Haarlem's Dagblad Qüe van de vijf geacceste&td De Finnen. Dansacademie MARTIN—, 16 October Breiwerk. Groote troepenconcentraties aan het Westelijk front. Wederzijdsche actie der artillerie 9iet Duitsche Ceg-evAeucht Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17273 Ditgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote lioutatruat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 10 October 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losfc nummers 6 cent per ex. Advertrnticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL KegelabonuementstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na de Baltische rand-republieken is blijk baar Finland aan de beurt, om in de positie van Russischen vazalstaat te geraken. Ten minste, de bekende en gevreesde uitnoodiging om een onderhandelaar naar Moskou te zen den is gedaan. Dit invitatie-stelsel, door Duitschland ingevoerd en achtereenvolgens toegepast op Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, die er hun onafhankelijkheid mee inboetten en op Polen, dat weigerde een gevolmachtigde te sturen en daarna in drie weken oorlog ver pletterd werd, is door de Russen overgeno men. Het heeft de Baltische republieken zon der eenig verzet doen toegeven. Bij de geslo ten „handelsverdragen" is wel de territoriale onafhankelijkheid van die kleine landen on geschonden gebleven, maar practisch hangt hun toekomst nu van de Russische goedgun stigheid af. Zij zijn vazalstaten van Sovjet- Rusland geworden. Ook in de Russische reeks uitnoodigingen, zoo gedwee aanvaard, schijnt zich nu een schok te zullen voordoen. Want wel hebben de Finnen, omdat de Russische regeering de zaken, die besproken zouden worden, niet nader heeft gespecificeerd volgens haar de gewone diplomatieke gang van zaken, wan neer het eene land het andere een voorstel van algemeenen aard doet hun afgevaar digde Paasikivi naar Moskou laten vertrek ken, maar hij heeft geen volmacht om be sluiten te teekenen. Hij is alleen gegaan om de Russische wenschen te vernemen En op hetzelfde oogenblik heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken Erkko in een in terview aan de Zweedsche pers medegedeeld: „Wat die wenschen ook mogen zijn, onze hou ding staat vast. Wij houden ons aan de neu traliteit der Noordelijke staten en aan onze onvoorwaardelijke neutraliteit, die herhaal delijk bevestigd is. Wij bedreigen niemand, wij zoeken geen voordeelen en willen ons niet aansluiten bij een groote mogendheid of groep. Onze eenige wensch is in vrede te le ven met iedereen en buiten conflicten te blij ven". De Finsche regeering heeft inmiddels mo bilisatie-maatregelen genomen en overhaast is de luchtbescherming der steden georgani seerd. De Tel. bericht dat toen Paasikivi ver trok een menigte van duizenden hem het oude Lutherlied „Een vaste burcht is onze God" toezong. Zoo dreigt plotseling een nieuw gewapend conflict, ditmaal in het hooge Noorden en men moet wel begaan zijn met dit kleine volk, dat zich sinds de verklaring van zijn onaf hankelijkheid in 1917 krachtig ontwikkeld heeft, een sterk nationaliteitsgevoel bezit en zich door zijn rustige energie een goeden naam in de wereld heeft verworven. Ook po pulariteit op sportgebied is het ten deel ge vallen en nog maar weinige weken geleden Was het druk bezig met de voorbereiding van de Olympische Spelen voor 1940,-die het van Japan had overgenomen en waarmee het wil de bewijzen tot iets bijzonders in staat te zijn. Groote toewijding werd daaraan gege ven. Helaas, aan Olympische Spelen in 1940 denkt niemand meer en binnen weinige we ken is Finland niet alleen van dat vooruit zicht beroofd maar voelt het zich plotseling, tengevolge van den snellen loop der gebeurte nissen, die Rusland's macht in Oost-Europa zoo hebben vermeerderd, in zijn bestaan be dreigd. Dat Finland in geval van oorlog met Rus land spoedig de vlag zou moeten strijken is zeker. Het land vol meren en moerassen en het koude klimaat leveren moeilijkheden voor een aanvaller op en het is uitgestrekt tienmaal zoo groot als Nederland maar telt maar vier millioen inwoners, de helft van ons be volkingstotaal. Dus beschikt het ook maar over beperkte strijdkrachten tegenover den reusachtigen tegenstander. De hoofdstad, Helsinki (die vroeger Helsing- fors heette) telt 250.000 inwoners, verder zijn er alleen nog wat kleine stadjes waarvan Abo (65.000) en Wiborg (55.000) de grootste zijn. Tweederden van de bevolking leeft van land en boschbouw. Er zijn verder belangrijke steen groeven, de houtzagerij en papierindustrie zijn van veel belang, de ijzerindustrie mag er ook zijn. Een nijver klein volk, die Finnen, werk zaam en zwijgzaam, stoer en volhardend. Moge de toestand nog een gunstige wending nemen en de ramp van een oorlog hun be spaard blijven! R. P. Zij waren bijna de Belgische grens gepasseerd ontsnapte Duitschers te Zundert HOE DE ARRESTATIE GESCHIEDDE De marechaussee te Zundert, vlak bij de Bel gische grens, is er in geslaagd drie van de vijl Duitschers, die uit het Huis van Bewaring te Haarlem zijn ontvlucht, te arresteeren. Het zijn de 20-jarige H. C. en de 19-jarige F. P. beiden geboren in Ostrawa, in het vroegere Tsjecho- Slowakije en de 31-jarige H. K. E., die in Char- lottenburg het levenslicht aanschouwde. Zooals men weet zouden de twee eerstgenoem- den er geen bezwaar tegen hebben gehad weer naar Duitschland terug te keeren. Ze zouden na melijk tot de Duitsche nationaal-socialistischf partij behooren. Ze zouden zich echter aan een strafbaar feit in Duitschland hebben schuldig gemaakt en hadden het daarom waarschijnlijk raadzamer geoordeeld te vluchten. Ook thans schenen zij toch niet veel lust te hebben gehad weer naar Duitschland terug te keeren want ze waren reeds bijna de Belgische grens gepasseerd en het had maar zeer weinig gescheeld of ze waren er inderdaad in geslaagd uit ons land weg te komen. De derde arrestanl is een gevluchte communist, die reeds 1*/* jaar wegens een vermogensdelict in de Haarlemsche gevangenis heeft gezeten. Het zal nu wel spoedig blijken of de verkla ringen van den bewaker Blauwbroek kloppen met de verhalen, die de vluchtelingen bij hun verhoor zullen doen. Men hoopt thans spoedig volledig de juiste toedracht van het gebeurde in het Huis van Bewaring te vernemen. De arrestan ten zullen zoo spoedig mogelijk op transport naar Haarlem gesteld worden. Thans zijn nog voortvluchtig de 38-jarige W. D. en de 33-jarige C. S., beiden communisten. Laatstgenoemde is in den nacht van de ontsnap ping nog in Velsen geweest, waar hij vermoede lijk een meisje heeft bezocht. Men neemt aan dat hij daarna op de fiets verder gevlucht is. 1 Uit Zundert vernemen wij over de aanhou ding het volgende: De drie mannen werden door twee marechaussees aangetroffen op een land weg dicht bij-de Belgische grens. Daar op zulke eenzame plaatsen geen vreemdelingen verwacht worden, tenzij zij iets verdachts in het schild voeren, werd de aandacht van de marechaus sees getrokken. Zij hielden het drietal staande en toen bleek, dat men hier inderdaad met vreemdelingen te doen had, werden zij meege nomen naar de kazerne. Gewillig gingen zij mede. Bij de ondervraging kwam toen al spoe dig uit dat drie van de vijf te Haarlem ont vluchte Duitschers gepakt waren. Bij hun verhoor gaven zij een beschrijving, hoe zij uit het Huis van Bewaring te Haarlem ontsnapt waren. De autoriteiten te Zundert achtten zich niet gerechtigd daarover mededeelingen aan de pers te doen, omdat het gewenscht is, dat eerst de politie te Haarlem de drie mannen een verhoor afneemt. Wel verzekerde men ons. dat uit het relaas der Duitschers gebleken is, dat zij op een zeer geraffineerde wijze uit het Huis van" Be waring zijn gekomen. Van andere zijde vernemen wij nog, dat Maandagmiddag de politie in het Zuiden van het land de mededeeling ontving, dat er reden was te veronderstellen, dat de gevluchte Duit schers thans zouden trachten de grens te pas- seeren. Daarom was de politie in die omgeving zeer waakzaam en werd in het bijzonder de grens bewaakt. Dit heeft dus succes gehad. De vluchtelingen hadden blijkbaar het voor nemen te trachten zonder pas over de Belgische grens te komen. Bij hun aanhouding zijn geen papieren op hen gevonden. De drie aangehouden Duitschers zijn heden morgen in twee auto's onder begeleiding van drie maréchaussees uit Zundert naar Haarlem vertrokken. Vermoedelijk zullen zij hier onge veer 5 uur in den middag aankomen. Dan zul len zij zeer waarschijnlijk dadelijk door de po litie te Haarlem verhoord worden. De Haar lemsche politie die heden nog geen bijzonder heden gehoord had over het resultaat van het verhoor te Zundert, is natuurlijk zeer nieuws gierig om te vernemen welke lezing de drie mannen geven van hun ontsnapping, temeer omdat zooals wij vorige dagen uitvoerig heb ben uiteengezet de politie niet overtuigd is, dat de lezing die de gevangenbewaarder B. heeft gegeven in onderdeelen met de feiten klopt. Hij heeft steeds volgehouden dat hij door vier mannen in de kamer voor passanten is overvallen, terwijl de politie reden had te veronderstellen, dat er tijdens den overval slechts één man 1n die kamer aanwezig was. Dan moeten daarna de overigen bevrijd zijn. De politie heeft nog geen spoor van de twee andere ontvluchte Duitschers. Er is evenwel re den te vermoeden, dat het ook aan dit tweetal nog niet gelukt is over de grens te komen. Duitschers verlaten Zuid-Tirol. LONDEN, 9 October (Reuter). Radio Roma heeft een artikel van den prefect van Bolzano aangehaald, waarin wordt medegedeeld, dat de regelingen voor den uittocht der Duitschers uit Zuid-Tirol volgens het Duitsch-Italiaansche verdrag gereed gekomen zijn. Sommige Duit schers zij nreeds vertrokken, anderen vertrek ken thans. Volgens de regelingen zijn alleen de Duitsche onderdanen verplicht te vertrekken, terwijl zij, die in Alto Adige zijn geboren, vrij zijn in de keuze of zij willen weggaan dan wel willen blijven. Voor iien zal geen dwang wor den toegepast. N.V. Aanvang Seizoen 1939/40 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 2 5 en 7 9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 - TEL. 108O6 HAARLEM - AMSTERDAM - HILVERSUM - BUSSUM (Adv Ingez. Med.) Vier personen bij ontploffing gewond. SOERABAJA, 10 October. (Aneta-A.N.P.) Vanmorgen is in de Centrale Gasfabriek op Gembong, alhier een ondergrondsche luchtketel, bestemd voor de aandrijving van Dieselmotoren, gesprongen. Vier personen, waaronder een Europeesche employé, werden gewond, gelukkig niet ernstig. Het ongeluk geschiedde bij het vullen van den ketel, waarvan het cementen deksel is ge sprongen. De vier gewonden werden door stuk ken van het deksel getroffen. De ontploffing veroorzaakte een vrij groote Verwoesting. Het landelijke comité. Dat onlangs is gesticht, Onder den naam: Breit allen mee. Zond ons een nieuw bericht. Naar handschoen, polsmof en naar sok Is voor het leger vraag, Dus dames, neem de pen en bloc Ter hand en brei vandaag Maar buikband, wanten of een das, Vermoei u daar niet mee. Een slaapzak is ook niet van pas, Aldus het comité. En zelfs de bivakmuts valt af, Figuurlijk dan bedoeld, Daar heeft de vrouw, reeds lang in draf. Zoo warm juist voor gevoeld. Ik denk, als men niet verder gaat Op bivakmuts terrein, Dat toch de Hollandsche soldaat, Wel welgemutst zal zijn. Dus dames, zet uw werk niet stop. Met nieuwen lust gebreid En strakjes rijst een breiberg op, Die warmt in kouden tijd. Dan zingt de Hollandsche soldaat: Zoolang in het verschiet, De hand nog naar de brei-pen staat, Dan treuren wij nog niet. P. GASUS. I Het woord is aan Ernesf Renan: De twijfel is een betuiging van eerbied aan de waar heid. Lloyd George zet een campagne op touw. Gericht tegen de aanhangers van het „oorlog tot eiken prijs". LONDEN, 10 October. Lloyd George heeft het plan het woord te richten tot een verga dering van den Raad van Actie voor den Vrede, die Donderdag te Londen bijeen zal komen. Het zou in de bedoeling liggen dat Lloyd George zijn meening over een onmid dellijke conferentie ter bespreking van de vredesvoorstellen nader zou uiteenzetten. De vergadering is door Lloyd George als voorzit ter van de organisatie bijeengeroepen en zal worden bijgewoond door afgevaardigden uit alle deelen van de Britsche eilanden. Wij vernemen nog dat Lloyd George met deze conferentie het doel beoogt een nationale campagne op touw te zetten tegen de voor standers van ..oorlog tot iederen prijs". (United Press). De feestelijkheden ter herdenking van „Alkmaar's Ontzet" begonnen Maandag met de aubade der schoolkinderen voor den burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Engelsche oorlogsbodems in gevecht met Duitsche bombardementsvliegtuigen. Het Fransche legerberichi van den och tend van den tienden October luidt: „Ten Oost-Westen van de Saar zijn vijandelijke patrouilles nog steeds zeer actief. Weder zijdsche actie dér artillerie in dezelfde stréken". Maandagavond meldde Het Fransche le- gerbericht: „Zeer groote activiteit van de vijande lijke patrouilles tusschen Moezel en Saar. Hier en daar artillerievuur tusscbe" Moe zel en Rijn. Op zee hebben, onze strijdkrachten met aicces een vijan-' ''iken onderzeeër aange vallen.'' Havas geeft de volgende toelichting aan de gercommuniqués Aan weerszijden bezetten de troepen thans ->eproefde tactische stellingen, welker perma nente versterkingselementen verbonden of ge dekt en krachtig geconsolideerd worden door veldwerken. De artillerie staat gereed en bij de stukken, die reeds in de versterkingen stonden zijn enorme hoeveelheden veldgeschut, van zwaar en licht kaliber, gevoegd, zonder nog van de troepen te spreken. Aan weerszijde van de contactlinie zijn in de afgeloopen vijf weken millioenen manschappen bijeengebracht, -millioenen tonnenmateriaal, mitrailleurs, kanonnen van ieder kaliber, springstoffen van aller lei aard, gelijk men in de militaire ge schiedenis nooit opeengehoopt he"!' gezien, zelfs niet tijdens de verschrikkelijke mate riaal-veldslagen van den vorigen oorlog. Voorts zijn de afgeloopen weken nuttig ge weest voor bet stalen van een zeer groot aan tal eenheden en het beproeven van zekere tech nische wapenen, waarbij bijv. bleek, dat de Fransche aanvalswagens uitstekend voldoen. Gevechten op de Noordzee. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat Zondagmiddag door den Britschen patrouil- ledienst een vijandelijk vlooteskader ten Zuid- Westen van Noorwegen werd gesignaleerd. De Britsche strijdkrachten trachtten tot een ge vecht te komen, doch in de duisternis kon de vijand ontsnappen. Maandag is het in het Noord-Oostelijke deel van de Noordzee herhaaldelijk tot een treffen tusschen Duitsche bombardements vliegtuigen en Britsche kruisers en torpe- dobootjagers gekomen. Geen enkel En- gelsch schip heeft hierbij schade opgeloo- pen. Reuter meldt in dit verband, dat twee Duitsche toestellen, die aan den strijd hadden deelgeno men, een noodlanding hebben verricht in De nemarken, een derde toestel daalde in Noorwe gen en een vierde machine, die zeer laag over Denemarken vloog, werd door het Deensche af weergeschut beschoten. Een vijfde toestel is, naar men gelooft, op zee neergekomen aan de Deensche kust. Een lid der bemanning van de machine, die daalde op het eiland Fanö, was gewond en is in een hospitaal opgenomen. De bestuurder van dit toestel gaf toe, dat hij had deelgenomen aan een gevecht op de Noordzee. (Men zie hiervoor ook pag. 5). Britsche verkenningsvlucht boven Duitsch gebied. LONDEN, 9 October (Reuter) Een „oog getuige" bij de Britsche luchtmacht in Frank rijk bericht: Voor het eerst hebben vier Engelsche vlieg tuigen overdag een verkenningsvlucht langs de geheele Duitsche grens van Frankrijk tot aan de Noordzee gemaakt. Zij moesten een onderzoek instellen naar de laatste inlich tingen, die het hoofdkwartier van over de grens ontvangen had. Die geruchten hadden betrekking op de evacuatie van belangrijke steden, groote troepenbewegingen bij Aken, een aanzienlijke luchtmachtconcentratie en het aanleggen van versterkingen bij de Luxemburgsche grens. De resultaten van de verkenningsvluchten worden thans door de deskundigen bestudeerd Men gelooft, dat eerv serie foto's door twee der vliegtuigen geno men, van de grootste waarde zullen blijken te zijn. De vliegtuigen vertrokken in twee paren van een der Britsche bases achter de Maginot linie. Twee toestellen hadden slecht weer en vlogen meestentijds op 2000 meter hoogte. Zij zetten koers langs de zuidpunt van Luxem burg en vlogen vervolgens over Koblenz, waar het vuur op hen werd geopend. De granaten barstten rondom de vliegers uiteen, doch hun toestellen werden niet ge troffen. Ook boven Siegburg werden zij zon der resultaat beschoten. Zij zetten hun vlucht naar de Noordzeekust voort en vlogen daar na, met zorgvuldig vermijden van Neder- landsch grondgebied, naar een vliegveld in Engeland, waar zij verwacht werden. De beide andere toestellen stegen voor den dageraad op en waren reeds een aanzienlijk stuk in Duitschland. toen de zon opkwam. Deze vliegers hadden beter weer. Zij konden de foto's nemen, waarvoor zij hun vlucht hadden ondernomen. BERLIJN, 10 October. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten wei-den bij het optrekken naar de grens der Duitsche en Russische belangen de opgedragen dagtaken bereikt. In het gebied ten noorden van den Boeg en Soewalki zijn hiermede de bewegingen in hoofdzaak voltooid. In het Westen geringe activiteit van patrouil les en artillerie. HEDEN12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Drie van de vijf ontsnapte Duitschers zijn ge arresteerd. 1 BINNENLAND. De „Indra" is bij Terschelling vergaan 2 De regecring zou de schade van het vergaan der Binnendijk dragen. 3 BUITENLAND De artillerie is in actie aan het Westelijk front. 1 De Duitschers in de Baltische landen zullen repatrieeren. 5 Daladier houdt hedenavond een radiorede. 5 Roosevelt ontving geen verzoek tot bemid deling. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Finnen. 1 Van een specialen verslaggever: Spcenhoff wordt 23 October 70 jaar. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 B. K.: Mobilisatie-perikelen. 3 H. D. Vertelling: Het Maya-manuseript. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Het oorlogsdoel der geallieerden. 5 Van een specialen correspondent: Duitsch- land's wapensmidse werkt op volle kracht. 6 Mr. E. Elias: Oe Amerikaanschc neutrali- teitswet. 6 J. B. Schuil: Henri Dekking, de declamator. t K. de Jong: Kamermuziekavond. 7 H. de Bois: De treurende steenen der Hcemsteedschc slotbrug. H De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1