Gr Brinkmann NASSAU-BANK N.V. i's/riMtiirrrs j Gaelische Liederen en Legenden. AGENDA. Ledenconcert. Spaar/ Tyd an Geld door.... Wssgens PRIJZENv/a f955.-SfSfoC ALBERDINGK THYM. Démasqué. Verricht alle Bank en Effectenzaken Elke doos Luxe Post ZXTERDAG '25 NOVEMBER 1939 KAARDE M'S D A G BE AD MUZIEK Voor de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huis vrouwen hield Luc Montigny Vrijdagmiddag in de zaal van Hotel „De Leeuwerik" een causerie over Gaelische liederen en legenden, die zij door het voordragen van een zestiental illustreerde. Het Gaellsch behoort evenals het Cambrisch cn het Bretonsch tot de Keltische talen, waarvan het als een dialect beschouwd wordt. De Gaelen vor men de oorspronkelijke bewoners van Schotland, Ierland en het eiland Man. Gaelisch in engeren zin wordt alleen in Schotland nog gesproken. Met het Engelsch heeft het Gaelisch geen ge lijkenis. Het is nog primitief, evenals de bevol king, die het spreekt. „Vrienden!" zoo begon Luc Montigny haar inleiding: als „vrienden" spreekt de Gaeliër anderen aan. ook in brieven: niet b.v. als „Geachte Heer". De bevolking der Schotsche Hoog landen staat in haar opvattingen en geestelijk le ven nog zeer los van de wereldsche dingen. Dat spiegelt zich in haar liederen af. Die liederen wor den meestal zonder begeleiding gezongen en zóó hoort men ze ook het best en het zuiverst. De in Schotland inheemsche doedelzak (bagpipe) dient nooit ter begeleiding van liederen. De toonsoor ten, waarop men de melodieën gebaseerd kan denken, zijn veelal de oude z.g. kerktoonsoorten, vooral het dorisch. Als de meest typische specimina van Gaelische liederen beschouwt spr. de ..Laments" of Klaaglie deren. en met een tweetal daarvan begon zij dan ook de reeks der gezongen voordrachten. Daar het auditorium natuurlijk niet geacht kon worden de Gaelische teksten te verstaan, gaf zij telkens vóór het zingen van een lied een verklaring van de woorden. Deze brengen de primitieve opvattingen, die tot mystiek en bigotterie neigen, duidelijk tot uitdrukking. In de melodie van het eerste klaaglied meende ik de mixolydische toonsoort te mogen veronder stellen. Van het tweede zeide spr., dat het voor de Schotten als een heilig lied geldt en in den vorïgen oorlog veel gezongen is; een paar woorden er uit, die „voor eeuwig" beteekenen, vindt men nog veel in Schotland op monumenten voor in den oorlog gevallenen. Op de Klaagliederen volgde een Loflied, waarbij spr. de sterke wisselingen van het tempo karakte ristiek voor dit soort van liederen noemde. Inder daad bleken deze wisselingen zeer groot; de toon soort was wel de dorische. Deze liederen werden met een eenvoudige piano begeleiding gezongen; de volgende vijf, nl. vier Werklïedjes en één Danslied, droeg Luc Montigny Windjacken voor Hockey, Golf, Paardrijden, Schaats- rijden, Auto-, Wandel- en Watersport. Enorme sorteering. Vanaf f 6.50 tot 19.75 bij Sportmagazijn GRETHA DE BRUIJN TWIJNDERSIAAN 7 TELEF. 15116 (Adv. Ingez. Msd.) Heden: ZATEBDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Ruys Ensemble met „Schoppen-aas?" 8.15 uur. Luxor Theater: „Kermis der Dwaasheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,.De Roos van Washington Square". Tooneel: Rigoletto Brothers and Swanson Sisters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Bagatelle Club", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De twee straatjongens yan Parijs" en „De crisis is voorbij". 2 en 8.15 uur. Moviac: Jubileum der Spoorwegen, geprolon geerd. 2.30 en doorloopend na 7.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. ZONDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Ruys-Ensemble: „Tour üe France"* 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V., Volksconcert. So list Gijs Beths. 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: ..De Jantjes", 8.15 uur. Rembrandt Theater, Popul.-wetensch. voorstel ling: „Raadselen van het Oerwoud", 11.30 uur v.m. Luxor Theater: „De graaf van Monte Christo", 11.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Toen wij trouwden", 8.15 uur. Café-restaurant Brinkmann, Groote Markt: IJs club voor Haarlem omstr.: algemeene ledenvergad., 8.30 uur. Hotel Lion d'Or: Bazar Chr. Vereen, tot Kraam hulp. 2.305 en 810 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 35 en van .7—9 uur. Z a n d v o o r t: Raadsvergadering, 2 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 25 Nov. 8 uur tot en met Vrijdag 1 Dec. zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290 H. Remmers cn Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Koorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821, zonder begeleiding voor. De werkliedjes worden resp. bij het maaien, net melken, het karnen en het spinnen gezongen; aan sommige schrijft de bevol king een magische kracht toe. De voordraagster verduidelijkte de beteekenis door plastische uit beelding. Het tweede gedeelte van den middag begon met ae bespreking en voordracht van twee Gebeden uit het Boek der Hymnen. Een eigenaardige men ging van Christelijke en heidensche opvattingen, zeide spr., blijkt uit de door een Schotsch R.-K. priester gemaakte teksten. Een Gaeliër, die geen noot muziek kent had ze voor spr. gezongen en daarnaar had zij ze opgeteekend. Dan volgden drie „Uncanny Songs" („griezelige liederen"), handelend resp. over een vrouwenroo- vend „waterpaard" naar de beschrijving zoo iets als een centaur over een wilde zwaan en over een vrouw, die haar ziel aan den Booze ver kocht had om voor haar zoon muzikale begaafd heid te verwerven. We konden hieruit zien dat moederliefde zelfs bij de zuinige Schotten tot elke opoffering in staat is. De melodie van het bloed schande plegend waterpaard eindigde zeer eigen aardig met de kleine sptime;; die der ongelukkige moeder gaf in haar door hooge uithalen afgewis selde monotonie de geestelijke stoornis zeer dras tisch weer. Van twee „Legenden" eindigde het eerste plagaal in de mixolydische toonsoort, waaruit de septime scheen te ontbreken. Het laatste lied, dat Luc Montigny besprak en voordroeg, was een „Jacobite Song", „The Silver Whistle" betiteld. Dit is een lied gemaakt ter eere van Prins Charles Edward Stuart, die in 1745 be proefde door middel van een opstand zich van den Engelschen troon meester te maken. De tekst be vat een visioen van grootheid en pracht, maar in werkelijkheid werd de opstand' door de Engelschen op zeer bloedige wijze onderdrukt. De voorzitster der afd. Haarlem, die de spreek ster ook ingeleid had. dankte haar voor haar in teressante voordracht en dankte ook de vice-voor- zitster der afd. Amsterdam, mevr. G. v. d. Horst- Nieuwenhuysen, die de begeleidende pianopartijen op zich génomen had. Interessant was deze causerie voorzeker, wijl zij ons een blik gunde in een folklore, die den meesten van ons wel volkomen vreemd en onbekend moet zijn. Mij persoonlijk trof de sterke overeenkomst van vele dezer melodieën met andere primitieve van Russischen en Aziatischen oorsprong. De cau serie van Luc Montigny legde getuigenis af van intensieve studie. K. DE JONG. K0N1NKLIIKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het prachtige klanktimbre van den zang onzer Kon. Liedertafel deed zich reeds in de eerste koor nummers, waarmede het Vrijdagavond gegeven concert geopend werd, kennen. Het waren werken an Jacob Handl en Palestrina, gedragen muziek dus, waarin nevens het klanktimbre vooral het klankevenwicht tusschen de verschillende stemmen de aandacht trok. Het „Morgenlied" van Ph. Loots, die geestige en in haar polyphonie meesterlijk gevormde compositie, is sedert jaren een reper toire-stuk van Z. en V„ en, eerlijk gezegd, heb ik onze Kon. Liedertafel dit stuk vroeger nog wel eens klaarder, zuiverder en puntiger hooren vertolken, dan zij ditmaal deed. Misschien drukte het druilige weer de stemmen. In „Nordische Maienfest" van Max Bruch scheen de vertolking niet alle harmo nische overgangen tot volledige klaarheid te bren gen; het slot echter, dat uitliep op een nauw hoor baar pianissimo, was verbluffend mooi van klank. En Math. Neumann's „Vexilla Regis", het slotnum mer van den avond, gaf, ook in het fugato, een klankenpracht te hooren, die alleen al zou volstaan om onze Koninklijke Liedertafel in een bijzondere superklasse onder te brengen. De medewerking van twee solisten en hun voor treffelijke begeleidster gaf aan dit concert ver hoogden luister. De eene was de alt Annie Hermes, die zich in de laatste jaren tot een liederzangeres van beteekenis ontwikkeld heeft en daarvan in vier liederen van Schubert en drie van Duparc opnieuw een klinkend getuigenis aflegde. Schubert's „Ver- klórung" zong zij krachtig, „Orpheus" innig en be wogen, „Dem Unendlichen" in grooten stijl,, „Standchen" liefelijk, en den geest der drie liede ren van Duparc gaf zij eveneens voortreffelijk weer. Welk een prachtige composities zijn ook deze liederen van die van Schubert behoeft men dat niet eens meer te releveeren! hoe voornaam en gevoelig; en hoe mooi gevormd zijn de twee op sonnettenteksten van Baudelaire gecomponeerde, waar de beide kwartijnen in een heel ander muzi kaal karakter zijn verklankt dan de beide terzinen. Hier is een ideale harmonie tusschen de eischen van den versvorm en die der compositie verkregen. Als toegift zong Annie Hermes „Harpzang" (tekst van Vondel) van Dina Appeldoorn. ij De andere solist was onze meester-hoboïst Jaap Stotijn. Het door John Barbirolli op thema's van Pergolesi geconstrueerde Hoboconcert leek me, wat den inhoud betreft, niet bijzonder belangrijk, en wat de tonaliteiten der onderdeelen c. kl. t„ G. gr. t„ C. gr. t. en nog eens C gr. t. en het over wegen der tweedeelige liedvormen betreft, afwij kend van de klassieke tradities. Maar de „Canzona" van Henk Badings was wel interessant en dit niet alleen door de vele canonische imitaties, maar ook door de bereikte klankcombinaties. De „Sonatine" voor hobo en piano van den jongen Haagschen pianist en componist Hans Schouwman bleek een welluidend werk te zijn, waarin een meditatieve, in het Andante naar het weemoede, in de Finale naar het gracieuze overhellende stemming overheer- schend is, en waarvan de volstrekt niet met mo derniteiten coquetteerende schrijfwijze misschien nog de meeste aanknoopingspunten met dien van een componist als Max Reger vertoont Stotijn's spel was weer zóó mooi, dat een toegift moest volgen. Hij koos daarvoor de „Hooglandersmarsch" van B. Godard, en demonstreerde in dat geestige stuk zulk eer virtuoziteit en vermogen tot nabootsing van trompetsignalen met tongslagen, dat men niet te vreden was, eer hij een tweede toegift gespeeld had. Dit was een Allegro spirituoso van J. B. de Senaillé, ook een geestig stuk, dat nogmaals Stotijn's brillant staccato deed bewonderen. De pianiste Emmy van Eden toonde zich in elk onderdeel van haar omvangrijke taak als begeleid ster een waardige partner, aan wie de eer in gelijke mate toekomt. Zij en Annie Hermes ontvingen bloemen. Onze Koninklijke Liedertafel en haar uitstekende leider Frits Schuurman kunnen met groote voldoe ning op dit concert terug zien. K. DE JONG. BENZINE VERBRUIK 1:17 tot 1:11 Nuttig draagvermogen 7SO tot 1250 K.G. SMEOESTR. 22 - TEL. 11025 (Adv. Ingez. Medj HET TOONEEL. Gerard Nielen heeft betere stukken geschre ven dan „Démasqué", het „vroolijke" spel. waar van de R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm gisteravond in onzen Stadsschouwburg ae pre mière heeft gegeven. De tooneelflair waarvan hij in sommige van zijn stukken o.a. „De Gebroe ders Kalkoen" de bewijzen heeft geleverd, heeft hem in dit „Démasqué" vrijwel in den steek gelaten. Dat een bankiersdochter als dienstmeisje in betrekking gaat om de eer van haar broer, die onschuldig van diefstal verdacht wordt, te redden en den waren dief te ontmas keren, willen wij hoe onwaarschijnlijk dat ook is in een pretentieloos blijspel desnoods aannemen, maar dan moet dat gegeven toch wat anders worden uitgewerkt dan Gerard Nielen in samenwerking met S. van Cuyck in dit stuk heeft gedaan. Wij begrijpen na een ning is dan ook weinig of geen sprake. Alles kwartier, waar het hier om gaat en van span- wat in dit „vroolijke spel" gebeurt, is wel erg onwaarschijnlijk en naïf. Met wat meer moeite zou iemand als de heer Nielen van dit gegeven toch werkelijk wel iets meer hebben kunnen maken. Zoo gebeurt er in het eerste bedrijf eigenlijk niets en wij kijken heel verbaasd op, wanner het doek zakt. ,,Wat, is het nu al uit?", vragen wij ons af. De schrijvers goochelen hun menschen van en op het tooneel, zonder moeite te doen dit ook maar eenigszins te motiveeren. Otto te Have is al een heel onhandige schurk, dat hij er zoo in loopt, en het gestolen geld niet minder dan maar eventjes 'n paar honderd duizend gulden in de handen* van Fientje laat. De schrijvers maken het Fientje niet erg moeilijk den dief te ontmaskeren. De leden van Alberdingk Thijm hadden het met dit stuk werkelijk niet gemakkelijk en wij hebben van deze vereeniging dan ook wel be tere stukken gezien als deze opvoering van „Dé masqué". Het tempo liet nog al eens te wenschen over en de souffleur moest vooral in het eerste bedrijf herhaaldelijk te hulp komen, wanneer het tooneel „stond". Eigenlijk was er maar één, die werkelijk plezier van haar rol had en dat was mevrouw Kruyver- Rubeling, die Fientje, het vermomde dienst meisje. pétillant los en levendig en niet zonder gratie speelde. Dat kokette kamerkatje was wer kelijk bijzonder goed en voor haar was dan ook het succes van den avond. Zij toonde gisteren weer een uitstekende soubrette te zijn. Gerard Nielen had de rol van den aarts-schurk voor zichzelf gehouden. Hij maakte ook door zijn pruik niet bepaald den indruk van een veroveraar, maar hij liet niets na om ons in de slechtheid van dezen falsaris te doen gelooven. Zijn spel deed nog al ouderwetsch aan, maar de rol gaf er ook alle aanleiding toe. Frans, de butler, die geen butler was, werd ge speeld door Joop Kruijver. Als butler had hij wel aardige momenten, maar hij had als jonkheer toch nog wat meer aristocratische allure kunnen hebben. Mevrouw Nielen had als Annie, het goudviseh- je, geen dankbare rol, maar zij maakte met haar routine er van wat er van te maken viel. Jac. Henneman was een gemoedelijke rentenier, die ook het tooneel wist te vullen met zijn goed rond spel en Tony Telman maakte wel iets grap pigs van het meisje, dat per sé trouwen wilde. Jan leus van Dijk had als Wouterlood een rol, die hem niet erg goed lag en bleef dezen avond dan ook op het tweede plan. Alberdingh Thijm had voor dezen avond werk- loozen en militairen uitgenoodiigd, een geste, die groote waardeering verdient. De stampvolle zaal heeft het niet aan teekenen van bijval laten ontbreken, maar deze al-oude vereeniging heeft successen behaald wij herinneren aan De Nar, Verdungangers en Don Quichot die van groo- tere waarde waren. J B. SCHUIL. Zijlstraat 61, Haarlem (Adv. Ingez. Medj Psychiatrische Voor- en Nazorg. De dienst voor Haarlem en omgeving. Eenigen tijd geleden werd tusschen Haarlem en verschillende omliggende gemeenten besloten tot oprichting van een afdeeling Psychiatrische voor- en nazorg. Blijkens de gegevens van de Haarlemsche ge- meentebegrooting is thans tot psychiater bij dezen dienst benoemd de heer H. Piccardt en tot ver pleegster mej. J. S. Hartogs. Er is nog een vacature voor verpleegster. SLAGADER DOORGESNEDEN Vrijdagmiddag wilde de 61-jarige heer G. uit Bloemendaal in de Zijlstraat t& Haarlem op zijn l'iels stappen. Hij stapte echter mis en kwam zóó leelijk met zijn rechter scheenbeen tegen het pe daal terecht, dat de slagader aan de binnenzijde van het been werd doorgesneden. De heer G. ver loor veel bloed. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per auto voor verdere behandeling naar de Ma- ria-Stichting werd vervoerd. DIETSCIIE ZANGAVOND. Op 28 November wordt door de afd. Haarlem van de stichting Noord-Nederland-Vlaanderen in de zaal van „Dreefzicht" een Dietsche zangavond gegeven, waar Geert Dils zal optre den. JONGELIEDEN PROPAGANDA-AVOND. Zondag (26 Nov.) wordt er in de kerkzaal van de Baptisten-gemeente, Bakenessergracht 65. een propaganda-avond gehouden voor jongelie den van 15 jaar en ouder. Medewerking 'vain zangkoor en mondorgelclub. Voorts zang, voor drachten, toespraken, enz. vanaf f 1.25 wordt GRATIS MET ADRES OF MONOGRAM BEDRUKT ANE6ANG14 TEL.1I9&5 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Mr. Slingenberg dringt aan op een kabinet op breeder basis. Op algemeene vergadering van den V. D. B. De Vrijz. Dem. Bond houdt vandaag en morgen te Utrecht zijn algemeene vergadering. De openings rede voor deze bijeenkomst werd uitgesproken door den voorzitter, mr. M. Slingenberg, die aan ving met de overleden leden te herdenken. Spr. stond vervolgens stil bij den oorlog, welke sedert begin September over Europa woedt. Spr. ging hierna de beide kabinetscrisissen van den zomer na. Hoe belangrijk het gebeurde ook is ten aanzien van de binnenlandsche politiek, al dus mr. Slingenberg, de alles beheerschende bui- tenlandsche omstandigheden hebben dit alles wel sterk op den achtergrond gedrongen. Wij verheugen ons er over, dat het nieuwe ka binet De Geer den voor zijn beleid onmisbaren steun vindt in breede groepen van het Nederland- sche volk. Ook de Vrijz. Dem. Bond verleent dezen steun. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek stelt hij er vertrouwen in, dat de regeering haar standpunt van strikte neutraliteit zal hand haven en onze zelfstandigheid met vertogen, maar zoo noodig metterdaad, zal verdedigen. En wat de binnenlandsche politiek betreft, ge looft spr. gerust te kunnen zeggen, dat de partij er met groote instemming van heeft kennis ge nomen, dat in dit kabinet de portefeuille van onderwijs is toevertrouwd aan een der kundigste mannen, doorkneed in onderwijsvraagstukken, ook naar de eischen van den modernen tijd, den heer G. Bolkestein. Spr. wenschte minister Bolkestein toe, dat hij gedurende zijn ministerieel leven in staat moge zijn, de door hem sedert jaren in woord en ge schrift voorgestane hervormingen op onderwijs gebied tot stand te brengen. Maar, aldus spr., zonder te willen afdoen aan het vertrouwen dat wij stellen in deze regeering met waardeering voor haar politiek streven in buitenlandsche en binnenlandsche aangelegen heden met erkenning van de bekwaamheden van de individueeie ministers veroorloof ik mij toch de vraag te stellen of 's lands belang er niet meer mee gediend zou zijn, indien in de tegenwoor dige omstandigheden internationaal nog nooit zoo beklemmend, nationaal op economisch en fi nancieel gebied nog nooit zoo moeilijk de lands- regeering zou worden versterkt met nog enkele al gemeen erkend bekwame en algemeen vertrou wen genietende staatslieden. Evenwijdig aan den groei in de publiekrechter lijke organisaties, won ook de inwendige organi satie der partij aan kracht. Het aantal afdeelin- gen en het aantal leden namen regelmatig toe. De vrijzinnig democratische jongeren organisatie vertoont een opmerkelijken bloei. Zij boekte in 't afgeloopen jaar meer dan 1000' nieuwe leden en 20 nieuwe afdeelingen. Zoo kunnen wij, aldus spr., in onze politieke partij, versterkt in de posities over de geheele linie, eensgezind in ons streven met een zekere gerustheid in het komende jaar de voorbereidin gen ter hand nemen voor de periodieke verkiezin gen voor de Tweede Kamer in 1941. Al moeten wij thans strijden voor onze dierbare beginselen van internationale rechtsorde en van democratische staats-kunde, die vroeger buiten ieder strijdge woel stonden, wij weten dat regeering en volk pal staan ten aanzien van de verdediging van onze hoogste geestelijke goederen en van onze nationale onafhankelijkheid. Wij gaan met rustige vastberadenheid ook in deze donkere tijden verder; vol vertrouwen in de goede beginselen van den V. D. B. en wetende, dat achter de wolken toch de zon schijnt. Hierna verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. De Luchtbescherming te Haarlem. Een aanvullend crediet. Het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Haarlem heeft bij B. en W. voor 1940 een be grooting ingediend van de kosten van dien dienst en van hetgeen alsnog noodzakelijk is voor de verdere beveiliging van de gemeentelijke bedrijven en gebouwen en de daarmede gepaard gaande andere maatregelen, tot een totaal be drag van 59.261.66. Hiervan wordt in de ontwerp-begrooting 1940 7.794.91 verwerkt, welk bedrag dus in minde ring komt van het hierboven genoemde. B. en W. achten het evenwel gewenscht dat de Raad reeds nu goedkeuring hecht aan het doen van de overige uitgaven tot een bedrag van 51.950.75, omdat in verband met rle urgentie van deze aangelegenheid bezwaarlijk kan wor den gewacht tot de gemeentejoegrooiing voor 1940 is goedgekeurd. Verwachting geldig van hedenavond tot morgei avond ongeveer 19 uur: Tot krachtig of stormachtig toenemende meest zuidwestelijke wind, overdag betrok, ken tot zwaarbewolkt en tijdelijke regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND: Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. F 45 F 3! F« 763 m.H 767 m.H Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Zondag v.m. 2.09 uur; n.m. 14.28 uur. Maandag v.m. 2.46 uur; n.m. 15.02 uur. Strand berijdbaar Zondag van 7.00—12,31) uur. Maandag van 7.30—13.00 uur. EXAMENS. KruideniersexamenJ Voor het Kruideniersccamen slaagden de hee- ren D. M. Blokker en S. Janzen te Haarlem. Academische opleiding, Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen rechten die heer J. P. van der Meulen, Overveen. Voor het propaedeutisoh examen theologie slaagde de heer E. C. van Of. feren te Haarlem. Apothekersassistent, Geslaagd mej. A. L. J. Bok te Haarlem. TWEE BLOEMKOOLEN GESTOLEN Vrijdagmiddag zag iemand op de Groentenmarki aan den Koudenhorn te Haarlem, dat een man var een stapel bloemkoolen er twee wegnam en er ziel mee verwijderde. De eigenaar werd gewaarschuwd die den man achterhaalde en aan de politie over gaf. De man had een zalc met afval bij zich, waar. tusschen de twee bloemkoolen verborgen zaten. Hij ontkende echter, ze gestolen te hebben en beweer- de dat ze tusschen het afval zaten. In verband hier mee verzoekt de politie aan den aangever, zich vooi het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebu reau in de Smedestraat, afdeeling recherche, te wil len aanmelden. OVERNEMING DRUKKERIJ RUYGROK EN CO, Met ingang van 1 December a.s. zal de Druk kerij Ruygrok en Co„ annex Uitgeverij alhier overgaan aan de N.V. Uitgevers- en Drukkers.- bedrijf J. A. Boom, te Haarlem, Er zijn plannen in voorbereiding tot reorgani satie van beide bedrijven tot één modern ge heel. Drukkerij en kantoren der afdeeling Ruyg rok en Co., blijven gevestigd Ged. Oudegrachl 138. Het is de bedoeling dat er eerlang een nieuv gebouw verrijzen zal op de terreinen achter d( zaak der firma Ruygrok. Zooveel mogelijk wordt het personeel der firma Ruijgrok door de firma Boom overgenomen, maaj wegens de tijdsomstandigheden niet all leden van het personeel. Hierover worden nog besprekingen gevoerd met den A.N.T.B. De St. Nicolaasdrukte. Wijziging bepalingen Winkelsluiting. Met ingang van Maandag 27 November tot en me' Dinsdag 5 December mogen de winkels te Haarlen op werkdagen geopend zijn tot des avonds tien uur BLOEMENDAAL OPENING MILITAIR TEHUIS. Vrijdagavond is het Algemeen Militair Tehuis aan de Zomerzorgerlaan onder groote belangstel ling in gebruik genomen. Wij merkten op den burgemeester en mevr, Den Tex, vele leden Comité O. en O. en Officieren, De volijverige voorzitter van het Comité, Mr, F. J. D. Theijse, sprak er zijn groote voldoening over uit, dat het Comité op dit punt een Militair Huis heeft mogen openen. Dit gebouw biedt een behoorlijke huisvesting voor alle militairen. Spr. dankt voor de medewerking van den heer Balm, den heer Heymans, die een radio ten ge schenke gaf en den heer Böttger, die voor kolen zorgde en verder voor den steun uit alle kringen der burgerij ondervonden. Onder applaus deelde spr. mede, dat ook het andere militaire tehuis onder de vlag van het Al gemeen Comité is gekomen. Het gebouw werd hierna bezichtigd. Beneden vindt men een flinke lokaliteit met bil jart en buffet, benevens een kleiner vertrek; bo ven een kamer voor onderofficieren en een biblio theekkamer met Hollandsche boeken en boeken in de moderne talen. Men vroeg ons mede te deelen, dat het Comité gaarne spelen zou ontvangen, portretten van de Koninklijke Familie, boeken en.... een goede piano SANTPOORT LIEFDADIGHEIDS AVOND. Donderdagavond was in hotel „De Weyman", welke zaal voor dit doel gratis ter beschikking was gesteld, een liefdadigheidsavond georgani seerd door het comité uit Velsen-Noorcf, dat al daar reeds eenige jaren ten bate van de t.b.c.- bestrijding voor dergelijke avonden zorgt. Nu de zaal ,te Velsen-Noord, waar men de tooneel- uitvoeringen gewoon was te geven, echter niet; beschikbaar bleek, was men naar Santpoort ge trokken. Het comité toonde zich tevreden en zei nu reeds bij monde van zijn voorzitter, den heer Hommes, terug te zullen komen. Deze bracht in zijn openingswoord dank aan de Santpoortsche neringdoenden voor hun gewaardeerde mede werking, aan de tooneelvereeniging „Varia", die altijd bereid was voor het comité op te treden en aan den eigenaar van „De Weyman". De heer Unger, voorzitter der t.b.c.-vereenl- ging, dankte het comité voor zijn nimmer ver- flauwenden arbeid. Hierna ging het scherm omhoog voor de op voering van: „Geld speelt geen rol", „een stuk van liefde en meer verouderde dingen" in drie bedrijven van R. Bernauer en R. Oesterreicher. De: dames en tieeren van „Varia" hebben uit stekend voor een vroolijkcn avond gezorgd, j

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2