Haarlem's Dagblad Londen verlangt meer dan woorden. Brederode en Eindenhout Brederode en Eindenhout Hitler's rede duidde niet op herstel van gedaan onrecht. OORLOGSDADEN H. W. VROLIJK Er komt Benzine-distributie. VERLICHTING F. DIJKSTRA - SPAARNE 65 Het Belangrijkste De Kansen. Robaver en Amsterdamsche Bank Einde Zomertijd. IVuitextifd VERLICHTING F. DIJKSTRA - SPAARNE 65 Het Belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 7 October 1939 Abonnementen p«i werk f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per pos: f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 rejjels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Joch zullen de aangeqeoen uooistellen bestudeeid uxaxden. Een op gezag van de Engelsehe regee ring gedane verklaring zegt dat de door Hitler in zijn Rijksdagrede gedane voor stellen in vele opzichten „vaag en duis ter" zijn. Opgemerkt wordt, dat zij niets be helzen betreffende een weer goed maken van door Duitschland aan andere volken aangedaan onrecht. Desalniettemin zullen de voorstellen, gelijk verklaard is door den premier en den minister van buitenlandsche zaken, onderworpen worden aan een nauwge zette bestudeering in overleg met de re geeringen van de Dominions en van de Fransche republiek. Het is echter nood zakelijk te herinneren aan twee dingen: le. Dat geen vredesvoorstellen kans hebben aanvaardbaar gevonden te wor den, welke niet daadwerkelijk Europa bevrijden van de bedreiging met agres sie, en 2e. Dat de verzekeringen, die door de Duitsche regeering in het verleden zijn gegeven bij vele gelegenheden waarde loos zijn geworden en dat thans iets meer dan woorden noodig zal zijn om het ver trouwen te vestigen, dat de essentieele basis voor den vrede moet zijn". Een op gezag van de Britsche regeering uit gegeven verklaring zegt: „Het eerste deel van Hitler's redevoering, dat in hoofdzaak een overzicht is van de afgeloopen gebeurtenissen, vloeit over van verdraaiingen van de waarheid, die gemakkelijk herkend zul len worden door de bevolking in dit land en in derdaad in de geheele wereld. Bijvoorbeeld is de bewering, dat humane me thoden van oorlogvoering zijn gebruikt in Polen, weerlegd door verklaringen in het parlement en door het rapport van den Amerikaanschen am bassadeur in Warschau. De wereld heeft reeds een eigen oordeel gevormd over het zg. verzoek van de Tsjechen om ingelijfd te worden in Duitschland, terwijl Hitler's verklaring, dat hij zijn belofte nooit gebroken heeft, alleen aan toont, dat woorden voor hem een beteekenis heb ben, die totaal verschilt van die, welke gemeen lijk daaraan gehecht wordt. In een verdere passage beklaagt Hitier er zich over, dat „gedurende vele jaren doelstellingen zijn toegeschreven aan de Duitsché buitenland sche politiek, welke op zijn best verwacht kon den worden van de verbeelding van een school jongen". Wanneer er sprake is van verkeerd be grip, dan kan dat alleen worden toegeschreven aan Hitler's openlijke aspiraties naar wereld- ovex-heersching in Mein Kampf, aan zijn uitlatin gen, sinds hij aan de macht is en nog meer aan zijn daden. Ten slotte zijn de herhaalde sugges ties, dat Groot Brittannië verantwoordelijk is voor den oorlog, xxiet op feiten gegrond. Integen deel, de pogingen van de Britsche regeering om den vrede te behouden gedurende de opeenvol gende, door Duitschland in de laatste twee jaar veroorzaakte crises, zijn welbekend en door de geheele wereld erkend. Volgens Reuter is er voor het oogen- blik geen aanduiding, dat Hitler's rede iets behelst dat zou kunnen leiden tot een bespreking in het parlement vóór Woensdag, wanneer de rede automatisch ter sprake zal komen tijdens de debat ten, die volgen op het wekelijkscb over zicht van den premier. In parlementaire kringen is men van meening, dat de redevoering in zeer veel opzichten geworden is hetgeen men vex-wachtte. „Demagogische toon", constateert Parijs. Welingelichte kringen te Parijs zijn volgens Havas van meening, dat de redevoering van Hitier beantwoordt aan hetgeen de op de hoogte zijnde meening er van verwachtte. Af gezien van de oude thema's, waarop Hitier naar zijn gewoonte terugkomt het verdrag van Vei-sailles, de Duitsche „levensruimte", de gelijkheid van Duitschland en de Führer onderscheidt de redevoering zich door enkele bijzondere trekken. In de eerste plaats door het cynisme, waarmede hij niet gevreesd heeft Polen te beleedigen niet alleen in zijn leidex-s, maar zelfs in zijn combattanten, en in de twee de plaats zijn persoonlijke hoogmoed. Hitler's toon echter blijft geforceerd en demagogisch. Zijn aanval op de Engelsehe ministers wordt een persoonlijke zaak, zooals vroeger de aan vallen op Schuschnigg en Benesj In de internationale politiek dient Hitier zicli aan als kampioen voor den Eux-opeeschen vrede en vrijheid. Havas wijst op onjuistheden in vergelijking met vroegere verklaringen van Hitier, om als volgt te eindigen: In dit licht moet men de verklaringen beoordeelen, die gemengd zijn met bedreigingen, waarmede hij zijn rede eindigt, terwijl hij den vrede onder bescherming van den „Duitschen God", plaatst. Een sommatie aan de andere mogendheden om de exploitatie van Midden- en Oost-Europa af te staan voor ieder bevel, voor iederen wensch van Duitschland als een Duitsch koloniaal ge bied, ziedaar de grondslagen, waar op Hitier den vrede in Europa wil grondvesten. factoren en alle mogelijkheden van een ont spanning en een terugkeer tot het vertrouwen in overweging moeten worden genomen en ieder bepalen van een standpunt, welks gevolgen het lot der cultuur twijfelachtig zou kunnen maken, moet achterwege gelaten worden. De meening van representatieve, niet offi- cieele waarnemers is volgens Reuter dat Italië zich niet geheel kan aansluiten bij de leer, volgens welke Stalin en Hitier de Europee- sche kwestie onderling regelen. Het is niet waarschijnlijk, dat zulke vage voorstellen van Hitier door Italië aan de geallieerden zullen worden ovei-gebi-acht. Men laat hier Hitler's vertrouwen in den steun van Stalin buiten be schouwing, terwijl men van gevoelen is, dat de as BerlijnMoskou in strijd is met de as RomeBerlijn, welke laatste op het anti- kominternpact is gebaseerd. Onmiddellijk na het einde van de rede van Hitier» die werd gerelayeerd door het omroep- station van Rome, herhaalde de omroeper de mededeeling, dat Italië geen initiatief zal nemen in militaii-e operaties. Weerklank te Moskou. De rede van den Führer werd in Moskou met spanning tegemoet gezien, zoo meld het D. N. B., de duidelijke verklaring over den vrede vindt hier weerklank, te meer aangezien dit volkomen in overeenstemming is met den geest van de ovei-eenkomst tusschen Duitschland en Rusland van 28 September. In het bijzonder wordt aandacht geschonken aan de verklarin gen van den Führer over de samenwex'king tusschen Duitschland en Rusland in Oost- Europa. Thans moeten, zooals men in Russische kringen verklaard, de Westelijke mogend heden antwoox-den. Niet officieele Russische kringen hebben uxt- drukking gegeven aan hun voldoening over de vriendschappelijke woorden van Hitler ten aanzien van de U. S. S. R. Washington „Niets in ruil tegenover de verlangde concessies." Welingelichte kringen te Washington verkla ren, dat de Vereenigde Staten geen vrede kun nen onderschrijven, zooals Hitier di envoox-stelt, aangezien de regeering der Vex-eenigde Staten pas kort geleden verklaai'd heeft te weigeren de ver overing en deeling van Polen te erkennen, even als zij weigerde het lot van Tsjecho Slowakije te erkennen. Dezelfde kringen verklaren, dat een vrede, die beide staten onder Duitsch vazalschap zou laten, niet den zegen zou krijgen aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan. Andere punten, die in Hitler's rede werden op gemerkt zijn: 1. De aan Rusland gewijde woorden schenen vol verlangende gedachten. Aan den anderen kant vielen de aan Italië gewijde woorden op door hun vaagheid. Mussolini's militaire ver plichtingen werden niet eenmaal genoemd. 2. Teruggave van koloixiën zou een enorme concessie van Engeland zijn, waarvoor Hitier niets overeenkomstigs in ruil aanbiedt behalve verzekeringen omtrent vredelievende wenschen, welke zoo vaak te voren verbroken zijn. 3. Eenige woorden en gevoelens, die oprecht lijken, ten spijt toont een nauwkxxrige lezing van de rede geen enkel punt, waarover Hitier zou willen onderhandelen of tot een oempromis ko men in ruil voor de groote concessies, die hij voor Duitschland eischt. Tegenover joux-nalisten heeft Roose velt gistermiddag verklaard, dat hij geen gelegenheid heeft gehad om naar Hitler's rede te lxxisteren. Vraagt vrijblijvend premie opgave MOLESTVERZEKERINC tegen schade door aan WOON- en WINKELHUIZEN, HUISHOUDELIJKE INBOEDELS enz. Makelaar-Taxateur. HEUSSENSSTRAAT 16, TELEF. 23693, HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Rijverbod voor Zondag vervalt dan. kan gedurende de wintermaanden per uur getennist worden. (Adv. Ingez. Med.) Grootste toonzaal en sorteei-ing te Haarlem. U slaagt in elke prijsklasse. TOONZALEN AAN FABRIEK GEOPEND VAN 8—17.30. (Adv ingez. Med.) GOEDE KUNST, JUIST NU! 6 kunstavonden ƒ4.75 (r. i.) VER. „VOOR DE KUNST". Abonnementen bij ALPHENAAR. (Adv. Ingez. Med.) De 5 ontsnapte Dnitschers. Hoe heeft de overval plaats gehad. Het is nog altijd niet zeker hoe de ontsnap ping van de 5 Duitschers uit het Huis van Be waring te Haarlem heeft plaats gehad. De bewaarder B. heeft van begin af vei-zekerd, dat hij in een cel door vier mannen aangevallen is. Daarom zijn veronderstellingen geuit, dat hij overvallen zou zijn door den eenen Duitscher die in een cel afzonderlijk zat opgesloten en dat die hem daarna gedwongen zou hebben de cellen te openen waarin de 4 andere Duitschers zaten. De bewaarder verzekerde ons nog heden, dat die veronderstelling absoluut onjuist is. Hij houdt vol, dat hij in de kamer voor passanten door 4 Duitschers overvallen is geworden. Naar aanleiding van dit feit hebben wij nog nadere informaties ingewonnen bij de politie. Deze vei-klaarde ons. dat uit het onderzoek niets is gebleken, dat aanleiding zou geven te ver onderstellen. dat de bewaarder door den Duit scher S. (die in een cel afzonderlijk zat) hel eei'st is aangevallen. Maar wel heeft men den indruk gekregen, dat rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat er toen de bewaarder B. in de kamer van de passanten kwam, daar slechts één Duitscher aanwezig was. Uit vroegex-e mededeelingen onzerzijds we ten onze lezers, dat er in die passanten-kamer 4 cellen uitkomen, waarin de gedetineerden 's nachts worden opgesloten. Het is mogelijk dat dien avond een van de vier Duitschers in de passantenkamer is achtergebleven (er is ook een W. C. in die kamer) en dat deze toen alleer. den bewaarder heeft aangevallen en hem daar na gedwongen heeft ook de sleutels af te geven van de cellen waarin de drie andere Duitschers zaten. Het is namelijk zeker, dat de bewaai-der voor hij in de passantenkamer gekomen is, het electrisch licht heeft aangedraaid. Als hij toen 4 man in de kamer zou hebben gezien, zou hij zeker onraad vermoed hebben en zich aan zijn instructie gehouden hebben om niet alleen in een cel te gaan. Met zekerheid is evenwel niets te zeggen, maar wel is geconstateerd, dat in de passantenkanier geen worsteling heeft plaats gehad. Het vermoeden ligt dixs voor de hand, dat een Duit scher den bewaarder heeft overvallen, waarvan ook de verwonding onder diens oog getuigt, zonder dat het daarna tot een worsteling gekomen is. De bewaarder, die niet gewapend was, heeft zich als die veronderstelling althans juist is niet verzet en toegelaten dat de drie andere Duitschers uit hun cellen in die passan tenkamer bevrijd werden. Daarna is ook de Duitschei S., die in een cel in een ander deel „De heerschappij van den aanval moet een einde nemen." Daladier heeft Vrijdag in de commissie van buitenlandsche zaken van den Franscbien Senaat een uiteenzetting gegeven van den toestand, waarna een communiqué werd uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de mi nister-president antwoord heeft gegeven op een vragenlijst.w elke hem door den voor zitter van de commissie. Henry Bérenger, werd voorgelegd uit naam van zijn col lega's. Daladier gaf een overzicht van het Duitsch-Poolsche conflict in het licht van de pogingen van Frankrijk en Engeland eten vreedzame oplossing tot stand te brengen en toonde aan hoe deze pogingen, als ook de pogingen van de Ttaliaansche regeering zijn afgestuit op de kwade trouw van de Duit sche regeering. Spreker kondigde aan, dat binnenkort een ..blauwboek"" hierover zal wor den uitgegeven. Spreker zeide. dat overal ter wereld groote sympathie wordt ondervonden voor de Fransche en Britsche volken, die broederlijk samen strijden in den wil tot. overwinnen om een einde te maken aan de heerschappij van den aanval, met de verplichting iedere zes maanden te moeten mobiliseeren. Beiden willen een duurzamen vrede, welke iedere overheersching in Europa uitsluit en alleen g-ebaseerd moet zijn op het recht der volken en de vrijheid. Frankrijk en Engeland zullen de wapenen slechts neerleggen, wanneer dit bereikt zal zijn. Ten slotte zeide Daladier, dat het plicht is zich de soldaten aan het front waardig te toonen. De uiteenzetting van Daladier werd door de leden van de commissie met applaus be groet en de voorzitter beloofde den minister president de medewerking van de commissie tot de overwinning zal zijn behaald. De verliezen flor Fngelsche luchtmacht. LONDEN. 6 October (Reuter) Het mi nisterie van Luchtvaart heeft vanavond mede gedeeld. dat bij de luchtmacht tot dusverre 48 man gesneuveld, gewond of vennist zijn. HEDEN: 16 PAGINA'S. BINNENLAND. Er komt benzinc-distributic. De verhoogde kostwinnersvergoeding wordt met terugwerkende kracht uitbetaald. BUITENLAND. Hitier heeft in zijn Rijksdagredc o.a. gezegd dat een accoord in Europa nog steeds moge lijk is. Ook deed de Führer mededeelingen over den nieuwen Poolsclien staat. Fransche communistische leiders voort vluchtig. Een Engelsch stoomschip is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. SPORT. Sport in 't Kort. Damrubrieb. ARTIKELEN, enz. R. P.: De kansen. Van onzen Londenschcn correspondent: Lucht- strategische beschouwingen van het En gelsehe publiek. P. v. d. Hem: De autolooze Zondag. v. H.: De historie herhaalt zich. Speciale correspondentie: Het Duitsche volk rekent op vrede. Onder de Seinpalen. Dr. W. G. N. van der Sleen: Na drie jaar weer naar Canada. Pag. 3 57e Jaargang No. 17271 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Na de rede van Hitier heeft de Engelsehe regeering verklaard: „In hun huidigen vorm zijn deze voorstellen in vele opzichten vaag en duister. Op te merken valt, dat niet voor gesteld wordt het kwaad te herstellen, dat Duitschland anderen volken heeft aangedaan. Niettemin zullen de voorstellen, zooals dooi den premier en den minister van Buitenland sche Zaken tevoren reeds is verklaard, aan een nauwkeurig onderzoek worden onderwor pen, waarbij de regeeringen der Dominions en de regeering van Frankrijk geraadpleegd zullen worden". Wat moet men nu verwachten? Dat binnen een of twee dagen de Engelschen en Fran- schen antwoorden dat deze voorstellen hen niet bevredigen, en dus worden afgewezen? Met het gevolg, dat de oorlog met volle kracht losbarst? Neen. Dat geloof ik niet. Juist de opmer king: „de voorstellen zijn vaag en duister" houdt al in dat men van Engelsehe zijde na dere preciseering verwacht. Op welk punt? Bijvoorbeeld inzake de door Hitier aangekon digde stichting van een nieuw Polen, dat door Rusland en Duitschland gegarandeerd zou worden. Hoe groot wordt dit Polen, hoever gaat zijn zelfbestuur, welke waarborgen be staan daarvoor? Wat beteekent het voorstel voor een conferentie precies, in welke opzich ten is men van Duitsche zijde tot ontwape ning bereid? Er is inderdaad veel vaags. En het is duidelijk genoeg dat de Duitsche rijkskanselier, die zelf verklaard heeft dat een conferentie aanmerkelijke voorbereiding zou eischen, met opzet vaag is geweest om de kansen op den vrede, dien hij wenscht, te vergrooten. Immers: hij opent mogelijkheden tot onderhandeling, die inderdaad bestudee ring vereischen. En zelfs gaat hij zoover dat hij een bemiddeling van president Roosevelt als een mogelijkheid aanvaardt, hetgeen wel een groot verschil is met zijn vroegere hou ding tegenover de vredesvoorstellen van den Amei-ikaanschen president. Natuurlijk kan men hier tegenover de oor logsdoelen van Engeland en Frankrijk stel len. Men kan er vooral aan herinneren dat zij den val van het Hitler-régime wilden bewer ken. Maar sinds zij den oorlog aan Duitsch land verklaarden wegens zijn aanval op Po len is er zeer veel in den toestand veranderd door het Russische non-agressieverdrag met Duitschland, door Ruslands inval in Polen en door de verdeeling van dat land, waarbij de Russen hun machtspositie in de Oostzee, ten aanzien van de randstaten en van den Balkan verwierven. Als Engeland en Frank rijk hun „beleg" yan Duitschland voortzet ten tot inderdaad zijn regeering het aflegde, als een Duitsche revolutie uitbrak, zou die dan niet tot een régime kunnen leiden dat een veel sterker vereeniging van Duitschland met Rusland beteekende? Het is niet denk baar dat men in Engeland en Frankrijk niet overweegt wat de gevolgen van het bereiken van het eigen oorlogsdoel zouden kunnen we zen. Dat men zich niet afvraagt, of de ver wezenlijking van dat doel nieuwe gevaren voor zich zelf zou kunnen oproepen. Het bolsjewistische gevaar, daargelaten of het nog zoo bolsjewistisch is als tien jaar gele den, moet opnieuw zijn indruk maken. Door zijn verdrag met Rusland heeft Hitier groote voordeelen prijsgegeven maar tevens een factor in het geding gebracht die wel van groote beteekenis moet zijn tegenover het Westen. Men zou het kunnen zien als zeer hoog spel in een diplomatieke schaakmatch. Engeland en Frankrijk hebben herhaalde lijk vei-klaard dat zij zijn woord niet meer vertrouwen kunnen. Maar ontwapening, snel uitgevoei-d, is een zaak die den toestand zou kunnen beïnvloeden. Te verwachten schijnen op dit oogenblik diplomatieke ondei-handelingen, die lang kunnen duren en de bekende „ups and downs" zullen ver toonen. Wellicht zullen zij tot een mislukking leiden. Maar ik geloof dat men de kans op vrede niet kan uitschakelen. Er doen zich mogelijkheden voor, al zijn ze dan nog vaag. R. P. fusionneeren niet. Naar wij vernemen, hebben de Am sterdamsche Bank N.V. en de Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. beslo ten het in Juli I.I. ter kennis gebrachte voornemen tot samenwerking onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. Amsterdam, 7 October* Rome „Overijlde actie blijve thans achterwege". Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Rome: In Italiaansche politieke kringen wijst men er op, dat de rede van Hitier den toestand opheldert. Het voornaamste van de rede ligt in den gematigden vorm en in het feit, dat zij een laatste poging van Duitschland vormt tot vermijding van een catastrofe. Het is volgens deze kringen te hopen, dat de betrokken regee ringen haar aandachtig bestudeeren en zich onthouden van iedere overijlde actie. Het oogenblik is al te ernstig dan dat niet alle Naar de K.N.A.C. uit zeer goede bron ver neemt is thans een distributieregeling van benzine in voorbereiding. Hieruit kan tevens worden opgemaakt, dat het verbod van het automobielgebruik op Zondag een tijdelijk karakter draagt en zal worden opgeheven, zoodra de distributieregeling, aan de voorbe reiding waarvan hard wordt gewerkt, in wer king kan treden. Intusschen vernemen wij, dat met deze voorbereiding nog eenigen tijd zal zijn ge moeid. De zomertijd is weer ten end, We zijn nu alweer vele malen En blijkbaar lang genoeg, verwend, Met extra uurtjes zonnestralen. De zomertijd is weer ten end. Met al het licht waaraan wij hechten, De tijd, wat zonderling bekend t Als zonnetijd, herneemt zijn rechten. De lamp moet weer wat eerder aan, Dat mag men weinig apprecieeren, Maar 't valt ook „lichter" op te staan, Dat is weer iets om te waardeeren. De duisternis komt weer aan bod, De zon wijkt verder alle dagen, Maar dat gedeelte van ons lot Is welbekend en wel te dragen. We zien de toekomst donker in Door de natuur, dus dat 's natuurlijk, Helaas zien wij in andren zin Dat toekomstdonker ook figuurlijk. Dat minder licht is meer dan schijn, Maar daarom klemt temeer, wij moeten, Al mag het dan maar „kunstlicht" zijn, Elk lichtpunt vreugdevol begroeten. P. GASUS. Het woord is aan De Balzac: De macht laat ons wat wij zijn en vergroot slechts de grooten. Er kan pas, naar de politie verwacht, zeker heid verkregen worden over de juiste toedracht van de ontvluchting en hetgeen daaraan voor afgegaan is, als het gelukt is een of meer der vluchtelingen te pakken, opdat zij verhoord en hun verklaringen aan die van het personeel der gevangenis getoetst kunnen worden. Tot heden is nog geen der vluchtelingen aan gehouden, niettegenstaande overal naar hen gezocht wordt. Doordat er nu reeds dagen ver- loopen zijn, is de kans dat de vluchtelingen "er in geslaagd zijn over de grens te komen toege nomen. hoewel toch ook nog zeer ernstig met de mogelijkheid wordt rekening gehouden dat zij zich in ons land bij vrienden of bekenden schuil houden. Alle plaatsen die daarvoor in aanmerking komen worden natuurlijk gecontro leerd. Wij hebben reeds eenige dagen geleden ge meld, dat verwacht werd, dat de bewaarder B., in afwachting van het nadere onderzoek, ge schorst zou worden. De directeur van het Huis van Bewaring kon ons niet mededeelen of zoo'n besluit al genomen is. Hedennacht eindigt de zomer tijd. Men denke er dus heden avond aan vóór het naar bed gaan de klok een uur achteruit te zetten. Op Tennisparken kan gedurende de wintermaanden per uur getennist worden. (Adv. Ingez. Med.) Grootste toonzaal en sorteering te Haarlem. U slaagt in elke prijsklasse. TOONZALEN AAN FABRIEK GEOPEND VAN 8—17.30. (Adv ingez. Med.) GOEDE KUNST, JUIST NU! 6 kunstavonden ƒ4.75 (r. i.) VER. „VOOR DE KUNST". Abonnementen bij ALPHENAAR. (Adv. Ingez. Med.) De 5 ontsnapte Dnitschers. Hoe heeft de overval plaats gehad. Het is nog altijd niet zeker hoe de ontsnap ping van de 5 Duitschers uit het Huis van Be waring te Haarlem heeft plaats gehad. De bewaarder B. heeft van begin af vei-zekerd, dat hij in een cel door vier mannen aangevallen is. Daarom zijn veronderstellingen geuit, dat hij overvallen zou zijn door den eenen Duitscher die in een cel afzonderlijk zat opgesloten en dat die hem daarna gedwongen zou hebben de cellen te openen waarin de 4 andere Duitschers zaten. De bewaarder verzekerde ons nog heden, dat die veronderstelling absoluut onjuist is. Hij houdt vol, dat hij in de kamer voor passanten door 4 Duitschers overvallen is geworden. Naar aanleiding van dit feit hebben wij nog nadere informaties ingewonnen bij de politie. Deze vex-klaarde ons. dat uit het onderzoek niets is gebleken, dat aanleiding zou geven te ver onderstellen. dat de bewaarder door den Duit scher S. (die in een cel afzonderlijk zat) het eei-st is aangevallen. Maar wel heeft men den indruk gekregen, dat rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat er toen de bewaarder B. in de kamer van de passanten kwam, daar slechts één Duitscher aanwezig was. Uit vroegex-e mededeelingen onzerzijds we ten onze lezers, dat er in die passanten-kamer 4 cellen uitkomen, waarin de gedetineerden 's nachts worden opgesloten. Het is mogelijk dat dien avond een van de vier Duitschers in de passantenkamer is achtergebleven (er is ook een W. C. in die kamer) en dat deze toen alleen den bewaarder heeft aangevallen en hem daar na gedwongen heeft ook de sleutels af te geven van de cellen waarin de drie andere Duitschers zaten. Het is namelijk zeker, dat de bewaax-der voor hij in de passantenkamer gekomen is, het electrisch licht heeft aangedraaid. Als hij toen 4 man in de kamer zou hebben gezien, zou hij zeker onraad vermoed hebben en zich aan zijn instructie gehouden hebben om niet alleen in een cel te gaan. Met zekerheid is evenwel niets te zeggen, maar wel is geconstateerd, dat in de passantenkanier geen worsteling heeft plaats gehad. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat een Duit scher den bewaarder heeft overvallen, waarvan ook de verwonding onder diens oog getuigt, zonder dat het daarna tot een worsteling gekomen is. De bewaax-der, die niet gewapend was, heeft zich als die veronderstelling althans juist is niet verzet en toegelaten dat de drie andere Duitschers uit hun cellen in die passan tenkamer bevrijd werden. Daarna is ook de Duitschei S., die in een cel in een ander deel van dit gebouw zat, door zijn landgenooten bevx-ijd. De bewaarder ontkende evenwel, dat hij na den overval de sleutels der cellen aan de Duit schers gegeven zou hebben of zou hebbe verteld op welke deuren bepaalde sleutels pasten. Reeds in ons vorig nummer wezen wij er op, dat de politie de overtuiging gekregen heeft, dat de bewaarder zich niet moedig gedragen heeft. Dat wil evenwel geenszins zeggen, dat gedacht is aan de mogelijkheid, dat de bewaar der zich door de Duitschers heeft laten over halen om een oogje dicht te doen en de vlucht te vergemakkelijken DALADIER: „De heerschappij van den aanval moet een einde nemen." Daladier heeft Vrijdag in de commissie van buitenlandsche zaken van den Franscbien Senaat een uiteenzetting gegeven van den toestand, waarna een communiqué werd uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de mi- nister-ipresident antwoord heeft gegeven op een vragenlijst.w elke hem door den voor zitter van de commissie. Henx-y Bérenger, werd voorgelegd uit naam van zijn col lega's. Daladier gaf een overzicht van het Duitsch-Poolsche conflict Sn het licht van de pogingen van Frankrijk en Engeland eten vreedzame oplossing tot stand te brengen en toonde aan hoe deze pogingen, als ook de pogingen van de Italiaansche regeering zijn afgestuit op de kwade trouw van de Duit sche regeering. Spreker kondigde aan, dat binnenkort een .blauwboek"" hierover zal wor den uitgegeven. Spreker zeide. dat overal ter wereld groote sympathie wordt ondervonden voor de Fransche en Britsche volken, die broederlijk samen strijden in den wil tot overwinnen om een einde te maken aan de heerschappij van den aanval, met de verplichting iedere zes maanden te moeten mobiliseeren. Beiden willen een duurzamen vrede, welke iedere overheersching in Europa uitsluit en alleen gebaseerd moet. zijn op het recht der volken en de vrijheid. Frankrijk en Engeland zullen de wapenen slechts neerleggen, wanneer dit bereikt zal zijn. Ten slotte zeide Daladier, dat het plicht is zich de soldaten aan het front waardig te toonen. De uiteenzetting van Daladier werd door de lecten van de commissie met applaus be groet en de voorzitter beloofde den minister president de medewerking van de commissie tot de overwinning zal zijn behaald. De verliezen flor Engelsehe luchtmacht. LONDEN. 6 October (Reuter) Het mi nisterie van Luchtvaart heeft vanavond mede gedeeld. dat bii de luchtmacht tot dusverre 48 man gesneuveld, gewond of vennist zijn. HEDEN: 16 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Er komt benzine-distributie. 3 De verhoogde kostwinnersvergoeding wordt met terugwerkende kracht uitbetaald. 3 BUITENLAND. Hitier heeft in zijn Rijksdagredc o.a. gezegd dat een accoord in Europa nog steeds moge lijk is. Ook deed de Führer mededeelingen over den nieuwen Poolschen staat. 5 Fransche communistische leiders voort vluchtig. 5 Een Engelsch stoomschip is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 Damrubriek. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De kansen. 1 Van onzen Londenschcn correspondent: Lucht- strategïsche beschouwingen van het En gelsehe publiek. 2 P. v. d. Hem: De autolooze Zondag. 3 v. H.: De historie herhaalt zich. 3 Speciale correspondentie: Het Duitsche volk rekent op vrede. 3 Onder de Seinpalen. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: Na drie jaar weer naar Canada. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningcn 7 Dr. P. H. Schroder: Vrouwenoproer. 7 Filmschouw 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Nog steeds groote onzekerheid. 9 A. J. D.: Tagetes. 9 Dr. P. H. Schroder: Boeken die bleven. H v. H.: Pluk den dag. ji H. v. d. M.: De Randstaten lang de Baltische kust. ji J. B. Schuil over: „Stralende Dageraad". 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1