Haarlem's Dagblad Brand eischt honderden dooden Het „aanbod van goede diensten". De Goede Diensten. Japanners landen te Pak Hoi Zondagsrijders. Geen arrestaties bij de weermacht. Zondag rijden de auto's weer. De Duitsche export op neutrale schepen Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17304 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux. Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10500, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er is nu gebleken dat het aanbod van goede diensten, door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold III aan de oorlogvoerenden gedaan met het doel, den vrede te helpen bereiken, geen on middellijk succes heeft opgeleverd maar evenmin volkomen onwil heeft ontmoet. Een onmiddellijk succes zal trouwens wel niemand verwacht heb ben, die overdacht hoe hier „staatsprestiges" tegenover elkaar stonden. En de meeste men- schen, die sceptici zijn, zullen een volkomen af wijzing hebben voorzien. Maar het is heusch geen wonder dat die niet gevolgd is, dat de deur open is gebleven. Daarover heb ik al eerder geschreven, maar daarop zou ik nu nog eens even willen door gaan. Dit in aansluiting op de drie optimistisch- gestemde artikelen op de drie laatste dagen der vorige week. Dat waren die dagen van span ningweet u nog wel? Toen er zooveel geruch ten liepen en de verschrikkelijkste dingen door allerlei zwartgallige menschen voorspeld werden. Hun rust is nu hersteld en ik zou alleen maar willen vragen: zit er niet wat in, de feiten en omstandigheden rustig te bekijken en aan een daarop gegrond optimisme vast te houden? An deren en mij bevalt dat goed. Ja, als die feiten er niet waren! Maar ze zijn er volop, al staan er zeker moeilijkheden tegenover. De Koningin en de Koning hebben niet aange boden als bemiddelaars op te treden, maar hun goede diensten te verstrekken tot het bereiken van overleg. Daar zit een verschil in dat voor iedereen begrijpelijk is. Een bemiddelaar komt met voorstellen aandragen. Worden die verwor pen dan kan hij ze beproeven te herzien of te amendeeren. Worden die herzieningen of amen dementen bij herhaling weer niet aanvaard, dan dient hij het wel op te geven. Dan is het mis. Het gelegde contact is weg, de bemiddelaar heeft het échec geleden, beide partijen zijn waarschijn lijk op hem gebeten, hun „geladen" pers heeft de fiolen van haar toorn op hem uitgestort en het ergste is dat vierkante afwijzingen zijn ge bleken die de muren van het staatsprestige weer hebben verhoogd. Actieve bemiddeling tusschen oorlogvoerende staten kan eigenlijk pas gevoerd worden nadat in een vorige phase gebleken is dat „de velden wit zijn om te oogsten". Die vorige phase wordt inge leid met het aanbod van goede diensten, dat geen specifieke voorstellen inhoudt maar zegt: laten we den toestand eens rustig bezien en onderzoe ken. Wordt in antwoord daarop „de deur open gelaten", wordt er zelfs al gezegd: „wij willen den oorlog geen dag langer laten duren dan noodig is" en „kunt u soms voorstellen van de andere zijde doen die eenig uitzicht bieden, dan zullen wij ze gaarne onderzoeken"dan rijst er al hoop. Temeer als, zooals in den huidigen toe stand, het telkens weer verwachte groote offen sief maar steeds uitblijft en er zelfs eigenlijk geen oorlog gevoerd wordt. En als intusschen een andere grootmacht, die althans in bevolking even groot is als Duitschland, Frankrijk en Groot- Brittannië tezamen, terwijl niemand zijn bewa peningskracht nauwkeurig kent, in dreigende houding op den afloop van den hevigen strijd dei- anderen staat te wachten. Die grootmacht, Rus land, heeft al groote voordeelen in het Oosten behaald en gaat op zijn gemak voort met ze rustig uit te breiden. Hij heeft van Estland nog wat meer geëischt en gaat beleidvol voort met uit de Finnen los te peuteren wat hij zonder oorlog krijgen kan. Nu lijken de Britsche en Duitsche standpunten nog volkomen tegenovergesteld, maar in het openbaar plegen zulke tegenstellingen zich hevi ger voor te doen dan binnenskamers. Evenals de redevoeringen van b.v. Goebbels en Churchill, ge laden met propaganda, een veel venijniger con flict toonen dan bij een diplomatieke onderhan deling aan den dag zou treden. Men moet al die redevoeringen met een korreltje zout nemen en er wel bij bedenken dat alle drie oorlogvoerende staten hun bevolkingen in een toestand laten verkeeren, die haar voortdurende opoffering op legt. Terwijl alle drie volken dolgraag vrede zou den hebben. In zulke omstandigheden wordt veel georeerd tot handhaving der vastberadenheid. Ook worden er gauw geruchten gelanceerd over gruwelijke plannen der tegenpartij, zooals wij nog pas van Engelsche zijde ondervonden hebben. Men moet ook in deze dingen de feiten, de om standigheden, den toestand waarin anderen ver keeren rustig overwegen. Veel menschen zijn wel geneigd zich steeds de vraag te stellen „wat er achter zit" als het iets ongunstigs, naargeestigs zou kunnen zijn. Maar zij vergeten die vraag te overwegen als er inderdaad iets achter zit dat hun eigen benauwdheid kan doen verdwij nen. Hollanders hoorden niet zoo pessimistisch te zijn nadat wij meer dan een eeuw lang buiten oorlogen zijn gebleven en nu weer ondervinden dat niemand erop gebrand is, ons erin te halen. Nu vragen de Engelschen en de Franschen, dat het den Polen en den Tsjecho-Slowaken door geweld aangedane onrecht zal worden goedge maakt. De Franschen (niet de Engelschen) noe men in hun antwoord ook de Oostenrijkers. Men kan licht zeggen dat de Duitschers er niet aan denken zullen, van hun veroveringen af te zien. Maar is het wel ondenkbaar dat zij tot hun aanvankelijke „volksche beginsel" zullen willen terugkeeren door den Polen en Tsjecho-Slowa ken, wier opneming in het Duitsche Rijk toch een hachelijke zijde heeft, onafhankelijkheid te gevenals daar b.v. teruggave der Duitsche koloniën en voordeelige handelsovereenkomsten tegenover zouden staan? Zou men anderzijds in Engeland en Frankrijk niet bereid zijn tot zulk een oplossing indien nieuwe waarborgen voor West-Europeesche samenwerking, vereenigd met gedeeltelijke ontwapening, werden gegeven en uitgevoerd? Zal men daarbij niet overwegen, dat vrees voor verderen groei van een geweldig Duitsch Rijk door het Russische optreden en de Brussel verwacht het Duitsche antwoord pas over 2 a 3 dagen BRUSSEL, 15 November. Het Duitsche ant woord op het aanbod van goede diensten aan Koningin Wilhelmina en Koning Leopold is nog niet op het ministerie van Buitenland- sche Zaken ontvangen. Volgens een woord voerder van dit ministerie zal de overhandi ging pas over twee a drie dagen geschieden. (United Press). Russische machtwinst en ook door de gebleken militaire „deadlock" in het Westen eigenlijk al op den achtergrond is geraakt? Men is nog zoo ver niet. Maar de kans is ge groeid. Het seizoen verhoogt de kans op uitstel en bezinning. Minister-president de Geer heeft Maandag gezegd: „Als het pogen van Hunne Majesteiten (het aanbod van goede diensten) nogmaals mocht falen zullen zij en de regeerin gen van andere neutrale landen ter gelegener tijd nieuwe stappen in dezelfde richting kunnen doen." Dit beteekent: de gelegenheid blijft in elk ge val open om opnieuw te handelen. Een misluk king kan in dit geval geen stap achteruit be- teekenen. De kans en degenen die haar hanteeren blijven dezelfden. En men begrijpt wel dat het peilen van meeningen langs diplomatieke kana len zooals dat heet, op zeer vertrouwelijke wijze kan geschieden. R. P. De eenige zeehaven der Chineesche regeering TOKIO, 15 November (Domei). Vanmid dag heeft het keizerlijk hoofdkwartier mede gedeeld, dat de Japanners in Pak Hoi een suc cesrijke landing hebben uitgevoerd. Pak Hoi is de eenige zeehaven, welke tot nu toe aan de regeering van Tsjoengking was gebleven voor de verbinding met de buitenwereld. Het communiqué zegt nader, dat uitgelezen troe pen van leger en vloot in nauwe samenwerking met elkander bij verrassing de landing bij Pak Hoi aan de Golf van Tonking vanochtend hebben ten uit voer gelegd ondanks de ongunstige weersomstan digheden. De Japansche strijdkrachten zouden met kracht verder het land intrekken. Om vijf uur vanochtend geschiedde de landing en direct daarna werd meth den opmarsch begon nen. Al een paar dagen is het weer in de buurt van Pak Hoi slecht, er waait een hevige wind en de zee is woelig. Volgens een communiqué was de windsnelheid vanochtend achttien meter per se conde. De landingsoperaties zijn geschied onder dek king van oorlogsschepen. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN 15 November (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het Westen, behalve geringe plaatselijke activiteit der artillerie, geen bijzondere gebeurte nissen. De Engelsche admiraliteit maakt het verlies be kend van een torpedojager, welke op een Duitsche mijn is geloopen. Het Engelsche vrachtschip Matra werd door een ontploffing vernietigd. Een van onze duikbooten heeft in de laatste dagen 26.000 ton scheepruimte tot zinken gebracht en een prijs binnengebracht." Petroleumstad in Venezuela zwaar geteisterd Een geweldige brand heeft gewoed in het petroleumcentrum Lagunillas bij het Maracaibomeer in Venezuela. De schattingen over het aantal personen, dat hierbij om het leven is gekomen, varieeren van 500 tot 1000. Meer dan 3000 mannen, vrouwen en kinderen, zoo verneemt het A.N.P. uit Caracas, zaten in een val, toen de brand uitbrak in deze stad, welke ge bouwd is op olierijken bodem. De brand was Dins dagochtend vroeg uitgebroken, doch nog in de avonduren was er weinig van bekend geworden, Uit Maracaibo, dat ongeveer 60 K.M. ten noord westen van de bedreigde streek is gelegen, werd direct hulp gezonden. De brand greep snel om zich heen, daar het meer van Maracaibo, met een laag petroleum be dekt was Drie honderd houten huizen waren spoe dig in de asch gelegd. De president van den staat Zulia, Maldonado, heeft de blusschingswerkzaam- heden persoonlijk geleid. Het grootste deel der stad Lagunillas is op palen gebouwd. Een brug, welke de stad met het vasteland verbindt werd verwoest, waardoor de bewoners als in een val zaten. De bewoners konden het In hun primitieve huizen, die boven het meer zijn gebouwd, niet uithouden en velen wisten niets anders te doen dan in het op vele plaatsen brandende meer te springen. Twee honderd personen die probeerden aan boord van een lichter te ont komen, zijn omgekomen, toen dit schip om sloeg. De president van Venezuela heeft drie dagen nationale rouw uitgeschreven. Te Lagunillas kon zonder beperkingen worden gebouwd. Er werd geen huur geheven en ook behoefde er geen be lasting te worden betaald. De regeering had eeni- gen tijd geleden een modelstad laten bouwen voor de kolonisten, dezen weigerden er zich heen te be geven. Meer dan 1000 dooden en vermisten te Lagunillas? MARACAIBO, 15 November. Men schat thans het aantal dooden en vermisten op meer dan 1000. Tot dusverre heeft men 23 lijken kunnen bergen: 1200 huizen zijn verwoest en de waarde van de verloren gegane eigendommen wordt op vier millioen bolivar geschat. Naar verluidt heeft het breken van een 12 inch dikke gasleiding het uitbreiden van den brand bevorderd. Een civiele en militaire missie helpt thans bij het reddings werk. Ook een oorlogsschip is onderweg. De ge wonden worden naar Ojeda vervoerd. Het meren- district van Lagunillas is geheel en al verwoest. (United Press) Het woord is aan 't Verbod van Zondagsch autorijden Bestaat sinds gisteren niet meer, Dit vreemd gevolg van deze tijden, Behoort dus ook weer tot oud zeer. De leevrancier van de benzine, De plattelandsche hotelier Kunnen dan weer wat meer verdienen Ik wensen hun dus geluk ermee. De kindren die op straat graag tollen En niet alleen op het trottoir, Hun vrindjes die op schaatsen rollen, De autolooze wandelaar; Zij die zich fietsend graag verpoozen Op vrije Zondagen en ik, Vinden het eiglijk uit den booze En zijn er niet mee in him schik. Wij zullen nu weer moeten wennen. Na enkle weken Zondagsrust, Aan 't oude rossen en het rennen. Wij worden weer gevaar-bewust. De klaxon gaat de rust weer breken, Die Zondags heerschte in de stad. Wij kunnen niet meer oversteken Met het gevoel: wie doet me wat? Ook op den Zondag blijft het leven Weer in den door-de-weekschen draf, Door ons één vrijheid weer te geven, Neemt men ons weer een andre af. Verklaring van den opperbevelhebber. Aangezien in de laatste dagen wederom allerlei geruchten zijn verspreid omtrent handelingen van officieren en onderofficie ren, welke zelfs tot arrestaties zouden heb ben geleid, deelt de opperbevelhebber van land- en zeemacht ons mede. dat deze ge ruchten van allen grond ontbloot zijn. In verband hiermede wordt een dringend be roep gedaan op het publiek geen waarde te hechten aan niet-officieele berichten en zich er van te onthouden geruchten verder te verspreiden. Op zuinigheid wordt echter aangedrongen. In een deel van onze vorige oplage hebben wij nog het bericht van den regeeringspers- dienst kunnen publiceeren, dat de minister van economische zaken ter algemeene kennis brengt, dat de aanvoer van benzine in de laatste weken niet onbevredigend is geweest. De regeering meent daarom het risico te mogen aanvaarden om den maatregel van het niet- rijden van motorrijtuigen op Zon- en feest dagen met ingang van 19 November a.s. op te heffen. Hierbij heeft tevens gewogen het feit, dat de voorbereiding van de distributieregeling van benzine thans zoover is gevorderd, dat deze regeling indien dit onverhoopt noodig mocht zijn op korten termijn kan worden inge voerd. Met nadruk voegt de regeering hieraan toe, dat het van groote beteekenis is, dat de automobilisten hun medewerking blijven verleenen door zuinigheid te betrachten bij het benzineverbruik. Dit kan ge schieden door het achterwege laten van niet noodzakelijke ritten, door het combineeren van vervoer in één auto en bovenal door niet te rijden met een te groote snelheid, wat zoowel op het benzineverbruik als op de bandenslijtage van grooten invloed is. Deze medewerking is in de eerste plaats het belang van de automobilisten zelf, aangezien opnieuw maatregelen zouden moeten worden genomen, wanneer de voorraadpositie, bijvoorbeeld door te groot verbruik, ongunstiger zou worden. Zou alsdan tot distributie worden besloten, dan onderschatte men niet de bezwaren van dezen maatregel, welke in de practijk onvermijdelijk stroef werkt. Vandaar dat het aanbeveling verdient, dat door vrijwillige medewerking der belanghebben den het in werking treden eener distributie zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. Door het openen der sluizen is een dezer dagen een nieuw gebied in ons land geïnundeerd. - Het water stroomt met kracht het nieuwe inundatiegebied binnen, dat weldra het vereischte peil zal hebben bereikt, Het oordeel van de „Deutscher Dienst" Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De „Deutscher Dienst" houdt zich bezig met den eisch van het Engelsche blad „Financial News", de Engelsche blokkade ook uit te breiden tot de Duitsche exporten op neutrale schepen. Het Engelsche blad schrijft zelf dat zulk een uitbreiding der blokkade moeilijk uitvoerbaar is, wanneer zij als legaal gerechtvaardigd zou worden. De „Deutscher Dienst" schrijft hierover o.a. het volgende: de goederen welke uit Duitsch land naar neutrale landen geëxporteerd wor den, zijn met het verlaten van het Duitsche rijksgebied reeds in het bezit van den neutralen kooper overgegaan en worden door dezen uit neutrale landen op neutrale schepen naar de neu trale plaats van bestemming verzonden. Een ver wezenlijking van den in de „Financial News" ge stelden eisch betreft dus uitsluitend en in de eerste plaats de neutrale landen. Men zal dus te Londen, aldus vervolgt de „Deutscher Dienst" rekening moeten houden met de vraag of de neutrale landen, die Duitsche goederen noodig hebben voor hun economische bestaan, er zich bij zullen neerleggen dat wet tige eigendom van hun burgers wordt blootge legd aan Engelsche daden van willekeur. Enge land moet er zich verder van bewust zijn, dat bij dezen uitvoer uit Duitschland geenszins sprake is van contrabande, daar de in neutralen eigendom gekomen goederen middellijk noch on middellijk kunnen bijdragen tot versterking van de Duitsche militaire kracht. Hoewel de begrippen relatieve contrabande en absolute contrabande in het internationale recht vast staan en door een zeer overwegende meerderheid van staten erkend worden, houdt Engeland zich niet aan deze normen. Het tracht den geheelen Duïtschen invoer, ook dien van levensmiddelen en kleeding voor de burgerbevolking af te snoe ren. Alleen al daarom, aldus de „Deutscher Dienst", is het volkomen ten onrechte dat juist Engeland aanspraak op vergeldingsmaatrege len wil nemen. Een dergelijk recht op brutale willekeur bestaat alleen in de eeuwenoude Britsche rechtspractijk doch niet in het alge meen erkende volkenrecht, Livius: Beter een tékere vrede dan een ge hoopte overwinning. Onze Nieuwsborden. In verband met de verduisteringsoefening van heden. In verband met de verduisteringsoefening in Haarlem ten Zuiden van de Kleverlaan kunnen vanavond van half negen tot 10 uur de nieuws borden voor ons bureau Groote Houtstraat 93 niet verlicht worden, zoodat dan natuurlijk geen berichten te lezen zijn. De publicatie op ons nieuwsbord aan het bij kantoor aan 't Soendaplein 37 in Haarlem-Noord gaat in dien tijd gewoon door. Graaf Ernst von Bernstorff overleden. Eigenaar van het eiland Schiermonnikoog. SCHIERMONNIKOOG. 16 November. Vanochtend is alhier uit Duitschland bericht ontvangen van het overlijden van graaf Georg Ernst August von Bernstorff. die sedert 1892 bezitter is van het eiland Schier monnikoog. De graaf had een ernstige ope ratie ondergaan, waarvan hij de gevolgen niet is te boven gekomen. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaar. Graaf von Bernstorff, die te Junker Wen ningen aan de Elbe woonde, bracht eiken zomer een maand op zijn landgoed Rijsbergen op Schiermonikoog door en was bij de bevolking zeer gezien. Het eiland zal nu in eigendom overgaan op zijn oudsten zoon. Graaf von Bernstorff was vroeger verscheidene jaren lid van den rijksdag. De hertog van Windsor beantwoordt het militair saluut bij het bezoek, dat hij dezer dagen aan de Fransche admiraliteit bracht. HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING Pag. De verduisteringsoefening in Haarlem-Noord is uitstekend geslaagd ondanks een auto-ongelk. 4 Nico Gerharz is overleden. 9 BINNENLAND Er bevindt zich geen officier van de Ncderland- sche weermacht in arrest. I Een wetsontwerp is ingediend om verplaatsing van de zetels van N. V.'s te vergemakkelijken 3 BUITENLAND Bij een brand in een petroleumstad In Vene zuela zijn honderden menschen om het ievcn gekomen. I De Japanners zijn te Pak Hoi geland. 1 Engelsche vliegers zijn Dinsdag in Bclgic geland 5 De Finsche delegatie is uit Moskou terugge keerd; de onderhandelingen zijn niet afge broken.. 3 Paul Reynaud confereert te Londen met En gelsche ministers. 5 Opnieuw schepen tot zinken gebracht. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De goede diensten. J J. H. de Bols: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 Van onzen New-Yorkschen correspondent: Hui selijk New Yorksch babbeltje. 4 J. B. Schuil over: „Er was eens 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 9;

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1