met behulp van Frankrijk een positie te ver schaffen, die in dezelfde male tegen Duitsch land en tegen Rusland was gericht. Nadat nu tusschen Duitschland en Rusland een natuurlijke en duurzame wending in de vorming hunner betrekkingen is geschied, welke door de ge meenschappelijke oplossing van de Poolsche kwestie haar beproeving en tenuitvoerlegging heeft gekregen, is de eisch tot duurzaam uit bannen van vreemde belangen en belangheb benden uit de Baltische „ruimte" tot een belang rijk Duitsch-Russisch doel geworden. Het is derhalve een gebod van het oogenblik om langs den weg van overeenkomst tusschen Duitsch land en Rusland het probleem der Baltische landen te brengen tot de voor den Europeeschen vrede alleen bevorderlijke, voor de groote mo gendheden natuurlijke en voor de volken ge lukkige oplossing te brengen. ZWEEDSCHE SCHEEPVAART LIGT VRIJWEL STIL. Risico van uitvaren te groot in de Noordelijke wateren. WEER EENIGE NOORSCHE SCHEPEN SLACHTOFFER VAN DEN OORLOGS TOESTAND. Uit Stockholm wordt gemeld, dat bijna de geheele Zweedsche scheep vaart op alle zeeën stil ligt. Een reeder zeide tegenover Reuter, dat geen ver standig reeder ook maar een enkel schip zal laten uitvaren. Men gelooft, dat de Zweedsche handelsdelegatie te Londen op een doelmatiger convooistelsel zal aandringen. De te Oslo verschijnende „Morgenbladet" schrijft: „De oorlog ter zee is blijkbaar verplaatst, naar de Scandinavische wateren. Dit is mogelijk een bevestiging van de Britsche verklaring, da' de Engelsche maatregelen tegen de duikbooten zeer doeltreffend zijn". Het blad acht het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip „Nyland" door een duik boot onverklaarbaar, daar de „Nyland" een neutraal schip was, dat van neutrale haven was vertrokken met bestemming naar een neutrale haven. Havas meldt dat de Zweedsche gezant te Ber lijn bij de Duitsehe regeering geprotesteerd heeft tegen het torpedeeren van de „Nyland" Hij heeft verklaard, dat de Zweedsche regeering haar recht en dat van de eigenaars van schip en lading om schadevergoeding te eischen voorbe houdt. Hij heeft er den nadruk op gelegd, dat de lading geheel voor België bestemd was en der halve niet als contrabande beschouwd kon wor den, zoodat men van meening moet zijn, dal het tot zinken brengen van het schip in strijd met het internationale recht was. Reuter meldt dat het Noorsche stoomschip „Takstaas" op 25 K.M. afstand van Bergen aan gevallen os. Het schip had een lading hout voor Engeiand aan boord. Het is niet tot zinken ge bracht, zooals aanvankelijk was gemeld. De be manning is in veiligheid. Het Noorsche schip „Solaas" is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is door een Britscl: schip opgenomen. Het Noorsche schip „Jean" op weg naar Engeland met een lading hout- pulp is door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is door 'n Noorsche torpedoboot gered. „Roemenië blijft strikt neutraal". Verklaring van den nieuwen minister president. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt: Minister-president Argetoiano heeft gisteren tegenover vertegenwoordigers van de pers ver klaringen afgelegd, waarin hij zeide, dat het bij zijn kabinet niet om een nieuwe regeering gaat. In buitenlanasch politiek opzicht is het aan blijven van Gafenco aan het ministerie van Buitenlandsohe Zaken een zekere waarborg dat Roemenië ook verder de strikste neutraliteit in acht zal nemen. In het binnenland moet orde, rust en tucht heerschen. Zij, die het volk in verwarring willen brengen, moeten uitgeroeid worden. De ethnische minderheden echter, waarvoor Roemenië een rechtvaardige en voor allen gelijke behandeling wil .hebben in de recente smatrelijke uren bewijs geleverd van haar onwrikbare toegewijdheid aan troon en land. Voor dit schitterend bewijs der solidari teit is de regeering haar diep verplicht. Tenslotte kondigde Argetoiano aan dat de regeering binnenkort een uitvoerig manifest aan het land zal uitvaardigen. Boerenpartij maakt haar grieven kenbaar. Een United Press-bericht uit Boeka rest meldt dat de vice-president van de Boerenpartij de vroegere premier Mihalache een memorandum over den binnen- en buitenlandschen toestand van Roemenië heeft overhandigd aan minister Urdareanoe. Het memoran dum, dat is opgesteld door den voor zitter der partij Manioe, wijst er op dat er onder de bevolking groote onrust is verwekt „door de meedoogenlooze, wraakzuchtige maatregelen getroffen door de regeering jegens de leden van de „IJzeren Garde", waardoor honder den zonder vorm van proces werden doodgeschoten". Ook wordt de aandacht gevestigd op de de licate positie van de Kroon en de dynastie om dat de koning de verantwoordelijkheid draagt voor alle handelingen op internationaal gebied. Het memorandum onthoudt zich van het geven van adviezen inzake den koers die in de toe komst zou moeten worden ingeslagen, hoewel de suggestie wordt uitgesproken dat de beste op lossing zou zijn het vormen van een regeering, waarin alle partijen zouden zijn vertgenwoor- digd. Handelsverdrag met Duitschland verlengd. Officieel wordt volgens United Press uit Boe karest medegedeeld, dat de Duitsch-Roemeen- sche handelsbesprekingen, welke twee weken in beslag genomen hebben, gisteren zijn geëindigd. Het oude verdrag van 1938 is vernieuwd in den vorm, waarin het in November van dat jaar werd gesloten. De hoeveelheid goederen zou echter „eenigszins vergroot" kunnen worden. Duitschland zal dus wederom den invoer ver krijgen van ongeveer een derde van de Roe- meensche petroleumindustrie, welke voor uit voer is bestemd, dus circa 1.6 millioen ton pe troleum per jaar. Naar vernomen wordt, zal Duitschland aan Roemenië wapens en vliegtui gen blijven leveren. Er zijn eenige moeilijkheden gerezen met be trekking tot de vaststelling van de verhouding tusschen mark en lei. De Duitschers zouden een hoogeren koers voor de mark wenschen. Zoo lang hieromtrent nog geen overeenstemming is bereikt zal de oude koers van 1 mark tegen 42 lei van kracht blijven. Het Russisch-Estlandsche verdrag. Door den Hoogsten Sovjet geratificeerd. Het presidium van den Hoogsten Sovjet heeft het Russisch-Estlandsche verdrag van wederzijdschen bijstand geratifi ceerd. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen Molotof, heeft ter eere van den Estlandschen minister van Buitenlandsche Za ken, Selter, gisteren te Moskou een maaltijd aangeboden, waarbij ook de andere leden der Estlandsche delegatie en van Russische zijde Stalin. Worosjilof, Mikojan. Gorkïm, Potemkin, Dekanozof en Lozovski aanzaten. Molotof en Selter hielden toespraken. JOL Oud-premier Van Zeeland naar Amerika. De vroegere Belgische minister-president Van Zeeland zal zich binnenkort naar de Vereenig- de Staten inschepen. Zooals bekend heeft Roo sevelt een aantal personen, die zich bezighou den met vluchtelingenvraagstukken, uitgenoo- digd half October te Washington bijeen te ko men. Waarschijnlijk staat de reis van Van Zee land hiermede in verband. Moedig optreden van een marconist. Het Engelsche ministerie van voorlichting ver haalt van een radio-telegrafist van de „Ma- naar", die twee keer zijn leven heeft gewaagd om opvarenden van zijn schip te redden. Toen het schip 6 September j.l. door een Duitsehe duik boot voor de Portugeesche kust tot zinken werd gebracht heeft de radio-telegrafist Turner S.O.S. seinen uitgezonden tot vrijwel de geheele beman ning in de booten was gegaan. Daarna ontplofte evenwel een granaat, welke Turner bewusteloos sloeg en een inlander doodde. Toen Turner weer bij kennis kwam, hoorde hij een andere inlander om hulp roepen. Hij wist een leege boot te be reiken en naar het schip terug te varen, zoodat hij den gewonden man kon redden. Duitsch-Russische verdrag Mekt geen verwondering te Rome. Ontzettende botsing in het Westen kan nog voorkomen worden, constateert de „Relazioni Internazionali". Havas meldt uit Rome: Het nieuwe Duitsch-Russische verdrag heeft te Rome geen verwondering gewekt. Men heeft hier nooit getwijfeld aan de nauwe samenwerking tusschen Berlijn en Moskou inzake de vraag stukken welke voortvloeien uit de bezetting van Polen. In Romeinsche kringen merkt men op, dat de nieuwe grens minder voordeelig is voor de Russen, die het geheele gebied ten Westen van de Boeg moeten prijsgeven. Deze wijziging is een gevolg van een compromis, waarbij de Russen het gebied tusschen Weichsel Boeg afstaan voor een grooter vrijheid van handelen ten aanzien van de Baltische lan den, in het bijzonder Estland. Verder schenkt men aandacht aan de pas sage inzake de pogingen een einde te maken aan den oorlog „in samenwerking -met andere bevriende landen", hetgeen er op duidt, dat binnenkort Duitschland vredesvoorstellen zal doen. De „Relazioni Internazionali" schrijft dat Mussolini vele pogingen in het werk heeft ge steld om een herziening der onrechtvaardig heden van Versailles te verkrijgen en den vrede te behouden. Nu 't conflict in Polen is geëindigd, aldus het blad, is het tijd een ver schrikkelijke botsing in het Westen te voor komen. Het is een illusie, reeds opgegeven posities te willen handhaven of herstellen. Het standpunt van Italië tegenover den nut- teloozen oorlog in het Westen is in overeen stemming met de nationale belangen van Italië zijn politieke verbintenissen en ver dragen en met den wensch van alle volken ook het Duitsehe-. Het ingrijpen van Rusland tot het herkrijgen van gebied, dat het voor den wereldoorlog bezat, wordt geheel natuur lijk verklaard, door de beslissingen, die de Westelijke mogendheden voor en na Ver sailles ten nadeele van Rusland hebben ge troffen. Na de zware offers, die Rusland ge bracht had om de Westelijke mogendheden te helpen had het een uitgesterkt gebied en belangrijke uitvalspunten naar het Westen verloren. Het is volkomen logisch, dat Rus land deelneemt aan een herziening, die een herstel der betrekkingen met Midden-Europa mogelijk maakt. Duitschland, zoo vervolgt het Italiaansche blad. kan thans de reus achtige massa zijner divisies aan het Weste lijk front in het vuur brengen. De weermacht van Duitschland is superieur aan die van Engeland en Frankrijk, speciaal op het gebied van het luchtwapen. Engeland leeft voor tweederden van leveranties overzee, De re sultaten van den duikbootoorlog hebben reeds aangetoond, dat de blokkade een tweesnij dend zwaard is. Een sputterende" bevolking. BATAVIA ZORGT VOOR ZIJN INWONERS. Dat men in Ned.-Indië het verloop der internationale gebeurtenissen niet lijdzaam aanziet, doch op alles voorbereid wil zijn. bewijst bovenstaande foto van een der bomvrije schuil plaatsen, zooals deze op verschillende punten van Batavia worden opgericht. Onze Brusselsche correspondent schrijft: ET groote vraagstuk van het oogenblik is hier nog steeds: Hoe brengen wij de •astgeloopen machine weer op gang? Want die niet werkt, zal niet eten en er moeten acht millioen monden in dit kleine land gevoed worden. En zonder grondstoffen geen werk in de in dustrie en zonder voldoende transportmidde len geen grondstoffen. Tusschen de twee kampen der oorlogvoerende landen door. die reeds hun eischen voor den economischen krijg hebben kenbaar gemaakt, moet de Bel gische wagen van staat door manoeuvreeren. Met uitzondering van het Noorden Neder land komen alle spoorwegen uit in de lan den der oorlogvoerende landen. Aan den West kant ligt de zee, die ook al in een slagveld werd herschapen. De eigen koopvaardijvloot bestaat bovendien slechts uit 96 schepen met een bruto-tonnenmaat van ca. 400.000 ton. Van de veertien millioen ton goederen, die in 1938 via de Antwerpsche haven werd in- en uitge voerd (transitoverkeer niet inbegrepen) werd maar 2,3 millioen ton door Belgische schepen vervoerd. Men vraagt zich hier dan ook af, of België niet in ruil voor industrieproducten de medewerking kan krijgen van de meer be voordeelde landen der Oslo-groep. Nederland bijv. beschikt over bijna 3 millioen ton scheepsruimte. De eigenscheepsruimte is niet eens voldoen de voor het vervoer der noodzakelijke levens middelen. Men tracht nu ook de binnenland sche graanoogst op te voeren. Van de 715.000 H.A. weiland die het land bezit, zou men liefst 125.000 H.A. in bouwland willen om- 1 zetten. Reeds zijn de percentages, waarmee voor het teeltjaar 1939-'40 de oppervlakten. I besteed aan de teelten van tarwe, rogge, sui kerbieten en aardappelen, in elk bedrijf „ver- plichtend" worden uitgebreid, in het Staats blad gepubliceerd. Bovendien zijn decreten verschenen, die het gebruik en den verkoop van binnenlandsche tarwe reglementeeren. De verkoop door tusschenkomst van een Nationa- j len Dienst geschiedt slechts aan regelmatig i ingeschreven graanhandelaren en molenaars. Tevens zijn voor oogst 1939 maximum-prijzen vastgesteld. Ook voor andere producten treedt de mi nister van Economische Zaken thans als prijzendictator op. nu de markt nog steeds gedesorganiseerd is. Later dan in Nederland is men hier met het nemen van drastische maatregelen begonnen, maar sinds enkele da gen wordt er jacht gemaakt op tusschen- handelaren en speculanten, die ongeoorloof de voorraden hebben opgeslagen. In Groot- Brussel schijnt de „oogst" groot te zijn. Professor Baudhuin. hoogleeraar in de eco nomie aan de Leuvensche Universiteit, schreef deze week in de „Libre Belgique": „De terug keer tot een min of meer normalen toestand lijkt nog slechts een ver verwijderde moge lijkheid". En hij voegt eraan toe: „De moei lijkheden zijn voor een gedeelte onvermijde lijk, maar zij worden vergroot door de opwin ding onder het publiek, die hier veel grooter is dan elders. De bevolking kwam in deze crisis, waarin wij ons bevinden, met de ge voelens die aan het einde van den vorigen oorlog overheerschten, toen wij oorlogvoerden, het land bezet was en wij uitgehongerd wa ren. Deze herinneringen bepalen het gedrag van onze medeburgers, terwijl wij toch van daag neutraal, in groote mate vrij zijn in onze bewegingen en voldoende voorraden hebben". De veiligheidsklep. EZE geest remt natuurlijk niet alleen het zakenleven, maar zij is ook zeer bevorder lijk voor het verspreiden van alarmeerende berichten. Zwartkijkers en paniekzaaiers en vooral buitenlandsche propagandisten ontbre ken niet in het aan alle zijden open België. Maar gelukkig heeft de Belg in dezen tijd nog een veiligheidsklep, die uitstekend werkt. ..Un bon Beige doit rouspéter", zegt een klein kruideniertje met een leege boodschappen mand aan den arm. die zijn hart komt uit storten bij mijn courantenverkooper, een oor logsinvalide. die temidden van zijn vele „voor lichtingsbronnen" over de gebeurtenissen van den dag filosofeert. Wanneer ik om uitleg vraag, herhaalt mijn kruidenier nogeens met veel aplomb zijn „Un bon Beige doit rouspé ter". Wij noemen dat als we parlementair wil len blijven „sputteren". Ik heb eens naar een verklaring gezocht van die eigenschap. België was in den loop van zijn geschiedenis vaak onder de heerschappij van vreemde vorsten. Die vorsten zaten soms ver weg en dat maak te het niet altijd gemakkelijk het gezag in deze gewesten uit te oefenen. En als nu de bevolking in deze landen maar flink „sput terde". kon ze nog weieens wat gedaan krijgen van een overheid, die haar maar liever te vriend hield. En zoo kan het gebeuren dat in een tijd. dat toch ook iedereen hier zich bewust is van den ernst van den toestand de huisvrouw sput tert, omdat haar leverancier geen suiker en geen lucifers meer in voorraad heeft. Daarbij is er de laatste drie weken driemaal zooveel suiker door de fabrieken afgeleverd als in normale tijden en werken de vijf lucifersfabrie ken op volle capaciteit. Zoo sputtert mijn klein kruideniertje, omdat hij in vele gevallen de maximum prijzen, die de regeering nu voor de meest noodzakelijke goederen heeft vast gesteld, naar zijn zin te laag heeft genomen en zijn klanten hem nu met een schuin oog aankijken als hij een paar centimes meer vraagt. De grossier sputtert omdat de im porteur hem geen crediet wil geven en de im porteur omdat hij zelf dat crediet niet meer krijgt. Nog meer steenen des aanstoots. irp N dan sputtert de bevolking van de Brus- selsche gemeenschap omdat ze zoo weinig merkt van de passieve luchtbescherming, al zijn er dan ook kelders, waarin de musea hun kustschatten in veiligheid brengen en zijn er ook diepe gewelven onder het parlementsge bouw. Ergens onder de nog niet voltooide Noord-Zuidverbinding schijnen zich ook schuil plaatsen voor de bevolking te bevinden, maar niemand weet waar ze liggen. In een buiten buurt vind ik een loopgraaf, die allengs in een modderpoel wordt herschapen. Overigens behoudt Brussel zijn vredig aspect. Alleen op het licht is men hier al aan het besparen ge gaan, wat de stad vooral als de cafés ge sloten zijn. een droefgeestig aspect geeft. Ge lukkig heeft men al sputterende weten te be reiken dat de regeering op haar besluit is teruggekomen en ze nu tot 's avonds 10 uur openlaat. Het is bekend dat de cafés weken lang slechts enkele uren per dag mochten ge opend worden. Dat kon misschien wel een enkelen dorpsburgemeester dicht bij een gar nizoen stutten in zijn verzet tegen een mach tig herbergier-gemeenteraadslid, maar was in een stad als Brussel doodend voor al diegenen, die nu eenmaal van het cafébedrijf moeten leven en zeer hinderlijk voor de vele Belgen, die hun zaken by voorkeur in een café be spreken, en de nog talrijker groep, die in dezen triesten tijd die kleine opwekking niet gaarne missen. Ook al wordt hun dan op velerlei wijze aan het verstand gebracht dat de muren ooren hebben en de neutraliteit een teer goe<i is, dat niet alleen door het leger aan de grenzen kan verdedigd worden. Maisky's bezoek aan Halifax. Sovjet-ambassadeur zou Russische neutraliteit in den ooi-log toegezegd hebben. B* Maiski De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt van gezaghebbende Sovjet Russische zijde te Londen, dat de ambassadeur van de Sovjet Unie te Londen, Maisky. Woensdag een bezoek heeft gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax. Maisky heeft Lord Halifax toen verklaard, dat de Sovjet Unie voornemens was haar neutraliteit te bewaren in den oorlog tusschen Duitsch land Engeland en Frankrijk en dat de Sovjet Unie bereid was de Britsche voorstellen in ontvangst te nemen tot het openen van de handelsbesprekingen, welke voorzien zijn bij het bezoek van den Britsche minister van overzeeschen handel, Hudson, aan Moskou. Deze gezaghebbende verklaring is een tegen spraak van onjuiste geruchten en veronder stellingen, aldus Reuter. Granaten op Luxemburgsch gebied ontploft. Een paard werd gedood. LUXEMBURG, 29 September. Tijdens den Fransche aanval gister middag langs den rechteroever van den Moezel is een twintigtal grana ten op Luxemburgsch gebied ontploft tusschen Wintrange en Elvange. De granaten kwamen terecht op een veld. waar landbouwers werkten. Een paard werd gedood. „Eeregevangenschap" voor de verdedigers van Warschau. Overeenkomst met het Duitsehe leger- commando. In een mededeeling van het commando der verdedigers van Warschau wordt, naar Havas meldt, gezegd: Nadat alle mogelijkheden tot het bieden van verderen tegenstand uitgeput waren en met het oog op den wanhopigen toestand der burgerbevolking, het gebrek aan water en het tekort aan munitie, in het bijzonder voor ge schut, heeft het commando zich genoodzaakt gezien een wapenstilstand te sluiten. Met het Duitsehe legercommando is een overeenkomst gesloten, krachtens welke de stad Warschau en haar garnizoen zich Vrijdagmiddag moesten overgeven. Het Duitsehe commando moest zich verbinden den officieren, die aan de verdediging van de hoofdstad hadden deelgenomen, een „eeregevangenschap" toe te staan en hun te vergunnen de wapens te behouden. De Duit schers hebben op zich genomen de onder-offi cieren en soldaten te demobiliseeren en naar hun haardsteden te laten vertrekken. Het einde van ccn duikboot. Engelsche verkenningspatrouille wierp dieptebommen uit. LONDEN, 30 September. In een rapport van een verkenningspatrouille van de Royal Air Force boven den Atlantischen Oceaan wordt het einde van een duikboot beschreven: „Wij bemerkten dat er aan de oppervlakte van het water plekken met luchtbellen ver schenen, waarbinnen een smal oliespoor liep. Dit spoor leidde naar het Noorden, met een snelheid van twee knoopen. Nadat we dit spoor gedurende vijftien minuten nauwkeurig geob serveerd hadden lieten wij vlak voor en tus schen de voorste olieplekken onze bommen val len. In het midden van de door onze bommen veroorzaakte schuimplekkeri kwam plotseling een groote hoeveelheid olie aan de oppervlakte, welke zich verspreidde. Het spoor dat nu veel breeder was geworden bewoog zich nu nog slechts met een snelheid van één knoop voor waarts. Opnieuw lieten we bommen vallen en opnieuw kwam een hoeveelheid olie in het midden van het schuim aan de oppervlakte. Dit duurde zoo een half uur. Daarna was er niets meer wat op de aanwezigheid van den onderzeeër wees te bespeuren. United Press).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9