BRIEVENBUS ZATERDAG 25 NOVEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD IS het heus waar?" schreef me onlangs een rubriekertje, „dat de mensen 'nog maar ruim een paar eeuwen de vork gebruiken bij het eten?" Hij had dat gelezen voor een winkelraam in de Barteljorisstraat. Ja Kees, 't is werkelijk de waarheid, wat daar stond. Wij ge bruiken zo dagelijks tal van dingen, waarvan het gebruik zo vanzelfsprekend is, dat we ons moeilijk kunnen voorstellen, dat ze er niet altijd geweest zyn. Eén van die dingen is de vork. Waar wij nu de vork voor gebruiken, gebruikte men vroeger de vin gers. De hand was de natuurlijke vork. Zelfs bij de oude Romeinen, die toch echte smulpapen waren, was de vork onbekend. Misschien voelde men geen behoefte om wat anders te gebruiken, dan de hand, omdat ze gewoon waren liggende te eten. En dan was het wel zo gemakkelijk maar met de hand naar 't een en ander te grijpen en het naar de mond te brengen. Lepels kende men wel, al waren ze niet zo sierlijk gevormd als tegenwoordig. Maar ook het gebruik hiervan bleef alleen beperkt tot de voor name burgers. De eenvoudige lieden vormden hun hand tot een lepel en brachten zo de lepelspijs naar de mond of ze gebruikten een ruwe stenen nap ol kom; de lepel gebruikte men enkel voor zoete vloei bare nagerechten. Van een vork wist men echter niet af, of eigenlijk men gebruikte ze niet; want er wordt verteld dat koning Karei V van Frankrijk (13641380) die zeer prachtlievend was, 12 vor ken had, die netjes opgeborgen waren in de schat kamer. Ook wordt verteld, dat de gemalin van den doge van Venetië in de 11e eeuw met een gouden vork at. Toen dit in Venetië bekend werd, was men hierover zo verontwaardigd, dat men haar de be lofte afperste in 't vervolg net als ieder ander mens, met de vingers te eten. Eerst in de 16e eeuw wor den er weer pogingen gedaan om de vork als eet gerei in te voeren. Italië zou het eerste land ge weest zijn, waar het niet meer als onfatsoenlijk be schouwd werd als men met een vork at. Die eerste vorken hadden maar twee tanden en werden en kel gebruikt bij 't eten van vlees. Een Engelschman Thomas Coryate die in het begin der 17e eeuw een reis door Italië maakte, schreef in zijn dagboek: „Wanneer de Italianen vlees eten. gebruiken ze een kleine hooivork, die uit ijzer of staal of soms zelfs uit zilver is vervaardigd. Men houdt het voor slechte manieren als iemand met de vingers eet, omdat men daarbij vuile handen krijgt." Als reis herinnering bracht Croyate enige van die „kleine hooivorken" mee naar zijn land. Tijdens de rege ring van koningin Elisabeth van Engeland at men overal in Engeland nog met de vingers. Als de ko ningin haar maaltijd gebruikte, stond er altijd naast haar een page, met een kom met water en een doek om haar gelegenheid te geven haar vingers te rei nigen. Van keizer Karei V wordt verteld, dat hij drie vorken bezat, waar hij heel zuinig op was en die hij enkel gebruikte om vruchten te eten. In Frankrijk kwam de vork in gebruik onder de rege ring van Lodewijk XIV. Ook hier was het tot die tijd gewoonte met de vingers te eten en men vond het heel gewoon de handen af te vegen aan zijn kleren. Servetten waren zo goed als niet in gebruik. Als er een tafellaken gebruikt werd, dan veegde men daar zijn vettige handen maar aan af. Toen de vork eenmaal aan 't hof in gebruik was genomen, volgden weldra de edelen. Het gewone volk wilde er echter nog niet aan. Dat vond het heel wat zin- delijker en gezonder met de handen te eten. Eerst toen de vork 3 en 4 tanden kreeg, waardoor de bruikbaarheid toenam, kwam ook langzamerhand het grote publiek er toe zich bij de maaltijden van een vork te bedienen. Werd ze oorspronkelijk be schouwd als een weeldeartikel, thans zou niemand ze meer wilen en kunnen missen. W. B.—Z. Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDELING I (Lee/tijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Blondkopje.) Strikvragen a. Wat kan rollen en is toch plat? b. Wat wordt zwart in het water? c. Wie ziet men 's nacht nooit? d. Welke arm veroorzaakt de meeste bedrijvig heid? e. Wat wordt langer en korter tegelijk? 2. (Ingez. door Marmotje.) Zet onder elkaar: een tweehoevig dier een pruikje haar een lichaamsdeel een deel van de dag een bron een bus voor kolen een knaagdier een bloei wij ze een muzieknoot Ieder woord mag slechts 3 letters bevatten en de voorletters moeten een schuilnaam vormen. 3. (Ingez. door Madeliefje) Kamraadsel. 1 2 3 4 5 6 7 9 10 1 is een verkorte meisjesnaam. 2 is een kledingstuk 3 is een bewoner van Ierland 4 is een rivier in Utrecht 5 is een ander woord voor vel 6 is een ander woord voor iedereen 7 is een lichaamsdeel 8 is een lichaamsdeel van een dier 9 is een nachtvogel 10 is een kledingstuk Iedere tand bestaat uit 3 letters. Langs de rug van de kam lees je iets dat elke week in Onze Jeugd staat. 4. (Ingez. door Zaandammertje.) Rood zijn de muren Wit zijn de buren Zwart zijn de knapen Die in het kamertje slapen. 5. (Ingez. door Kerk.) Zet achter een ander woord voor muur een leng temaat. Daarachter een voorwerp dat van een tak kan gemaakt worden en je krijgt iets waarmee je uit wandelen kunt gaan. 6. (Ingez. door Machteld.) Verborgen Europese steden. b. Wilt ge nu al naar huis? c. Waarom eet je niet bij ons? d. Er lag op de takken van spar ijs. AFDELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Kerkje.) Kamraadsel 1 23456789 10 1 is om een tuin 2 is een boom 3 is een getal 4 is een hert 5 is 3 6 is geknoopt 7 zwemt in zee 8 is een ander woord voor elk 9 is een meisjesnaam 10 is niet droog Ieder woord bestaat uit 3 letters. Langs de rug van de kam moet je een Fries stadje lezen. 2. (Ingez. door Mosroosje.) Verborgen speelgoed. a. Ik heb al twee brieven geschreven. b. Ik slaap op stroo. c. Het rommelt een beetje in de lucht. d. Waarom kreeg de soldaat straf luitenant? 3. (Ingez. door Wim) Met b ga je op fiets en schaats Met 1 ben ik in 't bos Met m sta 'k 's avonds op mijn plaats. Met h ben ik in 't kippenhok. En ga met de kippen ook op stok. 4. (Ingez. door de Twee Zusjes). Vierkantraadsel de eerste letter van het ABC groente voor postzegels en foto's 60 minuten een medeklinker Van boven naar beneden en van links naar rechts moet je hetzelfde woord lezen. 5. (Ingez. door Wielewaal.) Wie kan uit mijn naam halen: een deel van een wagen, een lengtemaat, een vis, een rivier, een bloem, twee meisjesnamen en een graslaan? 6. (Ingez. door Hans D.) Vul de kruisjes in met klinkers, zodat er een bekend spreekwoord komt. Vxlx klxxntjxs mxkxn xxn grxtx. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDELING I 1. Reuzen. 2. Distributie. 3. a. Geen enkele, b. Tussen haar geboorte en dood. 4. Gil kil pil til Hil Til Wil. 5. Het beste paard struikelt wel eens 6. Goudvis. AFDELING II 1. Een peer is goed voor de dorst. Bij zalm eet men sla en worst, Men verwacht kou bij vorst. Er is geen hard brood zonder korst. 2. a. Sappemeer, b. Hillegom, c. Sassenheim. 3. a. Spijkers van zijn schoenen, b. Melkkan. 4. Roos, ros. 5. November. 6. Kers, Appel, Noot. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Kerkje 6 Appelbloesem 5, Muizelijntje 6 Een naamlooze 6 Goudvisje 5 Annie Groot 6 Zaan dammertje 6 De kleine Bootsman 5 Vrouwtje Ulebuut 5 Strijk- stertje 6 Sneeuwkoninginnetje 6 Volkstuindertje 6 De kleine Winkelierster 3 De kleine Timmerman 6 De kleine Kapster 6 Beery 6 Prinses Sneeuwwitje 6 Prinses Juliana 6 Kerstklokje 6 Kampeerstertje 6 Blondkopje 6 Muizelijntje 6 Flakker vlammetje 6 Joice 5 De Zwerver 6 Kabouter Leesgraag 6 Cro celedocus 5 Lentefee 6 Flossie 6 Kruidnoot 6 De kleine Spitter 6 Mimosa 6 Egbert Jansen 6 Frits Jansen 6 Keukenprinsesje 6 Eikeldopje 6 Zonnepit 6 Lindebloesem 6 De kleine Gichelaar 6 Eureka 6 Tortelduifje 6 Prins Vaillant 4 De kleine Monteur 6 Duimelijntje 6 Anjertje 6 Marmotje 6 De kleine Chauffeur 6 Blauwkras 6 Lelietje v. Dalen 6 Goud haartje 6 Deanna Durbin 6 Gymnast 6 Boerinnetje 5 Betty Boop 6 Keukenmeisje 6 Peter Pech 6 Tin- terlanteentje 6 RUBRIEKERTJESLIJST Tis Weyland, Meester Cornelisstraat 27, oud 12 j. Hans Steegman, oud 10 jaar, woonplaats? Henk Heesemans, oud .10 jaar, v. Zeggelenstr. 1 Tiny Geeven, oud 11 jaar, Tugelastr. 56, H.-N. RUILRUBRIEK IWAN, Duinoordstraat 13, H.N., heeft cadeau- lijsten: Haka. Kwatta, Hille, Polak. Sunlight, 120 Bensdorp. 130 Haka. 10 Jamin, 97 Di-oste, 120 Coe- lings, llVs Wouda, 44 Niemeyer, 6 Scholten, 30 Eco nomy. A t/m. R, Vetplanten, 2 Wennex, 32 Haust, 30 Keg. 20 Patria, 40 V. S. verpl., f 25.50 Eigen Hulp. 150 Franken plaatjes, verder v. Sluys mono gram. Dijkstra, Hille. Palmolivebandjes 16, Polak lepelbons. Polak zakjes, Carels, De veilige weg, f 9 Drog. Juliana, Zijlstra, Kolkoline, Bezige Bijtjes, Tjoklat Sages, 120 D. E.. 100 Artis Verkade, Holst Kattenbrood, Goudse theelichten, Erve de Jong, v. Dongen, Groen C. H., v. Sluys vogelvoeder, Bus- sinks, Oventjes, 20 Faust en de Vries, Duifjesmer- ken, van Nelle, Fino, Enkh. koekfabr.. Rutte, Gaarne terug Drog. Juliana f 1, Lommelaars f 5. De Gruyter f 5. Apen en Hoefdieren, Haka, Hille, Sunlight. Heeft de alb. Texel a f 1.20, Onze grote rivieren a f 1.75. Ruiltijd: Zaterdagmorgen, Woensdagmorgen tussen 1011. K. H., Olieslagerslaan 13. heeft: 45 van Nelle 32 Polak. 6 Palmolive. 51 Patria, 47 Haasazijn. 150 D. E. b.b., 39 Betuwfilms, pl. van alle Verkades al bums, 27 Driesen vlaggen, groot aantal postzegels van Ned. en Kol. en BuitenL 16 Bernsen, 12 Kolos sus, 29 Keg, 17 Albert Heijn, 31 Broekema, 42 Cor- settenh. Groen, 22 Dobbelmann, 35 Lettinga, 234 Ufa 120 Franken, 22 Otto Roelofs, 10 Ivorol, 21 van Dungen, 12 Sluis monogram, 10 Vlinderlucifers 11 Formamint, Ata, 9 Ritsema, 12 Br. bijtjes. Quaker man, cassabons van Bank. Kuipers, Stark, Hessel- man, Soeteman, De Roek, Doeven, Draaisma, Turn- mers, Dijkstra, Bruinoogen, Eigen Hulp. Hiervoor gaarne terug: Jamin, Hille (alle bóns) D. E. Haka Droste, Vim, Rode klok, Duifm., Hag. Wennex, Scholten. Kwatta, Weegschaal, Borino, Tjoklat (alle 1. en sagen) Ringers, Albert Heijn, Midza, Klaver blad, V. S. Haust, Bussink, Vergulde hand, Zijlstra Stark. Stokbons. Rainbow, Quaker, Paula Baarsjes,' Meco, Sluis 1940, Lommelaars, Apen en hoefdieren, Schot, Vooruitgang, Leupen, Lido W. B., Pepijnstraat 37 heeft in ruil voor Haka bonnen f 11.75 aan Midzabonnen, 50 Haka, 7 Ver kade, Dierenleven in Artis 11, 25 Weegschaaltjes 11, 1 D. E. bon waarde 2 punten. 1 Hille-bon. MEVR. v. d. MEULF.N—AVIS, N. Raamstr. 10r.. heeft 55 bonnen van Dierenleven in Artis, Verza melaars mogen ze bij haar komen halen. A. v. WUNNIK, Stérreboschlaan 78, heeft: 100 Verkade bonnen Dierenleven in Artis, 120 Kwatta soldaatjes. 117 D. E. punten, 20 Jamin kwartjes bonnen. Hiervoor terug: Hille alle bonnen. ANSEPANS, Turfmarkt 8 (winkel) heeft Midza 1 00 tegen 2 0.50, of 4 van 0.25 of andersom, 30 Hille K. H. C. bonnen, 25 Hilmos, 1 Zeepb. H. en B.. 2 'Erdal, 3 Haka, 1 Choco-Verkade, Kwatta, v. Nelle, 25 Bensdorp, 26 Roodband, 18 Haas, 12 Riemvis, 20 Starreveld, 4 Leupen, 10 Paul Keizer, 4 theebus, 20 Vlaggen, 13 Rademakcr, 8 Dobbelman voetbalpl. de Klok, 4 Dijkstra, 3 de Wit, 3de Bij, 1 Wouda, 3 Bette, Verkade, Wennix. Zij vraagt er voor terug: Midza, Droste, Sunlight, Cassabons Franken, Jamin Quaker. MEVR. LEM, Perseusstraat 47, H.N. heeft 34 Hillebons, 8 Quakers-lepeltjes bons, 2 Quaker man netjes, 16 Midza bons, 3 Droste „Het Water op", 12 Honig's Vliegtuigbons. Hiervoor gaarne terug Ver kade Dierenleven in Artis DE ST. NICOLAAS RUBRIEK 'k Zal nog even herhalen wat ik de vorige week neerschreef. lo. Maandag 27 November tussen 7 en 9 uur brengen jullie alle inzendingen voor de St. Nic. wedstrijd naar de Tijdingszaal van Haarlem's Dag blad, Grote Houtstraat 93. Wil je dat je inzending naar een bepaalde inrichting gaat, vermeldt het er dan bij. 2o. Dinsdag 28 November van 29 en Woensdag 29 November van 109 is onze tentoonstelling ge opend. Maandagavond ontvang je daarvoor een kaart, die aan 2 personen toegang geeft tot een gra tis bezoek aan de tentoonsteling. Zonder kaart is het entree 10 cents. Deze entreegelden komen ge heel ten goede aan de Afdeling Haarlem ter be strijding der T. B. C. 3o. Zaterdag 2 December 's middags om 2 uur is ons feest in de Stadsschouwburg. Wie een kaart heeft, heeft vrij entree voor 2 personen. Zonder kaart wordt geen toegang verschaft. Dus om te beginnen tot Maandag! W. B.—Z. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af deling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOM BERG—ZEEMAN, Delftlaan 75. HET OUDE GENTIAANTJE. Hartelijk dank voor de gezonden plaatjes en bonnen. Schrijf me nog eens, hoe 't gaat? Kom je een kijkje nemen op onze tentoonstelling? APPELBLOESEM. Wat voor handwerkje had je onder handen? Je zult over deze raadsels zeker niet een hele avond behoeven na te denken. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Zijn je liefste wensen vervuld? ANNY ONDRA. Ben je met je das klaar ge komen? Hoe gaat 't nu met je zuster? Knap zo, dat jij nu de huishouding deed. Was ze tevreden over je werk? ESPERANCE mag haar schuilnaam houden. Met genoegen mag je meedoen aan de St. Nicolaaswed- strijd maar Maandagavond moet alles ingeleverd worden tussen 7 en 9 uur aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. MEVR. v. 'T H. Uw dochtertje is hartelijk welkom. Er is al 'n Bruinoogje, dus zal ik dan maar Hamstertje kiezen? Briefje en raadsel moeten óf aan 't Bureau van Haarlem's Dagblad bezorgd worden óf Delftlaan 75. Inzendingen voor de St. Nicolaas- wedstrijd moeten Maandagavond tussen 7 en 9 uur bezorgd worden. DR. KUYPER. 'k Wens je vanavond een mooie avond toe. Ben je nog naar de lezing van den Heer K. geweest? Hartelijk dank voor je kaart uit Zand- voort? Ben je eens wezen kijken, hoe woest de zee wel was? KERKJE Je raadsels hebben al een plaatsje gehad. ZAANDAMMERTJE. Je raadsel is goed. Wat zul jij een plezier hebben op ons feest, nu je het voor de eerste keer meemaakt. Gaat moeder ook mee? MEJ. C. H. Vriendelijk dank voor de ontvan gen plaatjes en bonnen. SJOELSTERTJE. Winkeltjes zijn altijd wel kome cadeautjes. Kom je het Maandagavond zelf brengen? Ben je al aan de sjaal begonnen? Je gaat met schrijven reusachtig vooruit. GOUDVISJE. Zou 't slabbetje op tijd klaar komen? Is 't schrift nu ook af? Ik ben toch zo be nieuwd om alles te zien. Was Lolo de naamloze? MACHTELD. Vraag aan moeder, of ze dat ge dragen goed in een pak doet en daar bovenop schrijft: Maatschappelijk Werk. Dan stallen we het niet uit en nemen de zusters van 't Maatschappelijk Werk het mee. MOSROOSJE. Zet maar op die stoeltjes, dat ze voor de Kinderbewaarplaats in de Asters'raat zijn. Dan worden ze daar ook voor bestemd. WIM TEN H. Ik kan vooruit niet beloven, dat er plaats is om de spoor uit te zetten. Dat neemt waarschijnlijk te veel ruimte. Dat kunnen we Maan dagavond beter bekijken. TINTERLANTEENTJE. Wat zal je overgooier- tje er snoezig uitzien. Ik heb dat lint niet voor je. Mijn voorraad is uitverkocht. MUIZELIJNTJE. Er is al een Viooltje. Neem deze schuilnaam maar. Broer mag natuurlijk ook meedoen. Nu was je goed op tijd. Je schrijft heel duidelijk. Je moet Hans maar wat helpen met de raadsels. CROCELEDOCUS. Nu niet meer ziek worden. Wat een beeldig postpapier heb je. Ik ben erg ver langend om je mooie inzending te zien. De kinderen van 't Maatschappelijk Werk zijn meerendeels ai-me kindertjes. Dus die bereiken we op deze manier ook. Ben je nu met Frans bij? Leeft je zwam nog? KABOUTER LEESGRAAG. Wat heb jij ook veel gemaakt voor de St. Nic. wedstrijd. Ben je blij, dat de school weer begonnen is? Wel jammer, dat de club er nu bij inschiet. Wat gezellig voor je, dat vader en moeder ook mee gingen naar de Wijdings avond. DE ZWERVER. Komt je ledikantje klaar? Weet je nu al, waar de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad is? Je raadsel is goed. DE KLEINE BRANDWEERMAN. Heb je St. Nicolaas door de Cronjestraat zien rijden? Was Pieterbaas er ook bij! Leuk, dat je zo'n chocolade voetballer in je schoen had. 't Is verstandig van je, dat je op school de melk lekkertjes opdrinkt. 1 JOICE. Ik heb niet in 't donker gezeten met de verduistering, want ik had triplex-luiken voor de ramen. Dat wiegje zal er wel snoezig uitzien als moeder mee geholpen heeft. Ik ben verlangend om het te zien. FLAKKERVLAMMETJE. Krijgen julüe zoveel huiswerk op van de Huishoudschool? Gaan de knoopsgaten al wat beter? Ik respecteer het, dat je toch nog tijd hebt kunnen vinden om wat te ma ken voor de St. Nic. wedstrijd. Die wollen dassen kunnen deze winter nog wel van pas komen? Over die fijne verrassing zal ik maar niet schrijven, hè? ROZEROOD. Wat kreeg ik van jou een lange gezellige brief. Dat maakte heel wat keertjes goed. Je bent opeens van klein groot geworden. Die zo- mervacantie zul je niet gauw vergeten, 't Allerpret tigste vind ik, dat je zo'n geschikte werkkring hebt gevonden. Wat dom, dat er onder je kennisjes zijn. die huishoudelijk werk minderwaardig vinden, 't Is het allerbelangrijkste werk. Als die machine niet goed functionneert, dan lijdt alle andere werk. Verstandig van je,, dat je die Mode-Vakschool ook nog waarneemt. Knap hoor, dat je al mantels kunt maken. Toch wel een beetje jammer, dat vaders mooie planten zijn opgeruimd. Die aquariums zul len er zeker ook up to date uitzien. Hoor ik nu weei eens gauw wat? Veel groeten voor je ouders. BETTIE BOOP. Wat leuk, dat we op zusjes verjaardag feest gaan vieren. Dus jij hebt al twee feestdagen achter de rug. Wie komt Maandag de voorraad brengen? KABOUTER TEKENGRAAG mag zijn schuil naam houden. Los maar samen met Muizelijntje de raadsels op. BLONDKOPJE. Welke Duitse letters moet je nu nog leren? Is je jurkje klaar? Kom je het Maan dagavond zelf brengen? KAMPEERSTERTJE. Als je 't vraagt, zul je zeker wel vrij krijgen voor ons feest. Wat heb je heerlijk veel gemaakt. KERSTKLOKJE. Of wentelteefjes lekker zijn! Kun je ze zelf ook bakken? Is moeder al wat gewend aan 't nieuwe gebit? PRINSES JULIANA. Hoeveel Schouwburg feesten heb je al meegemaakt? Wat aardig, dat grootmoeder met je mee gaat. Ja, ik hoop ook dat we een mooie en volle tentoonstelling zullen heb ben. Er is zoveel nodig. Je hebt gelijk, dat je de kleertjes nog eens extra gewassen en gestreken hebt Als alles dan in een keurige doos is gedaan is 't tweemaal meer waard. ZWEMGRAAG. Wel gemakkelijk hè, zo'n vul potlood met twee kleuren. Heb je al vrij gevraagd voor 't feest? Ik geloof, dat ik die oude kranten ook nog wel heb. Je ziet daaruit, hoe klein we begon nen zijn en hoe alles gegroeid is. Wat zullen die soldaten het prettig vinden, dat ze zo'n gezellig te huis bij jullie gevonden hebben. Je raadsels zijn goed. PRINSES SNEEUWWITJE. Ben je met 't werk van de St. Nicolaaswedstrijd klaar gekomen? Ik ben toch zo benieuwd naar alles. Hoe gaat 't nu op school? Leuk, dat je ons feest hebt gekozen. Hoe is 't nu met de vermenigvuldigsommen? Kan Goud visje je niet wat helpen? IWAN. Ik hoop toch van harte, dat je 2 De cember vrij kunt krijgen. Om 5 uur is ons feest ze ker afgelopen. Hoe gaat 't nu met Juffr. T.? Bevalt het Bets goed op 't kantoor? Waar is het? Doe je mee aan de Schaakwedstrijden? Wat fijn, dat je het al zo goed kent. Je mag Maandagavond wel een vrachtauto huren. DEANNA DURBIN. Jij hebt een hele bijoute riezaak bij elkaar gescharreld, geloof ik. Hoe vond je de dierenfilm? Wat heb je een prachtig cijfer voor je dictee gehad. Je mag op je kaart je vrien din meenemen. GOUDHAARTJE. Kunnen jullie voor 2 Dec. geen vrij vragen? Zoveel kinderen doen het. Wat heb je allemaal op je verjaardag gekregen? LELIETJE VAN DALEN. Lijden de duiven geen kou? Wat een mooi hok hebben ze nu. Ze vin den Nanny van Heusde zeker een prachtig boek, dat het voor de tweede maal wordt voorgelezen. BLAUWKRAS. Wat heeft die bazar verleden jaar reusachtig veel opgebracht. Voor de postze gel-rubriek moet je je opgeven aan Mevr. Stolp, Rustenburgerlaan 23. Zusje komt toch zeker ook op ons feest. DE KLEINE CHAUFFEUR. Er'zijn heel wat kinderen, die op 2 Dec. naar school moeten. Ik ge loof, dat ze voor ons feest wel vrij zullen krijgen. MARMOTJE. Is 't kleed af? Ik hoop, dat jul lie moeders verjaardag gezellig zullen vieren. Vast hartelijk gefeliciteerd. ANJERTJE. Alle inzendingen moeten Maan dag, 27 November tussen 7 en 9 uur naar de Tij dingzaal van Haarlem's Dagblad, Grote Houtstraat 93 gebracht worden. DUIMELIJNTJE. Die korte mouwen vind ik geen bezwaar. Ik ben het met moeder eens, vraag maar vriendelijk of je 2 December vrij kunt krij gen. Broer is welkom. STERAPPELTJE. Moet er nog veel aan de pop- pekamer gebeuren? Heb jergoed opgepast,, toen me vrouw uit was? DE KLEINE MONTEUR. Je moogt deze schuilnaam houden. Als je iets niet weet, vraag je het maar aan Duimelijntje. Is je werk afgekomen? ROOSJE. Gelukkig, dat die steenpuist ervan door is gegaan. Vast allemaal hartelijk gefelici teerd met de verjaardag van Kick. Dat zal Zon dag zeker een vrolijke dag worden. Ik heb al eens meer gezegd: 't is een wedstrijd en 't is er ook weer geen. Maar 't is toch een wedstrijd in 't blij-maken. Bewaar nu voortaan goed je raadselkrantje. PRINS VAILLANT. Blijft het goed gaan met moeder? Jammer dat Moeder Dinsdagavond niet bij de lezing was. Hoe vond je de dierenfilm? TORTELDUIFJE. Je raadsels zijn goed. Zijn de luierbroekjes klaar? Natuurlijk mag je alles aan het Elisabeths Gasthuis geven. Schrijf het er dan even bij. Loopt je horloge nog goed? KINDERMEISJE. Je hebt zeker vergeten Je foto er bij te doen. Wat heeft eraan gescheeld? Har telijk gefeliciteerd met je 13de verjaardag. Zijn al je wensen vervuld? Is Pinksterbloempje er ge weest? Is je kussensloop gauw klaar? Prettig, dat je zulke mooie cijfers voor de repetities krijgt. De groeten aan Verpleegstertje en Pinksterbloempje. ELTREKA. Hoe maakt Sijsje het? Mocht.je even met dat kleine broertje spelen? Is je vulpen nu in gewijd? Paula vindt het natuurlijk heerlijk, als je met haar rovertje speelt. Kan ze nu op de klok kij ken? De onderwijzer zal het wel prettig vinden, dat je een sleuteltje voor je mond hebt. DE KLEINE GICHELAAR, Wat heb je alle maal geschreven in den brief aan Sint-Nicolaas? Als ik je Album nog niet heb, neem het dan Maan dagavond mee. LINDEBLOESEM. Wat hebben jullie nu een deftige school. En dan midden in zo'n prachtige omgeving. Ik hoop ook, dat je mee mag naar een Ziekenhuis. Was 't mandje geschikt voor handwerk mandje of voor wiegje? ZONNEPIT. Knappe meid, dat je ondanks je vele huiswerk toch klaar bent gekomen met de St. Nicolaaswedstrijd. Jullie hebben samen een heel winkeltje. MEVR. D. v. d. M.A. 'k Kan me U en uw zuster, vooral nu ik de bekende schuilnamen hoor de, nog heel goed herinneren. Waar blijft de tijd hè. Komt U op onze tentoonstelling een kijkje nemen. GYMNAST. 'k Vond je kaart prachtig. Je zult er zeker veel aan hebben, als je je Aardrijkskunde les leert. CHEMICUS. Ja, die jaartallen kloppen niet altijd. Prettig voor je, dat de radiobouw vordert. Pas maar een beetje op met die strandwandeling. Wat een fijn bezit zo'n filmtoestel. KEUKENPRINSESJE. Moet je de laatste da gen nog hard werken voor de St. Nic. wedstrijd? Ik dacht wel, dat de broers Onze Jeugd nog steeds zouden lezen. Komen ze Maandagavond ook' FRITS J. Natuurlijk zijn jullie weer ha'telijk welkom. Als oud-gedienden vermeld Ik jullie maar niet op de Rubriekertjeslijst.. EGBERT J. Wat ik aan je broer schreef, geijj ook voor jou. Zet die schuilnaam de volgende ke« maar onder je werk. KRUIDNOOT. Hoe gaat 't met Aquilus? Wie vormen de redactie? Al vangt Bonzo geen muizen, zijn tegenwoordigheid houdt ze al op een afstand, hè? Natuurlijk mag je vriendje met de St. wedstrijd meedoen. FLOSSIE. Dus de boeken zien er weer alj nieuw uit. Aardig, dat moeder en zus mee hebbej geholpen. Hoe gaat 't nu met meneer V.? Ruim di« twee boekjes maar op. LENTEFEE. Je mag je schuilnaam of je eigen, naam bij de inzendingen vermelden. Dolly Dot ej jij ontvangen ieder een kaart. Jammer, dat 't ba. byjurkje niet klaar komt. Probeer maar, dat verzuimen mag van de handwerkles Zaterdag. BOERINNETJE. Ben je al ver met 't kleedje! Flink zo. dat de pop klaar is. Hoe gaat 't nu met ij tante? DOLLIE DOT. Die tante van je heeft een reu« leuke uitvinding gedaan, 'k Zal het goed onthou. den. Wat is Sint Nicolaas al vroeg aan 't rijden ge. weest bij jullie. Die bloemenhulde van broer wjj aardig. EDELWEISS. Gezellig, dat jij er ook weg bent. Ik hoop je Maandagavond dus te zien. DE KLEINE WINKELIERSTER. Ben je n> weer helemaal beter? Je behoort nu in Afdeling] thuis. VOLKSTUINDERTJE. Leuk hoor, dat je da boek over het vliegwezen zelf hebt verdiend. Kre. gen de anderen ook mooie boeken? STRIJKSTERTJE. 't Is aardig van je tante, da] Ze je zending, wil komen brengen. MEVR. V.J. Dank voor uw zending. U komi met Maanelfje en kleinzoon onze tentoonstellinj misschien wel bezoeken. Wat is Theo ver qit d( buurt. MARIGOLD. Wat heb je het moeilijk kind. E; 't spijt me zo, dat ik je niet helpen kan. Natuurlij) mag je me alles toevertrouwen. Kom in ieder gevz op onze tentoonstelling. Heb je nog iets van vade gehoord? Is er weer bericht van E. gekomen? Pre;, tig voor je weer eens wat van je oude vriendin horen. Misschien ontmoeten jullie elkaar lata: weer. Sterkte kind in alle dingen. DE JONGSTE UIT HET NEST. Wat heb j geestig postpapier. Nog wel gefeliciteerd met ji verjaardag. Ben je klaar gekomen met de St. Nic wedstrijd? Wat heeft moeder mooie spulletjes voo: je gemaakt. Wat heb je Woensdagmiddag geplakt! Waarom kan je de kranten niet meer naar de sol daten brengen? DE KLEINE BOOTSMAN. Wordt zusje beter vai het drankje? Heeft de timmerman, je vriend, gee: wieltjes voor je? Heb je al aan de juffrouw ge vraagd, of je 2 December vrij kreeg? Wat stond e in de brief van Sinterklaas? VROUWTJE ULEBUUT. Moeder zal van di pop wel wat moois maken. Zusje kan er toch oo nog wel een poosje mee spelen. Ben je Woensda nog naar grootmoeder geweest? Je zult deze kei de spulletjes zelf moeten brengen. De auto rijdt 2 weinig mogelijk. Leuk, dat je nichtje ook mee doe: KLAVERTJE VIER. Onder welke naam dee je zusje vroeger mee? Was 't eten Zondag lekker 't Was zeker wel een blijde verrassing, toen moede '3 avonds thuis kwam. Los de raadsels maar op me Babbeltje. SNEEUWELF mag haar schuilnaam houden Speelde je mee in een operette? Natuurlijk moei, je nu nog wat maken voor de zieke kinderen, voor. nu je zo goed kunt handwerken. Babbelt Babbelt] op de Franse les in 't Frans? BABBELTJE. Was 't een mooi concert? Zin jij sopraan? Er zijn toch wel Rubriekertjes, die j met de raadsels willen helpen? W. BLOMBERG—ZEEMA] Delftlaan 75, Haarlem. 24 November 193! IN 'T VERRE NOORDEN. doorW. B.—Z. De paarden trekken de slede voort Ze hebben 't gehuil van de wolven gehoord, De voerman slaat met de zweep op hun rug, Ze moeten wel draven zo vlug, zo vlug. De wolven huilen nog telkens weer, Maar de afstand wordt groter steeds meer en met De paarden draven nog vlugger dan vlug, Eindlijk keren de wolven toch terug. Gelukkig de reis is haast gedaan, Spoedig mogen de dieren naar stal toe gaan. Daar zijn weer de huizen, de angst is voorbij Een mensen en dieren zij even blij. POSTZECELRUBRIEK 1938 20 j*. kroningsjub. 1 L. 2 L. 4 L. 7 L. 14 L. 1936 30 50 st. st. 1939 50 j. Spoorw. BULGARIJE. Aanvulling m. In 1938 bij het 20-jarige jubileum van de kro ning van Koning Boris III (voor die tijd was hj ongekroond koning) met de jaartallen 3-X-1918- 3-X-1938, met afbeelding van den koning in ver schillende uniformen. Het zijn de waarden 1 L (groe), 2 L. (bruinkarmijn) 4 L. (bruinrood) 7 L (ultram.) 14 L. (lilarose). Grootte der zegelt 28 x 40 m.m. Twee frankeerzegels van de serie 1936 met dei] Bulgaarsen leeuw verschenen in een nieuwe kleur n.l. de 20 st. (lichtbruin) 50 st. (karmijnrood) Groot te 24 x 28 mm. Bij het 50 jarig bestaan der Spoorwegen 1888— 1938 verscheen een herinneringserie in 1939, n.l. 1 L. (geelgroen) met afbeelding van locomotief 1888, 2 L. (d. roodbruin) moderne locomotief, 4 L. (rood- oranje) trein op spoorwegviaduct, 7 L. (donker blauw) Koning Boris als machinist. Grootte 40 x 30 mm. Twee speciale zegels verschenen bij het 60-jarig bestaan der Staatspost in 1939. De waarden zijn t L. (groen) met afbeelding van het embleem der P. T. T. (posthoorn en telegraaf pijlen) 2 L. (rood) met afbeelding van het hoofdgebouw der P. T. T, Grootte 38 x 28 mm. Zie het schetsje. fiustenburgerlaan 23,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14