toon daden! Vcedeshand Woorden zijn niet voldoende, „De deur wordt opengelaten." „De Duitsche geweigerd". VRIJDAG '13 OCTOBER 1939 HA'AEEEM'S DAGBEAD 3 Cham&extam tot 9iitlec Zondec hentel uan het uetiteuuien geen tespiehingen mogelijk, aldus de !B%itsche umtistecpuesident De banken van het Lagerhuis waren alle bezet toen de Britsche minister-ipre- sident Neville Chamberlain Donderdag middag 't woord nam om het Engelsche stand punt tegenover de voorstelen van Hitler uiteen te zetten Chamberlain zeide: „De vorige week, toen ik sprak van de aan kondiging van het Russisch-Duitsche pact, bemerkte ik, dat het het denkbeeld bevatte, dat waarschijnlijk eenige vredesvoorstel en ge daan zouden worden. Ik zeide, dat indien.zulks het geval zou blijken te zijn, wij deze dienden te onderzoeken in overleg met de regeering der Dominions en van de Fransche republiek en in het licht van zekere terzake dienende overwegingen. Sedertdien heeft de Duitsche Rijkskanselier zijn rede gehouden en hebben de beraadslagingen, waarop ik doelde, plaats gehad. Thans moet ik de positie van de Engelsche regeering uiteenzetten. Alvorens ik evenwel het Huis op de hoogte stel van de resultaten van ons onderzoek van de rede voering, moet ik de leden verzoeken eenige oogenblikken zich den achtergrond te herin neren waartegen zijn voorstellen verschij nen. Wat vooraf ging. Sinds Augustus was de Britsche regeering druk bezig met een briefwisseling met de Duitsche regeering betreffende Polen. Het was duidelijk dat de toestand gevaarlijk was, maar wij geloofden dat het mogelijk zou zijn een vreedzame oplossing te bereiken, indien de hartstochten niet opzettelijk werden aan gewakkerd en wij achtten het volkomen zeker, dat de Duitsche regeering, indien zij wilde, haar vrienden in Dantzig zoodanig zou kunnen beïnvloeden dat een verlichting in de spanning zou ontstaan en gunstige om standigheden geschapen zouden worden voor rustige nuchtere onderhandelingen. Men zal zich herinneren, dat de Duitsche Rijkskanse lier tijdens deze briefwisseling zijn wensch te kennen gaf, naar verbeterde betrekkingen tusschen onze beide landen, zoodra de Pool- sche kwestie geregeld zou zijn. Hierop ant woordde de Britsche regeering, dezen wensch volkomen te deelien, doch dat alles afhing van den aard en de methode der regeling met Polen. Wij wezen er op dat een oplos sing met geweld onvermijdelijk ertoe zou lelden, dat wij onze verplichtingen jegens Polen zouden gaan nakomen en wij verzoch ten den Duitschen Rijkskanselier in directe onderhandelingen te treden met de Poolsche regeering, waartoe deze zich reeds bereid ver klaard had deel te nemen. iZooals elkeen weet, waren deze po gingen van de Engelsche regeering om een oorlog en wapengeweld te vermijden, vruchteloos. In Augustus j.l. heeft de president der Vereenigde Staten een be roep gedaan op Hitier, zijn geschillen met Polen langs vreedzamen weg te regelen, teneinde te vermijden dat in Europa een oorlog zou uitbreken. Ongeveer te zelf- der tijd hebben de Koning der Belgen, de Koningin der Nederlanden, Z.H. de Paus en Mussolini allen hun goede dien sten aangeboden, maar eveneens vruchte loos. Het is thans duidelijk dat Hitier besloten was met Polen oorlog te voeren en hoe op recht zijn wensch misschien geweest is om met Groot-Brittannië tot een accoord te komen, deze wensch was niet sterk genoeg om hem ervan af te houden een aanval te on dernemen op zijn buurman. Op 1 September heeft Hitier de Poolsche grens geschonden en is hij Polen binnengevallen, waarbij hij met geweld van wapenen en machines, den weerstand van het Poolsche volk en het Pool sche leger brak. Zooals neutrale waarnemers hebben getuigd, werden de Poolsche steden en dorpen gebombardeerd en in puin gescho ten en werden de burgers op groote schaal omgebracht, met schending van alle verplich tingen, waarover Hitier thans met trots spreekt alsof hij ze had nagekomen. Thans na deze moedwilige agressie, welke zoovele Poolsche en Duitsche levens heeft gekost, die zijn opgeofferd om te voldoen aan zijn eigen aandrang voor het gebruik van geweld, doet de Rijkskanselier zijn voorstellen. Hitler's jongste voorstellen. Indien men zou verwachten, dat in deze voorstellen eenige poging zich zou bevinden om voldoening te geven voor dezen misdaad jegens de mienschheid, welke zoo spoedig gevolgd is op de schen ding der rechten van het Tsjecho-Slo- waaksche volk, wordt men hierin teleur gesteld. De Poolsche staat en zijn leiders worden met scheldwoorden beladen. Wat het lot zal zijn van dat deel van Polen, hetwelk Hitier beschreven heeft als het Duitsche belangen- gebied, blijkt niet duidelijk uit zijn rede voering, maar niet duidelijk, dat hij deze kwestie alleen door Duitschland wil laten regelen in overeenstemming met de Duitsche belangen. De uiteindelijke vorm, welke dit gebied zal krijgen en de kwestie van het her stel van een Poolschen staat zijn naar de meening van Hitier vraagstukken, welke niet geregeld kunnen worden door een oorlog in het Westpn, maar uitsluitend door Rusland aan de efene zijde en Duitschland aan de an dere zijde. Wij moeten daarom aannemen, dat de voorstellen, welke de Duitsche Rijks kanselier doet. voor de vestiging van wat hij noemt „de zekerheid der Europeesche veilig heid" gebaseerd moeten worden op de er kenning van zijn veroveringen en op zijn recht om met het veroverde gebied te doen wat hij wil. Het zou onmogelijk zijn voor Groot- Brittannië zulk een grondslag te aan vaarden zonder zijn eer te verbeuren en zijn eisch prijs te geven, dat internatio nale geschillen dienen te worden opge lost door overleg en niet door geweld. De passages in de redevoering, welke be stemd zijn nieuwe verzekeringen te geven aan de nabuurlanden van Hitler, ga ik voorbij, aangezien deze landen zullen weten welke waarde daaraan gehecht kan worden, be denkende dezelfde verzekeringen welke hij vroeger gegeven heeft. Het is niet moeilijk zinnen aan te halen uit zijn redevoeringen van 1935, 1936 en 1938 waarin hij in definitieve bewoordingen zijn besluit te kennen geeft Oostenrijk niet te an- nexeeren, den „Anschluss" niet te verwezen lijken, geen aanval te ondernemen op Tsjecho- Slowakijk en geen verdere territoriale eischen in Europa te stellen, nadat de Sudeten- kwestie in September 1938 was geregeld. Wij mogen niet voorbijzien hoe Hitier radicaal zijn lang verkondigde beginselen heeft laten va ren zooals wordt aangetoond door het feit, dat vele millioenen Polen en Tsjechen in het Duitsche Rijk zijn opgenomen, ondanks zijn herhaalde beweringen van het tegendeel, en door het pact met de Sovjet-Unie, dat hij ge sloten heeft na herhaaldelijk zijn afkeer van het Bolsjewisme te hebben betuigd. Deze herhaalde miskenning van zijn gegeven woord en deze plotselinge omme- keer in zijn politiek vormen voor mij de fundamenteele moeilijkheid, mij bezig te houden met de voorstellen, welke de Duitsche rijkskanselier in zijn redevoe ring gedaan heeft. De simpele waarheid is, dat na onze ervaring in het verleden het niet langer mogelijk is te vertrouwen op het ijdele woord van de huidige Duit sche regeering. (Luide en langdurige toe juichingen). Onze politiek is er niet op gericht de juiste plaats in Europa te ontnemen aan een Duitschland, dat in vriendschap en vertrou wen met andere landen wil leven. Integen deel, wij gelooven, dat geen doeltreffend ge neesmiddel voor de kwalen der wereld gevon den kan worden, indien geen rekening ge houden wordt met de rechtvaardige eischen en nooden van alle landen. Wanneer de tijd mocht aanbreken, dat de lijnen getrokken moeten worden voor 'n nieuwe vredesregeling zou de Britsche regeering inzien dat er voor de toekomst weinig hoop zou bestaan, indien niet een zoodanige regeling bereikt wordt door de methoden van onderhandeling en overeenstemming. Daarom gingen wij niet met wraakgierige voornemens den oorlog in, maar eenvoudig ter verdediging van de vrijheid. (Toejuichingen) Niet slechts de vrijheid van de kleine landen staat op het spel, het gaat ook om het vreed zame bestaan van Groot-Brittannië, van de Dominions, van Indië en de rest van het Britsche rijk, van Frankrijk en van alle vrij heidslievende landen. Wat ook de uitslag zal zijn van den huidi- gen strijd en op welke wijze het einde ook bereikt wordt, de wereld zal niet gelijk zijn aan die, welke wij voorheen gekend heb ben. De toekomst inkijkende kunnen wij zien dat onvermijdelijk groote wijzigingen zullen komen in de gedachten en de daden der menschheid en indien de menschheid de nieu we krachten goed zal leiden, zullen alle vol ken hun deel krijgen. De Engelsche regee- Lloyd George: Voor dat Chamberlain zijn verklaringen in het Lagerhuis aflegde, heeft Iioyd George in een vergadering van den „Raad van Actie voor Vrede en Wederopbouw" gesproken. Hij zeide te hopen, dat de deur zou worden opengelaten. Er kunnen zich aldus Lloyd George nieuwe kwesties voordoen en wij wenschen niet tot haastige besluiten te komen. De toe stand is daarvoor te ernstig. Millioenen mem schenlevens kunnen verloren gaan, groote ellende en verschrikkingen, gevolgen, welke men niet onder oogen durft te zien, kunnen daaruit voortkomen. Hij verklaarde over zijn vorige rede in het Lagerhuis met niemand overleg te hebben gepleegd en daarvoor dus alleen de verant woordelijkheid le dragen. Hij had vele brieven ontvangen, doch deed geen mededeeling over den toon dezer brieven. ring weet maar al te goed, dat in een moder nen oorlog tusschen groote mogendheden de overwinnaar en de overwonnene beide wreede verliezen moeten lijden, maar zich overge ven aan verkeerd handelen zou alle hoop wegnemen en alle levenswaarden vernietigen, welke door de eeuwen heen het kenmerk en de bezieling geweest zijn van de mensche- lijken vooruitgang (Toejuichingen). Wij zoeken geen materieel voordeel voor ons zelf (geroep: bravo). Wij wenschen niets van het Duitsche volk. dat zijn zelfrespect zou kwetsen (bravo), wij zijn niet slechts uit op de overwinning, doch kijken veeleer verder, nl. naar het leggen van een grondslag voor een beter in ternationaal stelsel, waarbij oorlog niet het onvermijdelijk, lot van elk opeenvol gend geslacht behoeft te zijn (luide toe juichingen) Ik ben er z^ker van, dat alle Europeesche volken, het Duitsche volk incluis, vrede wen schen, een vrede, welke hen in staat zal stel len zonder vrees te leven en hun krachten te wenden aan de ontwikkeling van hun be schaving, het volgen van hun idealen en de verbetering van hun materieele welvaart. De vrede welke wij besloten zijn te verkrijgen, moet echter eer. werkelijk gevestigde vrede zijr, niet een lastige wapenstilstand, welke door voortdurend herhaalde bedreigingen onderbroken wordt. (Toejuichingen.) Londen en Parijs één van opvatting. Wat staat zulk een vrede in den weg? Het is de Duitsche regeering en de Duitsche regee ring alleen, want zij is het, die door herhaal de daden van agressie aan geheel Europa de rust ontnomen heeft en in de harten van al haar nabuurlanden het steeds aanwezige gevoel van onveiligheid en vrees heeft ge plant. Het doet mij genoegen te bedenken dat er volledige overeenstemming bestaat tusschen de gezichtspunten van de Engelsche regee ring en van de Fransche regeering. De leden zullen de redevoering gelezen hebben, welke Daladier j.l. Dinsdag voor de radio gehouden heeft. Wij hebben, zoo zeide hij, de wapenen opgenomen tegen de agressie. Wij zullen ze niet neerleggen totdat wij ze kere waarborgen van veiligheid bezitten, een veiligheid, welke niet elke zes maanden op het spel mag worden gezet. (Toejuichingen). Wij hebben ook gebruik gemaakt van de aanwezigheid van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, dien wij gaarne in dit land hebben verwelkomd (toejuichin gen) om met de Poolsche regeering overleg te plegen en ik ben blij te kunnen zeggen dat er volledige overeenstemming in onze ge zichtspunten bestaat. De houding van de En gelsche regeering zou ik als volgt willen ken schetsen: Hitier verwierp alle vredesvoorstellen totdat hij Polen overweldigd had, zooals hij vroeger Tsjecho-Slowakije neerwierp, Vredesvoorwaarden kunnen niet aan vaard worden wanneer zij beginnen met een agressie goed te praten. De voor stellen in de redevoering van den Rijks kanselier zijn vaag en onzeker en bevat ten geen denkbeeld om het onrecht goed te maken jegens Tsjecho-Slowakije en Polen. Zelfs indien de voorstellen van Hitier nauwkeuriger zouden zijn aangege ven en denkbeelden aan de hand deden om dit onrecht goed te maken, zou het nog noodzakelijk zijn te vragen met welke practische middelen de Duitsche regee ring voornemens is de wereld te overtui gen, dat de agressie zal ophouden en dat beloften zullen gehouden worden (Toejui chingen). De ervaring in het verleden heeft aangetoond, dat geen vertrouwen gesteld kan worden in de beloften van de huidige Duitsche regeering. Dien overeenkomstig moeten er daden, en niet alleen woorden komen alvorens wij het Britsche volk en Frankrijk, onze dappe re en oprechte bondgenoot, gerechtigd zouden zijn op te houden met inspan ning van al onze krachten oorlog te voeren. Slechts wanneer het vertrouwen der wereld hersteld is, zal het mogelijk zijn met de hulp van allen, die van goeden wil zijn, de oplos- sino- te vinden voor de kwesties welke de we reld verontrusten en de ontwapening in den weg staan, het herstel van den handel vertra gen en een verbetering van de welvaart der volken verhinderen. Er moet dus aan een primaire voorwaarde voldaan worden. Alleen de Duitsche regeering kan aan deze voor waarde voldoen. Indien zij het niet wil kan er voorloopig nog geen nieuwe of betere we reldorde ontstaan van het soort waarnaar alle landen verlangend uitzien. De zaak is dus duidelijk: Ofwel de Duitsche regeering moet een overtuigend bewijs geven voor de oprechtheid van haar verlangen naar vrede door defini tieve daden en door het verschaffen van doeltreffende waarborgen van haar voor nemen om haar verplichtingen na te komen, ofwel wij moeten in onze taak tot het einde volharden. Duitschland moet zijn keuze doen. Tevoren had Chamberlain medegedeeld, dat hii de volgende week Woensdag een nieuwe verklaring over den internationalen toestand zal afleggen. Labour en Liberalen achter de regeering. Na Chamberlain nam de arbeidersafge vaardigde Attlee het woord. Hij zeide: „In de eerste plaats zijn de vredesvoorstellen gedaan door een man, wiens woord volkomen waar deloos is (bijval), die slechts vage beloften voor de toekomst doet. In de tweede plaats berusten zij op een brutale niet uitgelokte agressie en op de aanvaarding van de resulta ten dier agressie als voldongen feit. In de derde plaats kan men er niet het voornemen tot verandering van hart of geest, waarop de hoop voor de toekomst gebouwd kon worden in ontdekken. Men verzoekt ons een misdaad door de vingers te zien en den misdadiger te vertrouwen. Geen Britsche regeering zou uit het oogpunt van beginsel of beleid een ander antwoord kunnen geven dan de minister pre sident gedaan heeft (bijval). Het volk van dit land zal dat antwoord steunen en andere landen zullen het goedkeu ren. Het is mijn meening, dat het Duitsche volk behoort te weten, dat het op elk oogen- blik vrede kan krijgen, doch dat het de methode van geweld en agressie moet laten varen. Ret volk van Duitschland moet besef fen, dat het leiders heeft, die elke aanspraak op vertrouwen verbeurd hebben. Het opgeven der agressie is niet een bepaling van een vredesregeling: Het is een onmisbare voor waarde". Sinclair, leider der liberale oppositie, bracht hulde aan de verklaringen van Chamberlain en zeide vervolgens: „indien de gedachte van verovering deel uitmaakt van de politiek en het stelsel van Hitier, dan volgt daaruit het Hitlerisme vernietigd moet worden. Slechts één man zou het tegendeel kunnen bewijzen. Hitier zelf. Laat hem zijn troepen terugtrek ken uit alle landen, die hij in de laatste twee jaar door geweld verkregen heeft. Laat hem toestemmen in herstel van de vrijheid van Polen en Tsjecho-Slowakije, laat hem er in toestemmen, dat het Oostenrijkse he volk bij volksstemming zijn eigen lot bepaalt. Alleen dan zal het mogelijk zijn vredesonderhande lingen met Hitier te overwegen. Indien de regeering het daarmede eens is, zou ik er op willen aandringen, dat zij al het mogelijke zal doen om Duitschland en de wereld duide lijk te maken, dat, indien de oorlog wordt voortgezet, dit niet geschiedt, omdat wij territoriale eischen tegen Duitschland hebben, maar omdat wij wenschen, dat het zich bij ons aansluit bij den opbouw van Europa". Toen Chamberlain zijn rede hield, waren in het Lagerhuis aanwezig de Ambassadeurs van Argentinië, België, Brazilië, China, Egypte, Frankrijk, Polen, de Sovjet Unie en Spanje, de gezanten van Nederland, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Zwitserland, Bulgarije, Iran, Joego-Slavië, Finland, Letland, Roemenië, Liberia en Nepal en de hooge commissarissen van Zuid-Afrika, Australië, Canada en Eire. De Poolsche minister van buitenlandsche za ken, Zaleski, had een plaats in de voor pro minente vreemdelingen gereserveerde ruimte. Russische belangstelling voor Bessarabië. Roemenië versterkt dit gebied. Het schijnt, zoo meldt Havas uit Moskou, dat de Sovjet-Unie voornemens is, wanneer kwesties met Finland geregeld zijn, zich met Bessarabië bezig te houden. Ter gelegenheid van de viering van den vijftienden verjaardag van de autonome republiek Moldavië, afhan kelijk van de Oekraïne, spreekt de pers over de bevrijding van de rasgenooten van Wit Rus land en stelt zij de welvaart van de bevolking van Moldavië aan Russische zijde van de Dnjepr tegenover het „lijden van hen. die aan de over zijde van de rivier leven", d.w.z. de bevolking van Bessarabië. Reuter verneemt uit Boekarest, dat Roemeen- sche troepen, die krachtens de overeenkomst met Boedapest van de Hongaarsche grens wor den teruggetrokken, naar Bessarabië worden overgebracht. Anderzijds verneemt Havas dat uit Wisnice, aan de nieuwe Roemeensch-Russische grens wordt gemeld, dat het gebied in deze omgeving geheel ontruimd is door de geregelde Roemeen- sche troepen, die er verscheidene weken hebben gelegen. De grenswachten zijn echter in dit ge bied versterkt. In Sovjet-Galicië worden, zoo deelt dit zelfde bericht mede, de voorbereidingen voortgezet met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 22 October. De verkiezingspropaganda van den Sovjet steunt op een program van het aan den staat trekken der groote landgoederen en groote in- dustrieele en commerciële ondernemingen. Dit plan is reeds gedeeltelijk verwezenlijkt door de andering van verschillende particuliere onderne mingen in coöperatieve ondernemingen De Sovjet-autoriteiten zetten hun enquêtes betref fende de bewoners voort en doen huiszoekingen, teneinde over te gaan tot een herverdeeling van goederen, met name van levensmiddelen en kleeding. Ieder, die vier kleedingstukken bezit is ver plicht er twee van aan de gemeente te geven, die ze dan weer verdeelt onder de armen. Alleen zij echter, die verklaren communist te zijn, hebben recht op deze uitdeeling van kleeding en levens middelen. PROGRAMMA ZATERDAG 14 OCTOBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur tje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45— I.10 Berichten A. N. P., gramofoonplaten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-orkest. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Film- praatje. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon platen. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Ouders en kinderen de opvoeding". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mede- deelingen. 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting. 8.35 Gramofoonplaten. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Cau serie „Het onvergankelijke rijk" (met muzi kale omlijsting). 11.1012.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 301 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Eventueel berichten A. N. P., hierna: Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonplaten. (Om 12.45 Berichten A. N. P.). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Orgelspel en zang. 3.00 Reportage. 3.30 De Ramblers. 4.00 Gramo foonplaten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonplaten. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinder- leesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus: „Hoe werkt de kerk?" (I). 8.00 Herhaling SOS-Be- richten. 8.05 Berichten A. N. P., en VARA- Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 Het Sou venir-orkest en solist. 9.00 Toespraak. 9.05 Ra- diotooneel. 9.30 „Les Amies des Chansons". 9.40 Vragenbus. 10.00 En nu.... Oké! 11.00 Berich ten A. N. P. 11.10 Radiotooneel. 11.3012.00 De Ramblers. ENGELAND, 391 en 449 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.20 en 5.50 Gramofoonplaten. 6.30 Militair orkest. 7.50 De „Drie Musikanten". 9.05 en 9.30 Gramofoonplaten. 10.0010.20 Kamermuziek. II.20 Hans Busch en zijn orkest. 12.00 Omroep koor en -orkest en solisten. 1.35 Gramofoonpla ten. 2.20 Vroolijk programma. 5.20 Blaasmuziek. 7.40 Zie Deutsehlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonplaten. 2.25 Gramo foonplaten met toelichting. 3.25 en 4.505.20 Gramofoonplaten. 6.05 Omroeporkest, solist en gramofoonplaten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.20 Ontspannïngsprogramma voor soldaten. 8.50 Radiotooneel. 9:35 .Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.45 Omroepsymphonie-orkest. 11.05 12.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.40 Veldpostprogramma. 8.05 Het Berlijnsche Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 Barnabas von Géczy's orkest. (Om 10.00 Berichten). 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Commentaar van Berlijn op Chamberlain's rede. Van officieuze zijde wordt uit Berlijn gemeld: De indruk, dien de redevoering van Chamberlain in de politieke kringen alhier gewekt heeft, is ondubbelzinnig deze, dat de Engelsche premier geweigerd heeft om van de door den Führer in de laatste Rijksdagrede geboden kans voor de defini tieve pacificatie van Europa gebruik te maken, en dat Engeland den oorlog een voudig zocht, en opnieuw zoekt, geheel onverschillig wat Duitschland zegt of aanbiedt. Chamberlain heeft zich, zoo zegt men hier, om den Engelschen vernietigingswil jegens het Duitsche volk niet nog openlijker te moeten uitspreken, alleen maar weer bewogen in uit drukkingen, die afgestemd zijn op een propa gandistisch beïnvloeden van de wereldmeening. Hij is echter iedere concrete en nauwkeurige behandeling van de problemen, die een oplos sing eischen, uit den weg gegaan. Hij heeft zich daarmede opnieuw geuit in den vorm, die de verklaringen der Engelsche staatslieden ten op zichte van de Europeesche vredesproblemen steeds placht te karakteriseeren. Vooral is het kenmerkend, zoo zegt men hier verder, dat Chamberlain de zeer duidelijke en uitvoerbare programpunten van den Duitschen Führer deels geheel gepasseerd heeft, deels be handeld heeft met een oppervlakkigheid, die in een waarlijk verbijsterende tegenstelling staat tot de verantwoordelijkheid, die Engeland thans draagt, tegenover het lot niet alleen van de volken der oorlogvoerenden, maar ook van de neutralen. Het feit, dat Duitschland iedere nood zakelijke revisie allereerst heeft trachten te bereiken langs den weg van onderhandelingen en dat deze Duitsche voornemens uitsluitend gestrand zijn op de weigering van de Westelijke mogendheden om Duitschland op dezen weg te volgen, heeft Chamberlain getracht terzijde te schuiven met de oude verklaring, dat Engeland geen afstand kan doen van den eisch tot oplos sing van internationale conflicten door be spreking. Op hetzelfde niveau van het bewust heen- loopen over de ware feiten, zoo zegt men hier verder, ligt ook de agitatorische phrase van Chamberlain _van het beweerde niet nakomen van aangegane verplichtingen door Duitschland, een phrase, waarbij de leider der Engelsche regeering zich er volledig van bewust is, dat de Eng. regeering alles heeft gedaan om 't vertrou wen van Duitschland in de oprechtheid van de Britsche politiek te ondermijnen. Ook de constateering van Chamberlain, dat Engeland vastbesloten is een werkelijken en geregelden vrede tot stand te brengen, kan slechts aanspraak maken op rhetorische betee- kenis, daar Chamberlain achterwege gelaten heeft een standpunt te bepalen, ten aanzien van de door den Führer uitgesproken grondgedach ten van een dergelijken vrede, zooals ontwape ning, afschaffing van het wapengebruik tegen de burgerbevolking, terugkeer tot ongehinderde economische uitwisseling, oplossing van de valutaproblemen enz. Onder deze omstandigheden is het volkomen duidelijk, naar politieke kringen alhier verkla ren, dat die passages van de rede van Chamber lain, die naar buiten den indruk moesten wek ken, alsof Engeland nog een kleine deurspleet open liet, alleen beoordeeld moeten worden alt» een behoefte om tijd te winnen. Zeer kenmerkend vindt men hier voor het standpunt der verantwoordelijke kringen in Engeland ook het feit, dat de Engelsche omroep de rede van Chamberlain, kennis dragende van den toestand, reeds van tevoren in een bijzon der negatieve redactie heeft doorgegeven. Men trekt hier de conclusie, dat Engeland dus de door den Führer aangeboden vre- deshand geweigerd heeft. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz schrijft: „Chamberlain heeft den goeden wil, dien het Duitsche volk bij monde van zijn Führer heeft getoonid tegenover het Engelsch en het Fran sche volk, als zwakheid uitgelegd. Nadat de Führer uit waarachtig Europeesch verantwoor delijkheidsbesef, na de zegevierende beëindi ging van den Poolschen veldtocht steeds weer met geduld de Duitsche bereidheid tot vrede heeft uitgesproken, heeft de Engelsche minister president zich aangematigd van zijn kant Duitschland en de wereld een antwoord t.e ge ven, dat zijn toppunt bereikt in sohaamtelooze beleedigingen van het Duitsche volle evenals van zijn leiding. Dezelfde Engelsche politiek die het met de garantie van Polen zoo ver gebracht had, dat provocatie op provocatie geschiedde, en de oorspronkelijk als coalitie-oorlog gedachte strijid tegen het Duitsche volk eindelijk losbrak, heeft zich thans aldus onthuld, dat zij niet wil afzien van den ontketenden oorlog. Om deze reden wordt al het voorbije vergeten of verdraaid. Tsjecho-Slowakije en Polen, staats vormen, welker doel was Duitschland te kwet sen en nadeel toe te brengen, zijn voor Cham berlain de slachtoffers van een agressie". „Het Duitsche volk heeft eerlijk den wensch gehad op goeden voet met Engeland te komen, ja in vriendschap er mede te kunnen leven op den grondslag dat ieder in zijn ressort onge stoord door den ander kan arbeiden. Engeland gunt het Duitsche volk geen behoorlijk lot. Vol afgunst streeft het er naar het Duitsche rijk te smaden en het dan te vernietigen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat het Duitsche volk niet zou weten wien van zijn tegenstanders het in het westen moet verwachten. Het heeft uit deze ervaring geleerd en kent den weg, dien het thans moet gaan om de doelstellingen van zijn vijanden ten schande te maken". Duitsche maatregelen tot voortzetting van den oorlog. Volgens een bericht uit Berlijn aan het Zweed- sche dagblad „Tidningen", heeft Hitier gecon cludeerd, dat de redevoering van Chamberlain een duidelijk en beslist „neen" vormt op zijn vredesaanbod en heeft hij derhalve alle maat regelen genomen om den oorlog voor te zetten. Het bericht voegt hieraan toe, dat bevel is gegeven van evacuatie van alle groote steden in het Rijnland en dat dit besluit is genomen na een langdurige conferentie in de Rijkskanselarij, tijdens welke Hitler en de nationaal-socialistische leiders Cham berlain's redevoering zorgvuldig bestu deerden DUFF COOPER GAAT LEZINGEN nOUDEN IN AMERIKA. Donderdag is Duff Cooper naar de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika vertrok ken, waar hij een reeks lezingen zal houden over internationale vraagstukken. Wanneer hij terug zal keeren is niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9