Haarlems Dagblad Suikerdistributie begint Maandag De goede bonbon Het betere gebak Dagen van spanning in Finland. Vermeulen Ome prinsesjes IBeatrix en Jxene Moderne V olksverhuizing. Tomatensoep. Italiaansche voorstellen Eén pond per persoon in de veertien dagen Zullen de Ver. Staten intervenieeren 57e Jaargang No. 17275 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Directie: P. W. PEEREBOOM EI\ ROBERT PEEREBOOM Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 12 October 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maunden f 3.25. franco per posl f3.55. losse nummers 6 cent per es. Advertenticn: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* rie rubriek. Tot de merkwaardigste gebeurtenissen van onzen hevig-beroerden tijd behooren de ge dwongen volksverhuizingen, waartoe de Duit- sche regeering is overgegaan. Gansche min derheden in het buitenland worden, met me dewerking van den betrokken staat, naar Duitschland teruggevoerd. Dit proces is ten aanzien van de Duitsche bevolking der Ita- liaansche provincie Zuid-Tirol al geruimen tijd in werking. Het wordt sinds enkele da gen, blijkbaar in veel sneller tempo, ook toe gepast op de sinds eeuwen in de Baltische republieken gevestigde Duitschers. En er schijnt nu ook al sprake te zijn van een der gelijk vooruitzicht voor de Duitsche minder heden in Joego-Slavië, Roemenië en Hongarije, ofschoon deze berichten nog geen officiëele bevestiging hebben gekregen. Afgezien van de politieke beteekenis van deze maatregelen kan men zich afvragen, welke uitwerking zulk een gedwongen ver huizing op de betrokkenen zou hebben. Zij zijn allen Duitschers en voorzoover zij geen politieke tegenstanders van het huidige be wind zijn zullen zij dus bij voorkeur onder Duitsch bestuur leven. Maar het is hard, ge dwongen afscheid te moeten nemen van den bodem waarop men zijn jeugd heeft doorge bracht en zijn arbeid verricht. Het wordt nog harder, zooals vaak gebleken is, als die arbeid bestaan heeft in het bewerken van den bo dem zelf. En dan doet in vele gevallen de factor der familietraditie zich gelden. Bij vele Baltische Duitschers, wier voorvaderen eeuwenlang op dezen bodem gevestigd waren en in het door hen bewoonde gebied een voorname, leidende, ja overheerschende posi tie innamen, is daar vooral sprake van. Er is een groot verschil tusschen het lot der Duit sche minderheden in het buitenland, die bij Duitschland worden gevoegd omdat het land waar zij wonen geannexeerd wordt zooals b.v. de Sudeten en de Duitschers in Oosten rijk en diegenen die gedwongen worden tot repatrieeren, zooals de Tirolers en de Balten. Dat dit verschil bestaat en ten aanzien van velen der laatste categorie een verschrikkelijk verschil moet- zijn beseft iedereen die even overdenkt, hoeveel menschen ten eenenmale onwillig zijn om „hun bodem" en niet alleen hun bodem, maar ook hun milieu, hun levens sfeer vrijwillig te verlaten Dat die onwil zich vooral onder menschen van beperkte ontwikkeling doet gelden bewijst al dat het een meerderheid geldt. Daar zijn erbij die het al vreeselijk zouden vinden, terwille van hun werk naar een stad of dorp op bij- Voorbeeld 20 K.M. afstands te verhuizen. Ster ker: er zijn er die absoluut gekant zijn tegen verhuizing naar een ander deel van dezelfde stad. De man die zei „waar ik het goed heb daar is mijn vaderland" sprak voor zichzelf maar niet voor de meerderheid van zijn me- demenschen. Trouwens is uit de historie van alle koloniën-bezittende landen gebleken hoe gering het aantal families uit het moederland steeds bleek, dat zich blijvend in die koloniën vestigde. Zelfs als het klimaat goed was. Ik herinner mij uit mijn Engelsche jaren het grootendeels mislukken van de hard nekkige pogingen der Engelsche regeering om emigratie van arbeiders naar de Dominions Australië en Canada te bevorderen, ofschoon hun daar goede posities werden aangeboden. En uit mijn jaren in Frankrijk is mij helder bijgebleven hoe de mijnwerkers uit het ver woeste Noorden na den vorigen oorlog naar hun stadjes terugkeerden en in de puin- hoopen dolven naar hun verwoest bezit, hoe zij er krotten ineentimmerden en er bleven al werkten de mijnen niet meer, al leden zij er armoede en al hadden zij het in de oorden waarheen zij gevlucht waren veel beter gehad. De menschen zijn in velerlei ongelijk, ook in gehechtheid aan bodem, milieu en sfeer. Sommigen aarden gemakkelijk in nieuwe omgeving, anderen zelfs blijvend. Maar voor de meerderheid is het ongetwijfeld heel zwaar dat alles op te offeren. En onder dwang moet het zwaarder vallen. Daarom zal men met de verwondering, die zoo veel gebeurtenissen van dezen tijd wekken, zich afvragen wat de toekomstige ontwikkeling van deze landver huizingen zal zijn. Naast de politieke beteekenis van dezen in greep staat als belangrijke vraag: de uitwer king op de menschen zelf en de toekomstige vestiging van al die tienduizenden gezinnen. Zal er later, als dat mogelijk mocht worden, een streven tot massale terugkeer ontstaan? R. P. De „Oranje" niet naar Amerika. Terugreis via Kaap de Goede Hoop naar Lissabon. BATAVIA, 12 October. (Aneta-A.N.P.) De reis van het motorschip „Oranje" van Madeira naar New-York, gaat niet door. De „Oranje" vertrekt 18 dezer van Tandjong-Priok. Singa pore en Colombo worden niet aangedaan. De reis gaat via de Kaap, eventueel met aandoen van Kaapstad, St. Vincent of Las Palmas, naar Lissabon. Hier komen op 8 en 11 November resp. de „Johan de Witt" en de „Jan Pietersz. Coen" en worden de passagiers overgenomen. De juiste vertrekdatum van de „Oranje" uit Lissabon is nog niet vastgesteld. Ook ide „Marnix van St. Aldegonde" zal de Bieuwe reis naar Indië via de Kaap maken. (Thans wordt de aanmaak voorbereid van 10 millioen blikken regeerings-toma- tensoep, tegen 4V: millioen blikken het vorig jaar.) De rijkssoeperige plannen Zijn na weging en gewik, Weer in kruiken en in kannen Om te eindigen in blik. Tien millioen blikken tomaten Staan straks voor den winter klaar, Tweeënhalf maal wat wij aten Van die soep het vorig jaar. Menigeen zal nog wel weten, Hoe ze toen beoordeeld werd, Kon z' ook snert niet doen vergeten, Ze was zeker ook geen snert. Eén blik op dit aantal blikken Toont wel dat men zeker is, Dat ons volk het weer zal slikken Dezen winter aan den disch. 't Is niet gemakkelijk regeeren In een felbewogen tijd, Daarvoor moet je wat presteeren Op het punt van staatsbeleid Om ons uit de soep te helpen, Geldt als allereerste taak, Ons met soep te overstelpen, Geldt daarnaast als goede zaak. Het woord is aan Nietzsche: De een regeert uit lust tot regeeren, de ander om niet geregeerd te worden. Voor internationale conferentie ROME 12 October (Reuter/A. N. P.). Het verluidt, dat de nieuwe ambassadeur te Londen, Bastianini. een aide-mémoire bij zich heeft, waarin de Italiaansche opvattin gen over vredesvoofctellen en een internatio nale conferentie worden geschetst. Bastianini, is vanmorgen uit Rome naar Engeland vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij een bezoek ge bracht aan Mussolini. Bastianini heeft voor zijn vertrek met zijn vrouw en vier kinderen eenige dagen in intiemen kring doorgebracht. Het gezin van Bastianini blijft voorloopig in Italië. 3m eiec dagen geen suikec te krijgen- Met ingang van 16 October a.s. zal, als eerste artikel, met de distributie van suiker worden begonnen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijks distributiekaart. Het rantsoen dat men op dien bon, die geldig is van 16 October t/m. 29 October, kan verkrijgen, bedraagt Vz K.G. suiker. De bon is het geheele land door geldig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. (Voor nadere bijzonderheden omtrent deze distributie zie men pag. 3.) Hef land gaat voort met het organiseeren van ver dedig ingsma afregelen. HELSINKI, 12 October. Er loopen hier niet bevestigde maar pertinente ge- ruchten, dat de Noordelijke landen de Vereenigde Staten in overweging hebben gegeven diplomatieke stappen te doen in Moskou ten behoeve van Finland en deze geruchten versterken het optimisme en de hoop, die dit kleine land onder de spanning der laatste paar dagen heeft getoond. Men hoort deze geruchten op straat zoowel als in officieele kringen. Vast omlijnd zijn zij niet, maar men hoort hen in den een of anderen vorm, welke er op neerkomt dat Zweden, Noorwegen en Denemarken op 't oogen blik geluidluidende nota's voorbereiden aan de Vereenigde Staten om in Moskou den nadruk te leggen op de belangrijkheid van het eer biedigen van Finland's souvereiniteit en inte griteit. Zoowel op historische gronden als om de onafhankelijke positie die dit land onder de Noordelijke landen inneemt hebben de Finnen deze geruchten met optimisme begroet. De evacuatie. Eén beeld beheerscht gansch Finland, na melijk dat der evacuatie. Zij is het equivalent 1939 der groote volksverhuizingen, die in de eerste eeuwen in Europa plaatsvonden. Al leen de treinen en auto's hebben deze be weging versneld. Ook al is de treinenloop in de war en zijn de wegen overladen met auto's. Een trein, die uit Helsinki vertrok, had voor een afstand van vijf-en-dertig kilometer drie en half uur noodig. Voortdurend moest ge stopt worden om militaire treinen te laten passeeren. De evacuatie-treinen rijden van het noorden naar het zuiden. Sommigen zijn zijn zoo gelukkig geweest om passage tot Stockholm te kunnen krijgen. De geregelde bootdiensten van Finland op Zweden die ge woonlijk een honderdtal passagiers vervoeren vervoerden er Woensdag tweehonderd vijftig per keer. Naar schatting verlieten gisteren zestigduizend menschen Helsinki. De verdedigingsmaatregelen worden op kal me maar besliste wijze voortgezet. Nog steeds weigert de regeering er den naam van mo- GROOTE HOUTSTRAAT. Heeft U reeds ons heerlijk gevuld SPECULAAS geprobeerd APPELKOEKEN BANKET THEEKOEKOES enz. liiiiiiiiiiiiiiiiifiiiHiiiiiiniiiiiiiinM (Adv. Ingez. Med.j bilisatie aan te geven, maar in alle dorpen worden de jonge mannen, die behooren tot het beroemde vrijwilligerscorps gedrild. Zij worden verzorgd door het vrouwelijk hulp corps, dat voor de voedselvoorziening en de inkwartiering zorg draagt. Alle bruggen en spoorwegtunnels worden bewaakt en vele kunnen opgeblazen worden. Prikkeldraad ligt langs de wegen opgehoopt, klaar om gebruikt te worden en barricades van stevig hout zijn gevormd. Iedereen is bezig met de verdediging van het land. De winkels liggen vol met be- noodigdheden voor reizigers. Lange files staan voor de zaken. Op de stations. Het meest typeerende beeld van het Fin- sche karakter treft men op de stations aan, waar duizenden op den grond zitten, verzorgd door het vrouwelijk hulpcorps. Er gaan geen grappen rond. er wordt niet gelachen zooals men in zuidelijker landen zou kunnen hooren, maar op de gelaten staat geen vrees te lezen. Af en toe heft iemand een nationaal lied aan en het geluid weergalmt onder de overkap pingen, omdat iedereen meedoet aan deze ty pisch Finsche wijze van zelfutdrukking. Lu ther's lied „Een vaste burcht is onze God" wordt keer op keer gehoord en verdrijft den tijd tot het vertrek der treinen. Deze ver voeren hoofdzakelijk vrouwen, kinderen en ouden van dagen. De mannen zijn opgeroepen voor den dienst. Een enkele maal vergezelt een vader en een echtgenoot zijn gezin naar de plaats van bestemming, maar keert dan on middellijk terug om zijn plicht te vervullen. In tegenstelling tot den vorigen avond tij dens de verduisteringsproeven straalde de stad heden van lichten. De bioscopen en café's zijn geopend en voor hen, die juist zijn aan gekomen, lijkt het of alles normaal is. (United Press). Honderdduizend man onder de wapenen? KOPENHAGEN, 12 October" (Reuter- A.N.P.). Volgens Deensche berichten zijn tot gisteren bijna 30.000 personen uit Helsinki geëvacueerd. Een Deensch journalist heeft 5000 wach tenden gesteld. Volgens berichten van andere Deensche correspondenten bereidt Finland zich op alle gebeurtelijkheden voor en zijn thans 100.000 man gemobiliseerd. Verklaard wordt, dat de positie van Finland thans zeer verschilt van dien van 1918, daar Finland thans veel vliegtuigen, kanonnen, ge weren en munitie heeft. De Finnen richten versperringen op tegen tanks. De correspondent van „National Tidende" meldt, dat gisteren 21 Russische vliegtuigen buiten de territoriale wateren langs de Finsche kust hebben gevlogen tusschen Borga (op 30 K.M. van Helsinki) en Lovisa (in de Finsche golf). Het D.N.B. bericht uit Helsinki dat met in gang van heden verscherpte bepalingen gel den voor het telegrafische verkeer met het buitenland. Vreemdelingen moeten zich bij het opgeven van telegrammen legitimeeren. Even tueel moet de gebruikte code worden verklaard. De regeering heeft een nieuw inlichtingen bureau opgericht, met het doel plaatselijke autoriteiten en bevolking op de hoogte te hou den van de regeeringsmaatregelen, en het buitenland voorlichting te verschaffen over de positie van Finland en de Finsche neutrali teitspolitiek. Behalve de scholen blijven met ingang van heden ook de universiteiten en de schouwburgen gesloten. In de steden worden schuilplaatsen in gereedheid gebracht. HEDEN: 14 PAGINA'S. Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop haar adem gaat. (Deze aardige foto werd door Prins Bernhard genomen.) BINNENLAND. Suikerdistributic begint Maandag 1 ei De Parijsche trein is bij Dubbeldam op een auto gereden Op Zondag voorloopig nog geen auto's Zakenvcrloven zullen waarschijnlijk spoedig worden verleend Het nieuwe Amstelstation tc Amsterdam BUITENLAND. Doet Italië voorstellen voor een internatio nale conferentie? Dagen van spanning in Finland Het Engelsche leger in Frankrijk omvat thans 158.00 man Engeland en Rusland sluiten een ruilover eenkomst Scandinavië en België protesteeren te Ber lijn tegen het torpedeeren van handels schepen Het stoomschip „Iroquois", dat met torpe deering zou zijn bedreigd, is te New-York aangekomen Russische troepen bezetten volgende week de bases in Estland Deze weck conferentie van Duitschland, Italië en Rusland ARTIKELEN, enz. R. P.: Moderne Volksverhuizing Van onzen Parijschen correspondent: Gene raal Gamelin, krijgsman en diplomaat Mr. E. Eiias: Strijd om Amerika's neutrali teitspolitiek K. de Jong: Eerste concert der Haarlemsche Baehvereeniging Onder de Seinpalen J. B. Schuil over: De Ernst van Ernst Voor de Vrouw De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1