)agboek van een busreis door Amerika. Het Vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold ATERDAG 11 NOVEMBER 1939 HAAREEM'S D A G B E A D 3 Geen kinderschip van Nederland naar Indië. BATAVIA 11 November (Aneta-A. N. P.). Nadat van verschillende zijden demogelijkheid om een „kinderschip" van Nederland naar Indië te zen den was gepropageerd, bleek toch uit de bij de maatschappij ..Nederland" en .Jtotterdamsche Lloyd" ingekomen aanvragen, dat de aantallen gegadigden hiervoor gering zijn. Naar Aneta verneemt is vanmorgen alhier de beslissing van beide maotschappijen genomen, welke luidt, dat van verdere organisatie voor de uitzending van een kinderschip wordt afgezien. EXAMENS. Wiskunde L. O. Geslaagd de heer G. J. Kelder te Haarlem. FILMVOORSTELLINGEN INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. -Het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling orga niseert ook dit jaar weer een aantal filmvoorstel lingen in het Frans Hals Theater. Zondag 19 November wordt gedraaid de uitste kend gespeelde film „Oké Mr. Deeds". Reconstructie van den moord te Leidschendam. Geen nieuwe gezichtspunten. Vrijdagmiddag heeft te Leidschendam de recon structie van den moord op den veehouder Van der Horst plaats gehad. Te ongeveer kwart voor twee arriveerden de rechter-commissaris uit Den Haag mr. W. F. G. Borgerhoff Mulder met den Officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, terwijl voorts bij deze recon structie nog aanwezig waren de deskundige, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch. mr. Rob. Kokosky Jr., de verdediger van verdachte R. A. en de ver schillende politie-ambtenaren, die met het onder zoek in deze zaak bezig zijn. De verdachte zelf was bij de reconstructie niet tegenwoordig. Met de auto, waarin de moord is gepleegd, werd precies de weg gevolgd, waar langs op den noodlottigenVrijdagmiddag, nu juist veer tien dagen geleden, gereden is De auto werd bestuurd door een sergeant. Naast dezen had een man, die ongeveer het postuur van Van der Horst had plaats genomen. Er werden tal van fotografische opnamen tij dens de reconstructie gemaakt. Na afloop had een bespreking op het gemeentehuis plaats. Uiteraard zijn, daar de verdachte niet bij dit onderzoek aanwezig was, geen nieuwe gezichts punten naar voren gekomen. Het was slechts een zakelijke reconstructie om de situatie ter plaatse nog eens na te gaan. DANKBETUIGING VAN DEN NEDERLAND* SCHEN SPAARBANKBOND. Het bestuur van den Nederlandschen Spaarbank- bond heeft aan H M. de Koningin Wilhelmina en aan Z.M. Koning Leopold dankbrieven gericht voor hei vredes-initiatief door deze vorsten genomen. Vijftig millioen K.G. appelen bestemd voor veevoeder? Naar wij vernemen, is enkele weken geleden door de Nederlandsche Pomologische Vereepiging, hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heide maatschappij het initiatief genomen om te trach ten een hoeveelheid van ongeveer 50 millioen K.G. appelen uit de markt te doen nemen en voor vee voeder te bestemmen. Voor de gedachte schijnt veel belangstelling te bestaan. O.a. blijkt dat de drie centrale landbouw organisaties het denkbeeld onder de aandacht heb ben gebracht van het college van regeeringscom- missarissen, waarbij van die zijde speciaal aan het drogen van appelen is gedacht. Zoowel het insti tuut voor onderzoek op het gebied van verwer king van fruit en groenten te Wageningen als ver schillende fabrieken schijnen zich reeds geruimen tijd bezig te houden met het nemen van proeven op het gebied van nieuwe systemen voor het dro gen van appelen. Ministers wederom bijeen. De Raad van Ministers heeft in den laten mid dag gedurende korten tijd vergaderd. Het Algemeen Steuncomité 1939. Op het voorbeeld van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, dat in "1914 en volgende jaren uitne mende diensten aan ons volk bewees, heeft de re geering ingesteld het Algemeen Steuncomité 1939. Het is geïnstalleerd door zijn eere-presidente Prin ses Juliana, die het comité met raad en daad bij staat en geen vergadering pleegt te verzuimen. El- ken dag blijkt als het ware tastbaar, hoe noodig het zal zijn, bijstand te verleenen aan de tallooze slacht offers die de oorlogstoestand ook hier te lande maakt. Dat hiervoor geld. veel geld noodig is, kan een ieder begrijpen. Het comité vertrouwt, dat het nim mer versagend plichtsbesef van het Nederlandsche volk ieder die nog iets te missen heeft, naar de mate van zijn krachten, zal aansporen het zijne by te dragen. Een der voornaamste maatregelen die tot het be oogde doel leiden is uit den aard der zaak een open bare inzameling aan de huizen en op straat, zoo veel doenlijk .in de week van 13 tot 19 November e.k. Door bemiddeling van plaatselijke comité's zal, dank zij de bekende en befaamde toewijding, bereikt kunnen worden, dat de opbrengst evenredig wordt aan de behoeften. Een tweede maatregel, dien het Steuncomité be oogt is een beroep op kapitaalkrachtige lichamen. Reeds gaven de Koninklijke Nederlandsche Mij. tot exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandseh- Indië en de Bataafsche Petroleum Maatschappij een bezielend voorbeeld, elk door een gift van f 25.000. Het ligt in de bedoeling briefkaarten uit te ge ven met beeltenissen van de jonge prinses en haar ouders. Een woord tot de radio-luisteraars zal door den voorzitter hedenavond te kwart over acht worden gesproken. Het gironummer van het Comité is 25000, ban kier de Rotterdamsche Bankvereeniging. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE TE LEIDEN In het voorzitterschap der maatschappij der Ne derlandsche letterkunde is wijziging gekomen. De heer M. Nijhoff, die in Juni j.l. door de jaar vergadering als zoodanig werd gekozen, is gemobi liseerd en omdat hij niet alleen in naam voorzitter wenschte te zijn, trad hij af. Op verzoek der laatste maandvergadering heeft prof. dr. Jan de Vries opnieuw het voorzitterschap aanvaard. Het bestuur heeft tot lid benoemd den heer J. A. Rispens te Deventer, den schrijver van Richtin gen en Figuren in de Nederlandsche Letterkunde na 1880. Voorval bij Venlo nog niet opgehelderd. Het onderzoek, door de bevoegde autoriteiten hgesteld inzake het aan de grens bij Venlo voor- Jevallene, heeft, naar wij vernemen, het gebeurde vel nader gepreciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donderdagmid- Jag te half vijf op enkele tientallen meters van de trens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee tan de inzittenden stapten uit, waarop een zestal bersonen in burger toesnelden en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk Irerd doodgeschoten en een ander zwaar werd ge- vond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, Sie de Nederlandsche auto met de nog inzittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder be dreiging met geweld en kon niet worden verhin derd. j Uiteraard is van de zijde der Nederlandsche re geer ing van dit ernstig misdrijf mededeeling ge daan te Berlijn met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aanstonds begonnen aan deze zijde der grens alle beschik bare gegevens te verzamelen. Groote steden. rOT nu toe heb ik vier groote Amerikaan- sche steden ontdekt. Na lange dag- en nachtmarschen per bus. Geen busmarsch was korter dan acht uur. En, behalve fSihington, heb ik geen stad ontdekt anders 5n in den avond. Aan Washington heb ik twee dagen besteed, elfs New Yorkers hebben mij gezegd dat het m heel mooie stad is. Maar: „natuurlijk niet 30 mooi als New York:Wanneer New Yorkers iggen dat Washington mooi is, kunt ge er op jkenen dat Washington héél mooi is en wan eer zij zeggen dat het natuurlijk niet zoo mooi jsNew York is, mag ik zeggen dat smaken ver gillen en dat ik het veel mooier vind. Washington lijkt soms op Parijs. Wanneer ge aar het Capitool wandelt en langs de ruischen- e fonteinen gaat, wanneer ge op de hooge appen van het Capitool staat de hooge, witte apel boven u en de symmetrie van groote gras- elden met standbeelden en vijvers vóór u, en anneer ge dan vooruit wandelt en langs de aoge obelisk komt. die ter eere van George fashington is opgericht en dan langs den vijver aarin zich de witte zuilentempel spiegelt aarin een prachtig en indrukwekkend, reus- jitig standbeeld van Abraham Lincoln staat; mneer ge dan langs de breede Potomac-rivier eat tot voor het Witte Huis met zijn lanen en arken dan denkt ge aan de Tuillerieën, aan Champs-Elysées en zelfs wel even aan Ver- illes. Het is indrukwekkend wanneer 's avonds de lüitoolkoepel fel verlicht is en de ruischende nteinen in allerlei kleuren van licht in de bas is terugvallen. Ge ziet de Amerikaansche vlag ipperen en u denkt dat hier, nu de Senaat ver- dert een stuk wereldpolitiek wordt gemaakt. >t is aardig dan 's avonds naar het dure en ftige Mayfair-hotel te gaan en u. rustig in een imakkelijke stoel in de lobby gezeten, door een nerikaanschen collega de grootste mannen te ten wijzen: Senator Borah een ernstig, lorploegd gezicht; Vice-president Garner n slimme boersche man uit Texas; Jim Farley, mondaine postmaster-general die zich even ed thuis voelt in zijn rok als Garner onder n breedgeranden cowboy-hoed; de slimme, •ine .pittige senator La Follette; de witharige nooie man" Paul Mc Nutt; en 's middags, even jlend voor het Witte Huis, trof ik het, dat juist „firstlady" Eleanor Roosevelt met kwieken ap en glimlachend in haar auto stapte. Op Washington ligt de sfeer van de deftige re- dentie. Zijn architectuur heeft Europeesche ivloeden ondergaan: van neo-klassiek tot ro- ico. Er zijn veel grasperken en boomen en vij- •rs en bloemen, fonteinen en standbeelden en moeten meer dan vijftig vreemde gezant happen zijn. De Fransche en Britsche zijn de grootste: pa- zen op zichzelf. En het Nederlandsche mag er met een prachtig klein park voor zijn breeden fel zeer goed voor den dag komen. Met den .„•derlandschen gezant, den jongen en bekwa- jen dr. Loudon, had ik een interessant gesprek p zoodoende kreeg ik de gelegenheid te ervaren oe fraai onze legatie er ook van binnen uitziet, ie hooge, ruime kamer van den gezant is een raai werkvertrek; oude familieportretten aan e wanden, breede en hooge boekenkasten, veel loemen in breede vazen en de bezoeker had ge- igenheid een verzameling pijpen te ontdekken, le een goed-vaderlandschen hartstocht ver leden. 'Uiteraard is Washington de deftig-mondaine lad van de Vereenigde Staten. New-York mag ndeftig-mondaine heeten, New-York is leven- Bg, koortsachtig en daverend van handelen, ibriceeren, geld verdienen. Washington is rustig p kalm en wie er in de groote villa's temidden an prachtige tuinen wonen, hebben hun ver logen reeds vergaard. Het zou u niet verbazen in Washington glan- mde équipages met vlugge paarden te zien. Ge pvoelt onmiddellijk dat hier de rok en het jitte vest de al-avondlijke dracht zijn en dat in jen schouwburg de excellenties en de ridder- rden in alle loges schitteren. De New-Yorker verzekert u dat New-York de eenige echt-groote stad in Amerika is en dat Washington het mooiste dorp van de Vereenigde Staten is. Broadway is met zijn theaters de groote oefen plaats van een groote cultuur van een groot land. Washington experimenteert niet. Het kent geen wereldpremières. Het heeft geen eigen tooneel- gezelschap. En geen eigen orkest. Maar wat er, uit New-York, komt is daar beproefd en goed bevonden. Ik heb een heelen dag door Washington ge wandeld. Ik ben gegaan door breede lanen met oude boomen, langs vijvers en door plantsoenen met een uitbundige weelde van herfstbloemen; kleine watervallen stroomen in marmeren bas sins; standbeelden voor generaals, dichters en staatslieden heffen zich op wit-steenen voet stukken; breede winkelstraten met kleine, kost bare mode-zaiken; stille dure restaurants en banketbakkers-étalages waar bonbons en gebak jes als juweelen geëtaleerd liggen. Ik heb Cor- dell Huil, een smalle, fijne, grijze man, de minis ter van buitenlandische zaken, langs de oprijlaan naar het Witte Huis zien wandelen. En na New-York was ik in een ander Amerika: rustig, deftig, sierlijk en ook wel een beetje on natuurlijk. Terugkeerend naar mijn hotel kwam ik door de negerbuurt, die in Washington niet anders en niet minder verschrikkelijk van armoede, goor heid, stank en ellende is dan de negerbuurten van alle groote Amerikaansche steden MR. E. ELLAS. Vierjarig meisje te Franeker vermist. Sinds Donderdagmiddag half vijf wordt het vier jarig dochtertje van den heer L. Bouma te Frane ker vermist. Naar uitlatingen van een vriendinne tje, waarmee zij op straat had gespeeld, zou het meisje in het water zijn gevallen. Dadelijk is men toen gaan dreggen in het dichtst nabij gelegen ka naal HarlingenLeeuwarden. Ook de verdere omgeving werd afgezocht, maar tot nu toe hebben alle pogingen, om een spoor van het meisje te ontdekken, geen resultaat gehad. Bij naturalisaties zal geen ethnologische indeeling worden gevolgd. Aanvragen worden nauwkeurig onderzocht. Blijkens de memorie van antwoord betreffende een aantal naturalisatie-ontwerpen was het den Minister van Justitie aangenaam bevestigd te zien, dat, het door eenige leden der volksvertegenwoordi ging reeds meerdere malen uitgesproken verlan gen naar ethnologische indeeling van de ter natu ralisatie voorgedragenen ook in de Eerste Kamer der Staten-Generaal geen weerklank vindt. Zooals reeds in de Tweede Kamer uiteengezet, acht de regeering het niet dienstig in de naturalisatie- practijk een begrip binnen te leiden, dat, gelet op de Nederlandsche nationaliteitsregelingen, wette- lijken grondslag zou missen. De aanvragen om naturalisatie worden nauw keurig onderzocht en met de vereischte terughou dendheid beoordeeld. Van de regeering kan echtei niet wel worden gevergd, dat zij onvoorwaardelijk er voor instaat, dat genaturaliseerden op den duur zoo zullen worden bevonden als gelet op de uit komsten van het onderzoek destijds bij het ver leenen van naturalisatie na gezette overweging werd verondersteld. De mogelijkheid, dat zich onder de op vrijwillig gedaan verzoek genaturaliseerden personen bevinden, die anders dan voor Nederlan ders voegzaam een vreemde staatsgemeenschap welgezind zijn, laat zich in theorie stellen, maar uit de gedragingen van deze categorie is hiervan vrijwel niet gebleken. Ook voor hen geldt, dat de Nederlandsche sfeer sterk beinvloedt wie ze omvat. In de tegenwoordige omstandigheden bestaat er geen voldoende aanleiding om het tempo, waarin naturalisatie geschiedt, op te voeren. Inzonderheid de thans nieuwingekomen verzoeken zullen zorg vuldig dienen te worden bezien. Echter schijnt het vooralsnog niet geboden ze buiten behandeling te laten, tegen onnoodige vertraging in de afdoening van naturalisatiezaken zal worden gewaakt. Meisje door vrachtauto overreden. Het elfjarig dochtertje van den fruithandelaar Koning te Winschoten is Vrijdagmiddag met haar fiets gevallen en door een vrachtauto, geladen met melkbussen, overreden. In zorgwekkenden toestand is zij naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Kort na aankomst is het meisje overleden. Tweede Kamer spreekt zich uit voor het nieuwe defensie-credit. Vaste Kamer-commissie voor defensie- aangelegenheden? Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 ont- leenen wij het volgende: Behoudens enkele leden, die van meening waren, dat ons land de steeds hoogere defensiekosten niet kan betalen, of die op principieele gronden tegen uitgaven voor de versterking van de defensie be zwaar maakten, verklaarde men zich algemeen be reid, de regeering dit nieuwe crediet van f 100 mil lioen ten behoeve van de defensie te verleenen. Niettemin maakten Verscheidene leden ernstig bezwaar tegen de wijze, waarop wederom een aan zienlijk bedrag wordt aangevraagd ter bestrijding van de uitgaven, voortvloeiend uit de huidige bui tengewone omstandigheden. De wijze, waarop deze credieten worden aangevraagd, zoowel als hun omvang maken ze feitelijk tot blanco-credieten. Het laat zich uiteraard hooren, dat de regeering thans niet kan voorzien, welke uitgaven te doen zijn en voor de eerste dagen van een mobilisatie valt dat dan ook wel te aanvaarden. Zijn evenwel de verhoudingen eenigermate geconsolideerd, wat na eenige weken van mobilisatie het geval wordt, dan moet het mogelijk zijn om althans in groote trekken te overzien welke bedragen noodig zijn en voor welke doeleinden. De leden, hier aan het woord, drongen er met kracht op aan, dat de regeering, althans in den vervolge, de Staten-Generaal in staat zal stellen hun budgetrecht naar behooren uit te oefenen. Verschillende leden brachten in herinnering, dat bij herhaling gepleit is voor de instelling van een vaste commissie uit de Kamer voor overleg met de regeering omtrent defensie-aangelegenheden. De regeering verklaarde desgevraagd telkens, aan de instelling van zulk een commissie geen behoefte te hebben mededeelingen van vertrouwelijken aard, zouden ter vertrouwelijke kennisneming ter griffie nedergelegd kunnen worden. De leden, hier aan het woord, meenden, dat er thans meer aan leiding is dan voorheen om dezen aandrang te her halen. Gevraagd werd, of de regeering kan mededee- len, hoeveel de kosten der mobilisatie per dag on geveer bedragen. Extra-bijdrage voor het Luclitverdedigingsf onds. Het bestuur van het luchtverdedigingsfonds heeft onlangs aan zijn 4000 contribuanten een cir culaire gezonden, waarin om een extra bijdrage jboven de vaste contributie werd verzocht Het re sultaat was, dat binnen drie weken f 3600 werd ge stort op het gironummer 320.000 van de Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid te Den Haag, welke het patronaat over het fonds heeft. Met behulp van dit fonds zijn reeds 107 jongelieden in de gelegen heid gesteld om het vliegbrevet te verwerven. Twee-en-dertig hiervan zijn als „kort verband vlieger" naar de militaire luchtmacht in Neder- landsch-Indië overgegaan en het meerendeel der overigen is gemobiliseerd en doet thans dienst bij de luchtvaartbrigade hier te lande. Binnenkort zullen wederom ongeveer 35 M-vliegers naar Indië scheep gaan om er in kort verband te dienen. Het aantal M-vliegers, dat dringend uitbreiding be hoeft, zal steeds meer kunnen toenemen, indien het fonds zich in verdriedubbeling van het getal con tribuanten en extra bijdragen zal mogen ver heugen. Geen stopzetting van de weverij van Blijdenstein Co. Naar wij vernemen, gaat de voor de volgende week aangekondigde stopzetting van de weverij der N.V. Blijdenstein en Co. te Enschedé niet door. Dit is een gevolg van nadere besprekingen met het rijksbureau. De werktijd blijft voorloopig onver anderd, De klok blijft luiden

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5