BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 9 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 9 HEEMSTEDE Hulp in gezinnen van gemobili- seerden. Medewerking1 gevraagd. Het Comité dat zich voor Heemstede be last met het verleenen van hulp in de ge zinnen van gemobiliseerden, schrijft ons. Ons comité heeft in de enkele weken van zijn bestaan reeds heel wat nuttig werk kunnen verrichten en wendt zich thans tot het pu bliek met het verzoek, zooveel mogelijk ge vallen, waar assistentie noodig is onder zijn aandacht te brengen. Het is namelijk geble ken, dat belanghebbenden soms een zeke ren schroom moeten overwinnen voor zij om hulp vragen en hierdoor blijven gezinnen, die misschien zelfs het eerst in aanmerking ko men, ongeholpen. Ook kunnen wij nog altijd medewerkers ge bruiken, vooral helpsters, die genegen zijn een deel van haar tijd beschikbaar te stellen voor huishoudelijk werk, strijken, naaien en stoppen. Er is bepaald behoefte aan dames, die niet alleen kunnen verstellen, maar ook kleedingstukken naaien en vernaaien. Daarbij is het goed over een flinke reserve te be schikken voor het oppassen en verzorgen van kinderen. Aanbod voor administratief werk is er voorloopig nog voldoende. Het ligt niet in het voornemen financieele hulp te verleenen, ijiaar er zijn enkele uit zonderingsgevallen, waar uitgaven gedaan moeten worden. Kunt u dus niet op een an dere wijze assisteeren. dan is storting van bijv. f 1 op postrekening 227889 ten name van H. J. Blokker, Bronsteeweg 26, Heemstede, wel kom. Aanvragen en aanbiedingen betreffen de hulp kunnen eveneens aan dit adres ge schieden of per telefoon 13686 aan mevrouw J. Z. Visser—Brutel de la Rivière, Pieter Aertszlaan 9. EEN FEL BRANDJE. Zaterdagavond werd de brandweer gealar meerd voor een feilen brand in een schuur van de fima J. H. P. v. d. Zijden, staande in een tuin aan den Cruquiusweg naast de kas sen der firma E. Erens. Militairen zagen een vuurgloed, doch dach ten aanvankelijk dat er vuilnis of iets "derge lijks verstookt werd. Doch toen het vuur grootere afmeting aannam, schonken zij er meer aandacht aan en ontdekten dat een schuur, staande in genoemden tuin, in brand stond. Zij waarschuwden de brandweer. Ver scheidene militairen klommen intusschen over het hooge hek om te zien of er nog wat te redden was. Daar gekomen zagen zij den heer A. Kres reeds bezig te trachten een tweetal zware varkens, eigendom van v. d. Z., uit de brandende schuur te redden. Met ver eende krachten gelukte dit. Ook een tiental kippen en circa 15 konijnen konden uit de fel brandende schuur gered worden. Ook eeni ge pakken stroo konden nog bijtijds verwij derd worden door de militairen. Daar de schuur op grooten afstand stond van de naaste brandkraan, ging het blusschingswerk aanvankelijk niet snel; de geheele opper vlakte van ongeveer 10 bij 5 M. brandde tot den grond af. Ver vlogen de vonken over de glazen anjerkassen, doch dank zij het regenachtige weer, hadden zij geen vat op de kassen. Kon het levende vee gered worden, de in houd der schuur, die bestond uit eenig tuin gereedschap en ongeveer 70 H.L. aardappe len, het eigendom van den arbeider J. Leu ven Jr., ging geheel verloren. Was de schuur verzekerd (hoewel te laag voor dezen tijd), anders was dit met de eigendommen van den heer L., die daardoor een schade van onge veer f 230 heeft, De oorzaak van den brand is onbekend.. Zoowel de burgemeester als de staf der brandweer waren aanwezig. Vele nieuwsgieri gen sloegen op den Cruquiusweg het vlam menspel, dat circa een half uur duurde, gade. Een lioogere uitkeering aan werkloozen? In verband met prijsstijgingen. Het raadslid de heer H. Disselkoen (s.d.j heeft als lid van de commissie voor de werk- loozenzorg, den volgenden brief aan Burge meester en wethouders gezonden: ,De prijsstijging van tal van levensbehoef ten, die zich sedert het intreden van den oor logstoestand in Europa heeft doen gelden, treft uiteraard in de eerste plaats de werk- loozen, daar de steunuitkeeringen die bij het voormalige prijsniveau juist toereikend wa ren voor het noodzakelijke levensonderhoud, geen ruimte laten om deze prijsstijging op te vangen. Ik moge Uw College daarom verzoeken, de raadscommissie voor de werkloozenzorg ten spoedigste bijeen te roepen ter beraadslaging over de vraag, op welke wijze in den ontsta- nen noodtoestand der werkloozen voorzien dient te worden". „KERK EN VREDE". De afdeeling Heemstede en omstreken van bovengenoemde vereeniging heeft een ver gadering belegd en wel op Woensdagavond 11 October in hotel-restaurant „Het wapen van Heemstede" Wilhelminaplein. Als spreker zal optreden Ds. J. W. B. Cohen uit Dokkum met als onderwerp „De teekenen der tijden" M. MIERAS t Zaterdag is alhier in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer M. Mieras oud-hoofd de O. L. school te Beesd, ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Mieras was indertijd een der voor aanstaande figuren bij het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Jaren lang ver vulde hij de functie van vice-voorzitter van dat Genootschap. De crematie zal plaats hebben op Woens dag 11 October a.s. te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 16.14 uur. HILLECOM GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: G. Perfors, Korten- bachtstraat 14. ringetje. J. Ras, v. Vlietstraat 62. witte keeshond; Noppen. Kerkstraat 22, vermoe delijk zilveren armbandje; G. Jansen, v, d. En delaan 62. jong poesje (wit met zwart); J. Veen- man, Mariastraat 40. leesboek uit bibliotheek; Seijsener, Emmastraat 20, hooivork; C. J. v. d. Meij, Vossedwarsstraat 10, rijw.bel.merk aan bandje. Bij de politie: een paar grijze sokken, groene dameshandschoen, haarkam in étui, kindertasch- je. gehaakte wollen muts, kwartiermuts, naai kistje, duimstok. ZANDVOORT Tooneelvereeniging „Phoenix". Opvoering van „Als 'n kwartel". Zaterdagavond gaf de tooneelvereennging „Phoenix" in de tooneelzaal van Groot Bad huis haar eerste uitvoering in dit seizoen. Doordat een groot percentage van de heer en- leden is gemobiliseerd, was het bestuur be perkt in de keuze van een stuk. Het gekozen stuk: „Als 'n kwartel", van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen was met het oog op de bezetting waarschijnlijk het beste wat ge vonden kon worden, Vooral mevrouw Bleesing, als de geraffi neerde oude tante, die door haar gefingeerde doofheid dingen te weten kwam in het huis houden van haar neef en nicht, speelde uit stekend, hoewel ze voor een dame van 65 jaar wel wat te oud was. Naast haar was de heer Hendriks zeer goed Zijn woedende uitvallen tegen tante verwek ten lachsalvo's in de zaal. Mevrouw Benjamins, als zijn vrouw, speelde volmaakt natuurlijk. Mejuffrouw Roukens had een lastige tra- vesti-rol. Zij heeft er echter van gemaakt wat er van te maken was Hilda Dhooge was het aardige pleegdoch tertje. De her Herfst speelde een gastrol en nog wel een dubbele. Zijn spel was zeer ver dienstelijk en de heer Smaalders bracht hem aan het einde daarvan den dank van Phoenix over. Twee kleine roleltjes van mej. Wieringa en D. de Zwarte werden naar behooren ver vuld. Aan het slot werden de dames met bloe men gehuldigd. Een gezellig bal onder leiding van den heer J. van Duin besloot dezen goed geslaagden avond. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. Het Comité tot stichting van een Christelijk Militair tehuis is er in geslaagd beslag op te leggen op perceel Kerkstraat 13, waar ge durende het seizoen het restaurant „De Ton" was gevestigd. Zaterdag 14 October zal het gebouw officieel worden geopend. De inrich ting van het gebouw is reeds in in orde, doch wil men, dat het geheel aan het doel beant- wordt, dan dient er voor gezorgd te worden dat er veel aanwezig is, dat tot veraange naming van het bezoek kan medewerken. Het comité vraagt daarvoor conranten, tijdschrif ten (ook gebruikte), verschillende spelen dam-, schaak-, dominospelen en sjoelbak en orgelmuziek. Alles zal gaarne door den secretaris, den heer A. J. v. d. Waals, Ooster parkstraat 32 in ontvangst worden genomen. Penningmeester is de heer S. Veenstra, Kerk- dwarspad 7, postgiro 62253. Nog kunnen we mededeelen, dat de lieer W. Stutskamp wegens zeer drukke werkzaam heden bedankte en dat in zijn plaats tot het comité is toegetreden de heer A. F. W. Ver- hoeff, directeur van Flatgebouw. AERDENHOUT EEN PAARD HET SLACHTOFFER VAN EEN AANRIJDING. Zaterdagvoormiddag had op den Bentveld- weg hoek Sparrenlaan een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto (bestuurd door den heer J. B. uit Aerdenhout) en een met paard bespannen vierwieligen groentewagen (bestuurd door den heer A. J. B. te Zandvoort). De vrachtauto kwam van het Jachthuis en reed in de richting Zandvoort. De bestuurder van den groentewagen wilde, uit de Sparrenlaan komend, links af naar den Bentveldweg, maar daar zijn wagen van autobanden voorzien is, reed hij, toen de be stuurder, wegens de lading niet spoedig ge noeg bij de handrem kon komen, door en kon de bestuurder van de vrachtauto een aanrij ding niet voorkomen. Het paard kreeg een klap tegen zijn kop, waardoor de kaak geheel werd verbrijzeld, zoodat het dier moest wor den afgemaakt. VELSEN Aantal werkloozen gedaald. Maar toch nog ruim 2000 werk zoekenden. Het aantal geheel-werkloozen is de vorige week met 46 verminderd. Dit was te danken aan de daling van het werkloosheidscijfer der bouwvakarbeiders, zeevisschers en losse arbeiders. Het aantal ingeschreven metaalbe werkers steeg, doordat enkele reparatie inrichtingen aan de Zuidzijde personeel ont sloegen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, dat op 30 September j.l. 2181 bedroeg, daalde tot 2031, waarvan 1992 (2050) volwassenen. Geheel werkloos waren 1613 (1669) volwas senen. Mededeeling aan de burgerij. Men bemoeie zich niet met kwesties tusschen militairen en hun meerderen. De commandant der Positie IJmuiden zendt ons de volgende publicatie: Uit eenige rapporten is mij gebleken dat de burgerij zich soms mengt in op straat voorkomende kwesties tusschen militairen en militaire meerderen en deze laatsten hindert bij de uitoefening van hun plicht. Het spreekt vanzelf, dat het weldenkende deel van den burgerij het met mij eens zal zijn. dat dergelijke ergerlijke „bemoeizucht" van eenige wat lanterfantende belhamels, met zaken die hun niets aangaan en waarvan ze in het minst geen verstand hebben, ongeoor loofd en onduldbaar is! Van ieder rechtgeaard Nederlander mag toch worden verwacht dat hij allen steun aan de militaire leiding geeft, welke noodig is om onze weermacht" op het organisato risch hooge peil te brengen, noodig ter: be scherming van ons aller gezinnen, doch wel in het bijzonder van de niet weerbaar ge maakte burgerij. Ik wil er dan op wijzen, dat juist in deze tijden, waarin onze plotse ling uit het burgerleven saamgeroepen weer macht zoo snel mogelijk op het vereischte oefeningspeil moet worden gebracht, iedere belemmering die de militaire meerderen daar bij van burgers ondervinden, als onvaderlands lievend moet worden aangemerkt. Wat voor een goede militaire organisatie noodig is late men ter beoordeeling aan de militaire deskundigen; de bovengenoemde lastposten zullen toch nog wel zoo'n klein beetje bescheidenheid hebben overgehouden dat ze moeten erkennen niet deskundig te zijn. Laten ander hun weldenkende vaders moeders het hun onder het oog brengen. Daarenboven dienen de „bemoeizieken" te beseffen dat, indien zich zulke gevallen her halen, ik genoodzaakt zou zijn de bewegings vrijheid van de militairen sterk te beknotten, teneinde het terrein waarop ze zich bewegen, gemakkelijk te kunnen af patrouilleeren. De militairen geven mij daartoe tot dusverre gelukkig geen aanleiding; hinderlijk gedrag van burgers in militaire aangelegenheden zou mij er echter, ten nadeele van die militairen, toe kunnen dwingen. Ik vertrouw echter met deze mededeeling mij te kunnen verzekeren van de hulp van de welmeenende burgerij dezer gemeente zoodat verdere onpleizirige maatregelen deze achterwege kunnen blijven. SANTPOORT SANTPOORT'S BLOEI". In zijn laatste vergadering heeft het be stuur van bovengenoemde vereeniging besloten in verband met de tijdsomstandigheden de vereeniging ten dienste van de plaatselijke overheid te stellen. Het bestuur is van mee ning, dat het ongewenscht, of misschien zelfs onmogelijk zal zijn het gebruikelijke winter- programma volledig af te werken. Toch ligt het in de bedoeling een of meerdere ontspan ningsavonden te organiseeren. Op een nader te bepalen datum zal de bekende natuurvor- scher, de heer J. P. Strijbos een lezing met film of lichtbeelden houden over zijn laat sten avontuurlijken tocht naar Spitsbergen. SCHAAKCLUB „SANTPOORT". De onderlinge wedstrijden van de schaakclub „Santpoort" zullen begin November aanvangen. Voor toetreding als lid is het nu dan ook de meest geschikte tijd. Er wordt op Dinsdagavond gespeeld in hötel „Velserend", in 3 groepen, n.l. van sterke, middelmatige en beginnende spelers. Het ledental, dat door de tijdsomstandigheden eerst iets teruggeloopen was, is nu weer ge stegen tot ruim 30 INBRAAK MET DIEFSTAL. In een woning aan den Bloemenöaalschen Straatweg is ingebroken. Door middel van in klimming is de dief .binnengesloopen en heeft een aantal zilveren vorken en lepels, alsmede een klein bedrag aan geld buitgemaakt De politie heeft de zaak in onderzoek. IJMUIDEN DE REGELING TUSSCHEN RFEDERS EN ZEEVISSCHERS. Waarom werd aangedrongen op verhooging der vaste gages Veiligheid nummer één, visschen nummer twee Zooals wij in ons blad van j.l. Zater dag reeds hebben medegedeeld, is thans een regeling tot stand gekomen inzake de voorwaarden, waarop onder de huidige omstandigheden de vis- schers van het stoomtrawlerbedrijf him werk weer ter hand kunnen ne men. Zooals men weet; is inmiddels een trawler, de Adelante IJM 19 naar zee vertrokken. Verwacht wordt, dat deze week nog eenige ter visscherij gaan uitvaren. Per circulaire hebben de besturen der ver schillende organisaties den zeelieden medege deeld. welke de voorwaarden zijn waarop zij kunnen aanmonsteren. Deze voorwaarden zijn tot stand gekomen, nadat van te voren be sprekingen zijn gehouden met een door het departement van Economische Zaken benoem de commissie, waarover de leden der organi saties reeds zijn ingelicht. In alle besprekingen is vooropge steld, dat geen dwang tot uitvaren mag worden uitgeoefend. Daarover be staat tusschen de organisatiebesturen en de betrokken autoriteiten geen ver schil van meening;. Wie wil varen, zal dit geheel uit vrijen wil doen. De besturen hebben er op gestaan, dat een zoo groot mogelijke veiligheid moet worden betracht. De Scheepvaartinspectie heeft reeds een reeks voorschriften vastgesteld, die ter kennis van de reederijen zijn gebracht. Ver der is de marinestaf bereid, alle hem ten dien ste staande gegevens over mijnenvelden te verschaffen. De besturen hebben voorts nog een aantal wenschen in verband met de vei ligheid bepleit, die in overweging zijn genomen. Tenslotte Is toegezegd, dat ter vergemakke lijking van het wacht doen op de booten, die volgens de bestaande overeenkomst een licht matroos varen (buiten de voorgeschreven vier matrozen), deze lichtmatroos zal worden ver vangen door een vijfden matroos; op de boo ten, die met drie matrozen en een lichtmatroos varen, zal de lichtmatroos worden vervangen door een vierden matroos, terwijl op de boo ten, die geen lichtmatroos behoeven te varen, de bemanning met een lichtmatroos zal wor den uitgebreid. De reeders zijn bereid, de krachtens de Zee ongevallenwet 1919 verschuldigde uitkeezingen met 50 pCt. te verhoogen. indien den opva rende (n) een ongeval overkomt, tengevolge of in verband met een gebeurtenis, welke een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oor logstoestand De reeders zün bereid, gedurende de zee dagen een verhooging van 50 pCt. op de vaste gages te betalen, terwijl de schippers zullen ontvangen een verhooging hunner loonrege ling, berekend op de basis van de bestaande garantieloonen te weten voor de booten tot en met 175 B.R.T. 50 pCt. van f 1300 per jaar en voor booten boven 175 B.R.T 50 pCt. van f 1500.per jaar, per reis te berekenen. De feeders zijn bereid, ingeval eenig vaar tuig mocht worden opgebracht naar een ha- ven van een der oorlogvoerende mogendhe- i den aan de bemanning gedurende den ter mijn van het opleggen een loon uit te betalen van f21.— per week. terwijl nde den tijd van het ophouden aan de bemanning vrije voeding zal worden verstrekt, voor zoo ver die niet uit anderen hoofde wordt, ver strekt De besturen hebben bepleit bij eventueel op leggen van het schip de wachttijdberekening niet toe te passen zooals dit tot nu geschiedde. In de besprekingen, die de besturen met den Minister van Sociale Zaken hebben gehad, is bereikt, dat, behoudens nadere goedkeuring, hetgeen wordt verdiend boven de in de tabel len van de Zeeongevallenwet vastgelegde dag- loonen vrij is voor de berekening van te ma ken wacht weken. Deze regeling geldt voor een termijn van zes weken, waarna de toestand opnieuw onder de oogen zal worden gezien. .Arbeider door zandauto overreden. éVan onzen correspondent) MUIDEN, 8 October. Zaterdag is bij het zandrijden op den rijks weg nabij de Hakkelaar onder deze gemeente een doodelijk ongeluk gebeurd. De 31-jarige J. Weverwijk, wonende te Bussum, was met een anderen arbeider bezig een zijspoor voor den zandaanvoer te leggen, waarbij hij ver moedelijk gestruikeld is. zoodat hij met één der beenen onder een ijzeren plaat terecht kwam. Hierdoor kon de man niet meer uit wijken voor een naderenden auto, met zand geladen. De chauffeur van dezen wagen, die achteruit reed. had niets van den gestruikel- den arbeider bemerkt, zoodat de auto, waar op ruim 4000 kilo zand geladen was, over het lichaam van J. W. heenging. In zorgelijken toestand is de patient naar de Majellastichting te Bussum overgebracht, waar hij korten tijd daarna overleden is De man laat een vrouw met 2 kinderen achter. BESOMMING. De kotters besomden heden: UK 104 7; IJM 203 1088; IJM 23 936. Meer trawlers naar zee. De trawler Viking Bank, IJM 183, is heden morgen vroeg vertrokken. Ten einde van avond reeds zoo ver mogelijk buiten het gevaarlijke mijnengebied te zijn. gescHiedde het vertrek reeds bij het aanbreken van den dag. De Eveline, IJM 115, is aan het kolen laden en wordt» evenals de andere trawlers, beschil derd met de nationale kenteekenen. De Silvain IJM 116, wordt eveneens gereed gemaakt voor het vertrek. De Gerberdina Johanna IJM 38 en de Caro line IJM 26, liggen al onder stoom, vermoede lijk vertrekken deze twee schepen Dinsdag morgen vroeg naar zee. IJMUIDEN 9 October 1939 Tarbot f 1,30 per K.G. Tong f 1,46f 0,72 per K.G. Zetschol f 21 per 50 K.G. Kleinschol f 10,50—f23 per 50 K.G. Schar f 6—f 12,50 per 50 K.G. Wijting f 7 per 50 K.G. SCHEVENINGEN 9 October 1939 Tarbot (kleine) f 1 per K.G. Griet f 0,75 per K.G. Tong f 0,80—f 1,80 per K.G. Middel schol f 13,20—f 15 per 50 K.G. Kleinschol f 7,50—f 12,40 per 40 K.G. Schar f4,50—£5,60 per 40 K.G. Bot f8,80 per 40 K.G. Prijzen van Deensche visch: Kleine tarbot f 0,80 per K.G. Griet f 0,70 per K.G. Kleine schelvisch f 12f 14 per 50 K.G. Middelschelvisch f 16,80f 22,80 per 50 K.G. Schol f 11f 17,20 per 50 K.G. Schar f7,50— per 35 K.G. Kabeljauw fllf 12 per 35 K.G. Gullen f7,20—f8,40 per 35 K.G. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de trawlloggers SCH 132, W. Rog met f233, SCH 266, G. de Ruiter met f96. be somming. (Is reeds in een deei eener oonge oplage opgenomen.) Regeling inzake liet uitvaren der vissckersvloot. 's-GRAVENHAGE. 7 October. Gelijk reeds is gemeld, heeft de minister van Eco- nom. Zaken onlangs aan de organisaties in het visschersbedrijf financieele medewerking in het vooruitzicht gesteld bij enkele voorzie ningen voor het weder uitvaren van de visschersvioot. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is thans de definitieve regeling hekend gemaakt. Hierin is o.a. bepaald, dat d>?n reeders steun zal worden verleend ten bedrage van de uit- keeringen bij oorlogszeeongevallen, welke de reeders boven de wettelijke uitkeerlngen aan de opvarenden zullen verleenen. In de huidige premie voor de Staatsmolestverzekering zal een tegemoetkoming worden verleend van 3/5 gedeelte. Naar wij verder vernemen, heeft ook de minister van Sociale Zaken medewerking ver leend om het weder uitvaren van de vloot te bevorderen. In parachute boven vijandelijk gebied. „Ergens in Frankrijk", 6 October. Een tirailleur uit Wales, bedekt met brandwon den en met bezwachteld hoofd, deed het vol gende relaas. „Met een handvol Engelsche vliegtuigen maakten wij een verkenningsvlucht boven de Siegfried-linie", zoo vertelde hij. „Het Duitsche luchtafweergeschut opende het vuur op ons, maar wij stegen tot ongeveer zevenduizend meter. Bij een wolkenloozen hemel hadden wij een prachtig uitzicht op Duitschland. Plotseling verschenen drie escadrilles Messerschmidt machines, teza men achttien stuks. Ze waren met drie maal zooveel machines als wij. Onmiddellijk werd het machinegeweer vuur op ons geopend. Plotseling zat er een machine vlak bij onzen staart. Met brand kogels werd het omhulsel van mijn „kist" opengereten. Terwijl mijn kleeren in brand vlogen, zwenkte mijn toestel ineens naar bo ven. waardoor wij een prachtige schiet schijf werden. Met uiterste krachtsinspan ning probeerde ik hem in een vrille te krij gen. teneinde te ontsnappen. Half bewuste loos wist ik mij uit de cockpit te bevrijden mijn parachute te openen en te springen. Ik zag het Duitsche vliegveld beneden mij. Toen ik landde gingen de scherpschutters nog steeds door met schieten. Ik maakte mijn parachute los en strompelde naar 't struikgewas, in de hoop mii te kunnen verbergen Maar de Duitschers verlieten hun loopgraven en renden op mil toe. Ik dacht dat het met mij atge- loopen was, maar plotseling kwagien uit het bosch Algerijnsche soldaten, te voorschijn. Een rende regelrecht op mij af zwaaide mij over zijn schouder en snelde met mij het veilige bosch in". Wantrouwen in de Engelscbe pers Over de vredesvoorstellen van Hitier schrijft de Daily Telegraph: „In het licht van het ver leden van Hitier kan men zijn plotselingen ijver voor ontwapening, afschaffing van duikbooten en bombardementsvliegtuigen en voorkoming van den oorlog tegen vrouwen en kinderen on mogelijk als iets anders dan huichelarij be schouwen. De willekeurige verwoestingen en af slachtingen, die zijn luchtmacht onder de bur gers van Polen heeft aangericht, toonen zijn on oprechtheid voldoende aan. Indien de wereld de wapenen moet neerleggen, moeten de moor denaars beginnen. Hitier mag trachten de schuld voor den oorlog op het „Joodsche kapi talisme en internationale journalisme" te schuiven, doch de wereld laat zich niet bedrie gen. De schuld ligt bij de dynamische evolutie, zooals hij het noemt, waardoor Europa ver scheurd is, sedert hij aan het bewind kwam". De Times constateert, dat Hitier geen ver wachtingen teleurgesteld heeft en zegt „dat er in de z.g. voorstellen veel is, dat plausibel klinkt. Zij zijn ten deele ontleend aan vroegere verklaringen van geallieerde staatslieden. Chamberlain. Halifax en anderen hehben zich herhaaldelijk bereid verklaard tot onderhande lingen over vraagstukken van. den handel, de grondstoffen en de koloniale politiek. Doch Hitler's opvatting van het begrip „Lebensraum", dat, verovering en overheersching en verraad beteekent, heeft de verkondiger van den vrede verslagen. Zij hebben thans niet te doen met de voorwaarden van Hitler, maar met hem zelf en met zijn verleden. Juist omdat Hitier en het Hitlerisme, het gebruik van geweld en bedrog in de internationale betrekkingen, een onover komelijke hindernis voor onderhandelingen over een waren vrede vormen, hebben zij thans be sloten, niet te rusten voor den weg naar den vooruitgang door verzoennmg, gerechtigheid en goede trouw voor goed geëffend is". Ontmoeting van Engelsche en Fransche militaire leiders. PARIJS. 6 October (Havas/ANP). De chef van den Brltschen imperialen staf. Sir Edmund Ironside en de lucht- maarschalk Sir Cyril Newall hebben heden een ontmoeting gehad met de Fransche generaals Gamelin, Vuille- min en Georges ter bespreking van loopende kwesties Eens te meer bleek de meest volkomen gelijkheid van op vattingen tusschen de beide bevelvoe ringen Van drie meter hoogte naar beneden gevallen. HAARLEM. Zaterdag. Drie mannen waren hedenmorgen kwart over tien op het afdak van een gebouwtje op de speelplaats van de school aan het Weltevreden plein geklommen om daar werkzaamheden te verrichten. Een van hen liep te ver door waar door het dak bezweek en ze alle drie van 3 meter hoogte naar beneden vielen. Een van hen brak zijn rechterdijbeen, een andere kreeg een ge kneusde rechterarm terwijl de derde een ver stuikte enkel opliep. Zij zijn allen naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven Onderwijzers Sint Nicolaasfeest. Geachte redactie, Met teleurstelling en verwondering las ik, dat het Sinterklaasf-->st voor de schoolkinderen dit jaar. gezien de buitengewone omstandig heden, niet door zal gaan. Dit is heel jam mer, want Juist in deze sombere tijden is het dubbel noodig het feest voor de kinderen door te laten gaan! Men is bang, dat niet voldoende op de lijsten wordt geteekend; zeker, die mogelijkheid bestaat, mar dit moet nog worden afgewacht. Doch vergeet men dan de reservekas, die gevormd is voor slechtere dagen! Deze kas. ontstaan door de gaven van de Haarlemsche ouders en zuinig beheer van den her Doek, mag dan toch zeker wel aangesproken worden? M i. moet dit ge schieden. Waarvoor dient anders deze re serve en met welke bestemming zijn deze gelden gegeven? Wat betreft de mededeeling dat vele medewerkers onder dienst zijn, dit is gedeeltelijk waar. Mij is bekend, dat het tooneelclubje vrij spoedig met repetities zou beginnen en dat de rolverdeeling reeds lang gereed was en nog ls. Het besluit van de Sint Nicolaascommissie, kan ik dan ook niet be grijpen; daar zij In de eerste plaats ieder jaar duidelijk merkt, met welk een intens verlangen de kinderen het feest tegemoet zien. Hopende en vertrouwende, dat de Commissie alsnog op haar besluit zal terugkomen en het feest toch zal laten doorgaan, al is het dan in wat eenvoudiger vorm. en u dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoofachtend, P. LOOIJEN. (Wij brachten deze klacht onder de aan dacht van den voorzitter der St. Nicolaas- commissie, die ons zeide dat over de reserve kas geen mededeellngen in het openbaar kunnen worden gedaan. Intusschen hoopt de commissie dat er voor het kinderfeest zóó veel belangstelling naar buiten zal blijken, dat tóch nog zal kunnen worden besloten tot het houden van een collecte, die dan zóóveel zal moeten opbrengen, dat het feest nog kan doorgaan'» HAARLEM, 7 October. Bevallen 4 October: A. C. Albracht—Stevens, d.; M. W. de HeJJHartog, d.; 5 October; H. M. H. Hake—Ackermans, z.; 6 October: E. W. van Waarde—van der Linde, d.; M. M. de GraaffBelleman. d. Door een fout in de ons verstrekte opgave werd in ons nummer van Donderdag 5 Octo ber vermeld, dat ondertrouwd waren H. Ide Vries en J. M. Dekker. Dit had moeten zijn: H. P. de Vries en C. M. Anspach.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7