Na het Wereldschaaktournooi. HOCKEY DAMES-HOCKEY KORFBAL. Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 9 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Kon. Ned. Hockey-Bond DE UITSLAGEN. ZandvoortH. B. S. 1—2 StrawberriesOh Kay 3—2 Alliance—B. M. H. C. II 2—2 IjsvogelsAllernaar 3—6 B. M. H. C. Ill—T. H. C. 25 1—4 Oh KayStrawberries II 2—1 HurleyAlliance II 0—1 H. B. S. IIZandvoort II 3—2 Alkmaar IIIjsvogels II 1—2 F. A. H. C. I—B. M. H. C. IV 3—1 KraaienAmsterdam VI 10—1 Pinokkio III—F. A. H. C. II 5—3 A'dam VIIKraaien II 1—0 V. V. V. II—H. B. S. III 2—2 B. M. H. C. V—B. M. H. C. VI 2—3 F. A H C. Ill—Hurley II 4—0 S. O. S.—H. O. C. 1—1 B. M. H. C.Delftsche Stud 2—3 Victoria—H. H. IJ. C. 4—2 T. O. G. O.—H. D. M. 2—2 Strawberries—Oh Kay (3—2) De thuisclub begon zeer goed; binnen een minuut had deze reeds 10 voorsprong door toedoen van Mantjes (10). Na deez explosie was het. vrijwel gedaan met alle enthousiasme; het werd verder een vrij tamme wedstrijd. Een tweetal strafcorners, door Brandhof uitstekend benut, brachten Strawberries een 30 voor sprong. Voor de rust liep Oh Kay dezen achterstand tot 31 in. De tweede helft was nog tammer en Oh Kaj slaagde er in nog een doelpunt te maken, zoo dat het einde met 32 voor Strawberries kwam. Alliance—B. M. H. C. 2 (2-2) De slechte toestand van het terrein maakte behoorlijk hockey onmogelijk. Door Mulder kreeg B. M. H. C. de leiding, welke door Alliance weer werd teniet gedaan (11). De thuisclub slaagde er vervolgens in de leiding te nemen waarna Mulder opnieuw voor B. M. H. C. scoor de (22). Wel was B. M. H. C. sterker, maai de terreinsomstandigheden werkten tegen. B. M. H. C.—Delftsche Studenten (2-3) De Haarlemmers traden volledig aan en stel den zich aldus op: Friedhof, Reus. Stücker, L. de Roos, De Wit. Volker, Gunning, Schmeink, A. de Roos, Breitenstein, Fr. v. Olphen Direct blijkt dat de studenten er zin in heb ben; zij ontwikkelen een vlug spel met een ver rassend goede balcontröle. De Haarlemsche ver dediging heeft handen vol werk om dit vlugge spel te onderbreken; vooral de links-back trapt er eenige malen lustig over heen. De overige deelen van het Haarlemsche elftal voldoen wel; alleen houdt de aanval het spel te korft; die speelt te veel op A. de Roos, hetgeen tegen de solide Delftsche verdediging geen succes kan opleveren. Wel neemt B. M. H. C. de leiding uit een strafcorner, die door A. de Roos hoog wordt ingeschoten, maar de gelijkmaker komt op de zelfde wijze (11). Nog voor d rust geeft Breitenstein met een fraai schot in den hoek aan B. M. H. C. op nieuw de leiding (21). In de tweede helft is de thuisclub meest aan- valland, doch de Delftsche achterhoede speelt goed. Er blijkt voor B. M. H. C. geen doorko men aan. Ook is het geluk niet met de Haar lemmers, als twee onhoudbaar harde schoten van A. de Roos tegen den paal ketsen. Maar ook de Haarlemsche doelman heeft eenige malen geluk, als na missen van Stücker de keeper ver uitloopt en ook mist, waardoor de bal naast het doel gaat. Na een scrimmage voor het dóel komt de bal over de Haarlemsche doellijn (22). Zelfs slagen de enthousiast spelende Delfte naars er in, de leiding te verkrijgen (23). Alles wordt nu door hen op de verdediging gezet en al speelt B. M. H. C. nu nog sterker aanvallend, het helpt niet meer. Met 2—3 komt het einde. DE UITSLAGEN. Rood Wit IRood Wit II 140 HurleyAmsterdam II 21 B. D. H. C. II—Strawberries 60 AmsterdamB. D. H. C. 12 H. B. S.—Rood Wit III 16—1 B. D. H. C. VZandvoort 42 Zandvoort IIB. D, H, C. IV 08 AlmaarB. D. H. C. III 03 Rood Wit IV—H. B. S. II 2—2 Kraaien—B. D. H. C. VII 2—2 Strawberries IIKraaien II 62 Rood Wit I-Rood Wit II (14-0) De elftallen verschenen in de volgende op stelling: Rood Wit I: J. Henning, A. v. Beeck Vollenhoven, M. Schmeink, W. de Voogt, J. Goeting, P. v. d. Pol, L. Paardekooper Overman, M. v. d. Zouwe. H. Vreede, L. Jongeneel, T. Goeting. Rood Wit II: A. de Voogt, A. v. Tienhoven, A. Henning, H. Doyer, H. Everard, D. Steyn Parvé, B. Klijzïng, G. Alofs, E. Loeb, K. Mos, T. Kraayeveld. De uitslag wijst er reeds op dat van strijd in den eigenlijken zin des woords geen sprake ge weest is. Rood Wit I nam onmiddellijk het spel in handen; de achterhoede van het tweede wist slechts korten tijd stand te houden. Mej. de Voogt deed uitstekend werk onder de lat. De eerste strafcorners, volgens den nieuwen regel genomen, werden door tactisch spel van mej. Loeb onschadelijk gemaakt, doch na 10 minuten had mej. T. Goeting succes. Toen de weg naar het doel gevonden was, volgden vóór de rust nog vier doelpunten, waarvan drie van mej. T. Goeting. Ruststand 50. In de tweede helft bleef Rood Wit I door snel. open spel veel sterkei'. De voorhoede van het tweede hield het spel tekort. Hier viel het goede vleugelspel van mej. Kraayeveld op. Regelmatig ging de score omhoog. De dubbele cijfers werden ondanks goed volhouden van de reserves spoedig bereikt. Met 140 kwam het einde. De doelpunten werden gemaakt door mej. Goting (5), v. d. Zouwe (4), Vreede (3). Jongeneel en de Voogt. Mej. v. Beeck Vollen hoven debuteerde in de achterhoede en toonde hier haar plaats volkomen waard te zijn. Amsterdam—B. D. H. C. (1—2) Op een goed veld bonden twee gelijkwaar dige ploegen den strijd aan, die zich, door de sterkte der halflinies, voor een groot deel op het middenveld afspeelde. Ook de backs kwa men er nog wel eens aan te pas, de doelverde- digsters slechts zelden. Over het algemeen was Bloemendaal wel wal sterker dan de tegenpartij, bij wie alleen mej. Van Grinsven gevaarlijke variaties in haar spel wist te brengen. Toch duurde het geruimen tijd voor dat mej. H. Bekkers voor de eerste maal den bal in den hoek van het Amsterdamsche doel schoot. Even later passeerde zij geheel alleen enkele tegenstandsters en scoorde opnieuw op fraaie wijze. Met 02 kwam de rust. Daarna verslapte het spel eenigszins, totdat ongeveer tien minuten voor het einde de rechts buiten van Amsterdam goed voorzette en mej. Van Grinsven er 12 van maakte. Dit schudde beide partijen wakker; zij gin gen opnieuw enthousiast spelen, evenwel zon der resultaat. Met een welverdiende 21-overwinning voor B. D. H. C. kwam het einde van den door de heeren G. Jonker en H. Onland goed geleiden wedstrijd. B. D. H. C. was op mej. L, Hacke- nitz na volledig, voor wie mej. C. Kerkhoven als linksbuiten meespeelde. KON. NED. KORFBALBOND DE UITSLAGEN. Westelijke eerste klasse. 8—5 1—2 3—3 0—4 0—12 1—4 5—5 SwiftSportief OosterkwartierD. E. D. Koog ZaandijkBlauw Wit S. V. K.Westerkwartier Fluks—H. S. V. Ons EibernestAchilles DeetosD. K. O. Tweede klasse. SamosLuto 25 BilthovenHercules 33 Allen WeerbaarSport Vereent 35 NieuwendammerhamAmsterdam Zuid 46 Blauw Wit IIIZuiderkwartier 38 TogoRohda 29 D. D. V.Archipel 5n B. E. P.Groen Geel 31 Derde klasse. Z. K. V. II—Haarlem 2—2 Westerkwartier III—Meervogels 2—4 D. V. D, IIA'dam Noord 60 Nieuw FloraIndo 32 AmstelodanumReady Tekca 11 OosterparkOosterkwartier III 4J Allen Weerbaar—Sport Vereent (3-5) Met een paar invallers trok het eerste twaalf tal van S.V. naar Amsterdam om daar Allen Weerbaar te ontmoeten. Door goed spel der gasten werden de punten mee naar huis geno men. W. Vink opende de score, waarna het 11 werd. F. Fortgens gaf z'.n club weer de leiding, doch A.W. maakte weer gelijk, met welken stand de rust inging. Na de rust scoorde C. de Goederen vp01 derde maal voor S.V., doch weer maakte A.W. g6De" eerste aanval kwam toen weer aan de beurt en mevr. Klaver-Budding maakte met een vrije kans geen fout, terwijl W. Vrnk zn club veilig stelde, 35, waarbij het bleef. Oosterkwartier—D. E. D. (1—2) De thuisclub mist twee dames en twee heeren. n.l.m mej. D. Segerius, mej. Tr. Waage en de hee ren Drogtrop en v. d. Linden. Zij werden ver vangen door de dames N. v. d. Pieterman en J. Kloos en de heeren B. Poelgeest en B. Tirnmer- Als scheidsrechter De Vries laat beginnen, ont plooit zich direct een vlug gelijk opgaand spel; om beurten worden er aardige aanvallen opge zet; die van DED zijn gevaarlijker. Herhaaldelij k wordt goed doorgebroken maar de DED-aanval is niet gelukkig met het schot. Oosterkwartier's aanval weert zich ook ge ducht; enkele goede schoten misten ternauwer nood. Na een half uur neemt zij toch nog onver wacht de leiding door H. Hommers (10). DED krijgt voor rust nog enkele kansen op den gelijkmaker, maar weet hiervan geen ge bruik te maken. De tweede helft houdt Oosterkwartier goed stand; er wordt goed verdedigend werk verricht, terwijl ook de aanval behoorlijke doelkansen krijgt; jammerlijk gingen deze door loopen ver- loren. DED heeft dan bepaald pech als een goed ge plaatste bal. om den korf draait, zonder er in te verdwijnen. Als de tweede helft een half uur oud is, gelukt het F. Brands, eindelijk den gelijkmaker te sco ren 11 Kort hierop glipt mej. L. Nijboer door de ver dediging en scoort van dichtbij (12). Oosterkwartier krijgt in de resteerende tijd nog kans op den gelijkmaker, echter wordt hier van geen goed gebruik gemaakt. Z. K. V. 2—Haarlem (2-2) Haarlem vertrok met twee invallers voor I. Brauchmann en I. Vink naar de Zaan, en heeft desondanks daar een zeer goeden wedstrijd ge- Z. K. V. speelde voor de rust met het voordeel van den wind mee, en had dus een kleinen voor sprong. De Haarlem-aanval speelde zeer goed samen, met een beetje geluk had zij de leiding kunnen ;nemen, thans sprongen goed gerichte schoten van F. v. Hout en E. Smidt wederom uit den korf. Na een half uur scoorde ZKV (10), welke stand tot de rust ongewijzigd bleef. In het Heemsteedsche Sportpark hebben de dames van de Dames- Hockeyclub Rood Wit I aan haar jongere sportzusters een goede les in Hockey gegeven. Het reserve-elftal moest een140 nederlaag boe ken. Hier ziet men het gewirwar bij het doel van Rood Wit II bij het nemen van de zooveelste corner. Na de rust waren de rollen omgekeerd. De bal was voortdurend in den Haarlem-aanval; E. Eekshout scoorde na 10 minuten den gelijkmaker De tweede opstelling was misschien nog beter dan de beginopstelling; in alle vakken werd een vlotte partij korfbal gespeeld; na een halfuur scoorde H. Arends van verre (12). ZKV kwam thans sterker opzetten, het was jammer dat de ZKV-dames het spel in den aan val trachtten te forceeren, niettemin waren de Haarlem-dames op hun qui-vive; iedere gedekte bal werd zoo goed mogelijk onderschept. Even voor tijd maakte een ZKV heer van grooten af stand gelijk (22). Zoodoende ontging Haarlem de overwinning. HAARL. KORFBALBOND H. K. C. „Haarlem". Secr.: Hans Arends, Nic. v. d. Laanstr. 36. Gespeeld, 8 Oct.: ZKV 2Haarlem 1 22; Palvu 1Haarlem 3 21; Haarlem a adsp, Animo Ready adsp. 71; THB adsp.Haarlem 'o adsp. 10. Te Spelen Zondag 15 Oct.: Haarlem 1Swift 2 om 2.15 uur in het Noordersportpark; Nieuw Flora 2Haarlem 2 om 2 uur aan de van Oos ten de Bruynstraat, Meerlebosch aHaarlem a om 12 uur, terrein Nagtegaalstraat; vertrek 11.30 uur per fiets van het Noordersportpark. Haar lem 6Oosterkwartier b om 10 uur in het Noor dersportpark. Voorgesteld als lid de heer P. Koelewijn, Rijks H. B. S. IJmuiden-Oost door H. en J. Arends. yoorgesteld als adspirantlid Thea Nouwens, Orionweg 56 door Thea de Graaf en de adspi- rantcommissie. Oefenen: Zaterdag van 2 tot 4.30 uur zoowel voor de adspiranten als senioren in het Noor der Sportpark. Voorgesteld als adspirantlid Atie de Vries, El zenplein 16 door Karei v. d. Eykhof en de adsoi- rantcommissie. De Oosthoek. Secretaris G. J. Komduur, Bandoengstraat 14. Het wedstrijdsecretariaat wordt tijdelijk waar genomen door den heer G. Regelink, Dietsveld 18. Gespeeld 8 Oct.: Oosthoek 2—OK 7, Oost hoek niet opgekomen. Te spelen 15 Oct.: Oosthoek 1Aurora 3, aan vang 10 uur; Zwaluwen 2—Oosthoek 2, 2 uur. Wij vertrekken om 1 uur vanaf de Groote Markt. Trainen lederen Zaterdagmiddag om 2.30 uur. Voorgesteld als lid de heer Spoelstra, Schoter- veenstraat 3 en de dames D. en B. Vrielink, Wel tevredenstraat 26. Oosterkwartier. Uitslagen van 8 October: Oosterkwartier 1DED 12 Oosterpark 1Oosterkwartier 3 41 Aurora 2Oosterkwartïer 4 23 Oosterkwartier 5Aurora 3 61 Oosterkwartier aMeerlebosch a 11 Te spelen 15 October: DVD 1Oosterkwartier 1, 2 uur. Sport Vereent 2Oosterkwartier 2, 2 uur. Oosterkwartier 4Zwaluwen 1, 2 uur. Meerlebosch 3Oosterkwartier 6, 10 uur. Haarlem bOosterkwartier b, 10 uur Oosterkwartier cMeerlebosch c, 12 uur. Nieuw Flora. Secretariaat tijdelijk Lange Lakenstraat 27. Waarnemend secretaris H. C. Duits, Lange La kenstraat 27. Wedstrijdsecretaris: H. M. Thuis, Dolfijnstr. 36 Penningmeester: J. H. Scheffer, Dorreboom straat 13. Gespeeld Zondag 8 October: Nieuw-Flora 1Indo 1 32 Zwaluwen 3Nieuw-Flora 12 THB 1—Nieuw-Flora 10—1 Te spelen Zondag 15 October: Nieuw-Flora 2Haarlem 2, 2.15 uur aan de van Oosten de Bruynstraat. THB 3Nieuw-Flora 3 om 10 uur op het ter rein van THB. De adspiranten spelen tegen Mearlebosch b, Nadere mededeelingen hieromtrent zullen per aanschrijving bekend gemaakt worden. T. H. B. Secretaris C. Keur, Patriarohstraat 17. Gespeeld Zondag 8 October: THB 1—Nieuwe Flora 2 10- THB adsp.Haar B adsp. 10 Te spelen op Zondag 15 October: Aurora 2THB 1, 10 uur. THB 3Nieuw Flora 3 THB adsp.Aurora adsp. Speeltijd voor deze twaalftallen nog onbekend. Het tweede twaalftal is vrij. Voorgesteld als adspirant-lid Corrie Schou ten, Kruisweg 64. Sport Vereent. Bloemendaal/ Santpoort. Sea-. Bruno Klauwerstr. 5, Santpoort (St.) Gespeeld Zondag 8 Oct.: S. V. 3Meerlebosch 3 23 SV bMeerlebosch c (adsp.) 40 Te spelen Zondag 15 Oct.: Luto 2—SV 1, 2 uur, terrein Balboastraat, Am sterdam, vanaf C. S. tramlijn 13; uitstappen halte Vespuccistraat. SV 2Oosterkwartier 2, 2 uur. SV 3Animo-Ready 3, 10 uur. Animo Ready aSV a, 10 uur (adsp.) Animo-Ready. Seaetaris: J. P. Kruger, Twijnderslaan 27. Wedstrijdsecretaris: D. ter Haak, Aelberts- bergstraat 28. Gespeeld: Animo-Ready 1Watervliet 1 45 Meerlebosch 2Animo-Ready 2 21 Haarlem aAnimo-Ready a 71 Te spelen: Sport Vereent 3Animo-Ready 3, 10 uur. Animo-Ready aSport Vereent a, 10 uur. Voor den wedstrijd van het 2e twaalftal zal uitstel gevraagd worden. CHRISTELIJKE KORFBALBOND „Onder Ons". Secretaresse L. van Rossem, Langendijkstr. 32. Wedstrijdsecretaris J. van Duren, Jan Ha ringstraat 87. De op Zaterdag j.l. te spelen wedstrijden zijn afgelast. Het blijkt niet overbodig te zijn, nog maals te berichten dat er iederen Zaterdagmid dag op het terrein aan de Van Oosten de Bruyn straat getraind wordt. Als lid is aangenomen V. Gouda Door A. D. de Groot BUENOS AIRES, 22 September. Het wereldschaaktournooi is weer sinds een paar dagen afgeloopen. Duitschland heeft ge wonnen, de vele politieke 22 uitslagen ten spijt. Op initiatief van den wereldkampioen heeft men nl, alle wedstrijden tusschen de oor logvoerende landen reglementair 2—2 laten worden, en zoo is Duitschland niet in de gele genheid geweest tegen de ongetwijfeld zwakke re landen Frankrijk en Palestina overwinnin gen te behalen, Voor de Polen geldt intusschen hetzelfde, wat Bohemen en Moravië betreft: ook dat werd een reglementair gelijk spel. Het tournooi heeft in zooverre een niet erg zuiveren maatstaf voor de krachtverhoudingen van de verschillende teams opgeleverd, maar dat was in ieder geval na het uitbreken van den oorlog al niet meer goed mogelijk. De. Polen hebben in de eerste dagen nl. een sterke inzin king gehad. Hoe kan men ook schaakspelen, als men weet zooals Frydmann dat zijn woon plaats gebombardeerd .wordt, en dat er twee broers aan het front zitten. En voor de ande ren was het net zoo; Najdorf heeft have en goed in Warschau, als er nog iets van over is. In de laatste ronde hebben wij, Hollanders met man en macht Duitschland in toom gehou den, maar de Polen zelf hebben het bedorven door tegen het zwakke Denemarken een half puntje te verspelen. Anders zouden Polen en Duitschland samen de eerste plaats hebben moeten deelen, wat hier natuurlijk een enorme sensatie zou zijn geweest. Wij zelf hebben ons tenslotte, vooral tengevolge van de vreeselijke nederlaag tegen Bohemen en Moravië, met de achtste plaats tevreden moeten stellen. Na ons verrassend goede begin maar een matige resultaat. Maar het opmerkelijkste van onze uitslagen is het feit, dat wij tegen alle landen die voor het begin van den wedstrijd favoriet waren, nl. Polen, Duitschland, Zwe den en Argentinië gewonnen of (tegen Duitsch land nl.) gelijk gespeeld hebben. Daar zit waar schijnlijk wel iets van een Hollandschen karak tertrek in; ik denk aan internationale voetbal wedstrijden en dergelijke. Als het moeilijk is, dan pas komt men op volle kracht, dan geeft men eigenlijk pas 100 pet. Intusschen denkt men nu niet meer zoo erg veel aan schaken. De week na afloop van het tournooi, die oorspronkelijk bestemd was voor het bezichtigen van stad en omgeving, voor zoo ver men dat niet al gedaan had, wordt door gebracht met wikken en wegen; zal ik teruggaan of niet? Bij'na iedereen was eerst vastbesloten te blijven, bijna iedereen gaat tenslotte toch met de Copacabama terug; de moeilijkheden, die men immigranten in den weg legt, zijn vele en groote, om nog maar niet eens te spreken van het zoeken naar een betrekking. Voor de groote, wereldberoemde spelers is het niet zoo moeilijk met behulp van het schaak spel het hoofd boven water te houden, maar de mindere goden moeten het van een baantje hebben. Iedereen probeert zijn beslissing zoo lang mogelijk uit te stellen, en dan eerst daar naar uit te kijken, maar men is onverbiddelijk: wie niet met de „Copacabana" gaat. krijgt geen gratis passage meer van de Federacion de Ajedrez. (De Schaakbond). Ondanks al deze zorgen trekt er nog één ding onweerstaanbaar de aandacht: de beginnende lente! Lente in September: het is een beetie moeilijk aan het denkbeeld te wennen, maar de boomen in de parken spreken duidelijke taal. Het wordt nu de tijd om te gaan wandelen in het prachtige, groote Palermo-park, den An- dalusischen tuin te bekijken die intusschen meer Andalusisch, dan tuin is; hij bestaat nl. in hoofdzaak uit tegels en ceramiek de eend jes en zwanen te gaan voeren. Omstreeks het middaguur, als de zon in het Noorden staat, kan het al knapjes warm zijn. In zoo'n park moet men apenoten eten: er loopen kereltjes rond met een merkwaardig soort locomotiefje bij zich, die op een fluitje blazen om de aandacht van het publiek te trek ken en zij verkoopen warme, versch gebrande pinda's. Dat is eenvoudig verrukkelijk: op een bankje in het park, prettig in de koesterende zon naar de uitbottende boomen kijken en ape noten eten. Het contrast met Europa is groot. Hier lente, daar herfst. Hier cultureele opbouw in een jonge nieuwe wereld, daar afbraak van een oude we reld, die sinds eeuwen de leiding heeft gegeven en nu aan familietwisten tengronde dreigt te zullen .gaan. Familie-twisten inderdaad: hier, buiten Europa merk je pas hoeveel je onderling gemeen hebt, vergeleken bij niet-Europeanen. Wij hebben Roemeensche, Finsche, Duitsche kennissen, vrienden kan ik welhaast zeggen: wat ons samenbindt is het feit, dat we alle maal in het goede oude Europa groot geworden zijn. Maar intusschen: de huiselijke haard verliest veel van zijn aantrekkingskracht, als men er eeuwig ruzie maakt. Een rechtgeaarde zoon trekt onder zulke omstandigheden de wijde wereld in. heimwee ten spijt. Waarschijnlijk zullen wij de voorkeur geven aan de lente, den opbouw, h'et nieuwe misschien later, als het wat tot rust gekomen is in Europa, weer eens aan terug gaan te denken. VOORBEURSOVERZICHT. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. De omzetten waren klein en tijdens de ochtenduren wei-den slechts geringe fluctuaties meegemaakt. De markt had niet de beschikking over factoren, die nieuwe gezichtspunten openen, en boven dien zit de markt in een eng keurslijf, daar te Londen de noteeringen volkomen worden ge controleerd Het Britsche pond gaf slechts be scheiden affaire te aanschouwen, waarbij in hoofdzaak werd afgedaan tegen prijzen, loo- pende van 7.55 3/4 a 7,56 3/4. Dol lars waren 1,88 1/8 a 1.88 3/16. De koersen vaai de overige deviezen stelden zich als volgt: Fratnsche francs 4.27 a 4.31. Belga's 31,43 a 31.47. Zwitsersche francs 42,20 a 42.25, Duit sche marken 74.50 a 75.25. Voor de Scandi navische deviezen werd Oslo vernomen te gen 42,72. Kopenhagen tegen 36.37, Stockholm tegen 44.82. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling een kleinigheid ingekrompen en dit bedroeg omstreeks 1 3/4 cents voor 1 maand en 4 3/4 cents voor 3 maanden. In de overige termijnnoteeringen vielen geen mutaties van beteekenis op te merken. De effectenhandel op de ochtendbeurs was van beperkte afmetingen. De stemming was aan den gedrukten kant. De locale fondsen werden meerendeels iets lager afgedaan. Rub- ber-aandeelen en scheepvaartpapieren konden zich echter vrij goed handhaven. Aimeri- kaansche fondsen golden over het algemeen lager. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.56. Berlijn 74.87%. Parijs 4.29. Brussel 31.42%. Zwitserland 42.22%. New-York 1.88 1/8 12.— uur. Londen 7.517.56. Berlijn 74.87 Parijs 4.29. Brussel 31.45. Zwitserland 42.23. Kopenhagen 36.37. Stockholm 44.82 Oslo 47.72 New-York 1.88 1/8. Italië: a. vrije lire 9.70. b. reislire 8.60. c. bankpapier 8.25. Dr. Van der Sleen uit Canada weer thuis. Bijna slachtoffer van de „Binnendijk". .,Dat kwam zoo", vertelde Dr. W. G. N. van der Sleeen, die gisteravond na een verblijf van vijf maanden terug in het vaderland kwam en dien we dus even opzochten, „ik was met mijn vrouw in New York op de terugreis en had wel zin, even de Wereldtentoonstelling waar te ne men. Dat kon. want over een dag of drie zou de „Binnendijk" vertrekken en daar bespraken we dus passage op. Hier heeft u de labels van de koffers nog. Maar ja, daar hooren we, dat de „Volendam" nog even eerder zal vertrekken en we lieten de Wereldtentoonstelling, die ons nu niet zoo heel veel kon schelen dus maar onbe- keken en pakten de „Volendam". „En de Binnendijk...." „Precies. Toen we Nederland in zicht kregen luisterden we naar de radio en hoorden, dat het schip, waarmede ook wij terug hadden moeten komen, naar den kelder was. Ik behoef u niet te zeggen, dat op dat oogenblik mijn vrouw en ik elkander even aankeken. Hoe is de stemming in Canada, meneer Van der Sleen?" „Ik kan niet anders zeggen dan zéér vastbe raden. Canada staat volkomen achter het Moe derland en is bereid, groote offers te brengen. De meening is er zeer sterk gevestigd, dat tal rijke ontginningen, die in Canada geprojec teerd zijn, vooral op het terrein van het mijn wezen, geen kans hebben, vóórdat er rust in de wereld heerscht en men is er daarom mede verzoend, dat de oorlog veel van Canada zal eischen. Tot die stemming heeft natuurlijk ook het bezoek van het Engelsche Koningspaar bij gedragen, waarover men in Canada de eerste tien jaar niet uitgesproken zal raken," „Hoe was de reis overigens?" „Keurig. De Holland Amerika Lijn laat de schepen met dubbele bezetting van stuurlui en machinisten varen, hetgeen voor deze menschen, die natuurlijk moeilijke dagen hebben, een heele geruststelling is. Voor het overige liggen de reddingbooten de geheele reis klaar voor eventueel gebruik, dus buitenboord gereed om gestreken te worden en.... en ja, dat is eigen lijk voor de passagiers het eenige teeken, dat ze aan den oorlog herinnert. Nerveus is de stem ming heelemaal niet. Je kunt je toch niet zoo'n heele reis over mogelijk gevaar benauwd gaan maken?" „Maar bij Engeland „Ja, toen begon het. We werden naar Wey mouth, een plaatsje aan de Zuidkust gebracht (waarbij we gelegenheid hadden, op te merken, dat de kustplaatsen daar 's nachts verduisterd zijn, maar dat de havenlichten helder-op bran den) en aangezien de „Volendam" met stuk goed geladen was, dat stuk voor stuk moet worden onderzocht, hadden we een oponthoud van een dag of veertien in 't vooruitzicht. Over één nacht ijs gaan de Engelsche autoriteiten nu niet bepaald. Zoo liet de douane zich vergezel len doof twintig tot de tanden bewapende ma trozen. Vier dagen verliepen. En toen kwam daar zoowaar bericht, dat bij wijze van uitzon dering aan de passagiers van dê „Volendam" was toegestaan, over te stappen op de „Rotter dam", die met een lading graan voor de regee ring op weg naar huis was. Een voordeeltje, dat natuurlijk op bijzonderen prijs werd gesteld, 't Laatste traject gaf ons nog de sensatie, een aantal mijnen voorbij te zien drijven, maar ge lukkig hielden ze behoorlijk afstand en werden we zonder ongelukken den Nieuwen Waterweg ingeloodst". Dan gaat de telefoon en een oogenblik later is onze wereldreiziger al in drukke onderhande ling over een lezing hier en een lezing daar.... 'n beetje passen en meten want er zijn al weer heel wat avonden gereserveerd. Er is alweer zooveel te vertellen. Wie zes weken boven den poolcirkel heeft gezworven, bij de Eskimo's te gast is geweest, walvisschen heeft zien vangen en rendieren heeft zien weiden kan dat allicht. En als je per vouwboot de Mackenzie en de Yukon hebt bevaren en aangelegd hebt, waar de landkaart nog witte plekken vertoont, als je het zout hebt gegeten met Indianenfamilies, die een goed eind op weg naar den rijkdom zijn dank zij een floreerenden handel inRJpelzen en huiden, als je films medebrengt uit streken, waar de pelikaan zijn nest bouwt en de rood huid zijn totempalen opricht.... maar laten we niet vooruitloopen op wat de heer Van der Sleen straks in dit blad zelf zal vertellen op de hem eigen, boeiende wijze. Er is weer voorraad genoeg. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Het bestuur van de Haarlemsche Burger wacht verzoek ons te melden, dat op de alge- meene ledenvergadering, welke op Dinsdag 10 October a.s. te half negen n.m. in café restaurant Brinkmann wordt gehouden, alleen leden toegang hebben. Voorloopig aangenomen leden worden tot de vergadering niet toegelaten. Aftreden commandant en bestuur. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal het bestuur op de algemeene vergadering in zijn geheel aftreden. De commandant, de heer C. L, Becking, zal met ingang van 1 Januari 1940 zijn functie neerleggen. GEEN MUZIEK IN DE JACOBIJNESTRAAT. Daar er bezwaren bestaan bij den burgemees ter tegen het geven van een muziekuitvoering op den openbaren weg, zoodat daarvoor geen vergunning kon verleend worden, gaat het aangekondigde concert op hedenavond niet door. De versiering der straat blijft gehand haafd tot Woensdagavond. JUBILEUM CENTRALE WERKPLAATS. Heden viert de heer J. Veen, hoofdwerktuig kundige aan de Centrale Werkplaats, zijn zil veren dienstjubileum. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris toe gesproken door ir. H. F. Ott de Vries, chef der Centrale Werkplaats, den hoofdwerktuig kundige, den heer M. Jacobs, die den heer Veen namens de huldigings-commissie twee schilderstukken aanbood en door ir. A. G. de Koningh, chef van den Dienst van Materieel en Werkplaatsen. De heer Veen dankte voor het gespro kene en voor de geschenken. Hij had verder den dag vrij. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 276—272%. Philips 135%. AKU 29 3/8—30. Unilever 94. Beth. Steel 66 1/&—66%, U.S. Steel 55%—55 5/8. Republic Steel 20 3/16—20 3/8. Anaconda 25%25 5/8. Shell 11%—11 9/16.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12