STOFZUIGERS I Ttó c£e Qmsttekm Als St. Nicolaas Geschenk VULPENHOUD ERS 5 gSTERDAG 25 NOVEMBER 1939 HSAREEM'S DAGBEXO jfiiro mi HEEMSTEDE HET GASVRAAGSTUK. In ons nummer van gisteren konden wij reeds berichten, dat Gedeputeerde Staten besloten hadden hun goedkeuring te onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Heemstede tot het vernieu wen van de gasovens en enkele andere installaties van de gasfabriek. Wij zijn in staat hieronder de volledige formulee ring te laten volgen van dit besluit van Ged. Staten, waaruit de overwegingen blijken, waarop dit besluit 6teunt. „Uittreksel uit het register der besluiten van Ge deputeerde Staten der Provincie Noord-Holland. „Gelezen de door Burgemeester en Wethouders van Heemstede bij hun brief van 21 November 1939 weder ingezonden besluiten van den Raad dier ge meente van 19 October 1939 tot het wijzigen, onderscheidenlijk van de begrooting van het gas bedrijf voor 1939 en van de gemeentebegrooting voor datzelfde jaar, in welke beide besluiten een bedrag van f 170.000,wordt geraamd, resp. voor- het aanbrengen van vernieuwingen aan de gasfa briek dier gemeente en het verstrekken van kapitaal aan het gasbedrijf ter financieren van de kosten der vorenbedoelde vernieuwingen; „Overwegende, dat blijkens den brief van B. en W. van Heemstede van 20 October 1939, de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 19 October 1939 heeft verworpen een voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene overeenkomst inzake het leve ren van gas door de gemeente Haarlem aan de ge meente Heemstede, als gevolg waarvan het eigen gasproductiebedrijf der laatste gemeente zou kun-; nen worden opgeheven; „dat, blijkens de vanwege het gemeentebestuur van Heemstede aan hun College verstrekte gegevens het gas bij levering door Haarlem 2,96 cent per M3. zal kosten en dat op dien prijs eene eventueele' stijging van salarissen en loonen geen invloed zal hebben, terwijl de kostende prijs van het gas te; Heemstede, na het verwerken van het ten behoeve van de gasfabriek gevoteerde bedrag van f 170.000,- 3,22 cent per M3. zal bedragen, welke prijs nog hooger zal worden als de salarissen en loonen moch ten sty gen; „dat uit het voorgaande blijkt, dat het betrek ken van gas door Heemstede van Haarlem, reeds aanstonds in financieel opzicht een niet onbe- I langrijk voordeel voor de eerstgenoemde ge- k meente zal opleveren, welk voordeel, naar het oordeel van hun College niet mag worden prijs gegeven; dat verder, naar de meening van hun College, concentratie van de gasproductie in verband met de daaraan verbonden economische voordeelen, zooveel mogelijk moet worden bevorderd; dat hun College met het oog op het voorgaande bij brief van 8 November 1939 aan B. en W. heeft ver- Bocht te bevorderen, dat de Raad zijne besluiten yan 19 October 1939 zal intrekken en het aanbod yan Haarlem tot het leveren van gas zal aan- yaarden; dat blijkens den brief van B. en W. van 21 No vember 1939 de Raad daartoe niet bereid is; dat onder die omstandigheden hun College be- gwaar heeft die besluiten goed te keuren; Gelet op de bepalingen der Gemeentewet besluiten: le aan de besluiten van den. Raad dei- gemeente Heemstede van 19 October 1939 tot het Wijzigen, onderscheidenlijk van de begrooting van het gasbedrijf voor 1939 en van de gemeentebegroo ting voor datzelfde jaar, de goedkeuring te ont houden; en 2e, de aandacht te vestigen op artikel E35 der Gemeentewet." Het hier door Gedeputeerde Staten bedoelde fertikel van de Gemeentewet, behelst de bepaling Bat de Raad van de niet-goedkeuring zijner beslui ten binnen dertig dagen in beroep kan gaan bij de Kroon. Een volgend artikel bepaalt voorts, dat de Kroon binnen twee maanden na het instellen van fcoodanig beroep een beslissing moet nemen. Zou de gemeenteraad dus in zijn vergadering van B.s. Dinsdag besluiten in beroep te gaan, dan kan een definitieve beslissing uiterlijk in de tweede helft van Januari worden tegemoet gezien. Ondanks hetgeen daarover in de laatste raadsvergadering is te kennen gegeven, staat het intusschen nog vol strekt niet vast, dat dit ook inderdaad zal gebeuren. Maandagavond a.s. zullen verschillende fracties over deze kwestie vergaderen, maar reeds nu is bekend geworden dat in de raadsmeerderheid stemmen zijn opgegaan om na deze beslissing van Gedeputeerde Staten verder verzet op te geven en het contract met Haarlem, zij het ook met heel weinig instem ming, te aanvaarden. nTUlFR SI De opvoeding Uwer studee- rende kinderen vraagt ook, Bat zij zich een degelijk en vlug handschrift hebben eigen gemaakt. Inlicht, en aanmelden dagelijks. - TELEF. 17655 INSTITUUT REIBER—NAN, KLEINE HOUTWEG 8 - HAARLEM - Anno 1899 (Adv ingez. Med.) Herstellingen aan de zwemvijvers. B. en W. schijven aan den Raad: Wij deelen u mede dat het bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Bad- en Zwem inrichtingen het noodzakelijk acht, dat ver schillende noodzakelijke herstellingen aan de zwemvijvers worden uitgevoerd. Met het bestuur der Stichting zijn wij van meening, dat de tijdsomstandigheden het thans niet toelaten tot een algeheele herziening van de inrichting der zwemvijvers over te gaan en dat daarom alleen die werkzaamheden moeten worden verricht, die geen uitstel kunnen lij den. De kosten van deze noodzakelijke werkzaam heden worden geraamd op f 1200. Wij stellen u voor een crediet van f 1200 te ver- leenen voor uitvoering der genoemde werk zaamheden aan de Zwemvijvers. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der ge meente Heemstede gehouden op Dinsdag, 28 No vember 1939, des avonds om acht uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en med'edeelingen. 2. Gasvoorziening. 8. Vaststelling vergoeding vakonderwijs 1938. 4 Vaststelling vergoeding bijzondere scholen 1938. 5 Onderhandsche verpachting van weiland nabij 'de Molenwerfslaan en Heemsteedsche Kanaal. 6 Onderhandsche verpachting van weiland aan Se Westzijde van de Vrijheidsdreef. 7 Aanbeveling voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. 8 Streekplan Kennemerland-Zuid. 9 Kasgeldleening 1940. 10 Voorloopige vaststelling gemeente-rekening en bedrijfsrekeningen over 1938. 11. 15e Wijziging jaarwedderegeling ambtena ren. 12 Heffing opcenten personeele belasting. 13 Crediet voor uitbreiding onderhoudswerken Zwemvijvers. VULPEN uit de „PEN SHOP" HAARLEM'S EENIGE VULPENSPECIAALZAAK PEN SHOP, Gr. Houtstr. 150 Wij repareeren alle merken Vulpenhouders (Adv. Ingez. Med.) 45 BEKENDE MERKEN Ook ln huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) HET STREEKPLAN VOOR ZUID- KENNEMERLAND. B. en W. tegen verplichte doorvoering. VREES VOOR TE GROOTEN INVLOED VAN HAARLEM. Zooals beleend is, wordt sedert eenigen tijd ge tracht te komen tot een streekplan voor Zuid-Ken- nemerland waarbij de gemeenten Haarlem, Vel- sen, Heemstede, BÏoemendaal, Zandvoort, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek be trokken zijn. Door de colleges van B. en W. dezer gemeenten is eenige malen over dit onderwerp ge meenschappelijk vergaderd, maar het is niet ge lukt tot vrijwillige overeenstemming te komen. Het struikelblok lag niet in het streekplan zelf maar in de zeggenschap, die de verschillende ge meenten bij de beslissingen over het streekplan zouden krijgen. De stemverhouding was nl. in het ontwerp der regeling zoodanig gesteld, dat daarin door Heem stede en BÏoemendaal een overheersching werd gevoeld door de grootere gemeenten tegenover de anderen. Er werd van die zijde op gewezen, dat in bestaande regelingen van reeds vastgestelde analoge streekplannen in andere provincies het be ginsel van het enkelvoudige stemrecht was aan vaard, en verzocht werd, dit ook voor het streek plan Zuid-Kennemerland als beginels te aanvaar den. Hiermede kon tenslotte de meerderheid van de dagelijksche besturen der betrokken gemeenten zich vereenigen, maar door Haarlem en Velsen werd bezwaar gemaakt. Door den vertegenwoor diger van Haarlem werd betoogd, dat dit louter een theoretische kwestie betrof, doch daarbij werd betoogd, dat Haarlem de gedachte, dat elke ge meente, ongeacht haar inwonertal, een'gelijk aan tal stemmen zou uitbrengen, niet kon aanvaar den. Overeenkomstig de opvatting, die door Haar lem en Velsen wordt voorgestaan, willen Ged. Sta ten nu het stemrecht in de streekplan-regeling op nemen. Dit is voor B. en W. van Heemstede aanleiding geweest, aan den raad dezer gemeente voor te stel len, bezwaren hij het Provinciaal Bestuur in te dienen. In de raadsvergadering van Dinsdag a.s. zullen B. en W. voorstellen, den volgenden brief te verzenden aan Ged. Staten: „De Raad van Heemstede wil uw college zijn bezwaren doen kennen tegen de oplegging van de verplichting tot vaststelling van een streekplan ingevolge art. 46, 2e lid der Woningwet De Raad stelt voorop, dat zich nimmer zoodanige vraagstukken met aangrenzende gemeenten heb ben voorgedaan, dat de totstandkoming van een streekplan door Heemstede als een dringende noodzakelijkheid werd gevoeld. Integendeel meent hij er wei op te mogen'wijzen, dat bij den be- staanden gang van zaken de belangen van de buurtgemeenschap evenzeer werden gediend mede onder toezicht van de Vaste Commissie voor Uit breidingsplannen. Mitsdien is er voor deze ge meente nimmer reden geweest om zich met een verzoek tot uw college te richten terzake van het vaststellen van een streekplan. De Raad meent, dat het dan ook onjuist is daar uit den onwil van de gemeente te construeeren tot medewerking aan de totstandkoming van een streekplan. Den wil tot medewerking hebben B. en W. meer malen te kennen gegeven. In het door u aangehaalde geval is door uw col lege reeds het vraagstuk der stemverhouding in het geding gebracht. Waarom het niet wensehe- lijk werd geoordeeld de gemeenten als gelijkge rechtigden aan de beraadslagingen te doen deelne men is niet verklaard. Het wil den Raad voorkomen, dat het overleg, dat tusschen de genoemde gemeenten heeft plaats gehad, buitenwettelijk is voorbereid. Den Raad heeft nooit een verzoek bereikt, noch van Ged. Staten noch van één of meer gemeenten, om me dewerking te verleenen aan de vaststelling van een streekplan. De Raad moet er dan ook ernstig bezwaar tegen maken, dat hieruit de conclusie getrokken wordt, als zoude hij niet bereid zijn tot samenwerking met andere gemeenten om voor het gezamenlijk gebied te geraken tot de vaststelling van een streekplan. De Raad is er van overtuigd, dat uit een oogpunt van streekbelang 'zulk een samenwerking gewenscht kan zijn. Hij is volkomen bereid aan de totstandkoming van een streekplan zijn volle me dewerking te verleenen, indien aannemelijk is ge maakt, dat supra-gemeentelijke belangen daarbij op het spel staan en bij de behartiging daarvan door het streekplan het belang der eigen gemeente niet al te zeer wordt aangetast. Maar juist de reeds gevoerde onderhandelingen over de stemverhou ding hebben bij den Raad de vrees gewekt, dat met de individueele belangen der gemeenten niet of niet voldoende rekening zal worden gehouden. Als aan een der gemeenten reeds 5/12 van het aantal stemmen wordt toegekend, dan is die vrees gewettigd. B. en W. hebben zich destijds bereid verklaard medewerking aan de totstandkoming van een streekplan voor Zuid-Kennemerland te verleenen, in de veronderstelling, dat de belangen der eigen gemeente daardoor niet in.de waagschaal zouden worden gesteld. Nu dienaangaande geenerlei zeker heid bestond, integendeel, door de stemmenver houding het overwicht van een gemeente beslissend zoude zijn, staat de Raad afwijzend tegenover een streekplan, tenzij in de Commissie het enkelvou dig stemrecht toepassing zou vinden. Deze laatste oplossing, die door de meerderheid der verzamelde Colleges van B. en W. in de voor besprekingen wenschelijk werd geacht, is door den Raad overgenomen. Het wilden Raad voorkomen, dat art. 46, lid 2 der Woningwet slechts toepassing kan vinden (het op leggen van een verplichting als in uw voormeld schrijven bedoeld) indien de noodige medewer king voor een streekplan door daarbij betrokken gemeenten niet wordt verleend, hetgeen hier niet het geval is". SIMULTAANSéANCE J. W- VAN DARTELEN VOOR MILITAIREN. Donderdagavond gaf de heer J. W. van Darte len voor militairen een simultaanséance in het Christ. Militair Tehuis aa nden Binnenweg te Heemstede. Er waren 21 deelnemers. Na twee uur spelen had de simultaanspeler 13 partijen gewonnen, één partij verloren tegen S. Talma en 7 partijen remise gespeeld tegen B. Folkertsma. E. v. d. Meulen. W. Kluitstra. D. Batstra. M. Looijenga. P D Pruiksma en H. Knot. Na afloop gaf de heer Van Dartelen een uit eenzetting van de plannen inzake het organi- seeren van een groot tournooi om het militair kampioenschap 19391940, dat over enkele weken zal beginnen. Donderdagavond 7 December zal hij simul- taneren in de cantine aan de Heemsteedsche Dreef. NED. KATHOLIEKEN VOLKSBOND. De afd. Heemstede van den Ned. Kath. Volks bond vergadert Woensdag 29 November in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw. Op deze vergadering zal o.a. de weleerw.heer H J. Kooyma zijn 2e rede houden over: „Het lied van den arbeid", getiteld: „De waarde van den arbeid voor het lichamelijk en geestelijk leven van den mensch". Er is gelegenheid tot gedachtenwisseling. De Gasvoorziening. B. en W. stellen opnieuw gaslevering door Haarlem voor. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij deelen u mede. dat blijkens ontvangen bericht van Ged. Staten dezer provincie dit college goedkeuring heeft onthouden aan het raadsbesluit van 19 October 1939 tot wijzi ging van de gemeentebegrootng inzake de be schikbaarstelling van een crediet voor vernieu wingen aan de gasfabriek. In verband daarmede stellen wij voor: 1. Alsnog over te gaan tot de vaststelling van het u aangeboden ontwerp-besluit tot het aan gaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem inzake de levering van gas door die gemeente aan onze gemeente; 2. In verband daarmede in te trekken de raads besluiten van 19 October j.l. tot: beschikbaar stelling van een crediet voor het aanbrengen van verschillende vernieuwingen aan de gasfabriek en tot de daarmede samenhangende wijziging van de gemeentebegrooting voor 1939 en tot wijzi ging van de begrooting van het gasbedrijf voor 1939. FATHER TUKKER NAAR WEST AFRIKA. In plaats van heden, zal Father C. S. Tukker, oud- parochiaan van Valkenburg die het vorige jaar December tot priester werd gewijd, op 12 Decem ber a.s. zijn eerste reis maken naar het missiegebied aan de Goudkust, in Zuid Afrika. OVERVEEN OUDERAVOND JULIANASCHOOL. Vrijdagavond werd in de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan een ouderavond gehouden, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer R. Jansse, opende met een. woord van welkom tot allen, speciaal tot den wet houder van onderwijs, den heer A. Cassée. De mobi lisatie heeft onaangename gevolgen voor de school meegebracht. Het hoofd der school, de heer W. R. Jansen, is als commandant van de Burgerwacht, uit de school geroepen, om mee. te helpen voor de veiligheid van de burgers. Daarna is hij getroffen door een ernstige ongesteldheid, welke hem ook dezen avond nog verhinderde, aanwezig te zijn Namens alle ouders wenschte spr. hem een spoedig en algeheel herstel toe. Verder memoreerde de voorzitter nog de plannen, om 't vak zwemmen opgenomen te krijgen in 't schoolprogramma. Met de directie van Stoop's Bad was een regeling getroffen, waarbij den leerlingen wordt toegestaan, 1 maal per week gratis te zwemmen. Vervolgens leidde de voorzitter met enkele harte lijke woorden den spreker dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum, bij de vergadering in. Voor deze het woord verkreeg, had eerst, nog een verkiezing plaats voor twee leden der Oudercom missie. 't Resultaat hiervan was, dat de aftreden de heeren J. A. A. Hock en A. Jager met overgroote meerderheid werden herkozen. Hierna hield dr. De Vletter een voox-dracht over het onderwerp „De ouders en hun kinderen op de Lagere School en de overgang naar de Middelbare School". In de 18de eeuw kende men 't kind nog niet en men erkende 't ook niet. In de kleeding kwam dat zelfs uit. Kinderen waren kleine oude mannetjes en oude vrouwtjes. Basedow waagde het, de kinderen in zijn tehuizen te steken in kinderkleeren en men noemde het een schandaal. Den kinderdichter H. van Alphen vinden wij een vervelend heer. En toch was hij in zijn dagen een revolutionnair. Hij behandelde in zijn kinderpoëzie kinderlijke onderwerpen. Dat was toen iets ongehoords. Uitvoerig behandelde spreker vervolgens" de eigenaardigheden, welke zich in de verschillende perioden van het kinderleven voordoen, b.v. die van ;t 2de tot 't 4de jaar 't tijdvak, waarin de eerste conflicten ontstaan met de ouders. De wil van 't kind begint zich te doen gelden, 't Negende jaar noemde spr. een buitengewoon belangrijk jaar. Hierin heeft de overgang plaats van 't irreëele naar 't reëele leven. In het 12de jaar vertoont zich pas de eigenlijke aanleg." Tot 't 8ste en 9de jaar merkt men meer doellooze bewegingen op. In 't negende jaar worden die meer doelbewust. Met talrijke voor beelden wei-d een en ander uitvoerig aangetoond. Na de pauze sprak dr. De Vletter nog uitvoe rig over de „tweede geboorte", het intreden van puberteit. Het is vooral deze periode, waarin de jeugd steun noodig heeft. De voorzitter sprak hierna een woord van dank voor de interessante voordracht. In de pauze was er gelegenheid de werkstukjes te bezichtigen, welke tijdens de sloydlessen waren vervaardigd. Na afloop van de rede van Dr. De Vletter was ei gelegenheid voor een persoonlijk onderhoud tus schen ouders en personeel. HILLECOM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag, 30 November, des middags te 2 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der 2 vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Comptabiliteitsbesluiten. 4. Reclames plaatselijke belastingen. 5. Voorstel tot vaststelling van de vergoedin gen aan bijzondere schoolbesturen, ingevolge art. 101 der Lager Onderwijtwet 1920: a. over 1935; b. over 1936; c. over 1938. 6. Voorstel tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor 1940. 7. Voorstel tot het verleenen van machtiging voor het aangaan van kasgeldleening in 1940. 8. Voorstel tot aankoop van grond langs den Parallelweg. "I. Mededeelingen: a. aanbieding begrooting 1940 van de gemeente en de gemeentelijke bedrijven, alsmede benoeming van de commissie van on derzoek der rekeningen 1938 en begrooting 1940. b. adres van den Elsbroekerpolder. houdende verzoek om de Elsbroekerlaan, voor zoover deze eigendom van de gemeente is. te mogen aankoo- pen. R.-K. VROUWENBOND. In Hotel Sistermans heeft de R.-K. Vrouwen bond gisteravond een buitengewoon druk bezochte vergadering gehouden. Namens den burgemeester werd door ce presidente dank gebi-acht voor het door de dames ten behoeve der militairen vervaar digde breiwerk. Als spreker trad op pater Aux. van Stralen die het onderwerp „de levensschoonheid der vrouw" behandelde. In breede trekken schetste hij de le venstaak der vrouw in de samenleving, in het hu welijk. Pastoor Kosters sprak het slotwoord. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer J. W. van der .Laan is te Amsterdam geslaagd voor het cxamen-wis- kunde L. O. HAARLEMMERMEER GEZELLIG SAMENZIJN. De vereenlging „Gezellig Samenzijn" te Hoofd dorp organiseert het 16e St. Nicolaasfeest in de Beurs aldaar op Dinsdagmiddag 5 December a s. Voor het begin van dit feest zal de Sint op z'n witten schimmel met zwarten Piet een rondgang door het dorp maken, voorafgegaan door het Fanfaregezelschap „Excelsior". ZANDVOORT VERKIEZING KIESCOLLEGE Vrijdagavond had in de Ned. Herv. Kerk de ver kiezing voor het Kiescollege plaats. Gekozen wer den de heeren: J. Groen, L. Koning en J. H. Koning. Herstemming moet nog plaats hebben tusschen de heeren Jac. Zwemmer en P. D. de Jong. NED. ISRAELIETISCHE GEMEENTE. Maandag 27 November houdt de Ned. Israelieti- sche Gemeente in Trocadero aan den Boul. de Fa- vauge een gemeenteavond. De opperrabbijn Ph. Frank zal een rede houden over „De toekomst der jeugd"; de voorzanger S. de Jong, uit Amsterdam, zal een aantal Jiddische lie deren ten gehoore brengen. SERENADE VOOR GOUDEN ECHTPAAR. Vrijdagavond bracht de muziekkapel Zandvoort een serenade aan het gouden echtpaar Sleeneker in de Van Ostadestraat. Omstreeks negen uur kwa men de muzikanten voor de versierde woning van het bruidspaar aan en weldra klonken de vroolijke tonen door de straat. Spoedig verzamelde zich een groote menigte, die nxededeed aan de huldebe- tooging voor bruid en bruidegom. JAARVERGADERING S.D.A.P. Dinsdag. 28 November, houdt de afd. Zandvoort van de S.D.A.P. in Ons Gebouw haar jaarverga dering. OUDEN VAN DAGEN. Op Donderdag 30 November wordt door de Com missie voor Ouden van Dagen in Groot Badhuis een feestavond voor de oudjes georganiseerd. De tooneelvereeniging De Schakel verleent haar medewerking. Verder werken aan het programma mee de buikspreker-goochelaar Antonini, Will Hildering en een deel van de band van Engel Paap. IJMUIDEN Redder P. de Wijn wordt 85 jaar. Maandag 27 November as. zal de heer P. de Wijn, oud-schipper van de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij alhier, zijn 85sten verjaardag vieren. De heer de Wijn heeft mogen medehelpen om 197 menschen het leven te redden en heeft daarvoor verschillende Nederlandsche en ook buitenlandsche onderscheidingen ontvangen. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 25 November. Tarbot 1.801.30 ct. per K G. Tong 1.500.66 ct. per K.G. Zetschol'f 28 per 50 K.G. Schar f 6f 4.40 per 50 K.G. Wijting f 2.80—f 1.85 per 50 K.G. Versche haring f 9.20f 7.40 per 50 K.G. Besomming IJmuiden, Aangevoerd aan den afslag 1251 K.G. geconsig neerde snoekbaars 2619 cent per K.G. Loggers met versche haring: SCH 15 f 4951, SCH 42 f 1195, KW 19 f 2164, KW 44 f 3702, KW 41 f 922, KW 38 f 2886. Kotters: IJM 203 f 970, HD 125 f 630, TX f 416, TX 19 f 490, TX 49 f 100, TX 11 f 74, TX 33 f 127. Verkiezing kiescollege Ned. Herv. Kerk. De dezer dagen gehouden stemming ter ver kiezing van acht gemachtigden in het kiescolle ge der Ned. Hervormde gemeente IJmuiden- West had tot resultaat, dat alle aftrede'nden her kozen zijn. Het zijn de heeren H. J. te Loo, M. Ouwehand, A. Beenhakker, P. Heere. A. Schip pers, A. den Heijer Az., I. Rietdijk en D. van den Boogaard Sr. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Erin IJM 12, vangst: 1800 manden, waarvan 1200 manden makreel. 100 manden haring en 200 manden koölvisch. Gerberdina Johanna IJM 38. vangst: 450 man den makreel, 200 manden haring, 120 manden kool- visch, 100 manden diversen. Totale vangst 870 manden. Utrecht IJM T3. vangst: 270 manden schelvisch, 170 manden braadschelvisch. 100 manden radio 65 manden gul en platvisch, 25 manden diversen. Totaal: 630 manden, benevens 80 st styve kabel jauw. Een gelijk spel tusschen damclubs Oosterkwartier en IJmuiden. De uitslag van den wedstrijd luidt: Oosterkwartier—IJmuiden IJ. de JongB. Dukel 02 Abe de JongBeets 02 J. Poppen—A. Ligthart afgebroken. J. van EykH. Buis 02 W. de Jong—R. Huhl 2—0 M. Beek—K. de Jong 2—0 J. Wals—H. v. d. Heijde 1—1 Th. Schijvenaar—P. T. Hoek 20 H. TeunissenJ. Smit 11 J. KoddeJ. Boon 11 Totaal 9—9 BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Konings en J. van Donselaar, toek. adres: Velsen. Rooswijkerlaan. Getrouwd: A. J. Snijders en A. de Vries. Bevallen: J. C. Hoovenstatv. Balen, d.; M. Krodervan Dam. z.; C. Kuiper—Glaser, z.; M. S. BurgeringHölzer, z.; J. M. A, Jansen—Nijs, z.; A PaalbergHuisman, d.; C. A. Spaan Vorstman, d. Overleden: G. L. Tilanus, 81 j.. wedn. van E. H. M. Rebel, Peperstraat 17; M. Willemse. 61 j., echtgen. van H. de Wit, Gr. Houtweg 28; J. Kla ver, 35 j„ geh. met J. Kaandorp, overl. te Lim- men, wonende alhier, Nieuwe Weg 5; T. T. A. F. de Car-pen tier, 78 j„ R. Aertzweg 5. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Provinciale Ziekenhuizen. Aan de Memorie van Antwoord op het alge meen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de eerste suppletoire begrooting voor 1938 van het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort en de begroo tingen voor 1940 der Provinciale Ziekenhuizen is het volgende ontleend. Ged. Staten zijn erkentelijk voor de woorden van waardeering. uitgesproken met betrekking tot de behandeling van de verpleegden en de veranderingen, die in den laafcsten tijd ln de Pro vinciale Ziekenhuizen hebben plaats gevonden. Een en ander ls stellig voor een belangrijk deel te danken aan de toewijding, waarmede de leiders en het personeel dier ziekenhuizen hun arbeid verrichten. Den laatsten tijd is ook in het aantal der door tusschenkomst van de Provincie verpleegde geesteszieken, weer een stijging waar te nemen. Bedroeg omstreeks 1931 het jaarlijksch accres circa 150 en is dit vervolgens geleidelijk tot nul teruggeloopen, thans Ls het accres op circa 65 te stellen. Deze cijfers wijpen er op. dat men zich van de toeneming, voor zooveel de door tus schenkomst van de Provincie verpleegde patiën ten betreft, geen overdreven voorstelling moet maken. Het aantal patiënten in de Provinciale Zie kenhuizen is nog niet dermate gestegen, dat het nieuwe paviljoen in Duinenbosch ln gebruik kan worden genomen. Het streven van Ged. Sta ten blijft er bij voortduring op gericht een spoe dige indienststelling van dit paviljoen zooveel mogelijk te bevorderen. Het denkbeeld om, met het doel de bezetting op te voeren, een regeling m het leven te roepen, waarbij aan gemeenten, die een groot aantal patiënten doen verplegen, een verlaagd tarief in rekening wordt gebracht, achten zij evenwel niet voor verwezenlijking vat baar. De bezetting van de open afdeeling in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort was ovef 1938, althans voor zoover het aantal vrouwen plaatsen betreft, Inderdaad vrijwel steeds vol ledig. Indien dit verschijnsel zich regelmatig zou blijven voordoen, zouden er termen kunnen zijn om te overwegen de open afdeeling voor vrouwen uit te breiden b.v. ten koste van de ge- stichtsaf deeling. HET INCIDENT BIJ VENLO. De meening van gezaghebbende kringen te Londen. LONDEN. 24 November (Reuter). Met betrek king tot de berichten in de Nederlandsche pers over het incident te Venlo wordt ln gezaghebben de kringen te Londen opgemerkt, dat deze be richten aanleiding zouden kunnen geven tot eenig misverstand. Een feit was. dat een voorstel voor vredesonder handelingen alleen van Duitsche zijde was geko men. De betreffende Brltsche onderdanen hadden niets anders gedaan dan de van Duitsche zijde gedane voorstellen aan hun autoriteiten over te brengen en toen zij door de agenten van de Gesta po werden ontvoerd, waren zij op weg naar de plaats by de Nederlandsche grens om er verdere Duitsche vredesvoorstellen te ontvangen. De veronderstelling, dat er eenige noodzaak voor zou zijn. dat op hun optreden door een Ne- derlandsch officier toezicht werd gehouden, is vreemd, daar het een nieuw beginsel van het in ternationale recht zou lijken, dat het onder der gelijk omstandigheden ontvangen van vredesvoor stellen een inbreuk zou kunnen vormen op de Nederlandsche neutraliteit. DE SPECIAALZAAK VOOR ANEGANGU TEL.1196) HAARLEM (Adv. ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 24 November. Getrouwd 24 November: H. J. Lijs en R. H. van Vloodorp. Bevallen 22 November: J. H. E. Prins—Nieuw- poort, d.; L. C. A. Geurts—Plcard, d.; 23 Novem ber: W. A van don Borg—Andrea, d.; A. R de Boer—Detz, z.; H. J. Aldershof—Bekhuis z Overleden 23 November: L A. Veithuijsen, 23 U Verspronckweg; J, G, van Dam, Nassaulaaa,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11