Mijnlmrdljes JÜlHSt Economische Zaken aan de orde. NIEUWS IN 'T KORT. Rantsoenboekjes voor militairen met verlof. Verplaatsing van de zetel van N.V.'s- WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 HA'ARL'EM'S DAGBCAD TWEEDE KAMER jje voorgenomen provisieverlaging Pleidooien voor de landarbeiders. (Chr. Hlst Unie) DEN HAAG Dinsdag. Beschouwingen over onderwerpen van economi- jchen aard plegen gemeenlijk meer een prozaischen dan een poëtischen kant te hebben. Toch heeft het vanmiddag bij het debat over de begrooting en het beleid van minister Steen- berghe niet aan een dichterlijken klank ontbroken. De gelegenheid daartoe had mr, Rostvan Ton ningen (nat. soc.) geboden, die alle ellende en moeilijkheden zoowel op het terrein van den land bouw als op dat van de scheepvaart als gevolgen van verkeerd Regeeringsbeleid kapittelde. Op grond van de rede van dezen afgevaardigde zou men wel tot de slotsom moeten komen, dat er geen be tere partij dan de N.S.B., geen slechtere Regeering de Nederlandsche bestaat. Vandaar, dat de heer Bakker (c.-h.) die zulk een voorstelling van za ken toch al te bar vond, het gehoor onthaalde op het vol gende Friesche versje: „En een ander krijgt altijd de schuld en niemand ziet zijn eigen bult". Na deze ontboe zeming constateerde spr. dat wij er, wat de voedselvoor ziening betreft. beter voor staan dan in 19141918. Hij bepleitte voorts o.m. het dis tributie-wapen te hanteeren om hamsteren te voorkomen en aldus te bereiken, dat ieder krijgt waarop hij recht heeft. Na gewaarschuwd te hebben tegen de gevaren, die het in het leven roepen van allerlei commissies kunnen veroorzaken (vlotheid van werken kan zoodoende belemmerd worden), be pleitte deze afgevaardigde een behoorlijke prijs regeling voor de landbouwproducten. Met het prij- zenvraagstuk in het algemeen heeft zich o.a. ook Prof. v Gelderen (s.-d.) bezig gehouden: hij wilde rechtstreeksch ingrijpen in de prijzen ter voorkoming van de misère van 19141918 en liet niet na er op te wijzen, dat de loonen ten achter blijven. Over loonen had het ook de heer Eb els (v.-d.) met name over de loonen van de landarbeiders, die hij gaarne verbonden zou zien aan de voor het volgend jaar gegarandeerde prijzen voor land bouwproducten. Liefst moest samenwerking tus- schen belanghebbenden en Regeering de oplossing brengen, maar zoo noodig dient z.i. de overheid niet terug te deinzen voor ingrijpen. De heer v. d. Sluis (s.-d.) betoogde dat de landbouwproductie in oorlogstijd voornamelijk af hankelijk is van den aanvoer van kunstmest er veevoeder, zette verder uiteen dat we de bodem- iroductie moeten opvoeren, waarvoor we afhan kelijk zijn van de medewer king der boeren, welke, even als de arbeider, een be hoorlijke belooning dient te ontvangen. Na te hebben aangedrongen op een hamster verbod fout scheen spr. het te vinden, dat de Regee ring, in stee van er zelf voor te zorgen, de voorraadvor- ming door particulieren had aangemoedigd wens ch te de heer v. d. Sluis den mi nister sterkte toe bij de ver vulling van zijn taak en een blijvend goed humeur,wensch die vroolijkheid bij de afgevaardigden èn bij den goed-gehumeurden bewindsman verwekte. De heer Baas (a.-r.) had bezwaar tegen het feit, dat de begrooting weer grootere uitgaven dan een jaar geleden aanwijst, welke dan door nieuwe lasten gedekt moeten worden. Voor de door de Regeering ter zake van distri butie en prijsopdrijving getroffen maatregelen, koesterde spr. bewondering. Uit hetgeen de heer v. Kampen (lib.) aan voerde, zij vermeld dat hij pleitte voor verhooging van het subsidie ten behoeve van het visscherij- proefstation te Utrecht, dat hij zich afvroeg of de ordening niet al' te ver is voortgeschreden, terwijl hij beducht scheen voor groote schoonmaak op het gebied der contingenteeringen. De heer v. d. Wey den (r..-k), die in den mi nister een (alom) toezienden voogd zag, was het met minister Steenberghe eens, dat er geen scheur-dwang moet komen, doch stimuleeren tot scheuren achtte hij wel aanbevelenswaard. Dr. Bi er erna (lib.) die voor een afzonderlijk Departement van Landbouw voelt, bepleitte slechts scheuren-in-uiterste-noodzaak. Dankbaar voor den steun aan het bloembollenbedrijf, meende hij dat de 3 millioen nog niet voldoende zal zijn. Bevordering van den export van groente fruit kwam voor op het verlanglijstje van den heer Groen (r.-k.), achterwege laten van bezui niging op dat van Ir. v. d. Waerden (s.-d.) Tenslotte zij aangestipt, dat diens fractiegenoot Goudvoorraad bij de Nederlandsche Bank verminderde. In de afgeloopen week is de goudvoorraad van de Ned. Bank in verband met het wegvloeien van kapitalen naar het buitenland met f 45 millioen verminderd. Echter bedraagt hij nu nog ruim f 1058 millioen. De rekeningcourant, saldo's zijn met f 48V2 millioen afgenomen en beloopen f 223% millioen tegen f 710 millioen een jaar geleden. Transacties in aceton tijdelijk verboden. De dispensatie-termijn, genoemd in lid 4 van artikel 6 der acetonbeschikking 1939 no. 1 welke op 14 November 1939 afliep en door het be stuur van het Rijksbureau voor chemische pro ducten niet zal worden verlengd. Met ingang van heden zijn derhalve geduren de korten tijd alle transacties in aceton ver boden, met uitzondering van den verkoop van normale hoeveelheden door detaillisten (b.v. apothekers, drogisten, etc.) aan het pu- bliek. Binnen enkele dagen zal met het uitreiken der vergunningen, bedoeld in het eerste en tweede lid van artikel 6, een begin worden gemaakt. Deze vergunningen worden door het Rijksbureau voor chemische producten ongevraagd aan de bij haar meeschreven ondernemingen toegezonden. Men behoeft deze vergunningen derhalve niet aan te vragen. Dit kan integendeel slechts tot vertraging leiden. H i 1 g e n g a te kennen gaf, dat de loonen van de landarbeiders moeten profiteeren van den grooteren steun, welke de landbouw thans geniet. Nog een zee van sprekers zullen we moeten doorworstelen eer de minister aan het woord komt E. v. R. Opplakvellen met consumenten- bonnen. Moeten uiterlijk 16 November zijn ingeleverd. De minister van Economische Zaken maakt be kend, dat opplakvellen met consumentenbonnen steeds op de daarvoor vastgestelde dagen, direct na afloop van de distrbutieperiode, door detail listen dienen te worden ingeleverd bij de plaatse lijke distributiekantoren. De opplakvellen van bon no. 1 moesten dus alle in de week van 30 October tot 5 November worden ingeleverd. Teneinde aan de detaillisten tegemoet te komen, zijn van deze eerste distributieperiode in enkele bijzondere gevallen nog na 5 November opplakvel len in ontvangst genomen. Opplakvellen, welke echter na 16 November bij het centraal distributiekantoor binnenkomen, kun nen onder geen voorwaarde meer worden aange nomen, zoodat inzending hiervan achterwege kan blijven. DUUKTETOESLAG YOOR ARBEIDERS IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De fabrikantenvereeniging te Enschede, de Almelosche fabrikanten vereeniging, de Twentsch- Geldersche fabrikanten vereeniging en de Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente, heb ben aan de besturen der drie samenwerkende textielarbeidersbonden bericht, dat ingaande deze week een duurtetoeslag van 1 gulden per week zal worden toegekend aan de kostwinners. Voor de arbeiders boven achttien jaar zal deze toeslag vijftig cent bedragen en voor de jeugdige arbei ders 25 cent per week. Bij gewijzigde omstandig heden zullen deze toeslagen onmiddellijk kunnen worden ingetrokken. Op het verzoek tot het instel len van een wachtgeldregeling, werd afwijzend beschikt. voor kapitaalsverzckering. Agenten-bonden hebben bezwaren. De besturen van den Bond van vereeniging van vertegenwoordigers van verzekeringmaat schappijen en ziekenfondsen, den Algemeenen Nederlandschen Bond van verzekeringsagenten, ziekenfondsboden en incasseerders, den Neder- landsch-Christelijken bond van verzekerings agenten en ziekenfondsboden en den Neder- landsch Roomsch-Katholieken Bond van ver- zekeringspersoneel „St. Donatus" hebben zich tot de Nederlandsche vereeniging ter bevorde ring van het leversvereekeringswezen gewend, zulks naar aanleiding van de provisieverlaging, welke de bij deze vereeniging aangesloten maat schappijen voornemens zijn met ingang van 1 Januari a.s. toe te passen. De organisaties brengen naar voren, dat zij zich onaangenaam getroffen hebben gevoeld door de wijze, waarop de voorgenomen provisieverlaging voor kapitaals verzekeringen ter kennis van hun leden werd gebracht, maar speciaal over het feit, dat de maatschappijen het niet noodig hebben geoor deeld daarover met de organisaties van agenten van gedachten te wisselen. Zij zijn thans van meening, dat, door 't tot staan komen van de rentedaling, de redenen, die de maatschappijen aanleiding gaven tot hun voor nemen, zoo niet geheel, dan toch grootendeels zijn komen te vervallen. Daarnaast achtten zij de omstandigheden niet gunstig voor de agenten om in deze periode hun bestaan op een behoorlijk peil te houden en mitsdien beteekent elke verlaging een verlaging van levenspeil. Den maatschappijen wordt derhalve met den meesten klem verzocht aan hun voornemen geen gevolg te geven en de bestaande situatie te hand haven. BIJZONDER HOOGLEERAAR IN DE VERLICHTING SKUNDE. Dr. ing. N. A. Halbertsma is benoemd tot bijzon- dpi hoogleeraar in de verlichtingskunde vanwege het Utrechtsch Universiteitsfonds bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. GEWONDE VAN DEN AANSLAG TE MUNCHEN OVERLEDEN. De bij den bomaanslag in den Bürgerbraukeller te München zwaar verwonde „Oberamtsmann" Schmeidl is Maandagmiddag aan zijn verwondin gen bezweken, waarmede het aantal dooden tot acht is gestegen. Dinsdagavond om negen uur slipte op de Cein tuurbaan te Amsterdam een motorrijder. Hij zelf liep slechts enkele verwondingen op aan de knie, doch de duorijder, een 26-jarige man, werd zeer ernstig gewond. Het Nat. Vakverbond van Muziekinstrumen tenmakers en stemmers heeft in verband met haar 25-jarig bestaan in „Krasnapolsky" te Amsterdam een receptie gehouden. De Joodsche Vrouwenraad herdacht Dinsdag zijn tienjarig bestaan. De Amsterdamsche politie heeft een 25-jarig en een 30-jarig man aangehouden, die uit een con fectiefabriek een aantal heerencostuums hebben gestolen. Uit de jas van een cafébezoeker te Amster dam is een portefeuille met f 1200 verdwenen. Door het springen van een vergasser is in een perceel in de Gerard Doustraat te Amsterdam brand ontstaan, welke echter spodig kon worden gebluscht. Aan den scheidenden gemeentesecretaris van Hengelo, die dit ambt 37 jaar heeft vervuld, is de gouden eerepenning van de stad Hengelo toegekend. De brandstoffenhandel van de firma H. J. Peletier, Emmakade 42 te Leeuwarden, is geheel door brand verwoest. De minister van economische zaken heeft be paald, dat uit nader aan te wijzen distributie bonnen vier soorten „rantsoenboekjes" zullen worden samengesteld, welke genummerd zijn I, n. m en IV. Aan personeel van de Koninklijke Land- en Zeemacht waaraan verlof van vier tot zestig dagen is verleend, zal, tegen inlevering van de „verlof-distributiekaarten", door den distributie- dienst worden verstrekt: rantsoenboekjes I bij verlof van 4 t.m. dagen; rantsoenboekjes II bij verlof van 8 t.m. 14 dagen; rantsoenboekjes III bij verlof van 15 t.m. 21 dagen; rantsoenboekjes IV bij verlof van 22 t.m. 30 dagen; rantsoenboekjes IV I bij verlof van 31 t.m. 37 dagen; rantsoenboekjes IV -f n bij verlof van 38 t.m. 44 dagen; rantsoenboekjes IV -f III bij verlof van 45 t.m. 51 dagen; twee rantsoenboekjes IV bij verlof van 52 t.m. 59 dagen. Aan personeel van de Koninklijke land- en Zeemacht, waaraan verlof van zestig of meer dagen is verleend, zal tegen inlevering van de verlof-distributiekaart de rijksdistributiekaart en zoo mogelijk de distributiestamkaart worden uit gereikt door den distributiedlenst van de ge meente, welke laatstgenoemde kaarten heeft verstrekt. (Adv Ingez McdJ Vakbeweging breidt zich uit. Cijfers van het topjaar 1933 echter nog niet bereikt. Dezer dagen is verschenen het jaarlijksch over zicht van den omvang der vakbeweging. Blijkens de gegevens over het aantal georgani- seerden steeg dit in 1938 van 743.000 tot 769.400 d.d. met 26.400 of 3 1/2 procent, tegen 21/2 procent in 1937. Gerekend naar de beroepen hadden de bouwvak ken en de metaalindustrie het grootste aandeel in den groei. Beide gaven een vooruitgang te zien van 7400 leden (9 pet.), gezamenlijk droegen zij hiermede voor ruim de helft in de totale stijging bij. Nog geen der richtingen in de vakbeweging heeft haar ledental van het topjaar 1933 weder be reikt. Ook al rekent men de winst mede, die in den loop van dit jaar behaald werd. Zooals onder staande cijfers doen zien, was echter het Chr. Vak verbond zijn vroegere cijfer dicht genaderd. Ledental (topcijfer) Begin 1933 1 Jan. 1939 1 Juli 1939 N. V. V. 342.000 309.200 329.100 Chr. Vakverbond 118.800 115.100 118.400 R.K. Werkl. Verb. 198.400 l"8l.800 186.600 Ned. Vakcentrale 49.500 46.400 47.950 Blijkens de gegevens over de geldmiddelen was het gezamenlijk vermogen der organisaties begin 1939 gestegen tot ruim f 42 millioen. Hiervan bezaten de vier genoemde centralen met haar aangesloten or ganisaties ruim f 40 millioen. tegen Lusteloosheid, Periodieke pijnen (Adv Ingez. Med.) „Kota Inten" en „Bosclidijk" te Rotterdam. ROTTERDAM, 14 November. Het s.s. „Kota Inten" van den Rotterdamschen Lloyd en het s.s. ,3oschdijk" van de HollandAmerika Lijn zijn Dinsdag te Rotterdam aangekomen. De Kota Inten" vertrok 8 September van Batavia met een lading Indische producten en arriveerde 22 October te Londen. Na een oponthoud van drie weken kreeg men verlof naar Nederland te vertrekken. De „Boschdyk" heeft eveneens een langdurig oponthoud in de Engelsche wateren gehad. Het schip vertrok 17 October van Baltimore met een lading graan voor de Nederlandsche regeering. In Engeland behoefde hiervan nietts te worden gelost doch het duurde tot Zondag j.l. voor men naar Nederland kon vertrekken. In verband met den mist zijn beide schepen eenigen tijd voor den Nieuwen Waterweg blijven liggen alvorens naar Rotterdam op te stoomen. DR. D. J. HISSINK. Vanmiddag is dr. D. J. Hiss ink in hotel Witte- brug te 's-Gravenhage gehuldigd ter gelegen heid van zijn aftreden, met ingang van 1 No vember als directeur van het bodemkundig in stituut. in Haarlem en daarbuiten. Het aanbod van „Goede Diensten". Nog geen antwoord van den Duitschen Rijkskanselier. Geruchten, als zou het antwoord van den Duitschen Rijkskanselier op het aanbod van goede diensten, door H.H.M.M. de Koningin en den Koning der Belgen gedaan, Dinsdag zijn ontvangen, kunnen op grond van informaties te bevoegder plaatse worden tegengesproken. Aquarellententoonstelling in het Haagsch Gemeentemuseum. De Directie van het Haagsch Gemeentemuseum is den laatsten tijd in de gelegenheid geweest het bezit aan aquarellen, door meesters uit de Haagsche school, belangrijk uit te breiden waar toe onder andere ook de verkoop van de verza meling Verstolk-Völcker. zich geleend heeft, zoo als wij dat de vorige maand berichten konden. Het ligt in de rede dat het Haagsche Museum wel in de eerste plaats er op aangewezen is een belangrijk en overzichtelijk bezit te kunnen too- nen van de aquareleerkunst dier meesters die tot de beroemdheid der Haagsche school hebben bij gedragen. Het is daarom een aardige gedachte der Museumdirectie geweest nu eens uit het en semble van het bezit op dat speciale terrein, een tentoonstelling te organiseeren waar dan tevens den Hagenaars de laatste aanwinsten konden worden voorgezet. Er ligt voor die Hollandsche aquarellen der voorgaande generatie misschien nog een toe komst, die een weinig je overeenstemt met die der zeldzame Engelsche kleurprenten uit de achttien de eeuw. Beide genres van kunstproducten heb ben gemeen dat zij een kunsthistorische periode volledig weergeven, in de publieke waardeering een tijd van overschatting, daarna van rust heb ben gekend, om tenslotte weer her-ontdekt te worden en op een vrij stabiele plaats in de waar deering aan te landen. Ten tweede hebben beide genres gemeen dat ze tot de papieren-kunst be- hooren, waardoor het vinden van absoluut intact gebleven exemplaren zeldzaam geworden is en op den duur nog zeldzamer worden zal. Daaraan is het dan ook vermoedelijk te danken dat voor die collectie Verstolk, in zoo goeden staat be waard, zoo groote belangstelling bestond en zulke voor dezen tijd hooge bedragen besteed zijn. Ten slotte heeft het Haagsche Museum er een aantal mooie specimen van Bosboom, Jacob Maris en Mauve kunnen verwerven, die voor de Mu seumcollectie van belang zijn en nu mede ge- exposeerd worden. Ook de aquarel, die hierbij wordt gereprodu ceerd, behoort daartoe. Ze is van J. H. Weissen bach, den schilder der polders onder hooge wol kenluchten, der tot den horizont zich strekkende vaarten, met een enkel zeilend schip. Interieurs als dit heeft hij minder vaak gemaakt, doch zijn breed aangelegde machtige schildersaard spreekt er even duidelijk uit, als uit zijn sterkst bewogen na tuur weergeving evenals dit, sober en sterk, klaar bij het nuchtere af en zonder zweem van coquetterie. Men kan zulk een werk wel met zijn voorouders, doch bezwaarlijk met zijn nasleep op ééne lijn stellen. Wanneer men in gedachte zulk een aquarel van Weissenbruch plaatst naast een doorkijk van De Hoogh of Vrel of wie dan ook, dan is daar wel verwantschap, door den Holland- schen aard en atmospheer ontstaan, maar ze zijn toch anders. De rust, de mijmering, de ro- mantieke gevoeligheid van den zeventiende- eeuwer hoe groot realist hij ook in zijn dage- lijksch doen mocht zijn maakten plaats voor de volkomen aanvaarding van de schoone nuch terheid, voor een breed, veelomvattend zien met verwaarloozing van détails, behalve waar die als kleurnoot van dienst konden zijn. Maar zij be studeerden beiden eVen intens den lichtval en genoten er gelijkelijk van dien te bespieden in een veelzijdigheid van drie ineenloopende ver trekken. Zoo'n Delftenaar van 1650 en zoo'n Ha genaar uit 1900 zijn verwanten, maar onafhan kelijk van elkaar. Alleen zijn ze allebei rasschil ders. Kleur, sfeer en vorm zijn de dingen, waarom het bij hen gaat: de rest is praat van buiten-af. Men kan zulk een aquarel van Weissenbruch (en sommige boerendeelen van Bosboom of Mauve) rustig naast teekeningen van Ostade, Dusart en dergelijke leggen, zonder dat ze elkaar iets te ver wijten hebben. Het karakter van al die heeren is schilderkunstig zuiver: de lateren hebben de vroegeren wel bewonderd maar niet bestolen Kan dat ook en overal gezegd worden van wat de na sleep der Haagsche School kan genoemd wor den? Ik vrees van niet. Zoo'n simpel interieur als ons plaatje laat zien, behoort tot de prototypen eener massale productie waarvoor Laren, Nuns- peet, Heeze enz. de stof mochten leveren. Daar zijn dan wel eenige schilders onder geweest die iets persoonlijks, iets van henzelf, aan die afge kloven onderwerpen hebben toegevoegd, doch het grootere deel dier productie deed denken aan de soep, die maar steeds dunner werd, totdat ten slotte die verwaterde materie ontstond die, goed koop en prullig omlijst, in de warenhuizen als schilderkunst vertoond wordt. Om voor die abo minabele vergissing behoed te worden, is het goed dat er musea zijn, waar men met slechts een weinig je goeden wil en een matig beperkte eigen wijsheid het verschil kan leeren zien tusschen wat serieus en eerlijk kunst genoemd mag wor den en wat als getolereerde vervalsching daar voor wordt in de plaats gezet. Dat is ook een der nuttige kanten van een tentoonstelling als die, welke ons deze week stof leverde voor ons kro- niekje. Zij bevestigt het paedagogLsch nut dat van ieder museum kan en moet blijven uitgaan. J. H. DE BOIS Wetsontwerp ingediend. In de huidige omstandigheden kan het van groot belang zijn voor naamlooze vennnootschap pen, haar zetel te verplaatsen van één der ge- biedsdeelen van het Koninkrijk naar een ander. Te voorzien is. dat de moeilijkheden, welke thans aan het verkeer in den weg kunnen worden ge legd .het wellicht noodzakelijk zullen maken, eerlang het bestuurscentrum van belangrijke vennootschappen over te brengen naar ecu plaats, waar de leiding der zaken beter kan ge schieden. In verband hiermede is de reeds lang ge koesterde wensch, om voor naamlooze ven nootschappen de mogelijkheid tot de be doelde zetelverplaatsing te scheppen, in den laatsten tijd met veel meer nadruk geuit. Dit geldt niet alleen voor Nederland. Blijkens een missive van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië wordt ook aldaar de wenschelijkheid erk'end, dat de mogelijk heid wordt geopend voor de overbrenging van den zetel van in Nederlandsch-Indië gevestigde naamlooze vennnootsc happen naar een ander gebiedsdeel van het Konink rijk, in het bijzonder naar Nederland. De ministers van Justitie en Koloniën zijn van oordeel, dat een wettelijke voorziening, welke tege moet komt aan de bovenbedoelde verlangens, ge- wenscht moet worden geacht en hebben deswege een wetsontwerp ingediend. Niet alleen het be lang der betrokken vennootschappen, doch ook het landsbelang kan door een dergelijke zetelver plaatsing zijn gediend, in verband met een doel treffende samenwerking op het gebied van de voorbereiding van economische- en landsver dediging. De desbetreffende voorschriften neergelegd in dit wetsontwerp, houden rekening met den spoedeischenden aard. welke de verelschte sta tutenwijziging soms zal hebben. Tot de wijziging wordt steeds besloten door het bestuur; zijn een of meer der bestuurders belast met de dagelijk- sche leiding van de vennootschap, dan zijn dezen steeds bevoegd. Aangezien een statutenwijziging, als hier aan de orde, strekt in het belang van het bedrijf der vennootschap en in de rechten der aandeelhouders geen wijziging kan brengen, lijkt het, afgezien van de noodzaak om spoedig te beslissen, ook niet onjuist, deze bevoegdheid te verleenen aan het bestuur, c.q. aan de be stuursleden, met de dagelijksche leiding van de vennootschap belast, mocht blijken, dat bij de statutenwijziging een ongeoorloofd oogmerk voor zat. bijv. om de aandeelhouders te bemoeilijken bij de uitoefening van hun rechten, of om cre diteuren te benadeelen, dan zal de goedkeuring of bekrachtiging der overheid worden geweigerd. Van het wetsontwerp zal slechts kunnen worden gebruik gemaakt door die venootschappen, voor welke de huidige bijzondere omstandigheden zetelverplaatsing wenschelijk maken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is Dinsdag bijeen gekomen on der voorzitterschap van mr. W. L. Baron De Vos van Steenwij'k. Aan de orde zijn o.m.: goedkeuring van de akte betreffende de intellectueele samenwerking van 3 December 1938: acht naturalisatie-ontwerpen, be trekking hebbende op pl.m. 165 te naturaliseeren personen en onteigening voor den bouw van een nieuwen omroepzender door de N.V. Nederland sche Omroepzender Mij. (Nozema). De N.S.B. vraagt aanteekening tegen de eerste twee hierboven genoemde wetsontwerpen te heb ben gestemd. De andere wetsontwerpen worden z.h.st. aangenomen. Alblasserwaard uit haar isolement verlost. Nu Dinsdag de imposante brug over de Noord met de bij Ridderkerk op den weg Dordrecht Rotterdam en anderzijds op Sliedrecht aanslui tende deelen van den nieuwen Rijksweg no. 15 voor het auto- en rijwielverkeer is opengesteld, is de Alblasserwaard uit zijn isolement verlost. De vreugde over deze gebeurtenis werd der halve door het wapperen van de vlaggen in de directe omgeving tot uiting gebracht in vele redevoeringen, welke tijdens een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken aangeboden noenmaal in de ver sierde zalen van de Hollandsche Kabelfabriek, die hiervoor groote gastvrijheid verleende. De waschindustrie. Welke prijsverhooging redelijk is. De Federatie voor de Waschindustrie in Ne derland. heeft in samenwerking met den direc teur van het Advies- en Controlebureau voor de Waschindustrie te Bussum den accountant J. A. Stoffels een onderzoek ingesteld naar de plaats gehad hebbende prijsverhoogingen van alle bij de waschindustrie betrokken materialen, artike len. machines van de expeditie-afdeellng enz. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de kos- tenden prijs met 10 pet. is verhoogd. Overeen komstig het Regeeringsstandpunt mag de ver hooging verdistonteerd worden in de tarieven, weshalve een verhooging van 10 pet. van da thans geldende waschtarieven volkomen verant woord wordt geacht, 4

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7