BURGERLIJKE STAND DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD VELSEN RAADSVERGADERING. Een bijna voltallige raad zette zich gistermiddag 2 uur schrap om te beginnen met de behandeling oer begrooting. Maar we komen eerst nog aan een belangrijk punt: Aankoop gronden „Kikvorsch" De heeren W. van Heyst (N. P.) en S. P. J. Stevens (R.K.) vinden het zonde, dat de massa js afgemijnd op f 9500. Beide heeren zijn van mee ning, dat de gemeente de gronden voor f 3 of 4000 minder in haar bezit hadden kunnen krijgen. De hee ren P. F. C. R o else (S. D. A. P.) en R. V e r- beeken zoo ook de heer H. Groeneveld (C.H.) meenen dat juist gehandeld is. Het is een belang rijk bezit voor de gemeente, meenen deze heeren; aldus spreken ook de heeren C. P. J. Maas (R.K.) en H. Homburg (A.R.) De heer Heeremans (R,K.) blijkt ook op dit standpunt te staan, in te genstelling met zijn fractiegenoot den heer Stevens. Nadat de heer Van Heyst nog een ritje op z'n stokpaardje had gemaakt: het inschakelen van par ticuliere bouwnijverheid wordt het voorstel aan genomen. Grond in Velserbeek voorf4 per M2. B. en W. stellen voor aan H. M. Koning te Sant poort 882 M2. grond aan den Van Tuyllweg te yerkoopen voor f 3750. Goedgekeurd. De heer R. Verbeek wil geacht worden te hebben tegengestemd. Kasgeldleening. Het voorstel tot het opnemen van kasgeld wordt natuurlijk aangenomen. En dan beginnen we met de Algemeene Beschouwingen. die geopend worden door den heer J. v. d. Veer (S.D.A.P.). Spreker begint met een uitvoerige be schouwing te houden over de verschrikkingen van den oorlog, die feitelijk een voortzetting is van dien van 19141918. Hij wijst op de gevaren voor den visscherman en hoopt, dat ieder zijn verant woordelijkheid voelt. Dan bespreekt de heer v. d. Veer den financieelen toestand der gemeente. Hij laakt de houding der re geering ten aanzien van de oude schulden, die maar niet weggewerkt kunnen worden. Voor een leek op financieel gebied is het duidelijk, dat het op deze wijze hopeloos vast moet loopen. Ondanks alle be zuiniging zijn we de laatste jaren 234.000 gulden tekort gekomen. De tegenvallers zijn voor de ge meente, de meevallers voor het rijk» Het is het beste de begrooting zoo ruim op te stellen, dat er geen tegenvallers meer kunnen zijn. De heer v. d. Veer besprak daarna de verhouding van sprekers partij tot den burgemeester. Verzoe ken tot den burgemeester ontmoeten nog altijd een zekere stugheid, getuige de viering van het Mei feest. Verder bespreekt de heer v. d. Veer de ver houding tusschen raad en het college van B. en W. en de algemeene leiding van het college. De heer v. d. Veer besprak daarna de verdeeling der wethoudersfuncties. Volkshuisvesting behoort bij Sociale Zaken, meent spreker. Hij verdedigt daarna het standpunt van zijn fractie inzake het benoemen van een vierden wethouder. De heer v. d. Veer laat daarna het licht schijnen Over den uitslag der raadsverkiezingen. Hij laakte het optreden van de dissident-Katholieke groep. Voor spreker's groep is er maar één Katholieke fractie, die der R.K. Staatspartij. Waaruit men niet afleide, dat spreker de dissidente fractie geen goed h3rt toedraagt. Over de politie sprekende, zegt de heer v. d. Veer, dat de uitbreiding zooals die tot nu toe gekomen is, moodig was, evenals het nieuwe politiebureau. Maar het moet hierbij blijven en de burgemeester zal met zware argumenten moeten komen wil hij spre ker overtuigen. Over het optreden van de politie tegenover het publiek i^ spreker niet tevreden, Tweede spreker is de'heer C. Wey (C. P.), die heeft opgemerkt, dat in het rapport der afdeelin- gen zijn opmerkingen niet zijn opgenomen, ondanks dat de ambtenaar zijn aanteekeningen ter inzage heeft gehad. Spreker houdt een pleidooi voor de communistische gemeenschap, De heer C. P. J. M a a s eindigt niet, als de heer V. d. Veer met de verkiezingen, maar begint er mee. Over de politie sprekende, zegt de heer Maas, dat hij wel begrijpt, dat we met deze uitbrei ding er voor de toekomst niet van af zijn. We moe ten er rekening mee houden, dat wanneer het: nieuwe bureau klaar is, we in IJmuiden toch een flinke bezetting moeten hebben. Wat de samenstel ling van het college betreft, dit is de taak van het college zelf, maar laat het college, wanneer mocht blijken, dat de verdeeling niet rationeel is, niet halsstarrig aan de huidige verdeeling vasthouden. De heer De Groot (lib.) heeft zich afgevraagd, of het niet juister was geweest de geheele begrooting opnieuw op te zetten. Erkend moet worden, dat Velsen door de groote werkloosheid in het vissche- rijbedrijf in een moeilijk parket is gekomen. Over de benoeming van den vierden wethouder sprekende, zegt de heer De Groot, dat hij er van overtuigd is, dat het meerendeel der kiezers het zou hebben toegejuicht als het bij drie wethouders was gebleven. De heer V e r b ee g (V. D.) begint na een aan loopje over het werk van zijn vrijzinnig democrati sche voorgangers als Frans Netscher, de Boer en Bosman, allereerst den uitslag der verkiezingen, die den V. D. op enkele stemmen na drie zetels hadden opgeleverd. Spreker acht het gewenscht voor de uitbreiding der politie f 2500 minder te besteden en den post voor den assistent voor den directeur van den G.G.G.D. met dit bedrag te verhoogen en verder om den post voor den arrestantenwagen terug te nemen en dit bedrag te besteden voor de school- voeding. De heer Ten Broeke (c.-h.) zegt dat sprekers fractie met leedwezen heeft gezien, dat de ver wachting op een bijdrage van het rijk voor het aflossen der tekorten den bodem is ingeslagen. Vc-rder wijst spreker op de gevolgen van den oorlog voor het visscherijbedrijf, waardoor velen werkloos zijn geworden. Spreker dient een motie in waarin het college verzocht wordt, met een wijziging van de Vereffe ningsverordening te komen die daartoe zal leiden, dat het exploiteeren van bouwterreinen weer mo gelijk wordt. In de avondvergadering is de heer Heere mans (r.-k.) het eerst aan het woord, die de reden uiteenzet van de „jammerlijke geschiedenis". Wat zijn de misdaden van ondergeteekende? Waar om moet spreker door de leiding van de R.-K. Staatspartij worden behandeld als een verworpe ling? Spreker heeft zoo lang hij raadslid was, ge staan op de bres voor de belangen van ingezetenen van de gemeente Velsen. Vervolgens brengt de heer Heeremans de wet houdersverkiezing ter sprake. Het was naar spre ker meent volkomen overbodig een vierden wet houder te benoemen. Nu Gedeputeerde Staten het besluit goedgekeurd hebben, zal sprekers fractie den vierden wethouder allen steun verleenen. Als het beleid van den wethouder van Openbare Wer ken niet verandert, zal spreker daartegen blijven ageeren. De heer Van Heyst (N.P.) meent, dat de be handeling van deze begrooting niet veel verschil oplevert met die van vorige, omdat we nog steeds leven in een crisis, die erger dreigt te zullen wor den door den nieuwen oorlog. Spreker geeft eenige wegen aan, waar langs ver betering kan worden bereikt. Beijnes is onzen neus voorbijgegaan wegens gebrek aan industrieterrei nen. Hij somt verschillende zaken op, die verbe terd dienen te worden. De heer H. Homburg (a.-r.) is nu aan de beurt. In spanningvolle tijden kunnen we rustig onze beschouwingen houden en de jaarlijksche be handeling onzer begrooting. De verkiezingen zijn zoo afgeloopen dat iedereen tevreden over den afloop schijnt te zijn geweest. Dit geldt zeker de A.-R. die wat het stemmencijfer betreft, beduidend vooruit zijn gegaan. Vervolgens is de wethoudersbenoeming aan de beurt. Dit is door de groote broers uitgemaakt. In geen geval mocht de vierde wethouder komen uit de A.-R. groep. De A.-R. fractie wenscht haar eigen karakter te bewaren. Zij wil onder alle omstandigheden zijn een loyale oppositie. Voor alles zal zij met het be lang der gemeente rekening houden. De heer Stevens (r.-k.) zegt, waarom hij voor lijst 9 een plaats heeft aangenomen. Hij heeft in de auto van den heer Van Heijst gezeten, zoo heeft de heer Wey aan den heer Maas verteld, maar hij is daaruit gegaan vrij van nationaal socialistische smetten. De heer Van Kleef (O.K.) heeft met groote belangstelling de verschillende sprekers aange hoord. Hij zal hen echter niet volgen. Spreker heeft respect voor de samenstellers van de begrooting. Tenslotte spreekt nog de heer G e e 1 e n (R.-K.) die tevreden blijkt te zijn over het beleid van B. en W. De voorzitter heeft bewezen boven de par tijen te staan. Natuurlijk zijn er eenige wenschen. Plaatsgenoot behoort tot de geredden. Tot de geredden van de Simon Bolivar" be hoort ook onze plaatsgenoot de heer C. J. van Woerkom, die reeds verscheidene jaren in dienst is van de K.N.S.M. en de reis als salonbediende meemaakte. Het medeleven met het gezin, dat in de Pels straat woont, was zeer groot, vooral toen het gezin zoolang in het onzekere bleef omtrent de vraag of de heer Van Woerkom tot de geredden behoorde. BEVERWIJK Betere alarmeering bij luchtgevaar. Aanschaffing van sirenes. In September jl. is door den gemeentelijken luchtbeschermingdienst een proef genomen ten einde de werking van de aanvankelijk voor Be verwijk ontworpen alarmeering door middel van fabriekssirenes en -fluiten na te gaan. Deze proef heeft in geen enkel opzicht voldaan, hoezeer daarbij de medewerking der plaatselijke indus trieën mocht worden ondervonden. Een ernstig bezwaar is, dat deze alarmeering niet centraal en onafhankelijk kan worden be diend. Gebruik moet worden gemaakt van tele- foon-aansluittingen en een aantal ordonnansen, terwijl des nacht eerst het bedienend personeel van verschillende bedrijven moet worden ge wekt. Met een en ander gaat te veel tijd verloren en zijn de diensten van te veel vrijwilligers ge moeid, welke beter elders kunnen worden aan gewend. De gehouden proef heeft bovendien aangetoond, dat het alarm in het grootste deel van de kom niet werd gehoord, hoewel het wind stil was. Daarbij komt nog, dat voor het geven van het sein luchtalarm doorgaans worden ge bruikt speciale sirenes met een zoogenaamden janktoon. Deze sirenes zijn wel in gebruik in het aangrenzende Velsen-Noord en worden in een deel van onze gemeente gehoord. B. en W. stellen den Raad daarom voor, hen een crediet te verleenen van' ten hoogste 2200 voor de inrichting van een alarmstelsel door middel van sirenes, overeenkomstig de aan wijzingen van de Inspectie voor de luchtbescher ming. Bereids is zekerheid verkregen, dat deze uitgave bij de* hoogere instanties geen bezwaar zou ontmoeten. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 6570 Sla per 100 krop 604.00 Andijvie per 100 krop 602.10 Wortelen per bos 5—9 Raapstelen per bos 23 Selderij per kos 1V25 Pieterselie per bos 24V2 Tomaten per k.g. 8—20 Prei per k.g. 3V24J/2 Uien per k.g. 11/22.70 Waschpeen per k.g. 3V24 Bloemkool I per stuk 810 Bloemkool n per stuk 35 Knollen I per stuk 3.807.30 Knollen II per stuk 22V, Breekpeen per k.g. 1.70—2.50 Bieten per k.g. 2—3.20 Nero per k.g. 712.40 Gele kool per k.g. 2'A4 Groene kool per k.g. 2V23 1'2 Roode kool per k.g. 11/22 1/2 Appelen per k.g. 612 Druiven per k.g. 1624 Chineesche kool per k.g. l*/23 Boerekool per k.g. l'/2—3 Spruiten per k.g. 717 Hoogovenkoor won eersten prijs. Het Gemengde Koor „Door Zang tot Vriend schap", dirigent de heer Leo Pielage, hee.ft in Overschie deelgenomen aan den aldaar gehou den zangwedstrijd. Het koor kwam uit in de eerste afdeeling met „Vrede" van W. P. Kools als verplichte opgave en „De troubadour van de Mei" van J. P. Wierts als eigen gekozen compositie. D.Z.T.V. werd met een eersten prijs met 322 punten bekroond. De collecte voor liet Steuncomité. De alhier gehouden collecte voor het Algemeen Steuncomité heeft een bedrag van 385.85 opge leverd- Als een bijzonderheid zijn vermeld, dat het aantal collectanten en collectrices, dat zich had aangemeld zóó groot was, dat niet van alle aan geboden diensten gebruik kon worden gemaakt. Het aantal leden der onderstands commissie. Van het raadslid den heer J. Visser is een voorstel ingekomen omtrent de uitbreiding van het aantal leden der algemeene onderstands commissie. B. en W. hebben den raad voorge steld dit stuk te behandelen bij de benoeming van leden der algemeene onderstandsoommissie in de hedenavond te houden raadsvergadering. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de in de Gereformeerde Kerk gehouden erkiezingen zijn de heeren A. Lotman en A Mok als ouderlingen gekozen in plaats van de heeren P. van Wijngaarden en J. Rabenort, die aan de beurt van aftreden waren. In de plaats van den heer H. Lyesen werd de heer G. Keizer tot diaken benoemd heer A. J. v. d. Moolen tot voorzitter gekozen. Verder werden gekozen de heer Ir. van Kuyk, F. A. Muller, J. Giskes en J. Werkhoven. Na afloop der vergadering werden de functies verdeeld. De heer J. Giskes werd penningsmeester en de heer J. Werkhoven, secretaris. WIJK AAN ZEE GERED. Zondag deed het gerucht de ronde dat de heer Schelvis, alhier wonend, die als waschbaas op de Simon Bolivar vaart, bij de explosie was ver ongelukt. Noch 's middags, noch 's avonds werd zijn naam bij de geredden vermeld. Maandag kwam er echter een particulier telegram van een kennis, die voor zaken in Engeland vertoeft met de mededeeüng dat de heer Schelvis in een ziekenhuis is opgenomen. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 21 November. Schar 7—5.60 per 50 KG. Wijting 4—3.70 per 50 KG. Aangevoerd aan den afslag 1620 KG gecon signeerde snoekbaars a 27—24 ct. per KG. Aangevoerd op 20 November 1634 kisten ver- sche haring. Besomming kotters: TX 29 226; UK 126 128. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn naar zee vertrokken: Karoline IJm 26, Protinus IJm 85, Knikker IJ-m 4, Dirkje RO 53, Uiver IJm 384, de laatste gaat voor het eerst naar zee na het uitbreken van den oorlog. RUIME SCIIELVISCHVANGSTEN. Het lijkt wel, alsof aan de vangsten der IJmui- densche trawlers nu reeds te merken is, dat zij bij hun bedrijf op de Noordzee minder concurrentie ondervinden dan in normale tijden. Vele varkens maken de spoeling dun en van het omgekeerde schijnen onze visschers te profiteeren. Dit manifesteert zich in de groote aanvoeren van schelvisch door de trawlers in de laatste dagen. Zelfs booten als de Protinus en de Knikker kwamen met 250 kisten schelvisch aan de markt. Doordat de schelvisch prijzen zich goed houden konden deze booten flinke besommingen maken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Haarlem IJM 9. vangst ongeveer 1600 manden haring, Adelante IJM 19, vangst 575 manden di versen en 100 stuks stijve kabeljauw. Alma IJM 44, 115 manden schelvisch, 19 manden braadsdhelvisch, 70 manden gestripte radio, 140 manden dichte radio, 20 manden gul en platvisch 20 manden varia, totale vangst 455 manden. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN KLEIN VISCHHANDEL. Het hoofdbestuur van den Nederlandschén bond van kleinhandelaren in het visch- en ha- ringbedrijf, dat zich reeds herhaalde malen zon der resultaat tot den minister heeft gewend in verband met de groote moeilijkheden, waarmede dit bedrijf te kampen heeft, heeft zich thans wederom in een schrijven tot den minister van sociale zaken gericht met het dringend verzoek den vischkleinhandel door het verleenen van een bedrijfslasten toeslag te willen steunen. NIEUWE SNURREVAADKOTTER SPOEDIG GEREED. Naar wij vernemen nadert de voor rekening van de Nederlandse he Visscherij Genootschap in Westgraf tdij'k ln aanbouw zijnde snurrevaadkotter zijn voltooiing. De romp is reeds gereed en thans wordt de binnenbetimmering afgewerkt. Wanneer de kotter in de vaart gebracht zal worden Is nog niet bekend. Het zal wel n4e-t voor Januari geschieden. SANTPOORT MEISJE OVERREDEN. Maandagmiddag heeft een vrachtauto in de Bur gemeester Enschedelaan een 5-jarig meisje over reden, dat zonder op het verkeer te letten, plotse ling den rijweg overstak. Het kind werd overreden en met een gebroken dijbeen naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. DE V. C. J. B. Ondanks het feit, dat het Jeugdhuis der Ned. Herv. Gem. voorloopig een andere bestemming heeft gekregen en de plaatselijke afdeeling van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond dus „haar terrein" heeft moeten ruimen, vinden de werkzaamheden toch doorgang. Zoo heeft men o.a. wederom een kerstspel in studie genomen, dat op 24 December zal worden opgevoerd in de Ned. Herv. Kerk. HEEMSTEDE SPELDJESDAG CENTRALE I'RACTISCHE HULPVERLEENING. Men schrijft ons: Het is misschien niet overbodig te herinneren aan den Speldjesdag ten bate van deze instelling op Woensdag 22 November. Deze stichting heeft te Groesbeek een aantal huizen en gebouwen, waarin onmaatschappelijken en onvolwaardigen van alle gezindten verzorging en onderdak genieten. Voor zoover ons bekend is dit werk, door Ds. J. A Vis- scher te Groesbeek opgezet, eenig in den lande Belangrijk is, dat hier menschen geholpen worden die, om allerlei redenen losgeraakt van onzen maat- schappijvorm en dus alleen staande, nergens elders onderdak vinden. Wie dezen speldjesdag steunt, doet een goed werk. JAARFEEST NED. KATH. VOLKSBOND. Maandagavond had de eerste feestavond plaats oor de leden der afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond, met het optreden van de Vereenigae Haagsc'ne Spelers onder leiding van Pierre Balie- dux, die „Rond een half millioen" van Jac. Ballings opvoerde. En dit gezelschap heeft onder de leden zulk een goeden naam of dat deze eerste avond de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw tot in de uiterste hoeken bezet was. De voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord sprak eenige opwekkende woorden in het belang van het organisatieleven in het algemeen. Zoowel van den inhoud van het stuk als de ver tolking hebben de talijrke aanwezigen bijzonder genoten. Uit den inhoud blijkt helder dat geld een erderfelijken invloed kan uitoefenen op den mensch, maar ook ditzelfde aardsche slijk veel ge luk kan brengen. Gieleken de Schapenboer (Pierre Balledux) was de vroolijke klant, die reeds 40 jaar liefde in zijn hart bewaarde voor Doka (Dora Haus) en haar tenslotte kreeg, ook al was zij de weduwe met een blinden zoon en een allerliefste pleegdochter. Een stuk van een lach en een traan, vol rake ge zegden. Het gezelschap had na elk bedrijf een warm ap plaus in ontvangst te nemen. Na het laatste bedrijf scheen aan dit applaus geen einde te komen, en de voorzitter was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij Balledux en zijn gezelschap dank zegde voor den genotvollen en ook leer- zamenavond. Het muzikale ensemble onder leiding van den heer Jan Nibbering uit Haarlem zorgde voor een passende muzikale omlijsting. VOGELENZANG HENGELWEDSTRIJD. Zondag hield de Hengelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" in samenwerking met „De Voorn", „Dageraad" en „De Morgenstond" een baarswed- strijd in de Ringvaart om den Amstelbeker, die voor twee wedstrijden beschikbaar is. De uitslag luidt als volgt: 1. De Voorn, 2. Nooit Gedacht. 3. Dageraad en 4. Morgenstond. .Held van den dag" was Wijkhuizen, lid van De Voorn. De wedstrijd op witvisch is bepaald op 17 Decem ber. HAARLEMMERMEER ERGERLIJKE BIETENPRIKKERIJ. Verschillende landbouwers en bietenrijders uit Haarlemmermeer klagen, dat tijdens het bietenver- voer per auto of boerenwagen jongens nog steeds trachten bieten van den wagen te halen. Ze zijn daarbij gewapend met stokken, waarin spijkers steken. Deze bietendiefstal is zoover geloopen, dat per sonen in de Meer de bieten van de jongens opkoo- ken ze daarna weer verkoopen en er nog een goed winstje van maken. De politie van Haarlemmermeer is hiervan in kennis gesteld en zal de opkoopers achterhalen, waarop zeker proces-verbaal zal volgen. ZACHTE BERMEN. De bermen langs enkele wegen in de Haarlem mermeer zijn door het vervoer van zware bieten vrachten op verscheidene plaatsen zoodanig stuk gereden, dat zij voor het autoverkeer gevaarlijk zijn. Automobilisten dienen hiermede rekening te houden. MILITAIRE WIELRIJDERS VALLEN. Een afdeeling militaire wielrijders, die door Hoofddorp reed, moest op den Kruisweg een petro- leumkarretje passeeren. Een der wielrijders, blijk baar in druk gesprek met zijn buurman, bemerkte dit wagentje niet op en reed er pardoes tegen op. De hem volgende militairen tuimelden hals over kop op en over hem heen. Het werd een warwinkel van fietsen en militairen, maar.... een Hollandsch militair kan tegen een stootje! Storm richtte vernielingen aan in Brabant. s HERTOGENBOSCH 20 November. In Den Bosch heeft de Noordwester stórm Zondag groote schade aangericht. Tal van schoorsteenen moesten het ontgelden. Van verschillende win kels werden de spiegelruiten verbrijzeld. Dak- gooten en pannen kwamen ln massa omlaag. In twee kerken deden zich instortingen voor. Zoo stortte tijdens de Hoogmis in de kerk van St. Pieter een zwaar stuk pleisterwerk van het plafond omlaag en sloeg met een harden klap in de linkerbcuk tegen den grond. Begrijpe lijkerwijs verwkte deze onverwachte gebeurtenis nis groote consternatie Het pleisterwerk kwam gelukkig terecht op 'n plaats waar zich niemand bevond, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. In de St. Leonarduswerk deed zich merkwaar digerwijze een zelfde ongeval voor. Ook daar kwam tijdens den Hoogmis een gedeelte van het gewelf r.aar beneden en viel met groot geraas op eenige banken in het middenschip. Doch ook hmier werd niemand getroffen. Deze krek heeft het ook in ander opzicht zwaar te verduren ge had een vijfhonderdtal leien werd van het dak gerukt en overal heen geslingerd. Ook de haan van den toren werd omlaag gesmakt. In het dorp Haarsteeg werden ernstige ver woestingen aangericht. Van talrijke huizen wer den de pannen afgerukt, vele vruchtboomen werden ontworteld. Op den keiweg waalde, tengevolge van een he- vigen windstoot de geheele achtergevel van het huis van den heer J. van D. in. Toevalligerwijs was er in dit deel van het huis niemand aan wezig. zoodat er geen ongelukken voorkwamen. In St. Michielsgestel woei een twintig meter lange tuinmuur over de geheele lengte om. De pontonbrug over de Bergsche Maas achter Waalwijk werd voor een groot gedeelte van zijn ankers losgeslagen. Voorloopig zal hier de veer pont weer in bedrijf worden gesteld. Eenige pontons zijn gezonken. De buitenpolder achter Waalwijk en Besooien staat thans blank Een en ander brengt voor de landbouwers veel last mede. BOUWFONDS BAPTISTEN-GEMEENTE. Bij ae uitbreiding van haar arbeid, doet zich in de Baptisten Gemeente te Haarlem steeds meer behoefte gevoelen aan een ruimer kerkge bouw. Twee harer vereenigingen ..Zusterhulp" en de Jongedochtersvereeniging „Komt tot Je zus" hebben daarom - de handen ineengeslagen on een bazar georganiseerd ten bate van het Bouwfonds. Deze bazar met een keur van voor werpen, grabbelton, sjoelbak, enz. enz. zal ge houden worden op 22 en 23 November a.s. (Woensdag en Donderdagavond) in het ge bouw „Salem", Bakenessergracht 65. UITBREIDING VAN DE RIPPERDAKAZERNE. Hedenmorgen werd de uitbreiding van de ge bouwen van de Ripperdakazerne te Haarlem aanbesteed. De laagste inschrijfster was de fir ma H. J. v. d. Aardweg en Zoon. f 13333. ij DE SPORTIIAVEN AAN IIET SPAARNE. Heden werd ln het Haarlemsche Stadhuis aan besteed: het maken van een sporthaven met aanlegsteigers, remmingwerken. beschoeiingen bruggetje enz., alsmede het maken van een speelterrein met gebouwtje, met bijkomende werken, in en op het terrein aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem (uit te voeren in werkverschaffing). Er waren 9 inschrijvingen als volgt: A. J. de Laer. Oegstgeest f 182.700. W. Aafjes. Assen delft f 205.000. J. B Christiaanschc. Amster dam f 200.000. J. Visser. Slledrecht f 199.500. R. Bijker. Haarlem f 219.500. M. Ebbing, Haarlem f 189.600, Gebr. de Vries. Haarlem f 223,400. A. Hofman. Overveen f 214.400. De inschrijving van G. Hulsebosch te Bloemendaal bleek ongeldig. Maastricht noodlijdend. MAASTRICHT 20 November. - De speciale economische moeilijkheden van de voor een groot deel uit arbeiders bestaande bevolking van Maas tricht en de bijzonder ongunstige resultaten van de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente hebben sterken weerslag gevonden op de gemeentebegrooting 1940, welke thans door B en W den Raad is aangeboden Reeds sedert 1937 moest een beroep worden gedaan op een bijzon dere uitkeering uit het werkloosheidssubsidie- fonds. Dit iaar zal men ook gedwongen zijn een uitkeering te vragen als rijksbijdrage Ingevolge de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlij dende gemeenten Maastricht wordt hiermede dus noodlijdend. Uitgetrokken werd als nnodige rijks bijdrage een bedrag van 238.495 gulden. ZANDVOORT HET VERGAAN VAN DE „SEVION BOLIVAR". Onze correspondent meldde gisteren, dat ook Engel Koper tot de geredden van de Simon Bolivar behoorde. Het bericht hierover, dat hij uit officieuze, doch naar zijn meening zeer betrouwbare bron, ontving, werd helaas tot heden niet bevestigd. De genoemde Haneveld en Holdeman zijn geluk kig met een andere boot uitgevaren en bevinden zich in goeden welstand. MET DE VARA NAAR HILVERSUM. De afdeeling Zandvoort van de VARA maakt op Zaterdag 16 December een tocht naar Hilversum voor het bezoeken van een O. K.-avond in theater „Gooiland". NED. VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING. Maandagavond werd in de rotonde van Groot- Badhuis de oprichtingsvergadering gehouden van de afdeeling Zandvoort van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. De vergadering werd geleid door burgemeester Van Alphen, die aan de hand van een schrijven van de regeering het doel van de vereeniging uiteen zette. Voor men tot de bestuursverkiezing overging meende de voorzitter er op te moeten wijzen, dat het aanbeveling verdiende in het bestuur geen men schen te kiezen. uit den aard van hun betrek king reeds verplicht waren dienst te doen bij den Luchtbeschermingsdienst. Nadat de heer Muller de verzekering had ontvan gen dat de samenwerking tusschen den luchtbe schermingsdienst en de vereeniging voor Luchtbe scherming daardoor niet verloren zou gaan en nadat de heer Le Rütte, als zijn meening had te kennen gegeven, dat het aanbeveling verdiende vakmen- schen, bouwkundigen e. d. te benoemen, werd de (Is reeds tn een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een zesde schip aan de Britsclie kusl op een mijn. LONDEN, 20 November (Reuter) Naar gemeld wordt is 't Britsche stoomschip „Torch- bearer" tijdens het weekeinde aan de Engel- sche Oostkust op een mijn geloopen en ge zonken. Het schip had een lading steenkool aan boord. Vier geredden van de uit dertien leden bestaande bemanning zijn in een Engel- sche haven aan wal gezet. Over het lot van de overigen verkeert men in het onzekere. De geredden zijn ernstig gewond. UITVOERVERBOD VAN EIEREN EN PLUIMVEE EEN ADMINISTRATIEVE MAATREGEL 's-GRAVENHAGE, 20 November. De minister van economische zaken maakt het volgende be kend: Van enkele zijden hebben het departement vra gen bereikt over den aard van het uitvoerverbod voor eieren en pluimvee, dat Woensdag J.l. is af gekondigd. Ter vermijding van misverstand wordt met na druk nogmaals medegedeeld dat dit z.g. uitvoer verbod slechts een administratieve maatregel ls, welke dient ter aanvulling van het uitvoermo- nopolie, dat begin September voor alle crisispro ducten, w.o. eieren en pluimvee, is ingesteld. Gegelijk bekend berust het monopolie voor eieren en pluimvee bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze cen trale geeft op de gebruikelijke wijze aan de ex porteurs de uitvoermachtiging af. Deze uitvoer- machtiging dient tevens als dispensatie van het uitvoerverbod, zoodat geen bijzondere formalitei ten ter verkrijging van deze dispensatie behoeven te worden vervuld. De uitvoer kan dus geheel op de normale wijze worden voortgezet. Met bevroren voetjes in bed. Jonge moeder voor het Haagsche Gerechtshof. *s GRAVENHAGE 20 November. De wijze, waarop de 22-jarige N. van der B. uit Krimpen aan den Lek, thans wonende te Rotterdam, haar nog geen twee-jarig dochtertje verwaarloosd had, deed een vermoeden rijzen, dat zij zich van het kind wilde ontdoen, zoo zeide de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. J. U. Polman, voor welk college de jonge moeder vandaag terecht moest staan, wegens het hulpeloos achterlaten van haar kindje. In de periode van strenge vorst van het vorig laar December had zij het kindje op een onver- warmden zolder in een bedje laten liggen met als dekking slechts een oud dekentje en eenige vuile kleeren. Zij zelf was het huis uitgegaan. En had de kleine, achttien uur alleen gelaten. De politie was latergekomen en had het kindje meegenomen naar het ziekenhuis te Rotterdam, waar bleek, dat haar beide voetjes bevroren waren. De rechtbank te Rotterdam had de vrouw een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk opgelegd, doch de advocaat-gene raal vond deze straf voor dit geval te laag en vor derde verhooging tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. HAARLEM. 20 November. Gehuwd; 20 Nov.. A. J. J. M. Hagemeijer en C. L. Th Wennekendonk. Bevallen: 17 Nov., C. ChristiaansComman deur. z., A. M. LoerakkerRoest, d., 18 Nov., P. Westravan der Zouwe, z.. T. MoreelsMooij, d., M ZeepvatMartens, d.. A. M. ProvoostCoule, d.. A. de HaanStellinga. z en d., 19 Nov.. M. E. L. A Overbeek—Timmermans, z.. 20 Nov.. M. P. C. van Schagen—Meuwese. d. J. B. Schneider Smit, z. Overleden: 17 Nov., K. J. Westerkamp, 35 J., Kamperlaan, B. C. W GerzVisser, 87 j., Saen- redamstr., 18 Nov., A. Hoed—Blake, 55 J., Plataan- str., F. J. F. van Hasselt, 69 J., Vredenhofstr.. J. van Harpen—de Vrij. S3 J., Jelgersmastr., A. E. de Jong. 72 J., Gr. Heiligland, M. J. van Westerhoven Duineveld. 39 j., Raamsteeg, W. H Spoor—Zon neveld. 61 J., Kenaupark. E. P M. d v. C. L Lam- mers. 6 j., Kamperlaan, 19 Nov.. J. Stokmans. 72 j., Houtmankade, P. Wartena, 75 j., Reguliersstr., W. H. Dames, 70 J., Gierstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11