De nieuwe figuren in italië's regeering. Twee dames om het leven gekomen. Akkertje Protest te Berlijn. Duitsch schip bij Schiermonnikoog gestrand. Concert der H. O. V. CABARET HARREE. -MA A NDAG 27 NOVEMBER 1939 H A A R E E M'S D A G B E A D Geen versterking van het anti-nationaal- socialistische of het pro-Engelsche element. (Van onzen correspondent) 1^1 ?.e. ROME, 16 November r na het Duitsche antwoord op het jong ste vredesinitiatief het voortduren van den oorlog helaas tot een niet meer af- wendbaar noodlot schijnt geworden, richt zich vanzelf de belangstelling ook op de bij dezen gang van zaken vermoedelijk door Italië te volgen gedragslijn. Het heeft in de eerste helft van deze maand niet aan kenteekenen ontbroken, die voe ding gaven aan de meening dat de politiek van het land van den Duce onafhankelijk was gewor den van de invloeden der „Spil" Berlijn-Rome. De eerste encycliek van den nieuwen Paus kon gemakkelijk als een veroordeeling van het Duit sche regeeringsstelsel of beter van de aan dit stelsel ten grondslag liggende wereldbeschouwing worden geïnterpreteerd en desondanks vond zij bij de fascistische pers, die vroeger steeds prat was gegaan op haar met het nationaal-socialis- me gemeenschappelijke ideologie, een uiterst wel willend onthaal. Terwijl Groot-Brittannië een strijd op leven en dood voert tegen de Duitsche economie en den Duitschen handel, heeft Italië de handelsbesprekingen met den doodsvijand van zijn bondgenoot hervat en hoopt deze tot een gelukkig einde te voeren. En tenslotte gaat de Duce plotseling en geheel onverwacht tot ver vanging van een groot aantal van zijn ministers over, waarvan eenigen juist werden beschouwd als warme voorstanders van de aspolitiek. Geen wonder dus, dat in de laatste dagen met name in sommige Engelsche bladen, zooals de „Tablet", de „Spectator", de „Economist", de „New Statesman and Nation", en „Time and Tide" de besliste con clusie werd getrokken, dat Mussolini zich thans geheel had weten vrij te maken van alle bin dingen en verbintenissen uit en met het Noor den. Tegen deze zienswijze kwam evenwel reeds gis teren des Duces lijfjournalist Virginio Gayda in verzet, waarbij hij betoogde, dat de genoemde drie factoren in géén geval met elkaar in verband mochten worden gebracht. Vooral toonde zich de hoofdredacteur van het „Giornale d'Italia" ver stoord over het ter sprake brengen van de Ita- liaansche kabinetswijziging, die volgens hém nie mand iets aanging en zeer zeker geen invloed zou kunnen hebben op het buiten ia ndsche beleid, om dat „de geheele binnenlandsche en buitenland- sche politiek van het fascistische Italië in haar conceptie en in haar middelen slechts afkomstig is van eén enkelen Man"! Ook wij kunnen op grond van onze kennis der betrokken persoonlijkheden en der hier gebruikte methodes moeilijk anders verklaren dan dat de „aflossing der wacht", zooals de taal van het fas cisme dergelijke „kleine" veranderingen in de loopbaan en de werkzaamheden der „leidende" persoonlijkheden pleegt te noemen, onmogelijk als criterium kan worden beschouwd voor de te verwachten richting van de Italiaansche politiek, die immers nog steeds bepaald wordt door Benito Mussolini en diens schoonzoon Galeazzo Ciano al mogen dan ook de omstandigheden, waarmede dezen rekening hebben te houden, in de onstui mige „dynamiek" van den jongsten tijd een ze kere wijziging hebben ondergaan! Niet aileen is voor geenerlei tegenspraak vat baar dat graaf Ciano tot dusver bij alle buiten- landsche beoordeelaars en zeker in Engeland en Frankrijk als de drager van de „pro-Duitsche" politiek werd beschouwd en dat hij nog steeds de portefeuille van buitenlandsche zaren in handen houdt, maar het is ook een onbetwistbaar feit, dat bijna alle nieuw door den Duce benoemde ministers tot den intiemen vriendenkring van den jongen graaf behooren. Met alle respect voor het oppergezag van Mussolini wordt daarom in vertrouwelijke gesprekken de nieuwe regeering wel eens het „kabinet Ciano" genoemd. Van de afgetreden ministei-s zou men hoogstens twee als uitgesproken politiek gekleurde figuren kunnen beschouwen, te weten den vroegeren mi nister van volksopvoeding Alfieri en den secreta ris-generaal van de fascistische partij minister Starace. Juist hun opvolgers zijn twee onafschei delijke vrienden en wapenbroeders van Galeazzo Ciano, die tegelijk met hem zoowat alle krijgs avonturen uit de laatste 25 jaren Italiaansche ge schiedenis hebben doorgemaakt. De overige ver anderingen in de samenstelling der Italiaansche regeering betreffen uitsluitend vakministers, die weer door andere vakmenschen zijn vervangen. Hoe weinig men overigens deze afgetreden of zoo men wil afgezette ministers als „meer pro- Duitsch" mag bestempelen dan hun opvolgers, moge om nog maar één voorbeeld te noemen blij ken uit het feit, dat de vroegere minister voor geldverkeer Guarnieri destijds de garantie van den Italiaanschen staat voor den markenkoers bij de Duitsch-Italiaansche clearing heeft opge heven, omdat de verhouding voor de Italiaansche economie hoe langer hoe ongunstiger werd, ter wijl een van de eerste daden van den nieuwen minister Rafael Riccardi de wederinstelling was van dezen staatswaarborg voor de Duitsche mark. Hoe men tenslotte in den nieuwen secretaris generaal van de fascistische partij Hector Mutti een minder anti-democratische en meer bezon ken figuur heeft willen zien dan in zijn voor gangers Farinacci en Starace is ons volstrekt een raadsel. Hij heeft een bewogen levensgeschiede nis. Bij het uitbreken van den wereldoorlog een jongetje van nauwelijks 12 jaren wist hij reeds in 1916 herhaaldelijk aan zijn ouderlijk huis te ontsnappen, teneinde aan den oorlog te kunnen deelnemen. Eindelijk slaagt hij in dit voornemen met behulp van vervalschte documenten, die hem vier jaar ouder deden voorkomen. Als „Gim Muti" veroverde hij aan de zijde van Gabrielle d'Annun- Door het te water raken van haar auto. Op den Loosduinschenweg tegenover de Val- kenboschkade te 's Gravenhage reed Zaterdag avond om ongeveer half zeven een D.K.W.-auto met gesloten kap, vermoedelijk bestuurd door de 27-jarige mevrouw M. E. uit 's Gravenhage Zij was vergezeld van haar schoonmoeder, de 58-jarige mevrouw H. M. eveneens uit 's Gra venhage. Vermoedelijk doordat de bestuurster van de kleine auto wilde stoppen voor een wielrijder, slipte de wagen, waardoor mevr. E. de macht over het stuur verloor en dc auto van de kade in het water stortte. De wagen verdween geheel onder de oppervlakte van het water en kantelde bovendien. Omwonende en voorbijgangers waar van enkelen zich in de vaart begaven, schoten onmiddellijk te hulp doch aangezien de auto was gekanteld duurde het ongeveer tien minu ten voordat men er in was geslaagd de beide dames uit den wagen te bevrijden en op het droge te brengen. Deze bleken toen echter reeds overleden te zijn. zio kort na den oorlog de vrije stad Fiume en maakte deel uit van den waaghalzigen troep der „Uscocchi", de „piraten van de Adriatische Zee". Hij behoorde tot de volgelingen van Mussolixxi bij den „Marsch naar Rome" en bezette ondanks het moorddadige vuur der communisten de stad Ra venna, waar hij sindsdien als gouwleider het ge zag uitoefende. De Abessynische oorlog trok hem onmiddellijk naar Afrika, waar hij in broederlij ke samenwerking met Galeazzo Ciano, Bruno Mussolini en den tegenwoordigen minister van volksopvoeding Alexander Pavolini ware bravour- stukken verrichtte bij de verovering van Dessié. Het einde van den Ethiopischen veldtocht kwam voor dezen houwdegén feitelijk nog te vlug, zoo dat het dan ook niemand kan verwonderen dat even later, bij het uitbreken van den Spaanschen burgeroorlog, een zekere „kapitein Gim" in Ma rokko van zich deed spreken door zijn daden. Hij was het, die in de haven van Huelva den rood- Spaanschen kruiser „Miguel Cervantes" uit zijn vliegtuig bombardeerde en buiten gevecht stelde en die Malaga met evenveel succes aanviel als hij Cordova wist te verdedigen. Natuurlijk was hij ook van de partij toen de „achtdaagsehe veld tocht" tegen Albanië begon. Hij was het die als eerste de Aibaneesche hoofdstad binnentrok. Uit dit overzicht blijkt toch wel afdoende, welk een onrustig soldatenbloed in den nieuwen secre taris-generaal schuilt. Neemt men bovendien in aanmerking, dat bijna het geheele leven van de zen man aan den strijd tegen de Engelsche be langen is gewijd dan begrijpt men onze conclusie dat de intrede van Hector Muti en zijn vrienden in de Italiaansche regeering nauwelijks kan wor den beschouwd als een versterking van het con servatieve, anti-nazi en pro-Engelsche element. Trouwens, men wil thans in de Eeuwige Stad nog maar slechts pro-Italiaansch zijn! Geen verhooging van salarissen en loonen. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche vakcentralen hebben in de afgeloopen week be sprekingen gevoerd met vertegenwoordigers der regeering over het ioonvraagstuk. Van de zijde der vakcentralen werd gewezen op de stijgende kosten voor levensonderhoud en voorgesteld, een loonsverhooging in overweging te nemen voor rijksambtenaren en werklieden, althans een commissie te benoemen, welke dit vraagstuk op korten termijn zou bezien Van de zijde der regeering werd te kennen gegeven, dat de regeering de ontwikkeling van het kostenvraagstuk nauwgezet in het oog houdt maar er op het oogenblik nog niet aan denken kan tot vefhooging van salarissen en loonen over te gaan. Voor het denkbeeld van een com missie bleek de regeering niet veel te gevoelen. Zij zal deze kwestie zelf in handen en in het oog houden. Geen vordering van lucht- beschermingsmateriaal door militaire instanties. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire toegezonden waarin hij mededeelt, dat hen onlangs de vraag werd gesteld of de door de gemeenten ten behoe ve van den luchtbeschermingsdienst aangeschaf te materialen o.a. zuurstof-apparaten, reserve- cylinders met zuurstof, brancards e.d., voor een deel door de militaire instanties zullen worden gevorderd. De minister heeft deze vraag voorgelegd aan zijn ambtgenoot van defensie, die hieromtrent het volgende mededeelde: Bij de landmacht is in de behoefte aan zuur stofapparaten e.d. zooveel mogelijk voorzien. Wanneer echter behoefte aan zuurstof ten be hoeve van militairen van de landmacht om een of andere reden zou ontstaan, terwijl aanvulling uit eigen organisatie onmogelijk is, zal vanzelf sprekend een beroep worden gedaan op de hulp vaardigheid van burgerdiensten welke daar weJ over beschikken. Van vorderen zal echter naar de meening van den minister van defensie nimmer sprake behoe ven te zijn, echter wel van medewerking van de zijde der luchtbeschermingsdiensten waarop naar de minister vertrouwt, dan ook stellig gerekend zal mogen worden. KSespign i De veiligheid der Nederlandsche zeelieden. Contactcommissie der reeders bij den chef van den marinestaf. Naar aanleiding van het dezer dagen verzonden telegram aan den voorzitter van den Raad van Ministers is de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij namens den mi nisterpresident door den chef van den marine staf, vice-admiraal Fürstner, ontvangen. Bij dit onderhoud was mede aanwezig de schout bij-nacht Heeris De contactcommissie bepleitte het treffen van verschillende maatregelen ter waarborging van een zoo groot mogelijke veilig heid voor de opvarenden van de Nederlandsche koopvaardijschepen. Van dit onderhoud zal door den chef van den Marinestaf rapport worden uit gebracht aan den minister-president. Autoweg Den Haag—Utrecht opengesteld. Zaterdagochtend is het gedeelte van den spe ciale autoweg Den HaagUtrecht tusschen Bodegraven en het verkeersplein ten westen van Utrecht voor het verkeer opengesteld. Er waren vele belangstellenden samengekomen ten einde eenig cachet aan deze openstelling te geven. Daardoor ontstond er een stoet van om streeks 50 auto's. Ook waren aanwezig Water staats- en andere autoriteiten en burgemees ters van omliggende gemeenten. Ir. Bergansius, die de werkzaamheden geleid heeft hield een korte toespraak, waarop twee oranje linten wei-den door geknipt. De heer H. W. O. de Bruijn, directeur wegen A.N.W.B. heeft zich gemaakt tot tolk van de weggebruikers en hulde aan de Rijkswaterstaat gebracht. Inzake het gebeurde bij Venlo. De Nederlandsche regeering is, na hetgeen door het D.N.B. gepubliceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 9 November j.l„ thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo ver nemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat dat uit de publicaties van het D.N.B. is ge bleken, dat men hier te doen heeft met han delingen vanwege Duitsche organen. PERSONALIA. Onze oud-stadgenoot de heer B. G. Kernkamp directeur van de N.V. W. A. Scholten's Aardappel meelfabrieken te Groningen en tevens o.a. alge meen voorzitter van de Vereeniging van Oud leerlingen der Haarlemsche Hoogere Handels school „de H. H. V.", is bij koninklijk besluit benoemd tot Ridder in den Orde van Oranje Nassau. (Adv. Ingez. Med.) Kans op berging uiterst gering. Aan de Oostkust van Schiermonnikoog is Zaterdag het groote Duitsche stoomschip de „Gerrit Fritzen gestrand. Tengevolge van het krachtige stooten en de tegen het schip bonkende golven, is het schip Zondagmiddag lek geslagen. De positie van het vaartuig werd daardoor zoo gevaarlijk, dat de leden der bemanning het raadzaam achtten het schip te verlaten. Met het oog op den oorlogstoestand gaven de schipbreukelingen er de voorkeur aan te worden opgepikt door een Duitsche redding boot. De kapitein van de motorreddingboot „Insulinde" welk schip den geheelen nacht in de nabijheid van de „Gerrit Fritzen" had verkeerd, heeft daarop zijn collega van de te Borkum gestationneerde Duitsche reddingboot .Hindenburg" verzocht zich verder over het lot van de opvarenden van de „Gerrit Fritzen" te willen ontfermen. De „Hindenburg" heeft de geheele bemanning aan boord genomen en is Zondagmiddag om half zes naar Duitschland vertrokken. Aangezien de zee Zondagavond nog in ruwheid toenam, leek het onmogelijk, dat de „Gèrrit Fritzen" nog geborgen zou kun nen worden. (IIN/TISUTÏEEEN Het programma van het 26 November gegeven Zondagmiddagconcert bevatte slechts twee nummers, maar die twee mochten er dan ook zijn! Brahms' Vioolconcert vulde het eerste ge deelde van den middag. Gijs Beths speelde de kolossale solopartij en hij toonde nu het werk technisch en muzikaal geheel te beheerschen en er aanmerkelijk vrijer tegenover te staan dan toen hij het onlangs voor het eerst in 't openbaar voordroeg. Vooral het karakter dei- stoere en ruige momenten in de beide Allegro's gaf hij nu indrukwekkender weer dan hij de eer ste maal deed. En zijn vertolking van de gewel dig moeilijke door Jos. Joachim geschreven ca dens deed opnieuw zijn groote violistische kwa liteiten schitteren. Het orkest begeleidde onder Toon Verhey's temperamentvolle leiding den so list over het geheel zeer goed. In de orkestrale in leiding van het Adagio liet de onderlinge stem ming der blaasinstrumenten wel wat te wen- schen over. Gijs Beths oogstte terecht een zeer groot succes; de bijval riep hem tweemaal te rug. Bruckner's Derde Sympohnie nam het tweede gedeelte van den middag in beslag. Hoe Toon Verhey de partituur van dit werk beheerscht, hoe hij door zijn smaak en zijn temperament de hoorders over de lengten en onevenwichtigheden weet heen te helpen cn hen in bewondering voor de talrijke schoonheden weet te brengen, hebben we bij vroegere audities ervaren. Ook nu Zondagmiddag miste het werk met zijn grootsche concepties en machtige thema's zijn werking niet, al kwamen in de uitvoering wel eens onvolkomenheden voor. Brahms en Brucknerde twee groote B's, die tegelijkertijd te Weenen woonden en werk ten, waren wel eikaars antipoden. Brahms' muze was evenzeer in de richting der groote klassieken gericht als die van Bruckner in de richting van de toen als „toekomstmuziek" beschouwde kunst van Wagner. Inderdaad treft men in de aan Wagner opgedragen 3de Symphonie sterke in vloeden van dezen aan, maar toch kan men er ook verwantschappen met Beethoven's Negende in vinden. Ik heb dat bij een vorige gelegenheid al eens te berde gebracht; het trof me ditmaal opnieuw. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden was dit Zondagmiddagconcert zeer voldoende bezocht. Dit pleit voor den cultureelen invloed van den arbeid onzer H.O.V., want gemakkelijk verteerbaar mocht dit zware programma zeker niet heeten. K. DE JONG. Heemsteedsch Fanfarecorps „Excelsior". Van de Zaterdagavond in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem door „Excelsior" georganiseerde muziekuitvoering nam het corps zelf slechts een betrekkelijk klein deel van den avond In beslag. De uitvoering der eigenlijke muzieknummers was reeds vóór negen uur ten einde. Wel begon nen de daarna optredende humoristen „Klaare en Flora" die tot onze niet geringe verwon dering twee mannelijke personen bleken te zijn met een liedje, dat als titel en refrein „Met mu ziek door het leven" had. maar het muzikale ele ment trad daarin toch zeer op den achtergrond. Van de vijf door „Excelsior" uitgevoerde mu zieknummers, was de ouverture „Tancred" van Rossini, wat de muzikale structuur betreft, ver reweg het beste, en als men nu in aanmerking neemt, dat Rossini een zeer losse hand bij het componeeren zijner overtures had en dit zaakje nog al van den gemakkelijken kant op nam, kan men zich aangaande de soliditeit van den bouw der twee gespeelde potpourri's eenig denkbeeld vormen. De twee marschen, die de reeks openden en sloten, nu ja, die zaten ook wel behoorlijk in mekaar. Maar het recept voor de constructie van een marsch is zóó algemeen, dat alleen een volkomen talentlooze zich daarbij nog voor onoverwinlijke moeilijkheden gesteld kan zien. Toch hebben ook in dezen marsch vorm de meer dan gewoon begaafden nog wel wat bij zonders weten te leveren. Men denke bijv. aan Franz Schubert. En ook de meeste marschen van J. P. Sou-sa hebben iels eigens. Met een dezer marschen besloot „Excelsior" Zaterdagavond zijn werkzaamheden. Het mooiste geschenk voor jongelui is: „100.000 KILOMETER" het prachtige, rijk geïllustreerde auto-boek van Henk Peppink en Piet Marêe. Doet mee aan de prijsvraag .verbonden aan deze uitgave. Vraagt en geeft „100.000 Kilometer", het boek met de honderd verrassingen Uw boekverkooper wacht U. (Adv. Ingez. Med.) Met de «Oranje Nassau" van de Maatschappij Zeeland is Zaterdag een aantal geredden van de _S«moa Bolivar" fa ons bod teruggekeerd. De aankomst *ao het schip te Vi*ssk>gen Maar om in het meerendeel der „potpourri» en z.g. „fantasieën" eenige muzikale waarde ontdekken, is zelfs voor den met den besten «-j bezielde onmogelijk. De meeste dier compos ties zijn losse aaneenrijgingen van min of meg handig gezette melodieën; aaneenrijging® waarin elk spoor van logica of fantasie ont breekt en waarin de door den samensteller aas. gebrachte overgangen niet zelden een bedenke, lijk tekort aan kennis der harmonieleer bev,ï. zen. Een dergelijk stuk bleek de „le Strauss-Waj en Potpourri" van J. Maas te zijn en dc doj „Excelsior" gespeelde potpourri uit „Les Cloch-i de Comeville" was niet veel beter. Wat nu de vertolking der nummers betref! kunnen we zeggen, dat „Excelsior" vooral in „Tancred"-ouverture zeer verdienstelijke kwal;, teiten toonde. Het tempo was nog wel niet geh« het door den componist bedoelde, maar toch lè vendig genoeg om vrij aanmerkelijke eische; aan de vaardigheid der executanten te stellenAj deze eischen werd over het geheel flink vol daan. Rythme, samenspel en zuiverheid ware te prijzen. In „Les Cloches de Comeville maakte zich de wat onevenwichtige bezette van het corps voelbaar. We zagen b.v. vijf co: nets a pistons, maar geen bugles, die toch es noodzakelijk bestanddeel van een fanfarecorj vormen. Trouwens: een zuiver fanfarecorps „Excelsior" niet, in zooverre er een spoortje con trabande in den vorm van een clarinet in aac wezig was. Daarentegen verheugde ons de aar wezigheid van een stel pauken, die zeer goed bi handeld werden. Een streven naar meer verscheidenheid in nuanceering zal aan de prestaties van „Excel sior" ongetwijfeld ten goede kunnen komen. Vi willen dit aan de zorg van den drrecreur J Oomi aanbevelen, onverminderd de waardeering w. het goede dat hij reeds met „Excelsior" bi reikt heeft. K. DE JONG. Door Inspanning Uitspanning Non Stop Programma. Er is een frissche geest gekomen in onze ouds Haarlemsche dilettanten-tooneélvereeniging sim de heer Arie Mourik er de leiding heeft. Wij hel ben onder zijn regie uitstekende opvoeringen va deze vereeniging gezien ik herinner maar aa De Jantjes, zeemansvrouwen en Het Chineescl Landhuis en hij is het ook, clie behalve de gi wonc tooneelopvoeringen klein-kunst avonden i den H. K. B. organiseert. En deze meer intien avonden zullen door de donateurs zeker niet hi minste worden gewaardeerd. Zoo kregen wij Zaterdag weer een nonstop pri gramma van sketches en éénacters afgewissel door muziek dat zeer in den smaak viel bij h* goed opgekomen publiek. Het aardige van dit pri gramma was, dat het althans wat het toone betreft geheel door de leden werd uitgevoer De heer Mourik was heel gelukkig geweest i de keuze van zijn korte tooneelstukjes. Eenif van deze opgevoerde sketches zooals De mi kende Vader en Hallo Amstelveen zagen w vroeger reeds in revues o.a. van Louis Davii en zij deden het ook hier in dit milieu oppe best. Ze werden over het algemeen ook in d< juisten toon gespeeld. De avond werd geopend met „Inspiratie" va Henk Bakker, dat blijkbaar als hoorspel bedoe! is, maar op het tooneel eveneens goed voldoe Het is een stukje met een aardig gevonden frapj en het verwondert mij, dat het nog nooit als hooi spel is gegaan. Het werd goed gespeeld, al ha misschien de spanning door het spel nog sterk) opgevoerd kunnen worden. In „Verzeker uw weduwe" was het de hei Wouda, die door zijn droog komisch spel het pi bliek hartelijk heeft doen lachen, en de he Mourik was goed op dreef in Hallo Amstelvee: waarin hij al maar tevergeefs tracht verbindii met zijn kleermaker te Amstelveen te verkrijge terwijl het anderen geen moeite kost. om zelfs m Batavia en Johannesburg te spreken. Het muzikale gedeelte van het programn werd op loffelijke wijze verzorgd door „Tl Margians", een Haarlemsche band. Vooral b virtuoos uitgevoerde xylophoon-nummer had et groot succes. Vóór de pauze kregen wij de viering van ee wel zeer merkwaardig jubileum. Toen werden c heer en mevrouw Kense gehuldigd, omdat zij vijftig jaar kunstlievend lid waren van D. I. I een feit. dat zeker herdacht mocht worden. I heer Mourik sprak het echtpaar allerhartelijk toe en bood mevrouw bloemen en mijnheer Ken; sigaren en het eerelidmaatschap der vereenigir aan. Namens de kunstlievende leden sprak heer Mulder en ook hij deed dit vergezeld gas van bloemen en een cadeau. Tot mijn spijt kon ik maar tot de pauze blijve: omdat ook Nieuw Leven Zaterdag een cabare avond gaf. Er stonden nog 5 éénacters en sketchi op het programma en ik twijfel niet aan het su< ces van deze nummers. D. I. U. heeft er slag van een gevarieerd nonstc programma in elkaar te zetten en tot een goe einde te brengen. J. B. SCHUI NIEUW LEVEN. Terwijl D. I. U. een non-stop programma gaf i den H. K. B., verzorgde het cabaret-gezelscha Harree uit Amsterdam het programma van de amusementsavond voor de leden van Nieuw Leve in het Concertgebouw. De Harrees hebben i Haarlem een goeden naam en het was dan oc geen wonder, dat de groote zaal prachtig bezt was. Toen ik het cabaret Harree eenige jaren gel< den zag werd de avond bijna enkel gevuld nu liedjes, waardoor het geheel een wat monotone indruk maakte. Dat was thans niet het geval. Oc nu traden Hen en Lee op met liedjes en praatji aan den vleugel, maar Marino zorgde voor afwil seling met zijn goochelnummer en zijn sneltei kenen. Voor het goochelnummer kwam ik precii te laat, maar die „flitsende lijnen" waren een uil stekend cabaret-nummer. De teekeningen werde niet alleen verrassend vlug en spelenderwijze o het papier „geworpen", ze waren ook bijzondf geestig. Alleraardigst bijvoorbeeld en zeer goe gelijkend de koppen van Hindenburg, Chart berlain en Colijn. En de echtgenoote die omgf keerd de schoonmoeder werd had een daveren succes. Twee dames voerden tap-dansen en een Russi schen boerendans uit. Den laatsten dans kon i meer waardeeren dan den eersten. De Harrees beschikken over een vlotten confe render, die onmiddellijk contact met zijn public wist te krijgen. De twee sketches vóór de pau2 deden het goed, dank zij het spel, dat geheel o de groote ruimte was ingesteld. En „Een dag'j naar buiten", waarin wij een Jordaner met zij vrouw en kind op een tandem zagen, was ee: nummer dat al eveneens volkomen in dit pro gramma paste. Zoo werd het ook voor Nieuw Leven een pret tige, vroolijke avond, die evenals bij D. I. U. - tot laat in den nacht of boter vroeg in den mor gen duurde, want na het officieele programm kwamen de „beentjes van den vloer", wat altiji nog de grootste attractie van zoo'n amusements avond is. J. B. SCHUIL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10