Von Neurath naar Berlijn ontboden. Se Cngetsche AdmhatiteU. Ruimer bevoegdheden voor Staatssecretaris Frank. Nog meer schepen verongelukt. De Dienst die zwijgt. DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 HA'A RH EM'S DAGBHAD De ongeregeldheden in het Protectoraat. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, zoo meldt United Press uit Berlijn, dat Von Neurath naar Berlijn is geroepen om aan Hitier verslag uit te brengen over de onge regeldheden in het protectoraat. Volgens deze berichten is ook staatssecretaris Frank naar Berlijn geroepen. Naar tevens uit betrouwbare bron vernomen wordt zijn een aantal hooge S.S functionarissen gelijktijdig naar Praag gezonden teneinde het herstellen van de orde in het protectoraat ter hand te nemen. Von Neurath. Frank werd onlangs benoemd tot „Gruppen- fiihrer" of generaal bij de S.S., hetwelk hem den- lelfden rang geeft in de SS. als Von Neurath. Von Neurath's rang is echter slechts een eeretitel, ter wijl Frank's titel op een actieve functie duidt. Volgens goedingelichte kringen beteekent dit dat Frank, die een Sudeten-Duitscher is en als meer radicaal beschouwd wordt dan sommige andere officieele Duitsche persoonlijkheden in het protec toraat een grootere uitvoerende macht in het pro tectoraat heeft dan Von Neurath. 120 terechtstellingen? Havas meldt „van de Oostenrijksche grens", het polgende: Uit Bohemen gekomen reizigers verhalen nieuwe jijzoriderheden over de „vijf dagen van terreur" die Praag beleefd heeft. Volgens deze reizigers zou het aantal terechtstellingen veel hooger zijn dan dat, hetwelk door het Duitsche Nieuwsbureau toe gegeven is. Men spreekt over 120. Bijna 8000 stu denten en Tsjechische leeraren zouden in den nacht van 16 op 17 November en overdag op 17 November zijn gearresteerd. De arrestaties werden niet allen verricht in de studententehuizen en col leges, maar zelfs in particuliere woningen waar itudenten kamers hadden gehuurd. Voor het meerendeel werden de gevangenen naar Duitsdhland vervoerd. De negen studenten, die op 17 November des avonds gefusilleerd zijn na een overdag ten uitvoergelegde razzia in de colleges, werden niet blindelings gekozen onder degenen die deelgenomen hadden aan de betoogin gen van 15 November. Het waren eenvoudig de voorzitters van alle studentenvereenigingen. On der hen bevond zich de zoon van den vroegeren minister van handel, Matoesek. Er zijn geen stu denten meer in Praag. De Gestapo heeft zelfs de klinieken en hospitalen doen ontruimen waar een honderdtal personen werd verpleegd, voor het meerendeel studenten die gewond waren tijdens de troebelen van 28 October en 15 November. De families worden in onzekerheid gelaten en krijgen geen berichten. Maandagavond heeft de Praagsche radio de opheffing aangekondigd van de sluiting der openbare localiteiten op tien uur des avonds. De staat van beleg wordt echter gehand haafd en Praag blijft bezet door 20.000 S.S. en S.A.-mannen, die gewapend zijn. Reuter meldt nog dat na de sluiting van de universiteiten in Bohemen en Moravië een geheim manifest in alle jeugdherbergen in het protecto raat verspreid wordt. De Praagsche studenten, die den oproep hebben opgesteld, bevonden zich onder de menigte betoogers die door de Duitsche politie uiteengejaagd werden. Het manifest zegt: „Onze colleges zijn -voor drie jaar gesloten, om de Tsjechische jeugd te wurgen en iedere mogelijkheid voor haar ontwikkeling weg te nemen. Onze misdaad is, dat wij Tsjechen zijn. Na de bezetting in Maart jl. zochten wij de bron van onze beschaving in de geschiedenis van het verleden van onze natie. Toen werden de tekst boeken in onze universiteiten en scholen wegge nomen en werden andere in dezelfde taal maar Duitsch naar den geest uitgegeven. In plaats van de beloofde cultureele autonomie werd de Pruisi sche hiel toegepast, die de Tsjechische gedachte en de nationale gevoelens verkrachtte. Nu zijn de scholen gesloten en Praag, de stad waar ge durende duizend jaren de beschavingen van Oost en West elkander hebben ontmoet, wordt terugge bracht tot het peil van een provinciale stad". I Over de incidenten die begonnen zijn op den Thyssen tegenstander van de Duitsche politiek. Daarom zag hij zich genoodzaakt Duitschland te verlaten. ZüRICH. Fritz Thyssen, de naar Zwit serland uitgeweken Duitsche groot-indu strieel. verklaarde tegenover United Press het volgende: „Als lid van den Rijksdag heb ik mij tijdig heftig tegen den oorlog verklaard en tegen de huidige politiek van de regeering. Mijn houding dreigde consequenties te ver oorzaken, hetgeen mij dwong Duitschland te verlaten. Ik betreur het indien er in de bui- tenlandsche pers verhalen zijn verschenen, die noch direct noch indirect van mij afkom stig zijn. Ik wensch zelf te beslissen wanneer ik het publiek in zal lichten. Daartoe is op het oogenblik nog geen reden." (United Press). nationalen Tsjechischen verjaardag, 28 October, zegt het manifest: „Wij hebben optochten gehou den in de straten om te toonen, dat wij gebleven zijn zooals wij in het verleden waren. Gedurende vele dagen werd bloed vergoten in Praag en dui zenden werden weggezonden om te vergaan in gevangenis en concentratiekampen. Dat waren de eerste Duitsche antwoorden. Nu komt de sluiting van onze scholen en worden wij weggehaald voor dwangarbeid". Het manifest besluit met te zeggen dat de jeugd van Bohemen en Moravië den strijd zal voort zetten. Deensche mijnenvelden worden uitgebreid. Mijnengebied dwars door de Groote en de Kleine Belt. Naar het D. N. B. meldt heeft de Deensche re geering besloten meer mijnen te leggen teneinde, gelijk in een officieel communiqué wordt gezegd, de controle in overeenstemming met de neutra- liteitsbepalingen te vergemakkelijken. Evenals in den Oeresund worden mijnen gelegd dwars over de beide Belten tusschen Langeland en Laaland en tusschen Alsen en Aerö. De mijnen worden in Deensche territoriale wateren gelegd. Voor de doorvaart wordt een vaargeul opengelaten, die dag en nacht kenbaar wordt gemaakt. Een derde, nieuw mijnenveld wordt gelegd aan de Westelijke toegangen tot het z.g. Smaalandsvaarwater. Duitsche verontschuldiging te Bern. De Duitsche gezant te Bern heeft de verontschul diging van zijn regeering aangeboden aan de Zwit- sersche regeering wegens het „onvrijwillig schen den van de Zwitsersche luchtruimte door Duitsche vliegtuigen". Vijandelijke vliegtuigen boven Engeland. Geen bommen geworpen. Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het Engelsche ministerie voor binnenlandsche veilig heid deelen mede dat niet geïdentificeerde vlieg tuigen Maandagmorgen verschenen zijn op ver schillende punten van de kust van Kent. Korten tijd later vloog een vijandelijk toestel op groote hoogte over de kust van Sussex. Het zette koers in oos telijke richting toen het in de nabijheid van Londen door Engelsche gevechtstoestellen verjaagd werd. Er werden geen bommen neergeworpen. Het ministerie van luchtvaart deelde later mede dat „de luchtdoelbatterijen langs den benedenloop van den Theems des ochtends het vuur op een vijandelijk vliegtuig hadden geopend. Een patrouil le gevechtsvliegtuigen verjoeg den aanvaller van de kust van Essex naar zee." Voorts meldt Reuter dat geschutvuur de bevol king gewaarschuwd heeft, dat een vijandelijk vlieg tuig boven de Orkney-eilanden vloog. Gemeld wordt dat Britsche vliegtuigen in de nabijheid zijn ge weest. Het is niet bekend of het Duitsche toestel wist te ontsnappen. Voorts is gisteravond in het oosten van Kent luchtalarm gegeven. Het alarm duurde bijna twee ir. Luchtalarm in Frankrijk. Havas meldt, dat in Noord- en Midden Frankrijk Maandagmorgen op verschillende plaatsen lucht alarm gemaakt is. De alarmtoestand duurde tel kens slechts kort. Te 19.05 uur werd in het noordwesten van Frank rijk luchtalarm gemaakt. Ditmaal duurde de alarm toestand tot 19.42 uur. Duitsch relaas van de vluchten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche luchtmacht heeft Maandag, den zeer ongunstigen weersomstandigheden ten spijt, de ver kenningsactie tegen Engeland en Frankrijk voort gezet. Bij zwaren storm en veelvuldige regenbuien, die vaak slechts een gedeeltelijk zicht toelieten, zijn de Baai van Scapa Flow, Schotland, Zuid-Engeland, de kusten van het Kanaal en Noord-Frankrijk, ver kend. De vliegtuigen, welke zes tot zeven uur on derweg waren, brachten waardevolle resultaten mede. In de omgeving van Londen zijn de verken ners tevergeefs door jagers en luchtdoelgeschut be streden. De vijandelijke afweer kon de hoogte der Duitsche toestellen niet bereiken. Bij het verkennen van het Noord-Fransche ge bied stuitte men niet op tegenstand. Overstroomingen in België. Zijrivieren van de Leye buiten de oevers. Tengevolge van de overvloedige regens van den laatsten tijd zijn de zijrivieren van de Leye buiten de oevers getreden. Verscheidene huizen zijn over stroomd, talrijke dijken moesten versterkt worden. Bij Gent zijn Leye en Schelde zoo hoog, dat men vreest voor ernstige overstroomingen, wanneer de regen aanhoudt. Tsjang Kai Sjek weer minister president van China. Dr. Koeng blijft minister van financ ën. Tsjang Kai Sjek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek, de Chineesche op perbevelhebber, is benoemd tot minister-president, in opvolging van dr. II. H. Koeng, die vice-minis ter-president wordt. Koeng blijft minister van financiën. Tsjang Kai Sjek is afgetreden als minister president na den val van Nanking, twee jaar ge leden, ten einde zich geheel te wijden aan de mili taire aangelegenheden. Mailschepen worden uit de vaart genomen. „Oranje" en „Baloeran" zullen voorloopig te Soerabaja worden opgelegd. BATAVIA, 21 November (Aneta/ANP). Blijkens de heden verschenen afvaartlijst voor 1940 van de stoomvaart mij. Neder land en de Rotterdamsche Lloyd, zullen de „Oranje" en de „Baloeran", die resp. op 15 December en 18 Januari te Tandjong Priok worden verwacht, na aankomst te Soerabaja aldaar voorloopig worden opgelegd. Beide maatschappijen besloten om alle tot dusver opgezette thuisvarende schepen, ook de op 18 November van Tandjong Priok vertrokken „Johan van Oldenbarnevelt" via Suez en Port Said te dirigeeren. De schepen van de Nederland gaan hierna naar Genua en die van de Rot terdamsche Lloyd naar Napels. Van deze plaat sen uit kan de verdere reis over land worden gemaakt. De schepen varen dan via Lissabon naar Rot terdam en Amsterdam. De stoomvaart mij. Nederland is bezig met een arrangement voor een op Genua aansluitende boottrein. De „Johan de Witt", die 20 November van Lissabon naar Amsterdam vertrok, zal van de Downs af worden begeleid door de „Zwarte Zee", die het schip zal voorafgaan. Pleidooi voor de eenheid van Zuid-Oost Europa. Tibor von Eckhardt waarschuwt tegen „imperialismen". In een interview met het Roemeensche dagblad „Timosoara" heeft Tibor von Eckhardt, de leider van de Hongaarsche kleine landeigenaars een krach tig pleidooi geleverd ten gunste van eenheid onder de landen van Zuid-oost-Europa. Hij zeide o.a.- „Het Duitsche imperialisme is weer opgekomen na 20 jaar en nu is ook het Russiche imperialisme ver schenen. De weg BerlijnBagdad gaat door het Donaubekken en den Balkan. Zonder politieken en economischen band of zelfs een geschikte stabiele structuur kunnen de landen van Zuidoost-Europa geen weerstand bieden aan de roofzuchtige neigin gen der grootere landen". Voorts verklaarde Von Eckhardt dat hij het als volstrekt mogelijk be schouwde dat er in de nabije toekomst een einde zou komen aan de HongaarschRoemeensche misver standen. Nederlandsch motorschip redt 22 opvarenden van de Arlington Court'*. Havas verneemt uit Londen dat 22 overleven den van het Engelsche stoomschip „Arlington Court", dat buiten de Iersche kust tot zinken is gebracht, Maandag opgepikt zijn. De eerste machi nist is om het leven gekomen. Elf andere leden der bemanning worden vermist. De bovengenoemde 22 man zijn gered door het Nederlandsche motorschip „Algenib", dat vruchte loos de omgeving heeft afgezocht naar de tweede boot met de vermiste elf andere opvarenden. Verder wordt gemeld dat de Engelsche trawler „Wiginore" in de Noordzee met zestien man aan boord verloren gegaan is. De trawler had een wa terverplaatsing van 345 ton. Het schip werd in 1928 gebouwd en behoorde aan de „Clan Steam Fishing Company Limited". Een Deensch visschersschip heeft in een haven aan de noordoostelijke kust van Engeland 17 man aan land gezet, die deel uitmaakten van de 33 opvarenden van een vergaan stoomschip, waarvan de naam niet genoemd wordt. Men gelooft, dat de anderen door een ander schip zijn opgepikt. Ge vreesd wordt, dat de eerste machinist en een sto ker gedood zijn. Alle 34' leden van de bemanning van de „Pen- silva", (4258 ton), die Zondag door een vijande lijke duikboot tot zinken is gebracht, zijn in En geland aan land gezet Toen de periscoop van de duikboot verscheen, werd het S.O.S.-sein uitgezonden. De manschappen gingen in de booten en vertrokken haastig, den kende dat ieder oogenblik de aanval zou worden ondernomen. Een uur lang echter gebeurde er niets. De kapitein had juist besloten, dat het veilig was om naar het schip terug te keeren toen de duikboot een torpedo afvuurde, die de „Pensiva" midscheeps trof. Na bijna een uur zonk het schip. De bemanning verklaarde niets anders van de duikboot te hebben gezien dan de periscoop. De mannen zijn gered door een Britsch oor logsschip. Elf overlevenden van het Italïaansche stoom schip „Grazia", dat op een mijn is geloopen, zijn aan de zuid-oostkust van Engeland aan land ge bracht. In het geheel zijn 26 opvarenden van dit schip gered. Over vijf leden van de „Grazia" heeft men nog geen inlichtingen ontvangen. Men gelooft echter dat zij door een ander schip zijn opgenomen. Aan boord van het verongelukte Engelsche schip „Torchbearer" bevonden zich 17 man; 13 hunner werden gered, 4 worden vermist; 6 geredden zijn ernstig gewond. Gevangenen van de „Uhenfels". LONDEN, 20 November. Zestig krijgsgevange nen van het Duitsche schip „Uhenfels" zijn in een Britsche haven aan land gezet. Onder hen bevindt zich een vrouw met haar achtjarig zoontje, de eenige passagiers van het schip. De „Uhenfels" was, toen zij werd aangehouden, op weg naar Bremen en kwam van een haven op de westkust van Afrika. Het schip werd aange houden, nadat het door een Britsch militair vlieg tuig was opgemerkt. Onder de gevangenen bevin den zich verder 10 officieren. (United Press). Onze Londensche correspondent schrijft: AAN het hoofd van den dienst die zwijgt, dat is de Britsche marine, staat de man, die het drukst en ook het best praat, dat is Winston Churchill. Maar men mag niet vergeten dat Winston Churchill het piotieke of het civiele hoofd is van de Ad miraliteit. Een politicus, die niet zou praten, zou al een heel raar wezen zijn. Zijn mond is zijn voornaamste orgaan en zijn voornaamste wapen Maar men hoort Winston Churchill alleen maar in zeer vage termen praten over het werk van de Britsche vloot. Hij zegt nooit waar ze is of waar haar onderdeelen zijn. Hij heeft in al zijn weke- lijksche overzichten van hetgeen de oorlogs schepen doen om voor Groot Brittannië de heer schappij over de baren te behouden, nog nooit naam en toenaam genoemd. Hij zegt alleen ir. algemeene bewoordingen dat het redelijk of goed of schappelijk gaat voor de geallieerden op zee. dat de Britsche koopvaarders blijven varen op alle zeeën en dat slechts een luttel percentage er van ten prooi valt aan de vijandelijke duik- booten of een verren „raider", die zoo schuw is dat zijn aanrandingen schaarsch moeten blij ven. Een belangrijk deel van zijn spreken is ontkenning van de luisterrijke overwinningen, die de vijand ter zee heeft behaald. Van een tooneelspeler of een komiek, die er slag van heeft zijn gehoor aan den anderen kant van het voetlicht ontvankelijk te maken voor zijn spel of zijn humor, zegt men: ..He puts it across". De Engelsche vloot heeft in Churchill haar Eersten Lord, den man „who puts lt across". Hij laat het Engelsche volk weten wat het aan de vloot heeft waarvoor het zoo zwaar moet betalen en hoeveel het er aan heeft. En als Churchill gaat praten, hoe vaag ook en in hoe algemeene termen ook, over de schepen en het luchtwapen dat er bij behoort, dan beseffen de Britten dat zij er nooit genoeg voor kunnen betalen. Maar het is niet alleen een kwestie van geld. De Engelschen willen ook dingen hooren, die hen met trots over dit dure en indrukwekkende wapen vervullen. Ook dat kan worden overge laten aan het politieke hoofd van de Admirali teit. Men was in Engeland zeer gelukkig toen Churchill in het begin van den oorlog aan het hoofd kwam te staan van den dienst die zwijgt. Want men wist van hem dat hij een doortastend man was die, bijgestaan door de admiraals of de Zee-Lords, van de dreadnoughts, de kruisers, de torpedobootjagers, de duikbooten en de kleinere oorlogsbodems het doeltreffendst mogelijk ge bruik zou maken. Maar afgescheiden daarvan was zijn benoeming ook goed, omdat de zwij- jende of half zwijgende diensten een volkstri buun noodig had, die zijn spreekbuis kon zijn, die de beste spreker was van allen om de indruk wekkendheid van de stilte van de vloot te kun nen vergoeden met even indrukwekkende ora torische levendigheid. Als de Eerste Lord van de Admiraliteit in bij zonderheden in het Lagerhuis kon gewagen van de incidenten van den zeeoorlog, dan zou hij wel eiken dag een boeiend overzicht kunnen ge ven van het werk van de vloot. Want er gaat geen dag of nacht voorbij zonder voorvallen, die „eersteklas nieuws" zouden zijn als ze be kend gemaakt mochten worden. De verras sing en het geheim zijn belangrijke elementen in de operaties ter zee en als er te veel uit de school werd geklapt zouden die elementen worden uitgeschakeld en daarmee de kansen om den tegenstander met vrucht te bestrijden. Men vertelt ons wel hoeveel duikbooten tot zinken zijn gebracht of tennaastebij tot zinken zijn ge bracht, maar nooit waar en wanneer het ge beurd is en wat het nummer was dat naast de U stond. De grootste vijand. E duikboot is natuurlijk de grootste vijand van de Britsche oorlogs- en koopvaardij vloot. En de hardnekkigste strijd gaat tegen dat sluipend wapen. Het is een strijd, die in het ge heim en verrassend wordt gevoerd. Een duikboot mag „spurlos" worden „ver- senkt" en al worden er heel wat bemanningen van duikbooten gered, getuige het goed be volkte landhuis ergens in Engeland waar deze krijgsgevangenen wonen, voor de Duitsche ma rine althans heeft het er allen schijn van dat er geen spoor meer overgebleven Is van een duik boot, die niet is teruggekeerd in de vaderlandsche haven. Men weet daar niet of de boot veronge lukt of vernietigd is. Men weet daar niet of een duikboot, die een speciaal gebied van de zee voor haar rekening moet nemen, nog in dat gebied is. Men verkeert in het duister erover. En daar is het juist aan dezen kant om te doen. De wijsheid van al deze geheimzinnigheid is geble ken in den vierjarigen wereldoorlog. De onbeperkte duikbootoorlog mislukte in 1918 grootendeels, omdat het moreel van de duikboot-bemanningen te gronde ging. De Duitschers wisten zoo goed als nooit waar en wanneer hun duikbooten wer den vernietigd. Zij wisten alleen dat vele booten, die haar bases verlieten nimmer terugkeerden. Daarom worden ook in dezen tijd Britsche suc- ;essen tegen de Duitsche duikbooten nooit aan gekondigd in bijzonderheden. Churchill alleen gewaagt er van in zijn overzichten waarin alleen de groote lijnen van den zeeoorlog worden aan gegeven. De Duitsche duikbooten opereeren overeenkom- ;tig een nauwkeurig ontworpen program van tijd en plaats. Als men aan den kant van den tegenstander hoorde van het verlies van een duikboot in een zeker zeegebied, dan zou men er een andere boot heensturen om de verloren gegane te vervangen en de leege plek. die in het operatieplan is ontstaan, te vullen. Als men zou hooren dat het aantal verliezen in een zeker zeegebied ernstig was zou men het hachelijk operatiegebied kunnen verlaten en een veiliger aanwijzen. De dienst die zwijgt maakt ook zelden, en soms laat, nieuws wereldkundig van het prijsma- ken of tot zinken brengen van schepen, tank en andere schepen, die tot taak hebben de duik booten van nieuwe voorraden te voorzien. Het effect van dit stilzwijgen op de duik booten. die van die bevoorradingsschepen af hankelijk zijn, laat zich beseffen. Daarom zijn de communiqués van de Admiraliteit zoo kort. Ze bevatten alleen de bijzonderheden, die ook aan den vijandelijken kant als bekend verondersteld kunnen worden. Dat de lezingen uiteenloopen komt, omdat het oog der verbeelding soms mee kijkt. Aan Britse hen kant heeft men bijv. ver teld dat de Duitsche bommenwerpers, die ver leden week Maandag boven de Shetland-eilan- den verschenen, achttien zware bommen hebben uitgeworpen, die een konfjn hebben gedood en enkele ruiten van scholen en boerenwoningen hebben verbrijzeld. Maar in de Duitsche voor stelling van het verloop van dit oorlogsfeit was het konijn twee vliegbooten geworden en waxen de gebroken ruiten veranderd in deerlijk ge havende flanken van een Britsch oorlogsschip. A. K. VAN R. Sir Ronaid Hugh Campbell, de nieuwe Engelsche ambassadeur te Parijs, ver laat het Elysée, na zijn geloofsbrieven overhandigd te hebben aan president LebrtM Geschokte Zenuwen komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. MedJ PROGRAMMA WOENSDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Berichten AN.P., Schriftlezing, Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11,15 Ensemble v. d. Horst en gra mofoonmuziek (12.00—12.15 Berichten. Om 12.45 Berichten A.N.P.), 1,15 Gramofoonmuziek. 2.002.55 Za ng met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Marcan- do-ensemble en gramofoonmuziek. 4.45 Felicita ties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmu ziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taal les en causerie "De bediening, het onderhoud, en samenstelling van stoomketels en stoommachi nes aan boord van schepen". 7.00 Berichten. 7.15 Caueserie „Onze gemeenschappelijke schuld". 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Repor tage. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Kamer-orkest „Ars Nova et Antiqua". 10.00 Berichten ANP., ac tueel halfuur. 10.30 Kamerorkest ,Ars Nova et Antiqua" en solist. 11.15 Gramofoonmuziek» 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.308.k VPRO. 8.00 Berichten A.N.P., Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continube* drijven. 11.30 Voor de vrouw 12.00 Gramofoon* muziek. 12.15 VARA-orkest. 12.45 Berichten A.N.P., Gramofoonmuziek. 1.00 VARA-orkest. 1.151.45 Orgelspel en zang. 2.00 Kniples. 2.30 Residentie-orkest en soliste (opn.), 3.15 Voor de kinderen. 5.306.35 VARA-orkest. 6.40 Grafo- logische causerie. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Fe licitaties. 7.10 Koorzang met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-be richten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Het Rosian-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Orgelspel en zang. 10.00 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.08 De Remblers. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP., 11.10 Gronin ger Orkestvereeniging, arbeiderszangvereeniging „De Dageraad" en solisten (opn.) 11.4512.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Dansmuziek. 1.05 Causerie „I like to re member". 1.20 Berichten. 1.302.20 Alfred van Dam's orkest. 3.20 Orkestconcert m.m. van so liste. 4.20 Berichten. 4.35 Orgelspel. 4.55 Radio- tooneel. 5.20 Kinderuurtje. 5.50 Gevarieerd pro- garmma. 6.20 Berichten. 6.35 Actueele uitzen ding. 7.05 Jack Hylton's orkest, versterkt met het Televisie-orkest m.m.v. solisten. 7.50 Mede- neelingen. 8.20 BBC-symphonie-orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie „From the Front Bench". 9.50 Revue-programma. 10.20 Popu lair programma. 10 50 Dansmuziek. 11.40 BBC- Theaterkoor en -orkest. 12.2012,35 Berich ten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 en 7.409.20 Gramofoonmuziek. 10.15 Het Bielefelder Kinderkoor en solist. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.35 Populair concert. 3.20 Om roeporkest en solist. 5.00 Viool en piano. 5.50 Otto Dobrindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Brus- selsche vocale kwartet. 6.50 7.20 en 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 8.50 en 9.20 Omoeporkest en so list. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Jean Duchnesne's orkest. 1.502.20 5.20 en 5 35 Gra mofoonmuziek. 6.35 Accordeonsoli. 7.05 Gra mofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Het Lejeune-kwartet (met toelichting). IC.10 en 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Concert m.m. van solisten. 10.50 Gramofoon muziek. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9