Haarlem's Dagblad 7log geen spoot van ontsnapte Duitschers De ontvluchting uit het Huis van Bewaring (Kei Italische legei&ericht Artillerievuur in actie Russisch—Turksche onderhandelingen op het doode punt? PETRIE Co. Duitsche Jlgksdag Vrijdag bijeen. r Vogeltrek. Adelaar1 'Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17269 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM Eft ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 5 October 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn 1-5 rejjcls f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubrjek. Vermoedelijk worden zij in de groote steden door geestverwanten verborgen De gevangenis te Haarlem met er voor het Huis van Bewaring. Van de vijf Duitschers, die uit het Huis van Bewaring te Haarlem zijn ontvlucht heeft men tot nu toe nog geen spoor kunnen ontdekken. Dat behoeft ook geen bevreemding te wekken want uit het verhoor van bewaker P. Blauw- broek die door de vluchtelingen in een cel werd opgesloten, is komen vast te staan dat de ont- vluchtingspoging even over tienen moet zijn gepleegd en dus niet te half twaalf zooals' men aanvankelijk veronderstelde. Dit werd beves tigd toen men de controle-klók controleerde. De vluchtelingen hebben dus een voorsprong gehad van ruim 8V2 uur. Eerst te half zeven gelukte het -den bewaker namelijk zich te be vrijden en alarm te slaan. Zooals men weet had hij om twee uur zijn collega moeten wekken. Men meende aanvankelijk, dat deze toen is blijven doorslapen. Dat is nu echter niet het. geval geweest. De man was reeds eenige uren wakker doch hij kon zijn kamer niet uit want de deur zat op slot. De Duitschers hadden hem namelijk in zijn kamer opgesloten. Wel heeft hij nog op alle manieren getracht de aandacht te .trekken o.a. door het uit het raam hangen van een groot wit laken aan den kant van de Damaststraat, doch wegens het nachtelijk uur heeft niemand dit opgemerkt. Uit deze opsluiting blijkt wel, dat de vluchte lingen met groote geraffineerdheid en kennis van zaken te werk zijn gegaan. Dat behoeft ook niet te verwonderen, daar een der gedetineerden x-eeds 1 1/2 jaar als passant in het Huis van Bewaring vertoefde. Den laatsten tijd deed hij vele werk jes in het gebouw zoodat hij met de ligging van alle vertrekken en gangen uitstekend op de hoogte was. Waarheen? De groote vraag is natuurlijk: waarheen zijn de Duitschers gevlucht? Hebben zij getracht over de grens te komen? Dat laatste is niet zeer waarschijnlijk daar drie van hen communisten waren zonder eenige papier. De anderen zouden tot de Duitsche na- tionaal-socïalistische partij behooren. Zij zou den ook geen bezwaar gehad hebben weer naar Duitschland terug te keeren Waarom ze da.i eigenlijk gevlucht zijn is echter niet recht dui delijk Naar alle waarschijnlijkheid zouden ze binnen korten tijd als ongewenschte vreemde lingen over de Duitsche grens worden gezet. Alleen een der Duitschers had wegens een ver- Fransche onderzeeër brengt Duitsch koopvaardijschip op PARIJS, 5 October. (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 5den October luidt: De artillerie was op verscheidene punten van het front bij tusschenpoo- zen in actie. Het legerbericht van Woensdagavond luidt als volgt: „Aan verschillende deelen van het front wer den patrouilles uitgezonden en hinderlagen ge legd. De vijand heeft een aanval gedaan op Pir- masens, welke werd afgeslagen. Een van onze onderzeeërs heeft een Duitsch koopvaardijschip aangehouden en naar een ha ven gebracht". „Geen vijandelijke vlieg tuigen boven Berlijn". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Het Engelsche ministerie van Luchtvaart heeft beweerd, dat Engelsche vliegtuigen in den nacht van 2 op 3 October boven Potsdam en Berlijn vlugschriften hebben laten vallen. Het commando der luchtmacht deelt in dit verband mede, dat noch in dien nacht noch in de voor afgaande nachten vijandelijke vliegtuigen zich boven Potsdam of Berlijn bevonden hebben. Men heeft dus ook geen vlugschriften kunnen laten vallen", mogensdelict in de Haarlemsche strafgevange nis gezeten. De anderen waren vluchtelingen die zonder middelen van bestaan in ons land rondzwierven. Ofschoon de commissa ris van politie de heer E. H. Tenckinck en hoofdinspecteur M. Woud, chef van den justi tieelen dienst, onmiddellijk alle maatregelen hebben genomen om de vluchtelingen op te sporen, zijn deze pogingen zooals reeds gemeld nog niet met succes bekroond. Men vermoedt, dat de vluchtelingen door geestverwanten worden geholpen om zich in groote steden zooals Rotter dam of Amsterdam te verbergen. Daarom zijn ook reeds gisteren de signale menten van de ontsnapten .per radio verspreid. Een der vluchtelingen, die een meisje u Velseo heeft, is daar in den.nacht van de ontvluchting zeer waarschijnlijk geweest. Het meisje houdt e'chter vol, dat zij den bewusten Duitscher niet gezien heeft. Intusschen zet de politie het onder zoek met kracht voort. Uit het onderzoek is, naar ons verklaard werd, gebleken, dat als de bewaarder zich aan de voorschriften had gehouden, de ontvluchting niet zoo had kunnen plaats hebben als nu ge schied is. Er is namelijk bepaald, dat als een bewaker een cel ingaat daarbij steeds een col lega aanwezig moet zijn. Op zijn ronde kan een bewaker de cellen controleeren z mder daar in te komen, namelijk door de kijkgaten. Ook is uit het onderzoek nog niet opgehelderd hoe de vier mannen in de cel bij elkaar waren. Het betrof hier namelijk een kamer voor zooge naamde passanten, waarin 4 ijzeren cellen zijn opgenomen voor het nachtverblijf. De gedeti neerden hadden dus elk afzonderlijk in zoo'n cel moeten zitten, terwijl de bewaarder ver klaart, dat de vier mannen bij elkaar waren toen zij hem overvielen. Het is mogebjk dat een der gedetineerden een looper heelt gekregen van een der bezoekers, zonder dat een bewaker, die in het bezoekuur aanwezig is, iets van die overhandiging heeft gezien De Duitschers kre gen af en toe bezoek, want zii hadden hier in de omgeving verschillende vrvnden en beken den. Een hunner heeft o.a. een jaar in lJmuiden vertoeft. De „J. P. Coen" 12 October naar Lissabon. AMSTERDAM. 5 October De N.V. Stoom vaart maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het vertrek van het s.s. „J. P. Coen" van Amsterdam op haar eerste reis naar Lissa bon, waar de passagiers zullen overgaan op het m.s. „Marnix van Sint Aldegonde", is vastgesteld op Donderdag 12 October a.s. Inscheping der passagiers des avonds tus- schen 8 en 10 uur aan de Javakade. Twee eischen werden Saradjogloe voorgelegd. LONDEN, 5 October. Blijkbaar zijn de onderhandelingen van Sarad jogloe met Molotof op het doode punt gekomen en zien èn Sovjet-Rusland èn Turkije zich voor een der moeilijk ste problemen van den oorlog ge plaatst. Rusland zou aan Turkije twee vitale eischen gesteld hebben, nl.: 1. Turkije zal de Dardanellen voor de Fran- iche en Engelsche vloot moeten sluiten. 2. Turkije zal die clausule uit de verdragen met Engeland en Frankrijk moeten schrap pen, waarin vastgesteld wordt, dat Engeland en Frankrijk Turkije zullen helpen, indien dit land in een oorlog gewikkeld mocht wor den. terwijl het een anderen Balkanstaat helpt zich tegen agressie te verdedigen. Met de Dardanellen tot hun beschikking zouden de Engelsche en Fransche oorlogs schepen niet slechts een in het nauw gedre ven Roemenië kunnen helpen, maar ook een van de voornaamste verkeersaderen tusschen Rusland en Duitschland afsnijden door de monding van de Donau te blokkeeren. Boven dien zouden zij de Sovjethavens in de Zwarte Zee kunnen bombardeeren. De tweede eisch, die Saradjogloe is voor gelegd, zou een aanwijzing zijn voor Turkije, dat het zich uit den Balkan terugtrekt en zijn belangen meer naar het oostelijk deel van de Middellandsche Zee verlegt, zoodat Rus land de vrije hand gelaten wordt om in Roe menië te invervenieeren, ten einde Bessarabië te herkrijgen. Onder tusschen trachten Saradjogloe en de Sovjetleiders te geraken tot het sluiten van een Zwarte-Zeepact van wederzijdschen bij stand in zoodanigen vorm, dat het niet in bot sing komt met de militaire en politieke pac ten, die Turkije op het oogenblik met Enge land en Frankrijk voorbereidt. (United Press.) Ged. Oude Gracht 82 - Tel 13870 (2 lijnen) EFFECTEN - COUPONS LIPS' SAFE INRICHTING /Adv. ingez. Mea.i Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche Rijksdag komt Vriidag- middag om twaalf uur bijeen voor het vernemen van een verklaring der rijks- regeering. In goedingelichte kringen te Berlijn zou men volgens United Press veronderstellen dat Hitier van plan is om in zijn Rijksdagrede aan te kon digen dat hij bereid is 't stichten van een kleinen Poolschen staat te bespreken op voorwaarde dat de Westersche mogendheden den oorlog be ëindigen. Het plan zou zijn een Poolsche regeering te vormen, die de goedkeuring van Berlijn en Mos kou zou wegdragen. Mochten Engeland en Frankrijk dit aanbod van de hand wijzen, dan zou die Poolsche staat waarschijnlijk geplaatst worden onder een Duit- schen gouverneur-generaal. Een ander bericht van hetzelfde bureau meldt dat Duitschland het plan zou hebben twee pro tectoraten in Polen in te stellen, een voor de Po len en een voor de Joden. Het woord is aan De vogels gaan weer op den trek En dat idee is niet zoo gek, Ik zou het ook wel willen; Zoo stiekum naar het Zuiden toe, Ver van het wintersche gedoe, Een leven zonder rillen. Zij trekken door de wijde lucht, In groote groepen op de vlucht, Naar verre milder streken; De vraag: wat doe je in de kou, Is een probleem voor mij en jou, Zij hebben 't al bekeken. Nog tal van vogels blijven hier, Ons tot verstrooiing en plezier, Zullen zij eens ontdekken. Dat. met den winter in ons land. Zij, met hun bloed- en veervefwant. Ook beter konden trekken? De vogels trekken er op uit, Met vroolijk kwetterend gefluit. Ik vind ze te benijden: Wij zitten aan ons plekje vast En blijven zitten met den last Van kille donkre tijden. P. GASUS. Hitier naar Warschau vertrokken. Ter bijwoning van de parade der Duitsche troepen. BERLIJN, 5 October. Hitler is vanmorgen om 9 uur per vliegtuig naar Warschau vertrokken, waar de Duitsche troepen een parade zullen houden. Deze gebeurtenis wordt be schouwd als het definitieve einde van den oorlog met Polen. Hitier zal vanavond weer naar Ber lijn terugkeeren. Hij is in gezelschap van eenige Duitsche legerleiders. (United Press) Duitsche duikboot in rle Baai van Valparaiso? VALPARAISO 5 October. Naar vernomen wordt'stellen de marine-autoriteiten een onder zoek in naar het verschijnen van een ver moedelijk Duitsche duikboot Dinsdagavond in de baai van Valparaiso, waar zij tot den och tend bleef liggen in de nabijheid van het stoom schip „Dresden". De aanwezigheid van de onderzeeër is naar men aanneemt oorzaak ge- •eest dat het Fransche stoomschip „Winnipeg" dezen ochtend haastig den haven is binnenge- loopen van Talcahuano via Panama op weg naar Frankrijk. Motorrijder botst tegen personen auto. Levensgevaarlijk gewond. In de kom van het dorp Voorthuizen is een militaire motorrijder in volle vaart tegen een personenauto gereden. Hij vloog over den wagen heen en kwam ongeveer vier meter verder op straat terecht. Het'bleek dat de polsslagader was doorge sneden. een arm gebroken en het linkerbeen verbrijzeld. Bovendien had de man aan het hoofd verwondingen opgeloopen en voorts een hersenschudding gekregen. In levensge vaarlijken toestand is het slachtoffer naar het militaire hospitaal te Amersfoort ver voerd. Russische troepen trekken terug bij Litauen. KAUNAS, 4 October (Reuter). De Sov jettroepen trekken zich thans, naar geme'.d wordt, terug uit een groot gebied in Polen tusschen Oost,-Pruisen en Litauen. dat toe gekend is aan Duitschland bij de Moskousche deelingsovereenkomst. Het gebied van Wilna is nog volkomen afgesneden vai Litauen Verklaard wordt, dat daar levensmiddelen en andere goederen .uiterst schaarsch zijn. Gevangenbewaarder P. Blauwbroek temidden van zijn gezin na ziin onaangenaam avontuur. Patrouillevhichten langs de Amerikaansche kust. WASHINGTON, 5 October. Uit betrouw bare bron wordt vernomen dat twaalf bom menwerpers van de marine van zonsopgang tot zonsondergang patrouillevhichten onder nemen naar de Caraïbische Zee van het Zuidelijkste punt der Vereenigde Staten tot de Noordkust van Zuid-Amerika. De vloot- autoriteiten weigerden er zich over uit te laten, maar onze zegsman zeide dat hij de operaties had waargenomen en dat hij dacht dat de vliegtuigen naar Norfolk zouden ver trekken. De vliegtuigen zijn gestationneerd op Islagranae, waar een vlootbasis wordt aange legd, gelijk aan die te Guantanamo, welke de zóne dicht bij het Panamakanaal be schermt. (United Press). Urbsys lieden opnieuw naar Moskou. Litausche kabinet was tot gisteravond Iaat bijeen. KAUNAS. 5 October iReiiter-A N.P.' Urbsv* de Litausche minister van buitenlandsche za ken zal vandaag opnieuw naar Moskou ver trekken. Het kabinet heeft tot gisteravond laat vergaderd ter bestudeering van de Rus sische voorstellen. Bismarck Laat ons toch ook de trouw aan de overtuiging bij tegenstanders leeren achten. Nog geen voorstellen te Londen ontvangen. Bericht inzake conferentie-van-zeven te Rome tegengesproken. Officieele kringen te Londen hebben Reuter ervan in kennis gesteld .dat uit Rome geen boodschap te Londen was ont vangen met betrekking tot vredesvoorstel len. Ook wist men niet of dergelijke voorstellen binnenkort te verwachten zouden zijn. Het Italiaansche persbureau Stefanl meldt ten aanzien van het bericht, dat de Duce bezig zou zijn een ontwerp voor een vredes conferentie te bestudeeren. waarbij al een lijst van deelnemende mogendheden zou zijn opgesteld, van allen grond ontbloot is. In den huidigen stand van zaken zal Italië een der gelijk initiatief niet nemen. In welingelichte Brioche kringen wordt volgens Reuter, groot gewicht gehecht aan laatstgenoemde verkla ring. In deze kringen brengt men deze verklaring in verband met het feit, dat na het bezoek van Ciano aan Ber lijn geen communiqué is uitgegeven en ziet men erin. dat de Duce gewei gerd heeft de vredesplannen van Hitier te steunen. Dit is van te meer beteekenis. aldus de diplomatieke redacteur van Reuter, omdat Chamberlain verklaard heeft, ieder voorstel te zullen onderzoeken in het licht van de voorwaarden, die hij tevoren had omschre ven. Klaarblijkelijk voldeden de Duitsche olannen aan deze voorwaarden niet en heeft Mussolini besloten geen verantwoordelijk heid voor het indienen der voorstellen te aanvaarden. Ook de zinsnede „in den hui dteen stand van zaken" wordt zeer belang rijk geacht, daar deze omstandigheden den staat van oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk en Engeland, alsmede de neu traliteit van Italië, insluiten, Dat na Ciano's bezoek aan Berlijn geen communiqué iA Tepubliceerd, wordt waarschijnlijk, aldus de redacteur, verklaard door de omstandigheid, dat de beide regeeringen over de bewoordin gen niet tot overeenstemming konden komen en dat een communiqué slechts gepubliceerd zou worden. indien de Duce met de Duit sche voorstellen instemde. Daar hij zijn goedkeuring niet heeft gegeven, zal het communiqué nooit het licht zien. Het is. zoo besluit de redacteur van Reuter, zeer onge woon dat na een dergelijk belangrijk offi cieel bezoek geen mededeeling wordt gepu bliceerd. legt 1200 k.m af. GENUA. 5 October (Stefani) In een bosch bij Savona is een jager er in geslaagd een grooten adelaar te vangen. De vlucht van den roofvogel bedraagt meer dan twee meter. De vogel was geringd. Op deze ijzeren ringen stond vermeld: „6 Februari 1939. Dierentuin Warschau". Het be treft hier een adelaar, die tijdens de bombardementen uit den dierentuin in de Poolsche hoofdstad was ge vlucht en minstens 1200 kilometer moet hebben gevlogen. HEDEN; 12 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Petroleum zal worden gedistribueerd. 3 De belastingdruk blijft stijgen. 3 De regeering wil de mogelijkheid openen collegegelden terug te betalen. 3 BUITENLAND. De Duitsche Rijkskag komt Vrijdag bijeen 1 De Russisch-Turkschc onderhandelingen zouden op een dood punt zijn gekomen 1 In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax nog eens ten aanzien van vredesvoorstellen verklaard dat verzekeringen van de huidige Duitsche regcering niet voldoende zijn. 5 De Engelsche regeering zal gedurende den oorlog een nauw contact onderhouden met de Dominions. 5 Daiadier heeft voor de Fransche Kamercom missie van buitenlandsche zaken uiteen gezet waarom Frankrijk ten oorlog is ge trokken. 5 ARTIKELEN, enz. Van onzen Londenschen correspondent: Storm over Bloombury 3 Mr. E. Elias: New Yorksch gesprek in den avond. 3 Indrukken van een reis naar Berlijn. 6 H. D. Vertelling: Publiciteit. 6 Speciale correspondentie: 't Zwijgende Rome 11 Voor dc Vrouw. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1