Haarlems Dagblad Luchtschepen voor het Duitsch- Russisch handelsverkeer? BON No. 7 SUIKERBON Eerste geredden van „Simon Bolivar" terug in ons land. Geef 'n VULPEN van DANTUMA Duitsche vliegtuig Vermiste auto gevonden. Heldenmoed. Hoog water aan het front. Engelsche mijnenlegger vergaan K E IP Chaos of Christus? Zuster Arietta doet haar relaas 57e Jaargang No. 17309 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groots Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 21 November 19391 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1.1 CV per 3 maanden 3.25, franco pet post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelf ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 pev regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag- Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De zeppelin als luchtvrachtschip Aankoop door Rusland? BERLIJN, 21 November. Uit betrouwbare bronnen wordt vernomen dat er groote kans bestaat dat de Duitsche Zeppelins gebruikt zullen worden „als luchtvrachtschepen" in den handel tusschen Duitschland en Rusland. In deskundige kringen is men van meening dat het luchttransport voor lichtere technische artikelen, zooals optische en chemische producten volkomen uitvoerbaar is. Verklaard wordt dat de „Graf Zeppelin", gevuld met waterstof en dus mei. een groot laadvermogen, een dergelijke la ding naar Rusland zou kunnen bengen en terug zou kunnen keeren met ertsen van uitmuntende kwaliteit, zooals koper- en mangaanerts of der gelijke producten, die Rusland kan exporteeren. Men wijst erop dat de spoed, die het gebruik van luchtschepen zou opleveren, het nadeel van het duurdere transport niet alleen zou compen- seeren, doch bovendien nog voordeel zou blijken te geven. Zoo heeft Rusland dringend gebrek aan machine-onderdeelen, dat nog dringender is ge worden nu Duitschland een rol speelt in de ex ploitatie van de Russische bodemschatten. Aan gezien spoed hier noodzakelijk is, kan het lucht schip een ideaal transportmiddel worden. Men is zelfs de meening toegedaan dat nieuwe zeppelins voor dat doel gebouwd zullen worden. Behalve in de producten, die tusschen beide landen geruild zullen worden, is Rusland zoo wordt uit betrouwbare bronnen alhier vernomen zeer geïnteresseerd in de techniek van de constructie van luchtschepen, waarin de Duit- schers gedurende de vele jaren van ondervinding zeer ervaren zijn. Er wordt daar zelfs aan toege voegd dat reeds in Januari 1940 Russische inge nieurs naar Duitschland zullen komen om alle daarbij komende problemen te bestudeeren. Men Gedurende het tijdvak van heden, 21 November, tot en met Zondag 10 December a.s. geeft de met „7" genummerde bon der Rijksdistributie kaart recht op het koopen van een Kilogram suiker. Geen Haarlemsch gas aan Heemstede Raad van Heemstede verwierp opnieuw het besluit. De Raad van Heemstede verwierp Maandag avond mei 8 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. om te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten tot intrekking van het raadsbesluit van 19 October j.l., om geen gas van Haarlem te betrekken, maar het aanbod van Haarlem tot levering van gas aan Heemstede alsnog te aanvaarden. Het besluit van Maandagavond werd met dezelf de stemmen-verhouding genomen als dat van 19 October. Er moet nu afgewacht worden of Gedeputeerde Staten thans aanleiding zullen vinden om het raadsbesluit van Heemstede te vernietigen. In dit geval is aan te nemen dat de meerderheid van den Raad zal besluiten in beroep te gaan bij de Kroon. Berooving in verduisterd Londen. Postzak buitgemaakt. LONDEN 21 November. Een brutale beroo ving is Maandagavond gedurende de duisternis door onbekende bandieten gepleegd. Een postbe ambte, die uit een brievenbus de post haalde, werd door twee mannen aangevallen en bewusteloos ge slagen. De roovers bekommerden zich verder niet om den postbode en namen met de postauto de vlucht. Dit voertuig werd later verlaten terug gevonden. De postzakken, in totaal acht, waren gestolen. Scotland Yard heeft een onderzoek in gesteld en de postauto op vingerafdrukken onder zocht. De neergeslagen postbeambte is naar het zie kenhuis vervoerd, vanwaar hij later weer naar huis kon vertrekken. (United Press) van den grond af beschoten. In een zeer groot deel onzer vorige oplage heb ben wij nog kunnen melden, dat Maandagmorgen een Duitsch vliegtuig bij Roermond door een pa trouille Nederlandsche vliegtuigen was gesigna leerd, dat, na beschoten te zijn, was neergestort, waarbij de bestuurder werd gedood. De regeeringspersdier.st meldt thans: Volgens het bericht over het bij Roermond gesignaleerde en neergestorte Duitsche vliegtuig zou het daarop onzerzijds geopende vuur door vliegtuigen zijn gegeven. Dit berust op een misverstand. In wer kelijkheid is het Duitsche vliegtuig van den grond al beschoten. spreekt er hier zelfs over dat Rusland eenige be langstelling toont voor den aankoop van een van Duitschland's Zeppelins, iUnited Press). (Nadruk verboden) In de Rotte bij Terbregge. Beide inzittenden om het leven gekomen. Maandagavond omstreeks half zeven heeft de politie uit de Rotte onder Terbregge (gem. Hi- legersberg) de auto opgehaald, warmede de heer B. H. Wormgoor, graanhandelaar te Zutfen en mevrouw van Ommeren uit Hillegersberg in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. van Waddinx- veen naar Hillegersberg waren vertrokken. Het lichaam van den bestuurder is op eenigen af stand van de auto teruggevonden. Het stoffe lijk overschot van mevrouw van Ommen bevond zich nog in den wagen. De beide ontzielde lichamen zijn naar het lijken huisje te Hillegersberg overgebracht. Met behulp van een kraanwagen is de auto uit het water gelicht. (De korporaal Bart van Dijk, die vorige week voor een in brand geraakten munitiewagen op hol geslagen paarden met groot le vensgevaar tot staan bracht, is voor het front van de troep ge huldigd en tot wachtmeester be vorderd.) Hebt ge ooit, vraag ik u even, Voor een hollend paard gestaan, Sterker, hebt ge van uw leven, Ooit een paard op hol zien slaan? En bekent ge niet tenvolle, Dat ge, net precies als ik, Als 't gebeurde, zelf zoudt hollen, Heel ver weg, van angst en schrik? Denk u dan eens in. een wagen, Een met projectielen vol, Die aan 't ploffen zijn geslagen, Met zijn paarden aan den hol. Niemand zou ooit van u vergen, Dat ge dat tot stilstand bracht, Dat ge 't veege lijf zou bergen, Werd van u en mij verwacht. Het geval is voorgekomen, Maar de korporaal van Dijk, Heeft de beenen niet genomen, Al nam iedereen de wijk. Hij is er op afgesprongen. Met spontanen heldenmoed, Heeft het wilde span bedwongen En daarmee een ramp verhoed. Dit is, daadlijk toen 'k het hoorde, Dacht ik aan den term die past, In den waren zin der woorden Nu een „kerel van stavast" Met de eer aan hem verschuldigd, Heeft men ook zijn moed erkend, Hij 's bevorderd en gehuldigd, Voor het front van 't regiment. Korporaal van Dijk gaf kranig Van zijn doodsverachting blijk, 'k Salueer hem onderdanig: Hulde, wachtmeester van Dijk! P. GASUS. Daardoor weinig militaire verrichtingen. De soldaten aan het front, zoo schrijft Havas in het overzicht van de militaire situatie, moe ten sinds twee dagen het hoofd bieden aan een nieuwen vijand: het water. Na eenige weken van rust, zijn de rivieren en stroomen opnieuw gaan wassen. De Rijn vertoonde Zondag een stijging van bijna vijftig centimeter en de was hield aan. De gevolgen van het hooge wa ter zijn minder hinderlijk aan de Fransche zijde, welke hooger gelegen is, dan op den rechter-, den Duitschen oever. De Duitschers hebben hier snel maatregelen moeten treffen. Zij pompen het water weg en leggen op sommige punten dijken aan. Doch reeds thans hebben zij de meest bedreigde punten moeten verlaten. In die omstandigheden is het ge makkelijk te begrijpen dat van de militaire ver richtingen niet veel terecht komt. Zelfs de ver kenningen zijn beperkt gebleven. Geen enkele ge beurtenis, zelfs niet van plaatselijke beteekenis, heeft zich voorgedaan. De Fransche legerberichten Maandagavond: „Verminderde activiteit aan het front. Eenige bedrijvigheid van patrouilles en artillerie." Dinsdagmorgen: „In den loop van den nacht viel niets belangrijks te vermelden". Hore Belisha terug in Engeland. Maandagmiddag te kwart over vier is de Brit- sche minister van oorlog, Hore Belisha, met een tweemotorig militair vliegtuig naar Londen terug gekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde de minister aan de vertegenwoordigers van de Britsche en Fransche pers dat de samenwerking tusschen de geal lieerde legers steeds beter wordt. Beide landen wer ken in denzelfden geest en het onderhoud, dat hij heeft gehad met Daladier en de Fransche ministers van oorlog en marine hebben deze algeheele eens gezindheid bevestigd. LONDEN, 21 November. (Reuter-A.N.P.) De Admiraliteit maakt bekend, dat de als mijnlegger dienst doende trawler „Mastiff" als gevolg van de ontploffing van een Duitsche mijn is verloren gegaan. Een man is om het leven gekomen. Vüf man worden vermist. Een bril behoeft niet duur le ziin om goed le ziin. Komi U eens bij ons kijken, het loonL GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. ingez. Med.) Ds. M. Hinlopen spreekt Vrijdag 8.15 uur, over bovenst, onderw. i. d. Protestantenb. (Jacobsstr.)- Toegang 5 ct. Gelegenheid tot gedachtenwisseling (Adv. Ingez. Med.) Een uur op zee rondgedreven. SCHIPHOL. 21 November. De eerste pas sagiers, die de ramp van de „Simon Bolivar" op Zaterdagmiddag overleefden, zijn heden morgen met de eerste K.L.M.-machine, welke om 9.16 van Shoreham naar Schiphol ver trok, op het Amsterdamsche vliegveld aan gekomen. Het waren de vier Zusters Domi nicanessen, genaamd Zuster Emilia. Aletta, Colombana en Waltruda, die zich tijdens den ramp zoo buitengewoon moedig hebben ge dragen. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig, de algemeen overste van de Dominicanessen in Ne derland, Zuster Hortensia uit Huize Bij Dorp te Voorschoten, Zuster Amanda, priorin van het St. Rosa-klooster aan den overkant van het IJ. voorts de Paters Dominicanen de Barbanson, pa ter van Wee relt en pater Bruens uit Amsterdam. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij was vertegenwoordigd door den heer W. II. Kruyff, adj. directeur, door den B. W. J. Leyen chef van de afdeeling passage en den heer J. C. van der Laag. Deze beide laatste heeren waren op weg naar Londen, om zich daar ter plaatse op de hoogte te stellen van de bijzonderheden van de ramp met de „Simon Bolivar". Natuurlijk waren eveneens zeer vele familie leden op het vliegveld aanwezig, alsmede een groot aantal fotografen en journalisten. Toen om ongeveer kwart over elf de „Zilverrei ger" in zicht kwam, stelden allen zich op het per ron voor het douanekantoor op, om de vier dap pere Nederlandsche Zusters een hartelijk welkom te bereiden. Het wias niet mogelijk haar nog in het vliegtuig te begroeten, daar zooals bekend, de ramen van de verkeersmachines. in verband met de tijds omstandigheden geblindeerd zijn. Onmiddellijk nadat de machine op het perron stilstond, kwam als eerste de jonge Zuster Aletta naar buiten, spoedig gevolgd door haar medezusters Emilia, Colombana en Waltruda. Het was een geweldig gedrang op het perron. De Zusters werden hartelijk begroet, door haar medezusters en door de op Schiphol aanwezige Paters-Dominicanen. Van alle kanten kregen zij gelukwenschen in ontvangst te nemen en het is duidelijk dat de heeren van de K.N.S.M. ontroerd dankten voor alles wat zij tijdens de verschrikkelijke scheepsramp hadden gedaan. Het Gymnasium aan het Prinsenhof zooals het er thans uitziet. Duidelijk is het verschil tusschen het nieuwe en het oude gebouw te zien. Het was de Zusters aan te zien, dat zij getrof fen waren door deze blijken van belangstelling. Brokstukken van gesprekken konden wij op vangen en wij moesten constateeren dat deze Zusters niet in de eerste plaats dachten aan haar eigen behoud tijdens de ramp, doch voor namelijk haar aandacht hadden besteed aan de redding van zoo vele andere passagiers. Zij lieten zich gewillig door familieleden en journalisten ondervragen. Zij poseerden zelfs eenigen tijd op het trapje van de K.L.M.-machine voor film operateurs en fotografen en toen deze eerste drukte wat geluwd was begaven zij zich naar het douanekantoor. In het restaurant werden de zusters door de algemeen-overste onthaald op een kopje koffie en toen kwamen ook de tongen los, omdat zij in derdaad veel ervaringen uit de bange uren had den te vertellen. Zoo beschreef zuster Aletta het oogenblik, waarop het schip op de mijn liep. De vier zusters waren op dat moment op het dek, in tegenstelling met de meeste passagiers, die bin nen bleven, omdat het vrij koud was. Zij beke ken de oorlogsschepen die in de nabijheid van het schip rondvoeren en wandelden verder rustig heen en weer. Het eerst voelden zij een schok, de ruiten rinkelden en na enkele seconden helde het schip over. Onmiddellijk ontstond er een groote chaos aan boord. Van binnen het schip uit renden alle passa giers naar de sloepen. Men wist evenwel niet bij welke sloep men zich moest vervoegen, want er was nog geen „sloepenrol" gehouden en men had evenmin de gelegenheid gekregen onder deskun dige leiding met de reddinggordels te oefenen. Zuster Aletta, die dit verhaal deed, begaf zich met haar drie collega's naar een der sloepen. Op een gegeven oogenblik kon zij niet verder omdat haar de weg werd versperd door een man, die uit de machinekamer naar boven stormde. Zij zag hoe haar drie mede-zusters een plaats in een sloep wisten te bemachtigen. Deze sloep kon op de normale wijze in zee worden neergela ten. Zuster Aletta trachtte een tweede sloep te bereiken. Deze was eveneens vol met menschen en toen het moment gekomen was dat de sloep zou worden gestreken bleek het dat de davits ver wrongen waren. Van een derde sloep konden de touwen niet gevierd worden.Zuster Aletta wist in deze derde sloep een plaats te bemachtigen. Te voren had zij haar schoenen uitgetrokken, even als haar mantel, om tijdens de redding niet door overtollige kleeren gehinderd te worden. Zij had wel haar reddingsgordel aan, doch zij begreep dat deze verkeerd zat. De stampvolle sloep kwam toch in het water terecht, nadat iemand de touwen had doorgesneden, doch vrijwel onmiddellijk zonk dit vaartuig, zoodat de passagiers in het water terecht kwamen. Zuster Aletta ver telde voorts hoe zij enkele keeren onder wa ter kwam. Tenslotte kwam zij opnieuw boven, waarbii ee" dame met haar kind aan haar hals hingen. De dappere zuster trachtte een plank te grijpen, doch deze gleed uit haar handen, omdat alles met olie besmeurd was. Het was buitengewoon moeilijk een plank of een ander ronddrijvend wrakstuk te grijpen. Ein delijk slaagde zij er in een stuk hout. waar aan een ijzeren staaf zat, vast te houden. Zij probeerde nog de vrouw en het kind te grijpen, doch deze schenen aan het einde van hun krachten te zijn Een uur lang dreef zuster Aletta in het water rond, waarop een dikke vuile olielaag lag. Tenslotte werd zij opgemerkt door een Engelsch oorlogsschip dat hulp bood. Het was zelfs buitengewoon lastig vanwege de laag olie, om aan boord van dit oorlogsschip te komen, doch eindelijk werden de pogin gen van de redders met- succes bekroond. Zuster Aletta was volkomen versuft. Aan boord van het oorlogsschip heeft zij alle mogelijke zaken te drinken gekregen. Zij wist niet wat. Om half vijf meerde het schip aan de kade van Harwich. De geredde zuster werd op een draagbaar van boord gedragen. Over eenigen tijd zullen deze vier zusters op nieuw naar West-Indië vertrekken. Het woord is aan Napoleon In al wat men onderneemt moet men twee derden door de rede laten be- heerschen en één derde door het toeval. Wie de eerste breuk vergroot is klein geestig, wie de ticeede vergroot roe keloos. Uw geschenk wordt dan gewaardeerd omdaf men er steeds plezier van heeft. Haarlem's grootste Vulpenspecialist. ZIJLSTRAAT 90 TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) „Veendam" is niet bewapend. Onjuiste Duitsche publicatie. Blijkens publicatie in de Duitsche pers zouden de Duitsche autoriteiten het ss. „Veendam" der Holland—Amerika Lijn, wegens vermeende be wapening op de lijst van Engelsche en Fransche passagiersschepen hebben geplaatst, welke door hun bewapening het karakter van passagiers schip verloren hebben. Ofschoon uit de omstandigheid, dat het Ne derlandsche passagiersschip ..Veendam" abusie velijk op deze lijst van Engelsche en Fransche schepen geplaatst is, reeds genoegzaam blijkt, dat hier een misverstand in het spel moet zijn, kan ten overvloede met de grootste stelligheid verklaard worden, dat het ss. „Veendam" in geen enkel opzicht bewapend is Naar wij vernemen, zijn de Duitsche autori teiten er door H.M.'s gezant te Berlijn onmiddel lijk van in kennis gesteld, dat de mededeeling over bewapening van het genoemd schip alge heel met de feiten in strijd is. Vliegtuig versus oorlogsbodem. Aanval zonder succes, zegt de Britsche Admiraliteit. LONDEN, 20 November (Reuter). De ad miraliteit deelt mede: „Hedenmiddag heeft een Duitsch vliegtuig in het zuiden van de Noordzee zonder succes een bomaanval gedaan op een van onze torpedojagers". De tekst van de jonyste rede van Adolf Hitler is door Duitsche vliegtuigen op verschillende plaatsen boven de Fransche linies aan kleine ballonnetjes neer gelaten. Een der exemplaren na de .landing" HEDEN: 12 PAGINA'S. haarleM en omgeving pag. Het Haarlemschc Gymnasium beslaat 550 jaar. 2 Het blijft goed gaan op de Haarlemschc arbeids markt. 4 Minder misdrijven te Haarlem. 4 De raad van Heemstede handhaafde zijn besluit om geen gas van Haarlem te koopen. maar de eigen fabriek gedeeltelijk te vernieuwen. 6 BINNENLAND Bon no. 7 is suikerbon. 1 Veel passagiers van de Simon Bolivar keeren naar ons land terug. 3 De paravanen voor de Bolivar waren besteld. 3 Twee nieuwe directeuren voor de Amsterdam sche Bank zijn ter benoeming voorgedragen 3 BUITENLAND Von Neurath is wegens de ongeregeldheden in het Protectoraat naar Berlijn ontboden. 5 Weer zijn een aantal schepen vergaan. 5 Duitsche vliegtuigen hebben Maandag boven Engeland en Frankrijk gevlogen. 5 Luchtschepen voor 't Duïtsch-Russische han delsverkeer? 7 ARTIKELEN, enz. H. D. Vertelling: Het Antwoord. 4 Van onzen Londensehen correspondent: De Britsche Admiraliteit, een dienst, die zwijgt. 5 Van onzen Brusselschcn correspondent: België richt de oogen naar Nederland. g J. B. Schuil over „Gaslicht" n De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1