s - Verkenningen aan het Westelijk Front TAX!? AT AX! Russisch-Duitsch handelsverkeer op groote schaal. SCHAAKRUBRIEK NIEUWS IN 'T KORT. MAANDAG 9 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Geschutvuur in de streek van Saarlouis Het Fransche legerberioht van den ochtend van 9 October luidt: „Gisteren aan het einde van den dag en vannacht waren verkenners in het benedendal van de Nied en ten zui den van Saarbriieken actief". Het communiqué van Zondag avond luidde als volgt: „Vijandelijke overvallen in de streek ten oosten van de Moezel werden af geslagen. Wederzijdsch geschutvuur ten zuiden en zuidwesten van Saar louis. Het opperbevel van de Duitsche weermacht publiceerde vanmorgen het volgende legerbericht: In het oosten werd de opmarsch naar de belangengrens voortgezet. In het westen plaatselijke activi teit van verkenners en zwak artille rievuur aan beide zijden. In de lucht slechts geringe activi teit van verkenners". Zondag deelde het opperbevel mede: „De troepenbeweging in de richting van de Duitsch-Russische belangengrens verloopt vol gen de plannen.Volgens de laatste mededeelingen hebben zich bij Koek, behalve de reeds eerder medegedeelde getallen, twee divisie-comman danten, 1225 officieren en 15.600 onderofficieren en manschappen aan de Duitsche troepen over gegeven. 10.200 handvuurwapenen, 205 mitrail leurs, 20 stukken geschut, meer dan 5000 paarden en verscheidene oorlogskassen werden buit gemaakt. In het Westen was aan beide zijden overdag de artillerie actief, gedurende den nacht werd hier en daar spervuur gelegd." Havas meldt uit Parijs, d.d. 8 October: De hardnekkigheid, waarmede de Duitsche bevelvoering de activiteit onderhoudt van haar troepen in den sector van de Moezel, doet blij- iken, welk belang zij hecht aan den door de Fransche troepen in dezen sector sedert hei begin der vijandelijkheden tot stand gebrach- ien opmarsch. Gelijk reeds gemeld werd, bedreigt deze Fransche opmarsch in dit gebied, evenals de •pmarsch in den sector van de Nied, den rech tervleugel der Duitsche stelling, die bestemd is fot dekking van het Saarbekken. Deze dreiging JKomt overeen met die, welke drukt op het steen- 3soolbekken door den Franschen opmarsch ten >osten van Saarbrücken en naar den loop van de Blies. Na drie dagen bombardement door de zware artillerie is de Duitsche infanterie in de zen Moezelsector opgetreden met een reeks overvallen. Het betreft kleine plaatselijke operaties met geringe troepensterkte, die ge makkelijk gestuit werden door het vuur dei- automatische wapens. Komende na het vrij hevige bombardement vormen deze pogingen niettemin een belang wekkende aanwijzing, zoo besluit Havas. Verdere Russische eischen aan Estland? Moskou zou bezetting van nog twee plaatsen opeischen. Volgens te Moskou in omloop zijnde ge ruchten zou de Sovjet Unie nieuwe eischen aan Estland willen stellen. De Sovjets zouden de bezetting opeischen van nog twee plaatsen op Estlandsch grondgebied en bovendien een doortocht via land willen hebben voor de Rus sische contingenten, die de lucht- en marine bases op Estlandsch grondgebied gaan be zetten. Oorspronkelijk was overeengekomen, dat deze troepen via zee naar Estland zouden worden overgebracht en niet het land zouden doortrekken. Volgens den correspondent in Helsinki van de Neue Zürcher Zeitung" eischt de Sovjet Unie de haven Hapsal op tegenover Dagö, waarvan het een versterkte stelling wil maken. Bovendien zal het Russische garnizoen 20.000 Sovjetsoldaten moeten omvatten, hetgeen het dubbele aantal is van de vredessterkte van het Estlandsche leger. Mussolini spreekt fascistische leiders toe. Van Hitler's rede niet gerept. Mussolini heeft Zaterdag het woord gevoerd voor fascistische leiders van Sardinië, doch hij maakte geen gewag van de rede van Hitier en evenmin van den oorlog, aldus Rome-radio. Havas meldt dat Mussolini met maarschalk De Bono een onderhoud over vraagstukken van militairen aard heeft gehad. De Duce heeft daarbij volgens het uitgegeven commu niqué den maarschalk zijn benoeming tot in specteur voor de Overzeesche troepen mede gedeeld. Krijgt Heemstede gas van Haarlem? Onderhandelingen duren nog voort. In aansluiting op onze mededeelingen in het vorig nummer vernemen wij, dat de onderhan delingen tusschen de gemeenten over de leve ring van gas door Haarlem aan Heemstede nog steeds voortduren. Er is op dit moment ook nog niets te zeggen of die tot een overeenkomst zullen leiden. NF.DERL. VEREENÏGTNG VAN NATUUR GENEESWIJZE. Op Vrijdag 13 October zal Dl*. C. Verhoog uit Leiden een lezing houden in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85 over het onderwerp: .Homoeopathie en Natuurgeneeswijze". „EENSGEZINDHEID". De Overijselsche-Geldersche-Drentsche Amu sement Vereen, te Haarlem, houdt op Zaterdag 14 October e.k. haar openingsavond van een serie van 8 feestavonden in het seizoen 1939 '40, in café-restaurant. „Dreefzicht". Medewer king verleenen Mr. Johnnie, humorist-confe rencier-goochelaar en telepaatb en zijn partner Jack Miller uit Bussum. De muzikale medewerking wordt verzorgd door „The Muzical Stars" o.l. van Daniël Vrugt. De avond wordt besloten met een bah Beperkende bepalingen voor de visscherij worden ingetrokken. Nu verschillende landen de vis scherij niet of minder intensief uit oefenen, hetgeen den vischstand on getwijfeld ten goede zal komen, ligt het, naar wij van bevoegde zijde "ver nemen, in het voornemen de op grond van de landbouwcrisiswet, bestaande bepalingen inzake de minimummaas- wijdte en het aanvoeren van onder- maatsche visch tijdelijk op te schor ten. Tevens ligt het in de bedoeling de beperkende bepalingen voor de ha- ringdrijfnetvisscherij te herzien, zoo dat met volle vleet zal mogen worden gevischt. Tenslotte zal worden bevorderd, dat de periode, waarin de uitoefening der versche haringvisscherij is toege staan, tot oen nader te bepalen datum wordt verlengd. ZEILEN „Watervrienden" sluit het zeilseizoen. Niemaind had j.l. Zondag den moed, om te zeggen, dat hij het warm had en het was dan ook een verkleumde troep watervrienden, die op den steiger van de clubhaven ..Wetter- wille" aan het Noorder Buiten Spaarne stond te vernikkelen. Maar toch was de stemming uitstekend. Het weer was buitengewoongoed om te zei len en de koude die door den Noord-Oosten wind werd meegevoerd, namen de zeilers maar voor lief. De wedstrijden, die door leden van de Jachtvereeniging „Watervrienden" verzeild zouden worden, droegen een bijzonder ka rakter. De deelnemers zouden nl. niet zei len in hun eigen boot, maar in die van een ander. Deze vorm van wedstrijd bracht vele verrassingen en wierp een eigenaardig licht op de kwaliteiten van de zeilers en de booten waarin zij zeilden. In vier series werd ge streden. Te tien uur des smorgen startten drie boo ten in de eerste serie. Sellenraad, die in de B.M. van Nelissen vier, wist als eerste terug te keeren. Zeulevoet zeilde in de ..Reiger" en kwam als tweede aan. Cats bezeilde de ..Zee arend" en arriveerde veel la/ter aan den stei ger. Het opmerkelijke van het geval is, dat bij de vorige wedstrijden de „Zeearend" wanneer deze werd bestuurd door Zeulevoet, den eigenaar, steeds een der eerste was. Te elf uur werd gestart voor de tweede serie, Als eerste kwam aan J. van Sabben in de „Reiger", tweede was Cornelissen in de B. M. van Nelissen en als laatste kwam Strui kenkamp in de „Zeearend" aan. Des middags twee uur startten de booten voor de derde serie. H. Brandsma kwam het eerst aan met de boot van Nelissen; A. Nol let kist de tweede plaats te bemachtigen met de „Reiger"; Smits kwam aüs derde aan in de „Snoek" en Donselaar, die met de Zeearend" voer, had zich tevreden te stellen met een plaatsje als vierde. Te drie uur waren de booten weer terug; toen kon men starten voor de laatste serie. Overwinnaar werd T. Brandsma in de B. M. van Nelisse, J. Noliet was tweede in de „Rei ger", G. Flobbe wist de derde plaats te be zetten in de „Snoek"; de „Zeerend" met Thuré als bestuurder kwarii weer het laatst. Sellenraad, Jetje van Sabben, H. Brandsma en H. Brandsma, die als serie-overwinnaars uit den strijd waren gekomen, moesten zich in de finale met elkaar meten. Na loting werd aan Sellenraad de „Reiger" toegewezen, aan Jetje van Sabben de B.M. van Nelissen, de „Snoek" aan T. Brandsma en de „Zeearend" aan H. Brandsma. De laat ste bleek lang niet in zijn schik met de aan hem toegewezen „Zeearend", omdat deze boot in alle series als laatset was binenge- loopen. De uitslag- was echter verrassend. Hij kwam het eerte aan met de „Zeearend" en won hiermede den beker. Tweede was Jetje van Sabben, derde T. Brandsma en vierde Sellenraad. Het is wel zeer merkwaardig, dat de „Zee arend", die op dezen dag niets anders dan iech had gehad, als eerste uit den eindstrijd cwam, terwijl de „Reiger", die in alle series een van de eerste plaatsen bezette, nu als laatste aankwam. Het zomerseizoen van de Jachtvereeniging „Watervrienden" is met deze wedstrijden ten einde. Voor het winterseizoen staan vijf lezingen en twee feestavonden op het programma. Tot nader aankondiging is het secretariaat gevestigd: Meeuwenstraat 54. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Half bewolkt tot betrokken, plaatselijk eenige regen, iets zachter, meest matige Oostelijke tot Zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 48 F. 42 F. 44 F. FEESTAVOND TRANSPORTARBEIDERS. De afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft Zaterdag avond in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een propaganda-feestavond ge houden. In zijn welkomstwoord heette de voorzitter ook de vertegenwoordigers van het N.V.V. wel kom. Voor de pauze sprak de secretaris van het hoofdbestuur een propagandistisch woord. Hij zette uiteen hoe in deze dagen internationaal eri ook nationaal allerlei moeilijkheden rijzen en welke de taak van den Centralen Bond in dezen is. In 1918, dus op het laatst van den wereldoor log, werd de. Centrale Bond gevormd uit eenige tot dat oogenblik zelfstandig optrdende bonden, te weten van zeevaarders, haringvisschers, kui pers, transportarbeiders te land cn havenarbei ders. In vergelijking met 1918 is er dus veel verbe terd, er behoeft nu geen aandacht meer besteed te worden aan de eenheid van alle transport arbeiders en de activiteit kan nu op een ander doel gericht worden, namelijk de vergrooting van het ledental teneinde de strijdbaarheid te verhoogen. De bond telt bijna 38000 leden maar dit aantal zal in de komenden maanden belangrijk grooter moeten worden. Ook de afdeeling Haarlem zal hieraan krachtig moeten medewerken. De rest van den avond was aan de vroolijk- heid gewijd. Het gezelschap Meijer Hamel hield de aanwezigen o'p kostelijke wijze bezig. De lach salvo's waren niet van de lucht eri men was gul met het applaus, zoodat heel spoedig de stem ming er in zat. Vooral de liedjes van Emmy Arbous met de aardige refreintjes hadden veel succes evenals de verbluffende staaltjes van goochelkunst welke Antonini te zien gaf en zijn optreden als buikspreker. Celine de Vries be speelde het accordeon en begeleidde vaardig op de piano en de muzikale clown Fantasio veroor zaakte onbedaarlijke lachbuien. Het gebied van hoogen luchtdruk heeft In de afgeloopen dagen maar weinig verande ring ondergaan. Zoowel in uitgebreidheid als in intensiteit is 't in vergelijking met Zater dagmorgen vrijwel gelijk gebleven. Aan de zuidzijde worden over de Oostzee koude lucht- massa's naar het Westen getransporteerd. Ook in ons land ïs de temperatuur ver onder normaal, terwijl zoowel Zondag als ook van morgen aan onze Oostgrens lichte vorst voor kwam. De koude luchtmassa's zijn thans tot in Italië doorgedrongen. De lucht is daar ge deeltelijk bewolkt bij zwakken wind uit uit- eenloopende richtingen. Gevolg van het door dringen van de koude lucht. Op de Balkan is het weer slecht en vielen groote hoeveelheden regen (tot 30 m.M. toe). Hier en daar ging de zware regenval ge paard met onweer. In ons land daalt de luchtdruk onder in vloed van een storing, die uit het Zuid-Wes ten schijnt te naderen. Op den Oceaan ten Zuiden van IJsland blijft de luchtdruk laag. Hoogste barometerstand 1033.9 mbar. te Abisko. Laagste barometerstand 1011.7 mbar. te Vlissingen en Vestmanoer. BAROMETERSTAND: Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr Houtstraat 137 Tel 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Dinsdag v.m. 0.12 uur; n.m. 12.42 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. Bel op 10338 11198 16235. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG-MIJ N.V. Ruime 6-persoons gesepareerde CHEVROLET - AUTOMOBIELEN. (Adv Ingez. Med.) Onmiddellijke leveranties van grondstoffen aan Duitschland. Van Sovjet-Russische zijde is, naar het D. N. B. meldt, de volgende officieele mede- deeling uitgegeven: De speciale gevolmachtigde der Duitsche rijksregeering voor economische problemen, ambassadeur Ritter en de leider van de Duitsche economische delegatie, gezant Schn-urre, zijn op 8 October door den voor zitter van den raad van volkscommissarissen der U.S.S.R. Molotof, ontvangen. Bij de be spreking bestond er eensgezindheid over, dat het economische program, dat tijdens de laatste aanwezigheid van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, in Moskou overeengekomen werd, van beide kanten bespoedigd en in grooten omvang verwezenlijkt moet worden. Daarbij werd in het bijzonder over eengekomen, dat de U.S.S.R. onver wijld zal beginnen met de verzor ging van Duitschland met grondstof fen en Duitschland met leveranties aan de U.S.S.R. i TledecCand in Ma&itisaüetild Belgisch passagiersschip wordt sinds Woensdag vastgehouden. Honderd passagiers aan boord van de „Elisabethville". ANTWERPEN 9 October (Belga). De .Elisabethville" wordt sinds Woensdag bij de Downs vastgehouden. Het schip dat 100 pas sagiers aan boord heeft, had Donderdag te Ant werpen moeten aankomen. Het is nog niet be kend, wanneer het te Antwerpen zal kunnen worden verwacht. HEEMSTEDE POLITIEBERICHTEN. De Borneostraat werd Zondagavond in op schudding gebracht door een bewoner, die blijk baar wat gedronken had en bij zijn thuiskomst de deur gesloten vond. Hij verschaft zich daar op toegang -door een ruit in te slaan. Er ontstond een huiselijke twist waar ook de politie aan te pas kwam, met als gevolg dat de man naar het politiebureau verhuisde. Hier bleek dat hij door de glasscherven een diepe woned aan zijn pols had bekomen. Dr. v. d. Linden moest er nog aan te pas komen om de wonde te hechten. Door de politie te Heemstede is een mili tair aangehouden, die een zak brood vervoerde om naar een ingezetene van Heemstede te brengen. Bij nader onderzoek door de militaire politie, in samenwerking met de Heemsteedsche politie, is gebleken dat door verschillende militairen haver als konijnenvoer aan dien burger werd gegeven. Daar het wegschenken van haver en brood Is verboden, wordt de burgerij er voor gewaar schuwd dat de militairen die dit toch doen zich schuldig maken aan heling. Tegen eenige militairen en tegen den burger Rijksbureau voor wol en lom pen (sectie wol). De minister van economische zaken deelt mede, dat de directeur van het rijksburea; voor wol en lompen met ingang van 4 October 1939 heeft ingetrokken de door hem op 27 Sep tember 1939 verleende algemeene dispensatie van het verbod, bedoeld in artikel 6, lid 1, van de wolbeschikkinig 1939, no. 2, echter slechts voor zoover betreft het koopen, verkoopen en afleveren van scheer- en blootwol van Neder- landsche schapen. Het is derhalve van dien datum af verboden scheer- en blootwol van Ne- derlandsche schapen te koopen, verkoopen of af te leveren, zonder daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. De voren bedoelde algemeene dispensatie, alsmede de voorwaarden, waaronder deze is verleend, blij ven voor het overige onverminderd van kracht. Voorts heeft de directeur van het rijksbureau voor wol en lompen eveneens met ingang van 4 October 1939, ingetrokken de algemeene dis pensatie van het in artikel 8, le lid, der wol beschikking 1939 no. 2 bedoelde vervoerver- bod, echter alleen voor zoover betreft ruwe (gewasschen en ongewasschen) wol. Het ver voeren of doen vervoeren van ruwe (gewas schen en ongewasschen) wol is derhalve ver boden, tenzij dit vervoer is gedekt door een door of namens den directur afgegeven ver- voerbewijs. De voorbereiding eener petroloum- distributie. De minister van economische zaken vestigt er de aandacht op, dat ter voorbereiding van een distributie van petroleum uitsluitend aan verbruikers van petroleum voor huishoudelij ke doeleinden (d.w.z. voor verwarming, voor verlichting en voor kookdoeleinden) door den plaatselijken distributiedienst een vragenlijst ter invulling zal worden of reeds is aange boden. Na indiening van het nauwkeurig en naar waarheid ingevulde formulier zal de plaatselijke distributiedienst overgaan tot de uitreiking aan de belanghebbenden van pe- troleum-distributiekaarten. Dit brengt vooralsnog niet met zich mede, dat deze petroleumdistributiekaarten gebruikt kunnen worden, aangezien de datum, waarop bij het koopen van petroleum een bon m-oet worden ingeleverd, nog nader zal worden be paald. Voorloopig moeten de petroleumdistri butiekaarten dus zorgvuldig worden bewaard en kan de handel in petroleum ongestoord plaats hebben in dien zin. dat wekelijks slechts de normale behoefte van één week mag worden gedekt. In- cn uitvoer van zuivelproducten. De minister van economische zaken heeft, met intrekking van zijn beschikking van Augustus j.l. afdeeling voedselvoorziening in oorlogstijd aangewezen voor den uitvoer van melk, boter, Aaas, melkvet van melkproducten, melksuiker, alsmede alle overige producten, welke bestand- deelen, afkomstig van melk bevatten, voor zoo ver laatstbedoelde producten voor menschelijke of dierlijke consumptie geschikt zijn of kunnen worden gemaakt; van caseine, stremsel en pro ducten, welke stremsel bevatten, alsmede voor den invoer van stremsel en producten, welke stremsel bevatten, de stichting Nederlandsche Zuivelcentrale afdeeling Zuivel, gevestigd te 's Gravenhage. Uitvoer van haring. De minister van economische zaken heeft als organisatie van exporteurs, bedoeld in artikel 1 van het crisis-haringbesluit 1939 (uitvoer) er kend en voor de afgifte van de vergunningen, voor zoover betreft den uitvoer van gezouten haring naar de Vereenigde Staten van Amerika alsmede Canada aangewezen, de „stichting ter bevordering van den export van haring naar de Vereenigde Staten van Amerika en Canada (The Amca herring-exporters association)", gevestigd te 's Gravenhage. Distributieregeling voor Kunstmeststoffen. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van heden in werking is getreden een dïstribuLieregeling van kunstmest stoffen, met uitzondering van kalkmeststoffen. l De centrale leiding van de kunstmestdistributie berust bij het Kunstmestdistributiebureau, ge- estigd te 's Gravenhage, Alexanderstraat 19, terwijl tevens is ingesteld een commissie van ad vies voor de distributie van kunstmeststoffen. Het verkoopen en afleveren van kunstmest stoffen is met ingang van heden, nog slechts toe gestaan aan hen, die bij het kunstmestdistribu tiebureau zijn ingeschreven. Voor inschrijving kunnen in aanmerking ko men, de volgende personen of lichamen: le. Kunstmestproducten, waaronder worden verstaan allen, die kunstmeststoffen bereiden, samenstellen of delven. 2e. Handelaren in kunstmeststoffen, waaronder mede te verstaan coöperatieve of andere aan- koopvereenigingen, welke betrokken zijn bij den handel in kunstmeststoffen, alsmede, importeurs en exporteurs van kunstmeststoffen. Degenen, die ingevolge de kunstmestdistribu- tiebeschikking 1 een inventarisatieformulier heb ben ingevuld en opgezonden, worden geacht een verzoek om inschrijving te hebben gedaan. Overigens dient een verzoek om inschrijving schriftelijk te geschieden aan het kunstmestdistri butiebureau. Het vervoer van kunstmeststoffen is met ingang van 9 October weder vrij. Verdere mededeelingen voor belanghebbenden worden afzonderlijk bekend gemaakt. Verwerking van suikerbieten De Minister van Economische Zaken maakt, in aansluiting aan een reeds vroeger verschenen persbericht bekend, dat de thans bestaande re geling betreffende het vervoederen van suiker bieten aldus moet worden verstaan, dat het be werken en verwerken van suikerbieten dooi den teler slechts zal zijn toegestaan, indien deze aantoont, dat hij de geheele, hem toegewezen, hoeveelheid garantiebieten aan eenige erkende suikerfabriek heeft geleverd of dat hij de be schikking zal houden over een voldoende hoe veelheid bieten om in staat te zijn, dat alsnog te doen. De bepaling dat suikerbieten alleen ver werkt of bewerkt mogen worden door den teler van de betreffende bieten zelf blijft onvermin derd gelden. Ook het vervoeren en afleveren van suikerbieten anders dan naar de suikerfabrieken blijft verboden. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Scliaakredactcur van Haarlem's Dag blad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1017 G. JORDAN, (Haarlem). m e m m m w if IP A A füP m 0 Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kgl, Dg3, Te5, Lfl, Pf8, b4, c4, d3, d6. Zwart: Kd4, Dc7, Tc3, Tf6, Lg6, Lh6, c6, f5, g7. Eerste publicatie. „Het eenige principe, dat in het schaakspel zeker juist is, luidt: „Beoordeel elke positie en tracht een plan te vormen, dat met deze positie overeenstemt." Alle andere regels, dit houde men wel in het oog zijn slechts van beperkte beteekenis." RICHARD RéTI. UITSLAG VAN DEN TWEEDEN JUBILEUM WEDSTRIJD. In onzen 52sten ladderwedstrijd behaalden de volgende deelnemers 17 of meer punten: J. Hille- brand, F. F. Groos, A. J. Mooy, J. H. Meilink, K. Siegerist, H. J. S. Beck, L. A. Patoir, H. F. Antonisse, G. Huizing Jr., Joh. B. Pennock, J. ten Hove, A. Veerman, F. D. Kat, F. W. Hooger- beets, B. Amelung", J. J. Piers, P. Rotteveel, J. P. Wever, J. Buma, rnej. D. M. Graafland, A. v. Baren, J. v. Lunenburg, J. J. H. Bauer, C. de Vries, E. J. Akkerboom, H. Jonkers, J. Schippers, A. F. Blokker, Mart. J. Lürsen, C. Warlé, C. v. Dort, Joh. Kok Jr., Frits J. Mondriaan, J. Ger- rrferaad, C. H. Erbrink. Jr., W. Prinsen, M. H. Wiersema, T. W. Zwerus, H. W. v. Dort, G. Jor dan en L. Kensen. Het lot heeft den heer H. Jonkers te Haarlem, als prijswinnaar aangewezen. Wij zullen hem den prijs, namelijk Den Hertog- Euwe, Practische Schaaklessen, vierde deel, doen toekomen. PROBLEEM No. 1018. ■- M Worden de taxi-tarieven verhoogd? De exploitanten vragen er om. Naar wij vernemen is door de taxi-onderne mers te Haarlem tot het gemeentebestuur het verzoek gericht de tarieven den ritprijs te mo mogen verhoogen, welke verhooging naar zij betoogen noodzakelijk is geworden als gevolg van de stijgende bedrijfskosten als benzineprijs en banden. Op dit verzoek is door het gemeentebestuur nog geen beslissing genomen althans er is nog geen antwoord bij de ondernemers op liet ver zoek binnengekomen. Tot lid van de directie van W. H. Muller en <en,lt JL. S «J 1, proces-verbaal opgemaakt tegen de militai- dersvereenigmg van de Nederlandsche haringvis- ren wegens diefstal, tegen den burger wegens scherij en secretaris van het centraal bureau voor neiing. de Rijn- en binnenvaart. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ka8, Dd3, Pd4, Pe4, e2, f4, g3. Zwart: Kd5, c5, e7. OPLOSSING PROBLEEM No. 1006. (No. 1 van den wedstrijd, 53e ladder). Stand der stukken: Wit: Khl, Dbl, Lh7, Pb7, Pc6, b6, e5. Zwart: Kd5, Te8, Pb8, h5. (L. Noack, Breslau). 1. e5e6, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. H. Wiers- ma, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Amelung, H. J. Bakker, A. v. Baren, .J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, D. Boterbloem, J. Buma, C. v. Dort, IT. W. v. Dort, C. H. Erbrink Jr., A. W. Face, J. Hillebrand, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jon- krse, G. Jordan, F. D. Kat, L. Kensen, Joh. Kok Jr., J. v. Lunenburg, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, P. J. Mul, C. S. G. Noordhoff, A. K. v. Oeffel, W. Prinsen, P. Rotteveel, J. Schippers, A. C. Spaan, A. Veerman, J. v. d. Vlugt, C. Warlé, C. F. Weber en J. P. Wever, allen te Haarlem; L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede; T. W. Zwerus, te Hoofddorp; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graafland en K. Sie gerist, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht, (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. J. V. Lh7f5 faalt na 1. Kd5xc6. Zooals wij in de rubriek van 3 Juli 1.1. reeds vermeld hebben, is de MaartAprilprijs ge wonnen door den heer J. Hillebrand, te Haar lem, met 670 punten. Behalve de punten van genoemden prijswin- ner, zijn thans geannuleerd de punten van: W. de Laat, te Hillegom (171), mevr. J. Smit Bückmann, thans te Enschedé (59), Joh. v. d. Pluijm, te Haarlem (14), G. J. v. d. Berg, te Haarlem (2), J. B. Verdonk, te Oldenzaal (2) en K. L. Sternheim, te Haarlem (2), aangezien zij gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, Enschede. Mevr. J. S.B. Dank voor uw goede wenschen; moge het u goed gaan in uw nieuwe woonplaats. Haarlem. E. J. A. en H. J.; Santpoort, H. F. A. Door u werd de auteursoplossing van no. 1003 niet ingezonden. In dat geval geldt één der nevenoplossingen als „goede oplossing", zonder meer. Haarlem. B. A. Uw briefkaart van 1 Mei 1.1. vermeldt niet de oplossing van no. 1004. F. B. Wanneer een pion, van zijn oorspronke lijke plaats uit, twee velden voorwaarts gaat en naast een vijandelijken pion komt te staan, kan hij door dezen geslagen worden, als ware hij één veld vooruit gegaan. Men noemt dat „en pas sant" slaan (in het voorbijgaan slaan). Natuur lijk spelen ook meesters dien zet. J. Uw op lossing van no. 1000 ontbrak aan uw inzendin gen. F. D. K. Geluk gewenscht! C. W. In verband met uw schrijven hebben wij den ouden inzendingstermijn hersteld, die streng gehandhaafd zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2