Jacht van Fokker Op de „Amstelkerk' woedde brand. Kou in 't Hoofd VLIEGPOST MAANDAG 9 OCTOBER 1939 HA'A RE EM'S DA GB 12 AD Regeering bestudeert krotopruiming. Behoefte aan het verhoogde crediet voor werkverruiming. Aan de Memorie van Antwoord betreffen de de verhooging van 't zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 (verhooging crediet voor werkverruiming) ontleenen wij het volgende: Om haar bemoeiingen ten deze met kracht te kunnen voortzetten heeft de regeering sterke behoefte aan de bij dit wetsontwerp voorgestelde verhooging van het crediet voor werkverruiming met 30 millioen. In antwoord op een in het voorloopig ver slag gestelde vraag inzake de bedragen, welke in 1938 ten behoeve van de werkverschaffing en andere instanties zijn verwerkt, voor zoo ver de uitgevoerde werken rechtstreeks van beteekenis zijn geweest voor de arbeidsmarkt, kan worden medegedeeld, dat aan de hand van de voorloopige cijfers kan worden vastge steld, dat in genoemd jaar in gemeenten, wel ke subsidie ontvangen uit het werkloosheids- subsidiefonds, voor werkverschaffing aan loonen e.d. een bedrag is besteed van ruim 31 millioen. Daarboven komt nog een zeer aanzienlijk bedrag, eveneens in ons land ver werkt, ten behoeve van leveranties, transport enz. Verder is in genoemd jaar ten laste van het werkfonds eveneens pl.m. 31 millioen verwerkt. Bij het departement van Waterstaat bedra gen de gevraagde cijfers (vermoedelijk be loop) voor hoofdstuk IX 4 millioen. voor het verkeersfonds 48 millioen en voor het Zuiderzeefonds 10,5 millioen, terwijl door het departement van defensie in het jaar 1938 voor de binnenlandsche markt een waarde van rond 75.5 millioen aan opdrachten is gegeven, waarvan naar zeer globale raming 38 millioen is betaald. Hieruit blijkt, dat deze opdrachten ook in volgende jaren nog doorloopen, terwijl uiteraard nieuwe opdrach ten worden geheven. Voor zoover bij een beroep op gelden van dit crediet deze ontoereikend zouden zijn, zul len te zijner tijd nieuwe aanvullende midde len worden aangevraagd. Vervolgens zij opgemerkt, dat de uitvoering van cultuurtechnische werken en die van zgn. werkfondswerken voor wat betreft de werk gelegenheid in onderling verband moeten worden bezien. Naar schatting zullen, wan neer dit crediet is toegestaan en voorzooverre althans prijsstijging e.d. de verwachtingen niet doorkruisen, de beschikbare middelen het mogelijk maken op de hierbedoelde wijze omstreeks 80.000 a 90.000 personen te plaat sen. Boven deze aantallen komen dan nog groepen arbeiders, wier tewerkstelling een uitvloeisel is van de indirecte werkverruiming, welke ontstaat door de directe tewerkstelling. Krotopruiming. Het interdepartementaal overleg, dat dooi de regeering was geschapen ter bestudeering van de vraag, hoe de bestrijding der werk loosheid mede dienstbaar kon worden ge maakt aan den bouw van nieuwe woningen ter vervanging van krotten, heeft er toe ge leid, dat juist kort voor de mobilisatie een plan kon worden opgemaakt. De regeering zal zich thans ernstig beraden of in verband met de tijdsomstandigheden dit plan in vollen omvang kan worden ge handhaafd. Belastingontwerp-De Wilde ingetrokken. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat wordt inge trokken het wetsontwerp, houdende heffing van een nationale inkomsten- en winstbelas ting en wijziging van enkele belastingwetten. Deel van kazerne afgebrand. Militairen in Bergen op Zoom nu zonder cantines. Tegen één uur Zaterdagmiddag is brand ont staan in den rechtervleugel van de Oranje- Nassaukazerne te Bergen op Zoom. Deze vleugel bestaat uit twee verdiepingen, waar in de cantines en de slaapzalen voor onder officieren en manschappen zijn onderge bracht. Boven de slaapzalen strekt zich over de lengte van het geheele gebouw een zolder uit. Het vuur, dat door voorbijgangers werd opgemerkt, woedde aanvankelijk aan den kant van het binnenplein der kazerne. Daar werd het door de brandweer met drie slangen op de waterleiding aangepakt. Spoedig breid de het vuur zich echter uit naar de zijde van de Reitstraat, zoodat extra voorzorgsmaatre geleden moesten worden genomen. In groote hoeveelheden werd bluschmateriaal gerequi- reerd, dat gedeeltelijk door militairen werd bediend. Weldra spoot 't water uit een twaalf tal slangen in de vuurzee. Echter kon niet worden voorkomen, dat de vleugel grooten- deels werd vernield. Het dak stortte in, even als de vloer van de tweede verdieping. Behal ve de cantines waren in dezen vleugel ook ondergebracht het archief en de waschka- mers. De oorzaak van den brand is nog on bekend. De marechaussee stelt een onder zoek in. GROOTE HOEVEELHEID GRAAN IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van de veevoedervoorziening hebben bij een landbouwer te Barneveld 4575 kilo graan in beslag genomen. De voorraad bestond uit tarwe, rogge, gerst en mais. Van Lemmer naar Urk gewandeld. Zaterdagmiddag te half één zijn op Urk de eerste wandelaars uit Lemmer over den in den loop van deze week gereedgekomen dijk gearriveerd. De heeren P. de Rook. A. Kleinsma en P. de Bijl vertrokken Zaterdagmorgen te kwart over zeven van Lemmer en kwamen te half één op Urk aan. Zij meldden zich direct bij den burgemeester van Ui'k, die hun een oor konde heeft uitgereikt. De heeren zijn 's mid dags om twee uur weer vertrokken. Geen staat-van-dienst-boekje. Wetsontwerp ingetrokken. De minister van sociale zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeéld, dat worden in getrokken de bij Koninklijke Boodschap van 10 Mei 1939 aangeboden wetsontwerpen, strekkende respectievelijk tot wijziging en verhooging van het elfde hoofdstuk der rijks begrooting voor het dienstjaar 1939 en tot in voering van een staat-van-dienst-boekje voor Jeugdige mannelijke personen. Slrijd tegen de naamvals-N wordt voortgezet. De Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling heeft Zaterdag te Utrecht ver gaderd. Hoofdschotel vormde de bespreking van den stand der spelling-kwestie. De waarnemend voorzitter, prof. De Vooys, gaf een overzicht van den stand van de spel lingskwestie. Kort stond spr. stil bij het be sluit van prof. Slotemaker de Bruine in Juli, waarvan een algeheele verwarring te venvach ten was. Met groote voldoening begroette spr. de keuze van 's ministers opvolger, dr. Bolke- stein, die onderwijsman en deskundige is. Zijn besluit om de beslissing van zijn voorganger ongedaan te maken, stemt hoopvol voor de toekomst. Als voornaamste taak van de vereeniging zag spr. thans de noodzaak in om met kracht de propaganda ter hand te nemen om de naamvals-n te schrappen. Hij achtte het ge- wenscht dezen strijd op principieele basis voort te zetten en vooral eigen voorbeeld te geven, totdat het nieuwe gebruik den ver ouderden concurrent verdrongen heeft. Spr. kwacn tenslotte tot de conclusie, dat de spelling-Marchant 1934 gehandhaafd dient te worden en dat men zelfs nog een stap voor waarts moet gaan. De houding van de regee ring is beslissend ook voor het gebruik van de zakenwereld en het geheele maatschappe lijke leven. De moeilijkheden zullen blijven voortbestaan, zoolang de regeering zelf niet een duidelijk voorbeeld gegeven heeft. De hui dige minister geeft goede hoop, dat aan de geheele onwezenlijke geschiedenis, die zich den laatsten tijd heeft afgespeeld, een einde wordt gemaakt. Spr. achtte het echter noodzakelijk hierop drang uit te oefenen, weshalve hij de jaarvergadering een motie voorlegde, waarin deze aandrang tot uitdrukking komt. De meest vooruitstrevenden van de vergade ring o.a. de heer A. Bartels achtten het gewenscht naar een radicale oplossing te stre ven door te verlangen de naamvals-n voor mannelijke personen en dieren te schrappen, terwijl anderen zooals prof. De Vooys, dr Moller er de voorkeur aan gaven deze schrapping facultatief te stellen, dus een ge bruik mèt en zónder n toe te laten in regee- ringsstukken voor het onderwijs. De radicale oplossing werd met een kleine meerderheid verworpen, waarop een motie met algemeene stemmen aangenomen werd, waarin de over tuiging wordt opgesproken, dat de sinds vijf jaren op vrijwel alle scholen ingevoerde Ne- derlandsche spelling een bruikbaren grondslag i voor eenheid van spelling biedt. De vereeni ging is- echter van meening, dat in het belang van het onderwijs ook bij namen van manne lijke personen en dieren de naamvals-n afge schaft dien te worden of ten minste faculta tief gesteld en verzoekt de regeering met aan drang deze schrijfwijze voor eigen gebruik en voor het onderwijs te aanvaarden en herhaalt de verzekering de vereeniging te zullen ont binden, zoodira dit regeeringsbesluit tot uit- na explosie gezonken Eigenaar zelf bevond zich niet aan boord. Aan boord van het particuliere jacht van den vliegtuigbouwer Anthony Fokker heeft zich een ernstige ont ploffing voorgedaan, toen het jacht op de Hudson lag. Het vaartuig vloog in brand en zonk. Fokker zelf bevond zich niet aan boord. Hij had het jacht uitgeleend aan een jonggehuwd echt paar, dat gered kon worden. Een lid der bemanning is verdronken, een an der liep lichte brandwonden in het ge laat op. Het ongeluk geschiedde terwijl het met een kalme vaart op een tiental kilometers stroom opwaarts van New-York voer. In allerijl snel den drijvende spuiten van de brandweer toe. Men slaagde erin het vuur te blusschen. Toch kon niet voorkomen worden dat het vaartuig kort daarna zonk. De oorzaak moet vermoede lijk gezocht worden in kortsluiting. Het gezonken motorjacht, dat een groote waarde vertegenwoordigde was geheel volgens het stroomlijn-principe gebouwd naar de ideeën van Fokker zelf. Het werd als een vol komen nieuwe vinding op het gebied van den jachtbouw beschouwd. Vuur echter bedwongen. Aan boord van de Amstelkerk, welk schip zich op den Atlantischen Oce aan ten zuiden van Dakar bevindt, heeft brand in de lading gewoed. Op een oogenblik liet de toestand zich ernstig aanzien, maar Zondagochtend had men den brand in bedwang, door een der ruimen met water te laten volloopen en een ander ruim onder stoom te zetten. Er was toen geen gevaar meer voor schip en opvarenden, de gezagvoerder achtte den brand gebluscht en verwachtte nog Zondag middag Dakar te bereiken. De Amstelkerk, welke 4457 bruto ton groot is, bevond zich van een reis naar de west kust van Afrika, op den terugweg naar Ne derland. Het schip behoort aan de Holland- West-Af rika-lijn. DE HISTORISCHE OPTOCHT TE UTRECHT TER GELEGENHEID VAN HET EEUWFEEST DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Een overzicht van den stoet. Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke lijkt de ademhaling. Spoorwegtentoonstelling trok bijna 260.000 bezoekers. Zondagavond is de groote spoorweg jubileum tentoonstelling op het terrein van het voor malige Paleis van Volksvlijt aan het Frede- riksplein te Amsterdam gesloten. De laatste bezoeker, die de loketten passeerde, had het nummer 258.724. Een bezoek, dat formidabel genoemd kan worden, vooral wanneer men het ziet in het licht der tijdsomstandigheden. Afgezien van tentoonstellingen, die maanden duurden, was deze expositie de drukst be zochte, welke sinds vele jaren in ons land werd gehouden. Over een periode van dertig dagen werd een daggemiddelde van bijna 9000 betalende bezoekers gehaald. Op den druksten dag passeerden 18334 menschen de controle. Het succes der tentoonstelling het trein tje van 1839 vervoerde bijna 160.000 pas sagiers en legde een afstand af, gelijk aan die tusschen Amsterdam en Constantinopel: 3000 K.M. - Een garage op het terrein van den gemeen telijken reinigingsdienst te Amersfoort, waarin vier vuilnisauto's stonden, is in vlammen opge gaan. Een 20-jarig fietser is op de Noorder Am- stellaan te Amsterdam met een auto in botsing gekomen. De jongeman kreeg een wervel-frac tuur. Zaterdag vierde ir. E. van Konijnenburg, oud-hoofdingenieur-directeur van den rijks wa terstaat zijn zeventigsten verjaardag EEN PADDESTOELEN-EXCURSIE. Voor een paddestoelen-excursie bestaat al tijd groote belangstelling, en zoo trok de heer G. L. van Eyndhoven Zondagmorgen met een ijftigtal leden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem het Naaldenveld in. Daar verspreidde men zich al spoedig: ieder zocht op eigen gelegenheid en daarna werd na gegaan wat er gevonden was, en dat bleek zeer veel te zijn. Finsche motorschoener door de „Insulinde" in veiligheid gebracht. In het Friesche Zeegat lek gestooten. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij is Zaterdag tegen den avond van Oostmahorn vertrokken, ten einde assistentie te verieenen aan den in het Friesche Zeegat ten noordwesten van Schiermonnikoog in nood verkeerenden Finschen motorschoener Wellamo, gezagvoerder kapitein Niemi. Volgens het rapport van den schipper van de „Insulinde", die tegen middernacht op haar station tei*ugkeerde, was de schoener ge laden met hout, bestemd voor Amsterdam. Het schip was over de gronden van het Frie sche zeegat geslagen en lek gestooten en ver volgens aan den binnenkant der gronden voor anker gegaan. Aan boord bevonden zich tien personen, waaronder één vrouw. De bemanning heeft den geheelen Zaterdag nacht moeten pompen om het schip boven water te houden. Zondagochtend om vier uur is de „Insulinde" opnieuw uitgevaren en heeft in den loop van den middag den schoener naar een veilige ligplaats in de nabijheid van Oostmahorn ge bracht. Ofschoon het lek gestoten is, bestaat er geen kans voor gevaar voor schip en la ding. Gebrek aan veeartsen ten platte- lande. In de Jaarvergadering van den Gezond heidsdienst voor vee in Drenthe is een be langrijke kwestie ter sprake gekomen, n.l. het onder de wapenen zijn van veeartsen. In Cen- traal-Drenthe zijn alle veeartsen gemobili seerd. Er werd op gewezen dat na de periode van mond- en klauwzeer een zeer drukke tijd voor de veeartsen zal aanbreken en dan zal in Centraal Drenthe de zaak hopeloos vast- loopen. Het bleek, dat van verschillende zijden, o.m. door den burgemeester van Assen, een adres naar defensie was gezonden, in welk adres de consequenties van de afwezigheid van een veearts duidelijk uiteen zijn gezet. Op voorstel van het bestuur werd besloten in deze een actie te voeren via het Drentsch landbouw genootschap. Voorzichtig met loodwitlioudende verfstoffen. Sinds 1 October is het gebruik van lood- withoudende verfstoffen aan beperkende be palingen onderworpen. Ter uitvoering van art. 16 van de veiligheidswet 1934 is 8 Augus tus het veiligheidsbesluit-loodwit uitgevaar digd. dat tezamen met voornoemd artikel krachtens een besluit van denzelfden datum in werking is getreden op 1 October van dit jaar. Krachtens bovengenoemd besluit moeten personen, die werkzaamheden verrichten, be staande in het aanbrengen van loodhoudende verven of plamuren en wier kleederen en hoofdhaar daardoor bloot staan aan veront reiniging met giftige stoffen bij die werk zaamheden dragen een op afdoende wijze gereinigd en gedroogd en uitsluitend door hen te gebruiken doelmatig overkleed en een hoofdbedekking. Personen, die loodhoudende verven of plamunen aanbrengen of verwijde ren, moeten tegen de inademing van giftige dampen of stof, zoo mogelijk, de beschikking hebben over doelmatige maskers, helmen of respiratoren: deze moeten zindelijk en in goeden staat worden gehouden en doelmatige bergplaatsen moeten ervoor worden gebruikt Flesschen, potten, bussen en dergelijke die de genoemde stoffen bevatten, moeten van een duidelijk in het oog vallends ken teeken zijn voorzien, waaruit blijkt, dat zij giftige stoffen bevatten. In een besloten ruimte, waarin genoemde werkzaamheden worden verricht, mogen geen voedsel en dranken worden genuttigd of bewaard en deze vertrekken mogen niet als slaapvertrek worden gebruikt. Voorts moet het ontstaan en de versprei ding van stof bij het droog-schuren, bikken en afkrabben van loodhoudende verven of plamuren worden tegengegaan. Indien dit niet mogelijk is. moeten in een besloten ruimte maatregelen worden genomen, waar door dit stof wordt afgevoerd en is dit niet mogelijk, dan dienen zoo weinig mogelijk per sonen in die ruimte aanwezig te zijn. Wat de zindelijkhpid betreft, moeten personen, die genoemde werkzaamheden verrichten, de be schikking hebben over een doeltreffend ingerichte waschgelegenheta en over zeep een handdoek en een nagelborstel. De arbeiders zijn verplicht zich te houden aan deze voorschriften of aan de betreffen de eischien van het districtshoofd. Deze bepalingen gelden niet voor verven, waarvan het pigment in de droge stof ben hoogste twee gewichtsprocenten aan lood bevat. Voorts zijn bij besluit van 2 September in werking getreden, eveneens op 1 October, de artikelen 13, 14, 15 17 en 18 van de veilig heidswet, die evenals artikel 16. een uitvloei sel zijn van het ontwerp-verdrag van Genève betreffende het gebruik van loodwit in verf stoffen. De „Van Kinsbergen" ontmoette zeer slecht weer. Hr. Ms. van" Kmsbergen, 0-15 en O-20 heb ben op hun reis benoorden Schotland zeer slecht weer ondervonden. Dientengevolge moest het verband gedurende eenigen tijd worden verbroken. Thans zijn de schepen be westen Ierland weder vereenigd en zetten ge zamenlijk bij fraai weer de reis voort. Overi gens valt geen bijzonders te vermelden. Germaansch dorp blootgelegd. Even buiten de gemeentegrens van Ensche dé is aan den straatweg naar Losser, een heideveld afgegraven met het resultaat, dat een uitgebreid dorp van meer dan 120 wonin gen is blootgelegd, dat gedurende zeer gerui- men tijd moet hebben bestaan, 300 tot 500 bewoners moet hebben geteld en gedateerd moet worden in de eerste of tweede eeuw onzer jaartelling. Dit Germaansche dorp was gebouwd ten deele over een veel ouder Kringgreppel-graf veld heen. Dit urnenveld, waarvan verschil lende greppels nog heel duidelijk te zien zijn zelfs daar, waar de palen der woningen in de grafgreppels zijn geplaatst, wordt als van Kel- tischen oorsprong beschouwd en dagteekent uit den ouderen en jongeren IJzertijd-800 jaaT vóór, tot op onze jaartelling. Uniek is de vondst, omdat men hier vooi het eerst paalwoningen uit den Germaanschen tijd ontdekt heeft, die volkomen rond waren Niet alleen in ons land zijn dergelijke ronde Germaansche woningen nog nooit gevonden maar ook elders zijn ze tot nu toe nooit aan getroffen. Wel in veel ouderen tijd Steen tijd en bronstijd toen in het Noorden recht hoekige woningen en in het Zuiden ronde hui zen werden gevonden. TENTOONSTELLING ONAFHANKELIJKEN. Onder groote belangstelling van publiek en kunstenaars is Zaterdagmorgen in het stedelijk museum te ^Amsterdam de tentoonstelling van ,De Onafhankelijken" geopend. De Octoberzon tooverde lichteffecten op straat en gevels. Stil en verlaten lag nochtans de Beverwijksche hoofdstraat, onderdeel van den anders zoo drukken Rijksweg Haarlem- Alkmaar. Zelfs op den eersten „Zondag-zon- der-Zondagsrijders" was de Breestraat niet zoo doodsch en verlaten als gisteren, toen ten tweeden male de auto's in de garages bleven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ALS UMAAR EEN LA PDF R Z.CEK. T, ALS t/W VROUW EEN OIENSTMEIS^B NOOD IG HCeFT/ OF SEN NAAI MACHINA TER OVERNAME, OF ALS UW DOCHTER E EN TWEEDEHANDSCH piano Wjl hebben, kies qan ce SNELSTE 6N GOEDKOOPSTE HETuoDE "'groent# ES Woensdags om kwart over twee komt het KNILM-vliegtuïg uit Java in Makassar aan. Dan dommelen de bur gers in Hun klamboe-kamers met ge sloten luiken, zich verschuilend voor het heetste en schelste uur van den dag. Dan zitten de kler ken in de handelskantoren in hemdsmouwen te cijferen en op de kade rooken de koelies hun strootje in de smalle schaduw van een loods. Over huizen en loodsen zweeft het blinkende vliegtuig, eer het in breede zwenkingen koerst naar 't vliegveld, 30 K.M. landinwaarts gelegen. .Vliegpost, straks bij de thee" denken de men schen en ze zoeken een koel plekje in hun bed om de middagrust, even gebroken door 't mo torengeronk, te hervatten. „Nog meer correspondentie", zucht de chef aan zijn' overladen schrijftafel. De koelies den ken niets; deze zaak gaat hun niet aan. Het vliegtuig is gedaald. Even staat het een zaam op 't groote grasplateau tusschen de som bere heuvels van Maros, natrillend, alsof het zich bezint op den langen weg, dien het heeft moeten afleggen, een oogwenk later, is er be drijvigheid. Employés snellen toe, het trapje van de cabine wordt neergelaten, fleurige tou- risten stappen uit, geïnteresseerd rondkijkend naar het vreemde land; koelies in uniform hol len heen en weer met postzakken en koffers en op het allerheetste middenveld wordt een dikke mijnheer met een actetasch uitbundig omhelsd door vrouw en kinderen, die hem hebben op gewacht. Onder den vleugel praten de piloot en de ver tegenwoordiger. Langzaam schuift de menschengroep naar een hoek van het veld, waar de auto's geparkeerd .staan; de postauto draait al toeterend den smal- len Marosweg op en in lange rij, met veel stof, volgen de anderen. Het vliegtuig blijft alleen, een brok gloeiend metaal in de middaghitte tusschen de heuvels van Maros. 's Middags, juist als ik in kimono uit de bad kamer kom, rijdt het postkarretje knerpend over 't grind van ons vóór-erf. Nog eer de besteller de post' in 't brieven- kastje heeft kunnen schuiven ben ik op mijn sloffen naar voren gehold. Zou er Ja ja, toch Post uit Holland! De Wielewaal is dus heelhuids aangekomen. Hier sta ik in mijn voorgalerij en betast den brief, die door de lucht uit Holland kwam, over oorlogvoerende landen, door gevaarlijke zönes heen; mee voor dezen brief hebben mannen hun leven gewaagd; om hem veilig over te brengen hebben ze al hun kennis en durf opgezet zoo is hij meer dan een brief van ginder geworden - hij werd een getuigenis. Wat raakt een mensch verwend! Een jaar lang bracht het Java-vliegtuig ons de post uit Hol land iederen Woensdag om half vijf prompt lag de brief van thuis in de bus en wij namen hem alsof dat ons goed recht was. Wie dacht daarbij aan lange vluchten door een sneeuw storm. of over een woestijn, aan landingen, die rustig en secuur moesten worden uitgevoerd, opdat de mail opdat deze brief zoo vlug en veilig mogelijk Indië zou bereiken? Wie was dankbaar voor dien betrouwbaren dienst, die ons eiken Woensdag werd bewezen? Ik niet. Ik nam mijn brief en las hem en stop te Donderdagmorgen gedachtenloos het ant woord in de bus van 't postkantoor. Pas vandaag, nu ik niet meer op luchtpost ge hoopt had, realiseer ik hoe goed het afgeloopen jaar is geweest. Werken des vredes. gewaardeerd als de tijd van vrede onherroepelijk voorbij is Wij aller, zullen morgen, als het KNILM- vliegtuig op terugtocht over Makassar strijkt, een groet opzenden, een dankbare gedachte, een wensch die het dan, mèt onze post, over moge brengen aan dat andere vliegtuig, dat ginds op Tjililitan 1) wacht tot het uur geko men is, waarop het de moeizame, ongewisse reis naar Europa moet beginnen. Nandoe, Wielewaal, of Pelikaan onze ge dachten gaan met ui 1) Tjililitan vliegveld te Batavia. midi zuinig „Vaart verminde ren" beteekent dat gebaar en dit ge bod geldt tegen woordig altijd: voor al ook op den bui ten weg. Want hooge snelheden kosten te veel benzine, ban den, enz. en daar mee moeten we thans zuinig zijn 1 Dat eischt het lands belang!

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5