„2)e wqdUikswxqdt NIEUWS IN 'T KORT. VACANT1ESPOKEN. Smakelijk FRANKEN'S BROODFABRIEKEN INGEZENEEN /TUKKIN WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 4 Kamer van Koophandel. Hulp aan gemobiliseerden besproken. 'De Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit 'district vergaderde Dinsdagavond onder leiding yan haren voorzitter, den heer J. J. Swens. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Mededcelingen. Medegedeeld werd dat de burgemeester van Haarlem, overeenkomstig den wensch van den Mi nister van Economische Zaken, een Commissie heeft ingesteld, die van advies kan dienen omtrent distributie-aangelegenheden. De Kamer is in deze Commissie vertegenwoordigd door den secretaris. Standplaatsen markt. Naar aanleiding van haar brief aan B. en W. van Haarlem betreffende het aantal houders van standplaatsen in de manufacturenbranche op de algemcer.e markt, ontving de Kamer een ant woord, waaruit blijkt, dat B. en W. aan den direc teur van het Marktwezen hebben opgedragen het aantal houders van dergelijke standplaatsen niet Uit te breiden. Wat betreft regelingen t. a.v. de al- gemeene markt kan door de Kamer door middel van de vertegenwoordiging door den secretaris der Kamer in de contact-commissie voor de levens- middelenvoorziening invloed worden uitgeoefend en van advies worden gediend. De brief van de Kamer is dan ook aan deze Contactcommissie ter hand gesteld. Moeilijkheden vlsschersbedrijf te IJmuiden. Goedgekeurd werd een brief aan de Ministers van Economische Zaken en Financiën betreffende de opheffing van omzetbelasting op gebakken visch en verlaging van accijns op bakolie, waarin o.a. wordt gezegd, dat de Kamer van gedachten heeft gewisseld over de groote moeilijkheden van het vi?schersbedrijf te IJmuiden. Plannen werden besproken waardoor aan de moeilijkheden het hoofd kon worden geboden en enkele andere worden aan een nader onderzoek onderworpen. De Kamer heeft in overweging ge geven, binnen den kortst mogelijken tijd over te gaan tot verlaging van den accijns op bakolie, want handelaren en producenten ondervinden van den hoogen accijns groote nadeplen. Voorts wordt gevraagd vrijstelling van de omzet belasting voor gebakken visch. daar deze belas ting uiterst nadeelig is voor de vischbakkerijen. Subsidies. De in 1940 uit te keeren subsidies werden vast gesteld bijna zonder afwijking van die in 1939 verleend. Hierbij is een subsidie van f 375 aan de stichting Haarlems Bloei: f 100 aan Vreemdelin genverkeer te Zandvoort; f 50 aan IJmuidens Bloei en f 25.elk aan Vreemdelin genverkeer te Hillegom en te Wijk aan Zee en aan Santpoorts Bloei; f 100 aan de Commissie tot be vordering van het vischgebruik te IJmuiden. Het postagentschap in Haarlem-Noord. In de zitting dor Kamer van 16 Mei 1939, werd floor het lid der Kamer, den heer J. v. d. Burg, aan het bureau verzocht te willen nagaan of het bestaande postagentschap in Haarlem-Noord verr vangen zou moeten worden door een hulppost- kantoor. De heer v. d, Burg motiveerde een en ander floor te wijzen op de groote uitbreiding van dit stadsgedeelte. Het bureau stelde een onderzoek In en deed nu het voorstel: a. niet te verzoeken het bestaande agentschap in een hulppostkanloor om te zetten. b. den directeur van het postkantoor mede te deelen. dat een grondige wijziging van de inrich ting van het bewuste agentschap haar zeer wen sch el tik voorkomt. De Kamer vereenigde zich hiermede. De heer v. d. Burg dankte het bureau voor zijn bemoeiin gen in dezen. Bedriifsbemlddeling en steun aan gemobiliseerden. Het Bureau heeft de Kamer een nota aange boden betreffende bedrijfsbemiddeling en steun aan gemobiliseerden en als samenvatting van deze nota onderwierp het Bureau nu de volgende vra gen aan het oordeel der Kamer. 1. Is de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken van oordeel, dat een nieuwe instantie geschapen moet worden tot steun aan die bedrijven, welker leiders door de mobili satie zijn getroffen? 2. Zoo ja, hoe en door wie moet deze nieuwe in stantie dnn gecreëerd worden? 3 Is het de bedoeling die hulp uit financieelen bijsiand te doen bestaan of uitsluitend uit moree- len steun door het verstrekken van advies en het voeren van onderhandelingen? De voorzitter zette uiteen dat de bedoeling, neergelegd in het rapport, hoofdzakelijk bemidde ling is. al zal in sommige gevallen financieele steun moeten verleend worden, maar dan niet door de Kamer doch door de een of andere instantie. De heer Beckers meende dat hier een taak ligt voor de middenstandsvereenigingen. De heer De Breuk arhtte deze zaak van zeer veel belang. De neringdoenden waar het hier om gaat. hooren bij de Kamer thuis. Een poging, iets voor hen te doen juichte spr. toe. De heer Mathot bracht onder de aandacht dat er een Kon. Vereen, tot Steun aan Miliciens bestaat maar wilde hierover verder slechts in be sloten zitting spreken. De heer Van ei en Burg vroeg, dat de Ka mer haar invloed zou uitoefenen ter verkrijging van zakenverlof. Dc heer LassrhuH meende dat inderdaad een nieuwe instantie moet worden geschapen. De Kamer benoeme een commissie met vertegenwoor diging van den middenstand er in. Vervanging achtte spr. niet zoozeer noodig; de grootere zaken hebben wel iemand hiervoor en in sommige zaken voert de Haarl. Handelsvereen. de administratie met hulp van werkloozen. De Kamer vereenigde zich met het denkbeeld van den heer Lasschuit tot benoeming van een commissie. Hierna ging de Kamer in besloten zitting. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is het faillissement uitgesproken op Dinsdag 24 October 1939 van Z. Knol. bakker, wonende te Haarlem. Gen Cronjéstraat 158. Curator Mr. J. Verlooy, te Heemstede. Rechter-Commissaris Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van L. Aardenburg, handelaar in fruit, wonende te Beverwijk, Arendsweg 139, Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Od 19 October 1939 is aan de N.V. K. Velthuys en Co.'s Bloembollenbedrijf, gevestigd en kantoor- houdende te Hillegom, voorloopige surseance van betaling verleend met benoeming van den heer Mr. M. van Toulon van der Koog alhier tot bewindvoer der; behandeling op 2 December 1939. des voor middags om 9.45 uur. Op 24 October 1939 is aan de Naamlooze Ven- nooschap Zaanlandsche Rank N.V. in liquidatie ge vestigd te Krommenie, kantoorhoudende te Am sterdam verlenging van de verleende surseance van betaling verleend voor den tijd van V/t jaar, in gaande 21 September 1939. (Adv Ingez. Med.) De rondritten door Haarlem, Daar er nog steeds animo blijft bestaan voor de door ..Haarlem's Bloei" georganiseerde rond ritten, zullen ook a.s. Vrijdag wederom bussen vertrekken te 2.30 ure van het Stationsplein voor de fabriek van de firma Beynes. Plaatskaarten zijn verkrijgbaar bij het Verkeershuis der Stich ting „Haarlem's Bloei", Stationsplein 1, en bij het Halte-kantoor van de N.Z.H.T.M. onder de kap van het Station der N.S. Do route welke de bussen in ongeveer 2 uur afleggen, is de volgende: Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Groote Markt, Groot Heiligland, Dreef, Buitenrustbrug, Slachth uisbüurt, Zomervaart, Amsterdamsche Poort, Koudenhorn, Vrouwenbrug, Kloppersingel, Schoterweg, Kleverlaan, Jan Haringstraat-Heus- senstraat, Rijksstraatweg, Spaarndamscheweg, Jan Gijzenkade, Begraafplaats-Vergierdeweg, Muiderslotweg-Rijksstraatweg, Noorder Sport park, Middenweg, Park Huis te Zaanen-Juno- plantsoen, Orionweg-Delftlaan, Kleverparkweg- Juiianalaan, Zijlweg, Tuindorp, Vlaamscheweg- Weslergracht, Wilhelminastraat-Raaks, Groote Markt. Jansstraat, Jansweg, Stationsplein. Nu de hersttinten overal een bijzondere charme aan het geboomte geven, is de uitgestippelde tocht wel bijzonder aantrekkelijk. LOTERIJ „HAARLEM S BLOEI" 1940. Op advies van de Loterij-Commissie heeft het Dagelij ksch Bestuur der Stichting „Haarlem's Bloei" wederom besloten tot het houden van een loterij. De trekkingsdatum is bepaald op Dinsdag 4 Juni 1940. Aan den Minister van Justitie is dienovereen komstig verzocht goedkeuring te willen verleenen voor een loterij van denzelfden omvang als die in Mei van dit jaar plaats vond. GEREFORMEERDE KERK. Ds. S. Datema (die vroeger te Haarlem stond) en thans emeritus-predikant te Driebergen is, werd beroepen te Oldebroek als hulpprediker. ALLIANCE FRANcAISE. Op 31 October houdt de heer M. Eugène Alber- tini voor de Alliance Franqaise in restaurant „De Kroon" een lezing met lichtbeelden over „Les monuments de la gaule romaine". EXAMENS. Polltiediploma. Geslaagd voor het diploma van den Alg. Ned. Po litiebond de heer D. H. Poldervaart, te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 26 OCTOBER. Progr. I: Hilversum I en Jaarsveld. Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.00 Keulen. 10.20 Pauze of Diver sen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 150 Pauze, I.55 Danmarks Radio, 3.50 Keulen, 4.20 Fr. Brus sel, 5.20 Motala of diversen, 6.00 Keulen of diver sen, 6.20 Ned. Brussel. 6.35 Fr. Brussel, 6.50 Mo tala of diversen, 7.30 Danmarks Radio, 9.20 Ned. Brussel, 10.20 Weenen Breslau. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 8.20 Engeland, 11.20 Fr. Bruusel, 12.20 Engeland, 12.50 Parijs Radio, 2.20 Engeland, 4.20 Ned. Brussel, 5.05 Engeland, 5.35 Fr. Brussel. 6.20 Beromünster of diversen, 6.50 Ned. Brussel of diversen, 7.20 Keulen, 7.50 Parijs Radio, 8.20 Engeland, 8.35 Ned. Brussel, 9.05 Pauze of Diversen, 9.20 Keulen. 9.30 Boedapest, 10,20 Pauze of diversen, 10.35 Rome of diversen. II.20 -Engeland. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zangavond. 1. La Bohème, Leo Piccioli en L. Fort; 2. Elisa beth's Gruss - Tanhauser. Kir sten Fla,gstad; 3. Margaretha - Valentins Gebet, K. Schmitt Wal ter; 4. Come le Rose, Hélène Cals; 5. Faust - Salve Dimora, Luigi Fort; 6. Rigoletto, Erna Berger; 7. Wer hat dich du schoner Wald. Berl. Lehrer Ges. Verein; 8. La Campagna di San Giusto, Chor Bemont; 9. Ave Maria van Goimot, Jo Vincent; 10. Barbiere di Siviglia, Leo Piccioli; 11. Else's Traum - Lohengrin, Kirsten Flagstad; 12. Zar und Zimmermann. K. Schmidt Walter; 13. La Traviata, Erna Berger; 14. Arlesiana - Lamemto di Federica. Luigi Fort; 15 Der Lindebaum, Berl. Lehrer Ges. Verein; 16. Amor di Pastorello, Chor Belmont; 17. Largo van Handel, Jo Vincent. 8.0012.00 Diversen. Valselie munter gesnapt. Z'n intrek genomen op een logement zolderkamertje. Bij de inspectie der logementen wilde de ge meente-veldwachter J. Verwer te Hulst wel eens nader kennis maken met een man, die voor den tijd van 14 dagen een zolderkamertje had ge huurd in het Volkslogement te Hulst. Hij ging naar boven en klopte aan, doch in plaats dat de deur terstond werd geopend, was er eerst een druk be weeg en geschuif. Eindelijk na herhaald kloppen en een paar minuten wachten ging de deur open en verscheen de bewoner op den drempel. Blijkens een vervallen Nederlandsch paspoort was hij zekere P. R., 33 jaar en geboren te Den Haag. Zeer tot 's mans ongenoegen wilde de veld wachter weten wat er in een drietal koffers zat. Toen R. ze intusschen toch opende kwam er een vreemde verzameling spullen uit te voorschijn, o.a. een compleet fototoestel met platen, verschillende dividend couponbladen, bladen rood bladkoper, kleursel, poeder, potjes verf, zinken platen enz., maar bovendien ook pog een flink aantal Engel- sche, Russische, DeenSche, Fransche en Belgische bankbiljetten, alsmede vele munten als dollars, francs, etc. Een inventaris dus, die verdacht veel leek op die van een valschen munter. Begrijpelijkerwijze steeg nu de nieuwsgierig heid van den veldwachter en de geheele kamer werd aan een onderzoek onderworpen, waarop in een waschkom nog een zinken plaat werd gevon den. waarop naar later bleek een afdruk van een Engelsch bankbiljet voorkwam, welk biljet ook werd aangetroffen tusschen die uit den koffer. R. werd daarop aangehouden. Uit het verder onderzoek bleek dat hij in 1937 reeds een jaar ge vangenisstraf 'nad ondergaan wegens het vervaar digen van valsche rijksdaalders en guldens. Rotterdamselie inbrekersbende berecht. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaken tegen de zeven mannen, die veer tien dagen geleden terecht stonden wegens een serie inbraken, gepleegd in het najaar van 1931 en in het tijdvak van Juli 1938 tot April 1939. De rechtbank veroordeelde: den 44-jarigen handelsreiziger A. D. en den 50-jarigen los werkman J. G., die in den nacht van 18 op 19 Juli 1931 ingebroken hadden in het kantoor der slagerij van den heer B. P. van Kleef aan den Ouden Binnenweg, waarbij zij f 5800 had den ontvreemd, beiden tot een gevangenisstraf van een jaar en den zetlcastelein P. J. v. d. P., ver dacht van medeplichtighied in de zaak, door het maken van afdrukken van het slot van de brand kast en het verstrekken van inlichtingen, even eons tot een gevangenisstraf van een jaar. de 34-jarige vertegenwoordiger H. D„ verdacht van medeplichtigheid in deze zaak, werd tot 'n gevan genisstraf van acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar veroordeeld. de 53-jarige chauffeur E. W. die genoemde per sonen op 18 Juli met zijn auto naar de slagerij aan den Ouden Binnenweg had vervoerd, werd Vrijgesproken. A. D. en de 25-jarige A. P. v. H., die op December 1938 aan den Stadionweg ten nadeele van den autoslooper J. F. te Velde twee zuurstof- cylinders en een snijbrander hadden ontvreemd, werden ook vrijgesproken. Voorts veroordeelde de rechtbank: A. D. en den 50-javigen loswerkman G. H. die hadden ingebroken op 4 April in het administratie kantoor aan den Stationsweg, waarbij niets ont vreemd was, op 15 April in de smederij van C. J. Fredriks aan den Bovendijk te Overschie, waarbij een zuurstoi'cylinder, een cylinder met dessousgas en eenige boren en vijlen werden ontvreemd en in het fabriekspand van de firma Hofman aan de De Ruyterstraat op 25 April, waarbij de verdach ten werden betrapt, beiden tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. Van de inbraak in het pand der coöperatie „Voorwaarts" in de Tochtstraat, in den nacht van 22 op 23 Februari, werden beide verdachten vrij gesproken. P. J. v. d. P., verdacht van medeplichtigheid in deze zaken, n.l. het vervoer van personen en ge reedschappen naar de operatieplaatsen, werd ver oordeeld tot een gevangenistraf van een jaar met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis door gebracht. Op den Overtoom te Amsterdam is een auto met een tram in botsing gekomen. Een in de auto zittende heer en dame werden slechts licht ver wond. Van de fiets van een verzekeringsagent te Amsterdam is een actelasch met tweeduizend gul den aan kwitanties en een spaarbankboekje met f 900 gestolen. De 31-jarige H. J. W. uit Voorburg is bij schilderswerkzaamheden aan het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag van een hoogte van 14 meter neergestort en zeer ernstig gewond opge nomen. Uit de auto van den heer P. S. uit Vaals die op den Coolsingel te Rotterdam geparkeerd stond, is een koffer gestolen, waarin gouden voorwerpen tot een bedrag van circa f 2000 zaten en f 250 Ne derlandsch geld. Nu bad de motorverhuurder gezegd: „Even trappen maar, dan houd je je beenen stil en je rijdt". Dèt had Jansen goed ui zijn ooren geknoopt Hij trapte, hield zijn beenen stil en warempel, de motor, met Jansen er op, vloog er van door. Snellemans had hem nog nageroepen: „Als je remmen moetmaar de rest kon Jansen niet meer verstaan. Een jongen schopte juist een oud zeepvat naar •"t midden van de straat. Jansen vloog ever de hindernis heen. „Goal", schreeuwde de rakker aan den kant van de straat. Honderd meter verder stond agent num mer 18 op 't trottoir. Hij stak z'n hand op om Jansen te laten stoppen. Maar de be rijder was heelemaal niet in een stemming om aan 't bevel gevolg te geven, zou dat ook niet gedaan hebben, al hadden er 100 agenten gestaan. HET TOONEEl, NIEUW LEVEN. Evenals het vorige jaar, heeft de Geheel Ont- houders Tooneel Vereeniging Nieuw Leven haar seizoen geopend met een stuk van A. Bromet. Dit keer was het een klucht Vacantie.spoken waarvan hier zelfs de eerste voorstelling werd gegeven. Erg veel eer heeft Nieuw Leven met deze pre. mière niet behaald. Vacantiespoken is wel een der zwakste kluchten, die ik op het tooneel heb gezien. Niet alleen, dat het gegeven van het „ontmaskerde spook" al heel oud is, de uitwer- king ervan is bovendien zoo grenzeloos flauw, onbeholpen en kinderachtig, dat wij meer aan het werk van een beginneling dachten dan aan het product van een auteur, die toch al stukken heeft geschreven, welke door het beroepstoonee! I gespeeld zijn geworden. Spanning is er in het geheel niet in deze klucht met thriller-inslag, omdat zelfs een kind al in het begin kan begrijpen wie de schuldige is. In den dialoog heb ik geen enkel geestig woord kunnen ontdekken en sommige scènes zooals de afrospartij van Diok door de drie dames doen meer aan kindertóoneel dan aan tooneel voor groote menschen denken. En wat te zeggen van den spot met een achterlijk meisje, waarin de schrijver zelf het meeste plezier heeft, zooals wel duidelijk blijkt uit het slot. Dit is toch wel heel bedenkelijk en moeilijk te verdedigen. Neen, wij kunnen deze keuze van Nieuw Leven onmogelijk gelukkig noemen. Wij zijn het van deze vereeniging. die juist met zoo'n zorg altijr haar stukken uitkiest, anders gewoon. Gelukkig volgen in dit seizoen nog twee stukken van Fa- bricius en het bekende aardige blijspel Polly Per kins. zoodat er alle gelegenheid is om deze ver gissing spoedig weer goed te maken. De klucht van Bromet bood den leden van Nieuw Leven niet gelegenheid tot bijzondere prestaties. Ook als opvoering stond de voorstel ling beneden het gemiddelde peil der opvoerin gen van deze vereeniging. Zoo vonden wij het jammer een zoo talentvolle speelster als Rie van Esch gisteren in de rol van het achterlijke meisje te moeten zien. Zij deed het niet slecht, maar mij dunkt, dat zij deze rol toch zelf on mogelijk met plezier heeft kunnen spelen. De heeren Van der Schaaf en Kuyper brach ten als de pootige verloofden nu en dan wat gang in het geheel en vooral van der Schaaf heeft het publiek dikwijls hartelijk doen lachen Dat deed ook de heer Ten Have in de rol van Dirk, die zijn beste momenten had in het eerste bedrijf, toen hij van angst verging. De drie verdoofde meisjes werden gespeeld door de dames Cinquelbré, Rohdens en Zwart en zij voldeden wel aan de niet al te zware eischen, welke de schrijver aan hen stelt. De heeren Kerkhoff en Vellinga waren de beheerders der vacantie- oorden van het plaatsje waar het spook zooveel onheil veroorzaakt. De regie was dit keer van den heer Van der Schaaf. Wij kunnen het hem moeilijk aanrekenen dat hij niet meer van deze klucht heeft gemaakt. Om een vuist te maken moet je toch aller eerst een hand hebben. Maar dat het tempo nu en dan door gebrekkige rolkennis zoo traineerde, was toch niet noodig geweest. Het publiek heeft gisteren dikwijls hartelijk gelachen, maar uit opmerkingen in de pauze en na afloop merkte ik toch wel, dat men deze klucht niet al te hoog aansloeg, wat werkelijk niet te verwonderen was. J. B. SCHUIL. Wie brood van Franken daaglijks nemen, Dat zijn huismoeders met verstand! Dat knappend brood wekt ieders eetlust, U krijgt iets voedzaams in de mand! Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. ingez. MedJ Voor den inhoud dezer rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kerstpakketten voor de bemanning der mijnenvegers. De C. H. Jongerengroep Haai-lem Omstrekea heeft verschillende gezellige avonden in Chr. Mili taire Tehuizen georganiseerd. Zij wil evenwel de Marine niet vergeten, en meent dat voor die groep van marine-menschen, op wie toch een groot en zwaar deel van de taak om onze neutraliteit te handhaven, neer komt, in verhouding met hetgeen voor de landmacht wordt gedaan, betrekkelijk weinig gebeurt! Daarom heeft onze groep besloten in de maand December aan de bemanning van vier mijnenvegers marine-pak ketten toe te zenden. De Commandant, met wïen wij ons in verbinding stelden, ried ons aan hierbtf ook aan boeken te denken. Nu zijn er ongetwijfeld vele menschen, die nog wel een boek, dat ze toch „over" hebben, in hun kast hebben staan, en onder de lezers van dit blad zijn er ook velen, die de Marine een goed hart toedragen! Tot hen richten wij ons dringend verzoek, deze boeken naar ons op te sturen! Het adres van onze groep is: Bosch en Hoven« straat 11. Door een enkele daad stemt ge velen dankbaan DE C. H. JONGERENGROEP HAARLEM OMSTREKEN. Cantine voor alle gezindten. Het initiatief van den Volksbond een cantine t« bouwen voor alle gezindten is door de soldaten mc< gejuich ontvangen, 't Gebouwtje aan de Heem- steedsche Dreef 32 staat al, wie helpt ons met dc inrichting? Stoelen, een piano, een radio, emmers, teilen, kwasten, sponsen, zeemen, stoffers, blikken, wandversiering, tijdschriften, couranten, kortom, alles is welkom! Zoek uw zolder of huis eens door, is er niet iets voor onze jongens bij? Bij voorbaat dank! Pres. MEVR. R. DE VOOGT-DE VOGEL, Crayenestersingel 57. Telef. 16662, MEVR. J. VAN DER LINDEN, Rijnstraat 17. MEVR. J. VAN SETERS, Tesselschadelaan Pt

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6