"joo hanger'9' )"A!KKBRtJSS ff 'De <mgeiuksvoge£ Beveiliging der Haarlemsche kerken. Tegen bommen en granaten. GROENTJE H.D.*'V ertellim XLÏM S D AC. Z N O-V EMBER. 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD Ook tegen requisities in oorlogstijd. Wij hebben reeds medegedeeld dat er maat regelen in voorbereiding zijn om de kerken te Haarlem die bijzondere oudheidkundige waarde hebben, zooveel mogelijk te beveiligen tegen luchtaanvallen en ander oorlogsgevaar. Tot de kerken die door de regeering op de lijst der beschermde gebouwen zijn geplaatst, be- hooren de Groote kerk. de Bakenesserkerk en de Nieuwe Kerk. In tijden van oorlog worden zulke gebouwen niet alleen door het gevaar van bom men en granaten bedreigd. Ervaring in andere oorlogen opgedaan leeren dat gemakkelijk tot re- quisitie van metalen wordt overgegaan. In den tijd van Napoleon heeft men koperen lusters van het mooie koorhek der Groote kerk gesloopt. (Gelukkig konden die later weer na inzameling van geld onder kunstzinnige stadgenooten, wor den vervangen). In België is het voorgekomen dat de Duitschers het metaal van de kerkklok ken gebruikten om er kanonnen van te laten gie ten. Door het feit dat die kerken nu door onze re geering op de lijst der beschermde monumenten zijn geplaatst is voorkomen dat uit die gebouwen voorwerpen gerequireerd worden voor het Neder- landschc leger. Van belang is ook het feit. dat er maatregelen getroffen worden om die kerken zooveel mogelijk tegen oorlogsgeweld te beschermen. Daarbij moet gedacht worden aan bombardementen uit de lucht, op den grond of *'an op oorlogsschepen op gesteld "geschut. Eén der voorwaarden van de re geering voor het verleenen van financieelen steun aan die maatregelen is het instellen van kerkwachten. Deze worden gevormd uit vrijwil ligers die in tijden van gevaar de wacht in de kerk houden om een begin van brand zoo snel mogelijk te blusschen. Er hebben zich nu 70 vrijwilligers voor de ze kerkwacht te Haarlem opgegeven; men rekent daarmee te kunnen volstaan. Voor het goed werken van deze kerkwacht is het besluit dat de Haarlemsche gemeenteraad eenige weken geleden genomen heeft van veel belang. Er zal in de nabijheid van de kerk een pomp van groote capaciteit geslagen worden, waardoor het mogelijk is, ook al zou de toevoer van de waterleiding eens afgesneden worden, wa ter te krijgen om brand in de kerk te blusschen. Bovendien wordt om de kerk een ringleiding aan gelegd, waardoor overal in de kerk water gegeven kan worden, ook op den zolder. De kosten van dit werk zijn op 23.000 ge raamd, het rijk betaalt 10.000, de gemeente eveneens f lo.OOO en de Kerkvoogden 3000. Het Haarlemsche raadsbesluit is juist heden door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zoodat nu wel spoedig met de uitvoering van dit werk begonnen kan worden. Ook de monumentale gebouwen in de omgeving ran de Groote Kerk zullen zoo noodig kunnen profiteeren van den aanvoer van bluschwater buiten de waterleiding om. Wij bedoelen het Btadhuis, de Vleeschhal en de Hoofdwacht. Er is aan de mogelijkheid gedacht, geen pomp te slaan maar water uit het Spaarne aan te voeren. De afstand is evenwel nog 200 Meter. Voor den aanvoer zou een groote cementen buis gelegd moeten worden, want er moet gere kend worden op de noodzakelijkheid dat men wel eens met 10 of 15 slangen water zal moeten ge ven. Bij nader inzien zijn die plannen evenwel opgegeven, zoodat besloten werd de pomp van groote capaciteit te slaan. Er zal ook onder oogen gezien moeten worden op welke wijze in de Bakenesserkerk en de Nieu we kerk brandleidingen van voldoende capaciteit gelegd kunnen worden. Bij de Bakenesserkerk DE SCHOOLCO.NCERTEN „EEN UUR MUZIEK' Nadat reeds sinds eenige jaren geregeld de school- cor.certen „Een uur muziek" in het Christ, en het Kennemer Lyceum te Haarlem gegeven worden, zijn nu ook het R.K. Lyceum te Oven-een en de Middel bare Meisjesschool ,,'t Kopje" tot de invoering van de „uren muziek" overgegaan. Het eerste concert in 't Kopje op Donderdagmid dag 9 November zal gegeven worden door den ver maarden pianist Willem Anderiessen, die werken van Chopin zal spelen en toelichten. UITBREIDING VAN HET IN STAAT VAN BELEG VERKLAARDE GEBIED. Maandag is in het Staatsblad no. 189a opgeno men een Koninklijk besluit van 6 November 1939, tot verklaring in staat van belegd van terrein, be- hoorende tot de gemeenten de Rijp, Beemster en Jisp. SCHOLING VAN ARBEIDERS. De heer F. v. d. Hout zal Donderdag 16 November in het gebouw Rosehaghe te Haarlem voor de agenten der arbeidsbemiddeling uit het district Haarlem een inleiding houden over scholing om scholing en training van arbeiders met het oog op bezetting van open plaatsen op de arbeidsmarkt. CHRISTELIJKE BESTURENBOND „HEEMSTEDE -BEXXEBROEK". Bovengenoemde bond houdt Woensdagavond 8 November een propagandavergadering in café „De Oude Geleerde Man" aan den Rijksstraatweg te Bennebroek. De heer R. Siemons, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeidersbond zal spreken over: „In volle wapenuitrusting". Ds. J. van Wijngaarden Geref. Predikant te Bennebroek spreekt een slot woord. ST. ELISABETHS GASTHUIS. B. en W. van Haarlem adviseeren den Raad het college van regenten van het St. Elisabeths Gast huis te machtigen van het Klaarenbeekfonds voor f 45.000 aan te koopen de perceelen Kleine Hout straat 126, 88. 94. 98 en 100 en f 36.833 aan dit fonds te vergoeden voor bij deze overdracht geleden schade. Om aan het geld te komen sluiten de regenten een leening bij hetzelfde fonds tegen 3 pet. rente. heeft men het voordeel dat de Bakenessergracht dichtbij is. De afstand van de Nieuwe kerk naai den Raamsingel is weer heel wat grooter. Er worden nog meer maatregelen voorbereid voor het beveiligen der kerken. Besluiten daar over zijn nog niet genomen omdat den laatsten tijd uit Warschau zeer belangrijke gegevens zijn ontvangen over ervaringen die men daar heeft opgedaan bij de bescherming van kerkgebouwen tegen oorlogsgeweld. Door die mededeelingen heeft men op enkele punten een ander inzicht gekregen dSn men aanvankelijk in ons land had. De daken van de Groote Kerk zijn vrij steil. Het wordt thans waarschijnlijk geacht, dat de lichte brandbommen niet door het dak zullen heenslaan, maar zullen afglijden naar de goot, waar zij minder onheil kunnen aanrichten en gemakkelijker onschadelijk te maken zijn. Ditzelfde geldt voor het Stadhuis en de Vleeseh- hal. die ook vrij steile daken hebben. De daken van de Nieuwe Kerk en van de Bakenesserkerk leveren daarentegen grooter gevaren op, zoodat die andere voorzorgen zullen vereischen. Er is afgezien van het voornemen den houten zol der van de Groote Kerk te beveiligen met on brandbaar materiaal, omdat thans gemeend wordt dat, als een brandbom op dien zolder te recht zou komen, het beste is als er zoo weinig weerstand is, dat die in de kerk valt, waar immers het blusschen veel gemakkelijker is. Er zijn in de Groote kerk verschillende kostbare schilderijen die beveiligd zullen moeten worden. Hoe dat geschieden zal staat nog niet vast. Even min is beslist wat men met het kostbare orgel zal doen. Er waren stemmen opgegaan om het orgel uit elkaar te halen en veilig op te bergen, maar de kans dat tot zoo'n ingrijpenden maat regel zal worden overgegaan noemde onze zegs man niet groot. 'n Ideaal Laxeermiddel vormen rosters Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RAD 10-CENTRALE OP WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939. Programma I: Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen of diversen. 9.50 Diversen of gramofoonmuziek. 11.20 Ned. Brus- seil. 1.20 Keulen 1.50 Danmarks Radio. 3.50 Pauze of diversen. 4.20 Brussel. 5.05 Fransch Brussel. 5.5'0 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brus sel. 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Fransch Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 10.20 Breslau (Deutchland- sender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 11.20 Fransch Brussel. 12.20 Engeland 12.50 Parijs Radio 2.20 Engeland, 4.20 Fransch Brussel. 4.50 Engeland. 5.35 Motala of diver sen. 6.20 Engeland. 6.50 Boedapest. 7.20 Keu len. 7.30 Engeland of diversen. 8.35 Danmarks Radio. 9.20 Keulen. 9.30 Fransch Brussel. 10.20 Engeland of diversen. 10.40 Boedapest. 11.20 Engeland. Programma V: 8.007.00 Diversen. 5.005.09 Berichten van het departement van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcer.t Dansmuziek. 1. Lonely. Lew Stone. 2. Georgia's got a moon, The Six Swingers. 3. Hone Chile, Nat Gonella. 4. Two sleepy people. Bert Ambrose. 5. Sweetest song in the world, Victor Silvester. 6. ShaSha, Andrew Sisters. 7. You couldn't be cuter, Tommy Dorsey. 8. Broadway Shuffle, The Ramblers. 9. Sweet as a song, Phil Green. 10. Ninepins in the sky, Lew Stone. 11. Rhythm in the alphabet. The Six Swingers. 12. Tu-li-tuliptime, Nat Gonella; 13. While a cigarette was burning, Bert Ambrose; 14. It's D'Lovely, Victor Silves ter. 15. When a prince of a fella meets a Cin derella, Andrew Sisters; 16. Says my heart, Tommy Dorsey; 17. How dja'like to love me, Phil Green. 18. If dreams come true, Benny- Goodman. 800—12.00 Diversen. „OOST EN WEST" De heer J. Tideman houdt Woensdag 15 Novem ber in hotel „De Leeuwerik" voor de Vereeniging ,Oost en West" een lezmg met filmvertooning over ,Het Indische volksleven". Centraal Bureau voor O. en O. Indceling in di-.trictcn. De Haarlemsche Commissie Huiselijk verkeer van het Centraal Comité tot O. en O. voor Militairen, waarvan aanwezig waren mevr. Ir. M. Waarden burgLindmeyer .voorzitster, mr, H. O. Drilsma en nn J. H. Ekering, secretarissen, en de heer Ch. L. van de Bilt, heeft met contact-officieren en de afgevaardigden van eenige districtscommmissies een dezer dagen vergaderd ter bespreking van eenige huishoudelijke aangelegenheden. Men was zeer verheugd, dat Ihans, tot steun van het Centraal Comité voor O. en O. van mili taire zijde is opgericht een Centraal Bureau voor O. en O. Dit bureau, bestaande uit militairen die zich uitsluitend bezighouden met alle aangelegen heden welke met O. en O. in verband staan (hui selijk verkeer, studie, lectuur, feestavonden, enz. enz.), zetelt voorloopig in de Ripperdakazerne, Kamer 75, van 9'12 en van 25 uur. Des avonds van 79 uur in restaurant Munniks (boven de Sierkan), Groote Markt 10. Ieder die dus inlichtin gen wenscht op het gebied van O. en O. kan zich wenden tot genoemd bureau, dat dan zoo noodig verwijst naar de aangewezen desbetreffende instantie. Ook alle mededeelingen en eventueele voorstellen, bestemd voor O. en O., kan men rich ten tot het Centraal Bureau. Voorts werd nog eens uitdrukkelijk vastgesteld, dat over de geheele stad het huiselijk verkeer plaats vindt volgens het systeem der oranje kaarten, die als uitnoodiging gelden voor militai ren. Deze oranje kaarten worden na aanvrage, indien mogelijk, verstrekt door den secretaris van elk district. Zij die zich reeds opgaven voor huise lijk verkeer aan den secretaris of op de toegezon den circulaire-strook, behoeven niet opnieuw een aanvrage te doen. Naar aanleiding van door bur gers gestelde vragen hieromtrent, werd zeer uit drukkelijk vastgesteld dat men dit huiselijk verkeer niet verkeerd moet opvatten. Het is immers voor militairen bestemd en ter wille van de militairen ingesteld. Hebben de militairen op een bepaalden avond of over een langere periode of wel in een bepaald district blijkbaar niet zulk een behoefte aan huiselijk verkeer, dan aanvaarde men dit als een feit. Men zij niet teleurgesteld of worde niet afge schrikt, men beware zijn gastvrije gevoelen. Het Centraal Bureau publiceert alle adressen, die de districts-secretarissen ontvangen hebben, op de publicatie-borden in de kazernes, met vermelding van dezelfde bijzonderheden als opgegeven op de circulairestrook, zoodat zooveel mogelijk elke mili tair in het milieu komt, dat hem het beste toe schijnt, al naar gelang van zijn persoonlijkheid. Mede door de oprichting van het Centraal Bureau is dus nu een systeem tot stand gekomen, dat over de geheele stad goed kan werken en waarin aan gerezen bezwaren is tegemoet gekomen. De tot dusver ontstane vertraging is alleen ver oorzaakt door het feit, dat van administratieve militaire zijde nog eenige formaliteiten moesten worden vervuld, waardoor de kaarten nog niet konden worden uitgereikt. Dit zal thans echter zoo spoedig mogelijk geschieden: mogen de militairen komen, de Haarlemsche burgerij stelt haar huizen voor hen open. Hieronder volgen nog de namen van voorzitter, secretaris en contact-officier voor elk district; ook de grenzen der districten worden nog eenmaal aangegeven. Een ieder noteere dit voor zoover het zijn district betreft; District I, begrensd door Westlaan, grens Spaarn- dam, Spaarne, Spaarnhovenstraat, van Nesstraat, Mr. Jan Gerritzslaan, gemeentegrens Velsen/Sant- poort, Westlaan. Voorzitter: W. Pappot; secretariaat: A. J. Over toom, Marsstraat 127, telefoon 13866, toestel 39. Contact-officier: kapitein E. H. Huizinga, J. P Coenschool, Gijsbrecht van Amstelstraat. District II, begrensd door Mr. Jan Gerritszlaan, van Nesstraat, Spaarnhovenstraat, Spaarne, Hert zogstraat, Kloosterstraat, Kleverlaan, grens Bloe- mendaal, grens Velsen/Santpoort, Mr. Jan Gerritszlaan. Voorzitter: A. Schornagel; secretariaat: mevr. A. J. H. OosterheertKoreman, Zaanenstraat 38 rd. Contact-officier: kapitein Mr. J. G. A. van Gel drop Meddens, Overtonschool, Overtonstraat. District ni, begrensd, door Kleverlaan, Klooster straat, Hertzogstraat, Spaarne, Spoorbaan, grens Overveen/Bloemendaal, Kleverlaan. Voorzitter: A. L. Hengeveld: secretariaat: G. A. de Bock, Brederodestraat 44, tel. 14644. Contact-officier: Res. Ie luitenant H. Calkoen, Ripperdakazerne. District IV. begrensd door Kinderhuissingel, Zijlsingel, Leidschevaart, Westergracht, de Ruyter- weg, Vlaamsche weg, Leendert Meeszstraat, grens Overveen, Houtmanpad, grens Overveen, spoor baan achter Verspronckweg, Kinderhuissingel. Voorzitter: H. J. Kocy; secretariaat: mevr. C. van BoekhovenGeuzebroek, Noorder Tuindorplaan 60, telefoon 11108. Contact-officier: le luitenant Ch. J. Vierling, Kruisstraat 17 rd. District V, begrensd door Leendert Meeszstraat, Vlaamscheweg, de Ruyterweg, Westergracht, Leidschevaart, grens Heemstede, grens Aerdenhout, grens Overveen, Leendert Meeszstraat. Voorzitter: J. van Daale; secretariaat: Joh. F. van der Vliet, Prof. van der Waalsstraat 56. Contact-officier: kapitein W. A. Coerengel ,p. a. v. Hetem, Leidschevaart 244. District VI, begrensd door Spaarne, Oude Groen markt, Groote Markt, Zijlstraat, Kinderhuisvest, Kenaupark, Spoorbaan, Spaarne. Voorzitter: A. Wanschers; secretariaat: T. Dorre- paal Pzn., Nassaulaan 72 zwart. Contact-officier: res. 2e luitenant Mr. C. A. F. Groenman, Prinsen Bolwerk 8. District VII, begrensd door Zijlstraat, Groote Markt, Oude Groenmarkt, Damstraat, Spaarne, Kampervest, Gasthuisvest, Raamstraat, Wilsons- plein. Leidschevaart, Zijlstraat. Voorzitter: W. Bouman: secretariaat: A. J. M van Os, Ged Ooude Gracht 76, telef. 13397. Contact-officier, kapitein D. Bakker, Wilhel minastraat 27. District VIII, begrenzende de gemeente Haarlem ten Oosten van het Spaarne. Voorzitter: A. Westerman; secretariaat* N. J. Vis, Nagtzaamstraat 16, telef. 15873. Contact-officier: vaandrig G. J. War molts, Schouwtjeslaan 49 rood. District IX, begrensd door Tuinlaantje, Raam singel, Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne, Kamperlaan, Paviljoenslaan, Hazepaterslaan. Schouwtjeslaan, Leidschevaart, Tuinlaantje. Voorzitter en secretaris: A. F. Weglau, Kleine Houtweg 67. Contact-officier: res. le luitenant W. F. L. de Vos, Oranjekade 17. District X, begrensd door Schouwtjeslaan, Haze paterslaan, Paviljoenslaan, Kamperlaan, Spaarne, Crayenestervaart, Crayenestersingel, grens Haar- stfcde, Chrysanthemumlaan, Leidschevaart, Schouw tjeslaan. Voorzitster: mevr. P. H. E. Muller van Brake! Everts; secretariaat: mevr. C. de Jongvan Gel- dere, Wilhelminapark 8, telef. 15086. Contact-officier: le luitenant P. S. Hauschildt, Ripperdakazerne. VERBOUWING DOOPSGEZINDE SCHOOL. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor een bedrag van f 2200 beschikbaar te stellen om te voldoen aan het verzoek om een leslokaal in de Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland te verbeteren, in verband met het feit dat daarin kinderen van het 8ste leerjaar worden onder wezen, MEER KLANTEN VOOR DE HAARLEMSCHE GASFABRIEK. Eenige weken geleden deelden wij reeds mede dat in verband met het feit dat de petroleum- prijzen gestegen zijn er meer aanvragen kwamen voor aansluiting bij de gaslevering. Thans vragen B. en W. aan den raad een crediet van f 18.000 omdat het aantal munt- installaties moet worden uitgebreid. COMMISSIE VAN TOEZICHT VOORBEREIDEND L.O. Bij besluit van B. en W. van Haarlem van 19 Februari 1925 werd ingesteld een „Commissie van voorlichting omtrent alles, wat in betrekking staat tot de belangen van het gemeentelijk en het bijzonder voorbereidend lager onderwijs". Tengevolge van vertrek en bedanken zijn in be doelde commissie eenige vacatures ontstaan. B. en W. meenen, dat het aanbeveling ver dient in plaats van het bestaande instituut een commissie van toezicht in het leven te roepen. Het ligt dan in hun bedoeling de bestaande commissie op te heffen. Zij stellen daarom voor, tot de instelling van een Commissie van toe zicht op de gemeentelijke en de gesubsidieerde bijzondere scholen voor voorbereidend lager on derwijs te besluiten sn bieden den Raad een desbetreffende verordening ter vaststelling aan PERSONALIA. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor mej. C. H. Andreas te Haarlem, met ingang van 1 September 1939 tot 31 Augustus 1940, te benoemen tot tijdelijk leerares in de plant- en dierkunde aan de Middelbare school voor meisjes. Ter benoeming tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde aan de le H.B.S. B worden door B. en W. van Haarlem aan den Raad voorge dragen de heeren J. Lempersz te Haarlem en F. J. Los te Bakkum. In de Commissie van Toezicht op de exploi tatie van den Stadsschouwburg te Haarlem zijn twee vacatures ontstaan wegens periodieke af treding van Dr. J. F. M. Sterck en bedanken van Professor Dr. P. H. van Moerkerken. Ter voorziening in eerstgenoemde vacature bevelen B. en W. den Raad den aftredende wederom aan, terwijl zij ter vorziening ln de vacature van Professor Dr. P. H. van Moerkerken de volgende aanbevelin# aanbieden: 1. J. B. Schuil, 2. Dr. P. H. Schroder. SCHEPEN BINNENGEKOMEN. Te Rotterdam zijn Zaterdag en Zondag aange komen de „Volendam"', „Baloeran". Te Amsterdam is gearriveerd te „Tabian". en rillerig? Opgepast - Griep dreigt! Direct 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag). Onder de wol. De Griep zet niet doorl (Adv Ingez Med CABARETAVOND VOOR MILITAIREN. Vrijdag 10 November a.s. wordt In „Dreefzicht" een cabaretavond voor militairen gegeven, waaraan belangeloos medewerkt Scheltus' Vocaal Kwintet „Mol en Kruis" te Amsterdam. Voorts optreden van de humoristen Henk Smal en Leo van Orden. VERBREEDING TUINLAANTJE. De eigenaar van het percele Tuinlaantje 4 H te Haarlem heeft den grond vóór zijn perceel kosteloos aan de gemeente aangeboden, op voor waarde dat de gemeente voor de bestrating zorgt. B. en W. adviseerden den raad -dit aanbod te accepteeren. Juist klonk aan den overkant uit een bovenhuis een hevig gegil. Op hetzelfde oogenblik klauterde een aap langs één der vensterkozijnen. Agent nummer 18 keek naar boven en commandeerde „Halt". Maar de aap keek alleen maar eens naar beneden en trok, als antwoord, een lange neus. De agent zwaaide z'n arm en riep: „Kom naar beneden!" Helpen deed het bitter weinig. De aap pakte een potje met ïooie geraniums en mikte dit precies naar de plaats, waar de agent stond te roepen. Was agent nummer 18 niet opzij gespron gen, dan zou het een voltreffer geworden zijn. Daar kon de agent niet tegen op. Hij draaide zich om en deed alsof er heele- maal geen apen waren, die de bewoners der stad den schrik op 't lijf joegen. Het begon ai donker te worden, toen num mer 18 langs de villa van bankier Dub beltjes wandelde. Wat was dat? Onraad! Er was iets niet pluis Zeilboot re koop/ pl(\ATS EEM Overpeinzing vóór de thy door JAN MENS. EFELICITEERD! mevrouw Kitty Brummelen geboren Brasmans! Ik 1 daarnet, dat u 25 jaar getrouwd zijt n mijnheer uw echtgenoot, Hendrikus v; Brummelen ontvanger bij de Belastingen. No; maals gefeliciteerd! In gedachten wensch ik u luk mevrouw, en ik hoop, dat 't u goed gaat.,, En mevrouw, wilt u gelooven. dat de kr» daareven trilde in mijn handen? Neen? En toe dat zoo, mevrouw. Want ik ken u! Al is 't dertig jaar geleden, sinds ik het voorrecht van aangezicht tot aangezicht voor u te stai Dertig jaar, waar blijft de tijd? Dertig jaar geledenAch mevrouw, ten droeg u uw blonde haar in van die leuke stra gels rond uw ooren kleine oortjes waren mevrouw en behoefde rouge geen mandari teint op uw poezele perzikwangetjes te tooverea Ach ja, mevrouw vergeef mij, dat ik aan moet denken: de herinnering welt in mij omha als mijn eetlust bij 't ruiken van een gebakki biefstuk Was ik achttien, toen mijn dagelijksche gang g leidde langs het kleine schoenwinkeltje van Braj mans in de Hartenstraat? Ik wès achttien, Klaartje Brasmans was 't eerste meisje, dat mij toen nog ontvankelijk hart in lichterlaaie wist 1 zetten. Ach, die Klaartje! Als ik 's morgens lan; haar huis kwam, dan voelde ik mijn arme ha: kloppen! Tersluiks oogde ik dan door de opc staande winkeldeur naar binnen, of ik een glirc van Klaartjes lieflijk wezen kon opvangen. En ja het geluk was veelal mèt mij: ontwaarde mijn oog haar in 't halfduister van hi winkeltje, en dikwijls zag ik haar als zij, toeval lig, met poezele handjes een stofdoek uitklopte, I mijn hart, o, mijn hart, dat begon dan te kloppe alsof het m'n keel wou uitvliegen In. zoet gepei: droegen mijn voeten mij dan verder, tot kloksb negen uur ik aanbelde bij de firma Branderho: en Co in ijzerwaren en gros en detail. Je bent verliefd of je bent 't niet een tusj schenweg bestaat niet. Ik was verliefd! Of ra kwam, doordat ik Klaartje een paar ochtenda achtereen stofdoeken had zien uitkloppen, of hie: door, dat ik 't lieve kind op een wankel trap» aantrof, eigenhandig de winkelruit te zeemen -| ik weet 't niet. Maar 't werd hopeloos. Ik schred onbewust op de orderbriefjes den naam- van' voorwerp mijner droomen, mijn liefde ging cres cendo. Kortom: ik voelde dat ik een daad moes doen een bevrijdende daad. Op een morgen, ik herinner 't mij als pas-ver leden, stapte ik de Hartenstraat in. Kalm voeldi ik mij, akelig kalm. Ik frommelde niet aan m'n daj behoefde niet te slikken, zóó zeker was ik va mezelf. Re had een paar prachtige zinnen in m) hoofd, en ik voelde, dat ik maar even met m) tong hoefde te wippen en die prachtzinnen zou den als een waterval van m'n lippen bruisen. En ja het geluk was met mij: voor he schoenwinkeltje zag ik een witte doek wappere: het leek, of die doek mij een „welkom!" toeriep Fier stapte ik naderbij, daar was het winkelraaa daar was Klaartje. Kan een mensch ineens veranderen? Zoo, d:- hij van een held. een nietswaardige lafaard wordt Ik weet 't niet. Wél weet ik, dat er zoo iets al een verstarring over me kwam, die alles aan ru verlamde Wat er met mij gebeurde weet ik niet mee: maar ik herinner me, dat ik op eens in 't binnen ste van het winkeltje stond! Ik herinner me d geur van leder, en ook weet ik nog, dat Klaartji mijn Klaartje, met een lief lachje vroeg: „Wat belieft u, meneer?'» Lieve help héél mijn schitterende woorden vloed was weggezonken in m'n aangolvende ver legenheid. Schutterig leunde ik tegen de toon bank, frommelde aan mijn dasje en bracht er me groote moeite uit: Schoenenik bedoelik wou vra genAls een zoutpilaar stond ik daar, als eei vluchteling, die opeens een wijde kloof ziet tus chen hem en 't vrije land. Maar Klaartje glim lachte vriendelijk: „Gaat u zitten, meneer. Wi meneer chroom of boxcalf?" Ik stamelde iets van „chroom" en Klaartje be klom een trapje en zette doozen op de toonbank Zij sleepte een voetenbankje aan, knielde bij mi neer. terwijl ik met trillende vingers mijn veter losknoopte. „Hier heb ik een aardige schoen", prees zij, ee: paar molières uit een kartonnen doos pakkend „En bijzonder billijk! Wilt u ze even aanpassen?" „Ja", zei ik, een van mijn schoenen geheel los rijgend. Klaartje, als de favoriete van een Oos terschen sultan, wachtte. O, nooit zal ik dat ver geten! Haar blonde haar, in strengels rond d ooren gerold, krulde teeder in haar welgevornv nekje, haar hoofd, als een bloemkelk, steunde 0] haar hand. Diep haalde ik adem, een keer, twe keer en ik voelde, dat de beklemming van m weggleed. Langzaam trok ik mijn schoen uit, hee langhaam, en er kwamen mij woorden op de lip pen. woorden, die zich reiden tot zinnen.zinnej waarin liefde voorkwam Toen dacht ik door den grond te zinken! Door mijn sok, bevrijd van den schoen, grijns den drie teenen Teenen, als ongewassohen kin derhoofdjes, omkranst door een aureool van nie geheel smettelooze nagels. Drie ellendelingen vai teenen. die onbeschaamd knikten, als wilden Klaartje een groet brengen Mevrouw Kitty van Brummelen geboren Bras mans, proficiat! In gedachten wensch ik u geluk Ik moet nu afscheid van u nemen, want ik hoo dat mijn vrouw de thee klaar heeft. En dat il daareven in gedachten bij u verwijlde och, eei man behoeft niet alles te vertellen (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Voor het departement Haarlem van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen houdt de hee H. Ch. G J. van der Mandere uit Den Haag. o| Maandag 13 November een lezing over „Syrië el Palestina in de huidige omstandigheden".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6