Zwitserland in mobilisatietijd. "Kou, Griep Wflggfctf* Groote en kleine ongemakken van een onzijdig volk. H' Evacuatie van Helsinki geëindigd. De „Oranje" vaart slechts tot Lissabon. VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De levensmiddelen- voorziening. GENèVE, 7 October 1939 (Van onzen correspondent) ET is tegenwoordig voor een niet- Zwitser niet gemakkelijk Zwitserland binnen te komen. Iedere vreemdeling heeft hiervoor een pasvisum noodig en dit kan niet verleend worden door den consul van Zwitserland in het land van woon plaats, doch slechts door het Zwitsersche vreemdelingenbureau te Bern. Ieder verzoek om Zwitserland te mogen binnenkomen, moet door den consul naar Bern worden opgezon den. waar reeds honderden verzoeken opge stapeld liggen. Zij worden naar volgorde van aankomst behandeld: een ieder moet verschil lende weken wachten, voordat zijn verzoek aan de beurt van behandeling komt. Men is tegenwoordig met betrekking tot vreemde lingen zoo streng, dat zelfs zij, die hier te lande een woonvergunning bezitten doch het ongeluk hadden eind Augustus in het guiten- land te vertoeven, aan deze procedure met haar weken van oponthoud niet ontkomen. Het is dus niet gemakkelijk als vreemde ling Zwitserland te betreden. Is men echter eenmaal toegelaten, dan zal men hier kun nen leven ais in vredestijd. Geen verduiste ring des avonds, geener'lei beperking van spijs en drank, geen verhooging der hotelprijzen, geen verkeersbeperking, volop gelegenheid tot het bezoeken van theaters, concerten en bioscopen! Waarlijk, een vreemdeling, die in een Zwitsersche stad in een hotel of pension woont, zal de Zwitsers benijden, dat zij hun leven vrijwel in het geheel niet hebben be hoeven te veranderen. Voor het grootste gedeelte der bevolking is dit ongetwijfeld thans nog waar. Doch daar tegenover staat dat toch ook in Zwitserland honderdduizenden onder de mobilisatie en de gevolgen daarvan te lijden hebben. Niet al leen geldt dit voor de gemobiliseerden zelf, die in een prachtige vaderlandslievende ge zindheid trouw de wacht aan de grenzen hou den, doch dit toch stellig niet voor hun ple zier doen. Doch men denke hier 90k aan de financieele moeilijkheden der gezinnen, wier kostwinnaar gemobiliseerd werd en ook aan de moeilijkheden, waarin menig werkgever, vooral onder den landbouwstand, gebracht is door het missen van een gewaardeerde ar beidskracht. In een lateren brief hoop ik het een en ander te vertellen over hetgeen van overheidswege en van particuliere zijden in het belang van de gemobiliseerden en hun gezinnen en ook ter wille van de boeren, die hun arbeidskrachten door de mobilisatie ver loren hebben, wordt ondernomen. In dezen brief meende ik in algemeene bewoordingen deze zorgen van den mobilisatietijd op den voorgrond te moeten plaatsen, opdat men bij het vernemen van den normalen voortgang van het leven in Zwitserland niet denke, dat deze oorlogstijd zonder ernstige schaduwzij den voor het neutrale Zwitserland is. Trou wens, ook zij die niet rechtstreeks onder de mobilisatie te lijden hebben, zullen later wel niet vroolijk kijken, wanneer zij de rekening voor de mobilisatie, die vijf millioen Zwitser sche franken per dag heet te kosten, te beta len krijgen. Het moreele leed van tallooze ge voelvolle Zwitsers over de oorlogsellende der oorlogvoerende volken en de sterke zenuw spanning, die de bezorgdheid over het be houden der Zwitsersche neutraliteit bij velen verwekt, moeten bij de beoordeeling van Zwit serland in tijd van mobilisatie niet buiten be schouwing worden gelaten. Intusschen, in dezen brief wil ik het voor namelijk hebben over de kleine ongemakken, die deze tijden aan de bevolking van het land oplegt en die eigenlijk zoo gering zijn, dat zij een bezoeker van buiten wellicht in het ge heel niet zullen opvallen. Het eenige, dat misschien nog de aandacht van een vreemden bezoeker zal trekken is, dat zooveel minder particuliere auto's in de straten eener stad te zien zijn. Dit komt dooi de strenge benzine-rantsoeneering, waardoor de bezitter van een groote auto slechts 35 liter in de maand kan krijgen, de eigenaar van een kleine auto zelfs slechts 25 liter. Met het oog op de onzekerheid van toekomstige benzine-invoeren wil de regeering den aan wezigen ruimen voorraad geheel voor militai re doeleinden bewaren, zoodat de particulie ren slechts over de nieuwe invoeren kunnen beschikken. Een ieder erkent de noodzakelijk heid dezer rantsoeneering. Waarom men echter aan de automobilisten de vrijheid van keuze ontnomen heeft om zelf te beslissen op welken dag zij die 25 of 35 liter gebruiken willen, is echter een vraag, die menigeen zich stelde, toen de regeering bovendien een alge meen verbod uitvaardigde om motorvoertui gen op Zondag te gebruiken. Een overtuigend antwoord op deze vraag is tot dusverre nog niet gegeven. Komt een vreemdeling bij een Zwitsersche familie in huis, dan zal hij wellicht nog van andere vrijheidsbeperkingen vernemen, die hem bij een touristenzezoek niet opvallen. Hij zal wellicht de huisvrouw hooren klagen, dat zij haar gast geen macaroni of rijstgerecht kan voorzetten, omdat de verkoop dezer en andere uit het buitenland ingevoerd worden de levensmiddelen sinds 1 September verbo den is. Aan ieder gezin was immers in April voorgeschreven een twee-maanden-voorraad dezer buitenlandsche levensmiddelen in te slaan, omdat bij oorlogsgevaar de verkoop voor twee maanden verboden zou worden, op dat hamsteren en prijsopdrijving verhinderd zouden worden. Met 1 November wordt dit verkoopverbod weer opgeheven en zullen ma caroni. rijst, suiker enz. tegen vertooning van distributiekaarten weer in beperkten omvang verkrijgbaar zijn. Naar men zegt. zal de rant soeneering zoo royaal kunnen uitvallen, dat slechts weinigen liun normale verbruik zullen behoeven te verkleinen. De gastvrouw van een buitenlandschen be zoeker zal wellicht ook erover klagen, dat het tegenwoordig zoo koud in de woningen is. Men is namelijk overeengekomen dat de ver warming der particuliere woningen (hotels en pensions vallen buiten de afspraak!) dit Jaar pas op 15 October zal beginnen! Misschien zullen enkelen ook klagen, dat er geen weervoorspellingen meer worden uit gegeven. daar deze uit militair oogpunt ge vaarlijk schenen. Men zal misschien ook kla gen dat de brievenbesteller voortaan maar tweemaal per dag komt in plaats van vroeger driemaal! Doch verder zal er werkelijk zelfs voor een mopperzieke gastvrouw niet veel te klagen zijn! De ernstige beperkingen in het spoorwegverkeer, die op 3 September werden ingevoerd, zijn thans weer opgeheven. Men ziet, de niet rechtstreeks door de mo bilisatie getroffenen hebben alle reden dank baar te zijn voor hun lot en de enkele kleine ongemakken met goed humeur op zich te ne men, zooals de overgroote meerderheid der bevolking dat ook doet. Bovendien hebben de Zwitsers nog dit voorrecht, dat zij, vooropge steld dat de neutraliteit van het land geëer biedigd blijft, uit een oogpunt van levens middelenvoorziening zonder groote bezorgd heid de toekomst kunnen tegemoet zien, zelfs indien de oorlog lang zou moeten duren. Er is in Zwitserland zulk een groote veestapel, dat zij, tenzij buitengewone veeziekten zouden uitbreken, wel voor altijd verzekerd zijn van het noodige vleesch, boter, melk en kaas. Bo vendien heeft Zwitserland ook geen gebrek aan. versche groenten, vruchten en aardappe len. Brood en eieren zullen misschien op den duur gerantsoeneerd moeten worden, daar Zwitserland de helft van zijn graan en één derde der benoodigde eieren uit het buiten land betrekt. De Zwitsersche meren bevatten bovndien visch in ruim voldoende mate. Voor hongerlijden behoeft het Zwitsersche volk dus niet bang te zijn. ook al zullen zij wellicht minder zoetigheidjes kunnen eten, wanneer de suikerinvoer te wenschen zou overlaten. Want de Zwitsersche beetwortels brengen nog slechts 15 pCt. van het normale suikerverbruik voort. De groote hoeveelheid voedingsmiddelen, die Zwitserland zelf voortbrengt, heeft ook dit groote voordeel, dat de kosten voor het noodzakelijke levensonderhoud gedurende den oorlog niet al te veel behoeven te stijgen. Wel iswaar zullen de prijzen van nijverheidsarti kelen, waarvoor grondstoffen uit het buiten land moeten worden ingevoerd, eenigszins de hoogte moeten ingaan en zal deze stijging ook op de voortbrengselen van landbouw en vee teelt niet geheel zonder invloed kunnen blij ven, doch men hoopt toch deze prijsstij gingen voor de levensmiddelen en ook voor de huurprijzen der woningen tot een mini mum te kunnen beperken. Voor het oogenblik zijn alle prijsstijgingen door de regeering ver boden. In uitzonderingsgevallen kan het Zwitsersche prijsbureau te Bern een verhoo ging toestaan. Dit is tot dusverre geschied ten aanzien van koloniale waren, textielartikelen en leder. De verhooging mag echter hoogstens 10 pCt. bedragen. De winkelstand gedraagt zich loyaal naar deze voorschriften. Doch vele boeren zijn in verzet gegaan en houden thans hun varkens en aardappelen van de markt te rug in afwachting van een prijsstijging op de wereldmarkt, die dan ook tot prijsverhooging in Zwitserland zou leiden. Door een aanzien lijke verlaging der invoerrechten op buiten landsche varkens en door een dreigement met de inbeslagneming der benoodigde hoeveel heden aardappelen tracht de regeering deze boerensabotage te doen mislukken. Het stre ven van den landbouwstand naar prijsopdrij ving zal wellicht nog heel wat moeilijkheden veroorzaken. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Ernstig spoorwegongeluk in Japan. Trein valt tien meter. Gisteravond heeft zich een ernstig spoorweg ongeluk voorgedaan in de vacantieplaats Nikko op 80 K.M. ten noorden van Tokio. Tengevolge van het weigeren der remmen stortte een elec- trische trein in een 10 meter dieper gelegen ri vier. Tot in de vroege ochtenduren van heden zyn 20 dooden en 120 gewonden geteld. DIT JAAR GEEN WAPENSTILSTANDS HERDENKING IN ENGELAND. LONDEN, 11 October (Havas). Met het oog op het feit, dat de vijandelijkheden ge opend zijn. heeft de Koning besloten, dat de gebruikelijke plechtigheid bij den Cenotaaf op 11 November dit jaar zal vervallen. ENGELSCHE BANKDISCONTO OP 3 pet. GEHANDHAAFD. LONDEN, 12 October. (Reuter). Het dis conto der Bank van Engeland bleef gehand haafd op 8 pet De Engelsche pers over Chamberlain's rede. „Engeland en het geheele Britsche rijk zullen het nadrukkelijke ondubbelzinnige antwoord toejuichen op de z.g. vredes voorstellen van Hitier, dat Chamberlain gisteren heeft gegeven in een redevoering, die de gelegenheid en de beste tradities van Britsche staatsmanschap waardig was" aldus schrijft de Daily Telegraph en ook alle andere Londensche dagbladen geven uitdrukking aan de eensgezinde goedkeuring voor de vastberadenheid van den eersten minister. De Daily Telegraph gaat als volgt verder: „Chamberlain heeft nooit met grooter effect of met meer volledig afdwingen van de sym pathie van zijn toehoorders gesproken. Hij spcrak met dc ware stem van de Britsche natie, hij vertokte getrouwelijk haar geest en hart en de wereld, zoowel de vijandelijke als de neutrale weet thans uit den mond van den premier, welk standpunt Engeland Inneemt en waarvoor het van plan ls tot het einde toe te strijden. Wanneer sommigen gevraagd heb ben om een uiteenzetting van onze oorlogs doelstellingen aan de wereld hebben zij thans een bevredigend antwoord. Die doelstellingen zijn. te bewijzen dat de weg van den aanval ler hard is en dat er geen schikking kan zijn met een succesvollen aanval om een onfoe- haaglijken wapenstilstand te koopen". De Times schrijft o.a.: De z.g.. vredesvoorwaarden van Hitier ver- oordeelen zichzelve omdat zij uitgaan van de veronderstelling, dat een succesvol gebruik van geweld uit kan sluiten van vreedzame be sprekingen het terrein waar het geweld is uit geoefend. Desalniettemin zullen de naties die den weg van den vrede hebben gezocht ge durende al den tijd toen Hitier dreigde en den oorlog voorbereidde, voortgaan dien vrede steeds te zoeken. Bij het verwerpen van de huidige voorwaarden met de beslistheid, die noodig was door hun volstrekte valschheid, heeft Chamberlain er zorg voor gedragen den weg open te laten voor een echt aanbod. Al leen was hij gedwongen een waarschuwing te geven of te herhalen. Er kan niet langer eenigerlei mogelijkheid zijn om tot een verge lijk te komen, tenzij de zekerheid omtrent de nakoming daarvan door Duitschland heel wat beter is dan het woord van Hitier. Zelfs Stalin toont er geen vertrouwen in en prefereert zelf te nemen wat hij begeert, liever dan te ver trouwen op de beloften van zijn deelgenoot. Hitler's positie in Bohemen, Slowakije, Memel, Dantzig, Polen is telkenmale geba seerd op een afzonderlijk verraad van een plechtige belofte. Het eerste element van den vrede is vertrouwen en door het vertrouwen te verbannen uit de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland heeft Hitier meer gedaan om de mogelijkheid van vrede op te schorten dan zelfs door zijn politiek van bedreigingen en geweld". Amerikaansche instemming. Uit Washington meldt Havas: De rede van Chamberlain, die op alle punten de verklaring van Daladier bevestigt, heeft een zeer gunstig onthaal gevonden in Amerikaansche politieke kringen, die van oordeel zijn, dat zij de vol ledige mislukking beteekent van de manoeuvre van Hitier voor het verkrijgen van een on- middellijken vrede. De verklaring van den EngeloC'nen premier stelt de Amerikaansche meening gerust, die na de recente interventies van Lloyd George in het Lagerhuis gevreesd had. dat Chamberlain zich minder positief zou toonen in het voornemen om den oorlog voort te zetten tot de nederlaag van het Hilerisme. De rede moedigt degenen aan, die in den senaat een herziening bepleitte van de neu- traliteitswet om de democratieën te helpen en het Hitlerisme te bestrijden dat door alle spreker aan de kaak wordt gesteld, of zij nu isolationnist zijn dan wel aanhanger van de buitenlandsche politiek der regeering. Het Duitsche Nieuwsbureau vat de eerste reactie in de Amerikaansche pers samen met te zeggen, dat de opvatting uitgedrukt wordt, dat Chamberlain de vredesvoorstellen van den Führer vierkant heeft afgewezen. Op gelijke wijze wordt de rede ook in Congreskringen uitgelegd. Geen verrassing te Rome. ROME, 13 October (Reuter) de verklaring van Chamberlain heeft te Rome geen ver rassing gewekt, daar men voelde, dat het standpunt van Frankrijk en Groot-Brittannië direct na de redevoering van Hitler in den Rijksdag was bepaald. De ochtendbladen drukken op de eerste pagina een uitgebreid resumé af van de rede- voermg, doch zonder eenig commentaar en onder opschriften, welke eenvoudig behelzen, dat de Britsche premier Hitier heeft geant woord. Voor wat aangaat de Russisch -Finsche toe stand doen de bladen in de opschriften uit komen, dat hot Finsche leger zich aan de grens met Sovjet Rusland heeft opgesteld, terwijl de eerste besprekingen tusschen de vertegenwoordigers der beide landen te Moskou worden gevoerd De „Gerard Callenburgh" loopt van stapelop den voorgrond de „Tjerk Hidde". 120.000 menschen verlieten de Finsche hoofdstad. Volgens berichten uit Finland is de evacuatie van Helsinki Donderdag geëin digd, niettegenstaande de moeilijkheden. 120.000 menschen hebben de stad verlaten en geen enkel kind bevindt zich meer in de stad. Alle scholen hebben de deuren ge sloten, nadat de kinderen het volsklied hadden gezongen. De wegen, die naar het platteland voeren zijn vol voertuigen, waaronder zeer ouderwetsche wagens en auto's. Het verkeer op de spoorwe gen is zoo gestremd, dat men drie en een half uur noodig heeft om dertig kilometer af te leg gen. De stations zijn vol, doch overal heerscht discipline, de wagons worden niet bestormd en de menschen weten hun zenuwen te bedwin gen. Dikwijls weerklinkt het volkslied of een Psalm, verder hult de menigte zich in stil zwijgen. Schepen en vliegtuigen hebben ten behoeve van de evacuatie een dubbele dienstregeling moeten voeren. De regeering heeft de havens van Helsinki. Borgo, Wiborg en Kotka gesloten, Finsche schepen moeten zich -naar Abo begeven. De bruggen worden door soldaten bewaakt en zijn meestal ondermijnd. Teneinde incidenten te vermijden wapperen op het stadion, waar de Olympische Spelen ge houden zouden worden, nog steeds de vlaggen van de Scandinavische landen. De voorbereidingen voor een noodtoestand gaan voort. Vele particuliere auto's zijn gevor derd, voorraden benzine en olie zijn vervoerd naar landelijke districten en de helft van het personeel van particuliere zaken is gerecru- teerd voor staatsdienst. De inhoud van musea en bibliotheken wordt naar veilige plaatsen ge bracht, terwijl van de zolders het brandbare materiaal wordt weggehaald. Rijen menschen stonden gisteren geduldig te wachten bij de spaarbanken en reisbureaux en men koopt goud en zilver voor bankbiljetten. Reizigers uit Rusland verklaren, dat groote aantallen gemechaniseerde Russische troepen verzameld zijn bij de grens en dat de Finsche dorpen bij de grens worden ontruimd. Niettegenstaande dit alles toont de bevolking zich optimistisch en men verwacht, dat de Sovjet Unie geen onaanvaardbare voorstellen zal doen. Men acht de keuze van Paasikivi als onderhandelaar zeer gelukkig, hij is een oude bekende voor de Sovjet Russische leiders. De ontvangst van Paasikivi te Moskou is zeer hartelijk geweest. Vluchtelingen naar Zweden. Blijkens een Reuterbericht uit Stockholm zijn vele Finnen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, naar men zegt, over de Zweedsche grens gekomen. Personen, die in nauwe relatie tot de Finsche regeering staan, gelooven, dat de Russische eischen beperkt zullen blijven tot drie eilanden, die den toegang tot Kroonstad en Leningrad beheerschen. Zij geven te kennen, dat dergelijke verlangens als gewettigd zouden kunnen wor den beschouwd en,, door Finland besproken kun nen worden, mits een tegenprestatie wordt aan geboden. Aan de besprekingen tusschen Molotof en Paasikivi, die gisteren zijn begonnen, wordt ook deelgenomen door Stalin, Potemkin en den ge zant van de Sovjet Unie in Finland, De- revyansky aan Russische zijde en door de des kundiger. Paasonen en Nykopp en den Fin- schen gezant te Moskou, Yrjokoskinen aan Fin sche zijde. Gisteren werd gedurende ruim een uur geconfereerd. In een radio-redevoering voor de Scandina vische landen, heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken o.m. het volgende ver klaard: Het Finsche volk, dat in zoo vele op zichten dezelfde democratische doelstellingen en beginselen heeft aanvaard als de -Vereenigde Staten neemt met oprechte dankbaarheid ken nis van het begrip en de belangstelling, die het van den kant van Amerika krijgt De Europee- sche toestand heeft naties zooals Finland ge dwongen voorzorgsmaatregelen te nemen tot behoud van eigen veiligheid en van de integri teit der nationale onafhankelijkheid en neutra liteit Deze maatregelen zijn niet gericht tegen eenige andere natie en ofschoon zij noodzake lijkerwijze een ernstigen vorm aannemen betee- kenen zij niet dat Finland zijn wil tot vrede heeft laten varen. Deze redevoering zou door het Duitsche kortegolfstation naar Amerika worden uit gezonden, doch dit werd op het laatste oogenblik afgelast. De Duitschers zouden geweigerd hebben de rede naar Amerika uit te zenden, met het motief dat dit vol gens de oorlogsregelingen verboden is. Ook de Finsche premier heeft een radio-rede voering gehouden voor het Noorsche volk. Hij gaf uitdrukking aan vertrouwen ten opzichte van den tegenwoordigen toestand. Engeland ontkent gas aan Polen te hebben geleverd. In antwoord op berichten uit Berlijn, dat de Poolsche troepen gebruik hebben gemaakt van met geelkruis-gas gevulde mijnen, wel ke zij verkregen hebben uit Engeland deelt het Britsche ministerie van oorlog mede, dat Groot-Brittannië nooit eenig gas in welken vorm ook aan Polen heeft verstrekt. Russisch- Litausch verdrag geratificeerd. Het presidium van den Oppersten Sovjet heeft het verdrag geratificeerd, waarbij de stad Wilna en het omliggende gebied wordt overgedragen aan de republiek Litauen, als mede het verdrag van wederkeerigen bij stand tusschen Sovjet Unie en Litauen, dat 10 October te Moskou is onderteekend. VREEMD BERICHT OVER MEMEL. RIGA 12 October (Havas). Volgens een bericht, dat, hoewel het uit serieuze bron afkomstig is, onder alle reserve wordt doorge geven, zou Litauen. gesteund door de Sovjet- Unie, onverwijld Memel van Duitschland terug- eischen. CHAMBERLAIN HOUDT ZATERDAGAVOND EEN RADIO-REDE. De Britsche minister-president Chamber lain zal zich Zaterdagavond tot het Britsche volk richten in een radiorede waarin hij de laatste ontwikkeling van den internationalen toestand zal behandelen. Neem dadelijk 'nAKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnen! (Adv. ingez. Med.) Hansson over de Zweedsche neutraliteit. De Zweedsche minister-president Hansson heeft een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Zweden is vastbesloten den weg der strikte neutraliteit verder te volgen. Ik heb nog de overtuiging, dat Zweden dank zij deze hou ding kan vermijden te worden meegesleept in een oorlogsconflict. De neutrale landen hebben echter reeds in het begin van den oorlog de hardheid der omstandigheden te voelen gekre gen, waaronder zij tegenwoordig moeten leven. Wij dachten, dat wij zonder al te groote moei lijkheden onze handelsbetrekkingen met het buitenland in stand konden houden. Het was niet alleen een verwachting waarop wij afgin gen. maar fvij hadden ook van den kant der oorlogvoerenden de verzekering gekregen, dat zij onze rechten zouden eerbiedigen. De oorlog voerende nhadden zelfs uitdrukking gegeven aan den wensch om met ons normale handelsbe trekkingen in stand te houden. Echter is niet alleen ons recht om dezen goe- derenruil met de oorlogvoerenden voor waren, die niet als contrabande beschouwd worden, voort te zetten geschonden, maar zelfs onze handel met andere neutrale landen is gestoord. Deze stand van zaken heeft ons gedwongen bij de betrokken regeeringen te protesteeren en deze maatregel is tot onze voldoening niet zon der succes gebleven". CHURCHILL ERKENT EEN VERGISSING. In een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lagerhuis zegt minister Churchill, dat een ingesteld onderzoek onder Duitsche duikbootgevangenen in Engeland niet be vestigd heeft wat hij verklaarde in zijn rede van 27 September als zou de kapitein van een Duitsche duikboot die hem een radioboodschap zond na het Britsche schip „Firby" tot zin ken te hebben gebracht, gevangen zijn ge nomen. Johan de Witt" en „J. P. Coen varen heen en weer naar Amsterdam. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede. dat in tegenstelling met vo rige berichten, het motorschip „Oranje" niet naar New-York gaat, maar de thuiskomende afvaart naar Europa op 18 October van Batavia zal vervullen. Het schip volgt de route rond de Kaap en zal na Kaapstad eventueel Sint Vincent en Las Palmas aanloopen. Het ligt niet in het voornemen het m.s. „Oranje" naar Amster dam te laten komen, doch de thuisreis te laten eindigen in Lissabon. Van Lissabon af zal dan ook de nieuwe reis omstreeks 17 No vember beginnen. De voor de „Oranje" te boeken passagiers zullen naar Lissabon vervoerd worden met het sa. „Johan de Witt" en het s.s. „Jan Pieterszoon Coen", welke schepen vermoede lijk op resp. 8 en 11 November van Amster dam zullen vertrekken. De volgorde waarin deze schepen zullen varen, is nog niet defini tief bepaald. Na het debarkeeren der uitgaan de passagiers en het embarkeeren der met de „Oranje" thuisgevaren passagierskeeren beide schepen van Lissabon naar Amsterdam terug. Voorts deelt de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" mede. dat in tegenstelling met vorige berichten thans besloten is* de pas sagiers van het Donderdag te Lissabon aan gekomen m.s. Marnix van St.-Aldegonde niet met het ss. „Johan de Witt" te laten doorrei zen, maar in Lissabon te doen overstappen op het s.s. „J. P. Coen", welk schip na lossing van de aan boord zijnde lading, zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam terugkeert. Het s.s. „J. P. Coen" kan omtsreeks 23 October te Amsterdam worden verwacht. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde (thuis#.) 12 te Lis sabon (gaat niet verder). SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Manoeran 11 v. New-Orleans naar Java. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam 12 van New York te Rotterdanu 481e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 13 October 1939 Hooge Prjjzen 11087 1000.met premie van 30.000. 16812 70.— met premie van 3000.—. 200.— 17092 100.— 6597 15981 Prjjzen van f 70.— 1009 1909 2406 2705 2827 3195 3700 5868 5969 6254 7159 7845 8855 9230 10183 10335 11586 12990 13049 13394 13553 15396 15781 15920 16269 17956 18039 18516 20952 Nieten 1062 1238 1595 1806 2029 2122 2207 2539 3113 3319 3633 3737 4383 5080 5858 5863 5989 6604 6908 7213 7334 7502 7580 7724 7771 8645 9081 9204 9207 9438 9952 9974 10077 10269 11150 11507 11827 12281 12761 12798 12361 12903 12908 13847 15192 15260 15703 15768 16056 16923 17378 17470 17490 18025 18083 18559 20250 20297 20341 21049 21204 21205 21216 21269 21405 21421 Verbet. 5e klasse. 16e lijst 14022 70.— m. s. 17022 70.—; 14080 m. z. 17080; 16521 en 1601* m. z. met TO.--.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10