Haarlem's Dagblad Aatwat Qtaatet apeudies IDestetifk !hmt Jteecdaaviec Bemiddeling. RP- door Duitsche vliegers op de S-diotsche kust 'n Baai, waarin Britsche oorlogsschepen liggen Haaienvangst. Duitsche mededeeling over den aanval. aan het Duitsche toestellen neergehaald 57e Jaargang No. 17279 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitga ven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082.Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM Ei\ ROBEKI PEEREBOOM Dinsdag 17 October 1939 erk f 0.25 p. maand n t 3.25. tranen per :enl per ex. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Abonnementen p< f 1.10 per 3 ma» post I 3.53 losse i 4dverteniiën 1-5 reeels f 1.75, elke regel meer t 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonneinentstarieven op Ranvraag. Vraat: en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er was gisteren een bericht uit Helsinki dat inhield, „dat aan Roosevelt en Mussolini ge vraagd zou worden als bemiddelaars op te treden voor een algemeenen vrede". Woensdag zou deze zaak ter sprake komen ter Noordsche Conferentie te Stockholm, waaraan zooals men weet de drie Koningen van het Noorden en de President van Finland met hun ministers van Buitenlandsche Zaken zullen deelnemen. Ik hoop dat dit bericht juist is en dat er werkelijk een poging zal worden gedaan. Uit de daden der oorlogvoerende landen blijkt nog steeds duidelijk dat men van weerszijden aar zelt, den strijd met volle kracht te ontketenen. Er heerscht groote bedrijvigheid in de kringen der Duitsche regeering en men meldt uit Ber lijn dat consultaties met Rusland en Italië ge houden zullen worden. Maar Italië wekt steeds sterker den indruk dat het buiten den strijd wil blijven en de Russen schijnen ook zonder deelneming aan den oorlog voldoende te kun nen bereiken naar hun zin. Na hun succes met de randrepublieken, die zij tot vazalstaten hebben gemaakt, leggen zij' nu Finland het vuur zoo na aan de schenen dat dit land in elk geval heel wat toe zal geven als het een oorlog daarmee vermijden kan. Men hoopt in Finland dat men overeenstemming zal be reiken, al acht men den toestand ernstig. In- tusschen is al een van de eilanden, die Rus land strategisch zoo belangrijk acht, door de Finnen ontruimd. Zij zijn een heel klein volk en als zij niet in de onderworpen positie van Estland, Letland en Litauen behoeven te ge raken zijn zij kennelijk tot menige concessie bereid. Wat beteekent dit? Dat de Russische machtspositie in de Oostzee als het ware met den dag toeneemt. Dit kan de Duitsche regee ring onmogelijk welgevallig zijn. Men kan zich Rauschning's boek over „De nihilistische revolutie" herinneren, waarin hij maanden te voren het samengaan van Rusland en Duitsch- land heeft voorspeld. Heel interessant, maar hij heeft niet verklaard dat het de Duitsche bedoeling zou zijn, Rusland de overwegende machtspositie in Europa te gunnen. En dat kan dan toch ook niemand aannemen. Van die Enigielsohen en Franschen 'kan men al evenmin aannemen dat zij den Russischen opmarsch naar het Westen met instemming en gerustheid aanschouwen. En noch hiun re geeringen, noch hun volken deze laatste zéker niet kunnen gebrand zijn op het ontketenen van een geweldigen oorlog als het mogelijk is nog tot overeenstemming te geraken onder den drang der omstandigheden. Doen de neutralen daar al het mogelijke voor? Men merkt er heel weinig van. Blijk baar wordt hun diplomatie sterk beïnvloed door de overweging, dat zij het met een der oorlogvoerende partijen aan den stok zouden krijgen als zij een bemiddeling beproefden die alleen de andere partij welgevallig was. Niettemin toonen de gebeurtenissen aan, dat beide partijen zeer weinig geneigd zijn tot den oorlog.a outrance. Waaruit volgen moet dat zij beide belangstelling voor bemidde ling op bepaalde voorwaarden en met be paalde garanties zouden hebben. Het bericht uit Helsinki geeft nu even de hoop, dat wellicht de Noordelijke kleine neu tralen aan de groote neutralen, de Vereenigde Staten en Italië, zullen vragen hun bemidde ling te verleenen. Dan komt het verzoek dus niet van een oorlogvoerende partij. Alle neu tralen in Europa voelen zich trouwens be dreigd en het is moeilijk te begrijpen waarom zij gezamenlijk niet zulk een initiatief ne men bij Roosevelt en Mussolini. Is een con ferentie der neutralen ondenkbaar? Waarom moet het bij een Noordsche conferentie blijven? Dat de oorlogvoerende partijen verschillen de afwijzingen geuit hebben op verschillende tijdstippen behoeft daartegen niet als be zwaar te gelden. De situatie wijzigt zich voort durend en de drang der omstandigheden doet dat ook. Ik geloof dat in alle neutrale landen zulk initiatief met ware verlichting en vreug de begroet zal worden. Overal moet het gevoel heerschen: deden wij er maar wat aan. Deden wij maar een poging! Rechtvaardigt niet reeds het feit, dat alle neutralen zich bedreigd voe len en daarom dan ook gemobiliseerd zijn, zulk een poging volkomen? Mag men die achterwege laten? De diplomatie is vaak niet zeer modern in haar opvattingen. Zij zit erg aan het ver leden, aan tradities en precedenten vast. Maar deze oorlogstoestand doet dat niet. Hij is nieuw in zijn zonderlinge wezen, los van alle oorlogstradities. Daarom eischt de situatie ook nieuwe middelen. En den durf om te be middelen. SLACHTOFFERS VAN DE ROYAL OAK" TER AARDE BESTELD. Maandag is het stoffelijk overschot van de omgekomen opvarenden van de „Royal Oak" dat geborgen kon worden, ter aarde besteld. HILVERSUMSCHE KOOPMAN VEROOR DEELD. MEDEVERDACHTE VRIJGESPROKEN. AMSTERDAM, 17 October. Het gerechts hof veroordeelde vandaag een Hilversumschen kaashandelaar wegens diefstal van vijf haar den ten nadeele van een fabriek in zijn woon plaats tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van zes maanden in preven tieve hechtenis doorgebracht. De rechtbank had den man, die toen met een medeverdachte terecht stond, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De medeverdach te werd vrijgesproken, van welk vonnis het O.M. niet in hooger beroep ging ienigc Duitsche vliegtuigen neecqescfiaten- Slachtoffers onder bemanning van oorlogsschepen Maandagmiddag hebben Duitsche vlie gers een aanval gedaan op de Schotsche kust. De Britsche luchtdoelartillerie bij Edinburgh en in de omgeving van de Firth of Forth richtte een hevig vuur op de aan vallers en Engelsche jachtvliegtuigen ste gen op om de toestellen te verdrijven. NOORD ZEE EDINBURGH t~jO X NEWCASTLE O "«HARTLEPOOL WITH BV O' Vt vt 0 In een gemeenschappelijke mededeeling van de Engelsche ministeries van marine, luchtvaart en binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat de Duitsche luchtaanval, gericht was tegen de schepen in de Firth of Forth. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southampton" schampte, veroorzaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een acht- ricmssloep tot zinken. De Engelsche ver liezen bedragen: drie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplinters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedojager „Mo hawk", waarbij eveneens dooden en ge wonden vielen. De commandant van de „Mohawk" be hoort tot de dooden. In totaal zijn twee vlootofficieren en dertien manschappen gedood. Twaalf man schappen werden ernstig gewond. Tenminste vier van de aanvallende toestel len werden neergehaald, waarvan drie door de Britsche luchtmacht. Het eerste contact tus- schen de Britsche en Duitsche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden toen gedwongen tot enkele voeten boven het water te dalen. Zij werden naar zee teruggejaagd. Een ander Duitsch toe stel werd boven Dalkeith aangevallen: het stort te brandend in zee. Binnen een kwartier was een hevig gevecht ter hoogte van Crail ontbrand, waarbij een tweede Duitsche machine in zee viel. Een derde aanvaller werd bij de achtervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen onder de burgerbevolking en ook de Britsche lucht macht heeft geen verliezen geleden. (Dit laat ste wordt door de Duitschers tegengesproken. Red.) Twee Duitsche vliegers werden door een torpedobootjager gered, doch een hunner is later overleden. De Duitsche bewering, aldus voegt het com muniqué hier nog aan toe, dat de duikboot, die de „Royal Oak'' heelt aangevallen, ook ernstige schade heeft toegebracht aan het slagschip de „Repulse", is een absurd verzinsel. (Men zie ook pag. 5). De Jixth al !h>xth: De Firth of Forth, waarop de Duitsche vlie geraanval gisteren gericht was, is een baai, waarin de rivier Forth uitmondt. De Forth is een Schotsche rivier, die onder den naam Du- cray aan de Oostelijke helling van den Ben- Lomond in het graafschap Stirling, ontspringt. Zij stroomt hier en in Perth- en Clackmannshi- re naar O.Z.O., sterk kronkelend. De rivier is 160 K.M. lang, ontvangt water van eenige me ren en mondt bij Kincardine uit in de baai, welke naar haar genoemd is: de Firth of Forth. (Toen aan de kust van Zand- voort een verdwaalde haai werd gesignaleerd hebben sol- daten het dier gevangen en in triomf naar het dorp gebracht) Bij Zandvoort werd het nieuws vernomen, Dat er een haai was op de kust, Zich van hun kustwachttaak bewust, Zijn snel soldaten aangekomen. Zij wisten, zonder lang te dralen, Met touwen en met handigheid, En met een waar gehaaid beleid Het monsterdier aan land te halen. De zeemacht, naar u wel zult weten. Brengt, sinds alouden tijd aan land Menig verovering tot stand. Die vreedzaam (op z'n minst) mag heeten. Zij mag zich daar dus op beroemen, En kan zich, wat dit regardeert, Wanneer zij het althans begeert. Met eenig recht een landmacht noemen. De landmacht echter heeft tot heden, Behalve dan de marinier. En daargelaten strandplezier. De wijde zee maar liefst vermeden. Maar sedert zij zich heeft gemeten Met dezen haai aan onze kust, Mag ook de landmacht, als 't haar lust, Zich op haar beurt een zeemacht weten. P GASUS. Deze baai biedt een schuilplaats aan schepen, en een deel van de Engelsche oorlogsvloot ligt er gemeerd. De Duitsche vliegers hebben ook getracht Se lange spoorwegbrug over de baai, de Forth Bridge, die een lengte heeft van ongeveer 2]/2 K.M. en twee hoofdspanningen, elk van 521 M. bezit, te treffen, doch zijn daar niet in geslaagd. Deze brug werd van 18821890 gebouwd, en begint bij Queensferry. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over den Duitschen aanval: Op 16 October tusschen 14.30 uur en 15.30 uur hebben dertig Duitsche bombarde mentsvliegtuigen een aanval gedaan op Engelsche oorlogsschepen, die in de Firth of Forth lagen. Twee Britsche kruisers zijn door bommen van zwaar kaliber ge troffen. De aanval werd niettegenstaan de het hevige Engelsche afweervuur ge daan. Van de Britsche jachtvliegtuigen, die opstegen, werden er twee door de Duit sche toestellen neergeschoten. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. Gezicht op Edinburgh. Duitsche aanval ten oosten van de Moezel. Het Fransche legerbericht deelde gister avond mede: „Maandagavond hebben de Duitschers een aanval ondernomen, gesteund door artillerie, onmiddellijk ten oosten van de Moezel. Het front van den aanval was zes kilometer breed. De aanvallers bezetten de Schnesberg, waar wij lichte bewakings detachementen hadden liggen, beschermd door mijnenvelden. Door ons vuur moest de vijand den aanval staken en zelfs moest hij zich ten noorden van Apach (nabij de Luxcmburgsche grens) waar hij een oogen- blik was binnengedrongen, terug trekken. In de tweede week van October heeft de Fransche marine 25.000 ton goederen, be stemd voor Duitschland, aangehouden." Nader meldt Havas uit Parijs: Gelijk alles dit Zondag liet verwachten, hebben de Duitschers Maandagmorgen den eersten grooten aanva. van den oorlog ontketend Het betreft niet mee: kleine overvallen door zwakke troepenafdeelin gen, maar een operatie van vrij grooten om vang, met machtige middelen van infanterie en artillerie op een front van ongeveer zes kilo meter. Het gebied vormt den sector ten oosten van de Moezel, onmiddellijk aan de oostzijdf van dezen stroom, die van den aanvang der vijandelijkheden af het „zenuwknooppunt" vormt, waar de tegenstanders herdhaaldelijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaat selijke overvallen. Zoo waren de Duitschers er in deze streek in de eerste dagen van den oorlog in geslaagd om, gebruik makende van terrein faciliteiten, op Fransch gebied door te dringer Zij waren er onmiddellijk weer van verdreven door een Franschen tegenaanval, die het gebied bevrijd had en waarbij de Franschen op hun beurt doordrongen op Duitsch gebied. Zij dron gen toen door tot het dorp Perl, op den weg van Borg. Bij een tweede onderneming haddei de Franschen twee weken geleden zich met steun van de artillerie meester gemaakt van eer klein bosch. Overvallen en patrouilles waren i« dezen sector gewoon, evenals afmattmgsvuur van de artillerie. De Duitsche aanval in deze streek neefl de Fransche bevelvoering niet verrast. De laatste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag ge legd. Reeds aan het einde van de eerste week in October had de zware Duitsche artilleru hevig vuur gericht op de streek achter de Fran sche frontlinie, o.m. op het dorp Rustroff aan de Moezel, tusschen Sierck en Apach. Eveneen.- in dezen sector iiadden zich aan het einde van de vorige week krachtiger Duitsche overvallen voorgedaan, die ten doel hadden den Duitschei. generalen staf inlichtingen te verstrekken. Me' het oog op den dreigenden aanval had de Fran sche bevelvoering alle voorzorgsmaatregelen genomen en de vooruitgeschoven posten doei evacueeren. Er moet op gewezen worden, dat net from beeld in het geheel niet gelijkt op dat, hetwelk de soldaten in den loopgravenoorlog van 1915 1917 leerden kennen. De stellingen zijn aan weerszijden niet gevormd door aaneengesloten loopgravenlinies, maar vormen een opstelling in de diepte van posten, die vaak los van elkaai staan en die elkander flankeeren met weionder- houden vuur uit automatische wapenen. De bezetting van de hoogte van Schnes- burg door de aanvallei's heeft zich bijna zonder strijd moeten voltrekken, aangezien de stelling tevoren was ontruimd. De aan vallers stieten echter op hun eigen oorlogs middelen: de mijnen, waarvan zij zoo over vloedig gebruik hadden gemaakt om den Franschen opmarsch in de eerste dagen der vijandelijkheden te hinderen Het terrein over een breedte van zes kilo meter van de Moezel af, dat wordt aangegeven als het tooneel van den Duitschen aanval, wordt gevormd door een golvend plateau met de hoogte van den Schnesberg als hoogste punt dat op eenige honderden meters 4en zuiden van de Fransche grens doorsneden wordt door een diep ravijn. Het dorp Apach. waarin de Duit schers volgens het Fransche communiqué een oogenblik bij hun aanval zijn doorgedrongen ligt aan het einde van het ravijn, aan de samen vloeiing van de kleine beek. die door het ravijn stroomt, met de Moezel. Voor den oorlog was Apach, dat in de frontlinie zelve ligt, een douane post aan den grooten weg van Thion- I ville naar Trier. De aanvallers, die door de Franschen ondei vuur werden genomen, moesten ten noorden van het dorp terugtrekken, d. w. z. naar het I Duitsche gebied op de hoogten, die de noorde- j lijke hellingen van het ravijn vormen, he: Fransche gebied, dat een oogenblik bedreigd werd. blijft dus onaangetast. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend ovei I den aard van deze offensieve Duitsche operatie Zooals de gebruikte troepensterkte en de soort troepen, die in den strijd werd geworpen. Hei is meer dan waarschijnlijk, dat zware aanvals- wagens er aan hebben deelgenomen. Aan den anderen kant is het onmogelijk aan te geven, ol het hier gaat om een onderneming met belang rijke middelen, maar van plaatselijken aard, dan wel om het voorspel van een reeks felle aanvallen, die dan over het geheele front zouden worden ontketend. I Het woord is aan Vosmaer: Onzekerheid is martelender dan gewisheid. LONDEN. 17 October (Reuter). Reu ter verneemt, dat er reden is te geloo- ven, dat het aantal Duitsche vliegtuigen, dat gisteren tijdens den aanval op de Firth of Forth werd neergehaald, hoo ger is dan vier, welk cijfer officieel wordt opgegeven. In sommige niet-officieele kringen spreekt men wel van zeven van de twaalf ol veertien toestellen, die aan den aanval hebben deel genomen. Met het oog op de moeilijkheid de feiten te controleeren voor wat betreft het waar nemen van vliegtuigen, die op grooten afstand vallen, bepalen officieele kringen er zich tot nu toe toe het aantal op te geven, waar omtrent zekerneid bestaat. Er wordt thans een verdere officieele ver klaring verwaent. Gevluchte kleermakersknecht meldt zich aan. Herinnert zich niets meer van zijn daad. AMSTERDAM. 17 October. Vanochtend tegen vijf uur heeft de kleermakersknecht S. die Zondagochtend zijn patroon H. Mol met bijlslagen heeft gewond, zoodat het slachtof fer in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen, zich bij de politie van het bu reau De Ruyterweg aangemeld. De man, die een ietwat zonderlingen indruk maakt, verklaarde zich van het geval niets meer te herinneren en als hij het al gedaan had, er dan niets meer van te weten. Van Zondagochtend tot vanochtend heeft hij in de stad rondgezworven. De toestand van het slachtoffer is vooruit gaande. Britsche Admiraliteit zal Duitsche beweringen negeeren. Geen tegenspraken meer op onjuiste Duitsche berichten over den zee-oorlog. LONDEN, 17 October (Reuter). In zijn commentaar op de Duitsche beweringen, dat de Britsche slagkruiser „Repulse" zou zijn tot zinken gebracht, hetgeen door de Britsche admi raliteit wordt ontkend, schrijft de „Daily Telegraph": „Een van de voornaamste rede nen waarom Duitschland beweert schepen van Britsche slagvlooten te hebben tot zinken ge bracht, is dat het hoopt uit de Britsche ont kenningen te vernemen, waar de vloten zich bevinden. Wanneer een loot op zee is, zwijgt de radio en indien een directe ontkenning volgt op berichten over tot zinken brenging. bewijst dit den Duitschers, dat de vloot in verbinding staat met de Admiraliteit en zich derhalve niet op zee bevindt. Het kan om deze reden zijn, dat de Admiraliteit in de toekomst geen tegen spraken zal publiceeren en dat Duitschland voort zal gaan onjuiste berichten uit te zenden, die niet zullen worden weerlegd." HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Dc levering van gas door Haarlem aan Heem stede. 4 BINNENLAND. Defensie vraagt wederom honderd millioen. 3 De Rijksmiddelen blijven meer opbrengen dan in 1938 3 De werkloosheid neemt toe, maar blijft ge ringer dan in 1938. 3 De K. L. M. heeft 3 millioen noodig voor aan koop van vliegtuigen. 3 BUITENLAND Duitsche vliegtuigen hebben Maandag een grooten aanval op de Schotsche kust on dernomen. 1 en 5 Aan de Noorsche kust zou een Duitsch oor logsschip tot zinken zijn gebracht. 5 Boven Duitsch gebied werden twee vijande lijke vliegtuigen neergehaald. 5 Hitier zou een speciale boodschap naar Stalin hebben laten overbrengen. 7 Groote operaties aan het Westelijk Front. 11 ARTIKELEN, enz. R. P.: Bemiddeling. 1 J. B. Schuil iver: „Drie meisjes op avontuur" 2 Speciale berichtgeving: Zandzakken en de invloed van het weer. 3 Van onzen Boedapester correspondent: Mgr. Tiso wordt president van Slowakije. 5 Van onzen Londenschen correspondente Harde noot voor de Britsche zeemacht. 7 Mr. W'. M. van Meurs-Van der Burg: Fin land, het land der gemoedelijkheid. 7 Van onzen Parijsehen correspondent: De sfeer in Parijs. H Van onzen Boedapester correspondent: In stallatie van den Slowaakschcn president 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1