Hit de Omstieten J BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 25 OCTOBER '1939 HA "A RE EM'S D AG BEAD' deze eerste bijeenkomst te bezoeken om door een gezamenlijke bespreking tot een goed resultaat te komen. De vergadering wordt gehouden op Donderdag 26 October in pension X. Groote Krocht 1. Aan vang kwart over acht. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat dit najaar ondanks de bewogen tijden nog steeds belangrijk onder het aantal van verleden jaar bleef, is deze week gestegen tot 412 en daarmede gekomen op het zelfde peil als verleden jaar om dezen tijd. SANTPOORT HONDEN OP DE SCIIAPENJACHT. Dinsdagmiddag zijn vier schapen van den vee houder R. door honden achtervolgd en van het land op de spoorbaan nabij den Kruidbergerweg gejaagd. Eén van de schapen is door den trein overreden. De politie stelt een onderzoek in. VELSEN Burgerlijke Stand. Bevallen: R. PrinsDe Back, z., Bakkerstraat 8, IJmuiden; A. M. HandgraafBader, d., Uitendaal- straat 30, Santpoort; A. Drostde Bock, d., van Dalenlaan 72, Santpoort; A. F. P. Schuurman Knijpers, d., Geelvinckstraat 58, Velsen-Noord; M. C. van SonKarrenbeld, z., Tuindersstraat 122, IJmuiden; J. BosRolvlnk, d., Velserduinweg 163, IJmuiden: C. W. BorstBravenb|cr, d., Ooster duinweg 2, IJmuiden; M. S. WolfsWillemars, d., Eksterlaan 15, IJmuiden. Overleden: M. Schaap. 39 j., echtgenoote v. C. Roodzant,, Ger. Doustraat 16, IJmuiden; H. Schilp, 72 j. wedr. v. A. Pot, Groote Houtweg 32, Velsen- Noord; J. de Vries 78 j., wed. v. H. Korf, Spilber genstraat 4, IJmuiden; E. M. Koopman, 29 j., echt genoote v. C. Eskes, Beverwijk. IJMUIDEN Prachtige reis van de Delft. Exporteurs betaalden een goeden prijs. Een gouden huwelijksfeest. De heer en mevrouw J. F. de Liefde en A. de Liefde—Vlastra hopen 7 November a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom, die binnenkort 80 jaar wordt, is een geboren Velsenaar en vooral in IJmuiden- Oost is hij een goede bekende. Want nadat hij eerst brievenbesteller is geweest, heeft hij gedurende 20 jaar lang de functie van brievengaarder bekleed in het bekende kantoortje in de Lagersstraat, waar hij heel wat postzegels heeft verkocht en al dien tijd ijverig en nauwgezet het werk eens postambte naars vervulde. In 1915 werd hij gepensionneerd. Nadien was hij gedurende 9 jaar administrateur van „Het Witte Kruis". De heer de Liefde is nog kras en mevrouw de Liefde, die trouwens een tiental jaren jonger is dan haar man, zou men het niet aanzien dat zij in de bruidsdagen van haar gouden huwelijk is. VERWACHTE VISCHAANVOER. Verwacht voor de Donderdagmarkt: Eveline IJM 115, vangst 650 m. makreel, 60 schelvisch, 70 m. braad en 20 m. varia. Dit is de eerste trawler, die na het uitbreken van den oorlog met Noordzeevisch aan de markt komt. BESOMMINGEN. Deensche kotter E 419 f2070. Hollandsche kotters: HD 108 f 1770; UK 17 f 90, UK 162 f145; UK 104 f134; UK 126 f132; UK 2 f166; UK 68 f159; UK 35 f56; KW 133 f62; KW 77 f166. Aangevoerd aan den afslag: 2559 kisten versche haring. Manden. Trawlers: 3000 Delft IJM 17 f 15330 Loggers met versche haring: SCH 19 f 848. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Prof. Stahelin over de Duitsche beschuldiging inzake het gifgas. LONDEN, 24 October. (Reuter). De corres pondent te Bazel van de „Times" meldt, dat prof. Rudolf Stahelin, van de universiteit van Bazel, tegenover hem het Duitsche bericht heeft ontkend als zou hij getuigd hebben dat de Polen in den oorlog van gas zouden hebben gebruik gemaakt. Wel heeft hij gasvergiftiging bij negen soldaten geconstateerd, Doch hem ls daarbij niet gebleken hoe de vergiftiging was veroorzaakt I Steunt „Winterhulp". Het Comité „Winterhulp" schrijft ons: Nu wij wederom den wintertijd zyn ingegaan en de kou zijn intrede heeft gedaan kleedt men zich op een wijze die voor ziekte vrijwaart. Thuis wordt de kachel of de haard aangejaagd en men merkt niets van de weersgesteldheid. Maar hoevelen zijn er niet die dit niet kunnen doen, daar hun het hoognoodige ontbreekt als klee ding. schoeisel enz Kinderen vragen aan moeder een jurk of een Jas of schoenen. Maar de ouders zyn niet in staat hun kinderen van dit hoog noodige te voorzien. En dan te weten dat dit niet komt door hun schuld, maar dat vader niet meer in de gelegenheid is met eigen handen het brood voor zijn gezin te verdienen. In zulke ge vallen wendt men zich tot een instelling van liefdadigheid voor de noodige hulp. Zoo'n instel ling is Winterhulp, en in den loop der Jaren zijn reeds honderden door dit Comité geholpen. Maar om haar werk te kunnen voort zetten zijn d« noodige gelden noodig. Daarom houdt Win terhulp van 3 tot 6 November een bazar om aan aan de noodige gelden te komen. Maar voor een bazar is ook heel veel noodig. Nu hebben reed* velen een of meer prijzen geschonken; deze prij zen zijn echter nog niet toereikend. Daarom doet het comité nogmaals een drin^ gend beroep op allen om nu reeds hun steun tn geven in den vorm van een prijs. Zijn er ooi? nog niet eenige vaklieden, die in de gelegenheid zijn Sets te maken voor dezen bazar? Het zij sny- of houtzaagwerk of een ander werkstuk? Hier mede zoudt u Winterhulp toch zoo'n groot ple zier doen: bedenkt dat u door uw gaven do armen redt van hun ondergang. Laat daarom deze oproep niet zijn als eea roep ln de wildernis, maar steunt naar draag kracht Het zij groot of klein alles zal by Win terhulp wolkom zijn. Wie wat heeft voor dezen bazar kan het be zorgen, of een berichtje sturen aan J. Meys, Karei van Manderstraat 104. tel. 18203 of aan het ge bouw St. Bavo. AANRIJDING OP HET PLEIN. Op het Plein heeft gisteravond te kwart voor acht een aanryding plaats gehad tusschen een personenauto cn een 56-Jarige wielrydster. De wlclrydster viel en kreeg een bloedende hoofd wonde en een lichte hersenschuudding. Na door O. D. te zyn verbonden is ze per ziekenauto naar het St.-Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar ze ter observatie is opgenomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een nader onder zoek ingesteld. De wielrydster kon nog niet ver hoord worden. Het tramverkeer ondervond 20 minuten vertraging. De remmen van de auto waren ln orde. Jin11111 ^^UllllillHIHlllllUIIIHIinilllll(iniilSililillllllllllllllljlil|ili;tillllil!)|lllll0lllliHliHiillilli!iiiillilii!sll2:i:;.:iUIIll'^r HEEMSTEDE DE ARBEIDSMARKT. Werkloosheid grooter dan verleden jaar OMSCHOLINGSPLANNEN ZIJN IN VOORBEREIDING. De werkloosheid in deze gemeente is thans aan merkelijk grooter dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Bij het plaatselijk orgaan voor de arbeidsbemiddeling bedroeg het aantal in geschreven werkzoekenden half October 304. het geen 12 pet. méér is dan in de tweede October- week van 1938, toen het aantal ingeschrevenen 271 bedroeg. In 1937 en de daaraan voorafgaande jaren, tot 1932 toe, was de werkloosheid in Oc tober echter nog grooter dan thans. De iets gunstiger toestand van de plaatselyke arbeidsmarkt in het eerste halfjaar heeft er toe geleid, dat de werkloosheids-uitkeeringen over de eerste negen maanden die van het vorige jaar tot nu toe niet overtroffen hebben. In totaal werd tot 1 October ruim f 95.000 aan gemeentelijken werk- loozensteun betaald. De raming voor het geheele jaar beloopt f 130.000, de uitgaven in 1938 be droegen f 136.000. Per 1 October was dus minder dan driekwart van het vorige jaar uitgegeven, maar hierbij dient bedacht te worden, dat de maanden October, November en December rela tief altijd hoogere uitkeeringen vergen, o.a. door de brandstoffenbijslagen, de jaarlijksche Kerst- uitkeeringen en vooral ook door de grootere sei zoenwerkloosheid in de wintermaanden. Zou, zoo als te verwachten valt, het werkloos heidscijfer ook in de komende weken boven dat van het vorige jaar liggen, dan zal dientenge volge het in de gemeentebegrooting geraamde be drag ontoereikend biyken te zyn. De toeneming van de werkloosheid ten opzichte van het vorige jaar strekt zich niet over alle be roepen uit. In de bouwvakken is de toestand ver houdingsgewijze gunstig; het aantal werklooze bouwvakarbeiders bedraagt thans 86, tegenover 97 ün de overeenkomstige week van 1938. Voor de timmerlieden daalde het cijfer zelfs van 24 tot 19; in de categorieën grondwerkers en schilders jvas het verloop iets minder gunstig. De stijging van het totaal aantal werkloozen Itran 271 in 1938 tot 304 in dit jaar valt practisch feheel toe te schrijven aan de groepen kantoor bedienden en bloemistarbeiders. Voor eerstge noemde groep steeg het aantal werkzoekenden van 8 tot 18, voor laatstgenoemde van 45 tot 81! De ingeschreven kantoorbedienden zyn in hoofdzaak forensen, de stijging van het werk loosheidscijfer in deze categorie is dan ook geen gevolg van een ongunstige ontwikkeling van de plaatselyke arbeidsmarkt, maar houdt verband met den toestand in andere ge meenten, met name in Amsterdam. 'Anders staat het met de bloemistarbeiders. De iterke stijging van het aantal werkloozen in deze categorie vestigt vanzelf de aandacht op de po gingen, die zijn en worden aangewend om de hierbij betrokkenen tot een verwant beroep om te scholen. Tot nu toe is de door het gemeente bestuur ingestelde Omscholingscommissie er echter nog niet in geslaagd met voorstellen terzake te ko men. De voornaamste moeilijkheid, die zich hierbij voordoet, ligt in den leeftijd der arbeiders, die over het algemeen te oud zijn dan dat de opleiding tot een ander beroep nog met kans op succes on dernomen zou kunnen worden. Mede hierom maakt tevens een punt van overweging uit, of voor deze werkloozen binnen de gemeente wellicht nieuwe arbeid in het tuindersvak geschapen kan worden. Hierby wordt zoowel aan druivencultuur als aan het kweeken van champignons en fijnere groente soorten gedacht, waarvoor men in Heemstede en naaste omgeving een afzetgebied meent te kunnen vinden. Ofschoon de bestaande regelingen inzake teeltbeperking en teeltvergunningen een en ander vrij ingewikkeld maken, is het toch waarschijnlijk dat de Omscholingscommissie in den loop van de zen winter met concrete voorstellen zal komen, die dan eventueel in het aanstaande voorjaar tot uitvoering gebracht kunnen worden- Voor de bouwvakarbeiders overweegt de Om scholingscommissie het instellen van een theoreti- schen en practischen cui'sus in betonarbeid, waar omtrent overleg gepleegd wordt met de Betonver- eeniging en met het Economisch-technologisch in stituut van de provincie. Ofschoon, zooals uit het bovenstaande bleek, de werkloosheid in de bouw vakken momenteel niet bijzonder groot is, hecht men aan de scholing tot betonvakarbeider groote beteekenis, omdat in den loop van de volgende ja ren vrij veel betonwerk in de gemeente tot uit voering zal komen. Met name zullen bij den bouw van de zuiveringsinstallatie voor afvalwater, die in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden wel zal worden uitgesteld, maar die niettemin bin nen afzienbaren tijd toch tot. stand gebracht zal moeten worden, heel wat betonarbeiders te werk gesteld kunnen worden. Deze zullen evenwel over «en vrij groote vakbekwaamheid moeten beschik ken. Het zou waarschijnlijk zijrv dat indien geen maatregelen getroffen zouden worden, dit werk in hoofdzaak met betonvakarbeiders van elders zou moeten worden uitgevoerd. Door een tijdige en grondige practische en theoretische opleiding meent men dit bezwaar voor Heemstede echter geheel te kunnen ondervangen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd H. Bank en N. Brouwer; R. G. Schouten en C. F. Kohlschein; P. Sanders en M. C. Roos: A. v. Velzen en S. Vollenga. Getrouwd: O. IJtsma en A. Oosterhoff; J. Lief hebber en A. Manneveld: F J. Ouwehand en G. Wierda: P. Weijers en A. E. Nederpelt; H. v. Bijnen en W. C. E. v. Aert. Bevallen: J. M. v. d. Zwaan—Casie, d.; M. A Kiebert—Vink. z.; W. Rolst—Egberts, d. EEN BOTSING Dinsdagavond had op den Heerenweg nabij de buitenplaats „Dennenheuvel" een aanrijding plaats tusschen een auto en een groentewagen. H. W. F. G., uit Zutphen reed in matigen gang met zijn auto in de richting Haarlem. Plotseling zag hij een met paard bespannen groentewagen, bestuurd door G de N. uit Hillegom, naderen. Vermoedelijk heeft de autobestuurder, door het slechte weer den afstand niet goed berekend, zoo dat hy nog den wagen raakte, ook al week deze nog zooveel mogelijk uit. De N. viel van den wagen en kwam op het paard terecht, waarbij hij slechts een lichte hoofdwonde opliep. De groentewagen werd totaal vernield. Ook de auto werd vrij ernstig beschadigd, de bestuur der kwam er zonder letsel af. HALFWEG BREIEN VOOR MILITAIREN. De Vrouwenvereniging der Ned. Hervormde Gemeente heeft besloten voor de militairen te Halfweg en Zwanenburg te gaan breien. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. J. A. Beugelink slaag de voor het examen apothekers-assistente. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. De Plaatselyke Afdeeling van het Ned. Bijbel genootschap houdt heden, Woensdag, in de Ned. Hervormde Kerk haar jaarlijksche propaganda- vergadering. Het woord wordt gevoerd door dr. H. C. Rutgers, Algemeen Secretaris van het Ned. By belgenootschap, terwijl bovendien een zeer belangwekkende serie lichtbeelden zal worden vertoond. Na afloop van deze openbare bijeenkomst zal in de kerkzaal achter het kerkgebouw de jaariyk- sche vergadering van leden en begunstigers wor den gehouden. HAARLEMMERMEER EEN ANDERE HUISVESTING VOOR DE POLITIE. In verband met den van gemeentewege tot stand gekomen aankoop van de voormalige on derwijzerswoning staande in 't centrum van Hoofddorp aan den Oostelyken Hoofdweg tegen over het raadhuis met het doel om dit gebouw als politiebureau geschikt te maken, vernemen we. dat men thans bezig is het interieur voor het beoogde doel in te richten. Dit werk geldt echter als een voorlooplge maatregel om aan het gebrek aan ruimte aan enkele secretarieafdeelingen al vast eenigermate tegemoet te komen, in afwach ting van betere tydsomstandigheden, die het zul len toelaten om aan het plan volledige uitvoering te geven. Het ligt in de bedoeling over enkele dagen de vertrekken van het thans nog in gebruik zynde achter het raadhuis staande politiebureau te be stemmen voor de distributie-administratie. WAGENSLEEP VEROORZAAKTE AANRIJDING. Op den Sloterweg had Dinsdagavond een botsing plaats tusschen 'n personenauto en een boerenwagen. Op den Sloterweg keerde een wagensleep van het land naar de boerderij terug waarbij de achterste wagen over den weg zigzagde. Op het moment dat de personenauto zou passeeren, keerde juist de achterste wagen naar het midden terug, waardoor de vervoermiddelen met elkaar in botsing kwamen. De automobilist remde uit alle macht, waaraan het te danken is, dat materieele schade het eenige gevolg was. VOETGANGERS, WACHT EVEN! Op de momenten dat te Halfweg een tram aan komt en te Sloten de G-bus het eindpunt bereikt heeft, worden de bruggen over de Ringvaart naar Haarlemmermeer toe, door talrijke voetgangers gepasseerd. Zij letten daarby niet of uit de tegen overgestelde richting auto's naderen, wat vooral in dezen tijd zoo veel het geval is. Bij Zwanenburg passeeren tientallen zwaar beladen bietenatuto's, terwijl bij Badhoevedorp de groote autobussen uit Hoofddorp en Schiphol de brug passeeren. Dan is het plotseling een dringen om een staan- plaatsje tegen de brugleuning te veroveren ingeval men niet overreden wil worden. De menschen denken daarbij niet dat ook die brugleuning reeds vele jaren telt en wanneer daar tientallen men schen tegen aan geleund staan, het gevaar van die zijde minstens even groot is. Voor voetgangers kost het wachten vóór de brug slechts enkele minuten en zij hebben daarbij voor geheel veilig te zijn. HILLEGOM JUBILEUM E. H. B. O. Dinsdagavond-heeft de E. H. B. O. in hotel Sis termans haar 10-jarig bestaan herdacht met een herdenkingsavond, die groote belangstelling trok. Onder de aanwezigen waren o.m. burgemeester Van Nispen tot Pannerden met zyn echtgenoote, de gemeente-secretaris mr. J. H. Peek, het hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, de heer K. J. van Gemert, de plaatselijke dok toren, afgevaardigden van de zustervereeniging uit Nieuw-Vennep, enz. De voorzitter, de heer J. Paling, sprak de her denkingsrede uit. Hij bracht dank aan de in deze jaren verleende medewerking, zoowel van de zy- de der autoriteiten als van die der burgery en gaf een beknopt overzicht van de gebeurtenissen in de afgeloopen 10 jaren. De vereeniging telt nu 38 gediplomeerde leden, terwijl de cursussen zeer druk bezocht werden. Namens het gemeentebestuur sprak de burge meester een hartelyk woord van waardeering en gelukwensch. Dr. H. F. ten Hoopen sprak namens de geza- menlyke doktoren en uitte ook zijn groote waar deering voor den arbeid door de leden in zoovele gevallen verricht. Namens hem en zyn collega's bood hij met hartelijke woorden een compressor als geschenk aan. Voor het feestcomité, dat een en ander had voorbereid sprak de heer B. van Veen en bood een spaarbankboekje aan, waarop een flink be drag was ingeschreven als opbrengst van de ge houden verloting. De heer Paling dankte de verschillende spre kers en nam vervolgens het woord om den pen ningmeester en ploegcommandant, den heer L. Schoonderbeek. die gelijktijdig zijn 10-jarig jubi leum vierde als bestuurslid, te huldigen. In har telijke bewoordingen schetste hy het vele werk dat. hy als zoodanig voor de vereeniging had ge daan en bood hem als blijk van waardeering na mens alle leden een fraaie boekenkast aan. Mevr. Schoonderbeek. die in het E. H. B. O.-werk geheel met haar echtgenoot medeleefde had eveneens met een hartelyke toespraak, een prachtige bloe menmand in ontvangst te nemen. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdag 26 October houdt de de Z. H. V. in Bodega Mustert aan den Strandweg een alge- meene vergadering, waar o.a. verslag zal worden uitgebracht over de reisactie 1939 en de prys- opdrijvingswet zal worden besproken. Aanvang half negen. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN MILITAIREN. Daar het naar veler meening gewenscht is ook in onze gemeente te komen tot oprichting van een plaatselijk comité tot ontwikkeling en ontspan ning van militairen, zooals reeds in verschillen de andere plaatsen is geschied, heeft zich een voorloopig comité gevormd om deze aangelegen heid op een vergadering te bespreken. De bedoeling is. dat het te benoemen comité aangesloten zal zyn by het landelijk comité, dat met medewerking van de regeering en van leger- autoriteiten is tot stand gekomen en waarin alle richtingen medewerken. Ook hier zal dus vast staan, dat tot de te houden bijeenkomsten mili tairen van alle richtingen toegang zullen heb ben en gelykgerechtigd zyn, en dat in het comi té personen van allerlei godsdienstige en politieke richting hun medewerking zullen verleen en. Het voorloopig comité bestaande uit de heeren: C. J. Mieras, M. Frank. J. v. Sluisdam. Ds. D. Tromp, D. Vader. D. v. Dijk, Ds. P. v. d. Vloed en Ds. N. A. Waaning, doet in het belang van de militairen een dringend beroep op de Ingezetenen van alle politieke en godsdienstige richtingen om Dat de haringhandel al spoedig nadat de ha- ringvisscherij weer ls begonnen goed op z'n poo- ten staat, is hedenmorgen gebleken. Er waren twee schepen met haring aan den afslag n.l. de Delft IJm. met niet minder dan 2450 kisten en de logger Wouter SCH 19 met 500 kisten. Br werden goede prijzen betaald, zoodat nog niet gebleken is, dat deze door de combinatie- vorming ernstig geschaad worden. De haring van de Delft bracht gemiddeld 6.50 per kist op, zoodat deze trawler 15330 besomden. Het was een verrassing voor den handel toen de reeder van de SCH. 19 de 100 kisten die uit den logger gelost waren op 8.50 liet ophouden. Later werd de uitgeloste party toch verkocht. Deze haring, die beter van kwaliteit was dan die van de Delft bracht toen ruim 8 per kist op. Met de restant-lading is de logger naar Scheve- ningen vertrokken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Donderdagmarkt: Caroline IJM. 26 1500 manden haring. Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen. Lezing van mevr. GroskampTen Have. De yen wordt aan den dollar gekoppeld. TOKIO, 24 October (Reuter-A.N.P.) Het Japansche kabinet heeft besloten dat de yen, welke tot nu toe gekoppeld was aan het pond sterling, met ingang van morgen gekoppeld zal zyn aan den Amerikaanschen dollar. Nieuwe phase in de Russiseh- Amerikaansche betrekkingen WASHINGTON, 24 October. Oumansky zal naar verwacht wordt aan het einde dezer maand uit Moskou terugkeeren op zijn post te Washing ton. Zyn driemaandelijksche afwezigheid werd tot nu toe niet verklaard, maar men neemt aan dat zijn terugkeer een nieuwe wending zal kunnen geven aan de Russisch-Amerikaansche betrekkin gen. Ook veronderstelt men dat zyn terugkeer ge deeltelijk ten doel heeft de Russische oogmerken ten opzichte der Baltische landen op te helderen in verband met Roosevelt's standpunt inzake de Finsche kwestie. Eveneens zijn er aanwijzingen dat de USSR den handel met de Vereenigde Staten wil verlevendigen. (United Press). Duitsche vliegers uit zee opgepikt. KOPENHAGEN, 24 October. Naby Korsöer heeft een Deensch schip twee Duitsche vliegers uit zee opgepikt. Zy waren gedwongen geweest bij een gevecht op de Noordzee met hun toestel te dalen, Een der piloten had een beenwonde en ls in een ziekenhuis opgenomen. De ander is voorloopig ge ïnterneerd. (United Press). VEREENIGING „PRO JUVENTUTE". Wie wil patroon of patronea worden? De Vereeniging Pro Juventute in het Arrondisse ment Haarlem welke tot doel heeft de voorkoming en de bestrijding van de criminaliteit onder de jeugd, streeft dit doel o.a. na door het uitoefenen van patronaat of toezicht over minderjarigen, met wie het dreigt mis te gaan: kinderen die met po litie en justitie in aanraking zijn gekomen, jongens en meisjes, die hetzy door een minder gunstige omgeving, hetzij door eigen aanleg, extra leiding noodig hebben. Dogenen, die dit werk van de vereeniging wil len steunen, door een dergeiyk toezicht of pa tronaat uit te oefenen, gelieven zich op te geven aan het bureau van de vereeniging: Morinnesteeg 7 De afdeeling VelsenIJmuiden der Nederl. Ver eeniging van Huisvrouwen had voor haar middag- byeenkomst, Dinsdag in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden gehouden, de bekende romancière mevr. Amy Groskampten Have uitgenoodigd om eens een praatje te komen houden over dezen tijd. De afdeelingspresidente, mevr. A. Groosmuller Voet, opende de byeenkomst en leidde de spr. in by een vrij talrijk gehoor. Het onderwerp-op-verzoek zou zyn: De Toe stand, zei de spr. want iedereen heeft het overal over: De Toestand. Spr. zal zich niet vermoeien met raadgevingen uit te deelen over wat de huis vrouwen in oorlogstijd met haar overgeschoten oude kousen, dekens, restjes zeep of iets derge lijks moeten doen. Integendeel, zij wil het hebben over: Ik zal handhaven, d.i. ik zal beschermen en bewaken. Niet alleen de soldaat aan de grenzen moet zyn land beschermen, maar ook de huis vrouw achter het front zal zich dit devies eigen moeten maken. Doelbewust moet zij mede bouwen aan den moed en de kracht van ons Nederland- sche volk. De Nederlandsche huisvrouw met haar bekenden zin voor practische nuchterheid vraagt zich wellicht af: Wat moeten we doen en waar en wanneer moeten we beginnen? En spr. geeft dan meteen ten antwoord: Wij moeten bouwen aan een onzichtbare Maginotlinie en er meteen mee begin nen: nu. De bouwstoffen moeten zijn onze woorden en onze daden. Met haar scherp critischen zin ontvouwde mevr Groskamp verschillende stellingen hoe het wel en hoe het niet moet met dat bouwen. Deze stellingen alle op den voet te volgen zou ons te ver voeren en op gevaar af de spr. te kort te doen willen we volstaan met te schrijven, dat we met genoegen haar causerie gevolgd hebben. Mevr. Groskamp doorspekte haar betoog, dat zulk een zwaarwichtig onderwerp tot middelpunt had, met tal van fijngevoelde raadgevingen. Ook aar; den humor, die eveneens reeds uit zoovele ver halen van de spr. den lezer tegemoet straalt, was een plaatsje ingeruimd want terecht zoekt spr. de zonzijde van het leven, ook in dezen tyd van den allesbeheerschenden Toestand. Na de pauze handelde de causerie van de spr over de daden der tegenwoordige huisbrouw. Wat zij doet is waard goed gedaan te worden. Daarbij moet zij een open oog hebben voor het nieuwe en durven breken met de sleur van het oude. Dan eerst kan zij een steun worden voor haar mede- menschten en via dezen voor ons Nederlandsche volk in zijn geheel. De taak die op onze Nederland sche vrouwen rust is er een van groote verant woordelijkheid. Moge zij zich deze taak waardig toonen door te dienen, doelbewust en beheerscht Dan slechts kunnen zij de vrouwen zijn, die onze ontredderde maatschappij nu zoo van noode heeft Met reserves wint men den slag, zegt het spreek woord. Laten wjj die reserves vormen met het vrouwenleger, dat handhaven zal wat ons lief is. zegt spr. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 25 October 1939 Tarbot 180 cent per K.G. Tong 23071 cent per K.G. Kleinschol f28—f 11,50 per 50 K.G. Schar f 14—f 4,70 per 50 K.G. Poontjes f 14 per 50 K.G. Wijting t 12,50f 4,40 per 50 K.G. Makreel f 15,50 per 50 K.G. Versche haring f 9,60f 4,50 per 50 K.G. Vleet f 1.30 per stuk Koolvisch f0,95£0,49 per stuk Oud-burgemeester van Dinxperlo vrijgesproken. ARNHEM, 24 October. De rechtbank te Arn hem heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen den oud-burgemeester van Dinxperlo, mr. H. J. V., die terecht heeft gestaan wegens het aan nemen van giften voor voorlooplge verbiyfsver- gunningen, welke hy aan Joodsche vluchte lingen uit Duitsehland verschafte. De officier van justitie had zijn veroordeeling geëischt tot een geldboete van 300 gulden subs, drie maanden hechtenis. De rechtbank achtte de ten laste legging niet bewezen en sprak verdachte vry. Belastingambtenaar verdwenen. Met medeneming van eenige honderden guldens. LEIDEN 24 October. De politie alhier heeft de opsporing verzocht van den adjunct-commies M der directe belastingen te Leiden, die sinds gister morgen spoorloos is verdwenen, vermoedelijk met medeneming van een bedrag van eenige hon derden guldens uit de kas. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld om na te gaan, of M ook fraude in de boekhouding heeft gepleegd.. Zijn signalement luidt als volgt: Lang 1.70 Meter, donker haar, kale voorschedel, donkerbruine oogen. sterke baardgroei. Gekleed met donkerblauw col- bertcostuum, blauwe fantasiedas, beige-bruine regenjas en beige gleuf hoed. WAS U ER BIJ? Gistermiddag te 12,50 uur is in de Gen. Cronjé straat nabij de Kloosterstraat een 85-jarige we duwe bij het oversteken van den rijweg aange reden door een wielrijdster. De vrouw viel en brak haar rechter heupbeen Door O. D. is zij verbonden waarna ze per ziekenauto naar het Diaconessenhuls is vervoerd. Daar de wielrydster r.iet bekend ls geworden wordt zy verzocht zich aan het Politiebureau Smedestraat te willen vervoegen, evenals even- tueele getuigen. Het slachtoffer was byziende en heeft de wielrijdster dus waarschynlijk niet opgemerkt. DE TWEE MISDRIJVEN TE HAARLEM. Hoe het met de vervolging staat. Zooals men zich herinneren zal hebben in het voorjaar in Haarlem-Noord twee ernstige misdrij ven plaats gehad. Een geval betrof het feit dat een werkman zijn vrouw en kind doodde. Naar wij vernemen is de dader, omdat de rapporten van de deskundigen geen twyfel lieten aan de ontoerekenbaarheid, door de Justitie buiten vervolging gesteld en op genomen in een krankzinnigengesticht. D -ze zaak wordt dus niet door de rechtbank beaandcla. Dan was er nog het geval dat de verzekerings agent V. een collega doodde, blijkbaar om i geld kwestie. Deze zaak is nog steeds by den rechter commissaris in onderzoek. Het is evenwel waar schijnlijk, dat binnenkort de behandeling door de Haarlemsche Rechtbank zal plaats hebben. Geil. Oude Gracht of Leidscheplein? De Haarlemsche school-quaestie. Men weet dat de gemeenteraad van Haarlem Woensdagmiddag het voorstel van de meerder heid van B. en W. heeft aangenomen om niet ln te gaan op de aanvraag van het bestuur van de R.K. Jongensschool voor MULO om gel den beschikbaar te stellen voor het zetten van een nieuw gebouw op de plaats van de tegen woordige school aan de Ged. Oude Gracht, maar het schoolgebouw Leidsche plein 36 te verbouwen en aan te bieden. Het schoolbestuur was tegen de regeling die de meerderheid van B en W. wensche. Ook de twee R.K. wethouders en alle R.K. raadsleden bleken voor het plan van de Ged. Oude Gracht te zyn. Het gemeentebestuur van Haarlem deelt thans overeenkomstig de L.O.-wet mede.dat het school bestuur en andere ingezetenen bevoegd zyn om binnen 30 dagen tegen het raadsbesluit in be roep te komen bij het College van Ged. Staten van Noord-Holland. Reeds meldden wy, dat het schoolbestuur voornemens is beroep aan te teekenen. Werkloosheid te Haarlem. Er komen meer bouwvakarbeiders zonder werk. In dc afgeloopen week steeg het aantal werk loozen te Haarlem met 89. Dit is iets meer dan in dezelfde week van 1938. want toen was het 71. Een verschil dus van 18. waartegenover staat, dat de vorige weken gunstiger waren dan die van ver leden jaar. Het is een normaal seizoen-verschynsel dat in dezen tijd veel bouwvakarbeiders zonder werk komen. Vooral treft dat lot in dezen tijd de schilders. Het aantal werkloozen- is thans 4757 Dat zijn er minder dan in 1938: 724. 1937: 1061. 1936: 1802, 1935: 1269. 1934: 627 en 1932: 421. Er zyn er nu p^enwel 89 meer dan in 1933. TIJDREDE DS. B. E. J. BIK. Op uitnoodlging van het. comité voor Opwek- kingssamenkomsten zal Ds. B. E. J. Bik. Lu- thersch predikant te Amsterdam, op Donder dag 26 October in dc Begynhofkapcl aan het Begynhof een spreekbeurt vervullen. HAARLEM, 24 Oct. 1939. Bevallen: 19 Oct.: A. A M. Schopman— Schmltz d.. 22 Oct.: E. J. Witteman—Lipous z., E. Buyck—Fluit d.. L. van den Bogaard—Bloem hof z„ 23 Oct: M. Burggraaf—Slinger d. A. C. Koningsbergerde Jong z. Overleden- 21 Oct.:" H. C van Eeden—Cor- nelissen 39 J., Cremcrstraat; 22 Oct.: G. F. Tho- len 51 j„ v. Oosten de Bruynstraat; F. P. Schor nagel—Berendrecht 75 j.. Merkmanstraat; 23 Oct.: J. Nolet, 78 J., Zwaardstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9