Haarlem's Dagblad De Derde Grootmacht. Holland-België. Rijk wil leening uitschrijven. Verdwijning wapenembargo staat vast. Nieuwe gegevens in leidschendamsche moordzaak. Wil Rusland gemeenschappelijke grens met Noorwegen? Het Belangrijkste 57e Jaargang. No. 17294 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 3 November 1939 Abonnementen per week /0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek Twee maanden geleden, toen de oorlog begon dien wij sindsdien meer en meer met de beperkter aanduiding „oorlogstoestand" zijn gaan betitelen, heerschte bij de massaas nog algemeen de over tuiging dat de strijd uitgevochten zou worden tusschen twee Europeesehe grootmachten: Duitschland ter eene, Frankrijk-Engeland ter andere zijde. Men zag toen nog niet in waartoe het niet-aanvals-verdrag tusschen Duitschland en Rusland zou kunnen leiden. Het einde van den Duitsch-Poolschen oorlog, waarbij de Russen Polen binnendrongen en er een groot deel van annexeerden, maakte evenwel spoedig duidelijk al eer September ten einde was dat de Duit- schers een hoogen prijs voor hun veiligheid in het Oosten hadden moeten betalen. Daarna wer den de gedelegeerden der drie kleine Baltische randstaten naar Moskou ontboden, met het ge volg dat deze republieken tot vazalstaten van Rusland werden gedegradeerd. De prijs bleek nog hooger te zijn en zij ging voort te stijgen toen de Russen nog niet tevreden bleken met hun her- worven macht in de Oostzee en die verder poog den te bevestigen door Finland tot vérgaande concessies te bewegen. Die zaak is nog steeds niet beslist. Maar in den loop van deze week heeft de Russische volkscommissaris Molotof in zijn be faamde rede niet alleen een dreigende houding tegen Finland aangenomen maar bovendien een overeenkomst met Japan in het vooruitzicht ge steld, zijn hooge ongenoegen aangaande het be leid der Turken uitgesproken en Engeland en Frankrijk venijnig gecritiseerd. Dit laatste strek te natuurlijk tot groote voldoening van Berlijn. Maar veel verder kwam het er niet mee, want in dezelfde rede verklaarde Molotof dat Rusland neutraal wenscht te blijven en zijn handen vrij te houden. Dat het zijn vrije handen niet in den schoot legt maar ze gebruikt is ruimschoots ge bleken. En het moet nu langzamerhand voor iedereen wel duidelijk zijn geworden dat een der de grootmacht naast de twee in-oorlog-verkee- rende zijn volle partij meeblaast in het onwellui dende Europeesehe concert. De vraag of Duitsch land dan wel Engeland-Frankrijk de „hegemonie" zullen uitoefenen is alweer op den achtergrond geraakt: de Russische macht dringt als derde gegadigde naar voren. Deze derde gegadigde wordt in de neutrale kleine landen met bezorgdheid beschouwd. En hij is in een sterke positie juist omdat de twee an dere grootmachten met elkaar in oorlog verkee- ren. Dat zij zich bèsluiteloos toonen over het doen losbranden van den strijd moet men dan ook niet alleen toeschrijven aan beduchtheid voor de vernietigende gevolgen en nog minder trachten te verklaren door „slecht weer aan het front". Het aloude woord „twee honden vochten om een been, de derde liep er fluks mee heen" houdt een duchtige waarschuwing in. Neutraal blijvend, met de handen vrij, profiteert Sovjet- Rusland nu al danig van het conflict der andere machtigen. Neutraal gebleven, met de handen vrijer dan ooit, zou het in een zeer overwegende .positie geraken als die elkaar in den oorlog gingen uitputten. Waarbij zich dan nog de over- weging voordoet, dat als de Engelschen en Fran- schen slaagden in het bereiken van hun oorspronkelijke oorlogsdoelden val van het Hitlerisme, een gedesillusioneerd Duitschland, tot revolutie gebracht, een prachtig terrein voor het communisme zou kunnen opleveren. Die overweging moet wel aan Fransch-Engelsche zijde gemaakt worden. En daartegenover moet men aan Duitsche zijde wel eveneens bezorgd zijn over het Russische machtsbeleid en zich sterk geïsoleerd voelenzonder bondgenoo- ten in den oorlog. De Russen zijn, blijkens het voortslepen van hun onderhandelingen met Finland en hun voors^ hands vage aanduidingen betreffende samen werking met Japan en ruzie met Turkije, niet van zins de zaak te snel te forceeren. Allicht over wegen zij de kans, dat te krachtig optreden hun nerzijds de in-oorlog-verkeerende andei-e groot machten tot elkaar zou kunnen brengen en zelfs tot een gemeenschappelijk front tegen Rusland zou kunnen bewegen. Zuks klinkt nu wel vreemd, maar nevens een zeer tragen strijd met de wapenen ontwikkelt de diplomatieke strijd zich op verscheidene fronten en in bliksemsnelle manoeuvres. Telkens veran dert de constellatie. Men kan op dit oogenblik vaststellen dat de kansen op losbarsting van den oorlog in West-Europa weer afgenomen zijn, sterk afgenomen zelfs, maar dat de diplomatieke piemel zeer duister is. En ik vestig uw aandacht op het artikel „Een beter Europa", in dit num mer, van de hand van onzen Londenschen cor respondent, waarin hij de zeer ver gaande denk beelden omtrent federatieve Europeesehe samen werking en gemeenschappelijk koloniaal beheer weergeeft die thans zelfs door invloedrijke Engel schen geopperd wordt. Ook vestig ik uw aandacht op de uiting van Lord Snell, gisteren in het Hoogerhuis gedaan, i dat Engeland nu zijn voorwaarden voor een vre desconferentie moest kenbaar maken. De regee ring staat daartegenover nog op het standpunt: eerst moeten wij winnen. Men kan er ook uit lezen: in een winnende positie zijn. Maar dat zou volgens het blokkade-stelsel zeer lang kunnen duren. Is er wellicht kans dat de Engelsche en Fransche regeeringen binnenkort wèl met hun voorwaarden voor een vredesconferentie voor den dag komen? Een ding is zeker: de toestand wij zigt zich en de teekenen doen zich schier dage lijks voor. R. P. BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, te benoemen aan het gymnasium te Haarlem: a. Tot tijdelijk leeraar In de wiskunde, den heer dr. E. D. Beth te Haarlem en b. tot tijde lijk leeraar in de Hebreeuwsche taal, den heer de Vries te Haarlenv (De voetbalivedstrijd tusschen Nederland en België zal op 10 De cember a.s. te Rotterdam worden gespeeld. Ja, het is in deze tijden, Met den geest van nijd en strijden, In de wereld boos en droef; Maar dit hoeft ons niet te letten, Met de Belgen door te zetten, In het spel van schoppen-troef. Onze goede zuiderburen Mogen ons een keurploeg sturen, Voor een flink sportieven strijd; Met een leger landgenooten, Smeekend om de felste schoten, Ook ons leger staat bereid. En wij zullen slechts genieten, Als zij aanvallen en schieten, Met een onuitbluschbaar vuur; Ook wij zullen attaqueeeren En ons even fel verweren, Tegen den sportleven buur. Als de strijd weer is gestreden, Fluit de scheidsrechter den vrede, En de ploeg van ieder land Reikt de andre tijdens 't eten, Vroolijk aan den disch gezeten, De sportieve broederhand. Waarom zou in deze dagen HollandBelgië niet slagen, 't Slaagt natuurlijk extra juist; Deze strijd zal dubbel toonen. Waar de buren vreedzaam wonen En waar vriendschap duurzaam huist. P. GASUS. Telkens op en af Uw LEESBRIL Lastig maar dat is onnoodig 1 Informeer eens bij Brillenspecialisi kt lr Minister van Financiën vraagt machtiging. In verband met de stijging van de vlot tende schuld acht de minister van finan ciën het noodzakelijk, dat te eeniger tijd een geldleening ten laste van het rijk wordt aangegaan. De minister acht het noodiz te kunnen beschikken over een wettelijke machtiging, welke voldoende ruimte heeft om op gunstige tijdstippen aan de leening- behoefte van het rijk te kunnen voldoen. Wel is van de machtiging, vervat in de leeningwet 1936 nog niet ten volle gebruik gemaakt, doch de ingevolge die wet nog beschikbare machtiging tot het opnemen van f 200 millioen biedt voor de naaste toe komst niet voldoenden armslag. Gevraagd wordt daarom een nieuwe mach tiging tot een bedrag van f 300 millioen, d.w.z. een bedrag, overeenkomende met dat van de vorige machtigingswet. VAN HET FRONT. Activiteit van patrouilles tusschen Blies en Rijn. PARIJS, 3 November (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den der den November luidt: „Een kalme nacht. Vuur van artillerie en infanterie. Den tweeden November werd een Duitsch tweemotorig verkenningsvliegtuig boven ons grondgebied door een Britsch jachtvliegtuig omlaaggeschoten". Gisteravond werd gemeld: „Activiteit van onze patrouilles gedurende den dag tusschen Blies en Rijn". Het opperbevel van de Duitsche weer macht meld hedenmorgen: „In het westen geringe activiteit van ar tillerie en verkenningstroepen". GR. HOUTSTRAAT naasi Luxor (Adv. Ingez. Med.) Nieuw Oceaanvliegtuig ontworpen. De Amerikaansche vliegtuigconstructeur Igor Sikorski heeft medegedeeld, plannen te hebben uitgewerkt voor een vliegtuig, dat den afstand New YorkFrankrijk zonder tusschen- landing zou kunnen afleggen. Het toestel zou bestemd zijn voor een Oceaandienst, dien de „American Export Airlines in concurrentie met de „Panamerican Airways" zouden willen on derhouden. Het zou een gemiddelde snelheid van 150 mijl bereiken en meer dan 1500 liter ben zine kunnen vervoeren. Amendementen in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden verworpen. Het Amerikaansche Huis van afgevaardig den heeft gisteren een motie van Wolcott, die den federalen agentschappen het ver strekken van credieten aan oorlogvoerende staten zou verbieden, verworpen met 228 tegen 196 stemmen Een motie van Vorys, krachtens welke de gedelegeerden van het Huis in de gemengde commissie zouden moeten aandringen op een embargo op wapenen en munitie, doch niet op vliegtuigen en andere, niet doodelijke, oorlogswerktuigen, werd eveneens verworpen en wel met 245 tegen 179 stemmen. Deze laatste stemming werd beschouwd als de eerste proefstemming voor het embargo, omdat een dergelijk"- amendement in Juni door het Huis was aangenomen met 214 tegen 173 stemmen. Tenslotte werd de motie van Shanley tot handhaving van het wapenembargo met 242 tegen 181 stemmen verworpen. Het staat thans practisch vast, dat in de neutraliteits- wet het embargo volledig zal verdwijnen. Aan het einde der debatten over het neutrali- teitsontwerp voerde de voorzitter van het Huis, Bankhead, het woord. Hij erkende dat door op heffing van het embargo Engeland en Frankrijk bevoordeeld zouden worden, doch zeide, dat deze hulp natuurlijk was, want, indien men de keuze had tusschen de totalitaire en de democratische regeeringen, ging de sympathie van het Ameri- •Iters: In een der Duitsche gevangenkampen op Engelschen bodem. Gevangenen arbeiden aan het graven van schuilkelders voor hun eigen veiligheid. kaansche volk uit naar Engeland en Frankrijk. Nadat het Huis van afgevaardigden de amen dementen van Wolcott, Vorys en Shanley had verworpen, werden de gedelegeerden benoemd voor een gemengde commissie uit vertegenwoor digers van Huis en Senaat, die tot taak zal heb ben den definitieven tekst op te stellen van de neutraliteitswet '39, welke ter definitieve goed keuring aan Kamer en Senaat zal worden voor gelegd. Deze tekst zal over het geheel het ont werp Pittman volgen, dat een opheffing van het embargo op wapens en munitie voor oorlogvoe renden inhoudt benevens beperkingen voor de Amerikaansche scheepvaart en de „betaal en haal"-clausule. Ook de Senaat heeft zijn vertegenwoordigers voor deze commissie benoemd. Aangewezen wer den de democratische senatoren Pittman, George Wagner en Conally, benevens de republikeinen Borah en Johnson. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat verdaagden hun beraadslagingen tot hedenmid dag 12 uur. De door den Senaat en het Huis van Afgevaar digden goedgekeurde teksten verschillen slechts op één detailpunt. De Donderdag goedgekeurde tekst voorziet slechts in opheffing van het em bargo, de tekst van den Senaat behelst een vol ledige neutraliteitswetgeving. Beide teksten be helzen de „betaal- en haal"-clausule. In regeeringskringen heeft men goede hoop, dat een overeenstemming tot stand zal komen over één tekst tusschen beide Huizen. De gemengde commissie, die die Vrijdagmiddag bijeen zal komen, zal dus de eenvoudige taak hebben, bestaande in het met elkander in overeen stemming brengen van de beide teksten. Zoodra de definitieve tekst zal zijn geredigeerd, zal hij worden voorgelegd aan de goedkeuring van den Senaat hedenavond of morgen in een vergadering, die het einde zal vormen van deze belang rijke zitting van het Congres. De eerste indruk, dien men in politieke kringen krijgt na de verwerping door het Huis van Afgevaardigden van het amendement Shanley. is dat men de belangrijkste gebeur tenis heeft beleefd voor Europa sedert het begin van de vijandelijkheden. De Ver- eenigde Staten zijn 'n nieuw tijdvak ingetreden, welke hun houding en gedrag te genover het Europeesehe conflict zal ophelderen. Men wijst erop dat de opheffing van het embargo aanzienlij - ie faciliteiten zal verleenen r.r.r de geallieerden voor het betrekken van voorraden uit de Vereenigde Staten en aan hun zaak een moreele kracht geeft, welker belang men niet zal onderschatten. Dader met auto tegen een hek gereden. Zal potlood ook een aanwijzing leveren? Betreffende den moord op den veehouder van der Horst te Leidschendam zijn twee nieuwe aan wijzingen 'ontdekt. Er is namelijk bij het lijk van den veehouder een potlood gevonden, dat aanvan kelijk door een belangstellenden toeschouwer uit Leidschendam is opgeraapt en mee naar huis ge nomen. Dit feit is later ter oore van de politie ge komen, die onmiddellijk het potlood bij den bezit ter heeft opgevorderd. Men veronderstelt, dat dit potlood aan den dader en niet aan den verslagene heeft toebehoord, daar het een geheel nieuw potlood is, dat slechts aan de punt iets is afgerond, doch ver der waarschijnlijk nog niet is geslepen. Bij navra3g is gebleken, dat van der Horst nooit nieuwe poiloo- den bij zich droeg, doch altijd kleine stompjes. Aan het einde van het potlood bij de punt bevindt zich een bloed vlek je. Het is een geel, zeskantig potlood, gemerkt no. 2 Elite Pencil P. H. B. Voorts is komen vast te staan, dat de dader op den grooten rijksweg nabij Zoetermeer met zijn auto tegen een hek is gereden. Arbeiders, .die aan den spoorweg, welke langs den rijksweg den HaagGouda loopt, werkzaamheden verrichtten, hebben Vrijdagmiddag omstreeks half vijf een auto met zeer groote snelheid het viaduct bij de Nutriciafabriek te Zoetermeer zien oprijden. De auto verliet aanvankelijk den rijksweg om de rechtsche baan te kiezen, waarlangs men het dorp Zoetermeer bereikt. De man heeft toen blijkbaar plotseling gezien, dat hij van den rijksweg afging, hetgeen niet zijn bedoeling is geweest. De spoorweg arbeiders hebben hem toen plotseling zeer krachtig hooren remmen, waarna hij het stuur snel naar links omgooide om weer op den rijksweg terug te komen. Dit gelukte, doch de man was al zoo ver opgereden, dat hij ter hoogte van het hek, dat den rechtschen weg van de middenbaan scheidt, was gekomen. Aan het eind van dit hek bevindt zich een dikke massief ijzeren trekstang, die aan de eene zijde aan den laatsten paal van 't hek is be vestigd en de andere zijde in den grond is gegraven. De man heeft deze trekstang finaal middendoor gereden. Dit werd echter Dinsdagmiddag pas ont dekt door een hulparbeider uit Zoetermeer, die her stelwerkzaamheden aan den weg moest verrichten. Daar hij eenige dagen niet in orde is geweest en niet op de hoogte was van het gebeurde in Leidschendam heeft hij den volgenden dag, dus Woensdag pas de politie van een en ander in kentiis gesteld. Bij on derzoek ter plaatse vond men aan de stang die vlak bij den paal middendoor gebroken was en met het andere einde nog in den grond stak sporen van olie en zand. Verder vond men nog een stukje band van den zijkant van het loopvlak, deze band is ver moedelijk een Englebèrt-band in luxe-uitvoering De spoorwegarbeiders, die de auto hebben zien rijden, verklaarden dat deze op het oogenblik dat hij van de rechterrijbaan op den hoofdweg terug reed, een vaart van ongeveer 100 km. per uur moet hebben gehad. Hetgeen ook wel aannemelijk is, ge zien de kracht waarmee de massieve trekstang is doorgereden. Het spreekt vanzelf, dat de auto van voren zware beschadigingen moet hebben gehad. Ook met den achterkant schijnt het voertuig de stang geraakt te hebben daar de spoorwegarbeiders den achterbumper los zagen hangen. Deze twee aanwijzingen worden door de politie natuurlijk nauwkeurig bestudeerd. Indien particu lieren hieromtrent nog eenige aanwijzingen zouden kunnen geven, worden zij verzocht zich tot den burgemeester van Leidschendam te wenden. Hospitaal te Foekien door Japansche bommen getroffen. Twaalf patiënten gedood. TSJOENGKING, 3 November. Uit Foetsjau wordit gemeld dat negen Japansche vliegtuigen Woensdag een luchtaanval hebben gedaan op Foekien. Het door Amerikanen geleide St. Lukas hospitaal de Britsche missie werd door vier vol treffers geraakt en vernield. Twaalf patiënten kwamen om het leven. Twee patiënten werden ernstig gewond. Twee buitenlanders, wier namen niet genoemd worden, hebben kwetsuren opge- loopen. (United Press) Amerika zal 5500 a 8000 vlieg tuigen aan de geallieerden leveren. Californische fabrieken kunnen fiOO toestellen per maand produceeren. NEW-YORK, 3 November. Een stedelijke autoriteit schat het aantal vliegtuigen, dat de geallieerden waarschijnlijk als resultaat van de opheffing van het wapen-embargo in de Vereenigde Staten zullen koopen, tus schen de v ij f envy f tig honderd en achtdui zend toestellen. Hij zeide dat de Californi sche fabrieken van de Douglas en Lockheed maatschappijen in staat zyn maandelijks zeshonderd vliegtuigen te produceeren, in dien daè en nacht doorgewerkt wordt. Bijna onmiddellyk zullen 880 vliegtuigen, be stemd voor de geallieerden, verscheept kunnen worden. De meerderheid daarvan is reeds in New York, Van de 1500 vliegtuigen, die in het af- geloopen jaar door Engeland en Frankrijk besteld zyn, zqn er 600 vóór den oorlog afgeleverd. Enge land bestelde 250 Lockheed bombardementsvlieg- tuieen. waarvan er 120 voor den oorlog af werden geleverd. Van de vierhonderd bestelde Harvard lesvliegtuigen werd tweederde deel afgeleverd. Bovendien moeten er nog 65 bombardements vliegtuigen aan Australië en Canada geleverd worden. Frankrijk ontving reeds 200 Curtis jagers en heeft ook 215 Martin Medium bombardements vliegtuigen besteld, welke nog geen van alle af geleverd werden. Van de 60 Vought-Sikorski bom bardementsvliegtuigen, welke besteld werden, zyn 40 afgeleverd. (United Press) Het woord is aan M. Ch. Mismer: Hei woord, dat in alle talen het moei lijkst is uit te spreken, is „neen". Moskou zou ook het Finsche district Petsano verlangen KOPENHAGEN, 3 November. (Reuter). Uit Helsinki wordt bericht dat Sovjet Rusland buiten de eischen, welke reeds in de redevoe ring van Molotof zijn uiteengezet, den Fin nen ook zou kunnen vragen het district Petsa- mo af te staan. Dit zou Rusland een gemeen schappelijke grens geven met Noorwegen. Ruslyand zou daartegenover Finland een ge bied van 3000 vier. K M. geven ten noorden van het Ladoga-meer. Het district Petsamo is de eenige uitweg van Finland naar de Witte Zee. Het is ook een groot centrum voor metalen en andere mineralen. Daar om gelooft men dat de Finnen een dergelijk voor stel zeer zeker zullen verwerpen. Gemeld wordt dat Utö-eiland, dat ten Zuid oosten van de Aaland-eilanden gelegen is, ook door Rusland zou kunnen worden gevraagd. Aan den anderen kant wordt te Helsinki ver klaard. dat indien de Finnen den Russischen cisch inzake dc vestiging van een vlootbasis in Hangö zouden inwilligen, zij afstand zouden doen van een haven, welke de geheele scheepvaart controleert op oostelijk daarvan gelegen groote steden en ge lijk zou staan met een afstand doen van de Fin sche souvereiniteit. De correspondent is van meening dat Rusland een landstreek zal eischen tusschen Styraudd in het westen en Linola in het oosten, met inbegrip van het vroegere Russische marir.estation van Eino. dat de Russen steeds terug hebben gewnescht. daar Eino in de oogen der Sovjets een strategisch punt is voor een aanval op Leningrad. Besprekingen nog niet hervat. Helsinki. 3 November (D.NB.) De Finsche pers bericht uit Moskou, dat Donderdag aldaar nog geen besprekingen met dc Russische regee- ringsvertegenwoordigers zijn gehouden. De Finsche delegatie heeft dc plenaire bijeenkomst van den Oppersten Sovjet bijgewoond. Radio Moskou heeft hedenmorgen zes uur volgens United Press de volgende commen taar op Erkko's rede geleverd: .Erkko heeft dc Sovjet-Unie openbjk met oorlog gedreigd". Men was van oordeel dat de meeste commen taren in de Finsche pers op Mololofs rede van vijandigen aard waren. De ondersrang van de „Enuuy Friedrich". Het voorraadschin van dc ..Deutschland"? LONDEN. 3 November (Reuter) Volgens den vlootcorrespondent van de „News Chronicle" staat het buiten twijfel, dat het Duitsche tankschip .Emmv Friedrioh" dat door de opvarenden, toen het schin door een Britsriien kruiser werd aan gehouden. tot zinken werd gebracht, het vestzak- s1agschip ..Deutschland". dat, in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereert, van brandstof zou voorzien. De correspondent, voegt, hieraan toe. dat, hoe wel de ..Deutschland" een voorraad brandstoffen aan boord bpeft voor de kru'sing over een afstand van inonn mijl. bet tnt zinken brengen van het voorraadschin ongetwijfeld de actie van dat oor logsschip zal bekorten BELGISCH MtTJTMR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Donderdagmiddag is een Belgisch militair vliegtuig tusschen Oostende en Wenduyne in zee gestort. De vlieger heeft zich met zyn parachute kunnen redden en werd later opgepikt. HF.OEN: 14 PACTNA'S. BINNENLAND pag. Nieuwe gegevens in de Leidschendamsche moordzaak. I Hei Rijk wil een leening uitschrijven. 1 Dc Tweede Kamer heeft het gewijzigde wets ontwerp inzake opcenten op de gemeente- fondsbclasting aangenomen. 3 Nieuwsgierigen moeten worden geweerd; hetee- kenis van den staat van beleg. 3 Voorloopige mobilisatievrüstellingen worden verlengd. 3 De Spoorwegontvangsten zijn belangrijk hoo ger dan in 1938. 3 BUITENLAND Het verdwijnen van het Amerikaansche wapen embargo is zeker. 1 Wil Rusland een gemeenschappelijke grens met Noorwegen? Chamberlain heeft Donderdag in zij" wcek- verzicht de rede van Molotof besproken. 5 Bij een ongeluk met een veerpont in Japan kwamen 80 personen om het leven. 5 Hongarije weigert een nonagressiepact met Roe menië 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Derde Grootmacht. 1 K. de Jong: Het Nederl. Kamerkoor. 2 Henry A. Th. Lesturgeon: „Tout Paris" op een elegante soiree. 5 Van onzen Boedapester correspondent: Slowa kije, ziin lajid en zRn volk. 5 Van onzen Londenschen correspondent: Een beter Europa. 6 Voor de Jeugd. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 0

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1