I Hit de Omstieken 1 BURGERLIJKE STAND UO N DERDAG 26 OCTOBER 1939 H "A" A R E E M'S D 'A" G B IIA D 1 J»»"11 HEEMSTEDE WATER- EN ELECTRICITEITS- BEDRIJVEN. Gunstige cijfers over het eerste halfjaar EEN HUISHOUD-TARIEF VOOR ELECTRICITEIT? Kan het gemeentelijk gasbedrijf, zooals wij dezer dagen bericht hebben, op bevredigende exploitatie-uitkomsten over het eerste half jaar van 1939 bogen, de waterleiding- en electri- clteitsbedrijven hebben nog betere resultaten bereikt. Voor het geheele loopende jaar is voor het waterleidingbedrijf een winst geraamd van ruim f 35.000, waarvan verwacht werd, dat f 16.000 behaald zou worden in het eerste halfjaar en f 19.000 in het tweede. Het verschil houdt ten deele verband met de geleidelijke toeneming van het aantal verbruikers, maar vooral met het grootere waterverbruik in Juli en Augustus. In plaats van de geraamde f 16.000 heeft het water leidingbedrijf van 1 Januari tot 1 Juli een netto winst opgeleverd van f 21.000. In 1938 bedroeg het winstcijfer over het eerste halfjaar f 17.000, zoodat de thans behaalde winst zoowel ten opzichte van de raming als in verge lijking met de uitkomsten van het vorige jaar sterk is meegevallen. De netto-winst van f 21.000 is gemaakt op de distributie van een kwantum water, waarvan de aankoopkosten ruim f 17.000 bedragen bij een bruto-verkoopsprijs van f 51.000. Waar het water leidingbedrijf niet met onzekere factoren behoeft te rekenen, zooals de gasfabriek bijvoorbeeld in den steenkolenprijs heeft, kan thans reeds veilig worden aangenomen, dat de voor het geheele jaar geraamde winst door het eindresultaat zal wor den overtroffen. Daarmede zal dan de regelmati ge winststijging van de voorgaande jaren wor den voortgezet. Deze winst bedroeg in de laatste vijf jaren: 1934 f 19.000, 1935 f 24.000, 1936 f 28.000, 1937 f 32.000, 1938 f 37.000, eerste halfjaar 1938 1 21.000. Zoowel de gunstige voorwaarden, waarop in 1936 het leveringscontract met de gemeente Amsterdam kon worden vernieuwd als de regel matige stijging van het aantal afnemers hebben het hunne tot deze winststijging bijgedragen. In- tusschen in de winst heel wat sneller gestegen dan het aantal afnemers, zooals onderstaande winst- berekening per inwoner doet zien: 1934 f 1.16, 1935 f 1.40, 1936 f 1.57, 1937 f 1.71, 1038 f 1.92, 1939 verdubb. halfjaar f 2.15. Herhaaldelijk is overwogen of deze toenemende winsten geen verlaging van den waterprijs mo gelijk maakten, maar tot nu toe moest daar van nog worden afgezien. Het electriciteitsbedrijf maakte in de eerste zes maanden van dit jaar een netto-winst van f 60.000. Ook dit winstcijfer ligt beduidend boven de raming, daar in het eerste halfjaar een winst van f 54.000 werd verwacht. Voor het geheele jaar is een winst van f 139.000 geraamd. Bij het elec triciteitsbedrijf wijken het verbruik en de winst in het tweede halfjaar nog verdei van die in het eerste halfjaar af dan bij het water leidingbedrijf reeds het geval is. Ook bij het electriciteitsbedrijf vertoonde het winstcijfer langen tijd een jaarlijksche stijging, tot in 1038 een inzinking intrad, zooals uit on derstaande opgave blijkt: 1934 f 103.000, 1935 f 110.000, 1936 f 116.000, 1937 f 133.000, 1938 f 124.000. Deze teruggang viel toe te schrijven aan de verlaging van het vastrechttarief, die blijkbaar geen stimulans tot een grooter verbruik is ge weest. Mede daarom is de mogelijkheid van ver dere tariefsherzieningen ernstig bestudeerd en vooral is nagegaan in hoeverre kan worden tege moet gekomen aan de wenschen, die o.a. door de Vrouwen-Electriciteits-Vereeniging kenbaar waren gemaakt en die de invoering van een zoo genaamd huishoudtarief beoogden, waarbij een grooter stroomverbruik wordt bevorderd op de uren, die voor de centrale het minst productief zijn. De meeste stroom-opwekkingsbedrijven hebben deze en soortgelijke tarieven reeds in gevoerd. Voor Heemstede is de regeling iets min der eenvoudig, daar het gemeentelijk electrici teitsbedrijf geen stroom-opwekkings- doch al leen een distributiebedrijf is. Niettemin zal hoogstwaarschijnlijk met ingang van 1 Januari a.s. of kort daarna tot de invoe ring van huishoud- en nachttarieven worden overgegaan. Aan de klacht, dat in Heemstede de aanwen ding van electriciteit in de huishouding niet op dezelfde ruime schaal kan worden toegepast als in de meeste omliggende gemeenten, zal daar mede worden tegemoet gekomen. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de af deeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond haar openingsver gadering. De voorzitter de heer H. A. Meeuwen oord, hield een uitvoerige openingsrede. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van georganiseerd zijn vooral in dezen tijd, zoowel voor gemobiliseerden als voor arbeiders en werk zoekenden, eindigde spreker met den wensch, dat het „Vrede op aarde" spoedig werkelijkheid moge worden. Kapelaan II. J. Kooijmans zal in den loop van den winter eenige lezingen houden. De Vereenigde Haagsche Spelers zullen vermoedelijk op 20 en 21 November voor de leden optreden met „Rond een half millioen". Omdat het R. K. Vereenigingsgebouw niet be schikbaar is, zal de tooneelvereeniging „D. E. S." haar 40-jarig bestaan niet met een concours kun nen vieren. Op 2 en 3 December zal het St. Nicolaascomité weer feestmiddagen organiseeren voor de kinderen der leden. De aandacht werd gevraagd voor het Kath. kampwerk: voor deelneming kan men zich melden bij het bestuur der afdeeling. Onder eenige toepasselijke woorden werd daar na de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan R. G. Oud, door den voorzitter geïnstalleerd. In de bestuursvacalure, ontstaan door het be danken van den heer S. J. Smit, werd gekozen de heer C. P. Esseling. Kapelaan H. J. Kooijmans hield een inleiding over het onderwerp: „Het lied van den arbeid", waarvoor hij een dankbaar applaus ontving. TUINLIEDENVEREENIGING AERDENHOUT EN OMSTREKEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een le denvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". Medegedeeld werd dat op Donderdag 30 No- vember a.s. de heer J. Roggeveen uit Haarlem een lezing zal houden over paddestoelen. Met eenige toepasselijke woorden werden de prijzen uitgereikt van de onderlinge tuinkeuring in den loop van dit jaar gehouden. De Reiniging. Het ophalen van huisvuil aanbesteed. MILITAIREN UITGENOODIGD. Het bestuur van de tooneelvereeniging „Gezel lig Samenzijn" heeft voor haar uitvoering op Dinsdag 31 October 150 militairen uitgenoodigd. Goederentrein botst tegen locomotor. Bestuurder van den locomotor ernstig aan het hoofd gewond. ALPHEN a. d. RIJN, 25 October. Omstreeks een uur gistermiddag is te Zwammerdam een locomotief met eenige goederenwagens in bot sing gekomen met een locomotor. De laatste had juist het voormalige station Zwammerdam verlaten, toen hij vermoedelijk doordat het sein te vroeg op veilig was gesteld, van achteren werd aangereden door den goederentrein, waar de machinist den locomotor waarschijnlijk pas op het laatste moment heeft opgemerkt. De botsing was zoo hevig, dat de locomotor uit de rails werd geworpen, waardoor de bestuurder van den locomotor werd geslingerd en vrij ern stig aan het hoofd gewond. Bovendien bleek de man danig over stuur te zijn. Hij is naar Gouda, waar hij woonachtig is, overgebracht. Door den schok is tevens een kolenwagen van den goederentrein gederaillerd en dit had tot gevolg dat de lijn volkomen versperd was. Hier door moest gedurende enkele uren het verkeer over Gouda worden omgeleid. Gistermiddag om streeks vijf uur was de versperring opgeheven en kon het verkeer weer normaal vortgang vin den. De materieele schade schijnt betrekkelijk ge ring te zijn. „FINLAND HEEFT GEEN HAAST". KOPENHAGEN, 25 October. (Reuter). Vol gens een telegram uit Helsinki is het niet bekend of en wanneer de Finsche delegatie naar Moskou zal terugkeeren. Verklaard wordt, dat Finland geen haast heeft, daar het geenerlei eischen stelt. Toch hoopt het een overeenkomst te sluiten. Söderhjelm, de minister van Justitie, heeft ver klaard, dat de regeering geen compromis zou aan gaan, dat het Finsche volk zou kunnen mishagen. Wilde staking in de Amsterdainsche haven. 1500 man bij het conflict betrokken. AMSTERDAM, 25 October. De wilde staking, die gisteren in de Amsterdamsche houthaven is uitgebroken en ruim 200 man omvatte, heeft zich heden uitgebreid tot het geheele personeel van de havenarbeidsreserve, zoodat varmorgen vijf tienhonderd man bij het conflict betrokken waren. Er heeft zich uit de stakers een comité gevormd dat heden opnieuw met de betrokkenen zal verga deren. „Naief amateurisme" van Von Ribbentrop. LONDEN, 25 October. De eerste indruk van Von Ribbentrop's rede is dat zij de deur dicht slaat voor alle verdere bemiddelingspogingen en dat zij Duitschland suggereert tot een oorlog op leven en dood tegen Engeland. Von Ribbentrop's poging om Daladier als „een man uit het volk" uit te spelen tegen den „halsstarrigen Chamberlain" wordt hier als naief amateurisme beschouwd. Zijn sensationeele onthulling dat Duitschland in 1935 aan Engeland een defensief en offensief verbond heeft aangeboden, vermoedelijk bedoeld tegen Rusland ,was in scherp contrast met zijn lofrede op dezen avond op de Duitsch-Russische vriend schap, solidariteit en belangengemeenschap. Zijn toespelingen op de houding van de Vereenigde Staten tegenover het Hitlerbewind en zijn brand merken van het niet betalen der oorlogsschulden door Engeland gaven aanleiding tot de opmerking dat hij blijkbaar vergeten was dat Duitschland haar eigen oorlogsschulden niet had erkend en evenmin haar politieke verplichtingen was nage komen. In Engelsche officieele kringen is men van meenïng dat deze rede geen nieuw element in de situatie brengt. .(United Press). Petroleum en gas. De feiten dat binnenkort de petroleum in de distributieregeling wordt betrokken, terwijl ook de prijs verhoogd is, hebben gemaakt, dat petroleum- gebruikers wat angstig zijn geworden. Dat zijn be langrijke factoren in den concurrentiestrijd tus- schen gas en petroleum. Er waren verleden jaar al veel Haarlemmers, die indertijd, toen de olie goedkoop was en het gas hadden afgeschaft, bij de gasfabriek teruggekomen toen de gemeente de verplichte waarborgsom van een rijksdaalder af schafte. Nu doet zich opnieuw het verschijnsel voor dat de gasfabriek ontrouw-geworden klanten herwint, Blijkbaar vinden menschen die tot nu toe voor koken petroleum kochten, het onzeker om daarmede door te te gaan, zoodat zij weer om gas-aansluiting gevraagd hebben, te meer nu van deskundige zijde verzekerd is, dat de kolenvoor- ziening van de gasfabrieken er nu heel wat beter voor staat als in den vorigen oorlog, zoodat (al thans voor afzienbaren tijd) geen gasdistributie verwacht wordt. Het is nog niet zeker hoeveel petroleum op de reeds uitgegeven distributiebonnen zal worden toegewezen. De indruk is, dat een gezin dat ook gas en electriciteit heeft niet meer dan 1 Liter in de week krijgt. Dat is natuurlijk heèl weinig, zoo dat wel aan te nemen is, dat in die huisgezinnen petroleum als aanvulling van het gas geheel zal worden afgeschaft. Dit wordt bovendien nog in de hand gewerkt door het feit, dat de olie den laat- sten tijd in prijs gestegen is, zoodat de bezuini gingsoverwegingen nu anders beoordeeld worden. Wie geen gas heeft krijgt 4 bonnen per week voor petroleum. Als dus 1 Liter per bon wordt gegeven krijgen die gezinnen 4 Liter per week. Als die toewijzing te weinig blijkt, zal ook dat weer nieuwe afnemers naar de gasfabriek drijven. De prijsstijging en de distributie van petroleum maken dus dat de gasfabriek er wel by vaart. HAARLEM, 25 October. Ondertrouwd: 25 October J. J. Overweter en M. C. van Meurs. H. Verkooij en L. Mentjox. G. H. van Rossum en E. Zwart. J. W. ter Horst en M. G. Joores. M. J. Stevens en F. B. van Essen. N. C. van der Post en Th. M. Paardekooper. J. van den Berg en D. Swagerman. A. Groeneveld en J. H. Rensenbrink. M. van Kordelaar en S. A. Hardenberg. P. P. Hartendorf en S. Meijer. J. W. Stremming en R. de Könnigh. M. van Baak en C Slot. P. Hogeland en A. E. Dijkstra. A. van de Wouwer en A. F. Horeman, G. H. J. Verweij en M. Visser. J. de Bruin en J. W. H. der Kinderen. B. J. Stoete en M. C. Schrama. J. J. Molenaar en A. M. Verboom. C. Koeleveld en M. Maerten. B. Steenbergen en L. Ran. G. P. Lagenveij en C. W. F. van Oldenmark. L. A. Okker en J. van Herwerden. H- W. Vogels en M. A. Horsten J. C. van Essen en A. van Veggel. A. A. Schelvis en D. Steenman. J. B. Dahlkamp en B. A. ter Wol beek. D. C. Dollé en A. J. van Norden. W. P. H. Uitermark en H. W. de Jong. M. Vellinga en J. M. Helnerhorst. E. van Luijn en R. A. Verbaten. Th Lubbers en M. Kraaijenoord. J. J. van Eeden en A. Ch. Gouwentak. A. Troost en B. de Jong. Getrouwd 25 October: L. Jonker en W. C. Need; H. tfh. J. Schoo en G. A. Wijtvliet; P. F. van der Peijl en A. M. M. Govers; K. N. J. M. Spoor en R. E. L. Knoop; J. H. M. Vernout en G. Horeman; C. Karman en A. A. Verlaan; L. P. J. Burggraeve en H. M. J. Roest; H. J. Oosterbaan en C. A. F. van Dijk; P. Zwaanswijk en A. Ch. Huijboom; A. Drogtrop en G. J. Deen; J. Jansen en M. v. KruiselbergenG. Besseling en J. C. v. der Pol; J. H. As en J. M. Wiltenburg; P. J. Regc- link en J. H. van der Steijlen; W. H. Lamars en M. J. J. van Rooden; J. IJven en A. Klijn; H. v. d. Veldt en G. W. Christiaans; P. J. Bakker en J. Tromp; M. Th. Hankel en A. van der Velde. Bevallen 22 October: J. Th. BruschkeWillem- se, d.; 23 October: M. C. D. van Westerhoven van der Linde, d.; C. Paap—de Kruijter, z.; 24 October: M. R. Schippervan Luijken, d.; B. J. Brinkhuizen—Smit, z.; J. C. van Kraanen—den Besten, z.; 25 October: J. M. Houtschilt—Mooten, z.: T. van den Bosch—van der Heide. z. Overleden 24 October: J. M Moorhof f. 66 j„ Lootsstraal; J. van Beek—van Nieuwenhuizen, 180 j., Gasthuislaan. Hierna volgde een leerzame causerie over het onderwerp „Welke planten moet men 's winters dekken?" Tenslotte hield de heer K. Goudzwaard een cau serie over vrucht- en besdragénde houtgewassen, toegelicht door een groote collectie levend ma teriaal. BLOEMENDAAL Door het gemeentebestuur van Bloemendaal werd in het openbaar aanbesteed het ophalen en verwijderen van asch, tuin- en huishoud-afval van 1 Januari 1940 tot en met 31 December 1944. Ingeschreven werd als volgt (per perceel en per maand) G. Huykens, Haarlem f 0.56, Barnhoorn en van Son, Aerdenhout f 0.47, G. T. Kroon Jr., Bloemendaal f 0.45. G. Hulsebosch. Bloemen daal f 0.44, P. J. Maas, Bloemendaal f 0.43, Barn hoorn en van Son l) f 0.42, S. de Vries, Bloe mendaal f 0.40, C. Bolsenbroek. Bloemendaal f 0.38V2. 9. G. Veldhuijzen, Bloemendaal f 0.30. De gunning is aangehouden. 1) Met bepaling dat de prijs verhoogd zal wor den bij stijging der benzineprijzen. Militairen amuseeren burgers. Op Donderdag 19 October en Dinsdag 24 October des avonds om 8 uur, vond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Graaf-Florislaan de heropvoering plaats van de revue welke door een tiental militairen was samengesteld en reeds voor hun kameraden was opgevoerd. Deze twee avonden werden gegeven voor de burgers van Vogelenzang, die vrij entréhadden, waarvan een druk en dankbaar gebruik ge maakt werd. De leider der Revue-artisten heette de aanwezigen hartelijk welkom. We kunnen thans zeggen dat deze uitvoerin gen een waar succes zijn geworden en de sol daten met recht trotsch zijn op hun revue-artis ten, welke hun in de toekomst nog menig vroolijk uurtje kunnen bezorgen. De referein- tjes der diverse nummers werden door alle aanwezigen meegezongen, hetwelk de feest stemming ten zeerste verhoogde. De muziek werd wederom uitgevoerd door een pittig orkestje uit Vogelenzang. Bevallen: E. M. Vos—van den Boogaard d., W. M. Wilms Floet—Ferdolage d., J. van der Hoop—Unterhollenberg d. Ondertrouwd: J. de Vries en H. Metselaar, A. de Vries en M. G. Tit, J. M. de Wit en M. R. M. van Pouw, H. S. Doolaai'd en E. Th. Geis, P. J. Koemans en C. M. Burm. Getrouwd F. W. van der Kolk en C. J. M. Roosen, C. J. van Ee en R. M. Naumann, A. C. Michels en J. Koeleman, W. G. G. Thoolen en E. A. van der Eng. G. D. Hellewaard en M. S. Mol- lema. Overleden A. Kampmann 71 j., overleden te Haarlem, W. F. Dankbaar 60 j. overleden te Haarlem, G. Cornelissen 60 j., M. A. J. Tulleners, wed. van Menten 87 j., F. G. M. Lutjeharms geh. m. Deekens 61 j. JAARVERGADERING PROTESTANTENBOND. Woensdag hield de afd. Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond haar jaarvergadering in het kerkgebouw aan den Potgieterweg onder lei ding van den heer Th. Terwey. De vergadering was slechts matig bezocht. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende. Op 1 Sept. 1938 bedroeg het aantal leden 225, op 1 Sept. 1939: 237. Er werden twee huwelijken ingezegend, 24 godsdienstoefeningen werden ge houden met gemiddeld 140 bezoekers, zesmaal werd een kinderdienst gehouden en éénmaal een jeugddienst. Bij afwezigheid van de penningmeesteresse mevr. Veltman—Nienhuys, werd het financieel verslag uitgebracht door den heer L. v. Essen. Er is een tekort en hoewel dit slechts f 20.10 bedraagt is er dringend verbetering van inkomsten noodig, hetzij door meer contributies, hetzij door de op brengst van de vaste plaatsen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering op 8 November te Utrecht werden aangewezen de heeren Bouwmeester en Knipscheer. SCHAKEN OP SCHOOL. Ook dit jaar zal er weer een schaakcursus voor de leerlingen van de „Hartenlust" school aan den Vijverweg georganiseerd worden. De leerlingen die nog steeds les krijgen in het Kennemer Lyceum te Overveen, omdat hun eigen school voor militaire doeleinden in beslag is ge nomen, zullen ook daar na afloop van de lessen, schaakles krijgen. Men beeft dezen cursus in^ tweeën verdeeld. Op Woensdagen krijgen de beginnelingen les en de Zaterdagmiddagen zijn' voor gevorderden. De heer W. v. d. Hoef, die verleden jaar den schaakcursus leidde, zal dit nu door omstandig heden niet kunnen doen. Dit jaar zal de schaak cursus onder leiding staan van de leeraren Buys en Huneman. Zooals verleden jaar het geval was, zal later een competitie georganiseerd worden. CENTR. NED. AMBTENAARSBOND Wij meldden reeds eerder dat de heer C. Schulz afscheid nam ais voorzitter van de afdeeling Bloe mendaal van den Centralen Nederlandschen Amb- tenaarsbond. In zijn plaats werd de heer F. Lanson tot voorzitter van de afdeeling gekozen. Zij nog vermeld dat mej. Zr. A. Wijngaard tot secretaresse is benoemd. HAARLEMMERMEER EEN KWART EEUW KOSTER. Woensdag 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. de Blaeij door de Ned. Herv. Gemeente te Hoofddorp werd aangesteld als koster. De heer de Blaeij heeft getoond niet alleen een goede verzorger van de kerk te zijn, doch ook voor de kerkgangers, die in den winterdag na een lange wandeling in de kerk aankomen. Dank zij zijn ijver en toewijding ziet het kerk gebouw te Hoofddorp er keurig onderhouden uit Vele vereenigingen zijn aan koster de Blaeij veel dank verschuldigd, daar hij altijd de behulp zame hand bood wanneer zij in de jeugdkapel ver gaderden. Na eenige jaren moest de oude kosterij plaats maken voor een jeugdgebouw annex kosterij. Zeer zeker zal de eerste November voor den koster en zijn gezin niet ongemerkt voorbij gaan. HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Qp de keruingsbanen te Hoofddorp werd door de vereeniging „Het Nederlandsch Trek paard" een premiekeuring gehouden van inge voerde merrieveulens. Het hoofdbestuur had daartoe een vijftal pre mies ad f 50 plus eenige medailles uitgeloofd. De jury bestond uit de heeren Ch. M. Reinders Folmer en L. A. Blom. De uitslagen luiden als volgt: 1. Mimie van St. Kruis, eig. C. Bruins te Middenmeer, 2. Alma van P't Paviljoen, eig. dezelfde, 3. Camilla van Zuid- zande. eig. dezelfde, 4. Amelita, eig. D. v. Dam te Vijfhuizen, 5. Syntje van Zwingelspaan, eig. J. v. Strien en C. Schouten te Haarlemmermeer, 6. Alina van Deerkensteen, eig. E. Bruins te Mid denmeer, 7. Juliana, eig. Gebr. Rip te Vijfhuizen, 8. Corra van Larenberg, eig. M. Immink, Nieuw- Vennep, 9. Nora van Urbain, eig. Gebr. Rip te Vijfhuizen. 10. Roza van Othene, eig. M. Immink te Nieuw Vennep. ZANDVOORT KRING GODSDIENSTIG LEVEN. De Zandvoortsche Kring Godsdienstig Leven houdt op Donderdag 2 November een algemeene vergadering. In verband met de belangrijke agenda wordt aller opkomst verwacht. VROUWENAVOND. Maandag, 30 October wordt in gebouw Brug straat 15, weder een vrouwenavond georganiseerd Aanvang acht uur. ZANDVOORTSCHE JEUGD GEMEENSCHAP. De verschillende voorstellen voor het winter- programma zijn thans door het bestuur nader uitgewerkt. De Jongere Jeugd Gemeenschap, die eens in in de veertien dagen bijeenkomt, zal op haar avonden een belangrijk deel van het voorbe reidend werk verrichten onder leiding van enkele oudere leden. Dit betreft vooral de Kerst en Oudejaarsavond, alsmede het Kerstspel, waar voor de repetities Inmiddels begonnen zijn. Zaterdag a.s. heeft de Jongere Geugd Ge meenschap haar bijeenkomst. De bijeenkomst van de Oudere Jeugd Ge meenschap op Zaterdag 4 November zal gewijd zijn aan een zeer interessante bespreking van Macbeth een drama van Shakespeare HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van Dorp, Hofstraat 33, een zilveren rozenkrans; J. Wijngaarden. Meerdorpstraat 47, een overhemd; Van Beelen Weeresteinstraat, vier bloembollenmanden; Th. van der Linden, Haven, een portemonnaie met inhoud; Van Stein, Kerkstraat 19, een bruin lede ren jas; A. van de Reep, Haven 20, een zilveren rozenkrans. Bij de politie: een brood, een bruine muts. een bruine dameshoed, een snelbinder. AERDENHOUT ONEERLIJKE LOOPJONGENS. Door den groentenhandelaar H. te Aerdenhout werd aangifte gedaan bij de politie dat twee jon gens, de 18-jarige B. en de 18-jarige T. welke bij hem in dienstbetrekking waren, opgaven dat zij tien gulden verloren hadden, wat hem verdacht voorkWam. De politie heeft deze jongens in arrest gesteld en bij verhoor bekenden zij, het geld aan snoeperijen e. d. te hebben opgemaakt. Proces verbaal werd opgemaakt. Woensdag werden de jongens weder in vrijheid gesteld. IJMUIDEN Gezelschap Bouber voor het Tooneelfonds. Het Arbeiders Tooneelfonds heeft Woensdagavond in het Kennemer Theater het nieuwe seizoen ge opend met een tooneelvoorstelling, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De heer Comis, die als voorzitter een kort openingswoord sprak, deel de mede, dat voor het nieuwe seizoen het aantal leden van het fonds zeer belangrijk was gestegen en thans meer dan 300 bedraagt. Deze mededeeling werd met veel instemming begroet, evenals die van het beschikbaar stellen van 30 plaatsen voor mili tairen. Het Gezelschap Bouber gaf een opvoering van „Kriebeltjes Hoogtepunt", een tooneel-bewer- king van Herman Bouber van den gelijknamigen roman van Willem van Iependaal. De talrijke toeschouwers toonden zich over het gebodene uiterst voldaan. Aan het slot getuigde daarvan een zeer langdurig applaus. Het was voor de eerste maal, dat het Ensemble Bouber voor het tooneelfonds optrad, men zal het ongetwijfeld gaarne nog eens terugzien, want Bou ber en de zijnen spelen voortreffelijk tooneel. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 26 October 1939 (A.N.P.). Versche vlsch: Tarbot 190—150 ct. per k.g. Tong 240—66 ct. per k.g. Heilbot 140 ct. per k.g. Kleinschol f 24.—10.— p. 50 k.g. Schar f 8.20—4.50 idem. Tongschar f41.—33— idem. Poontjes f 3.10 idem. Kleinmiddel schelvisch f 18.15.Idem. Groote gul f 13.— idem. Kleine gul f 11.10— idem. Wijting f 11.50—2.50 idem. Makreel f 12.50—10.20 Idem. Versche haring f 6.604.70 idem. Kabeljauw f 40—25— p. 125 k.g. Vleet f 1.45 per stuk. Leng f 0.46 per stuk. Koolvisch f 1.100.70 per stuk. Rog f 15—12— per koop. BESOMMING IJMUIDEN Geconsigneerde snoekbaars 2414 cent per k.g. Aangevoerd aan den afslag: 1185 kisten versche haring. Manden Trawlers: 850 Eveline IJM 115 f7800— 1600 Caroline IJM 26 f6300— Kotters: TH 14 f437, TH 32 f450, TH 19 f499, TH 39 f 557. TH 29 f511. TH 49 f 296. TH 33 f561. TH 24 f355, HD 18 f262. HD 37 f480, HD 25 f 225, UK 104 f 44. UK 243 f 53. UK 1 f 72, UK 83 f 196. VLAARDINGEN, 26 Oct. Binnen van de haring- visscherij: VL 80 C. V. Oosten met 31 last; VL 50 G. Woensdrecht met 40 last. VL 195 J. Goed- knegt met 37 last, VL 172 C. Poot met 24 last, Vertrokken ter haringvisscherij VL 127. De VL 40 keerde terug met defecten motor. VERWACHTE V1SUHAAN VOER. Thuisstoornende voor de Vrijdagmarkt; Ade lante IJM. 19. Vangst 1000 manden haring. VELSEN Teraardebestelling H. Schilp. Onder zeer veel belangstelling heeft gistermid dag op de begraafplaats De Biezen de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Schilp, oud-chef der bouwafdeeling van de Ver. Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gel der Zonen alhier. Toen de kist in de groeve was neergelaten, waar bij de rouwomfloerste vaandels ten laatsten groet negen, sprak allereerst de heer J. Smit, die zeide dat men hier met weemoed stond bij de groeve van een man, waarvan zeer velen hebben gehouden. De heer J. Vel, voorzitter van de Harmonie kapel De Eendracht, zeide dat deze vereeniging den heer Schilp zeer na aan 't hart lag. Hij heef! geholpen haar groot te maken, maar ook dat zij geworden is een vereeniging van orde en netheid Op ons, zeide spr., rust de plicht haar in deze richting verder te sturen. Tenslotte heeft dr. A. Vis, predikant van de Doopsgezinde gemeente te Beverwijk gesproken. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Woensdagmiddag is een plaatsgenoot op den Rijksfeg bij Naarden een ernstig ongeluk over komen. De militaire motorrijder W. v. R„ uit Beverwijk, maakte een ernstigen val, doordat de achterband van zijn motorrijwiel sprong. Hij werd met een hersenschudding en een gebroken arm opgenomen en naar de Majellastichting te Bussum overgebracht. SANTPOORT ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. De te Santpoort gelegerde militairen werd een ontspanningsavond aangeboden door de O. en O. in het jeugdhuis. De artisten zorgden er voor, dat de militairen een genoeglijken avond hadden. AANRIJDING. Op den Midden Duinerweg is een bus van Storm vogels Woensdag bij het passeeren aangereden door een vrachtauto. De bestuurder van de vracht auto is doorgereden. De carosserie van de bus werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een wielrijdster uit Velsen-Noord wilde Woens dagmiddag op het kruispunt RijkswegSlaper dijk tusschen een militaire colonne ruiters door rijden. Zij reed echter tegen een der paarden, viel en brak haar onderbeen. Na ter plaatse te zijn verbonden, is de patiente naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) VOOR DEN KANTONRECHTER Boeren verstrekten verkeerde voorraadopgaven. Eind Augustus-begin September wilde de re geering in verband met de voedselvoorziening in oorlogstijd weten over welke voorraden landbouw producten ons land beschikte. De boeren moesten daartoe een inventarisatielijst invullen, en de controleurs van de Landbouwcrisiswet keken na derhand na of deze lijsten klopten met den wer- kelijken toestand. Dit bleek in vele gevallen niet zoo te zijn en hedenmorgen hadden eenige landbouwers uit Haarlemmermeer zich te dezer zake te verantwoorden. Eén der controleurs had bij een landbouwer ge constateerd dat deze 10448 k.g. tarwe, 5000 k.g. gerst, 1000 k.g. krachtvoer, erwten enz. te weinig had opgegeven. Rechter tot verd.: Hoe komt dat? Verd.: De schatter kwam op een ongelegen oogenbllk. Een van mUn beste knechten was weg en zoodoende heb ik de opgave niet precies kun nen doen. Controleur: Maar die 1000 k.g. krachtvoer dan? U moest toch zeker weten dat u die in voorraad had. Verd.: Dat heb ik vergeten. De ambtenaar eischte 75 subs. 25 dagen en verbeurd verklaring van de inbeslag genomen goederen. De rechter zal over 14 dagen schriftelijk von nis wijzen. Een andere landbouwer had ongeveer 15000 k.g. tarwe in voorraad en daarvan 8000 k.g. opge geven. De verd. wijtte dit verschil aan een vergissing van den schatter, wien hij een opgave in zak ken en niet in kilo's had verstrekt. Ambtenaar van het O.M.: „Maar u heeft toch het formulier onderteekend!" Verd.: Ik heb niet gezien wat erop stond. Ambtenaar: Ik heb teveel vertrouwen in het goede hoofd van den Hollandschen boer dan dat ik zulke dingen geloof. De eisch luidde: 60 subs. 30 d. Ook in deze zaak zal de rechter over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Nog een andere landbouwer had 24000 k.g. erw ten niet opgegeven. De eisch luidde 75. Vonnis- wijzing geschiedt schriftelijk over 14 dagen. Modern vliegveld in Suriname. 's-GRAVENHAGE, 25 October. Naar wij ver nemen heeft de regeering zich in beginsel bereid verklaard om aan het gouvernement van Suriname een leening toe te staan van f 1.400.000, bestemd voor den aanleg van een modern geoutilleerd vliegveld bij Paramaribo. Dit feit is van buitengewoon groot belang voor Suriname, daar eindelijk een vaste basis zal be staan voor de reeds jaren bestaande plannen van de K.L.M. om onze Zuid-Amerikaansche gebieds- deelen door middel van een Trans-Atlantische luchtlijn met het moederland te verbinden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11