Ochtendbeurs Amsterdam Wat een man verlangt ANTOON OOMS MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Zaterdagavond heeft de voorzitter van de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" het eereteeken in goud voor het eerelidmaatschap op de borst van den heer Kense gespeld, als een huldiging voor het feit dat hij 50 jaar lid van de vereeniging was. Zijn echtgenoote werd met bloemen gehuldigd. Hevige autobotsing op den Haarlemmerweg. Twee ernstig gewonden. Misbruik van alcohol is in den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks halt twee oor zaak geworden van een hevige autobotsing op den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van den Zuidermolen, waaarbij twee personen ernstig werden gewond. Uit de i-ichting Haarlem kwam met een snel heid van ongeveer 60 K.M. per uur. een taxi van de N.V. „W.A.T.O." uit Amsterdam, welke werd bestuurd door den chauffeur W. F. J. M. uit Amsterdam, terwijl achterin de heer L. O. uit Middelburg was gezeten. Uit de tegenovergestelde richting kwam een file van drie auto's' waarvan de tweede naar linlks uitweek en met een snelheid van naar schatting 70 K.M. per uur op de middenbaan van den weg kwam rijden teneinde de voor hem rijdende auto in te halen en te passeeren. Toen de auto tot op ongeveer bonder meter was genaderd, zag de chauffeur van de taxi tot zijn groote schrik, dat de auto plotseling nog meer naar links uitweek en op zijn rijbaan kwam. Hoewel hij met hand- en voetrem uit alle macht remde om een aanrijdingg te voorkomen, botsen beide wagens even later met een hevigen slag op elkaar, waarbij de linkerzijde van de taxi geheel werd afgerukt en deze daarna nog tegen een langs den weg staanden boom opbotste. De aanrijdende wagen, een huurauto, welke werd bestuurd door den garagehouder J. Z. uit Haarlem, schoot na de botsing nog ongeveer 45 meter doocr en kantelde toen zwaar gehavend op de rechterzijde. Het bleek, dat bij deze aan rijding twee personen ernstig werden gewond; de achterin de taxi zittende heer L. O. uit Mid delburg heeft vermoedelijk een ernstige rib- fractuur opgeloopen, terwijl van den bestuur der van de huurauto enkele pezen van de rech terhand werden doorgesneden. Ben juist passeerende dokter verleende on danks storm en regen den beiden gewonden de eerste hulp waarna de heer C. per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem werd overgebracht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. De bestuurder van de huurauto werd door twee agenten van politie uit Haarlem, die in middels ter plaatse waren verschenen, overge bracht naar den Politiepost aan de Amsterdam- sche Poort te Haarlem, aangezien bleek dat deze zoodanig onder den invloed van alcohol houdende drank verkeerde, dat hij niet op eigen beenen kon staan en geleid moest worden! Van deze politiepost werd hij later eveneens overgebracht naar het St. Elisabeth's Gasthuis om verder geholpen en vertoonden te worden, waarna hij naar zijn woning kon worden ver voerd. Intusschen had de Haarlemsche politie de gemeente-poli tie alhier van een en ander in kennis gesteld, aangezien het ongeluk onder deze gemeente had plaats gehad. Deze verscheen spoedig en nam verschillende personen een uit gebreid verhoor af, waarna tegen den bestuur der van de huurauto proces-verbaal werd opge maakt. De vernielde taxi en de zwaar gehavende huurauto werden later in den nacht met een kraanwagen naar een garage te Halfweg ge sleept. VOERDISTRIBUTIE VOOR PLUIMVEEHOUDERS Zaterdag namen wij het volgende bericht op: „De voer-distributie voor pluimveehouders heeft van 1 December a.s. af niet meer plaats over de pluimveevereenigingen, maar door le veranciers of winkeliers. De lijst moet getee- kend worden door den Rijksdistributie contro- leur J. J. Wijk Beekbergen. Alle andere lijsten zijn vervallen". Het laatste deel van dit bericht (van „de lijst- moet ge teekend worden" af) was onjuist en moet gelezen worden als volgt: Wie Voer voor pluimvee wenscht moet zich laten inschrijven bij een winkelier of een voer handelaar. die de aanvragen doorzendt naar het Rijksdistrigutiekantoor te Beekbergen. EEN GEREDDE STADGENOOT. Tot hen, die Zaterdagavond juist een week na het ramspoedig einde van de Simon Bolivar" behouden tot hun betrekkingen in Nederland terugkeerden, behoort onze stadgenoot, de heer J. J. van Pelt, een der slachtoffers van het ge beurde. De heer Van Pelt maakte deel uit van den ci- vielen dienst van het schip en is dus employé van de K.N.S.M. De ontploffing bezorgde hem een lichte verwonding aan een der knieën. De kwetsuur was echter niet van ernstigen aard en het gelukte den heer v. P. aan boord van een der vaartuigen te komen, die ter redding waren toe gesneld en de schipbreukelingen naar Harwich vervoerden. Hier werd hij ter observatie in een der ziekenhuizen opgenomen, doch kon dit al spoedig weer verlaten, waarna Zaterdag j.l. de onvrijwillige thuisreis kon worden ondernomen. Reeds vanmorgen had de heer van P. zich weer van Haarlem naar Amsterdam, waar het hoofd kantoor der K.N.S.M. is gevestigd, begeven. Het leven gaat door RESIDENTIE-ORKEST KRIJGT f 12.500 EXTRA-SUBSIDIE. De Haagsche Raad heeft besloten aan het Residentie-orkest boven de subsidie van f 105.000 nog een extra-subsidie van f 12.500 toe te ken nen, Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 251—252. Amsterdam Rubber 100—190%. AKU 33. HollandAmerika Lijn 8990. Beth. Steel 61 1/8—61Va. U. S. Steel 49^—49 7/8. Republic Steel 18—18 1/16. Anaconda 24Vi24 9/16 Shell 10 1/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.37. Berlijn 75.50. Parijs 4.18. Brussel 31,221/2. Zwitserland 42.24l/a. New-York 1.88 3/8. 12.— uur Londen 7.36K. Berlijn 75.50. Parijs 4.17 1/4. Brussel 31,22 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 36.40. Stockholm 44.88. Oslo 42,82. New-York 1,88 3/8 Italië Vrije lire 9.60. Reislire 8.60. Bankpapier 7. DS. S. DATEMA. Ds. S. Datema. emeritus-predikant der Gere formeerde Kerk te Driebergen, zal Zaterdag 2 December het feit herdenken dat hij 45 jaar predikant is. Ds. Datema diende de Haarlemsche kerk van 1916 tot 1921. In dien tijd viel de ver eeniging van de drie kerken A. B. en C. hier ter stede. Nadat ds. Datama te Driebergen emiraat verkregen had nam hij een benoeming aan tot hulpprediker te Oldebroek. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 NOVEMBER 1939. Progr. IH: Keulen 8,— Engeland 8.20, Keulen 9.20, Pauze of diversen pl.m. 10.Danmarks Radio 11.20. Ned. Brussel 12.20, Deutschlandsen- der 2.20, Keulen 3.20, Deutschlandsender 4.30, Ned. Brussel 5.20, Fransch Brussel 6.50, Ned. Brussel 7.20, Fransch Brussel 8.20, Diversen 10.20 Fransch Brussel pl.m. 10.30, Deutschlandsender (Breslau e.a.) 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Engeland 9.20, Keulen 11.20, Engeland 1.20, Parijs Radio pl.m. 2.05, Engeland pl.m. 3.50, Boedapest 5.20, Parijs Poste Parisien 6.05, Engeland 6.20, Pransch Brus sel 6.36, Engeland 6.50, Keulen 7.20, Pauze pl.m. 8.30, Engeland of diversen. 8.30, Danmarks Radio 9.55, Ned. Brussel 10.20, Engeland pl.m. 11.20 Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen Berichten Dep. van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operaprogramma. 1. Carmen van Bizet (Verk. uitv.), Söli, koor en orkest van het Scala Theater Milaan. 2. ArlesianaLamento di Federico, Luigi Fort. 3. Ouverture Dichter und Bauer, Philh. Ork. van Berlijn. Onze Sint Nicolaaslentoon- stelling. Voor de 26ste maal zal onze Tijdingzaal Dins dag en Woensdag, respectievelijk van 29 uur en van 10—9 uur in een Kinder-Paradijs her schapen zijn. Een fleurige verzameling hand werken, baby-goed, dassen en handschoenen, ligt daar in de vitrines ten toon gespreid. Kamers en keukens, stallen met en zonder paarden, auto's en karren, spellen en boeken in allerlei soorten staan en liggen langs de wanden. Onze jeugd heeft ondanks mobilisatie en wat dies meer zij in even flink tempo gewerkt als andere jaren. Waarom ook niet? Sinterklaas kwam gelukkig toch. Zij waren immers gewend den goeden bisschap een handje te helpen om vreugde te brengen in al onze Ziekenhuizen, Kindertehuizen, Kinderbewaarplaatsen, enz. Totaal 10 in getal, met pl.m. 300 a 400 kinde ren. Er is hard gewerkt en veel gewerkt. Er is vaak getooverd met doozen en kisten, restan ten van dit en kluwentjes van dat. Nu vragen wij u vriendelijk, naar de resultaten van dit alles te komen kijken. Het entree is slechts 10 cents en deze entreegelden komen geheel ten goede aan de afdeeling Haarlem der vereeniging ter bestrijding der T.B.C. »We hopen, dat het u gaan zal als een be- bezoekster van het vorige jaar, die bij 't ver laten der tentoonstelling nog eens entree-geld betaalde, zeggende: ,,'t Is of ik zelf wat gekre gen heb, daarom betaal ik dubbel". We hopen, dat ieder die de tentoonstelling van Onze Jeugd bezoekt, een stukje levensmoed mee naar huis zal nemen, omdat er in onze jeugd een bedrag is tot offeren en blijdschap tot verspreiden. U denkt dus aan de dagen Dinsdag 28 Novem ber van 29 uur en Woensdag 29 November van 109 uur, Groote Houtstraat 93. W. B. Z. Mijnen aangespoeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens den Zuid-Westerstorm op het strand van de ge meente Castricum twee mijnen aangepoeld. Hedenmorgen heeft de kustwacht een van deze mijnen gedemonteerd. Het tweede projectiel werd, nadat de noodige voorzorgen waren genomen, door de militairen tot ontploffing gebracht. Te Zandvoort eveneens mijnen aangespoeld. In den afgeloopen nacht zijn te Zandvoort twee mijnen aangespoeld op het Noordelijke strand. Eén van deze mijnen, een Hollandsche, spoelde aan juist bij de grens van de bebouwde kom, en werd inmiddels gedemonteerd. De andere mijn is een zeer groote van Engelsche herkomst en ver keert nog in drijvenden toestand ter hoogte van het politieposthuis. Men wacht nog met het demon- teeren van deze mijn op gunstiger waterstand. Met het oog op de mogelijkheid dat het projectiel explo deert mag geen verkeer meer passeeren. DE ZWARE REGENVAL Zondagmorgen stonden door den aanhouden den zwaren regenval vele straten in Haarlem ge deeltelijk blank, terwijl op verschillende plaatsen de riolen de watermassa's niet konden verzwel gen en verstopt raakten. O.a. ook onder het spoorwegviaduct nabij de Julianalaan en den Verspronckweg, waar het wa ter zoo hoog stond, dat passeerende auto's tot aan de assen in den steeds grooter wordenden waterplas reden, Maatregelen werden hier en daar genomen om de verstopte riolen in orde te brengen. VERRICHTEN VAN PERSOONLIJKE DIENSTEN. Er is een brief van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht bij den Haarle'mschen gemeen teraad ingekomen ten geleide van het ontwerp eener door hem vast te stellen verordening inge volge artikel 12 der Oorlogswet betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aanwegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door mi litaire operatiën, luchtbombardementen of mili taire transporten, in welken brief hij verzoekt eventueele opmerkingen hieromtrent vóór 1 De cember e.k. te zijner kennis te brengen. vindt U in ruime sorteering bij ons Pijpen - Sigaretten - Sigaren Aanstekers - Kokers, enz. enz. tegen billijke prijzen Groote Houtstraat 133, Telefoon 12905 (Adv. Ingez. Med.) De Chr. Hist. Jongerengroep voor Haarlem en Omstreken zorgt voor „Marine pakketten" voor 4 mijnenvegers, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Elk pakket bevat boeken, een chocoladeletter, postpapier, een bivakmuts, een das, polsmoffen of sokken tabak of sigaretten, lekkernijen. Hiervoor staat men in verbinding met het Bureau van Ontwikkeling en Ontspanning bij het Hoofd kwartier, den Divisiecommandant van de Marine en den Kustwachtcommandant. De Jongerengroep ontving voor dit doel 100 boeken van O. en O., en nog 300 van uitgevers en particulieren 70 pakken postpapier, chocolade, tabak, worstjes enz. Kr' <*0 rk—- «'M-n hrt 'vmvcy1'- Leden - rr dc Chr. *7ist. Jongerengroep ten huize vau den heer E. v. d. Wall ijverig bezig met het verzorgen van de pakketten. De subsidie aan de H. O. V. Allereerst rekening houden met Neder- landschc kunstenaars? Bij den gemeenteraad van Haarlem is ingeko men een verzoekschrift van het bestuur der Fe deratie van Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eenigingen e. a. om bij de toekenning van subsi dies aan orkestverenigingen e.d. de voorwaarde te stellen, dat bij elke beschikking over werkge legenheid en in het bijzonder bij het engageeren van dirigenten, solisten en ensembles allereerst rekening wordt gehouden met de belangen der Nederlandsche kunstenaars. HEEMSTEDE ST. NICOLAAS BIJ DE WINKELIERS. Voor de kinderen der clientèle van de winke lierscombinatie „Heemstede-Centrum" zal St. Nicolaas Woensdagmiddag een bezoek brengen in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tem peliersstraat, Haarlem. Tevens zal hierbij optreden de bekende con ferencier en hofartist Henri Nolles met zijn poppenkast. VERPACHTING WEILAND. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Januari 1940 voor drie jaar te verpachten aan Th. van Bakel, alhier, het aan de westzijde van de Vrij- heidsdreef gelegen weiland, ter oppervlakte van pl.m. 5.65.10 H.A.'voor f 350 per jaar. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dingena, d. v. A. van der Blom en D. Spruitenburg; Allegonde Maria, d. v. Z. B. Mesman en A. G. C. Zandbergen; Christina Jo hanna, d. v. P. F.'Jansen en A. Jansen; Fran- ciscus, z. v. S. Vermeeren en W. D. M. Mahieu; Cornells, z. v. A. de Breejen en M. Vreugdehal; Cornells Jan Hutorecht, z. v. H. J. van dier Meij en J. M. Grisnigt; Willem, z. v. H. Visser en T. van Neuren; Pancratia Maria Goverdina, d. v. A. P. van Leeuwen en M. W. Verlaan; Rudolf Cornells, z. v. Joh. Beers en N. A. M. v. Zoelen: Willem, z. v. C. van der Beek en G. van Rijswijk; Ada-ianus, z. v. A. Tolenaars en A. Buis; Paulus, z. v. J. Terlouw en C. van Stam; Conny, d. v. Th. Bontenbal en J. C. van Halm; Franciscus Anthonius, z.v. C. A. Doeswijk en M. S. de Ruijte; Pieter Cornells, z. v. P. van der Linden en G. Dijiksmans; Johannes, z. v. J. de Boer en C. Heij- stek; Cornelis Leonardos Willetorordus, z. v. J. C. Hoogkamer en M. van der Reep; Dingenis Cornelis, z. v. D. C. Bouterse en P. den Boer; Cornelia Johanna, d. v. N. F. J. Vergouw en M. C. Bonda; Robert, z. v. L. J. van Vlaanderen en E. Bierma; Cornelius Florentius, z. v. R. J. Schrama en H. M. M. Ruhe; Theodorus Gerar- dus, z. v. C. B. P. Boers en Th. P. Hogentooom; Cornelia Johanna, d. v. W. Trouwen en L. M. Boelé; Wolfram Eberhardt, z. v. Spapé en E. E. Obyou; Jozina, d. v. A. Dol en M. Honcoop. Ondertrouwd: Johan Jansen, 29 j., en Alida Janzweerd, 28 j.: Gerrit Krijgsman, 24 j.en Adri- ana de Keizer, 19 j.; Tennis Tates 23 j. en Eliza beth Verbeek, 24 j.; Fijs Noordhoek, 27 j. en Wijnanda van 't Land, 23 j.; Theodorus Daniel van Hoesen Korndörffer, 30 j. en Catharina Jo hanna Charlotta Maria Weiman, 25 j.; Johan nes van de Wiel, 22 j. en Neel-tje Mol, 22 j. Getrouwd: Petrus Adaïanus de Vries, 27 j. en Grietje Pietemella van Duuren, 22 j.; Johannes Gorter, 29 j. en Johanna Zomer, 27 jAntonius Frederic us van Berkum. 23 j. en Aagje van Ooijen, 19 j.; Jan de Raadt, 23 j. en Sophia Dorothea Mouw, 24 j.; Hessel Vrij, 25 j. en Geer- truida Griep, 23 j.; Johannes van Oostveen, 23 j. en Johanna Pieternella Maria van der Jagt, 34 j.; Gerrit Wies, 19 j. en Sijtje Beers, 16 j.; Leonardus Routoos, 24 j. en Jesprina Meenderinck, 18 j.; Cornelis Hendrik van der Spek, 30 j. en Jannigje van 't Oever, 32 j. Overleden: Simon Groot, 66 j., weduwn. v. N. Bosman (overl. te Haarlem); Hendricus de Heij, 85 j., weduwn. v. Joh. Buijs (overl. te Haarlem); Pauline Cornelia Aleida van Keller, 61 j., echtg. v. J. A. Nijman (overl. te Amsterdam; Carl Wil helm Heinrich Brombach, 68 j., echtg. v. M. S. Maohold. PERSONALIA Benoemd tot hulpprediker der Ger. Kerk te Nieuw-Vennep de heer R. Koolstra uit Utrecht. Dezer dagen slaagden voor het Middenstands diploma „Algemeene Handelskennis" te Den Haag, mej. A. Nijssen uit N. Vennep en de heeren N. v. Duin, W. Kroezen en G. Zwager uit Hoofddorp. Zij vonden opleiding bij den heer F, G. Alkemade te Nieuw Vennep. De heer C. Zwetsloot uit N. Vennep slaagde te Amsterdam voor het diploma „Vakbekwaamheid" uitgaande van het Ned. Inst, voor Warenkennis. SINT NICOLAASFEEST Door de medewerking van den burgemeester en de groote financieele bijdrage van de burgerij van Hoofddorp en omgeving, kan het Sint-Nicolaasfeest weer doorgaan. Dit zal de 16e maal zijn dat dit feest door Gezellig Samenzijn wordt georganiseerd. Alle kinderen van 512 jaar uit Hoofddorp en omgeving zullen dit feest meemaken. Het bestuur verzoekt dan ook deze kinderen om op Dinsdag 5 December des namiddags te half drie bij hotel De Beuze aanwezig te zijn, daar om dien tijd Sint Nico laas met zijn knecht zal aankomen. Na de officieele ontvangst door het bestuur worden de kinderen in de zaal toegelaten. Eerst zal St. Nicolaas op zijn paard, voorafgegaan door het fanfarecorps Excelsior een rondgang door het dorp maken en 'n bezoek brengen bij de zieke kinderen Wegens gebrek aan plaatsruimte zullen de ouders niet worden toegelaten. Tijdens het feest, dus na 3 uur worden ook geen kinderen meer toegelaten. Dus op tijd, kinderen. HILLECOM ONTSPANNINGSAVOND Vrijdagavond werd door het Hillegomsche Co mité voor O. en O. aan de militairen een avond aan geboden, die niet zoo druk bezocht was als anders. Medewerking werd verleend door de Harmonieka pel „Crescendo", die met de populaire marschmuziek veel succes had en de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid". Wethouder Klaver sprak een welkomst woord, terwijl de burgemeeser het slotwoord sprak, daarbij hartelijk dank brengende aan de medewer kenden BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING TUINBOUW. Op de ledenvergadering van de afd. Bloemen- daal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, welke op 28 Nov. in Rusthoek wordt gehouden, zal Drs. M. F. H. Bet ting een voordracht houden over: „Vernieuwing in de cultuur". PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer D. Kuiper en onze oud-plaa' -.moot M. Sc hex] zijn bij Kon. besluit benoemd tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse. ZANDVOORT Blijde thuiskomst te Zandvoort. Drie geredden van de „Simon Bolivar" Zaterdagavond aangekomen. Zaterdagavond zijn drie van de vijf Zandvoorters, die dc ramp van de Simon Bolivar meemaakten behouden in de badplaats aangekomen, n.l. de oudste der gebroeders Kervezee, W. A. Adler en Zwep. De jongste der gebroeders Kervezee, die aan de knie gewond werd en Engel Koper, die zich ook nog in een ziekenhuis bevindt, zullen waarschijn lijk niet mogen vertrekken voor zij volkomen ge nezen zijn. Voor de beide families is dit wel een groote teleurstelling, want al weten zij, dat de behandeling in de Engelsche ziekenhuizen boven alle lol verheven is, zij zullen geen rust hebben voor de geredden gezond en wel in hun midden zijn terug gekeerd. Dit geldt zeker in de eerste plaats voor de familie Koper, die pas na drie dagen, die eeuwig heden schenen bericht kreeg, dat Engel was gered. Voor de familie Kervezee is dit in mindere mate het geval, daar de oudste zoon, die gezond en wel is teruggekeerd de familie volkomen kon inlichten omtrent het lot van den jongsten zoon, Henk. Het eigenaardige geval deed zich hier voor, dat de familie spoedig na de ramp op de hoogte was, van het lot van beide zoons, terwijl de oudste zoon, Wim, dagenlang in spanning verkeerde over het lot van zijn jongeren broer, met wien hij samen was uitgevaren. Toen Wim, na de catastrophe met een deel der passagiers aan het dek kwam, was Henk nergens te vinden. Zelf werd hij later in een zie kenhuis opgenomèn, waar niemand hem iets van zijn broer wist te vertellen. Pas na drie dagen van martelende onzekerheid liet men hem uit het'zie kenhuis gaan en vond hij na langdurige omzwer vingen in het verduisterde Londen in een ander ziekenhuis zijn broer Henk, wel licht gewond aan een der knieën, doch verder gezond en welgemoed. De heer W. Kervezee vertelde ons nog, hoe na de vreeselijke ontploffing alle lichten aan boord uit gingen. Zooveel in zijn vermogen lag, verzamelde hij de passagiers, die in zijn nabijheid kwamen, hielp ze met het aantrekken der zwemvesten waarna hij trachtte het geheele gezelschap door de stikdonkere gangen naar het dek te leiden. De eerste trap, die bereikt werd was evenwel zoodanig versperd met koffers, die door de ont ploffing weggeslingerd waren, dat er geen door komen aan was. Noodgedwongen werd de terugtocht door het donkere schip aanvaard. De olie uit een gesprongen tank was intusschen reeds in de gangen doorgedrongen tot de enkels glibberde men door de vette massa. Pas toen ze aan dek kwamen, zagen ze hoe ontzettend het schip gehavend en hoe groot dc ravage was, die de ontploffingen hadden ver oorzaakt. Reddingsboot lek gestooten. Zoo snel mogelijk werden de menschen in de red dingsboot geladen. Gewonden, die te bereiken wa den, werden eveneens in de boot gelegd. Er werd gewerkt in koortsachtigen haast, snel en ordelijk. Zoodra de boot vol was, werd zij gestreken. Zij hing evenwel juist boven het gat, dat de mijn in het schip had geslagen en tegen een van de uitstekende stukken ijzer stootte de boot lek. Weldra stroomde het water naar binnen en om haar te ontlasten, moesten allen, die konden zwemmen de boot ver laten. Ook Wim Kervezee sprong te water en bleef in de nabijheid van de boot rondzwemmen. Over dekt met een dikke laag stookolie bereikte hij eindelijk met eenige anderen een vlot, vanwaar zij door een Engelschen treiler werden gered. Door een verblijf van ongeveer twee uur in het ijskoude water, waren allen vrijwel verstijfd. Het was dan ook niet gemakkelijk aan boord te komen, te meer daar zij door de stookolie zoo vet en glad waren, dat de Engelsche matrozen geen houvast aan hen konden krijgen. De hartelijke wijze waarop zij op den treiler ont vangen werden gaat alle beschrijving te boven. Ook over de verdere behandeling in Engeland was de heer Kervezee vol lof. De heer Zwep, die ook Zaterdag terugkwam voelde zich na alle emoties en ontberingen Zondag niét wel, doch zal door de goede zorgen van zijn vrouw wel spoedig weer de oude zijn. De heer Adler, wiens naam het eerst onder de geredden werd afgeroepen, troffen we gezond en wel in den familiekring aan. Ook hij was vol lof over de uitstekende behandeling in England. Met vele anderen werd hij ondergebracht in het Bangor Hotel, te Londen dat door den eigenaar geheel Hol- landsch was ingericht. ZANDVOORTSCHE HANDELS VEREENIGING. Donderdagavond houdt de Z.H.V. een algeme.ene vergadering in Bodega Mustert. Op de agenda komen voor: bespreking prijsopdrijvingswet, fi nancieel overzicht reisactie en benoeming van een kascommissie. Na afloop der vergadering gratis kienen om wild en andere mooie prijzen. DE STORM. Met den storm der laatste dagen is het nogal meegevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden enkele zeer krachtige wind- stooten waargenomen, doch over 't algemeen was de kracht niet zoo groot, dat belangrijke schade verwacht kon worden. Deze bleef dan ook beperkt tot enkele kleinigheden. Zoo wer den van gebouw Modern een paar reclame- schilderingen afgerukt. De zee was, vooral Zondagmiddag, zeer woelig, 't Was een prachtig gezicht de machtige golven met haar witte schuimkoppen op de banken te zien omslaan. Zoodra het weer het toeliet waren er dan ook vrij veel wandelaars op het strand om van het prachtige schouwspel te genieten. EXCELSIOR Zaterdagavond gaf de mondaccordeonvereeniging „Excelsior" onder leiding van J. A. Paap ter gele genheid van haar 5-jarig bestaan een concert in Groot-Badhuis. Toen het doek openging werden de keurig in het zwartwit gekleede artisten met een daverend ap plaus verwelkomd. Het programma werd door de mondaccordeonaf- deeling geopend met Marcheeren van H. Lang. Dit nummer werd evenals het daaropvolgende „Die Lustige Zillertaler van A. Nezbada op uitstekende ijze vertolkt. Dezelfde afdeeling bracht later nog ten gehoore Stradella, opera van Flotow, arr. L. Blauw, Met frisschen moed van A. Weber en Gruss an Merisan in Zolotti. De accordeonafdeeling oogstte een groot succes met Hela-Hola van Teunissen. Ook Korenbloemen Blauw van G. v. Jussenhoven werd forsch en aardig uitgevoerd. Door 3 accordeonnisten werd op uitstekende wijze de Bersaglière-marsch, arr. Paap en Glim wormidylle fantasie van Lincke uitgevoerd. Het applaus groeide bijna tot een ovatie, nadat de 5 kleinste accordeonspelers hadden uitgevoerd: Daar bij die molen .van J. de Leur. Het dubbel sextet-mondaccordeonspelers voerden uit: Dizi wals van L. Blauw, waarna alle afdeelingen te zamen uitvoerden Tipi Tin van Gavonie, een zeer goed nummer waarin ook de begeleidende instru menten zeer goed tot haar recht kwamen. Tot slot volgde nog het bekende: „Rats, kuch en boonen," waarbij alle aanwezigen spontaan mee zongen. Na een kleine pauze voerde de tooneelvereen. Ons Tooneel nog met veel succes een klucht in twee bedrijven op .getiteld: „Henki". De voorzitter van Excelsior, de heer J. A. Paap, ink te aan het slot de medcspclenden voor hun me dewerking en bood de 'dames bloemen aan. Hierna werd gedanst

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11