Een debat over de varkenshouderij. Onhoudbare toestanden op het „Entos"-terrein. Zuider Buiten kanaal gesloten. Staat van beleg Het voedzaamste Brood FRANKEN'S BROODFABRIEKEN VRIJ.DAG 3 NOVEMBER 1939 H'A'ARCE M'S DAGBCAÖ 9 Raad Zandvoorl. In October 1500 ratten gevangen. De Gemeenteraad van Zandvoort kwam Don derdagmiddag in openbare vergadering bijeen on der presidium van den burgemeester den heer H. van Alphen. Na het voorlezen der ingekomen stukken wor den op voorstel van den voorzitter de agendapun ten 2 en 5, resp. een voorstel betreffende het vak onderwijs in lichamelijke oefening en een voor stel tot het aangaan van een geldleening aange houden. Een voorstel tot verhooging van den post voor steun aan werkloozen tot 72.000 wordt z. h. s. goedgekeurd. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de Open bare U.L.O. school de heer H. v. Leenders, hoofd eener openbare lagere school te Diever. Colportageverbod In de raadsvergadering van 9 October werd in handen van B. en W. gesteld een voorstel van het raadslid den heer F. Joustra, over te gaan tot het uitvaardigen van een algemeen colportageverbod. B. en W. hebben nu op dit voorstel prae-advies gegeven. Zij merken o.a. op, dat een algemeen colportageverbod zooals de heer Joustra voorstelt, in strijd is met artikel 7 van de Gronwet, hetwelk vrijheid van drukpers waarborgt. De heer Joustra betreurt, dat hij destijds niet een colportageverbod voor bepaalde straten heeft voorgesteld. Hij stelt in het licht, dat aan de straatcolportage in dezen tijd bepaalde gevaren verbonden zijn. Men is al gauw een beetje ge prikkeld en daar moet men rekening mede hou den. Spr. zou dus zijn voorstel willen amendee- ren in dezen zin, dat een colportageverbodvoor het Tramplein en omgeving en het Stationsplein en omgeving wordt uitgevaardigd. De voorzitter meent, dat men dan beter doet, een wijziging van de politieverordening voor te bereiden. Het voorstel wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer Joustra bespreekt dan de positie van hen, die op de door de N.V. Zandvoortsch duin aangekochte gronden werkzaamheden verrichten op door hen gepachte perceelen grond. Zij zijn thans ongerust geworden, omdat hun de pacht tegen 1 November 1940 is opgezegd. Hij vraagt, dezen personen een recht van voorkeur voor an deren grond te geven wanneer de gemeente deze gronden t. z. t. noodig heeft. Wethouder Siegers stelt den heer Joustra gerust. Het zal nog wel even duren, voordat deze grond in gebruik-zal worden genomen. Te zijner tijd zal met de belangen der betrokkenen reke ning worden gehouden. Varkens en ratten. De heer Sue rink brengt vervolgens een circulaire ter sprake, die houders van kleine bedrijfjes op het z.g. Entos-terrein (bedrijfjes waarop varkens en klein vee worden gehouden) hebben ontvangen, met opdracht, deze gronden per 1 Januari1940 te ontruimen. Spr. wil een goed woord voor deze menschen doen. Zou de mogelijkheid niet bestaan, een en ander nog in tact te laten, totdat de toekomst een oplossing aan de hand heeft gedaan? Overigens geeft spr. in overweging, van ge meentewege op deze terreinen toe te laten zien. opdat de zindelijkheid wat meer wordt betracht. Daar ontbreekt nu wel wat aan. Hoofdzaak is echter, dat de huurders van dezen grond, over 't algemeen werkloozen, niet op zoo korten tijd voor groote moeilijkheden worden geplaatst. De heer Molenaar verklaart zich eveneens Voor de gevraagde opschorting. Wethouder Siegers wijst er op, dath men kwalijk heeft kunnen voorzien, dat toen de politieverordening de varkenshouders uit de be bouwde kom der gemeente verdreef en zij gron den pachtten op het terrein dat thans door hen wordt gebezigd, er toestanden zouden ontstaan, die niet houdbaar zouden blijken. De bouwwer ken, die daar verrezen 'waren in strijd met de bepalingen, men ging over tot onderverhuring, hetgeeen niet veroorloofd was; er brak kort ge leden een ziekte onder de varkens uit. kortom, er bleken maatregelen noodig. Men heeft daarom de bona-fide varkenshouders zooveel mogelijk ontziende, de huren opgezegd, in de eerste plaats aan hen, die geen varkens meer hielden. De varkenshokken leveren een alles behalve aantrekkelijk gezicht op. de bevolking heeft er ongerief van en ten slotte levert een varkens ziekte een bepaald gevaar op. Spr. miskent het gevaar niet, dat de voorge nomen stappen van B. en W. tot gevolg kunnen hebben, dat de geheele stand van varkens houders in Zandvoort verdwijnt. Er is natuurlijk geen bezwaar, dat zij, die hun belangen bedreigd zien, zich tot B. en W. wenden. Het college zal dan zeker alles doen wat mogelijk is, om iedere dreigende schade te voorkomen. De heer B o 1 w i d t klaagt over de stank, die het varkenskamp in den zomer verspreidt. Spr. vraagt zich echter af, wie voor deze grief ver antwoordelijk is en gelooft dat de gemeente hier niet vrij uitgaat. Er heerscht daar een volkomen rattenplaag. Een vangst van 150 ratten in één week en in één schuur is geen zeldzaamheid. Wat zou Zandvoort te wachten staan, als hier eens een epidemie uitbrak? Er moet dan ook zeker ingegrepen worden, doch de huurders van de gronden mogen daar van niet de dupe worden, doordat hun de huur wordt opgezegd zonder dat zij gelegenheid krij gen. hun bedrijf onder gunstiger omstandig heden te vestigen. De gemeente moet de consequentie aanvaar den van toestanden die onder haar toezicht zijn ontstaan. Naar spr. oordeel zou het beste zijn de boel geleidelijk op te ruimen en daartoe te be ginnen met de bouwwerken, die het eerst voor opruiming in aanmerking komen. De heer Joustra acht de klachten wat overdre ven. Doet men niet beter deze bedrijfjes voor- loopig intact t.e laten? Men zie een en ander nog een jaartje aan! Wethouder v. d. Moolen meent, dat er alle aanleiding bestaat, op te ruimen. Voor het bou wen der opstallen in den vorm. dien men ze gegeven heeft, had men geen vergunning. Men zal daarvan nu de consequentie moeten dragen. In ieder eeval dienen de stallen, die niet of niet meer dienen voor varkensstal maar voor berg- schuur of voor huisvesting van ander vee, op korten termijn te verdwijnen. De heer Suerink stelt dan een motie voor met de strekking B. en W. uit te noodigen, de circu laire van 25 October terug te nemen en deze aangelegenheid nader te bestudecren. De voorzitter gelooft, dat hef tijd wordt een einde te maken aan een toestand die langzamer hand onhoudbaar is geworden, Wie de con structie van de hokken ziet, verbaast er zich niet over, dat er hier besmettelijke veeziekten optreden Men oordeele hier niet gering over. Vlekziekte en pest heerschen hier onder de varkens en Zandvoort is een der weinige ge meenten die daarmede geplaagd wordt. Nu doet de gelegenheid zich voor, dit kamp te verplaatsen naar nieuw aangekocht terrein. Hoe dat zal moeten geschieden is een zaak, die haar oplossing wel zal vinden. Het ligt zeker niet in de bedoeling, varkenshouders te dupeeren, maar zij, die op het „Entos"-terrein schuren hebben zonder er vee in te houden, moeten hun stallin gen afbreken. Rattenplaag en vreemdelingen verkeer verstaan elkaar niet. In October zijn bij de gemeente 1500 doode ratten ingeleverd. Onder een vloer van één schuur werden 91 doode ratten gevonden. Zóó is de toestand. Zou men meenen, dat dit alles het vreemdelingen verkeer of de vestiging van nieuwe, draag krachtige inwoners stimuleert? De heer Elffers meent, dat die varkensboel in Zandvoort-Noord niet langer houdbaar is en noodig moet verdwijnen. Er zullen gevallen zijn die op zichzelf beschouwd moeten worden, maar dit mag de gemeente niet weerhouden, tot een opruiming van het terrein over te gaan. De motie Suerink wordt dan verworpen, waarna de vergadering wordt gesloten. COMITé „BREIEN VOOR MILITAIREN". Mevr. W. L. van Alphenv. d. Valk schrijft ons: Het comité „Breien voor Militairen" mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. Dit be wijst de goede opkomst van „breisters" op j.L Maandagavond. Op Maandagavond 6 November is er weer een bijeenkomst in het demonstratiezaaltje aan de Dr. Gerkestraat, teneinde het gereedgekomen brei werk in te leveren en nieuwe wol mee te nemen. Door de dames comitéleden wordt onderling de thee verzorgd. Het door de collecte bijeengebracht bedrag, wordt uitsluitend voor aankoop van wol besteed, welke wol wordt gekocht in de Zandvoortsche winkels. Met dankbaarheid maakt het Comité melding van een gift van de Zandvoortsche Handelsver- eeniging van f 15. OVERVEEN GEREFORMEERDE KERK. Zondag 5 November zal in de morgengodsdienst oefening de officieele in gebruikneming van de Gereformeerde hulpkerk aan de Croesenlaan te Overveen plaats vinden. In dezen dienst, die om tien uur begint, zal voor gaan Ds. Joh. C. Brussaard die tevens den heer D. van Swigchem, benoemd hulpprediker voor de geestelijke verzorging in Overveen, tot zijn dienst zal inleiden. BLOEMENDAAL Huize „Wildhoef". Het feit, dat Donderdag de eerste spanten w'er- deti geplaatst op Huize Wildhoef, het toekomstige Prot. Rusthuis op het buiten van wijlen mej. Van Wickevoort-Crommelin, gaf ons aanleiding, om eens een kijkje te nemen bij dit groote bouwwerk. Huize Wildhoef wordt gebouwd door de firma Boersma, Den Haag. Architect is de heer J. J. Horns tra. De gevellengte bedraagt niet minder dan 120 M. Het hoofdgebouw is 120 M. breed. Behalve de 87 appartementen krijgt het een ziekenafdeeling, een biljartzaal en een tooneelzaaltje, tevens conver satiezaal. Op 5 Juni is met den bouw begonnen. Honderd zware boomen moesten worden opgeruimd. Grond boringen toonden aan, dat niet geheid behoefde te worden en dat men volstaan kon met een stalen- fundeering. Op 25 Juli kon men met metselen beginnen; om de vier weken werd een verdieping voltooid van warme, donkerroode steen. Hoewel het ge bouw pas in Mei of Juni van 1940 klaar zal zijn, komen nu reeds bij het bestuur vele aanvragen voor plaatsing binnen. HILLEGOM ONTSPANNINGSAVOND MILITAIREN. Donderdagavond werd weer in Hotel Flora na mens het Centraal Comité van O. en O. te Den Haag een ontspanningsavond georganiseerd, waar ditmaal optrad het cabaret-gezelschap Robert Milton, Het uitgevoerde programma was zeer goed en wij vernamen dan ook van alle zijden tevreden heidsbetuigingen. Medewerkenden waren Robert Milton, conferencier en chansons, de equilibrist Bernie wiens verrichtingen uitstekend waren, de operette-tenor Henk Didama, voor Hillegom geen onbekende en mej. Mary van den Bei-g, sopraan en coloratuur-zangeres, welke laatste vooral een da verend succes had. Ook de sketches waren vlot en levendig. Aan het slot overhandigde de burgemees ter aan mej. v. d. Berg namens de militairen een tuil fraaie bloemen. HAARLEMMERMEER WIELRIJDER AANGEREDEN. Donderdag beging op den Sloterweg een wiel rijder, de heer S. uit Amsterdam, die links van den weg reed, bij het naderen van een personenauto de onvoorzichtigheid nog gauw den weg over te steken, met het gevolg, dat hij door het motorrijtuig aangereden werd. Aan het hoofd verwond en met een gebroken been werd hij opgenomen en per auto naar een ziekenhuis gebracht. Den autobestuurder, den heer K. uit Haarlem, die krachtig remde en dadelijk stopte, treft geen schuld aan het ongeluk. VERHOOGING SUBSIDIE BURGERLIJK ARMBESTUUR. Het burgerlijk armbestuur van Haarlemmermeer heeft den Raad van deze gemeente verzocht de voor het loopende dienstjaar 1939 reeds toegestane subsidie ad f 169.000 te willen verhoogen met f 17.500 en te brengen op f 186.500. GAS VOORZIENING IN HOOFDDORP? Van verschillende zijden is er door de burgerij uit Hoofddorp bij het gemeentebestuur van Haar lemmermeer op aangedrongen om alsnog spoedig tot uitvoering te brengen het plan om ook dit dorp van gas te voorzien. Bij informatie is ons gebleken, dat deze zaak nog in studie is en de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er weldra toch gas zai komen in Hoofddorp. GEVONDEN Ten raadhuize te Hoofddorp is aangifte gedaan dat in deze gemeente zijn gevonden een koffertje, een bloemenmand en een belastingplaatje. Geboren: Theodorus Comelis, z. v. Th. P Waaijman en C. M. Kemper. Simon Jacobus Lambertus, z. v. S. J. L. Kaandorp en G. van Os. Anna Sophia, d. v. B. C. I. B. T. van den Berg en K. C. van Keulen. Bastiaan Willebrordus z. .v A. J. Huijsmans en A. G. Wakker. Jannetje Klazina, d. v. C. P. de Jong en K. Krijgsman, Theresia Maria d. v. M. J. Zegers en E. Diep- grond. Martinus Johannes z. v. L. W. Meir- mans en M. C. van Staveren. Jacob Leendert z. v. J. L. Knook en N. C. van Heijningen. Cornelis Maarten, z. v. C. M. Gehrels en M. Groenenberg. Paulus Adrianus z. v. P. Wezenbeek en S. J. M. Bernardt. Ondertrouwd: Johannes Gorter, 29 jr., Johanna Zomer 27 jr.; Antonius Fredericus van Berkum 22 jr., en Aagtje van Ooijen 19 jr.. Jan de Raadt 23 jr., en Sophia Dorothea Mouw 24 jaar. Getrouwd: Anthonie van der Roest 28 jr. en Amrfgje Pastoor 22 j.; Comelis Schaap 35 j. en Sophia Wanschers 23 j.; Johannes Cornells Kea 34 j. en Mar gare tha Maria Munsterman 37 j., Tede Korenstra 25 j. en Cornelia Levina Vogel 24 j., Jan van de Haar 33 j. en Adriana Maria Stieva 27 j.; Klaas Vreeken 34 j. en Arigje de Moor 30 j. Overleden: Maarten van der Walt, 64j. echtg. van A. van Splunter. IJMUIDEN De Commandant van de Positie ÏJmuiden verzoekt ons te melden, dat in verband met noodzakelijk uit te voeren werken der Genie in het Zuider Buitenkanaal, op Dinsdag 7 November tot en met Vrijdag 10 November a.s., het voor de scheepvaart verboden is, bovengenoemd kanaal te bevaren. Visschersvaartegen van en naar de Vis- schershaven zullen dus via het verbindings kanaal van het Noorder Buitenkanaal ge bruik moeten maken. Vischomzet in October 440000.— minder dan verleden jaar. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand October 1939 bedroeg f 342.732, tegen f 786.865 in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit beteekent dus een achteruitgang van ruim f 440.000, zoodat ook in October de gevolgen van den oorlogstoestand zwaar op het bedrijf drukten. Uit de hieronder vermelde gedetail leerde cijfers zal blijken, dat van de verschil lende categorieën van visschersvaartuigen zich slechts één, n-.l. die der motorkustvisschers heeft kunnen handhaven, terwijl de Deensche motorkotters eftn grooten sprong maakten. Dat de omzet nochtans ca. f 110.000 hooger was dan in de eerste oorlogsmaand is het gevolg van de zeer aanzienlijke consignatiezendingen, die den afslag bereikten, in .hoofdzaak bestaande uit over land aangevoerde Deensche en Noorsche visch, ter wijl van de visschersplaatsen rondom het IJssel- meer groote hoeveelheden snoekbaars op de markt kwamen, die bij gebrek aan rondvisch uit de Noord zee willig van de Hand gingen. Er kwamen slechts 17 trawlers aan den afslag, bijna alle met versche haring. De gemiddelde be somming deze trawlers bedroeg f 7000, tegenover f 2800 in dezelfde maand van het vorige jaar, toen het aantal binnengèkomen trawlers echter 187 be droeg. Tooneeluitvoering in de balaillons- cantine. „Cremer" met ,/n Wespennest". In de bataillonscantine van het zooveelste trad Donderdagavond voor een goed bezette Witte Bios coopzaal op de tooneelvereeniging „Cremer" uit Haarlem. Het van de hand van Henk Bakker en J. W. van der Heijden twee jaar geleden verschenen kluch tige blijspel ,,'n Wespennest" heeft het bij de aan hangers van het dilettantentooneel goed gedaan. Dit blijkt wel uit de vele malen, dat het o.a. in deze streken is opgevoerd. Een luchtig niemen dalletje weet, mede door een paar ingevoerde aardige typerollen de aandacht vast te houden en de lachlust van het publiek in ruime mate op te wekken. Cremer trof het niet, dat het Wespennest hier al zoo afgespeeld is al kon men het moeilijk beter zien, dan in scène gezet en gespeeld door den auteur, die tevens bij Cremer de regie voert. Het Wespennest kreeg een aangename introduc tie door de batailjons-band, die eenige prima inge studeerde nummers als ouverture gaf. Henk Bakker en zijn gezelschap gaf van 'n Wes pennest een voortreffelijke uitvoering, waar vaart in zat. Zelf speelde hij de rol van den echtgenoot pensiongast en had met deze figuur niet de minste moeite. Hij blijft de geroutineerde acteur, die in zijn driedubbele functie voor Cremer een onmis bare medewerker is. Emmy Fuchs was een char mante Loeki, die door haar frissche spel en vlotte verschijning vaart aan dit blijspel gaf. En zij werd daar in bijgestaan door den heer Crombouw, die de figuur van den huisvriend, die zichzelf in de pe rikelen gelogen heeft, sterk en forsch speelde. Zeer goed waren de typeeringen van Petronella en Ali Koeman, die deze speelsters uitstekend had den weten te treffen. Vader Koeman was minder sterk in zijn typee ring. maar het geheele gezelschap was zoo voor treffelijk ingespeeld, dat het een genoegen was (ook voor den schrijver dezer regelen, die het Wes pennest nu voor de achtste maal zag) om „Cre mer" op zoo kostelijke wijze aan het werk te zien. En ook het publiek heeft zich met dit spel van vacantié-geneugten uitstekend geamuseerd. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). ÏJmuiden, 3 Nov. 1939. Tarbot 1.42 per K.G. Tong 1.459 72 per K.G. Kleïnschol f 28—f 14 Bot f 15 per 50 K.G. Schar 4.90—3.30 per 50 K G. Wiiting 82.10 per 50 K.G. Makreel 7.20—6.10 per 50 K.G. Versche haring 85.20 per 50 K.G. z Kabeljauw f 40—f 25 per 125 K.G. Leng f 0.50 per stuk. Koolvisch f 1.17f 0 90 per stuk. Geconsigneerde snoekbaars: 26—20 cl. per K.G. Aangevoerd aan den afslag: 1540 kisten versche haring. Trawlers: Manden 2060 Haarlem TJM 9 f 10880 720 Maria van Hattem IJM 1 f 3660 Kotters: TH 29 f 198 TH 32 f 87, UK 83 f 160. UK 104 f 102, UKK 205 f 40, UK 1 f 57. Logger met versche haring: SCH 85: f 1485. (Adv. Ingez. Med.J Hoofdklasse damcompetitie Noord-Holland. ÏJmuiden wint van Beverwijk. In hotel Kennemerhof werd de eerste wedstrijd gespeeld van de hoofdklasse competitie Noord-Hol land. De D. C. IJ-ers, die dit jaar 6 spelers uit hun kampioenstiental moeten missen zullen dit jaar wel als kampioenscandidaten worden uitgeschakeld. Daarvoor is hun „staart" te zwak. Wel heeft de staart in dezen wedstrijd nog 7 punten gescoord, doch dit is behaald op een zwakker zusje. De Beverwijkers zijn door de mobilisatie en an dere oorzaken ook gehandicapt, doch gelukkig be staat voor deze afdeeling geen degradatie. Hun kop- borden zijn goede spelers waar nog menige club in deze afdeeling op kan struikelen. Niettemin had de wedstrijd een spannend verloop waarin op en kele uitzonderingen na de partijen technisch op een hoog peil stonden. De juiste uitslag wordt 137. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt de Delft IJM 17, vrangst 1200 manden makreel, 700 manden haring, totaal 1900 manden. VELSEN Ernstig ongeluk op den Amsterdamscheweg. Paard met berijder door een auto aangereden. Hedenmorgen voör het aanbreken van den dag is op den Amsterdamschen weg nabij zijkanaal B een ernstig verkeersongeluk geschied, waarbij een paard gedood en de berijder ernstig gewond werd. Uit de richting Velsen kwam met groote snel heid een vrachtauto aanrijden bestuurd door W. S. van ÏJmuiden, toen uit de richting Amsterdam een vrachtauto naderde, die met ongedimde lichten reed, waardoor W. S. verblind werd. Hij zag daar door niet, dat voor hem op den weg twee paarden liepen. Beide paarden werden bereden en wel door de gebroeders Meijer, wonende Genieweg Spaarn- dammerpolder, die op weg waren naar het land om bieten te rijden. Beide paarden liepen naast elkaar rechts van den weg. Het paard, bereden door den negentien jarigen Jan Meijer, werd door de vrachtauto ge grepen en zoo ernstig gewond, dat het vrijwel on middellijk dood moet zijn geweest De berijder werd ernstig gewond. Hij kreeg een gecompliceerde beenbreuk en een dijbeenfractuur. Dr. De Weerdt uit Velsen verleende de eerste hulp. De zwaar gewonde jongeman werd per ziekenauto naar het Antonius-Ziekenhuis overgebracht. De Burgemeester van Velsen maakt be kend. dat bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 November 1939 het gedeelte gelegen ten westen van de lijn getrokken vanaf de grens der gemeente Bloemendaal langs de oostzijde van de spoorbaan Haarlem-Uitgeest tot het punt waar de Groote Hout- of Ko ningsweg de spoorbaan ontmoet, vervolgens in noordwestelijke richting langs de noord zijde van den Grooten Hout- of Koningsweg vervolgens langs de noordzijde van den Lamsweg noord van Roosvvljk tot aan den Boschweg in de gemeente Bever wijk van de gemeente in staat van beleg is verklaard en vestigt de aandacht op het over zicht van de voornaamste wetsbepalingen be treffende den thans ingetreden bijzondcren rechtstoestand, hetwelk op de daarvoor be stemde plaatsen is aangeplakt SANTPOORT KERSTFEEST OP ZEE. Ook dit jaar hoopt het comité ..Kerstfeest op Zee", dat het vorige jaar 4000 pakjes met ver schillenden inhoud aan de bemanning van 120 schepen zond, haar werkzaamheden te kunnen verrichten. Het roept daartoe de hulp in van een ieder, die voelt, dat juist in dezen tijd, nu de zee zooveel meer gevaren biedt en zoo velen langer van huls zijn dan in gewone tijden, -aan den zeeman moet gedacht worden. Mevr. HarderHakvoort te Santpoort-station neemt gaarne giften in ontvangst. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Nieuwe Nationale Raad in Zwitserland. Communisten verliezen hun zetels. BERN 2 November (Havas-A. N. P.) De tot gisteravond bekende resultaten der verkiezingen voor den Nationalen Raad doen geen groote ver anderingen voorzien. De verdeeling der zetels in den Raad is nis volgt Democratische radicalen 50 zetels (43), conserva tieve katholieken 44 (42), socialisten (Zw. soc. partij) 45, socialisten (groep Nicole) 4, (de socia listische partij had voor de afscheiding 50 man daten), boeren en handwerkers 21 (21), vrijzinnig democraten 6 (7), jonge boeren en vrije demo craten 6 (7), liga van onafhankelijken 9 (7). Twee afgevaardigden behooren niet tot een politieke partij. De communistische partij heeft twee zetels ver leren, te Ziirich en te Bazel en is nu niet meer in het „nationale front", welks eenige afgevaardigde den nationalen raad vertegenwoordigd, evenmin als te Zürich niet werd herkozen. Amerika staakt- den postpakket- dienst op Duitschland. WASHINGTON 2 November (A. N. P.) De postmaster-general James A. Farley, heeft gis teravond tot nader order den postpakketdienst naar Duitschland, Tsjecho Slowakije en Dantzig ge staakt, aangezien zooals hij verklaarde dr ontwrichting van 't vervoer dezen maatregel nood zakelijk maakte. Inlijving dienstplichtigen lichtingen 1939 en 1940 's GRAVENHAGE. De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen heeft een publicatie plaats gehad omtrent de inlijving van ploegen dienstplichtigen van de lichtingen 1939 en 1940. Aangezien nader is bepaald, dat binnenkort nog andere ploegen van deze lichtingen worden ingelijfd, volgt hier een overzicht van ploégen, die, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, op de daarachter vermelde data worden ingelijfd. Lichting 1939. Ie regiment genietroepen, 2e ploeg, 5 Februari 1940; 2e regiment genietroepen, 2e ploeg, 20 No vember 1939; torpedisten, 2e ploeg, 20 November 1939; regimenten veldartillerie, niet bestemd voor eer. treinafdeeling, le ploeg, 18 December 1939; regimenten veldartillerie, bestemd voor een trein afdeeling 2e ploeg, 18 December 1939; paarden- verzorgers remontedepot, 3e ploeg, 20 November 1939; zeemacht, 2e ploeg 3 Januari 1940. Lichting 1940. Bataljon geneeskundige troepen, le ploeg, 11 December 1939; bataljon geneeskundige troepen, 2e ploeg, 8 Januari 1940; korps motordienst. le en 2e pioeg, 20 November 1939: compagnie intendance- rtoepen, le en 2e ploeg, 20 November 1939; regi menten luchtdoelartillerie, le en 2e ploeg, 8 Ja nuari 1940: regimenten motorartillerie, le ploeg, 18 December 1939; korps rijdende artillerie, le ploeg, 18 December 1939; artilleriemeetafdeeling, le ploeg. 8 Januari 1940: regiment kustartillerie, lc ploeg. 18 December 1939: eskadrons pantserwa gens, le en 2e ploeg, 15 Januari 1940; zeemacht, le ploeg, 13 Maart 1940. Onder de op te roepen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersop leiding of voor opleiding tot onder-officier-admi nistrateur. Dienstplichtigen van de hiervoor ver melde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner schap of wiens persoonlijke onmisbaarheid kan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in November geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrij stelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burge meester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van Defensie, bij voor keur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studie- belangen. dan moet een verklaring worden bij gevoegd, afgegeven door het hoofd van de onder wijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts- op uiterst be perkten schaal zal worden verleend. ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF WEGENS MISHANDELING. 's HERTOGENBOSCH, 2 November Tijdens de kermis te Heesch heeft een 23-jarige arbeider getracht den wethouder van der Heijden van het leven te berooven door hem messteken ln den rug toe te brengen. Gelukkig was het mes tegen een rib en een schouderblad afgestuit, zoodat de verwondingen niet levensgevaarlijk waren. De arbeider heeeft wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel voor de rechtbank al hier terecht gestaan. De eisch van den officier van Justitie luidde twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft vandaag in deze zaa.< uit spraak gedaan en verdachte veroordeeld wegens mishandeling tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank heeft tevens de opheffing van de voorloopige hechtenis bevolen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De voorwedstrijden om het persoonlijk lands kampioenschap 2e klasse klein biljart cadre, waar aan o.a. wordt deelgenomen door den B. C. H.'er W. Houtkooper, worden op 3 en 5 November te Amsterdam gespeeld onder auspiciën van de B. V. „Wilhelmina". Houtkooper is ingedeeld bij de sterke Amsterdammers L. Blog, F. Haberer en W. Heyt- brink. Er is heel wat gezocht en geschreven, Voor deskundigen zelden tevreden I Het Ailinson fabrikaat is daarvan het resultaat. Dat bakt FRANKEN voor U. Vraag het heden HAARLEM HEEMSTEDE —BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 November 1939. Ondertrouwd. 1 November: G. W. Kumpe en E. A S. M. Barth. 2 November: J. van Waal wijk van Doorn en Th. W. D. de Haas. W. F. J. Hollmann en C. E. J. van Diggelen. IJ. A. Schuilen tot Pcursum en N. D. Polman. J. A. Nijenhuis en J. A. Prikker. Gehuwd, l November A. van Heiningen en E. Kramer. A. F. Bogaard en A. M. van der Helm. H. Droogendijk en C. H. Sabelis. J. de Kok en W. C. de Milde. A. J. de Graaf en C. B. Toepoel. C. Wildschut en G. Breeuwer. Ch. van der Pluijm en J. van Duijn. W. Klomp en M. WoucJa. A. Piazza en J. H. van Cappellen. W. F. de Moor en J. Bravenboer. J. J. van Leeuwen en W. J. C. Loerakker. M. bij de Vaate en D. Zemel. M. Boeser en M. Bruijn. C. W. Roosloot en S. Geldorp. H. Minke en H M. Geldorp. G. J. Derks en Th. K. Hart. J. W. Klaver en W. C. A. M. Jacques. 2 November A. Lens en J. Land. J. N. Kroon en J. M. Dlependaal. W. van Haazel en J. M. Koetsier van der Waerden. W. van Baaren en P. M. de Wolf. W. D. Roosdorp en M. Bouwens. Bevallen. 1 November: J. C. Wigcherk—Nieuw- noort, d. Overleden. 31 October K Bakker. 70 jaar, <orte Annastraat. M. C. van den Bosch, Marnix- raat. A. C. Rog, 60 Jaar, Gcd. Voldersgracht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13